r Subsidie voor verbete |rmg van woningen AMSTERDAMS WERKTEATER WEER NAAR ZEELAND S Verkeersmaatregel Vakantiefestival- filmshow trok veel belangstelling ZIEKTEKOSTEN DICK SCHINKEL FILMHUISFESTIVAL JEUGD EN MUZIEK QUARTETTO ESTERHAZY OP ZVU- KOFFIECONCERT F NOG EEN PLEINTJE VOOR NIEUWLAND MENU TAFELTJE DEIvJE PLUSSERS VOOR DUBBELTJE NAAR CONCERT COLLECTE B4*>iii|j1 an t feest HINDERWET NATIONALE BOOMFEESTDAG DIT JAAR IN VEERE Woensdag 5 maart 1975 I Achthonderdvtyfentwintig gulden is het bedrag van het subsidie dan men kan krfygen voor het aanbrengen van *n closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen. Eenzelfde bedrag kan men krtygen voor het maken van een ruimte om te douchen en het inrichten daarvan, 550,-- kan men krijgen voor het inrichten van een bestaande ruimte als doucheruimte. Voor het maken van een bergruimte buiten de woning kan men een bijdrage krijgen van 825,-. Deze bedragen gelden vanaf 1 januari 1975. Inderdaad» de overheid wil met het verlenen van deze bijdrage bevorderen, dat woningen, die voor 1945 gebouwd zijn zo goed mogelijk bewoonbaar worden gemaakt. Behalve de genoemde voorbeelden komt ook voor een subsidie In aanmerking het maken van een ruimte om te koken en het daarin aanbrengen van een keukeninrichting. De regeling geldt voor natuurlijke personen, maar ook voor rechtspersonen zoals N.V.'s, pensioenfondsen, stichtingen e.d. De subsidie kan worden verkregen voor de verbetering van eigen woningen en van huurwoningen. Hierna meer bijzonderheden. WAT IS WONING VERBETERING? Onder woningverbetering wordt verstaan het verbeteren van de indeling of van het woongerief van de woning. het opheffen van technische ge breken. De geldelijke steun wordt slechts gegeven als een woning, die niet meer voldoet aan de eisen van bewoon baarheid die redelijkerwijs aan een woning moeten worden gesteld in haar geheel weer op peil wordt gebracht. Na het treffen van de voorzieningen moeten de woningen nog tenminste 15 jaar huisvesting kunnen bieden. Ook kan subsidie worden verkregen voor het splitsen van een grote woning in twee of meer woningen; het samenvoegen van kleine woningen; het verbouwen van een gebouw tot- woningten). Voor elke woning die na het splitsen, samenvoegen of verbouwen is ver kregen wordt een bijdrage verstrekt. HOEVEEL SUBSIDIE? In het algemeen komt de subsidie van de gemeente neer op 35% van de verbeteringskosten met dien'verstande dat in het algemeen geen hoger bedrag dan ƒ4900,- per woning wordt toege kend. Voor het uitvoeren van bepaalde voor- ziengen worden vaste bedragen uitge keerd. Door de gemeente wordt in het algemeen aan de eigenaar een bijdrage verstrekt van -ƒ.825,- voor het aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen; -ƒ 825,- voor het maken van een ruimte om te douchen en het inrichten daarvan; 550,- voor het inrichten van een bestaande ruimte als doucheruimte; —ƒ2050,- voor het maken van een ruimte om te koken en het daarin aanbrengen van een keukeninrichting; 825,- voor het vervangen van een primitieve keukeninrichting door een moderne keuken 825,- voor het maken van een bergruimte buiten de woning. Let wel: in de 3 eerstgenoemde ge vallen behoeft niet te worden voldaan aan de eis dat door het treffen van een dergelijke voorziening de woning in haar geheel weer op peil wordt ge bracht. Als bij de algehele verbetering van de woning ook één of meer van bedoelde voorzieningen worden aangebracht wordt het subsidiebedrag verhoogd met één derde deel van een of meer van de hierboven genoemde bedragen. JT van een doucheruimte Voorbeeld Dit voorbeeld heeft betrekking op een plan dat ondermeer omvat verbetering van de slaapgelegenheid, vernieuwing van de keukeninrichting, het maken van een ruimte om te douchen en het inrichten daarvan, waarvan de kosten 13.000,bedragen. Subsidie 35% van 13.000,- f 4550,- Ll/3 van ƒ,825,- voor vernieuwing keuken 1/3 van 825,- voor voor maken en inrichten i 275,— 550,— f 5100,- 275 Totale subsidie GEEN SUBSIDIE Geen subsidie wordt gegeven voor: het aanbrengen van een centrale verwarmings- of liftinstallatie, behalve in woningen bestemd voor huisvesting van bejaarden of lichamelijk gehandi capten; voorzieningen die uitsluitend be trekking hebben op het opheffen van technische gebreken ontstaan als ge volg van uitgesteld of verwaarloosd onderhoud» woningen die op korte termijn worden afgebroken; woningen die niet permanent worden bewoond, zoals zomerhuizen, weekendwoningen of zogenaamde tweede woningen; voorzieningen waarvan de kosten minder dan 1000,- bedragen, tenzij die voorzieningen uitsluitend een privaat of een douche be treffen. GEHANDICAPTEN Wel kan subsidie worden verkregen voor het treffen van speciale voorzieningen om woningen (meer) passend te maken voor bejaarden of lichamelijk gehandicapen. Voor deze subsidies geldt in beginsel geen maximumbedrag. Dit betekent, dat een subsidie kan worden verkregen van 35% van de aan- passingskosten. Bovendien geldt niet de beperking, dat de woningen vóór 1945 moeten zijn gebouwd alleen by woningen voor bejaarden en In speciale gevallen voor Iichameiyk ge handicapten komt ook het aan brengen van een centrale verwarming voor subsidieverlening In aanmerking, waarby de subsidie echter aan een maximumbedrag Is gebonden. Deze subsidie is in het algemeen geiyk aan 35% van de kosten, met dien verstande dat de gemeente aan de eigenaars in het algemeen geen hoger bedrag uitkeert dan 1750,-. Als de woningen ook overigens worden verbeterd geldt de normale regeling. Het is ook mogelijk dat een aantal particuliere eigenaars in een woon buurt gezamelijk tot het uitvoeren van een verbeteringsplan overgaat. Bij gezamenlijke, gelijktijdige verbetering van woningen kan in bepaalde ge vallen meer subsidie worden verkregen dan het geval zou zijn bij afzonderlijke verbetering van dezelfde woningen. Als in een woonbuurt een gezamenlijk verbeteringsplan wordt uitgevoerd, kan het rijk aan de ge meente ook een subsidie geven voor de verbetering van de woonomgeving. NOQDHERSTEL In gevallen waarin de woning nog slechts een beperkte tijd dienst kan doen - gedacht wordt aan 5 tot 10 jaar - kan voor het opheffen van de ernstigste gebreken toch subsidie worden verkregen. De kosten van de treffen voorzienin gen mogen dan niet hoger zijn dan f 10.000,-. De subsidie voor dit zogenaamde "noodherstel" bedraagt in het algemeen 45% van de kosten. AANVRAGEN 'SUBSIDIE. De afdeling Bouw- en Woningtoezicht van Gemeentewerken, Stadsschuur te Middelburg kan u over deze regeling alle nadere byzonderheden ver strekken. Daar kan men ook aan vraagformulieren verkrygen. EERST AANVRAGEN DAN BEGINNEN. Men dient eerst het subsidie aan te vragen, voordat men met de werk zaamheden begint. Al uitgevoerde werkzaamheden komen niet voor een subsidie in aanmerking. Als eenmaal het subsidie is toegekend dient binnen drie maanden met de werkzaamheden begonnen te worden. BELASTINGEN. Van een door de overheid aan de' eigenaar van een woning verstrekte bijdrage ineens in de kosten van wonigverbetering behoeft voor de in komstenbelasting geen aangifte te worden gedaan. Een verstrekte jaar lijkse bijdrage dient echter wel te worden opgegeven. HUURWONINGEN De eigenaar van een verhuurde woning kan voor de inkomstenbe lasting de uitgaven voor onderhoud op de huuropbrengst van de woning in# mindering brengen. Dit geldt ook voor de uitgaven voor onderhoud, die in de kosten van woningverbetering zijn be grepen. Voor zover onderhoudsuit- gaven worden gedekt door een bijdrage ineens van de overheid, zijn zij echter niet aftrekbaar. De bijdrage ineens zal in het algemeen naar evenredigheid kunnen worden toegerekend aan de uitgaven voor onderhoud en de uitgaven voor ver betering. Voorbeeld De totale kosten bedragen 10.000,-. waarvan voor onderhoud 4.000,- en voor verbetering 6.000,-. Er wordt een subsidie verstrekt in de vorm van een bijdrage ineens groot 3500,-. De bijdrage kan voor 4/10 deel., dus voor 1.400,worden toegerekend aan de uitgaven voor onderhouds kosten. De onderhoudskosten ten bedrage van 4.000,verminderd met deze 1.400,is 2.600, kunnen als aftrekbare kosten in mindering worden gebracht op de huuropbrengst. EIGEN WONINGEN De eigenaar van een door hemzelf bewoonde woning (eigen woning) mag zijn uitgaven voor onderhoud bij aan gifte voor de inkomstenbelasting niet afzonderlijk in mindering brengen. Op deze regel bestaat een uit zondering. Als namelijk de verkoopwaarde van de eigen woning in bewoonde staat niet hoger is dan 40.000,- en de woning de eigenaar reeds ten minste 5 jaar als hoofdverblijf ter beschikking staat, kunnen de kosten van zogenaamd groot onderhoud voor zover deze kosten meer bedragen van 10% van de verkoopwaarde van de woning in mindering worden gebracht op de forfaitaire huurwaarde. Dit is het vaste bedrag afhankelijk van de waarde van de woning dat de eigenaar als inkomsten uit de eigen woning voor de inkomstenbelasting moet opgeven). Onder groot onderhoud wordt verstaan het verrichten van de onder houdswerkzaamheden aan een woning, die moeten worden uitgevoerd omdat anders het voortbestaan van de woning als zodanig in gevaar zou worden gebracht (bijv. de kosten voor herstel van funderingen balklagen, gevels en daken). Voor aftrek op de forfaitaire huur waarde komt slechts in aanmerking dat gedeelte van de uitgaven wegens groot onderhoud, dat niet door de bijdrage ineens wordt gedekt. (zie ook Huurwoningen). Aftrekposten bij het vaststellen van het belastbaar inkomen zijn de rente van een hypotheek of lening, die is aangetrokken voorde financiering van de woning-verbetering, de kosten van Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Kort geleden is begonnen met de aanleg van nog een doipspleintje in Nieuw- en Sint Joosland. Dit pleintje komt te liggen tussen de Oude Rijksweg en de nieuwe Van Akenstraat. De aanleg van dit pleintje is een onderdeel van' het plan dat in samenwerking met de wijkvereniging Nieuw en Sint Joosland^de woning bouwvereniging "Middelburg" en de gemeente is gemaakt voor de ver nieuwing van de Van Akenstraat en omgeving. De hoofdindeling van dit nieuwe pleintje, dat dus schuin tegen over het pleintje bij het dorpshuis komt te liggen ziet er als volgt uit. Er komt een ronde speelkuil, die Het menu voor de periode van 10 t/m 15 maart, ziet ei als volgt uit: Maandag witlof, gehakt en aardappelen Dinsdag kotelet, poestasus en appeltjes Woensdag carbonade, tuinbonen en aardappelen Donderdag hutspot met klapstuk Vrijdag spruitjes, rundvlees en aardappelen Zaterdag wat de pot schaft De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen tussen 9.00-9.30 uur. Telefoon: 27537. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor bejaarden die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen en ook voor zieken die dat evenmin kunnen. een hypotheekacte, de taxatiekosten en de afsluitprovisie. Dit overzicht kan niet voÜedig zijn in verband met de verscheidenheid van gevallen die zich kunnen voordoen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de inspectie van de belastingen. DOE HET ZELF. De eigenaar of huurder mag zelf of met hulp van anderen de werkzaam heden verrichten. In dat geval worden by de berekening van de subsidie alleen de materiaalkosten in aan merking genomen. De waarde van de eigen arbeid biyft hlerby dus buiten beschouwing. FOLDER. In 'n groengekleurde folder van het ministerie (verkrijgbaar bij de bode kamer van het stadhuis) wordt is ook alles op een rij gezet. Belangstellenden kunnen die gratis krijgen. wordt omsloten door een van kelen ge metseld muurtje; er zal een door een bomenrij omsloten laantje komen tussen de Oude Ryksweg en de Van Akenstraat; er zullen de nodige groenvoorzie ningen worden aangebracht; er zullen enkele zitbanken worden geplaatst; en het pleintje zal ook voorzien worden van straatverlichting. De kosten van dit pleintje met de genoemde voorzieningen zullen onge veer 47.000 gulden bedragen. "Ik ben plusser", aldus laatst een bezoeker aan ons buro. We begrepen het. De man was 65- plusser. Een leuke uitdrukking. De nadruk valt niet zo op dat 65. Daarom gebruikten wij "Plussers" in de kop boven dit artikeltje. Wat is er gaande? Wel op zaterdag 15 maart a.s. geeft de Koninklijke Zangvereniging "Tot Oefening en Uitspanning" in de concertzaal te Middelburg (aanvang 20.00 uur) een uit voering van de Johannes Passion van J.S. Bach. Medewerkenden zijn: Ank Reinders, sopraan, Molly Michèl, alt, Willy van Hese, tenor, John Bröcheler, bas, Ruud van der Meer, bas, Tijn van Eyk, orgel en het Gewestelijk Orkest van Zuid- Holland. Dirigent is Jo Ivens. Inwoners van Middelburg, die 65-plusser zijn kunnen voor dit concert op vrijdag 14 maart a.s. om 14.00 bij de Gemeentelijke Sociale Dienst voor een dubbeltje een toegangskaart krijgen. Waarom een dubbeltje? Dat bedrag is vastgelegd in de notariële stukken die behoren bij het Bomme van de Broeckefonds. De gemeente moet deze prijs dus aanhouden en 65-plussers kunnen daarvan profiteren Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben aan het nationaal Rheumafonds te 's- Gravenhage een vergunning verleend voor het houden van een collecte in de gemeente Middel burg. Deze collecte zal gehouden worden in het tijdvak van 10 maart tot 17 maart 1975. Dit is de Hoge Brug, die ligt over 't spoor tussen de Kanaalweg en de Segeers- singel (tegenover de Segeersweg). Over deze brug is kortgeK len nogal wat te doen geweest. Er waren berichten, dat deze brug zou verdwijnen, wanneer een tunneltje onder het spoor aangelegd zou zijn. Een groep Middelburgers heeft een vurig pleidooi gevoerd voor het behoud van de brug. De gemeente wil de brug ook wel behouden. Dit is dan ook ter kennis van de Nederlandse Spoorwegen ge bracht. Zoals bekend is op het Molenwater ter hoogte van de Luherse Kerklaan met name t.b.v. de bezoekers van het ziekenhuis een parkeerterrein aange legd. Op dat terrein zijn parkeer vakken aangebracht om het parkeren in goede banen (vakken) te leiden. In De traditionele boomplantdag, nu Boomfeestdag geheten, zal dit jaar gehouden worden op woensdag 19 maart a.s. De plantaktiviteiten zullen ontplooid worden in de wijk Klarenbeek en wel bij het schoolgebouw aan de Generaal Hakewill Smithlaan 15, waarin op dit moment de Openbare basisschool "De Vrijburch" en de P.C. "Klarenbeek- school" voor basisonderwijs gehuisvest zijn.De kinderen, die boompjes en struiken gaan planten verzamelen zich om 9.00 uur in de hal van de school. Om krachten op te doen voor het plantwerk eten zij eerst een appel. Om 9.10 uur plant wethouder Beinema de eerste boom, waarna de kinderen zelf aan de slag gaan. Om 10.00 wordt gestopt. Na de limonade houdt de wethouder een toe spraakje. Er worden herinnerings vaantjes uitgereikt. Er wordt een film vertoond en tot slot krijgt ieder kind een plantje om zelf op te kweken, een sticker en een herinneringslineaaltje. Ja 't wordt een echt feest. verband daarmede, is het volgens dfe wet nodig, dit parkeerterrein aan te wijzen als parkeerterrein waarop het parkeren buiten de aangebrachte vakken is verboden. Er komt nu een bord met daarop de aanduiding, dat alleen in de parkeervakken auto's ge plaatst mogen worden. Dit besluit is op 25 februari j.l. open baargemaakt. Binnen dertig dagen na deze datum kan iedere belang hebbende beroep instellen bij de Kroon. Beroepschrift in te dienen bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Grenadlerweg. Door de Rijksgebouwendienst directie Zuid-Holland en Zeeland is een hinderwetsvergunning aangevraagd voor het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een stallingsruimte van in beslag genomen voertuigen annex contröleerinrichting, waarin 4 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 8,2 pk. zullen worden gebezigd, alsmede één 220 liter en één 12.000 liter tank voor resp. olie en benzine. De inrichting is gevestigd aan de Grenadierweg 3a te Middelburg (Groot industrie terrein). Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de gevraagde vergunning op grond van vrees voor gevaar, schade of hinder, kan een ieder tot 14 maart a.s. indienen bij burgemeester en wet houders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder zelf of bij gemachtigde naar voren brengen op een openbare zitting die wordt gehouden in het stadhuis te Middelburg op 20 maart a.s. om 16.30 uur. Inwoners v.d. gemeente Middelburg zijn pas dan gerechtigd om later in be roep te gaan wanneer zij in persoon of bij gemachtigde op de openbare zitting zijn verschenen. Dit geldt dus niet voor degenen die niet in Middel burg wonen en bezwaren maken. De aanvraag met bijlagen en even tueel binnengekomen bezwaarschrif ten liggen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van Lange Noordstraat I en van het stadhuis, ff raat 1 te Middelburg. Uitverkocht huls In het City theater te Middelburg toen daar op 24 februari een tweetal film informatie voor stellingen werden gegeven van "Vakantie festival 1975" georganiseerd door de reisbureaus De Magneet en Van Fraassen. In totaal bezochten zo'n kleine duizend mensen de twee voor stellingen. De middagvoorstelling was gereserveerd voor de bejaarden uit een aantal Walcherse bejaardentehuizen die met toeringcars van Van Fraaassen en De Magneet werden afgehaald en weer keurig thuisbezorgd. De avondvoor stelling stond open voor het overige publiek. "Vooral de bejaarde mensen reageerden uiterst enthousiast" zo vertelde de heer J.G. van den Berge, chef reisbureau De Magneet te Middelburg. "Voor hen is zo'n film middag een bijzondere gebeurtenis omdat ze vrijwel geen van allen nog grote lange reizen kunnen ondernemen. Ook voor de quiz, een leuk wedstrijd element in het Vakantiefestival, bestond intensief belangstelling, dank zij de aantrekkelijke prijzen die eraan waren verbonden. Achtereenvolgens werden vertoond de films: De Magneet en Europa, een film over alle touringcar- en trein-bestemmingen van de reis bureaus in Europa en de minivluchtjes, een film over de vliegreisjes naar toen belangrijke Europese steden. Veel succes oogstte ook de film Monumentenjaar 75 waarin ook een paar minuten aandacht aan Middel burg werd besteed. In de koffiepauze in de foyer kon men informatie halen aan echtpaar 69,69 p.m. echtpaar lk.... 85,15 p.m. echtpaar 2 k. 100,62 p.m. echtpaar 3 k. 116.03 p.m. Meer dan 3 kinderen geen premie. Bel Financ., plus Assurantie kantoor 01183 - 4455 de fraaie Magneetstand. De middag voorstelling werd geopend door de heer A. van Fraassen, de heer van den Berge sprak na afloop een dankwoord aan het adres van de heer J. Belleman, de presentator en zijn medewerkers. Gedurende de avondvoorstelling werd eerst de film "Met het oog op De Magneet" vertoond, waarin het publiek uitgebreid kennis kon maken met de dagelijkse gang van zaken op een reisbureau. Daarna volgde de film- en multi dia show over Noord en Midden Afrika en het Atlasgebergte, dat door het filmteam met een landrover werd bezocht. Na de pauze werden de films Monumentenjaar, de minivluchtjes en de Magneet en Europa vertoond. Ook bij deze voorstelling was het de heer Van den Berge die een dankwoord sprak, de avond was geopend door de heer Schelling van reisbureau van Fraassen. Al kort na de voorstelling was het in beide reisbureaus Middelburg en Vlissingen al merkbaar dat Vakantie festival '75 een groot succes was. Wellicht wordt het voor enkele mensen een nog groter succes als blijkt dat zij in het fotokringetje staan in het april nummer van De Magneet, want tijdens het filmfestival zijn ook in Middelburg een aantal foto's van het publiek geschoten. Jeugd en Muziek houdt van donderdag tot zondag a.s. een filmfestival in de Kuiperspoortfilmzaal te Middelburg. Er worden 9 films vertoond, waarvan er 7 direct afkomstig zyn van het onlangs door Film International in Rotterdam gehouden filmfestival. Naast vertoningen in Middelburg, worden ook op filmhuisavonden in Goes, Vlissingen en Souburg films van het Rotterdamse festival gedraaid. Er zullen in Middelburg twee films per avond worden gegeven, n.l. om 19.30 en 22.00 uur. Het schema is als volgt: Goes, De Veste: 6 maart 20.30 u.: Ireland, behind the wire. Middelburg, Kuiperspoorttheater: 6 maart 19.30 u. Brown ale with gertie - The crystalline marriage. 22.00 u.: Het adelsnest - Mikhalkov Konchalovsky. 7 maart: 19.30 u. Ireland, behind the wire. 22.00 u. Fimpen. 8 maart: 19.30 u. Heroes. 22.00 u. Brown ale with gertie - The crystalline marriage. 9 maart: 19.30 u. Die verrohung des Franz Blum. 22.00 u. Der schwarze Engel Vlissingen, Vestzaktheater: 11 maart 20.30 u. Viggen '37. Souburg, De Zwaan: 12 maart 20.30 u. Les hautes solitudes. Goes, De Veste: 13 maart 20.30 u. Les hautes solitudes. Zondag 9 maart, des morgens half twaalf, is er onder auspiciën van de Z.V.U., een koffieconcert in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Daar zal optreden het quartetto Esterhazy met werken van Haydn, Boccherini en Mozart. Dit kwartet dat zich ten doel stelt de kwartetstijl van de meesters uit de tweede helft van de 18e eeuw te cultiveren op stilistisch verantwoorde wijze, bestaat uit: Jaap Schroeder, viool, Alda Stuurop, viool, Wiel Peters, altviool en Wouter Moller, cello. Uitgevoerd worden: kwartet op. 20 nr. 2 in C gr. t. van Haydn, kwartet op. 32 nr. 6 in g kl.t. van Boccherini en het kwartet in Bes gr. t. KV 458 van Mozart. Hoerastemming In Zeeland, want het Werkteater uit Amsterdam komt terug. Na vorig Jaar zomer een aantal zeer aantrekkeiyke en druk bezochte voor stellingen te hebben gegeven, o.a. in Middelburg op het Damplein, In een grote open tent, komt het Werkteater uit Amsterdam nu drie dagen achter elkaar naar deze provincie en wel op 18 19 en 20 maart a.s. In samenwerking met Jeugd en Muziek is een z.g. gemeenteplan gemaakt en de voorstellingen, drie per dag, worden ge geven in Middelburg, Vlissingen en in Goes. In Vlissingen wordt op 18 maart (dinsdag) gespeeld en wel in de Schelde- mondschool om half drie 's middags. Deze voorstelling getiteld "Brillen en Beugels" is in de eerste plaats bestemd voo. leerlingen van deze school. Een tweede middagvoorstelling is nog in de planning en de derde van die dag wordt gegeven in het Edenburg Vest zaktheater, 's avonds om half negen. Opgevoerd wordt dan het stuk "Avondrood", dat ook is uitgeselecteerd voor de tweede middagvoorstelling De Nationale Boomfeestdag die op 19 maart wordt gevierd met het massaal planten van bomen in ons hele land, staat deze keer in het teken van het Monumenter\]aar. De centrale viering zal plaats vinden in Veere, dat sinds kort het predikaat beschermd stadsge zicht mag voeren. Rond de eeuwen oude Grote Kerk, die binnen kort een functie krygt als cultureel expositiecentrum, zal een beplanting van grote bomen worden aangelegd, terwyi ook een deel van de karakteristieke havenkaal van een nieuwe, byna volwassen beplanting zal worden voorzien. Op de Nationale Boomfeestdag, die nu al sinds 1957 in ons land gevierd wordt, zullen ca. 90.000 kinderen uit de twee hoogste klassen van het basisonderwijs bomen en struiken planten als bijdrage tot een beter woon- en leefmilieu voor alle Nederlanders. Naast het zélf planten van bomen door de kinderen, zal er op de scholen uitgebreid aandacht aan de natuur- en milieu-educatie worden besteed door middel van een speciaal Boomfeestdag-lesprogramma. Hiervoor verzorgt het Landelijk Comité Nationale Boomfeestdag jaarlijks het lesmateriaal. Nieuw in dit lespakket is het boekje „Boom en Bos in Neder land", waarin van alles verteld wordt over bomen. Samen met een gekleurde knipplaat die erbij hoort, kunnen de kinderen er in een les een werkstuk van maken over bos en natuur. wanneer die althans in Bachtenreede wordt gegeven. Op woensdag is de beurt aan Middel burg. In de Schouwburgfoyer kunnen leerlingen van zesde klassen van basisscholen de verrichtingen van Het Werktheater met "Brillen en Beugels" volgen. Deze voorstelling begint om half elf en is eventueel ook toegankelijk voor anderen, b.v. ouders van leerlingen, 's Middags om half drie is er een optreden gepland in de bovenzaal van het dienstencentrum Schuttershof met "Avondrood". Ook hier zijn anderen dan de bezoekers van het diensten centrum van harte welkom, 's Avonds is er dan nog een voorstelling met "Toestanden" in de filmzaal van het Kuiperspoorttheater. Op donderdag 20 maart vinden twee voorstellingen plaats in het Zuider baken .In de Middelburgse Magistraatwij k voor zesde klassers van omliggende scholen. En wel om half elf en om twee uur. 's Avonds wordt de Zeeuwse toernee van Het Werktheater in Goes besloten met een feestelijk optreden: het Feest voor. Nico, een stuk dat al eerder hier in Zeeland erg goed bleek aan te slaan bij bet publiek. Het Werkteater speelt vooral "open toneel" in tegenstelling tot het klassieke lijsttoneel, met podium, grote licht bakken etc. Het Werkteater kan praktisch in iedere ruimte waar publiek geherbergd kan worden, optreden. De spelers zijn erg gelukkig met het feit dat ze nu eens eeii langere periode aaneen kunnen blijver? en zodoende meerdere stukken van hun eigen repertoire brengen. Al deze teaterstukken zijn binnen de groep ontstaan en een aantal ervan begint pas nu fijn te lopen omdat er langzaam maar zeker genoeg aan is ge schaafd. Toch blijven de acteurs bij zonder kritisch. Na afloop van de voor stellingen kan met de acteurs van gedachten worden gewisseld, een gelegenheid waar doorgaans ge animeerd gebruik van wordt gemaakt.

de Faam | 1975 | | pagina 5