Ruimtelijke ordening: |Over voorbereidings- 1 besluiten en bestemmingsplannen GOED NIEUWS UIT DE Zeeuwse gehandicapten weer op vakantie met rode kruis fmm OVERZICHT NIET IN GEBRUIK ZIJNDE WONINGEN Bouwrijpmaken. Deze daele. foto werd genomen in Dauwen KOLLEKTE MENU TAFELTJE DEKJE BIJEENKOMST BEWONERS VOGELSTRAAT EN OMGEVING BOEKACTIE WIJKPOSTEN VOOR OUDEREN RESULTATEN ENQUETE IN WIJK GRIFFIOEN F Woensdag 19 februari 1975 Ruimte is schaars in ons dichtbe volkte landje. Het is een zaak waar heel voorzichtig mee moet worden omgesprongen, ook in onze gemeente. De overheid heeft op zich genomen te voorkomen dat iedereen op z*n eigen houtje en in z*n eigen voordeel aan het „ruimtelijk ordenen" slaat. Hoe dat allemaal in zijn werk gaat en welke bevoegdheid de overheid heeft, staat allemaal in de wet op de ruimte lijke ordening spelregels opgesteld. Die spelregels verschenen in een zeer lijvig rapport. Oud-minister Schat heeft in 1966 voor het laatst zo'n rapport de wereld ingestuurd: de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland. Daarin wordt in grote lijnen aangegeven waar in de toekomst wel of niet mag worden ge bouwd, welke dorpen en steden wel of niet mogen groeien, welk bos wel of niet mag worden gekapt. En wee de gemeente die iets wil doen wat niet strookt met des ministers mening: haar wordt de ministeriële voet dwars gezet en die voet is zeer groot! Struktuurplan De gemeenten gaan dus op hun grondgebied de ruimte ordenen. Per slot van rekening zijn zij het beste met de situatie op de hoogte. Om dat alles wetenschappelijk te verantwoorden wordt er aan toekomstkijkers (sociologen, planologen, stedebouwers en aanverwante lieden) gevraagd of zij de toekomstige ontwikkeling van de gemeente op papier willen zettten. Dat worden dan struktuurplannen. Voor dat een dergelijk plan door de ge meenteraad wordt vastgesteld, heeft iedere burger het recht om bezwaren in te dienen. Streekplan Hetzelfde geldt ook voor een street plan. Dat is een ruwe schets van de provinciale bestuurders waarin de toe komstige ontwikkeling van de provin cie is aangegeven. Het ontwerp van het streekplan kan iedereen inzien op de provinciale griffie en bij de gemeenten waarop het streekplan betrekking heeft. Een gemeentelijk struktuurplan en een bestemmingsplan zullen met dit streekplan rekening moeten houden. Bestemmingsplan Dat ordenen van de ruimte doet de ge meente eigenlijk heel eenvoudig. Ze geeft namelijk aan een bepaald stuk grond een bestemming. Net zoals men een tafeltje kan bestemmen door te zeggeen: ik zet er een teevee op, dan wordt het een teevee-tafeltje en zegt men: ik zet er kopjes op, dan wordt het een theetafeltje. Zoiets doet de ge meente ook met de grond. Als ze zegt: hier komen huizen, dan wordt het bouwgrond, en daar komen fabrieken, dan wordt het industrieterrein, en daar komt een park, dan wordt het openbaar groen. Die gemeentelijke plannen noemt men bestemmings plannen. In stadhuistaal is een be stemmingsplan een plan waarbij de bestemming van de grond wordt aan gewezen en zonodig in verband met die bestemming voorschriften worden gegeven over het gebruik van de grond en de bouwsels die erop staan. Er moet echter heel wat water door de zee vloeien eer de gemeente kan zeggen: hier komen huizen, daar fabrieken en daar een park. Omdat er bij het maken van zo'n bestemmings plan zoveel belangen betrokken zijn, zijn er een heleboel voorschriften over wat de gemeenten moeten doen (en laten) voordat aan iets een bestem ming kan worden gegeven. Ontwerp De gemeente moet eerst beginnen met een aantal mensen te vragen een studie te maken over het gebied waaraan zij een bestemming wil geven. Als die studie klaar is gaat men beginnen met het maken van een ont- werp-bestemmingsplan. Omdat voor de uitvoering van zo'n plan ook nog harde hollandse guldens moeten worden neergeteld, wordt er nagegaan wat dat allemaal wel moet gaan kosten. Kosten zijn o.a.: aan- koopkosten van de grond en kosten van bouwrijp maken. Bouwrijp maken is de grond geschikt maken voor be bouwing, door het afgraven of Ofv hogen van de grond, door aanleg van riolering en straten, door het plaatsen van straatnaam- en verkeersborden en door andere voorzieningen.De aan koopkosten van de grond zijn zeer ge ring in vergelijking met de kosten voor het bouwrijp maken. Als dat allemaal achter de rug is wordt er een schets- plan gemaakt. Nederland zit boorde vol instanties en diensten die belang rijk zijn en die daarom ook hun mening moeten geven: middenstands organisaties, kamers van koophandel, waterstaat, spoorwegen, autobus ondernemingen, brandweer, politie, reiniging en niet te vergeten het rijk en de provincie. In een aantal gevallen is overleg verplicht voorgeschreven. Als met alles en iedereen is gepraat en de gemeenteraad er mee instemt, kan het bestemmingsplan aan zijn levensloop beginnen. Bezwaren Het plan wordt bekend gemaakt in de plaatselijke kranten en in de staats courant, zodat iedereen kan weten wat er met dat stukje gaat gebeuren. Als men precies wil weten, wat er in staat, kan men het plan bekijken in het stadhuis, daar ligt het ter inzage net zoals de struktuurplannen. Iedereen die bedenkingen heeft tegen die plannenmakerij kan binnnen een maand een schriftelijk bezwaar in dienen bij de gemeenteraad. Die bezwaren kunnen van allerlei aard zijn zoals: m'n uitzicht wordt be lemmerd; straks kunnnen m'n nieuwe overburen zo de slaapkamer in kijken; ik had aan m'n huis een mooie serre willen bouwen en dat gaat nou niet meer. Wel moet er op worden gc let dat men binnen één maand met de bezwaren op de proppen komt. Alle bezwaren en bezwaartjes worden in overleg met de plannenmakers be sproken. Door een wijziging in het be stemmingsplan kan eventueel aan de bezwaren tegemoet worden gekomen. Zoals al vermeld kan iedereen be zwaar maken. Een Groninger zou er dus bezwaar tegen kunnen maken dat in Maastricht ergens sportvelden komen, terwijl hij er geen enkel belang bij heeft. Ook zou iemand een bezwaar kunnen indienen alleen al om „wraak te nemen" op de overheid. Dit is natuurlijk de doelstelling niet. Men moet niet spelen met het algemeen be lang (door de zaak op te houden kan aanzienlijke vertraging ontstaan, ook in voorzieningen die voor de gehele gemeenschap van belang zijn). Ulteriyk zes maanden later wordt in een openbare raadsvergadering iedereen kan er dus naar toe - over de vaststelling vergaderd. Tegen het be stemmingsplan kan men - als men zich nog te kort gedaan voelt - in be roep gaan by gedeputeerde staten. Alleen kan nu niet iedereen meer in beroep gaan: alleen degenen die al eerder by de gemeente aan de bel hebben getrokken, of degenen die bezwaren hebben tegen de tussentyds aangebrachtewyzigingen. Na verloop van tyd beslissen gedeputeerde staten over het bestemmingsplan. De heer Ben Smulders, ambte naar voorlichting van de ge meente Vlissingen. schreef in de Vlissingse voorlichtingrubriek in het zusterblad van De Faam een zeer verhelderend artikel over de ruimtelijke ordening. Met zijn toestemming nemen wij dat artikel graag in onze rubriek over. Als gedeputeerde staten het plan hebben goedgekeurd, is de beroei mogelijkheid nog niet uitgeput, kroon is n.l. de laatste instantie waar men naar toe kan. ^^hogen van de grond, door aanleg van over het bestemmingsplan. Middelburg. Overtreding Wat gebeurt er nu als iemand zich niet aan het bestemmingsplan wil houden? Hij wil iets bouwen wat in strijd is met het plan. In zo'n geval weigert de gemeente eeji^ vergunning af te geven. Als men toch gaat bouwen loopt men de kans maxi maal zes maanden hechtenis of een boete van maximaal 6.000,te krijgen, terwijl bovendien het bouwsel op eigen kosten moet worden afge. broken. Voorbereidingsbesluit Omdat het maken van een bestem mingsplan veel tijd vraagt neemt de gemeenteraad dikwijls een voorberei dingsbesluit; dat besluit is voor één jaar geldig en betekent zoveel als een kennisgeving:wij zijn bezig voor dit of dat gebied een bestemmingsplan te maken. De bedoeling van zo'n voorbe reidingsbesluit is, een verzoek om een bouwvergunning (of aanlegvergun. ning) te kunnen aanhouden. Dat wil zeggen dat burgemeester en wet houders moeten wachten met het nemen van een beslissing op de aan vraag - tenzij er redenen bestaan om de aanvraag te weigeren - totdat het voorbereidingsbesluit vervalt. Het nut van het besluit is dat ongewenste b^ bouwing in een bepaald gebied kan worden tegengegaan gedurende de tijd dat daarvoor een bestemmingsplan gemaakt wordt. Soms wordt vrijstel ling verleend van de voorschriften, zodat een bouwvergunning alvast kan worden verstrekt. Dat gebeurt met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. We komen daar volgende week nog op terug. Het Leger des Helis kreeg van burge meester en wethouders vergunning om in het tydvak van 24 februari a.s. tot 10 maart daaraan volgend een koilekte te houden in de gemeente Middelburg. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Voor de week van 24 februari tot 1 maart 1975 ziet het menu er als volgt uit: maandag hutspot met klapstuk dinsdag kip met champignons en ge stoofde appeltjes woensdag varkenscarbonade met boonyes en aardappelen donderdag bloemkool, gehakt en aardappe len vrydag gebakken lever, puree en appeL tjes zaterdag wat de pot schaft De maaltyden worden bezorgd op maandag en donderdag. Op die dagen kan men bestellingen opgeven by het Dienstencentrum Het Schuttershof tussen 9.00 en 930 uur. Telefoon 27537. Deze dienstverlening van het U.V.V. Is speciaal bedoeld voor bejaarde medeburgers, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen en voor zieken en herstel lenden. die dat ook niet kunnen. Kortgeleden is begonnen met de restauratie van dit pand. Het ligt op de hoek van de Turfkaai en de Sint Jansstraat. Het pand genaamd „De Burcht van Antwerpen" is gelegen In de eerste uitleg van de stad welke voor 1254 heeft plaatsgehad. Op deze plaats moet ten tyde dat Middelburg stadsrechten verkreeg (1217) reeds bebouwing hebben ge staan. Welke bebouwing is niet bekend. Wel is bekend dat ter plaatse van de Vis markt een brouwerij heeft gestaan toebehorende aan de Sint Jansheren. Deze brouwery Is In 1559 afgebroken om plaats te maken voor de huidige vismarkt. Het is niet onwaarschijnlijk dat meerdere bebouwing in de Sint Jan straat heeft toebehoord aan de Sint Jansheren waaraan de straat ook haar naam ontlèent. Gelijktijdig met het ontstaan van de Vismarkt moet ook „De Burcht van Antwerpen" zijn gebouwd 1560). Uit de indeling en overblijfselen is ge bleken dat het uit die tijd dateert en dat het zowel als bedrijfspand en als woning heeft dienst gedaan. In de 17e en 20e eeuw is het pand ver bouwd tot wat het nu is. Aan het pand heeft nog gestaan een zgn. pothuis dat diende als berging en toegang van binnenuit naar de kelder. Na de oorlog 1940-1945 is het pand sterk in verval gekomen door onvol doende onderhoud. In 1962 is het pand aangekocht door de gemeente met het doel een gegadigde te vinden voor restauratie en bewoning. Meerdere gegadigden hebben zich gemeld doch zonder het gewenste resultaat, tot in 1973 de huidige eige naar de heer M. W. van Dijk het wel zag zitten en Turfkaai 1 - St. Janstraat 51 aankocht met restauratieverplich ting. In februari 1974 waren de restauratie plannen rond bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de aanvragen om subsidie werden ingediend (V.R.O. - C.R.M. - Gemeente - Provincie). Toekenning van subsidie bleek niet vlot te verlopen. In december 1974, na herhaalde telefoontjes en een persoon lijk bezoek van de heer Van Dijk aan het Ministerie van V.R.O. werd subsidie toegezegd. De totale kosten van de restauratie worden geraamd op ruim 150.000, Toegezegde subsidie: Volkshuisvesting 45.000, Monumentenzorg 23.000, Gemeente 23.000, Provincie 5.000, De afdeling bevolking van het stadhuis houdt regelmatig en nauwgezet bij hoe de stand van zaken is met betrekking tot de lege huizen in Middelburg. Hieronder een overzicht van de zogenaamde administratieve leegstand per 1 januari 1975. tel- J_4_ in ge LEEGSTAND data bruik als ONGESCHIKT GESCHIKT tweede KROT OF EERDER BEWOOND NIET EERDER BEWOOND woning SANERING GEWONE DIENST— OF GEWONE DIENST— OF WONING BEDRIJFS WONING BEDRIJFS WONING WONING okt 73 25 205 333 31 603 nov73 24 215 374 31 641 dec 73 23 207 431 31 660 feb74 25 208 393 30 539 mrt 74 25 194 461 30 493 apr74 25 190 475 30 497 mei 74 25 174 448 30 452 jun74 25 173 446 29 396 au 74 25 171 518 30 333 sep74 25 170 524 30 332 okt 74 26 143 522 28 299 jan 75 33 258 361 13 212 96.000,— De heer Van Dijk die ook het pand Sint Janstraat 49 heeft gerestaureerd en thans zelf bewoont, denkt in het te restaureren pand een bedrijfje te vestigen op toeristisch gebied (expresso koffie en specialiteit in broodjes). Zoals vorige weken al werd aangekon digd, wordt op donderdag 20 februari a.s. een bijeenkomst gehouden in het gebouwtje in de Kerksteeg waar tot voor kort Jehovah's Getuigen bijeen kwamen, over het bestemmingsplan Breewegwijk. Aanvang 20.00 uur. Per brief zijn de personen uitgenodigd die wonen in de Vogelstraat en de Kerk steeg en omgeving omdat in dat ge bied volgens het bestemmingsplan enige wijzigingen verwacht mogen worden. Het oude plan van 1959 gaf voor dit gebied nog een sanering aan. Het nieuwe plan, dat dus wordt toegelicht, gaat uit van de handhaving van de bestaande bebouwing, die echter wel verbeterd moet worden. Het plan voorziet tevens in de doortrekking van de Adelaarstraat naar de Oude Koudekerkseweg, de aanleg van een parkeerplaatsje aan de Vogelstraat en de bouw van een aantal woningen aan de Adelaarstraat. Mensen, die geen brief in de bus gekregen hebben en die ook belang stelling hebben voor deze zaak zijn natuurlijk ook welkom. 7)2icf*l*lhury for/e (j< De laatste weken kwam er slecht nieuws voor het Geeregebied. C. A. trok zich terug als candidaat voor een vestiging in dit nieuwe Middelburgse winkelgebied. Daarom is het erg plezierig uit dat deel van Middelburg nu goed nieuws te kunnen laten horen. In de Korte Geere wordt een straatwand bestaande uit negen panden geheel gerestaureerd. Enkele panden zijn al vrijwel gereed. Maandag 17 februari j.l. werd van het pand KorteGeere 19 - een van de hoogste panden uit die straatwand - het hoogste punt bereikt. De vlag werd gehesen en er waren kapfooien en pannebier. Dat kaatste is niet zo ver- Juri/S IA /wmeij. wonderlijk, want in dit fraaie restauratiepand zal de heer M. de Vaan dit voorjaar eenrestaurant ope nen. Op de afbeelding staat het pand waarvan het hoogste punt bereikt wordt als vierde van rechts. I Ook dit jaar weer zullen een aantal Zeeuwse gehandikapten ln de gelegen heid worden gesteld om door de aktivi- teiten van het Rode Kruis, een onverge telijke vakantie te beleven. Hetzy aan boord van de J. Henry Dunant of In het vakantiehuls "De Valkenberg" te De Steeg. Toch is gebleken dat een aantal gehandikapten nog niet precies weet wat te doen om voor zo'n vakantie in aanmerking te komen. Kortgeleden is een schrijven uitgegaan van het Rode Kruis afdeling Zeeland aan alle huisartsen, wijkverpleegsters, afdelingsbesturen - zodat plaatselijke afdelingen weten dat de vakantie-aktie is gestart -, aan instellingen voor maat schappelijk werk en aan alle vrijwillige welfare-werksters, waarin de mogelijk heden voor wie en wat, duidelijk uit de doeken wordt gedaan. In aanmerking voor een vakantie met de J. Henry Dunant, het hospitaalschip van het Rode Kruis, komen mannen en vrouwen vanaf 22 jaar die chronisch ziek zijn of lichamelijk gehandicapt. De vaarperiode voor de Zeeuwse gehan dicapten is van 25 tot en met 30 augustus.. De vaartocht gaat van Wolphaartsdijk, waar men met een speciale busgeschikt voor rolstoelen en voorzien van lift - naar toe wordt ge bracht, naar Bergen op Zoom, vandaar uit naar Werkendam, Engelen (bij Den Bosch) naar Rotterdam en dan weer terug naar Wolphaartsdijk. De Valkenberg te De Steeg is geresen veerd voor Zeeland gedurende de periode van 19 mei tot en met 24 mei voor mensen vanaf 55 jaar die De bezoekers van de wijkposten-voor ouderen „In de Keitjes" in Nieuw- en St. Joosland en van de wijkpost „Het Bastion" in de Oostkerkwijk starten met een boekenactie. Iedere middag zijn er verschillende clubs met wisselende bezoekers. Na de clubbijeenkomst willen velen een boek meenemen om thuis te lezen. Biblio theken zijn er niet in de naaste om geving. Wie heeft goede boeken thuis waarvan hij afstand wil doen: boven-65-jarige lezers nemen ze graag in ontvangst voor hun leeshoek. De boeken kunnen afgegeven worden: iedere middag in wijkpost „In de Keimes" en in wijkpost „Het Bastion". lichamelijk gehandicapt zijn, al dan niet gebruik maken van rolstoel, krukken of stok e.d. Mensen die geheel of gedeeltelijk bedlegerig zijn kunnen echter niet naar De Valkenberg, ln hetzelfde tehuis is een tweede vakan tieweek gepland voor gehandicapten' van 22 tot 55 jaar, van 13 tot en met 18 oktober onder dezelfde kon- dities als boven vermeld. In bijzondere gevallen kan echter wel van de leeftijds grens worden afgeweken. Lichte diëten zijn mogelijk in De Valkenberg, terwijl aan boord van de J. Henry Dunant alle diëten mogelijk zijn. De vakantiemoge lijkheden staan niet open voor geestelijk gehandicapten. Eén bepaalde arts fun geert als selecterend dokter, op de ver schillende medische indicaties die door de huisartsen, wijkverpleegsters etc. Daarbij wordt ook gelet op de sociale indicatie die hierbij wordt gegeven. Zo Öp de foto: het vakantiehuis „De Valkenberg". kan het best gebeuren dat een en dezelfde patiënt enkele keren achter elkaar op vakantie gaat met het Rode Kruis, terwijl een ander dat niet kan. Er zijn immers patiënten die nooit een andere mogelijkheid hebben om eens even buiten de deur te komen De heer J. Marteijn, kringsekretaris van de kring Zeeland van het Rode Kruis, is vooral dankbaar voor de diensten die worden verricht door de vele vakantie- vrijwilligers. „Ook dit jaar weer gaan een aantal mensen geheel belangeloos met de groepen gehandicapten op vakantie, gewoon omdat ze het fijn vinden om te doen. Onnodig te zeggen dat zonder hun hulp er van een vakantie voor de gehandikapten geen sprake kon zijn. Fijn dat er zulke mensen zijn!" De Belangengroep Griffioen organiseert maandag 24 februari om 20.00 uur in de aula van de Griffioenschool, Olmenlaan 6, een bespreking over de resultaten van de enquête. Het voorlopige bestuur heeft de enquête-resultaten besproken met een vertegenwoordiging van het College van Burgemeester en Wethouders van Middelburg. Het voortzetten van aktivi- teiten met een werkgroep verkeers situatie en een werkgroep speelvoor- zieningen zal afhangen van het oprichten van een formeel bestuur van de belangengroep. Hiervoor is een ontwerp statuten en huishoudelijk reglement opgesteld. Er worden kandidaten gevraagd voor de onbezoldigde funkties van voorzitter, vice-voorzitter, sekretarisen tenminste 2 leden.

de Faam | 1975 | | pagina 5