r gemeenteraad Middelburgse vergadert maandag a.s. Het kopen van een eigen woning (in) Prins Claus start opknap, beurt Korte Noordstraat ütt br iHibbfllnimöf historie jTHEATER KUIPERSPOORT Gospelgroep „New Hope" naar Middelburg FUNHOUSE VANAVOND IN MIDDELBURG Woensdag 15 januari 1975 DE STICKER BIG JAZZBAND MUZIEKSCHOOL EN VOL WASSEN EN <V TER INZAGE DEKJE Gezellig dansen in DE KORENBEURS teKORTGENE op 18 januari m.m.v. STATE FRIGHT NEXT ONE OPEN DE BEUK Ned. Studentenorkest naar Middelburg Achtentwintig punten telt de agenda voor de vergadering van de gemeenteraad van Middelburg, die op maandag 20 januari aj., aanvang 14.00 uur, wordt gehouden in de raadszaal van het stadhuis. Naar mag worden verwacht zal de bouw van een toegevoegd crematorium, dat als punt 18 op de agenda staat, wel de nodige aandacht van de raadsleden kragen. Voorts wordt de raad gevraagd een krediet van 7300,- beschikbaar te stellen voor het aanleggen van voetgangersoversteekplaatsen by scholen aan de Ncderstraat en de Koudekerkseweg. Een ander belangrijk punt b het parkeerplan binnenstad. Aan dit plan zullen wy in de volgende aflevering van deze rubriek aandacht besteden. Voor de overige punten wordt verwezen naar de hieronder afgedrukte agenda. 1. Mededelingen 25. Beschikbaarstellen krediet van 65.000,- voor het aanschaffen van een nieuwe carrosserie voor de hoog- heffer en het hierop monteren van de hydraulische hefapparatuur ten behoeve van gemeentebedrijven. 26. Wijziging verordening Algemene voorwaarden 1968. 27. Wijziging verordening voor de verhuur van heetwaterinstallaties. 28. Rondvraag. en ingekomen stukken. 2. Aanstelling van hoofden van de per 1 januari 1975 ingestelde takken van dienst (gemeentelijke kulturele dienst en de dienst beheer, exploitatie en onderhoud van akkommodaties voor sport, jeugd en rekreatie). 3. Benoeming hoofdleidster open bare kleuterschool "De Zandhof', Koninginnelaan 52. 4. Benoeming plv. hoofd o.l.s.-"De Arneburch", Nederstraat 37. 5. Beroep D. van der Mark tegen aanschrijving op grond van artikel 57 van de Algemene politieverordening Middelburg. 6. Parkeerplan Binnenstad. 7. Schrijven vaij de heer B.C. Leijnse m.b.t. de bushalte in de Ger- brandylaan. 8. Bescschikbaarstellen krediet ad. 7.300,-- voor de aanleg van voet gangersoversteekplaatsen op de Koudekerkseweg en de Nederstraat in de nabijheid van scholen. 9. Beschikbaarstellen krediet van f7.110,- t.b.v. het aanbrengen van retro-flekterende verkeersborden. 10. Verzoek tot wijziging winkel- sluitingsverordcning. 11. Beschikbaarstellen krediet van f 22.852,-- voor de aankoop en plaat sing van een hefbrug t.b.v. de brand weer. 12. Beschikbaarstellen krediet van f 8.500,-- t.b.v. inrichting badhuis voor reparatie/kontrole persluchttoe- stellen voor de brandweer. 13. Aankoop van 5.170 m2 grond, gelegen aan Rijksweg 58. 14. Aankoop pand Baanstraat 13. 15. Aankoop pand Baanstraat 15. 16. Aankoop pand Noordweg 20. 17. Uitname van het schoolgebouw Gravenstraat 63 uit het grondbedrijf. 18. Bouw van een toegevoegd crematorium. 19. Bouw 170 keuzewoningen in Dauwendaele. 20. Beschikbaarstellen krediet van f 7.500,-- voor het afwerken van de gevel van het pand Veersesingel 102. 21. Algemene kredieten voor de uitbetaling van gelden aan schoolbe sturen t.b.v. aanschaffingen e.d. waarvoor medewerking werd verleend ingevolge art. 50 Kleuteronderwijswet of 72 Lager-onderwijswet 1920 voor het kalenderjaar 1975. 22. Beschikbaarstellen extra-krediet verbetering kelder openbare lagere school "De Arneburch", Nederstraat 37. 23. Vaststelling 137e begrotings wijziging algemene dienst voor het dienstjaar 1973. 24. Verhoging van de vaste auto- vergoeding voor plaatselijk vervoer van de burgemeester. ma. di. wo. do. vr. za. karbonade - spercieb. goulash, nasi. vis met vruchtensaus. runderlap. wat de pot schaft. De sticker, die door de gemeente Middelburg ter gelegenheid van het monumenteiyaar is uitgegeven doet het erg goed. De heer Van Manen, direkteur van Streekvervoer Walcheren, bestelde er 80 stuks voor op de bussen. Hebt U nog geen sticker? Snel een halen by de bodekamer van het stadhuis. Volgende week, om precies te zijn op dinsdag 21 janauari a.s. wordt gestart met de restauratiewerkzaamheden aan een complex van 13 woon huizen in de Korte Noordstraat. Prins Gaus zal als ere-voorzitter van de Stichting Nationaal Comité Monumentenjaar om 11.15 uur het startsein voorde werkzaamheden geven. Middelburg zet daarmee een nieuwe stap op het restauratiepad. De opdracht voor dit werk is gegeven door het Pensioenfonds van de Koninklijke Papierfabrieken van Van Gelder en Zonen, de eigenaresse van deze panden. Dat is een unieke zaak, want het is in Nederland nog niet eerder voorgekomen, dat een zogenaamde institutionele belegger zich op restauratiegebied beweegt. Jeugd en Muziek heeft het initiatief genomen om te komen tot het formeren van een zoge naamde improvisatie jazz big band. In de Kuiperspoort zijn nu drie repetitites gehouden. Twee in het oude jaar en een in het nieuwe. Nee, de band is nog niet zo erg "big". Tijdens de laatste bijeen komst waren er vijf saxofonisten, twee drummers, een pianist, een basgitarist en een slaggitarist. Herman de Wit, de leider, weet echter ook met deze nog wat een zijdige bezetting al heel wat te bereiken. Men hoeft echt geen virtuoos te zijn op het instrument om een partijtje te kunnen mee- blazen. Alles wordt van de grond af opgebouwd en de kunst van De Wit is dat hij er in slaagt na 'n kwartier k een half uur repeteren een leuk stuk te laten klinken. De volgende repetitie wordt gehouden op dinsdag 21 januari a.s. van 18.00 uur tot 20.15 uur in de filmzaal van het Kuipers- poortcomplex, ingang Hagc- preekgang. Met name worden trompettisten gezocht. "Men kan desgewenst ook eerst eens komen luisteren. Op de muziekschool rust, blijkens ervaringen, nog altijd het odium dat zij vooral bestemd is voor kinderen om er hun piano-, viool- of fluitles te "halen". Te weinig is bekend dat er binnen de muziekschoolmuren veel meer gebeurt. Daar zijn ensemble- spelgroepen, orkestjes, kinderkoor, tienerkoor, zang- en spelklassen. Maar ook zijn er mogelijkheden voor volwassenen om het muziekwereldje binnen te dringen. Er bestaat een madrigaalkoor dat zich werpt op de beoefening van oude en nieuwe koor muziek, er is een grote werkgroep kerkmuziek, er komt een opleidings- kursus direktie muziekkorpsen. En.... als voldoende gegadigden zich melden, start er op dinsdagavonden in Middelburg, in het Kuiperspoortge bouw, te beginnen op 28 januari aanstaande, half acht, een kursus muzikale vorming voor mensen van 21 jaar en ouder. De naam van deze kursus komt misschien wat zwaar aan. In de praktijk komt het er op neer dat, onder leiding van de direkteur van de muziekschool (de heer Bergman) gezellig met een groep geïn teresseerden bij elkaar gekomen wordt om wat bewuster en met wat meer begrip naar muziek te luisteren. De kursusavonden omvatten vijf kwartier, zodat U om negen uur weer thuis bent voor de koffie. Voor de periode 28 januari tot en met eind mei betaalt U twee tientjes. U kunt zich opgeven, telefonisch of schriftelijk bij de muziekschool, Kuiperspoort, ingang Hagepreekgang (te bereiken van af de Rouaansekaai of de Dwarskaai), telefoon 28095. Wilt U wel, in verband met de organisatie, met het geven van Uw deelname niet. te lang wachten? Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel J33. Een ambachtsheerlijkheid of lage heerlijkheid was een gebied dat aan een bepaalde heer toebehoorde. De ambachtsheer had In zijn gebied de lage jurisdictie (rechtspraak), hy miste het halsrecht (doodvonnissen mocht de ambachtsheer dus niet vellen, dit was voorbehouden aan de bayuw). Ambachtsheerlijkheden staan in tegenstelling tot vrye of hoge (allodiale) heeriykheden, deze laatste waren praktisch omafhankelijke leen goederen. In Nederland zyn niet zoveel hoge heeriykheden geweest (Ameland was byv. een hoge heeriyk- held). De stad Middelburg heeft sinds de 14e eeuw geleidelijk aan door aankoping van om de stad gelegen ambachts heerlijkheden haar gebied uitgebreid. Middelburg voerde deze expansie om diverse redenen: beheersing van het voor de stad belangrijke kanaal naar zee, onderdrukking der neringen in de omtrek van de stad en verwerving van politieke invloed op het Walcherse platteland. Middelburg is hierdoor enigszins te vergelijken met de stad Groningen. Deze stad probeerde in het noorden van ons land op soortgelijke wijze de Ommelanden te domineren. Het was voor Middelburg belangrijk dat, in verband met de stedelijke accijnsheffing, voornamelijk op bier, het ommringende gebied in handen van de stad was. Als dit niet het geval was kon men rustig buiten de stad zijn belastingvrije biertje gaan drinken. Middelburg kocht zo achtereen volgens de ambachtsheerlijkheden Nieuwerkerk, Mortiere, Hayman, Welsinge, Seisambacht, Noord- monsterambacht, Koudekerke, Kleverskerke, Oost-Souburg, Nieuwerve, Schellach, Poppenroed^. ambacht, Popkensburg, Oostkapelle, West-Souburg, Domburg, West- kapelle, Boudewijnskerke en Pop- pekerke. Zoals men ziet een hele lijst. Ongeveer het gehele Walcherse platteland was nu in handen van de Arnestad gekomen. Om dit gebied te kunnen besturen werd in 1575 een apart college, het "college van keurschepenen van stads- ambachten" genaamd; ingesteld. Tot 1811 bleef dit bestuurscollege in functie. Door de in 1672 ("het rampjaar") uitgebroken oorlog met Engeland en Frankrijk kwam Middelburg in ernstige financiële moeilijkheden. Hierdoor werd men gedwongen de ambachtsheerlijkheden te verkopen (1679). In 1720 wist de stad weer een klein gedeelte terug te kopen: het Seisambacht, Noordmonsterambacht, Mortiere en Hayman. Dit gebied, dat nog lange tijd bekend stond onder de naam Middelburgs ambacht of Stadsambacht, ken merkte zich in de vorige eeuw door een van de rest van Walcheren afwijkende klederdracht (volgens J. de Bree in zijn „Kostuum en sieraad in Zeeland" is dit kostuum niet ouder dan ca. 1860. 20-25 januari I ..K,wiuuu..c.c ucicggc. Z.1CU up icsuuiiaucgcu.cu ucwccgi. ..wi u<= uiK«iumuic, i.ici nci geven van merKte zien m ae vorige eeuw aoor een img algemene zaicen; van net staanuis Hoe is het uitzicht vanuit kamer, wande aan de vnnr^tHlino oPtnrht Uw deelname met. te lang wachten? van de rest van Walcheren afwijkende (ingang Lange Noordstraat). keuken, balkon of tuin? Hoe groot is worden Sint Laurens. Vanaf 15 januari 1975 ligt gedurende een maand ter inzage het bestem mingsplan Sint Laurens, zoals dit bij besluit van de gemeenteraad van 23 december 1974 gewijzigd is vastge steld. Gedurende die maand kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder, die bezwaren heeft tegen de wijzigingen, welke bij de vaststelling van het plan in het ont werp zijn aangebracht, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42-44 te Middelburg, bezwaren tegen dit plan indienen. Hoge Stelle (Nieuwland). Eveneens vanaf 15 januari 1975 ligt gedurende een maand ter inzage het door de gemeenteraad op 23 december 1974 vastgestelde bestemmingsplan Hoge Stelle. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende die maand, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland tegen het bestemmingsplan bezwaren indienen. Ook zij, die bezwaren hebben tegen de wijzigingen, die bij de vaststelling van het plan in ontwerp zijn aangebracht, kunnen die bij G.S. naar voren brengen. Klein Vlaanderen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 21 oktober 1974 het door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplan Klein Vlaanderen goedgekeurd. Daardoor is het plan onherroepelijk geworden. Het plan met de daarbij behorende toelichting ligt voor een ieder ter inzage. Seisweg. De gemeenteraad heeft op 23 december 1974 besloten te verklaren, dat voor een gebied gelegen aan de Seisweg een wijziging van het bestemmingsplan "Uitbreidingsplan in hoofdzaak 1959" wordt voorbereid. Dit besluit en de daarbij behorende situatie-tekening liggen ter inzage. Waar ter inzage? De hierboven genoemde plannen met daarbij behorende toelichtingen liggen ter inzage op kamer 15 (afde ling algemene zaken) van het stadhuis (ingang Lange Noordstraat). Alweer de derde aflevering. In de vorige afleveringen van dit artikel, dat met toestemming van het bouwcentrum te Rotterdam wordt overgenomen uit het informatieblad "Uw eigen koophuis" werd Ingegaan op de besluitvorming en ap de woonplaats, terwijl ook al tets werd gezegd over de woning. Deze derde editie is gewyd aan de diverse woningtypen over de situëring e n de waarde by verkoop. WONINGTYPEN. Hieronder volgen de meest voor komende woningtypen. In de praktijk komen hierop ook varianten voor; de verkopers gebruiken soms andere benamingen. Elk type heeft zijn specifieke voor- en nadelen. Het blijft dus kiezen, want vrijwel geen enkel huis zal aan al Uw wensen tegelijk kunnen voldoen. Een bungalow is een vrijstaand huis met alle vertrekken op de begane- grond. Meestal met veel tuin. Aan trekkelijk, maar ook erg duur. Een schakelbungalow is ook gelijk vloers, maar is aangebouwd en geeft daardoor minder privacy. Ook is de tuin meestal kleiner. Desondanks toch een vrij' dure bouwwijze. Bij de patiobungalow is de tuin om muurd, waardoor U zich aan onbe scheiden blikken kunt onttrekken, maar het uitzicht wordt ook be lemmerd. Patiobungalows zijn vaak geschakeld. Ook dit woningtype is vrij duur. De semi-bungalow wordt in ver diepingen gebouwd, waardoor nogal eens kleine kamers onder het schuine dak voorkomen. Dit woningtype is vaak vrijstaand met grote tuin, maar is evenals de hiervoor genoemde typen aan de dure kant. Een flatwoning is gelijkvloers en heeft geen eigen tuin. Bovendien is de garage of berging op de begane grond gesitueerd of in het sousterrain. Om geluidshinder van de buren - boven, beneden en opzij - te voor komen is geluidsisolatie hier een belangrijk punt. Voor het onderhoud van gemeenschappelijke voor zieningen zoals lift, verwarming, t.v.- antenne e.d. wordt altijd een ver eniging van eigenaren gevormd; de koper is verplicht lid te worden. TRAPJE OP. Bij de splitlevelwoning zijn de vloeren van de diverse vertrekken op ver schillend niveau gelegd, waardoor speelser ingedeelde woningen oni. staan. De huisvrouw zal zich echter wel moeten afvragen of zij tegen het voortdurend "trapje op, trapje af' bestand zal zijn. De drive-in-woning heeft op de beganegrond ruimte voor de auto en meestal voor de hobbykamer. U woont op de eerste verdieping, hebt een goed uitzicht en geen inkijk. De huisdeur bevindt zich echter beneden, wat een bezwaar kan zijn. Een veel gebouwd type is de "doorzon woning". Vaak uitgevoerd met een open-keuken, (eis: goede afvoer door middel van wasemkap of mechanische ventilatie) en de woonkamer over de volle breedte van het huis. Als de woning goed gesitueerd is kunt U inderdaad ten volle van de zon profiteren. De inkijk van voorbij gangers kan echter ook maximaal zijn. Om tegen de inkijk van buiten enige beschutting te hebben is de meander woning of Z-vormige kamer ont wikkeld. De knik in de kamer is vaak minder goed bruikbaar voor het plaatsen van meubilair. De Z-kamer is soms uitgevoerd met open trap in de woonkamer. Behalve problemen bij de opstelling van het meubilair (kan niet vóór de trapopgang) moet ook worden gerekend met last van luchtjes en geluiden op de slaapverdieping. Het is in zo'n geval prettig als op de vei* dieping een (tocht)deur de overloop afsluit. SITUERING. Hoe is de bezonning? Is de tuin pal op het zuiden, dan heeft de andere kant van de woning - dus meestal één of meer slaapkamers - nooit zon. Ook hoge gebouwen en bomen kunnen de zon beletten onbelemmerd op Uw eigendom te schijnen. Hoe is het uitzicht vanuit kamer, keuken, balkon of tuin? Hoe groot is de afstand tot de tegenoverliggende huizen? Is de tuin bereikbaar via een achter liggend pad of moet de aanvoer van tuinmest via uw voordeur en woon- kamer geschieden? Is de garage aangebouwd en ook veu warmd? Of hebt U een carport, dat is een open garage waar U geen onafge sloten fietsen en speeltuig kan plaatsen (dichtbouwen is vaak niet toegestaan). Welke orde hebben de toegangs wegen? Ligt de woning aan een snel weg, weg voor lokaal verkeer, ventweg of doodlopende weg? Is er een trottoir gepland, een groenstrook, een plant soen of parkeerruimte voor meerdere auto's? Die parkeerruimte voor Uw deur geeft overlast van startende auto's 's morgens vroeg en aankomst van feestgangers 's avonds laat. Tussen beide tijdstippen gebruikt de jeugd zo'n ruimte als speelterrein. Dan is er nog de vraag of U midden in de rij of in een eindwoning wilt wonen. Een tussenwoning heeft twee buren, dus meer kans op last. Een eind- woning is kouder, heeft meer tuin en is daardoor vaak ook duurder. De grotere tuin kan een voordeel of een nadeel zijn, het hangt er maar van af of U van tuinieren houdt. De eind- woning vergt ook wat meer onder houd, want de overstek van het dak langs de kopgevel moet ook af en toe geschilderd worden. Daar staat dan tegenover dat U maar één buurman hebt. WAARDE BU VERKOOP. Wat zal Uw huis waard zijn als U Uw huis te zijner tijd weer zult willen verkopen? U probeert de restwaarde door goed onderhoud zo hoog mogelijk te houden. Maar medebepalend is of de buurt goed is en blijft. Blijft de plaats bewoonbaar, komen er geen grote industriekernen, is er een goed wegennet. Veel huizen op weinig grond lopen eerder 't risico in waarde te verminderen dan minder huizen op dezelfde oppervlakte in de buurt van bungalows. Is er een streekplan dat een visie op de toekomstige ontwikkeling van de regio geeft? Ligt de indeling van Uw woning "in de markt"? Moeilijk te beoordelen, wat vandaag "in" is, is morgen ouderwets. Flexibele woningen hebben minder kans veel in waarde te verminderen. Bedenk echter wel, dat elke woning veroudert en bij verkoop als "tweede hands" zal worden bestempeld. Staar U niet blind op de veel hogere prijzen die nieuw te bouwen huizen in Uw omgeving moeten opbrengen, 't Zou fijn zijn als hierdoor ook Uw huis in waarde zou stijgen. Maar velen vóór U hebben ondervonden dat dat niet altijd het geval is. Op zaterdag 18 januari a.s. om 20.00 uur organiseert het werktheater Kuiperspoort een opvoering van het stuk "De Uitvinding van Wals" van Vladimir Nabokov door het Neder lands Jeugdtheater uit Amsterdam. De toegansprijs voor iedereen is 3,50. Het Kuiperspoorttheater staat in Middelburg in de Kuiperspoort. Kaarten kunnen aan de zaal vooraf- De Amerikaanse Gospel groep "New Hope", een van de bekendste religieuze pop- en soulgroepen in de Ver. Staten, zal van 20 januari tot en met 15 maart weer een tournee door Nederland maken. Er staat ook een bezoek aan Zeeland op het programma. De groep zal namelijk dinsdag 28 januari a.s. ,des avonds acht uur, op treden in de Nieuwe Kerk aan de Groenmarkt te Middelburg. 25 januari optreden van de bekende Voiendanne formatie Reserveren mogelijk Donderdag 16 januari vertoont de film liga van „Open de beuk" de film Animal Farm van George Orwell naar het gelijknamige boek. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 18 januari om 21.00 uur zal de bekende Zeeuwse popgroep Melrose Abbey een concert verzorgen in ge noemd jongerencentrum. Twee jaar ge leden werd deze groep opgericht en nog vorig jaar kwam er een single uit waar van met name de b-kant, "Morning break", een veel gevraagd nummer is. De huidige bezetting is als volgt: Harry Rentmeester - orgel; synthesizer, mellotron. Kees Schipper - leadgitarist, leadzanger. Johan Wattel - percussie. Jan van de Velde - dwarsfluit, Bram van de Velde - basgitaar. Momenteel be staan er plannen voor een toemee dooi Canada. In de Z.V.U.-special serie speelt vanavond, woensdag 15 januari, in de Middelburgse Schouwburg Funhouse het nieuwe programma Funhouse Classics dat in maart a.s. in 't Shaffy- theater in Amsterdam in première gaat. Onder Classics verstaat Funhouse alles van Beethoven tot de Zangeres Zonder Naam en van Shakespeare tot een skets voor dames en heer te relativeren vastgeroeste zaken. Volgens zakelijk leider Marten Putman zal Funhouse Classics een klassieker kunnen worden Het is een voorstelling van toneel dans, mime en poppenspel Zoals reeds aangekondigd, zal het Ned. Studentenorkest op zijn 23ste tournee doorNederland op 17 januari a.s. een concert geven in Middelburg. Tijdens dit concert in de Concert- en Gehoor zaal zullen werken ten gehore worden gebracht van Beethoven, Mozart en Tchaikovsky.Door omstandigheden van technische aard zal een eerder aange kondigd opdrachtstuk van Ton de Kruyf nog niet worden uitgevoerd. De bariton Willem Laakman is solist in twee aria's uit Mozart's Zauberflöte. De oud-N.S.O.-er Herman Jeurissen verleent solistische medewerking aan het vierde hoornconcert van Mozart. Het orkest staat weer onder leiding van Maarten Smit. De opbrengst van de tournee komt ten goede aan de Bureaux Studiehulp van de stichting het Ned. Studenten Sanatorium en aan het University Assistance Fund. Ten bate van het zelfde doel zal ook een opname van de concerten worden gemaakt, die als langspeelplaat zal worden uitge bracht.

de Faam | 1975 | | pagina 10