ledereen welkom op open tafel Feestelijke plaatsing bord HET KOPEN VAN EEN EIGEN WONING nlHHDE KLERK Honderdste „Ons Zeeland" rolt van de band gesproken weekblad nog te onbekend MODELWONING 3 januari a.s. (17.30 uur) <v „Middelburg voorbeeldstad" 51it br ffiiöörtlimw Historie TER HOOGE HINDERWET MIDDELBURGSE STICKER KERSTEXPOSITIE IN VLEESHAL VLAG VOOR MIDDELBURG TER INZAGE Hoogste punt van sporthal „Voorborch WIE MIST ZIJN FIETS? In de burgerzaal van het stadhuis wordt evenals in voorgaande jaren een nieuwjaarsbijeenkomst gehouden, waarop iedereen welkom is. Het college van burgemeester en wethouders houden eerst een receptie en daarna wordt de zogenaamde open tafel aangericht. Het is natuurlijk niet alleen mogelijk om de leden van het college een goed 1975 toe te wensen. De bezoekers kunnen ook onderling nieuwjaarswensen uitwisselen. En dat gebeurt erg veel. omdat deze nieuwjaarsbijeenkomst wordt bezocht door vele vertegenwoordigers van allerlei soorten verenigingen en instanties. Met nadruk wijzen: wij er nog op. dat ook individuele burgers hartelijk welkom zijn. De bijeenkomst begint om half zes met de receptie tijdens welke door het gemeentebestuur natuurlijk een nieuw jaarsdrankje wordt aangeboden. Die receptie duurt tot ongeveer kwart over zes. De burgemeester zal dan een kort toespraakje houden. Om ongeveer half zeven begint een lopende koffietafel met soep. broodjes en koffie. In de kosten van die koffietafel wordt de bezoekers een bijdrage van 3.-- gevraagd, welke bedrag direkt voorafgaande, aan de bijeenkomst in het stadhuis kan worden voldaan. Een huis kopen? Niet over een nacht ijs gaan. Vlissingen. Spuistraat 6, tel. (01184) 7720 Half /.es. Aanmelden. In verband met de te treffen voorbereidingen is het zeer gewenst te weten hoeveel mensen de bijeenkomst denken te bezoeken. Daarom vragen wij U vriendelijk U tevoren schriftelijk, mondeling of telefonisch even te melden bij het buro voorlichting; van de gemeente in kamer 14 van het stadhuis (tel. 26251). Het gemeentebestuur hoopt weer vele burgers te mogen begroeten. Het is bekend. 1975 is door de Raad der Europese Gemeenten uitgeroepen tot een jaar waarin met name aan dacht wordt gevraagd voor het behoud van het monument. En wanneer de term monument wordt gebruikt wordt niet alleen gedoeld op kerken, kastelen e.d. maar ook op waardevolle kleine panden zoals woonhuizen. Wij noemen in dit verband nog maar eens de Spanjaardstraat en de Bellink- straat. Maar er zijn meer straten in Middelburg waarin vele monumenten, die als woonhuis of als kantoor worden gebruikt. Er zijn er zo'n slordige 1100 in Middelburg. Trots. Middelburg is een beetje trots op het feit, dat het een van de drie steden in Nederland is, naast veertig andere Europese steden, die als voorbeeld mogen dienen voor de wijze waarop hier monumenten worden bewaard. (Ze worden in oude luister hersteld). In 1975 zullen diverse aktiviteiten worden georganiseerd in het kader van het Monumentenjaar. Een van de eerste aktiviteiten is het plaatsen van acht borden aan even zovele toegangswegen tot de stad, waarop staat: "Welkom in Middel burg, voorbeeldstad Europees Monumentenjaar 1975". Burgemeester. De burgemeester van Middelurg. Drs. P. A. Wolters zal op zaterdag 4 januari a.s. om 14.00 uur. eigenhandig een van die borden plaatsen op de Schroeweg en vel in de middenberm van het gedeelte dat ligt tussen het kruispunt Slaten laan/Vrijlandstraat en de spoorlijn. .Johan Friso", het juniorenkorps van Juliana zal daaraan medewerken. Sticker. Ter gelegenheid van het monumentenjaar geeft de gemeente ook een sticker uit. Op zaterdag 4 januari a.s. na de plaatsing van het bord zullen onder de belangstellenden op de Schroeweg gratis stickers worden uitgereikt. Mede in verband daarmede wordt grote belangstelling verwacht. Tijdens een bijeenkomst in het Slot Zeist werd op woensdag 18 december j.l. het startsein gegeven voor het Europese Monumenten jaar 1975 (kortwerg M'75). Bij die gelegenheid ontving burgemeester Drs. P. A. Wolters van Middelburg uit handen van Prins Claus een vlag met het M75 embleem en een prachtige legpenning. Dit omdat Middelburg een van de drie Nederlandse voorbeeldsteden is in Europees verband in het kader van M'75. Op de foto de overhandiging van vlag en penning. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251. toestel 133. Ook in het 11 ieuw jaar wordt min of meer regelmatig in het kort aandacht besleed aan Middelburgse zaken lie uit de historie tot ons gekomen zijn. Gedacht wordt aan een korte be schrijving van oude gebouwen, maar ook kunnen verklaringen opgenomen worden van namen van straten en wijken. Enfin U ziet het wel. En mocht U zelf een vraag hebben, waarop het antwoord voor meerdere lezers in teressant kan zijn. dan horen wij dat graag. Er kan dan in deze rubriek op ingegaan worden. Nu is Ter IJooge aan de beurt en dat is niet zo verwonderlijk, want dat buiten is de laatste tijd nogal in de belang stelling. Vroeger. Walcheren telde vroeger zeer veel buitenplaatsen en landhuizen. Slechts een klein gedeelte daarvan heeft de tand des tijds en de sloopwoede der 19e eeuw doorstaan. Eén van de grote bewaard gebleven Walcherse kastelen is Ter Hooge. Dit slot ligt even buiten Middelburg aan de Koudekerkseweg. Ter Hooge heeft al een respectabele ouderdom. Voor het eerst wordt het slot vermeld in 1289. Over de juiste bouwjaren is echter niets bekend. De eerste eigenaren van Ter Hooge waren leden van de familie Van Borssele (van der Vere). Omstreeks 1440 kwam het kasteel in het bezit van de familie Borssele van der Hooge. Tot 1712 was laatstgenoemde familie eigenaar van Ter Hooge. Toen kwam het -door verkoop in vreemde handen. Jan van Borssele, baron van Borssele, eerste edele van Zeeland, kocht het huis in 1751 aan. Tussen 1751 en 1757 liet hij het grondig verbouwen. Het middel eeuwse kasteel werd afgebroken. Eén der thans nog bestaande torens (mogelijk beide) is (zijn) nog een over blijfsel van het oude kasteel. Oor spronkelijk was Ter Hooge door een slotgracht omgeven, momenteel bevindt zich alleen nog een gedeelte van de gracht aan de achterzijde van het slot. Het bos bij het kasteel ging door de watersnoodramp van 1944 verloren, het werd echter opnieuw ingeplant. Door vererving kwam het slot in het bezit van de familie Van Lynden. Dc huidige eigenaresse is de "Van Lynden-Ter Hooge Stichting". Tot voor kort werd Ter Hooge als rust huis gebruikt door de Stichting "Verpleeg- en rusthuizen Zeeland". Op het ogenblik wordt Ter Hooge gerestaureerd o.l.v. de Rotterdamse familie Velders. Deze familie wil een kleine groep gegoede bejaarden in het kasteel gaan huisvesten. Penningkpek. Dc heer J.C. van Dorst te Middelburg heeft een hinderwetsvergunning aangevraagd voor het oprichten in werking brengen en in werking houden van een inrichting tot het repareren van strandtenten, strand stoelen e.d. De inrichting is gevestigd aan de Penninghoek 19 te Middelburg. De termijn waarbinnen schriftelijke be zwaren kunnen worden ingediend is bij de verschijning van dit blad al ver streken. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in dienen op een openbare zitting die gehouden wordt in het stadhuis op dinsdag 7 januari a.s. om 16.30 uur. Herculesweg. Hercules B.V. te Middelburg heeft een hinderwetsvergunning aangevraagd voor het uitbreiden en wijzigen van een petrochemische fabriek voor het aanbrengen van voorzieningen voor de aanvoer van C4/C5 grondstof per spoor. Die voorzieningen bestaan uit losarmen, lospomp, vloeistofmeetin- stallatie, transportleiding, auto matische watersproeiinstallatie en aardingsapparaat. De inrichting is gevestigd aan de Herculesweg 35 (groot industrie, terrein). Schriftelijke bezwaren ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kan een ieder tot 3 januari a.s. in dienen bij het gemeentebestuur van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in dienen op een openbare zitting, die wordt gehouden op donderdag 9 januari a.s. in het stadhuis (aanvang 16.30 uur). Voor beide aanvragen wordt er nog op gewezen dat inwoners van de gemeen te Middelburg later alleen dan tot het instellen van beroep gerechtigd zijn wanneer zij in persoon of bij ge machtigde op de vermelde openbare zittingen zijn verschenen. De aanvragen en eventueel ingediende bezwaarschriften liggen ter inzage op kamer 15 van het stadhuis (afdeling Algemene Zaken). Het Bouwcentrum. Weena 700, Rotterdam, heft in juli 1974 een infor matieblad uitgegeven dat speciaal gaat over het kopen van een eigen huis. Met toestemming van het Bouw centrum willen wij met ingang van deze week graag de in dat informatie blad vermelde goede raadgevingen overnemen. Wilt l zelf een dergelijk informatieblad hebben dan kunt U dat bestellen hij de genoemde instel- ling tegen de prijs van 4, DE BESLUITVORMING. Het kopen van een eigen huis is voor velen het realiseren van een lang ge koesterde wens. En als die wens in een geidealiseerde fase is beland, is er vaak geen houden meer aan. De ene dag in de huiselijke kring geopperd, de andere dag reeds op stap. de derde dag gekocht... later spijt. Daarvoor wil dit blad U be hoeden. Ga nooit overhaast te werk. wat "men" ook zegt. Het is nooit het laatste huis dat te koop is. Er worden elke dag huizen gebouwd, jaar in jaar uit. Maar, zult U zeggen, de bouwkosten stijgen met de dag, wel tien procent per jaar. Inderdaad, daar zit wel wat in. Maar het is toch nog altijd beter volgend jaar wat meer geld uit te geven dan vandaag overhaast te be sluiten. met de kans dat het op de lange duur toch niet zo ideaal blijkt te zijn als het leek. HET AANBOD. Het aanbod is groot en soms ver leidelijk. Kijk de advertenties in de kranten maar na: riant, zonnig, herenhuizen, villa's, luxe keuken, ingebouwde vaatwasmachine. Maar pas op. de praktijk is soms anders. Het riante uitzicht wordt na twee jaar belemmerd door een groot flatgebouw voor de deur. De vijver voor Uw huis blijkt een broeinest van ongedierte te zijn. Het herenhuis heeft zeer minimale afmetingen en de aan duiding "villa" is vaak alleen maar van toepassing op de prijs. En wat zegt "zonnig"? Een tuin op het zuiden? Prachtig in de zomer, maar als U de rest van het jaar veelal binnen moet leven ontvangt de andere kant van het huis nooit zon. Of betekent zonnig grote ramen en openslaande tuin deuren. Ideaal in de zomer, maar 's winters is veel glas niet zo prettig. En al die luxe apparatuur, U betaalt dat natuurlijk zelf. Op een moment dat het U misschien helemaal niet schikt. HET KIEZEN. Het kopen van een huis is belangrijk genoeg om een en ander zorgvuldig te overwegen. Verzamel eerst het aanbod: knip advertenties uit en sorteer ze op woonplaats, type huis of bouwkosten. Weeg de oogst aan advertenties af en stel U in verbinding met degenen die deze advertenties plaatsten. Vaak zal dat een makelaar zijn, die U op verzoek uitgebreide documentatie zal toezenden. U zult merken dat U een aantal keren achter het net vist, de woningen zijn al verkocht. U hebt dus te lang ge sorteerd. Vlugger reageren? Dat kan, maar neem dan (vrijblijvende) opties op de woningen die U interesseren. Een betere manier is echter een aantal makelaars te bellen. Zij weten welke objecten binnen kortere of langere tijd in de verkoop zullen komen. Ook kunt U een makelaar opdracht geven een geschikt huis voor U te zoeken, of U als gegadigde bij hem opgeven. Elk te bouwen project moet bij de des betreffende gemeente worden inge diend. Het ligt dus voor de hand dat U ook daar kunt informeren. De meeste gemeenten (bouw- en woningtoezicht, openbare werken, gemeentesecretarie) zullen U daarover vrijblijvende in formatie willen verschaffen. De Algemene Voorlichting van het Bouwcentrum beschikt eveneens over gegevens van projecten die gebouwd worden of nog zullen worden. In samenwerking met de Parool-Volks krantpers is in het Bouwcentrum een overzicht opgesteld van in Nederland te koop aangeboden nieuwbouw woningen. Het overzicht is ook te vinden in de krant "Wonen nu", die een aantal pialen per jaar als bijlage van het Parool verschijnt. Een goede manier is ook er op uit te trekken. Bezoek de plaatsen waar U wel zou willen wonen. Zoek de uit breidingen op waar borden aan kondigen dat de weilanden binnen kort met koopwoningen zullen worden bebouwd. U slaat dan meer vliegen in één klap. U ziet dan meteen de omgeving, het dorp, de streek. Soms is de bouw al min of meer gevorderd en als U geluk hebt is er zelfs een model woning ingericht. At met al kan op zo'n manier een lijvig dossier ontstaan, dat geordend moet worden. Sorteer het aanbod naar - de woonplaatsen waar U zou willen wonen: - de verschillende soorten woningen: de kwaliteiten en technische aspecten: - de financiële consequenties. Deze vier criteria staan in een vrij willekeurige volgorde. U kunt zelf de prioriteit bepalen. In de volgende edities zullen deze criteria worden be sproken. In het kader van het monumentenjaar geeft Middel burg als Europese voorbeeldstad een sticker uit. De eerste zullen worden uitgereikt aan de be zoekers van de Open Tafel op drie januari a.s. Zie mededelin gen elders in deze rubriek. Een dag later en wel op zaterdag 4 januari a.s. om 14.00 uur zullen op de Schroeweg tussen kruis punt Statenlaan en de spoorlijn ook stickers uitgereikt worden. Dat gebuert, nadat de brgc- mecster op die plaats een bord geplaatst heeft met een be groeting voor dc bezoekers van Middelburg. De Zeeuwse Kunstkring houdt traditiegetrouw een kerstten toonstelling in de vleeshal van het Stadh uis. Openingstijden dagelijks van 14.00 - 17.00 uur. U kunt deze tentoonstelling nog bezoeken tot en met 12 januari a.s. Toegangsprijs maar f /,--. Kinderen heneden de 14 jaar onder geleide gratis toegang. Tijdens een groots opgezette persdag in het Slot Zeist te Zeist heeft Prins Claus aan de Neder landse voorbeeldsteden pen ningen en een vlag uitgereikt. Middelburg, dat al eerder door de Raad van Europese Gemeenten uitgeroepen was tot Europese voorbeeldstad was daar natuurlijk ook bij. Bij diverse gelegenheden zal dc witte vlag met daarop het hierbij afgebeelde embleem vanaf het stadhuis wapperen. Als U die vlag ziet weet U, dat er weer iets aan de hand is in het kader van het Europese Monumentenjaar 1975. Tot 13 januari a.s. ligt voor een ieder ter inzage de door de gemeenteraad op 18 november 1974 vastgestelde eerste herzieningen van de bestemmings plannen Toorenvliedt, Nieuwland- Kom en Zanddorp. Deze herzieningen hebben betrekking op enkele gedeelten van de voor schriften. Tegen de ontwerpen van de her zieningen van deze bestemmings plannen zijn bij de gemeenteraad geen bezwaren ingediend en bij de vast stelling van de herzieningen zijn in de ontwerpen geen wijzigingen aange bracht. Niemand is daarom bevoegd om tegen deze herzieningen bij G.S. van Zeeland bezwaren in te dienen. 99 Een lang niet alledaagse vertoning vond plaats op het bouwterrein van de nieuwe sporthal Voorborch te Middelburg, waar maandag 16 december het hoogste punt van de bouw werd bereikt. Dit gebeurde door het optakelen van een kapgedeelte dat was voorzien van de Nederlandse driekleur. De sporthal wordt gebouwd op de plaats waar eerst de ballonhal stond, de hal die zo'n beetje bij elke storm tegen de vlakte ging. Ondanks de barre om standigheden ging het op z'11 plaats hijsen van de kapconstructie van een leien dakje en in een minuut of tien zat het hele spulletje op z'n plaats. In de kantine in aanbouw reikte wethouder Gillissen van Middelburg vervolgens de kapfooien uit. Hij bracht daarbij even in herinnering dat het hoogste punt een belangrijk moment was dat eigenlijk al eerder had moeten worden bereikt, maar de weergoden hadden het programma drastisch in de war geholpen. "Ik hoop dat we met de staalconstructie in deze nieuwe sporthal verwerkt, wat minder afhankelijk zijn van het weer, dan ten tijde dat de ballonhal er nog stond." aldus de wethouder. De heer Vermeulen-één van de uit voerders van Bouwbedrijf De Delta uit Middelburg dat de sporthal bouwt- sprak een dankwoord en zegde toe dat de mensen van de bouw hun uiterste best zullen doen. "Ik hoop echter wel dat de vorst op zich laat wachten" aldus de heer Vermeulen, „anders zitten we straks met het metselen te kijken" Het is de bedoeling dat de (sporthal omstreeks maart dit jaar in gebruik wordt genomen. Het is een sporthal voor algemeen gebruik en dus niet voor een bepaalde club. Voor het beheer van de sporthal wordt een speciale commissie in het leven geroepen. AUTO VERZEKERING Solide mulechappijen. goede ser vice. gruis groene kaart, premie vanaf; catalogus premie ambt waarde w* wa ail.r. 6000 177 409 138 360 7000 '85 *58 iso 393 8000 '8' *56 153 4|4 9000 I» IS3 429 •linke korting bij eatra eigen risico. ambt. ook verpleging, semi overh. enr. Assurantiekantoor DICK SCHINKEL Verzekeringen, hypotheken, geldleningen 01183 - 44SS Hierbij nodigen wij U uit tot het bezoeken van onze gelegen aan de Spuistraat te Vlissingen. Geopend Di., Wo., Vr., Zat. van 14.00 uur tot 17.30 uur. Kort geleden heeft het regionaal gesproken weekblad „Ons Zeeland" zijn 100ste editie uitgeven. Een mijlpaal in de gesehcidenis van het 2-jarig bestaan van dit weekblad; een uitgave van de Zeeuwse Kontaktkommissie voor Visueel Gehan di kapt en, in samenwerking met de Nederlandse Blindenbiblio theek en de Ziekenomroep Walcheren. Voor wie bedoeld? Iedereen, die om welke reden dan ook niet of nauwelijks een gewoon boek of tijdschrift kan lezen of hanteren, komt voor dit gesproken weekblad in aan merking. Te denken valt hierbij aan de blinde en slechtziende mens, langdurig zieken, zware hartpatiënten, spastici. reuma patiënten e.d.. maar ook aan de grote groep ouderen met een afnemend ge zichtsvermogen Wat te bieden? Naast aktuele informatie over dc eigen streek, stad of dorp wordt aandacht ge schonken aan achtergrond impressies van „zaken die ons raken" in de Zeeuwse samenleving. Tevens zijn er de vaste rubrieken „op sportief spoor, toerist in eigen streek en uit in Zeeland", alsmede de rubriek van de kontaktkommissie met allerhande nuttige informatie over hulpmiddelen en sociale voorzieningen. Kortom „Ons Zeeland" legt een band tussen u en uw omgeving. Hoe alxuiné worden? Om abonné te worden geeft u uw naam en adres door aan de heer D. F. Huyssen. Dorpsstraat 55, Wemeldinge, tel. 01 192-335 en u wordt als ..lezer" in geschreven. De kosten zijn uiterst laag gehouden en bedragen momenteel 5.00 per individuele lezer per kalenderjaar. Het is natuurlijk ook mogelijk kollektief te lezen, bijvoorbeeld als verpleegte huis. bejaardencentrum of dienstencen trum voor bejaarden. Onbekend maakt onbemind. Helaas zijn er nog steeds te veel mensen, die deze vorm van lektuurvoorziening niet kennen of die denken, dat het alleen bedoeld is voor de visueel ge- handicatpen. Niets is minder waar en mocht u in uw familie of kennissenkring iemand kennen voor wie „de gesproken krant" een uitkomst kan zijn. maak hem dan op deze mogelijkheid opmerkzaam. De groepscommandant der rijks politie Veere. te Serooskerke (WJ. maakt bekend dat belang stellenden nadere inlichtingen kunnen verkrijgen over als gevonden gedeponeerde dames- en herenfietsen en brommers, welke sedert 1970 op het groeps- bureau zijn gebracht. Zij die menen, dat zich daarbij hun „stalen ros" zou kunnen bevin den. worden verzocht zich te ver voegen: Groepsbureau der rijks politie te Serooskerke 'WJ, Torenstraat 35-37. tijdens kan tooruren van 812 uur en van 13—17 uur".

de Faam | 1975 | | pagina 5