HELM0 VAKANTIEREIZEN Vrije tijdsbesteding van bedrijfsleider melkfabriek In Nieuw en St. Joosland wordt ,in geheim' kunstmarmer gemaakt Eigen home voor de „Fantoomzalm Schooljeugd bracht Kerstsfeer in het Jacob Roggeveenhuis GOEDKOOP r>r> 794.- Is dit uw dochtertje? grote boodschappentas TASSENZAAK BIJOU B. M/DA VAINE WEEKENDDIENSTEN Onverklaarbaar Corduroy broeken 39,-47,50 Joppers59, Spijkerbroeken Lois, Lee, Levis39,75 44,50 Blouses en T.-shirts, steeds leuke modellen vanaf8,9012,9019,90 Broeken, Terlenka met omslag, alle modekleuren49,75 BOETIEK 77e jaargang no. 1 - donderdag 2 januari 1975 ZEEUWSE NUTSSPAARBANK WASTAFEL COMBINATIE WASAUTOMAAT Zesde Scholieren- Ta feiten nistoernooi LANGE DELFT 61 - MIDDELBURG De Faam WAARIN OPGENOMEN „GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MET DE VLISSINGER HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN. Maak 'liet u gemakkelijkalle geldzaken aan één adres ook voor In een garage in Nieuw en St. Joosland gebeuren in de avonduren vreemdè dingen. Onder diepste geheimhouding wordt daar n.l. kunstmarmer gemaakt. Niet zozeer de fabrikage van het kunst product is geheim, maar meer de manier waarop dat gebeurt. Fotograferen in het gebouwtje is dan ook ten strengste verboden, een en ander in verband met het patent dat enige tijd geleden aan een fabriek in het Utrechtse IJsselstein is verkocht. De uitvinder van het kunstmarmer, de heer J. Hietbrink uit Nieuwland, die daar nog maar drie jaar woont, maakt echter met de regelmaat van een klok nog vele vensterbanken, traptreden etc. van het door hem uitgevonden produkt, dat in kwaliteit voor het echte marmer niet onderdoet. "Het begon allemaal met een vriend die eens bij me binnen kwam vallen met het voorstel om vensterbanken te gaan maken", zo vertelt de heer Hietbrink, nadat hij op een groot toonbord ver schillende soorten kleurcombinaties van zijn marmer produkten heeft laten zien. "Deze man had wel plannen in een bepaalde richting met een kunstmarmer produkt, maar het was nog net niet je dat. Samen hebben we er ons toen over gebogen om het produkt te verbeteren, maar pas veel later heb ik de methode gevonden om het kunstmarmer zo te maken als ik me altijd al had voorge steld. Ik kan van het procédé niets ver tellen, wel dat er gemalen steen aan te pas komt, sellicium. Verder is het een stollingsproces waarbij bijzonder leuke effekten te krijgen zijn". Behalve allerlei praktische zaken, zoals vensterbanken, vloertegels en trap treden, laat het materiaal ook mogelijk heden open voor een vrije fantasie. De heer Hietbrink, in het dagelijjks leven bedrijfsleider bij de Coöp. Melkin richting Walcheren in Middelburg, heeft enkele bijzonder leuke werk stukjes gemaakt, moderne composities, in bonte kleuren. De Middelburgse schilder Louis Heymans vond één werk stuk zo leuk, dat hij spontaan aanbood het te ruilen voor één van zijn doeken. Toch bestaat er meer belangstelling voor de vensterbanken en de traptreden, de meer gewone bruikbare dingen zoge zegd. "Als ik zou willen", aldus de heer Hietbrink, "zou ik zo een industrietje kunnen beginnen en er waarschijnlijk nog een leuke boterham mee verdienen ook. Bij mij is het echter zo gesteld: ik wil het zuiver als een vorm van vrije tijds besteding houden. Ik heb immers een vaste basis, m'n werk dat ik erg graag doe, en waarom zou ik nu gaan om schakelen. Nee hoor, ik heb voor mezelf een vast schema opgesteld, ik werk aan het kunstmarmer tot het nieuws van acht uur 's avonds, dat is voor mij een echte vervolgrubriek, ik sla het nooit over. In de tijd tussen eten en acht uur kan ik heel wat marmer produkten ver vaardigen omdat het proces dat ik volg, een vrij snel proces is. Zelf heb ik een machine ontworpen die de zaak nog aanmerkelijk versnelde. Nee echt, als ik het nieuws van acht uur erdoor zou moeten missen, worden er maar geen platen gemaakt. Voor de klanten kan dat wel eens lastig zijn, zeker als het gaat om een afwijkende kleur. Die moeten dan wel eens een paar maandjes wachten". Wat betreft de vloeren van kunst marmer heeft de heer Hietbrink ook nog een aardig verhaal in petto: in een hotel in de omgeving van Utrecht ligt een rode vloer, gemaakt van kunst marmer, gemaakt volgens het procédé van Hietbrink. In een van de tegels zit in de verharde bovenlaag een zilveren rijksdaalder "ingebakken". Iedereen die binnenkomt doet een vergeefse poging om de gevonden riks te brengen, iets dat grote hilariteit veroorzaakt bij het gestadig op "rijksdaalder-vissers" lettende personeel. Behalve voor leuke dingen kan het kunstmarmer ook voor ernstiger zaken gebruikt worden: op de begraafplaats van Arnemuiden staan een aantal grafstenen, gemaakt van kunstmarmer. "Deze blijven ontzettend mooi" vertelt cftr heer Hietbrink. "omda.: ze gevrij waard zijn van de alggroei. Alleen, het is een enorm karwei om ze te maken, dat letterzetten is een erg nauwkeurige bezigheid, waar je een hele tijd mee bezig bent. Het feit dat ze niet groen kunnen uitslaan is te danken aan de hardingslaag die er overheen zit. Deze laag zorgt er ook voor, dat het materiaal loog- en zuurbestendig is, tegen warmte en kou kan. Ik heb eens een stuk plaat onder een uitstroomtuit in de melk fabriek bevestigd waar om de zoveel minuten warme vloeistof (zuur) uit kwam. Het heeft er maanden lang gelegen en na die tijd was er niets aan te zien. Niets, helemaal nietsl Ik heb Vrijdag 20 december was een bijzondere dag voor de mensen van de aquarium vereniging 'De Fantoomzalm" uit Middelburg Zuid. Op die dag nam de vereniging namelijk officieel haar eigen onderkomen in gebruik, gesitueerd in het winkelcentrum Dauwendaele. De officiële opening werd verricht door de heer W.A. Tomeij, bondskeurmeester uit Den Haag. die zich lovend uitliet over de aktiviteiten van de aquarium vereniging en vooral over de aktiviteiten van de mensen die het clubgebouw hadden gemaakt. In het gebouwtje, via de Nederlandse Middenstands Bank verkregen, is aan de voorzijde, grenzend aan het winkel centrum, een gezellig hokje gemaakt waarin een groot aantal aquarium- bakken zijn ondergebracht, deels gevuld met verschillende soorten visjes, deels gevuld met planten. Het is de bedoeling dat uitsluitend leden van de "Fantoomzalm" hier hun levende have komen betrekken. Natuurlijk kunnen er ook tal van andere zaken op aquarium-gebied worden verkregen zoals aquarium bakken, pompen, achtergrond materiaal etc. en verschil lende soorten visvoer. Het verenigings lokaal zal voorlopig geopend zijn op donderdagavond en een hele zaterdag. Het achterste gedeelte van de ruimte die nog niet volop in gebruik is, wordt straks gebruikt als kweekplaats voor vissen. "Weet je", zegt voorzitter van "De Fantoomzalm", de heer P. Bakker, "waarom zou je de vissen zelf niet kweken? Kopen is alleen maar duur en per slot van rekening wordt je als aquariumvereniging geacht een en ander van het kweken van vissen af te weten. Nou dan, waarom dan hier geen eigen kwekerij inrichten? "De Fantoomzalm" nog maar net een jaar oud, telt inmiddels al ruim 100 leden. Het jongste lid van de vereniging kwam vrijdagsavonds aandragen met een prachtig zelfgemaakt - draad techniek - bord met de naam van de ver eniging erop. Dit bord zal een plaatsje in de etalage van het verenigingslokaal krijgen. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 2 tot en met woensdag 8 januari do. 4.38 en 17.03, vr. 5.21 en 17.47, za. 6.12 en 18.41, zo. 7.11 en 19.44, ma. 8.18 en 20.58, di. 9.33 en 22.15, wo. 10.44 en 23.27. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minuten later. Domburg en ZouteJande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. met het kunstmarmer ook diepvries- proeven genomen, met hetzelfde resultaat: geen enkele beschadiging". Om wat faciliteiten te kunnen ver krijgen bij de verkoop van z'n kunst marmer werd door de heer Hietbrink een firmaatje opgericht genaamd Marmora, dat domicilie heeft op z'n huisadres. "Ik zou graag een atelier willen hebben, hier achter m'n huis" vertelt Hietbrink, "maar de gemeente Middelburg heeft er helaas een stokje voor gestoken. Ik overweeg dan ook om in 's hemelsnaam dan maar ergens anders te beginnen". Kortgeleden ontdekte de heer Hiet brink, die sponsor is van de aquarium vereniging in Miudelbuig Zuid, een speciale lijmsoort die in water uit stekend houdt en waarmee de leden van die club hun achterwanden volplakken met leiplaten. De heer Hietbrink heeft volgens zijn zeggen nog veel meer ideeën om uit te werken, alleen weet hij niet of hij er wel aan toe komt. Naast het kunstmarmer maken heeft hij immers nog wel iets anders als hobby: vissen houden, duivensport, schaken en zorgen dat z'n kleine Kaninchen tackel "Bobby" Nederlands en desnoods Europees kampioen wordt. Daarnaast zijn er dan nog altijd z'n vrouw en twee dochters die de nodige aandacht be hoeven. Gas- en Loodgietersbedrijf Voor al uw Loodgieters werk, Dakbedekkingen C.V.- en Gasverwarming Aanleg en Onderhoud Speciale aanbiedingen, bestaande uit wastafel, mengkraan, chroom sifon en consoles van 144,62 voor slechts ƒ119, Voor sanitair, kranen etc. naar de vakman met gratis advies voor de „Doe-het-zelver". bekend Nederlands merk van 934,voor slechts „DOE-HET-ZELVERS" kunnen bij ons terecht voor al hun materialen Langeviele 62 MIDDELBURG Tel. 12330 De tafeltennis vereniging „Middelburg- Zuid" organiseert voor de zesde maal in de Kerstvakantie en wel op vrtydag 3 en zaterdag 4 januari tafeltenniswed- strijden voor Middelburgse scholieren van 8 jaar en ouder. Strijdtoneel thans voor het eerst het Kleine Zaalsportcen trum, Kruitmoleniaan 85. Er zal in 3 leeftijdsgroepen, t.w. 8-11 jr., 12-14 jr en 15 jr. en ouder, zowel jongens als meisjes gespeeld worden. Favorieten bij de drie leeftijdsgroepen meisjes zijn resp. Ankie Kersten, Magda Jacobscn en Christa Slinger. Bij de jongens worden resp. getipt Gillis de La Hayze,, Wim Wegman en Peter Kersten. Christa Slinger en Peter Kersten zijn favoriet voor de Mid delburgse titel. Met de eraan verbonden Vitrite-Wisselbeker. Op beide speeldagen vangen de wed strijden om 9 uur aan en zullen om ongeveer 16.30 uur eindigen. Alle finales worden op zaterdagmiddag verspeeld. Vooral op deze middag mogen ook voor de "neutrale toeschouwers aantrekkelijke partijen worden verwacht. De toegang tot dit evenement is gratis. De bejaarden van het Jacob Rogge veenhuis" In Middelburg, zullen deze dagen ongetwijfeld met groot genoegen terugdenken aan de Kerst. Een Kerst die werd verlevendigd met een dertigtal fraaie kerstbakjes, vol bloemen, groen en bijbehorende kerstverslerselen zoals o.a. een paar kaarsen. Niet dat die kerstbakjes nu zo bijzonder zijn, maar wel het feit dat ze afkomstig zijn van een zesde klas van een basisschool In Middelburg, die de kerstbakjes speciaal voor de bejaarde mensen maakte. Die school is de "Sandenburch" in de Baarsjesstraat, een school die zo gelukkig is om mevrouw E Hendrikse als part- time leerkracht in dienst te hebben. Onder haar leiding n.l. hebben de kinderen van de zesde klas de bakjes vervaardigd. Het benodigde materiaal werd bekostigd uit gelden die de oudercommissie bijeenbracht. ,,0p het ogenblik staat het bejaar denprobleem sterk in de belangstelling" aldus mevrouw Hendrikse "en zeer zeker de verhouding kinderen bejaarden. Ik moet zeggen dat het idee om met de kerst iets voor de medemensen, in dit geval de mensen van het Roggeveenhuis te gaan doen, van de kinderen zelf komt. We hebben voor dit tehuis trouwens ook met Pasen vorig jaar een attractieve paasmand samengesteld, die ook met blijdschap werd „ingehaald", 't Is niet onmogelijk dat bij bijzondere gelegenheden in de toekomst weer een en ander voor de bewoners van het Jacob Roggeveenhuis wordt georganiseerd bij ons op school. We zouden het tehuis misschien wel kunnen adopteren of zoiets." Het uitdelen van de bloembakjes gebeurde onder de morgenkoffïe-pauze in het bejaarden tehuis, een tijdstip waarop vele bewoners in de grote conversatiezaal aanwezig waren. De kinderen van de Sandenburchschool moesten dan ook menig komplimentje in ontvangst nemen. Nadat de Kerst bakjes waren uitgedeeld, op alle tafeltjes één of meer, zongen de kin deren onder leiding van de heer Den Hollander nog een aantal liedjes, waarvan enkele kerstliedjes. Verder hadden ze op eigen verzoek overigens, enkele oude liedjes ingestudeerd, die met luid applaus werden beloond. Na afloop van de "kerstgroet" was er limonade met koek voor de zesde klas van de Sandenburch, een traktatie waar de kinderen totaal geen moeite mee hadden. De heer K. de Weert, direkteur van het Jacob Roggeveenhuis, bracht de kin deren. mevrouw Hendriksen, de heer Den Hollander en de heer L. Eikenhout het Hoofd van de Sandenburch, in warme bewoordingen dank voor hun geste. Nog even een fotografische herinnering aan de voorbye Kerst. Als dit meisje üw dochtertje Is, mevrouw, dan kunt u de originele foto gratis In uw bezit krijgen. Even afhalen op het kantoor van de P.Z.C., Markt 51, Middelburg. U ontvangt er dan bovendien nog een waardebon van >yf gulden bij. 4en 5 januari Hulpcentrum Noord- en Midden Zeeland 01100-4444. Politie alarmnummer 01180-25800 Ambulance bij ongevallen 01180-25800. Brandweer alarmno. 01180-12233. ARTSEN: Middelburg: za. 0.00-24.00 uur: J. K. Dominicus, Dam 30, tel. 12830. Zo. 0.00-24.00 uur: P. H. Schram, de Krammen 14, tel. 14664. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur. Middelburg-Zuid: patiënten van dr. Jansen, dr. Jansen-Schrama en dr. Kodde zie onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Souburg-Nieuwland en Arnemuiden: za. 09.00-zo. 24.00 uur: N. Kapteijn, Lekstraat 6, Souburg, tel. 01183-1630. Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: A. C. Kousemaker, Torenstraat 46, Serooskerke, tel. 01189- 1212. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: vr. 18.00 - zo. 24.00 uur: F. L. Berghauser Pont, de Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187- 234. TANDARTS: Spreekuur za. 11.00-12.00 vm. en zo. 11.00-12.00 vm. uur: G. H. P. J. Miljoen, - Eemstraat 5, Oost-Souburg, tel. 01183-1530. HANDIGE, STERKE MET VOORVAK (ook geschikt als weckendtas) 14,- DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/hoek Segeerstraat 4a, Middelburg DIERENARTS: Consult alleen na telefonische afspraak: J. Hoftijzer, Middelburg, tel. 0H80- 13H8. APOTHEKEN: Van vr. 18.00 uur tot vr. daaropvolgend 8.30 uur: Middelburg: A. Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. WIJK VER PLEEG STER S: Middelburg en Nieuwland: A. Louwerse, H. Dunantlaan 128, tel. 01188-1233 b.g.g. 1914. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijskerke, Serooskerke, St. Laurens, Vrouwenpolder. Veere en Gapinge: Zr. Corrie, Noordstraat 27, Domburg, tel. 01188-1427. Oranje-Groene, Wit-Gele en Groene Kruis Souburg en Ritthem: L. Slab- bekoorn, Wittezeestraat 42, tel. 01183- 1843. Koudekerke, Zoutelande, Meliskerke en Biggekcrke: J. Mijnders, Zuidstraat 14, Zoutelande, tel. 01186-1325. VERLOSKUNDIGE: Vlissingen: Mej. Stolk, Bloemenlaan 45, tel. 3838. MAATSCHAPPELIJK WERK: Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Walcheren, Loskade 29, Middelburg, tel. 26951. Voor gezins- en bejaardenzorg: spreekuur ma t/m vr. 8.30-9.30 uur 's morgens; voor maatschappelijk werk: spreekuur ma t/m vr. 8.30-9.30 uur 's morgens, donderdags 19-20 uur. Stichting Gezinsverzorging Walcheren, Brouwenaarstraat 4, Vlissingen. tel. 01184-7810. Bijkantoor Middelburg: Korte Noordstraat 31, tel. 01180-25594. Spreekuren leidsters: op werkdagen van 8.30-9.30 uur. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het platteland van Walcheren, Molenwater 33, Middelburg: spreekuren iedere morgen van 9.00- 10.00 uur en donderdags van 18.30-19.30 uur aan het Molenwater 33 te Middelburg, alsmecfe dins dagmorgens van 9.00-10.00 uur en donderdagavonds van 18.30-19.30 uur aan het adres van Bachtenpöorte te Oost-Souburg. Stichting nict-gehuwde moeders: Loskade 25 te Middelburg, tel. 01180- 27311. Spreekuur volgens afspraak. Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid, Loskade 25. Mid delburg. tel. 01180-26057/58/59; Sociaal Psychiatrische Dienst (S.P.D.), spreekuur dagelijks volgens afspraak. Medische Opvoedkundig Buro (M.O.B.). spreekuur iedere donderdag voor kinderen met op voedingsproblemen of leer moeilijkheden. Buro voor Levens- en Gezinsvragen (L.G.V.), spreekuur volgens afspraak voor volwassenen met huwelijks en/of seksuele problemen en voor alleen staanden met aanpassingsmoeilijk heden. Voor eventuele wijzigingen zie de PZC van vrijdag en zaterdag a.s.

de Faam | 1975 | | pagina 1