r Op naar de gezondheidsmarkt Toch bibliotheek in Magistraat-wijk? Concentratie grote eenheden funest voor totale winkelgebied rn OVER VOETGANGERSGEBIEDEN ÖUWPN Aquariumsport zaak Lasoe breidde uit Subsidie voor warmte- isolatie woningen M.C.O. over het Geereplan: HINDERWET Attentie voor Kuiperspoorttheater MULTI-NIVOERS MAAKTEN KENNIS -MmM if 1 SKI v mm geslaagde bijeenkomst. Bouw- en Woningtoezicht van ge- Middelburg. OPENING WIJKPOST TER INZAGE Verkeersmaatregelen BEVOLKINGSONDERZOEK: DOE MEE! GELD LENEN DICK SCHINKEL Expo hulpmiddelen blinden en slechtzienden F Woensdag 30 oktober 1974 I ln de grote zaal van het Ontmoetingscentrum aan de Vrijlandstraat in Dauwendaele, te Middelburg (ingang in het winkelcentrum) is maandag de gezondheidsmarkt geopend. Men kan er dageiyks (behalve op zaterdag en zondag) terecht van 9.00-12.00 uur, van 13.00-1730 uur en van 1830-21.00 uur. De markt sluit op 7 november as. om 17.00 uur. U hebt dus nu de ge legenheid om eens te gaan kyken. Toegang gratis. Wat er allemaal te beleven is? - Er worden voedingsdemonstraties gegeven met o.a. tefalpan, tostiyzer, aluminiumfolie, rauwkost, grill, römertopf etc. Er worden films vertoond over o.a. astma, sport, voeding, hart- en vaatziekten. - Er zijn vele marktkramen waarin allerlei voorlichting te verkrijgen is over de bevordering van uw gezondheid. Er wordt ook voorlichting gegeven over hoe u zelf ziekte of verergering van ziekte kunt (helpen) voorkomen. - Er wordt ingegaan op goede voeding. Via de demonstraties maar ook op andere manieren. -Vaker zwetenminder eteij," is een van de slagzinnen, die U voorgehouden krjjgt op de gezondheidsmarkt. Men zal er zelf kunnen bewegen en zweten, want er staan allerlei spelen voor U klaar. Ook gratis. Spelen die U wellicht al vergeten was. Ga ze spelen samen met de kinderen. Schol». De lagere scholen uit Middelburg - Zuid en Dauwendaele gaan in school verband naar de Markt. Gratis vervoer voor ouderen naar de gezondheidsmarkt. Voor 'inwoners op leeftyd" worden er tijdens de gezondheidsmarkt speciale voorlichtingsmiddagen gehouden. Omdat voor velen het "Ontmoetingscentrum" moeilijk te bereiken is, rtydt er op iedere middag tweemaal een bus door Middelburg om hen te brengen. Van deze bus kan men gratis gebruik maken. De speciale middagen zyn: vrijdagmiddag, 1 november: eerste rit: opstapplaats Stromenwijk Ontmoetingskerk 13.15 uur, opstap plaats Schouwburg 13.25 uur, opstapplaats arkt-voor-stadhuis 13.30 uur. tweede rit: opstapplaats Stromenwijk Ontmoetingskerk 14.45 uur, opstapplaats Schouwburg 14.55 uur, opstapplaats Markt-voor-stadhuis 15.00 uur. Dinsdagmiddag, 5 november: dezelfde ritten en dezelfde opstap plaatsen op dezelfde tijden als 1 november. fl Bewoners uit Middelburg-Zuid en zij die over eigen vervoer beschikken zijn onaangekondigd: welkom. hart-en-vaatziekten, hoe-vermaak-ik- mijn-huis. Tot slot: bewegen-op- muziek, dat betekent: gezellig volksdansen. Ieder programma duurt ongeveer twee uur. in "Het V oorlichtingsprogramma Films of dia's over voeding, veilig verkeer, gezondheid. Rondleiding over de "markt": voedingsdemonstraties, volksziekten zoals rheuma, kankergezonde kopjes Vervoersbewijzen SchuttershoP'. Kaarten voor gratis vervoer zijn verkrijgbaar in het dienstencentrum "Het Schuttershof' (tel. 275737). Welkom op: (Gezondheidsmarkt - voor - ouderen.) Breeweg De heer J. Dekker, Breeweg 79 te Middelburg heeft een hinderwet vergunning aangevraagd voor het oprichten, in werken brengen en in werking houden van een rundveehouderij en varkensmesterij annex mestopslag, waarin twee 1200 liter tanks voor dieselolie zullen worden gebezigd. De inrichting bevindt zich aan de Breeweg 79. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergunning ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kunnen tot en met 5 november a.s. worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtige inbrengen op een openbare zitting, die gehouden wordt in het stadhuis op 11 november a.s. om 16.45 uur. De aanvraag met bijlagen ligt ter inzage op de afdeling algemene zaken van het stadhuis (kamer 15). Op zaterdag 2 november a.s. om 20.00 uur brengt de Toneelwerkgroep "Spectrum" uit Delft in het Kuiperspoorttheater het stuk "Breekbaar". Dit gebeurt op uitnodiging van het werktheater, dat de Kuiperspoort als "woonplaats" heeft. Het toneelspel wordt muzikaal omlijst. Na afloop nabespreking met spelers. Kaarten ad 5,-- per stuk zijn verkrijgbaar op de avond van de voorstelling aan de zaal. Houders van een Cultureel Jongeren Paspoort of een Cultureel Ouderen Paspoort betalen 3,50 per kaart. Neen, we hebben niet te doen met buitenaardse wezens, al zou de kop boven dit stukje iets dergelijks doen vermoeden. Even ter verklaring: de „multi-nivoërs zijn de eigenaren- bewoners van de reeds gebouwde en nog te bouwen woningen aan Grootmede. Grootmede is een stukje van de wijk Dauwendaele lb waar wat anders dan gewone woningen zijn en worden gebouwd. In die woningen kent men n.l. geen eerste tweede en derde verdieping. De woonlagen lopen in die huizen soepel in elkaar over. En die woningen heten daarom multi- nivowoningen. De heren Rijk en Van Holsteijn, waarvan eerstegenoemde al in Grootmede woont en de tweede er gaat wonen, hadden het initiatief genomen om alle huidige en toekomstige bewoners van dat wijkje eens uit te^_nodigen. Om kennis te maken en om voorlichting te krijgen over allerlei zaken. Een bijzonder leuk initiatief, dat zeer goed aansloeg, want op de 15e oktober waren er ruim zeventig mensen in het ontmoetingscentrum samengekomen. Zij kregen informatie over hun wijk, over plantsoenen, over hun woningen, over de wijkvereniging Dauwendaele, over de kinderboerderij, over maatschappelijke dienstverlening in middelburg over kerken en het humanistisch verbond. Die informatie werd door een rij van uitgenodigde mensen gegeven. Orgel De twee organisatoren hadden zelfs gezorgd voor levende muziek. De heer Borstlap bespeelde voor de bijeenkomst en in de pauze het orgel, hetgeen het geheel een ongedwongen sfeer gaf. En dat was juist de bedoeling van de initiatiefnemers. Een geslaagde bijeenkomst. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Tot 31 december 1974 kunt u een subsidie krijgen in de kosten die u maakt wanneer u de warmte-isolatie van uw woning gaat verbeteren. Dit houdt verband met het streven het verbruik van gas of olie zo doelmatig mogelijk te doen zijn. Van die regeling wordt veel gebruik gemaakt. Als u met isolatie plannen rondloopt raden wij u aan nog even door te lezen. Er zijn diverse mogelijkheden om de warmte langer binnen te houden, zodat op de kosten van stoken bespaard kan worden. Wij noemen: Het aanbrengen van fabrieksmatig vervaardigde dubbele beglazing. Het aanbrengen van een tweede raam. Het vullen van spouwmuren. Het aanbrengen van een warmte-isolerende laag tegen de binnenkant van de buitenwand. Het aanbrengen van een warmte-isolerende laag tegen de binnenkant van een schuin dak. Voor welke huizen? De regeling volgens welke de hierboven bedoelde subsidie kan worden verleend heeft betrekking op alle na 1945 gebouwde woningen. Het maakt hierbij niet uit of het 'koopwoningen zijn, dan wel huurwoningen in eigendom van woningbouwverenigingen, gemeenten of particulieren (beleggers, pensioenfondsen). Ook nu nog te bouwen woningwetwoningen vallen onder deze regeling. Hoeveel? De bijdrage wordt uitsluitend verleend als in de woning een centrale verwarmingsinstallatie aanwezig is of wanneer deze gelijktijdig met het aanbrengen van de isolerende voor zieningen wordt 'aangebracht. De bijdrage wordt verleend aan de eigenaar (hij moet ook de bijdrage aanvragen) De eigenaar kan wel het bedrag van de bijdrage op de girorekening van de huurder laten overmaken als deze de kosten van de getroffen voorzieningen voor zijn rekening heeft genomen. De tegemoetkoming in de te treffen voorzieningen bedraagt een derde gedeelte van de kosten. De bijdrage is ten hoogste/ 1000,-per woning, zodat ten hoogste een totaal kostenbedrag van 3000,- kan worden opgevoerd. Men kan ook meer besteden, maar dat meerdere komt niet voor subsidiëring in aanmerking. Wanneer de kosten van de te treffen voorzieningen minder zijn dan 500,- wordt geen bijdrage verstrekt. De bijdragen zijn belastingvrij. Niet direkt beginnen. Met het treffen van de voorzieningen mag niet worden begonnen voordat bericht is ontvangen dat een bijdrage wordt verleend. Nadere inlichtingen Nadere informatie over deze regeling kan men krtygen by de Afdeling Bouw- en Woningtoezicht van ge meentewerken, Stadsschuur 1 te Middelburg (tel. 27751) en by de Provinciale Direktie voor de Volks huisvesting en de Bouwnyverheld in Zeeland, Seissingel 4 te Middelburg (tel. 14053). Op het laatste adres kan men ook aanvraagformulier» be komen. t iwaagenon mtii uij ut oiutiui^ o Voor aktiviteiten t.b.v. de oudere bewoners werd de wykpost „Het Bastion" gemaakt. Mevrouw J. C. Don-de Kuijper zal deze wykpost op vrijdag 8 november a.s. om vier uur 's middags officieel openen. Een feesteiyke gebeurtenis. In de vergadering van 21 oktober j.l. heeft de gemeenteraad van Middelburg besloten te verklaren, dat een wijziging van de bestemmingsplannen Geere 1, 2 en 3 wordt voorbereid. Dit besluit en de daarbij behorende situatietekening liggen op het stadhuis (kamer 15) voor een ieder terinzage. Over voetgangersgebieden is de laatste tijd heel wat te doen in onze goede stad. De winkeliers uit de Lange Delft verklaarden zich in meerderheid tegen een voetgangersgebied in hun straat. De bezoekers van de binnenstad waren voor een uitbreiding van het voetgangersgebied, dat nu alleen de Nieuwe Burg omvat. Er zijn diverse onderzoekingen gedaan over verkeersoplossingen als er eventueel een straat niet meer door het rijverkeer gebruikt zou kunnen worden. Komt u maar op vrydag 8 november as. In het kader van de zogenaamde wereldstedebouwdag wordt er op 8 november a.s. in het stadhuis een bijeenkomst gehouden waar de vraag „meer voetgangersgebieden ja of nee" centraal zal staan. Het is de bedoeling dat aan de hand van dia's bekeken wordt hoe het in andere gemeenten is. De Middelburgse plannen, die zeker nog niet definitief zijn zullen worden getoond. Natuurlijk zullen toelichtingen worden gegeven. Ir. H. Klarenbeek, voorzitter van de commissie binnenstad is een van degenen, die op diverse zaken nader zal ingaan. En natuurlijk kunt ook u aan het woord komen, want wat is er belangrijker dan door middel van vele gedachtenwisselingen tot een zo goed mogelijke oplossing te komen. Iedereen welkom. Op vrydag 8 november a.s. om 20.00 uur is In het stadhuis ledereen welkom om mee te doen (luisteren, kyken, praten) over voetgangersgebieden In middelburg. Zegt het voort. Toegang gratis, (koffie ook). Obrystraat, van 18 t/m 21 november a.s. Kosten. De kosten bedragen slechts 3,50 per persoon. Voor bejaarden en andere mensen die slecht ter been zijn kan een regeling voor het vervoer worden getroffen. Zie voor nadere bijzonderheden de oproepingskaart. Doe mee aan het onderzoek! 't Is belangrijk voor u en uw omgeving. In Middelburg zal van 23 oktober tot en met 21 november a.s. het periodieke bevolkingsonderzoek op borstafwijkingen worden gehouden. Aan dat onderzoek is ook 'n urine- onderzoek verbonden. Iedere inwoner van de gemeente Middelburg (dus daarbij inbegrepen Nieuwland en Sint Laurens) van 30 jaar en ouder zal een persoonlijke uitnodiging ontvangen (wellicht hebt u er al een gekregen) om aan dat onderzoek deel te nemen. Het is zeer belangrijk, dat zoveel mogelijk mensen aan dat onderzoek meedoen. In Nederland worden per jaar n.l. toch nog altijd 3000 nieuwe t.b.c. gevallen geconstateerd. Onder die gevallen kunnen zich gevaarlijke infec tiebronnen bevinden. Omdat de tuberculose een ziekte is die niet meer zo veelvuldig voorkomt is de bevolking voor deze ziekte ook minder immuun geworden. Men is dus meer vatbaar voor besmetting. Bovendien is de kans op import van deze ziekte uit andere landen, waar de controle nog niet zo goed geregeld is als hier zeker mogelijk. Vakanties in het buitenland, buitenlanders, die hier vakantie doorbrengen, de buitenlandse werknemers, die ook in Middelburg werken bezoeken regelmatig hun geboorteland, waardoor ook t.b.c. geïmporteerd kan worden. Niet alleen t.b. Via het onderzoek dat nu in Middelburg gehouden wordt worden niet alleen tuberculose-gevallen opgespoord. Ook andere afwijkingen in het bovenlichaam kunnen worden geconstateerd. En zoals gezegd wordt tevens de mogelijkheid geboden om de urine te laten onderzoeken, zodat eventuele suikerziekte in een vroeg stadium opgespoord kan worden. Waar. Het bevolkingsonderzoek wordt in de volgende gebouwen gehouden: Ontmoetingscentrum „Dauwendaele", Vrijlandstraat 51 van 28 tot en met 31 oktober a.s. „Jacob Roggeveenhuis", ingang sint Jorisgang. Gerbrandylaan, van 4 t/m 8 november jn de Sint Jorisstraat worden en van 11 t/m 14 november a.s. bejaardenwoningen gebouwd. Uit Getuigeniskerk, ingang Adr. veiligheidsoverwegingen hebben burgemeester en wethouders in verband hiermee besloten de Sint Jorisgang in beide richtingen te sluiten voor vrachtauto's (16/10). Voldery laagte. Aan de Volderijlaagte en Klein Vlaanderen worden huizen gebouwd. In verband hiermede is het uit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk de noord-oostelijke parallelweg van de Volderijlaagte in beide richtingen te sluiten voor alle verkeer, behalve voor voetgangers (16/10). In verband met hetzelfde werk is verder besloten het gedeelte van de Volderijstraat vanaf de Volderijlaagte over een afstand van 30 meter in noord-oostelijke richting te sluiten voor alle verkeer in beide richtingen. Bovepdi?n wordt een stopverbod ingevoerd van maandag tot en met vrijdag van 7.00 - 17.00 uur over een afstand van 30 meter voor de beide zijden van het gedeelte van de Volderijstraat, te rekenen vanaf Klein Vlaanderen in zuid-oostelijke richting (16/10). Jodengang. Er wordt een parkeerverbod Ingevoerd voor belde z(jden van de Jodengang. Dit verbod wordt niet aangegeven met de gele strepen maar door middel van een bord aan de ingang van de straat. Bovendien zullen als proef twee heuveltjes In de Jodengang worden aangelegd om de auto's die door dit karakteristieke woonstraa(je komen er toe te dwingen rustig te ryden (16/10). Binnen dertig dagen na de vermelde data kan iedere belanghebbende beroep instellen tegen deze besluiten bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Namens de ouders van de kleuter- en basisschool leerlingen in de Middelburgse Magistraatwyk, bood een delegatie met aan het hoofd de heer H. G. Bomhof, burgemeester drs. P. A. Woïters van Middelburg, en wethouder van onderwys, de heer M. A. L. Hubregtse, een ïyst aan met daarop 550 handtekeningen van ouders die graag zouden zien dat de uitleenpost van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in hun wyk, gehandhaafd biyft. Een en ander gebeurde maandag, net voor het begin van de eerste begrotingsvergade ring van de Middelburgse gemeente raad. Ruim 5 jaar geleden startte de bibliotheek met de uitleenpost van jeugdlektuur als tijdelijke voorziening in afwachting van een filiaal voor de hele wijk Middelburg Zuid. In deze periode is deze post uitgegroeid tot een voorziening waarvan een zeer groot deel van de Magistraatwijk-jeugd - zowel binnen als buiten schoolverband - intensief gebruik maakt. Nu de uitleenpost is gesloten omdat de bibliotheek in Dauwendaele een filiaal heeft ingericht voor de hele wijk Zuid, vrezen de ouders dat door de grote afstand naar het nieuwe filiaal en het wegvallen van het lezen in schoolverband, de bijzonder gunstige ontwikkeling in het leesgedrag van de kinderen grotendeels verloren zal gaan. Van de zijde van het bibliotheekbestuur heeft men verklaard bereid te zijn de uitleenpost te handhaven, mits men over voldoende financiële middelen kan beschikken. Deze middelen ontbreken op het ogenblik, onder andere door de hoge investeringen die noodzakelijk zijn om een filiaal in te richten. Alleen als de gemeenteraad zou besluiten het komende kalenderjaar 30.000,- ongeveer, meer subsidie te verstrekken aan de bibliotheek, kan de uitleenpost in bedrijf komen. Bij de vaststelling van dit bedrag is uitgegaan van een uitgebreid ouderhulp bij de uitleen van boeken. Burgemeester Woïters zei bij de aan bieding van de handtekeningen nog dat de gemeente het ministerie van C.R.M. gevraagd heeft de post te mogen blijven subsidiëren. Bij afwijzing door C.R.M. zou de gemeente voor de post uit eigen middelen moeten putten. BEL: 01183 -4455 Assurantie- Financ.kant. De Middelburgse Centrale van Onder nemers in het midden- en kleinbedryf is van mening dat de voorgestelde concentratie van grote eenheden in het Geeregebied funest is voor de ont wikkeling van het totale kemwinkel- gebied. De verwachte verplaatsing van bestaande bedryven naar de Geere zullen gaten in het bestaande winkel gebied doen vallen met als gevolg, verminderde aantrekkelijkheid en kapitaalsvernietiging. Daarom ziet de M.C.O. het als een vereiste dat de grote winkeleenheden gespreid worden. Als mogelijke vestigingsplaatsen komen h.l. daarvoor in aanmerking het complex Onder de Toren, het City Theater en de panden van De Gruyter en De Jager. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het blindenwezen zal er in Zeeland een grote tentoonstelling van hulp middelen voor blinden en slechtzienden worden gehouden. De Kontaktcom- missie Zeeland - een regionaal samen gaan van de drie landeiyke blinden bonden - belegt nameiyk op 2 november om 14.00 uur in de ontvangsthal van de Ambachtschool, Bergweg 14 te Goes een voorlichtingsmiddag voor haar leden, welzijnswerkers en geïnteres seerden. De Kontaktcommissie heeft kans gezien medewerking te krijgen van de Vereni ging het Nederlandse Blindenwezen, Veilig Verkeer Nederland, Stichting Radio Walcheren, de Watermaat schappij „Zeeland", de Provinciale Planologische Dienst, de Nederlandsche Blindenbibliotheek e.a. De direkteur van de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen, de heer J. Huyers, zal een causerie houden over doel en samenstelling van de Vereni ging- Tijdens deze expositie zullen de nieuwste vindingen op het gebied van aangepaste hulpmiddelen voor visueel- gehandicapten worden gedemonstreerd o.a. de T.V.-loupe, de Ultra Sonic Aid, de draadloze hoofdtelefoon, de Phylap Brailler, de niveau detector enz. Ten behoeve van anderszins gehandi capten en bejaarden zal de Nederlandse Blindenbibliotheek voorlichting geven over het gesproken boek. Over de hele problematiek rond het Geereplan wil de M.C.O., die als zodanig optreedt namens de besturen van de drie ondernemersorganisaties, op donderdag 7 november a.s. in de bovenzaal van de Concert- en Gehoorzaal, 's avonds 8 uur, met de bij de drie organisaties aangesloten middenstanders gaan praten. Om de discussie over het door de MCO gevoerde beleid ten aanzien van het Geereplan wat te bevorderen, heeft de MCO de hoofdlijnen van dit beleid in veertien punten aan de leden voorge legd. De MCO gaat ervan uit dat het Geeregebied dient te worden uitgevoerd ter versterking en uitbouw van het kern winkelgebied in de binnenstad. Een overbewinkeling wordt wel aanvaardbaar geacht gezien de veronderstelde verwachtingen. Er moet daarbij echter aan een zekere fasering de voorkeur worden gegeven. Na de hierboven bepleite spreiding, stelt de MCO dat, wanneer het spreidingsplan door de houding van grootwinkelbedrijven zou mislukken, er geen reden is de concentratie van deze bedrijven in het Geeregebied te aanvaarden. Hoewel de keuze tussen concentratie van grootwinkelbedrijven dan wel géén vestigingen van deze bedrijven in de binnenstad, uiterst moeilijk is, is de MCO van mening dat de keus dan géén vestiging dient te zijn. Dit omdat de bestaanszekerheid van zeer veel ondernemers in het geding is. Daarom' zullen ook naar de mening van de MCO, in dat geval, alle wettige middelen dienen te worden aangewend om deze concentratie te verhinderen. De voorgestelde verbinding van het Geeregebied en het bestaande historische centrum wordt ook te benepen en totaal onvoldoende geacht. Realisering hiervan dient eerst te geschieden. Voorts is de MCO van mening dat het verkeersvrij maken van straten in het bestaande winkelgebied bij de voorgestelde concentratie van bedrijven in het Geeregebied, een verzwakking van de concurrentie-positie van het bestaande totale winkelgebied zal betekenen. De voorgestelde verkeerscirculering en de uitwerking in de gepubliceerde parkeernota leggen, zo meent men, het zwaartepunt van de city in het Geeregebied. Hierdoor wordt de bereikbaarheid van het bestaande centrum moeilijker en de parkeerruimte wordt ingekrompen, terwijl daarentegen in het Geeregebied een overvloed aan goedkope parkeerruimte wordt gerealiseerd. Liefhebbers van de aquariumsport kunnen In Middelburg by de hr. Lasoe in de Kromme Weele hun hart ophalen. Sinds enkele dagen heeft de heer Lasoe achter zyn winkel een aparte afdeling ingericht voor vissen en planten. Deze zyn te zien in een Indrukwekkende ry "volglasbakken" die op een speciale tribuneachtig rek staan opgesteld. 'Tot voor kort zat ik met een klein aantal bakjes te modderen" vertelt de heer C.J. Lasoe, "en natuurlijk kwamen m'n planten daarin bepaald niet tot hun recht. Toen ikdanaok deze stellage op de kop kon tikken, heb ik geen seconde geaarzeld, maar ben tot aankoop overgegaan. De klanten kunnen nu tenminste zien wat er te koop is". Bijzonder fraai is een lange bak van ca. 1 meter 75,die speciaal voor planten is aangeschaft. De bak is dertig centimeter hoog, zodat de planten goed kunnen gedijen. Opmerkelijk is de veelheid van planten die in de bak staan en eveneens zeer in het oog springend is de kleur- variëteit van deze planten onderling. In de bakken met visjes heeft de heer Lasoe ook overal planten staan,die als achterwand een klein kurken plaatje hebben. Tegen het bruin van het kurk steken de planten goed af. Iedereen die dat wil, kan van de heer Lasoe de nodige adviezen krijgen over planten en vissen, en in welke combinatie ze het best in een aquarium te houden zijn.

de Faam | 1974 | | pagina 15