UIT DE AANBIEDINGSBRIEF BEI BEGROTING Vernielingen in gymzaal^ Stichting „Goed Handwerk" exposeert in Middelburg Zet uw fiets en bromfiets op slot spo rtha I nassaulaa n bewegingsfeest BADHl IS IN J>()i:LENDAELir F Woensdag 9 oktober 1974 Openbare vergaderingen Vier nieuwe scholen in Middelburg Inwonertal van Middelburg blijft groeien Samenstelling commissies HINDERWET Ook Gortstraat twee richtingen KOLLEKTEN Kromme Weele tijdelijk tweerichtingsverkeer Veel bezoek aan Middelburg Orgelconcert Cor Standaart &.Ci^?oBë5$5555S9 GELD LENEN DICK SCHINKEL KING RICHARD BEPAALDE DL SCHOENMAAT Feestavond de Fantoomzalm Herinneringen aan oud- Walcheren Deze week een vr(j kort gedeelte uit de aanbledlnpbrief, die burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad schreven by het uitbrengen van de be groting voor het komende jaar. WONINGZOEKENDEN. Op 15 juni 1974 waren als woning zoekenden van elders 290 personen ingeschreven. Hiervan waren er 8 dringend. 256 minder dringend en 26 huwelijkscandidaten. Het aantal benodigde woningen voor deze 290 personen, gesplitst in deze categorieën bedroeg resp. 4.90 en 13 (totaal 107). Het aantal woningzoekenden binnen de gemeente bedroeg per dezelfde datum 547, waarvan 264 dringend, 215 minder dringend en 68 huwelijks candidaten. Het aantal benodigde woningen voor deze 547 personen in deze categorieën bedroeg resp. 121, 91 en 34. (totaal 246). Dit totaal van 246 kan verminderd worden met 193 woningen, omdat het in deze gevallen aanvragen betreft van bewoners van woningen van de woningbouwvereniging Middelburg, welke woningen voor toewijzing be schikbaar blijven. Hoewel de woningbehoefte t.b.v. Péchiney tot nog toe beneden de ver wachting is gebleven, is de prognose van de woningbehoefte t.b.v. Péchiney tussen 1.6.1974 en 1.1.1976 gebaseerd op 100 woningen. Bovendien bestaat er nog een behoefte van 50 woningen t.b.v. personeel bij diverse bedrijven te Middelburg en Vlissingen Oost. KROTONTRUIMING, DOOR STROMING, WONINGVERBETE RING. Van de terzake geldende regelingen werd tot op heden in 1974 minder gebruik gemaakt dan verwacht werd. Het aantal afwijzingen bedraag 37% van het aantal aanvragen. Deze af- De komende dagen worden weer diverse openbare vergaderingen ge houden. Openbaar betekent, dat een ieder die wil meeluisteren wat er allemaal besproken wordt deze vergaderingen kan bijwonen. Donderdag 10 oktober aj. (aanvang 20.00 uur). Vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Sportbe- langen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: verkiezing dagelijks bestuur, planning 1975 (voorgesteld wordt vernieuwing kleedkamers Sportveld Sint Laurens en verbetering oefenveld en aanleg 2e competitieveld te Nieuw- en Sint Joosland). Maandag 14 oktober a.s. (16.00 uur). Commissie onderwijs met behandeling begroting 1975. Dinsdag 15 oktober a.s. (14.00 uur). Gezamenlijke vergadering van de commissies financiën en gemeentebe drijven. Na afloop van de gezamen lijke vergadering gaan de commissies afzonderlijk verder met hun be sprekingen. Woensdag 16 oktober a.s. (14.00 uur). Vergadering Kulturele Raad Middelburg met behandeling begro ting 1975. Maandag 21 oktober a.s. (14.00 uur). Vergadering gemeenteraad. Alle vergaderingen stadhuis gehouden. worden in het wijzingen zijn bijna uitsluitend ge baseerd op het niet voldoen aan de zgn. 9% regeling. Te verwachten valt, dat een aantal van deze afwijzingen bij de definitieve vaststelling der belastingaanslag over 1974 in 1975 alsnog zal moeten worden toegekend. Van 1 januari 1974 tot en met 15 juni 1974 zijn in totaal 38 tegemoet komingen verleend, te weten: 2 wegens krotontruiming; 1 wegens woningverbetering; 4 wegens sanering/stadsvernieuwing en 31 wegens doorstroming. In alle gevallen bedraagt de tegemoet koming 1.750,-. Het aantal aan- Nog deze maand worden er in Middelburg vier nieuwe scholen officieel geopend. Het poststempel van de gemeente verkondigt niet voor niets "Middelburg centrum van onderwijs en kuituur". Vandaag, woensdag 9 oktober 1974 wordt de openbare school voor gewoon lager onderwijs "De Westburch" aan de Beneluxlaan 12 (Griffioen II) geopend. De voorzitter van de School raad voor het Openbaar Lager Onder wijs te Middelburg - de heer J.J. de Reij - zal die officiële opening ver richten. Een week later, dus op woensdag 16 oktober a.s. om 14.30 uur wordt door de heer Drs. C.J.P. van Etten, direkteur van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland "De Vrijburch" geopend. "De Vrijburch" is ook een openbare school voor gewoon lager onderwijs. Hij staat aan de Generaal Hakewill Smithlaan. De lagere school, vormt samen met de openbare kleuterschool een geheel. Daarom wordt die kleuterschool, "De Klavetters" geheten, tegelijkertijd ge opend. En dan de vierde school, die officieel in gebruik genomen wordt. Dat is de openbare kleuterschool "De Dunenhof' in de Griffioen die op woensdag 30 oktober a.s. om 14.30 uur door mevrouw H. van den Broecke Heester, voorzitster van de Ouderraad van het openbare kleuter onderwijs in Middelburg wordt geopend. vragen voor doorstroming in de tweede helft van 1974 zal waarschijn lijk op gelijke hoogte met het eerste halfjaar liggen. Een voorstel tot wijziging van de ver ordening met betrekking tot de practische hantering ervan kunt U tegemoet zien. Vanaf 1 januari 1974 tot en met 30 september 1974 is het aantal inwoners van Middelburg met 1050 gegroeid. In de overeen komstige periode van vorig jaar was dat aantal 906. Een nadere specifikatie. Tussen haakjes achter de cyfers van dit jaar de overeenkomstige getallen van vorig jaar. Geboorteoverschot 217 (168), vestigingsoverschot 833 (738). Per 1 oktober 1975 telde Middelburg 35821 inwoners waarvan 17397 mannen en 18242 vrouwen. Meerdere burgers hebben ons gevraagd via deze rubriek eens door te geven hoe de verschillende commissies, die door en uit de raad worden gevormd of/en waarin raads leden zitting hebben, zijn samenge steld. Aan dat verzoek voldoen wij graag, maar wel in enkele af leveringen. Het lijkt ons namelijk weinig aantrekkelijk om alle commissies in een keer af te drukken. Dat zou wat saai worden. COMMISSIE VOOR DE FINANCIEN. T.F.C. Verduin, M.L. Almekinders, J.C.C. Crena Uiterwijk, H.A. Blom en W.P. Rentier. Voorzitter is wethouder M.A.L. Hubregtse. COMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS. A.J.M. Visser, A.C. Pijnenburg, D.F. Vos, A.H. Kamermans en W.P. Rentier. Voorzitter is wethouder M.A.L. Hubregtse. COMMISSIE VOOR DE GEMEENTE—BEDRIJVEN. T Klaver, G. Koole, J.C.C. Crena Uiterwijk, A.H. Kamermans en L.A. Kodde. Voorzitter is wethouder H. Gillissen. COMMISSIE VOOR DE GEMEENTEWERKEN. T. Klaver, A. Berghoeff, J. Griep, H.A. Blom en L.A. Kodde. Voorzitter is wethouder W.P.J. Baars. COMMISSIE VOOR DE RUIMTELIJKE ORDENING. D. Boogerd, J.J. v.d. Wel-Beije, A. Bergshoeff, A.C. Pijnenburg, M.A. v.d. Boogert-Selhorst, A.H. Kamermans en W.P. Rentier. Voorzitter: wethouder W.P.J. Baars of burgemeester P.A. Wolters. COMMISSIE VOOR DE SOCIALE ZAKEN EN DE VOLKSGEZOND HEID. D. Boogerd, A.J. Peeck, D.F. Vos, H.A. Blom en L.A. Kodde. Voorzitter is wethouder M. Beinema. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. J SPORTHAL BREEWEG. De Stichting Sportbelangen Middelburg heeft een hinderwetsvef- gunning aangevraagd voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een sporthal met kantine aan de Breeweg (sportpark "Voorborch") te Middelburg. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de gevraagde vergunning ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kan een ieder tot en met 14 oktober a.s. indienen bij burgemeester en wethouders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde naar voren brengen op een openbare zitting (iedereen kan daar naai toe), die gehouden wordt in het stadhuis op 22 oktober a.s. om 16.30 uur. Inwoners van de gemeente Middelburg kunnen later alleen dan van hun beroepsrecht gebruik maken wanneer zij op de openbare zitting in persoon of bij gemachtigde zijn verschenen. Degenen, die niet in Middelburg wonen kunnen volstaan met het in dienen van een beroepsschrift. Op de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis (kamer 15) ligt de aan vraag met bijlagen en eventuele bezwaarschriften ter inzage. Bij de gemeentepolitie Middelburg werden in de periode van 1 januari tot 1 oktober 1974 166 bromfietsen als vermist aangegeven. Hiervan konden er 95 worden achterhaald en aan de eigenaren worden teruggegeven. Er zijn over deze periode nog 71 bromfietsen zoek. In dezelfde periode beliep het aantal vermiste fietsen 310. waarvan er 81 terug bij de eigenaren kwamen. Er bleven 229 fietsen zoek. Het aantal vermiste bromfietsen en fietsen stijgt van jaar tot jaar. Uit de aangiften bleek dat ruim 90% van de vermiste brom fietsen en fietsen niet op slot stond. De politie raadt daarom met klem aan Uw bromfiets of fiets op slot te zetten voor dat U hem ergens neerzet. Natuurlijk zijn dieven die er speciaal op uit zijn Uw karretje te stelen, wel in staat het slot te forceren, doch de gemakkelijkste manier is voor hen toch wel een karretje mee te pikken, wat niet op slot staat. Voorts blijkt telkens weer dat de eigenaren bij de aangifte van vermissing het framenummer, en soms zelfs het merk en de kleur van hun fiets niet weten. Dat is echter van groot belang voor de nasporing. Wanneer ieder de moeite zou nemen om het framenummer, het merk en de juiste kleur van zijn fiets in zijn zakboekje te noteren, zou het beslist de na sporing vergemakkelijken en zou het aantal fietsen dat zoek blijft zeker wat minder groot zijn. Voor bromfietsen is het van belang het framenummer, het motornummer, de letters en cijfers van het verzekeringsplaatje, alsmede het merk en de kleur van de bromfiets te noteren. Het wil nog wel eens voorkomen dat men het framenummer verwart met het type-goedkeuringsnummer waarvan iedere bromfiets voorzien is. Indien U daar moeite mee heeft, kunt U het beste even langs het politiebureau rijden, waar men U graag zal helpen. Wist U overigens dat de meeste fietsen en bromfietsen 's zaterdagsavonds in de binnenstad gestolen worden? Het is dan dubbel oppassen geblazen!. Beweging is een zeer belangrijke be hoefte van de mens; ook de mens-op- leeftijd heeft een duidelijke behoefte aan bewegen. Bewegen op een plezierige manier en met vele anderen doet denken aan de twee "bewegings-feesten" die er reeds in de Sporthal aan de Nassaulaan ge houden zijn. Zij waren zo echt feest dat er weer zoiets op touw wordt gezet namelijk op maandagmiddag, 21 oktober, In sporthal Nassaulaan. Om half twee start dan een zeer gevarieerd programma: doelwerpen, dekgolf, sjoelen, kringvoetbal, ring steken, korfwerpen, raambal, kegelen, een estafette, ja zelfs een knip-oog- spel. Na deze sportspel-aktiviteiten stimuleert BABY DEN TOONDER, op zijn electronisch orgel, samenzang en worden aloude volksdansen gezellig met elkaar beoefend. Toegangskaarten ad 1,50 (bestemd voor konsumpties) zijn verkrijgbaar in het dienstencentrum "Het Schutters hof' voor zover de voorraad strekt. Aan de ingang van de zaal worden kleine groepen samengesteld zodat men op een' prettige wijze met elkaar de aktiviteiten kan beoefenen. MEER BEWEGING IS MEER VROLIJKHEID IS MEER GEZONDHEID IS MEER Op de Nieuwe Haven, de Hoogstraat en de Gortstraat mag nu weer in twee richtingen gere den worden. Dit is zoals eerder al bekend gemaakt werd, het gevolg van het vernietigen van enkele verkeersmaatregelen van het gemeentebestuur door de Kroon. Dit trieste beeld werd na de zomervakantie van dit jaar aangetroffen in de gymnastiekzaal aan de Marcus de la Palmastraat in de Magistraatwijk (Middelburg-Zuid). Commentaar overbodig. Het is al aardig bekend, maar misschien is het goed er toch nog eens de aandacht op te vestigen, dat mensen, die thuis niet over een douche beschikken de hele week, behalve op zondag in het overdekte zwembad "Poelendaele" een douche kunnen nemen. Per week maken ongeveer 25 personen van die mogelijkheid gebruik. In dat zwembad zijn twee douches speciaal voor dit doel gereser veerd. Deze douches zijn beneden in het zwembad, zodat men met de zwemlustigen eigenlijk niets te maken heeft. Men kan er terecht van maandag tot en met zaterdag. Op maandag, dinsdag en donderdag van 7.00 uur 's morgens tot 18.30 uur 's avonds. Op woensdag en vrijdag van 7.00 uur 's morgens tot 20.30 uur 's avonds en op zaterdag van 9.00 uur 's morgens tot 15.30 uur 's middags. De kosten bedragen voor volwassenen 0,50 per persoon per douchebeurt, kinderen 0,25 en 65-plussers ook 0,25. PARKEREN IN ZWEMBAD. Nu op het P.Z.E.M.-kantoor variabele werktijden zijn ingevoerd kan er 's morgen op het parkeerterrein van de P.Z.E.M. niet meer door de bezoekers van het zwembad met de auto gepar keerd worden. Op zaterdag en zondag kan dat wel. Waar dan te parkeren? Op de parkeerplaats bij het Trefcenter. Men moet dan een klein eindje lopen, maar dat moet voor mensen, die gaan sporten geen bezwaar zijn. Het landelijk kollektenbureau kreeg van het college van burgemeester en wethouders vergunning om in de week van 14 tot 21 oktober a.s. een kollekte in de gemeente Middelburg te houden. In verband met de afsluiting van de Vlasmarkt is het tijdelijk toe gestaan de Kromme Weele in twee richtingen te berijden. De suggestie om dit toe te staan werd gedaan tijdens een bespreking met de bewoners en gebruikers van panden aan de Vlasmarkt in welke straat momenteel de riolering geheel vernieuwd wordt. Deze weken kreeg Middelburg vrij veel bezoek. De meeste bezoeken hielden verband met de groeiende belangstelling voor de monumenten. Een belangstelling die met name ook groter wordt met het oog op het monumentenjaar 1975. Op 26 september j.l. maakten ruim 100 echtgenotes van congresserende gemeente-ambte naren een excursie door Middelburg. De Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw Schouwen Duiveland kwam op maandag 30 september een kijkje nemen. Tien journalisten uit een stuk of zeven verschillende landen "deden" woensdagmorgen 2 oktober j.l. Middelburg aan. 31 leerlingen van de Christelijke Basisschool uit Zaltbommel kwamen een dag daarna. Studenten van de Technische Hogeschool uit Darmstad (Duitsland) waren maandag j.l. op bezoek en vrijdag 11 oktober a.s. komen ongeveer 25 personen van de Socialgrafische Dienst van het gewest Arnhem naar Middelburg. Natuurlijk worden bij die bezoeken o.a. de Spanjaardstraat, de Bellinkstraat en de Kuiperspoort aangedaan. I De Stichting "Goed Handwerk" te 's Gravenhage houdt 15 16 en 17 oktober een tentoonstelling in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De expositie wordt dinsdagmorgen 15 oktober om 10 uur officieel geopend door mevrouw T.D. Wolters-Blauwijkel, echtgenote van de burgemeester van Middelburg. De tentoonstellintg is 15 oktober ge opend van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, op woensdag 16 oktober van 10.00 tot 17.00 uur en van Woensdagavond 16 oktober opent de 2^eeuwse Orgelclub het seizoen 74/75 met een concert van populaire- en semi- klassieke orgelmuziek. Deze avond wordt verzorgd door de organist Cor Standaart. Hij heeft bekendheid verworven door onderrpeer als plaatsvervanger van Cor Steijn te fungeren voor de bespeling van het Radio Concertorgel. Momenteel is de heer Standaart als organist verbonden aan het Rembrandttheater in Arnhem. Hij stamt uit een familie van orgel bouwers, wat blijkt uit het Standaart- orgel in Serooskerke. Deze openingsavond van de ZOC zal worden gehouden in de "Schakel" te Middelburg en is gratis toegankelijk voor leden. Degenen die geen lid zijn, kunnen zich daartoe aanmelden op bovengenoemde avond. Niet-leden kunnen deze eerste avond als introduktie-avond bezoeken, tegen betaling van 5,-, afhankelijk van het aantal vrije plaatsen. Verder inlichtingen: C.A. Volmer, Dolfijnstraat 17, Middelburg, tel. 01180-29989. 19.00 tot 21.00 uur en op donderdag 17 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. Aan deze expositie zal een groot aantal kunstenaressen en -naars hun mede werking verlenen. Voorts kan men de zich steeds uitbreidende collectie hand werken van de Stichting bezichtigen en er bestaat gelegenheid de door "Goed Handwerk" uitgegeven handwerk pakketten, losse patronen en boekjes te bestellen. Tevens zullen verschillende technieken worden gedemonstreerd. Door de weefafdeling van de Stichting zal een aparte expositie ingericht worden. Er zullen demonstraties zijn van spinnen en weven op verschillende typen weefgetouwen, zowel voor vol wassenen als voor kinderen. De tentoonstelling bedoelt echter niet alleen te zijn een expositie zonder meer, doch zij beoogt ook het geven van voor lichting op het gebied van handwerken en weven en de daarvoor benodigde materialen. Zo zal onder meer aan dacht worden besteed aan handwerken op grove stoffen voor borduursters met minder goede ogen en aan kinder- handwerken. Bovendien ligt het in de bedoeling werk te exposeren van een aantal cursussen, die onder auspiciën van "Goed Handwerk" worden ge organiseerd. Tot het verstrekken van alle mogelijke inlichtingen omtrent het doel en de activiteiten van de Stichting zijn de op de tentoonstelling aanwezige bestuurs leden gaarne bereid. In de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog, toen men al weer wat gerieflijker leefde, maar de grote wel vaart van heden ten dage toch nog een onbekend begrip was, kwamen bij het maandblad "Ons Gezin" (dat vanal januari 1973 de naam "Gezin en Samenleving" draagt) dikwijls vragen binnen of het niet mogelijk zou zijn vee. loren uurtjes produktief te maken door het vervaardigen van handwerken thuis teneinde die dan via een instantie te ven. kopen. Zoals b.v. Tesselschade-Arbeid Adelt al jaren lang deed en nog steeds doet en zoals o.a. gebeurt in Zwitserland en in de Scandinavische landen, waar gedurende de donkere wintermaanden veel en mooi werk wordt gemaakt, dat o.a. door 'Heimatwerk" en "Haandar- bejdetsfremme" aan de man gebracht wordt. In navolging daarvan werd in ons land in 1951 Stichting Goed Handwerk op gericht die zich presenteerde met de volgende doelstellingen: - Nederlandse vrouwen en mannen een mogelijkheid geven tot bijverdienste d.m.v. "hand"werk thuis, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan borduur werk voor vrouwen; - het op hoger peil brengen van het Nederlandse handwerk, teneinde kunst zinnig verantwoorde produkten te leveren: - het bevorderen van de verkoop van deze produkten, zo mogelijk ook naar het buitenland. Angezien door de toenemende welvaart en de snel gunstiger wordende levens omstandigheden de factor „bijver dienste" al gauw inboette aan waarde en verkoop naar het buitenland niet op te brengen bleek (men beschikte nog niet over voldoende mankracht om regelmatig nieuwe voorraden te leveren) is het de jaren door vooral niveau verbetering geweest, wat Goed Hand werk, figuurlijk gesproken, in haar blazoen heeft geborduurd. BEL: 01183 -4455 Assurantie- Financ.kant. Dat de schoenen een lange weg gemaakt hebben Is zeker. Tot voor kort werden schoenen zelfs niet gemaakt per paar. De rechter en de linker schoen waren aan elkaar gelijk. Eigenlijk weet niemand hoe de eerste schoenen ontwikkeld werden, maar ongetwyfeldwarenhet alleen maar ruwe zakken gemaakt van dierenhuiden en werden ze gedragen om de voeten te beschermen tegen koude, scherpe dingen of misschien heet zand. Neem bijvoorbeeld het schoenmaten- systeem: de man die verantwoordelijk is voor dit raadselachtige schoenmaten- systeem was King Richard de Eerste van Engeland. Om een systeem te maken van de maten legde hij een rij gerstekorrels op een tafel. De lengte van 9 van deze korrels was maat 9. Een schoen van 6 korrels lang zou maat 6 zijn enz. Ditzelfde maatsysteem wordt tot op de dag van vandaag nog gehanteerd. Zo ook was eens in Engeland de belang rijkheid van een baan van een man bepalend voor de lengte van de tenen aan de schoenen. De koning en de leden De aquariumvereniging de Fantoom, zalm is voornemens op 11 oktober a.s. een feestavond te houden in de zaal van het kerkcentrum De Hoeksteen. De in gang van de zaal is aan de Vrijland straat in Dauwendaele en de aanvang is om 20.00 uur. De dansmuziek zal verzorgd worden door het trio Theo Pihl. Leden, introduces en nieuwe leden zijn van harte welkom, om de avond gratis mee te vieren. Tijdens deze avond zal de uitslag van de huiskeuring bekend gemaakt worden, aan de hand van kleurendias. Om de kosten te dekken zullen twee grote verlotingen worden gehouden met een groot assortiment aan prijzen. van het hof droegen schoenen met de langste tenen. Zo lang waren sommige in feite dat het noodzakelijk was de tenen op te binden met een touw dat vastgemaakt werd aan de achterkant van het been. Het is in zekere zin belachelijk, maar was toen een zeer ernstige zaak en de lengte van de tenen die gedragen mochten worden door de verschillende klassen was streng ge regeld en bekrachtigd door de wet. Nu hebben we schoenen in een beschaafde variatie van modellen en types die ook praktisch zijn. Nieuw en een goed voorbeeld van technische vooruitgang in de schoenen zijn de Bates Floaters. Een gepaten teerde konstruktie, speciaal ontwikkeld door optimaal voetcomfort en helemaal passend in het huidige wensenpakket van de consument. Bates Floaters zijn dan ook o.a. zo licht geconstrueerd dat ze werkelijk op het water blijven drijven. Bates Floaters, liberated shoes, komen recht vanuit Amerika en je zou kunnen zeggen wie Bates Floaters koopt, koopt een levensstijl die aanspreekt en helemaal past bij het natuurlijke levensritme van deze tijd. Bates Floaters zijn ondermeer opge nomen in de collectie van Roovers Schoenen te Middelburg. —.-~r v-23 Grijpskerke mag men ook nu nog (gelukkig) tot een van de rustiger dorpen rekenen. Maar toch Is er wel wat veranderd als men deze oude prenten bekijkt.

de Faam | 1974 | | pagina 5