Raadsleden kregen gemeente-begroting 1975 MI\ig^ J PARKEERPERIKELEN Firma Roóvers showde bontcollectie in Middelburg TOELICHTING OP ENKELE RAADSVOORSTELLEN Gemeenteraad Middelburg vergadert maandag a.s. Achter het Hofplein afgesloten TOERISTISCH KORT KOLLEKTES Nieuws uit Poelen daele Autobus run en naar Klaren beek- Volgende week portretten Woensdag 18 september 1974 'F binnenstad heeft aangetoond, dat een verdere uitbreiding van het winkel apparaat verwantwoord is". De uitbreiding van de voet gangersgebieden in het centrum van de stad zal in 1975 verder worden voorbereid. De belangstelling voor vestiging van bedrijven op 't Middelburgse indus trieterrein is toegenomen. Vooral bij bedrijven uit de gemeente zelf en de direkte omgeving. De besturen van op Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland gelegen ge meenten werken nauw samen bij het opstellen van een struktuurschets voor Deze week (van 1623 september 1974) is het de beurt van de Nationale Reclasserings- actie om in Middelburg te koliekteren. Voor de periode 2330 september a.s. is door burgemeester en wethouders ver gunning verleend aan het Prinses Beatrix Fonds voor het houden van een kollekte in de gemeente Middelburg. De 23 leden van de Middelburgse gemeenteraad hebben afgelopen vrijdag avond een groot pak thuisbezorgd gekregen. In dat pak zaten niet alleen de agenda met de daarbij behorende voorstellen voor de normale raadsver gadering, die op maandag 23 september a.s. wordt gehouden (zie elders In deze rubriek), maar daarbij waren ook gevoegd de nota van aanbieding by de begroting 1975 en die begroting zelf, die weer uit twee dikke boeken be staat. Daarin is het gehele financiële plan voor het komende Jaar opge nomen. De gemeentebegroting zal worden behandeld op 28, 29 en 30 oktober a.s. De raadsleden hebben dus nogwel even tyd om alle stukken grondig te bestuderen, voordat zy er zich over gaan uitspreken. In de komende weken hopen wy u over de plannen van het college van burgemeester en wethouders voor het jaar '75 nader in te lichten. Die vervolg serie begint deze week op bescheiden schaal, omdat wy ook nog ruimte móeten overhouden voor de agenda en enkele toelichtingen voor de raadsvergadering van 23 september a.s. De begroting sluit De bedragen van de inkomsten en van de uitgaven zijn aan elkaar gelijk. De zaak klopt dus. Om zover te komen moest er echter heel wat gepuzzeld worden. Het is net als bij een gewone huishouding. Men wil eigenlijk altijd meer doen dan financieel gezien mogelijk is. Als diverse wensen op een rij gezet zijn en het blijkt dan, dat de geschatte uitgaven hoger zijn dan de geraamde ontvangsten dan kun je twee dingen doen. De uitgaven ver minderen of de ontvangsten proberen op te voeren. Men kan natuurlijk ook beide doen. En zo is het bij het kloppend maken van de begroting ook gebeurd. Verlaging uitgaven. Door het achterwege laten van voorge nomen onderhoudswerkzaamheden aan wandelplaatsen en plantsoenen wordt een bedrag van 74.000, „bespaard". Op de begroting van de brandweer is 5000,bezuinigd. Het bedrag voor noodzakelijke uit breiding van personeel werd ver minderd met 110.205,Het subsidie voor de exploitatie van kinderdagverblijven bedroeg vorig jaar 22.500,- Aanvankelijk wilde men dit opvoeren tot de gevraagde f 73.500,Voorgesteld wordt nu om het subsidie op te trekken van f 22.500,— tot 37.500,—. Verhoging inkomsten. Enkele belastingen zullen wanneer de gemeenteraad daarmede akkoord gaat worden verhoogd. Voorgesteld wordt de hondenbelasting te verhogen van 36.'voor één hond (elke volgende hond 72,tot 50, voor één hond en 100,voor elke volgende hond. Het he/ffingspercen- tage van de straatbelasting voor ge bouwde eigendommen dat nu 27% bedraagt wil men verhogen tot 30, waardoor een meeropbrengst ontstaat van 85.700,Ook de gemeente lijke opcenten op de personele belas ting willen b. en w. verhoogd zien en wel van 268 naar 325 ct. (meerop brengst 54.404, Door het verhogen van het tarief van de huisvuilophaaldienst van 36, naar 44,(regeringsnorm) ontstaat een meeropbrengst van 96.000, BEGROTINGSNIEUWTJES De tekorten van de openbare verlichting stijgen volgens b. en w. on rustbarend. In 1970 was het tekort nog 267.000,Voor 1975 wordt het tekort geraamd op 707.000, Een stijging in vijf jaar van 268%. Op de begroting is een bedrag van 5000,opgenomen voor de kul- turele vorming van de schooljeugd. Het is de bedoeling diverse kunste naars uit te nodigen om op de scholen demonstraties te geven. Het gaat hier om een experiment. Voor aktiviteiten in het kader van het Europese Monumentenjaar 1975 - Middelburg is een van de drie Neder landse voorbeeldprojecten - is een bedrag van 50.000,uitgetrokken. Het bedrag van de subsidie voor het Regionaal Pedagogisch' Centrum wordt verhoogd tot 13,20 per leer ling. Dat bedrag was in 1973 4,25 en in 1974/ 8,40. Dit komt doordat de gemeenten de verlaging van het rijkssubsidie moeten opvangen. Citaat uit hoofdstuk over ont wikkeling: „Ons beleid is gericht op welvaartsvergroting. Dit is echter niet hetzelfde als inkomens vermeerdering en produktie-uitbreiding. In het be grip welvaart speelt ook de aanwezig heid van schaarse milieugoederen een rol. Vanuit deze gezichtshoek kan een beleid dat alleen gericht is op in komens-en produktieverhoging leiden tot welvaart - c.q. welzynsverminde- ring". Over de bewinkeling: „Nader onderzoek met betrekking tot de ont wikkeling van het winkelbestand in de Midden-Zeeland, die als basis voor een betere ruimtelijke ordening in dat gebied moet dienen. In verband met herbestratings- werkzaamheden zal het gedeelte van de straat Achter het Hofplein, dat gelegen is tussen het Hofplein en de Koningsstraat van 16 september tot 14 oktober a.s. voor alle verkeer behalve voetgangers, in beide richtingen gesloten zijn. Het is al weer een poosje geleden dat in deze rubriek aandacht werd besteed aan de aktiviteiten in het zwembad Poelend aele. Men gaat er gestaag voort met het geven van lessen in zwemmen. Die lessen werpen goede resultaten af, zodat elke eerste zaterdag van de maand heel wat diploma's behaald kunnen worden. Op 2 september j.l. konden er 67 A-diploma's en 34 B- diploma's uitgereikt worden. Op 28 september a.s. kan er weer proef gezwommen worden voor de A- en B-diploma's. Aanvang 13.00 uur. Het gebeurt in 't overdekte zwembad.- Een week later, dus op zaterdag 5 oktober a.s., wordt er dan om 14.00 uur afgezwommen. Sluiting open bad. Op maandag 30 september a.s. kan men voor de laatste keer in het on overdekte bad zwemmen. Met ingang van 1 oktober a.s. kan men dan dus uitsluitend terecht in het overdekte bad. In verband hiermede wordt weer de uurregeling ingevoerd, terwijl ook het toegangskaartje van een kwartje voor degenen, die niet zwemmen weer gebruikt zal gaan worden. Met ingang van 1 oktober zullen ook de openingstijden op de zondag wijzigen. Vanaf die datum zal het bad op zondag geopend zijn van 10.00 12.00 uur en van 14.0017.00 uur. De overige openingstijden blijven ongewijzigd. STRATEN GAAN VERBETERD WORDEN Molstraat/Koepoortstraat Aan de raad wordt voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen voor het herstraten en herprofileren van de Molstraat en de Koepoortstraat. Aan vankelijk bestond het plan om daarbij ook de natuurstenen stoepen in deze straat te restaureren. Van dat plan is echter afgezien. Oude Kleverskerkseweg en Oude Veerseweg. Deze wegen zijn vooral tengevolge van het veelvuldig af- en aanrijden van vuilnisauto's stuk gereden. Nu de vuil nisauto's niet meer over deze wegen hoeven te rijden (het huisvuil gaat naar Borssele) wordt voorgesteld tot herstel van deze wegen over te gaan.Zij zullen geasfalteerd worden. Dampoortstraat. Ook voor de verbetering van de be strating van de Dampoortstraat wordt een krediet gevraagd, zodat na de benodigde goedkeuringen ook die straat opgeknapt zal gaan worden. Lazerystraat Prins Bernhardstraat en Kuiperspoort. Hetzelfde geldt voor deze straten. Hiervoor is een bedrag van 52.130,— nodig. BEJAARDENTEHUIS HERVORMDE GEMEENTE De Stichting Centrum voor bejaar denzorg der Hervormde Gemeente is al geruime tijd bezig met plannen voor de bouw van een bejaardentehuis ter vervanging van het bejaardentehuis „De Griffioen". Er is nu een toezeg ging van de Staatssekretaris gekomen, zodat begonnen kan gaan worden als ook de financiële zaken rond zijn. De raad wordt in verband hiermede ge vraagd een garantie te geven voor een geldlening van 6.500.000,Het bejaardentehuis zal in totaal 80 bedden krijgen. Bij het tehuis zullen voorts 33 bejaardenflats worden ge bouwd, waarvan 6 driekamerwonin gen en 27 tweekamerwoningen. De huur voor de driekamerflats wordt ge raamd op 245,per maand en voor de tweekamerflats op 222,per maand. NOG EEN BEJAARDENVERZOR GINGSCENTRUM IN DAUWEN- DAELE Wat al langer bekend was komt via een verzoek om een krediet voor het bouwrijp maken van grond maandag ook in de raad. Het gaat hier om het plan van de Humanistische Stichting „Het Jacob Roggeveenhuis" dat in Dauwendaele een verzorgingscentrum met een aantal bejaardenflats zal gaan bouwen. Aan de raad wordt een krediet van 722.500,gevraagd om de daarvoor bestemde grond bouwrijp te maken. RUIM 13.000,— VOOR SPEEL- PLAATSJES De raad wordt om een bedrag van intotaal 13.200 gevraagd voor de aanleg van de inrichting van twee kleuterspeelplaatsjea by de Meander- fiat in Dauwendaele en voor de aanleg van een waterspeelplaats op het ter rein aan de Koepoortlaan. Overigens heeft de gemeente dat geld gekregen. De RABO-bank schonk f 5.000,voor de twee speelplaatsjes in Dauwendaele. Daarvoor worden aangeschaft een houten giybaan, een hout/polyester wigwam en een hout/- polyester kubus. Van De Gruyter B.V. kreeg de gemeente de waterspeel plaats ter waarde van 8200,aan geboden. Na de vereiste hogere goed keuringen kan dus met deze werken worden begonnen. vaêt O0 Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Het foutief en nonchalant parkeren van auto's heeft dikwijls het gevolg dat het verkeer er danig door ontwricht wordt. Het is een verschynsel dat men overal kan constateren, doch dat zich voor- nameiyk in de centra van de steden toespitst. Ook in Middelburg valt het op dat men. hoe langer hoe meer een noncha lante houding meent te mogen aan nemen met betrekking lot het par keren. Zo kan men byvoorbeeld steeds weer peronenauto's geparkeerd zien staan op de los- en laadplaatsen voor vrachtauto's, die In de Stationsstraaat, de Langevieie, de Vlasmarkt en De Krommeweele zijn aangelegd om de bedryven te kunnen bevoorraden. Het gevolg is dat chauffeurs van vrachtauto's, die hun gcederen toch moeten kunnen laden of losssen, over gaan tot zogenaamd dubbel parkeren en er een verkeersstremming optreedt. Over dubbel parkeren gesproken, er zijn huisvaders die menen dubbel ge parkeerd in hun auto te mogen wachten op hun vrouwen, die in een winkel hun wekelijkse voorraad levensmiddelen inslaan. Ook ziet men zulke echtgenoten vaak in hun auto op hun vrouwen wachten op plaatsen waar een parkeerverbod of zelfs een stopverbod geldt. Een ander veel voorkomend euvel is het links parkeren. Velen menen dat, wanneer aan de rechter zijde van de weg een parkeerverbod geldt, men dan automatisch links parkeren mag. Dit is echter beslist niet het gevall Links parkeren is alleen toegestaan indien: a. er aan de rechterzijde een stopver bod bestaat; b. in de rechterzijde var, de rijbaan tram- of spoorrails liggen en c. er éénrichtingverkeer geldt (men mag daar zowel aan de linker- als aan de rechterzijde parkeren, tenzij het door middel van gele strepen of borden uitdrukkelijk verboden is 'om aan een bepaalde zijde te parkeren). De politie is tot op heden met enige souplesse opgetreden tegen bepaalde parkeerovertredingen. Zo werd bij voorbeeld bij het foutief links par keren veelal fnet een waarschuwing volstaan (Overigens loopt het aantal bekeuringen voor foutief parkeren in Middelburg jaarlijks al in de duizenden). Het ligt in het voornemen van de politie om binnen afzienbare tijd strenger dan tot dusver tegen het foutief parkeren op te treden. Het is in het algemeen belang dat dit gebeurt; alle weggebruikers zijn immers gebaat bij een vlotte doorstroming van het verkeer. Omdat er nog steeds verkeersdeel nemers zijn, die zich op onwetendheid menen te kunnen beroepen, een excuus dat beslist niet meer geacccep- teerd zal worden, laten we hieronder de voornaamste artikelen van het Reglement verkeersregels en verkeers- wikkeling van het winkelbestand in de vraagd een garantie te geven voor een worden negonnen. Reglement verkeersregels en verkeers- tuigen op twee wielen op trottoirs. a. indien het motorvoertuig niet is u graag een nadere uitleg geven". Ook in Klein Vlaanderen wordt erg veel geparkeerd, zoals op deze foto duideiyk is te zien. tekens, die op het parkeren betrek king hebben, volgen. Art. 79. Indien het verkeer moet stil houden, laten bestuurders het voor'het verkeer uit tegengestelde richting be stemde weggedeelte, een voetgangers- oversteekplaats en een oversteekplaats voor fietsers, zomede op kruisingen en splitsingen van wegen een doorgang voor het dwarsverkeer vrij. Art. 80. 1. De bestuurder brengt zijn voertuig tot stilstand aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan. 2. Hij mag zijn voertuig aan de uiterste linkerzijde van de rijbaan tot stilstand brengen, indien: a. voor de rechterzijde een stopver bod bestaat; b. in de rechterzijde van de rijbaan tram- of spoorrails liggen. 3. Hij mag zijn voertuig zowel aan de uiterste rechter- als linkerzijde tot stil stand brengen op wegen met éénrich tingverkeer. Art. 81. 1. De bstuurder mag een voertuig niet laten stilstaan, indien daardoor gevaar of onnodige hinder voor andere weggeruikers kan ont staan. in het bijzonder ook voor in- en uitstappende passagiers van openbare vervoermiddelen. 2. In ieder geval is het verboden een voertuig tot stilstand te brengen: a. op trottoirs, voetpaden en fiets paden; dit verbod geldt niet voor fietsen en bromfietsen; b. op voetgangersoversteekplaatsen en oversteekplaatsen voor fietsers; c. op spoorwegovergangen; d. in tunnels en op de rijbanen onder bruggen en viaducten; e. buiten bebouwde kommen op of nabij het hoogste punt van een on overzichtelijke helling en in of nabij een onoverzichtelijke bocht; f. bij een bord tot aanduiding van een bushalte en wel: I. indien ter plaatse over een afstand van ten hoogste 36 m een geblokte markering is aangebracht, ter hoogte van deze markering; II. in andere gevallen op een afstand van minder dan 12 m van het bord; dit verbod geldt niet voor het onmiddel lijk in of uit laten stappen van passa giers, voor zover een autobus daardoor niet wordt gehinderd; g. binnen een afstand van 5 meter vóór voctgangersoversteekplaatsen en oversteekplaaatsen voor fietsers en, indien op de rijbaan een stopverbod voor de rechterzijde bestaat, binnen 5 meter daarachter; deze bepaling geldt niet voor motorvoertuigen op twee wielen; h. op invoeg- en uitrijstroken bij aaansluitingen op wegen; i. op de middenbaan of een der middenbanen wanneer drie of meer rijbanen naast elkaar liggen, tenzij anders aangeduid. Art. 82. 1. Parkeren geschiedt waar mogelijk op afzonderlijke, daartoe be stemde weggedeelten. 2. Het parkeren van fietsen en brom fietsen geschiedt op het trottoir of op een berm. 3. Bij plaatselijke verordening kunnen regels worden gesteld met betrekking tot 't parkeren van voer tuigen op twee wielen op trottoirs. De gemeenteraad van Middelburg, met negen nieuwe gezichten, zal maandag a.s. voor de eerste maal in nieuwe samenstelling byeenkomen. Die vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 14.00 uur. De publieke tribune van de raadszaal is te bereiken via het poortje op de hoek van de Markt en de Lange Noordstraat. De agenda omvat Zó punten en dat is niet zo erg veel. De nieuwe raadsleden kunnen dus „rustig" inwerken. Op een andere plaats wordt op enkele raadsvoorstellen wat dieper ingegaan. Hieronder de complete agenda. 1. Vaststelling notulen van de raads vergadering van 17 juni 1974. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Benoeming ambtenaar van de burgerlijke stand. 4. Benoeming lid van de raad van commissarissen van de Woningbouw vereniging Middelburg. 5. Benoeming hoofd openbare school voor gewoon lager onderwijs „De Arneburch", Nederstraat 37. 6. Benoeming voorzitter van het bestuur der Godshuizen. 7. Verkeerssituatie Sint Jansstraat- Zusterstraat. 8. Verdaging beslissing omtrent vast stelling van het bestemmingsplan Sint-Laurens. 9. Beschikbaarstellen krediet ten be hoeve van de verbetering van de Dam poortstraat. 10. Beschikbaarstellen krediet van f 52.130,t.b.v. herstrating en her profilering van de Lazarijstraat, Prins Bernhardstraat en Kuiperspoort. 11. Beschikbaarstellen krediet ten behoeve van het herstraten en herpro fileren van de Molstraat/Koepoort straat. 12. Beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van herstel van de Oude Kleverskerkseweg en de Oude Veerseweg. 13. Aankoop panden Singelstraat 13 (Concert- en Gehoorzaal) en Verwerij straat 16 van de Stichting „Concert en Gehoorzaal 1945" te Middelburg. 14. Beschikbaarstellen krediet van 722.500,voor het bouwrijp maken van een terrein bestemd voor de bouw van bejaardenwoningen in plan Dauwendaele II. 15. Beschikbaarstellen krediet van 18.500,ten behoeve van de aan koop van een electro-carrier voor de dienst van gemeentewerken (bestra tingsdienst). 16. Garantie geldlening ad. 6.500.000,- t.b.v. de Stichting centrum voor bejaardenzorg der Her vormde Gemeente te Middelburg. 17. Extra krediet t.b.v. de aanschaf fing van een aanvulling van het meubilair van de leidsterskamer, van het ontwikkelingsmateriaal en van hulpmiddelen en schoolbehoeften voor de openbare kleuterschool „De Springplank", Van Akenstraat la. Nieuw- en Sint Joosland. 18. Toepassing artikel 193, lid 5, van het „Besluit buitengewoon onderwijs 1967"' (vergoeding vakonderwijs) t.b.v. de school voor voortgezet buitengewoon onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en de school voor buitengewoon on derwijs aan debiele kinderen. 19. Vaststelling 74e t/m 81e be grotingswijziging 1974. 20. Wijziging gemeenschappelijke regeling voor het verrichten of doen verrichten van metingen van luchtver ontreiniging boven het grondgebied van de provincie Zeeland. 21. Beschikbaarstellen kredieten van 5.000,- en 8.200,- ten behoeve van resp. de inrichting van 2 kleuter speelplaatsjes bij de Meanderflat en de aanleg van 'n waterspeelplaats op het speelterrein aan de Kocpoortlaan. 22. Uitname uit het beheer van ge meentebedrijven van de panden Molenwater 93/95. 23. Rondvraag. Een dezer dagen belde een bewoonster van de nog nieuwe wijk Klarenbeek (tussen Noord- weg en Nadorst) met de vraag of er niet eens de aandacht op ge. vestigd zou kunnen worden, dat deze wijk met de autobus bereikt kan worden. Zij had geconsta teerd, dat vele mensen dat (nog) niet weten. Aan dat verzoek voldoen wij natuurlijk graag. Van het Streek vervoer Walcheren kregen wij de volgende informatie. Vanuit de wijk Klarenbeek (halteplaats aan de Churchill- laan) vertrekt elk uur een bus richting Markt. Die bus gaat verder naar Vlissingen. Dus als u in Klarenbeek woont en u moet naar Vlissingen kunt u vanuit uw woonwijk die stad bereiken. De bus vertrekt vanuit Klaren beek elk uur om 8.44 uur, 9.44 uur en zo verder tot 20.44 uur. Vanaf Plein 40 vertrekt de bus ook elk uur om 8.40 uur. 9.40 uur en verder tot 20.40 uur. Het gaat om lijn I of lijn II. Vrijwel de gehele rubriek „Door het oog van de Lange Jan" zal volgende week ingeruimd worden voor de portretten van de 23 leden van de gemeenteraad, die samen in de komende vier jaar de gemeente zullen besturen. Door middel van de foto's en daar onder op te nemen antwoorden op vragen, die wij de raadsleden hebben voorgelegd kunt u dan nader met de gemeentelijke volksvertegenwoordigers kennis maken. Art. 83. Behalve in de gevallen waarin het tot stilstand brengen van een voer tuig verboden is, is het parkeren bovendien verboden: a. bij kruisingen of splitsingen van wegen op een afstand van minder dan 5 meter van de rand van de rijbaan van 4e zijweg of van het ver lengde daarvan; b. op plaatsen waar verkeerslichten ot verkeerstekens p borden dan wel weg- bewijzeringsborden door het gepar keerde voertuig aan het oog van andere weggebruikers kunnen worden onttrokken; c. voor een uitrit; d. buiten de bebouwde kom op de rij baan van voorrangswegen; e. op de rijbaan ter hoogte van een doorgetrokken streep of een vlucht heuvel, indien de vrije ruimte tussen het geparkeerde voertuig en de streep of de vluchtheuvel minder dan drie meter bedraagt; f. bij een binnen de bebouwde kom bij of krachtens besluit van de ge meenteraad geplaatste parkeermeter tenzij, voor wat betreft motorvoer tuigen op meer dan twee wielen, aan de bij of krachtens plaatselijke ver ordening vegevenvoorschriften wordt voldaaan. Het verbod geldt slechts ge durende de bij of krachtens de ver ordening aangegeven tijden; g. vervallen; h. op parkeerplaatsen, aangeduid door bord 99 van Bijlage II langer dan de aangegeven tijdsduur, alsmede voor andere categorieën voertuigen of op andere wijze dan is aangegeven. Art. 84. 1. Het is de bestuurder van een motorvoertuig op meer dan twee wielen verboden in een parkeerzone, als zodanig aangeduid door bord 53 van bijlage II, te parkeren: a. indien het motorvoertuig niet is voorzien van een parkeerschijf waar van het model door Onze Minister is vastgesteld en in de Nederlandse Staatscourant bekend gemaakt; b. indien het tijdstip waarop met par keren is aangevangen niet of niet juist op de parkeerschijf is aangegeven, dan wel de parkeerschijf naderhand, zonder dat het motorrijtuig opnieuw aan het rijdende verkeer heeft deelge nomen, op een later tijdstip wordt in gesteld of door een andere, op een later tijdstip ingestelde schijf wordt vervangen; c. indien de parkeerschijf niet op 't motorrijtuig is aangebracht op de wijze zoals door Onze Minister is vast gesteld en in de Nederlandse Staats courant is bekend gemaakt; d. indien het tijdvak, gelegen tussen het op de parkeerschijf aangegeven tijdstip van aanvang van het parkeren en het einde van de toegestane par- keerduur, is verstreken. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing ten aanzien van in parkeerzones gelegen parkeer plaatsen, taxistandplaatsen en par keerplaatsen motorvoertuigen in validen. Art. 85. Bij plaatselijke verordening kunnen regels worden gesteld ter be strijding van parkeerexcessen. Art. 86. Onder parkeren wordt ver staan het doen of laten staan van voer tuigen, anders dan gedurende de tijd die nodig is voor en gebruikt wordt tot het onmidddellijk in- of uitstappen van personen of voor het onmidddel lijk laden en lossen van goederen. Degenen, die er moeite mee hebben om de strekking van deze artikelen goed te begrypen, geven we het advies: „Vraag het tydig aan de politie; zy zai Voor een uitverkocht huis showde de firma Roovers - Lederwaren, vorige week woensdag haar interessante bont collectie van uitzonderiyke klasse. Een en ander vond plaats in restaurant „De Brasserie" te Middelburg. De mantels, die geshowd werden door een aantal charmante mannequins, die zeer zeker niet voor een beroeps-mannequin hoefden onder te doen, waren allen ge maakt van bontsoorten, afkomstig van diverse fokkerryen. Mode bepalend zijn vooral de verschillende kleurnuances in het bont die door middel van kruisingen met pelsdieren onderling, worden verkregen. De dames die deze grandioze bont show bezochten kregen een uitgelezen selectie voorgeschoteld. Eén van de hoogtepunten in de show was mantel van persianer afgewerkt met leer. Deze afwerking geeft de mantel iets vlots, iets jeugdigs en het is dan ook niet te ver wonderen dat het heus niet enkele en alleen meer de oudere generatie is die zich in bont hullen, maar dat ook steeds meer jongere dames zich dit voorrecht toeëigenen. In dit licht gezien is het begrijpelijk dat zeker de helft van het aantal aanwezige bezoeksters van vrij jeugdige leeftijd was. Applaus ook voor een prachtige mantel van nertskeeltjes die via een magnifiek weg gewerkt ritsensysteem gedragen kan worden als lange mantel, driekwarts en korte mantel. Nerts is en blijft een bont soort die bijzonder in trek is: een nerts mantel is sterk en zit bijzonder prettig. Bijzonder mooi was in deze soort een fraai uitgelaten mantel van witte nerts, die dan ook een aardig sommetje geld' kost. Maar ook in de wat normalere prijzen kan men bij Roovers Lederwaren goed uit de voeten, in de middenklasse voert dit bedrijf een prachtige collectie. Ruime keuze uit wasbeer, zweeds lam, bisam en bisamrug en -buik, toscaans- lam etc. Bijzonder sportief zijn de leuke jasjes van konijn, die vooral voor de jonge vrouw erg leuk staan. Bovendien liggen deze jasjes erg gunstig voor wat betreft de prijs. Behalve bont werd er in „De Brasserie" ook veel in leder getoond. Heel apart was 'n pakje van pig-skin, varkensleder. De pantalon is gemaakt van pig-skin en het bijbehorende jack is gemaakt van half-suède. Uiteraard had Roovers Lederwaren ook gezorgd voor bijpassende tassen en hoeden voor de mannequins. Tassen waren er van krokodil, lakleer enz. De hoeden waren gemaakt van vossenbont, wasbeerbont etc. Alle werkzaamheden aan bontmantels kunnen bij Roovers Lederwaren aan huis worden verricht, hetgeen er in de praktijk op neer komt dat alle reparaties, omwerken etc. in eigen be heer worden uitgevoerd. Het is zelfs mogelijk om bij Roovers een nieuwe mantel te laten maken. Alleen het reini gen van bontmantels wordt uitbesteed. Speaker op de show was Thijs Roovers, die gedurende zijn presentatie van de bontcollectie talrijke tips gaf voor het verzorgen en reinigen van bontmantels. - Op 1 november a.s. gaat van start de World Travel Organisation (WTO), een internationale organisatie, die o.m. gaat proberen wat meer lijn te brengen in de toeristische politiek van de verschillende landen. Een organisatie, die dus past in een tijd dat een "reisindustrie" bezig is te ontstaan, maar nog zeer ambachtelijk functioneert. In Zwitserland is het vierde toeristische fietspad in gebruik genomen. Het is een 90 km. lang parcous in de omgeving van Bremgarten, Wohlen, Muri, Auw en Offoltern am Albis in nw-Zwitserland. Men kan er kiezen uit drie routes van 20. 30 en 40 km De start vindt plaats bij stations, waar ook fietsen kunnen worden gehuurd.

de Faam | 1974 | | pagina 5