DE BELLINKSTRAAT VOOR EN NA HET IS WEER BIÜNA ZOVER ÜEUGDSPAAR- WOENSDAG „Geerestichting" opgericht het begin van Cadzand-bad Toeristenprestatieloop voor iedereen Herinneringen oud Middelburg Nog iets meer over de Bellinkstraat De werelden van Escher Buro huisvesting gesloten Kinder dierenavond op markt Sloot oude vlissineseweg Commissie vergaderingen Zeeuws coördinatieorgaan wil full-time kracht KOLLEKTE WOENSDAG 14 AUGUSTUS JEUGDSPAARWOENSDAG BEN JE NOG GEEN LID? WORD DAT DAN GAUW. JEUGDSPAARWOENSDAG: IEDERE 2e WOENSDAG VAN DE MAAND TUSSEN 2 EN 4 UUR! de bank voor iedereen Nog tot en met zondag 11 augustus a.s. kunt U een bezoek brengen aan de tentoon stelling van werk van de graficus Escher, die in de vleeshal van het stadhuis wordt gehouden. Een grote selectie van litho's, gravures en houtsneden van deze bekende kunstenaar wordt geexposeerd. Openingstijden: alle dagen van 10.00-17.00 uur, behalve op zondag wanneer de tentoon stelling van 14.00 - 17.00 uur is te bezoeken. Hieronder twee foto's van een straatwand van de Middelburgse Bellinkstraat, een straat die loopt van de Rouaansekaai Bierkaai naar het Damplein. De bovenste foto geeft weer hoe die straat er uit zag toen nog met de restauratie en vernieuwing begonnen moest worden. De toto daaronder laat zien hoe de situatie nu is. Weliswaar nog niet helemaal klaar, maar toch is erg goed te zien hoe de boel is opgeknapt. Omdat de foto's vanuit vrijwel dezelfde hoek genomen zijn kan uitstekend vergeleken worden. Het duidelijk vernieuwde pand, waar de fietser voor rijdt, is op enkele plaatsen gewtyzigd. De kelder is weg, de bovendeur is vervangen door een raam, waardoor de verdeling veel beter wordt. De grootste verandering is echter wel, dat er een stuk opgekomen is, zodat de Bellinkstraat een geveltje rijker werd. Meer dan een eeuw geleden - om precies te zijn in 1866 - bouwde Gust Aalbregts op de duinen van Cadzand dit badhuis, waarmee het fundament gelegd werd voor de badplaats Cadzand.In de bezettingstijd werd dit badhuis door de Duitsers afgebroken, maar sindsdien is het oorspronkelijke landbouw- en vissersdorpje verder uitgegroeid tot de gezellige familiebadplaats van thans. De foto hierboven is één van de acht en dertig oude prenten die de heer M. A. Aalbregtse, oud-gemeentesecretaris van Oostburg, met een uitgebreide ver klarende tekst bijeengebracht in het boekje Het Eiland van Cadzand in oude ansichten". In dit boekje, uitge geven in de bekende serie van de Europese Bibliotheek, Zaltbommel, zijn behalve tal van oude dorpsgezichten van Cadzand, ook soortgelijke prenten van Zuidzande en Retranchement opge nomen. Wegens vakantie is het Duro huisvesting (het sekretariaat van de huisvestingscommissie) dat op de afdeling bevolking van het stadhuis is gevestigd tot en met 16 augustus a.s. gesloten. Ook de huisvestingscommissie houdt in dat tijdvak geen spreekuur. Alleen in zeer dringende gevallen kan men zich omtrent huis vestingszaken wenden tot de afdeling bevolking van het stadhuis. Op vrijdag 9 augustus a.s. om 19.00 uur wordt op de Markt door V.V.V. Middelburg een kinderdierenavond ge organiseerd. Voor het stadhuis zal een huisdierenkcuring worden gehouden. Om 20.00 uur zal op het Marktplein een show worden gegeven voor de ponyclub Middelburg terwijl ook een ten toonstelling van kippen, konijnen, enz. gehouden wordt. Langs de Oude Vlissingseweg tussen de Oliemolensprink en de P.D. van van Campenstraat loopt een sloot. Die sloot werd verontreinigd doordat daarin afval van kaphout, grond en huishoudelijk vuil was geworpen. Voorts bleek, dat bewoners van het Park de Moucheron tuinafval in de sloot hadden gedeponeerd. De sloot is nu schoongemaakt. Dat was nodig, want die sloot heeft een zeer duidelijke funktie. Hij dient voor het ontwateren van de aanliggende terreinen en voor het afvoeren van hemelwater van de Oude Vlissingseweg. Demping van de sloot zou betekenen, dat er diverse voor zieningen getroffen moeten worden om de afvoer van het water goed te regelen. Demping en het treffen van die maatregelen zou een bedrag van ongeveer 60.000,- vergen. Burgemeester en wethouders schrijven in een brief, dat daaraan niet begonnen wordt. Medewerking wordt gevraagd wan de betrokkenen om de sloot goed schoon te houden. Dank bijvoorbaat. Officieel werd op 17 januari 1973 met de restauratie van de Bellinkstraat begonnen. De toenmalige minister Udink gaf het startsein. De eerste aanzet tot het ontstaan van de Bellinkstraat moet reeds gegeven zijn bij de stadsuitleg tot de binnengrachten in 1254. Aan vankelijk waren de huizen uit hout opgetrokken. Het hout werd geleide lijk vervangen door steen. In de 17e eeuw ontstonden de trapgevels, waarvan er nog enkele behouden zijn gebleven. In de 18e eeuw werden vrij veel trapgevels omgezet in lijstgevels. Na de tweede wereldoorlog is de straat sterk in kwaliteit achteruit gegaan. Op een gegeven moment woonden er nog maar drie gezinnen in dit deel van de straat. De woningbouwvereniging "Middelburg" kocht de panden aan en nadat de nodige subsidies in uitzicht gesteld waren, werd met de restauratie en vernieuwing begonnen. Achter de voorgevels werden vrijwel nieuwe woningen opgetrokken. De eerste panden zijn al weer een poosje bewoond. Er is niet alleen hard gewerkt aan de panden zelf. Ook de nodige aandacht besteed aan de tuinen en de mogelijkheid om de huizen ook via de achterzijde te benaderen. Elk pand heeft nu een .Juintje en waar mogelijk _zi[n schuurtjes gebouwd. Op het Bellink- plein waar enkele pakhuizen verdwijnen zullen bejaardenwoningen worden gebouwd. Interessant is nog om te vermelden, dat enkele gevels uit het Geeregebied (waaronder "Het Stadhuis van Middelburg") in de Bellinkstraat zullen herrijzen. De hele straat moet volgend jaar klaar zijn. In verband met de op 10 augustus a.s. te houden gemeenteraads vergaderingen worden volgende week weer diverse OPENBARE commissie vergaderingen gehouden. Op het moment dat deze copy moet worden ingeleverd zijn er in verband met vakanties van de wethouders: nog veel onzekerheden over de data waarop de commissies vergaderen. Daarom verwijzen wij U naar de advertentie, die in de P.Z.C. van zaterdag 10 augustus a.s. zal worden geplaatst. De Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en milieu bescherming pleit in haar jaarverslag over 1973 ervoor, om In navolging van andere provinciale milieufederaties te komen tot aanstelling van een bezoldigde kracht. Aan een aanvraag om provinciale subsidie voor dit doel zal binnen afzienbare t\jd niet ztyn te ontkomen, zo wordt gesteld. "In een provincie als Zeeland, dïe zo sterk in ontwikkeling is, waardoor men met zovele problemen wordt geconfronteerd, is het vrijwel ondoenlijk ,voor de leden een dagelijks bestuur in •de (spaarzame) vrije tijd dit werk naar rbehoren te verrichten". Problemen op velerlei gebied blijven onaangeroerd wegens gebrek aan tijd.' Niet alleen zou een full-time kracht veel praktisch werk van de bestuursleden kunnen overnemen, maar bovendien zouden andere taken tot uitvoering kunnen worden gebracht. De bescherming van matuur, landschap en milieu in Zeeland zou er, volgens het Stichtings bestuur, sterk mee gebaat zijn. In het jaarverslag van de Stichting, waarbij per 1 juni j.l. 26 organisaties met ruim 72.000 leden zijn aangesloten wordt een uitvoerige opsomming gegeven van ae aciivneueii van ue Stichting in 1973 en de werkzaamheden in het eerste halfjaar van 1974. Zo •worden alle Zeeuwse bestemmings plannen nauwlettend bekeken. Tegen ,een 9-tal plannen werd bezwaar aange- Itekend. Voorts werd aandacht besteed ;aan de hoogspanningsleidingen, de pijpleidingenstraat, wegen - er werd een commissie "wegen" geïnstalleerd om te Woensdag 14 augustus as. organiseert de Y'SX Marathon, afdeling trlm- aktiviteiten weer een toeristenprestatie loop voor ledereen. Het Is geen wedstr^d, dus iedereen kan et aan mee doen. De start is weer naby café Huvera In Westduin; voor de jeugdioop over plm. 2 km. *8 avonds om half acht en voor de grote loop over plm. 6 km. om acht uur. De parkoersen zullen weer worden uitgezet in de omgeving van Westduin/Strand. Voor iedereen die de tocht volbrengt, ongeacht in welke tijd, is er een herinneringsmedaille. Verder wordt ook deze maand nog elke woensdag een trainingsavond voor liefhebbers gehouden. Aanvang 19.00 uur vanaf Café Huvers. Iedereen, ook toeristen, is van harte welkom. Twee plaatjes van de waterkant deze week. Op de bovenste foto een houten zeilloodsboot in het droogdok op de Dam. In de bezettingsjaren heeft dit dok nog gediend als „onderduikplaats" voor een beschadigde veerboot van de P.S.D. De onderste foto is uit dezelfde omgeving, op het eind van de Dam. Rechts de Spijkerbrug en links bij het kanaal door Walcheren de oude zwem school. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middeiblirg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Volgens de plannen moet in 1975 begonnen worden met de bouw van winkels in het zogenaamde Geeregebied In Middelburg. Een jaar later, dus In 1976, zullen de eerste zaken hun deuren moeten openen. Zoals bekend is zullen in dat gebied vestigingen komen van C. A., V. en D. en de Hema. Behalve deze grootwinkelbedrijven is er In de Geere ook plaats voor allerlei kleinere winkels. Omdat Middelburg al een winkelgebied heeft en omdat men wil trachten een zo goed mogelijk op elkaar afgestemd geheel te krygen is een Stichting opgericht, die tot doel heeft: - het bevorderen van het totstandkomen van een stadswinkelvoorziening In het "Geeregebied"; - het leiding geven en coördinerend optreden by de indeling en bebouwing van het winkelgebied en het geven van advies over de stedebouwkundlge en architectonische vormgeving van dit gebied; - het verrichten van al hetgeen met het bovenstaande verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn; Een en ander met het oog op de belangen van de plaatselijke detail handel en wel met name met het oog op de proportionele ontwikkeling daarvan. Overleg. In de Stichtingakte is ondermeer opgenomen dat de Stichting haar doel tracht te bereiken o.a. door overleg met de gemeente, particuliere instellingen, vennootschappen en ondernemers. Dit betekent dus, dat bij de ontwikkeling van het Geeregebied alle belanghebbenden betrokken worden. Dat blijkt ook uit de samenstelling van het bestuur van de Stichting, dat uit acht gewone en twee adviserende leden bestaat. Daarin zitten vertegen woordigers van de gemeente, van het Project ontwikkelingsburo Amro - Westland/Utrecht, van de groot winkelbedrijven en van de Middelburgse Centrale van Ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf. Branchccommissic. Belangstellenden, die zich in het gebied willen vestigen zullen ook bij het overleg worden betrokken. Bovendien zal een aparte branche commissie bevorderen, dat een zo evenwichtig mogelijke situatie ontstaat ten aanzien van de soorten winkels, die in de Geere zullen komen. Burgemeester en wethouders verleenden vergunning voor het houden van een kollekte van 8 tot en met 10 augustus a.s. :ten behoeve van het Wereld Natuur Fonds. Dit is ook de Bellinkstraat en wel de achterzijde van de panden, die U op de twee andere foto's ziet. Tussen de muur op de voorgrond onder en de houten schutting is duidelijk het achterpad te zien, waardoor de woningen ook via de achterzijde bereikt kunnen worden. Inderdaad, die achterzijde is bijna even fraai als de voorzijde. Kom naar de Rabobank en spaar. Jullie jeugdspaarclub-eekhoorn Ekko heet jullie hartelijk welkom met het stempeltje. Je weet het: 4 stempeltjes op je spaarpoort en je kunt rekenen op een leuk geschenkje. Vergeet daarom vooral je spaarpoort niet mee naar de bank te nemen! voor jongens en meisjes van 6 t/m 14 jaar. Je begint met tenminste f. 2,50. Je bent dan niet alleen lid, je krijgt er ook nog een leuke verrassing bij. Welkom, iedereen is welkom. Rabobank S Kantoren te: Vlissingen, Oost-Souburg, Koudekerke, Sint Laurens en Middelburg.

de Faam | 1974 | | pagina 5