f SUBSIDIE W ARMTE- WONINGEN VOOR ISOLATIE ^Middelburgers gratis |naar Escher-expo I l J Eerste facsimile uitgave voor burgemeester Wolters Souburgse jeugd vermaakt zich in Speelstad Herinneringen aan o nd-Middelb nrg fBURO HUISVESTING GESLOTEN VUURWERK K0LLEKTE 'VERKEERSMAATREGEL SAMENSTELLING B. EN W. KERMIS LAATSTE BEIAARDCONCERT m AANVRAGEN HINDERWET DRUKTE OP LANGE JAN WET INZAKE LUCHT VERONTREINIGING s Monumenten van Middelburg''' I Tot 31 december 1974 is het mogelijk om een subsidie te kragen in de kosten die men moet maken om de warmte-isolatie van woningen te verbeteren. Dit houdt verband met het streven om het energieverbruik zo doelmatig moge lijk te doen zijn. Er zijn diverse mogelijkheden om de warmte langer binnen te houden, zodat op de stoookkosten bespaard kan worden. Wy noemen: het aanbrengen van fabrieksmatig vevaardigde dubbele beglazing; het aanbrengen van een tweede raam; het vullen van spouwmuren; het aanbrengen van een warmte-bolerende laag tegen de binnenkant van de buitenwand; het aanbrengen van een warmte-bolerende laag tegen de binnenkant van een schuin dak. Voor welke huizen? De regeling volgens welke de hier be doelde subsidie kan worden verleend heeft betrekking op alle na 1945 ge bouwde woningen. Het maakt hierbij niet uit of het koopwoningen zijn, dan wel huurwoningen in eigendom van woningbouwverenigingen, gemeenten of particulieren. De regeling heeft ook betrekking op de nu nog te bouwen woningwetwoningen. Hoeveel? Let op!! De bijdrage wordt uitsluitend verleend als in de woning een centrale verwarmingsinstallatie aanwezig is of wanneer deze gelijktijdig met 't aan brengen van de isolerende voorzienin gen wordt aangebracht. De bijdrage wordt verleend aan de eigenaar (hij moet ook de bijdrage aanvragen). De (eigenaar kan volgens de regeling het bedrag van de bijdrage meteen op de girorekening van de huurder ibetaalbaar laten stellen, bedragen. Daarvan krijgt men dan dus één derde gedeelte terug. De bijdrage is ten hoogste 1000.per woning. Niet direkt beginnen. Met het treffen van de voorzieningen mag niet worden begonnen voordat bericht is ontvangen dat een bijdrage wordt verleend. Nadere inlichtingen. Nadere informaties met betrekking tot deze regeling kan men verkrygen by de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis (kamer 15),bij Bouw- en Woningtoezicht, Stadsschuur en bjj de Provinciale Direktie voor de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in Zeeland, Seissingel 4 te Middelburg (De Sprenck). Op laatstgenoemd adres kan men ook de aanvraagfor mulieren bekomen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Wegens vakantie is het buro huisvesting (het sekretariaat van de huisvestingscommissie) dat op de afdeling bevolking van het stadhuis is gevestigd, tot en met 16 augustus a.s. gesloten. Ook de de huisvestingscommissie zal in die periode geen spreekuur houden. Dat gebeurt op woensdagmorgen. Alleen in zeer dringende gevallen kan men zich omtrent huisvestingszaken in dat tijdvak wenden tot de afdeling bevolking van het ■stadhuis. Ter gelegenheid van de kermis wordt op woensdag 7 augustus a.s. op de Havendijk op de hoek van het Kanaal door Walcheren een vuurwerk afgestoken. Aan vang 21.00 uur. De toeschouwers kunnen zich het beste opstellen op de Maisbaai. Vandaar heeft men, zo bleek vorig jaar, een mooi gezicht op het schouwspel. Op maandagavond 5 AUGUSTUS A.S. VAN 19.00 tot 22.00 uur kunnen inwoners van de gemeente Middel burg gratis een bezoek brengen aan de tentoonstelling, die momenteel in de vleeshal van het Middelburgse stad huis aan de Markt wordt gehouden. Voor de volledigheid vermelden wij, dat het hier gaat om de tentooonstel- ling „De Werelden van M. C. Escher". Er is een grote selektie litho's, gravures en houtsneden van deze z eer bekende graficus te zien. Deze expositie die op 27 juli jJ. werd opengesteld is al door meer dan 70000 mensen bezocht.iy betaalden voor een bezoek, i Bewoners) van de gemeente Middelburg kunnen dusmaandag a.s. van 7.00 tot 10.00 uur 's avonds gratis voor niets een kykje komen nemen. Een artikel in de vorige editie van De Faam geschreven door een objectieve toeschouwer eindigde als volgt: „Voor iedereen die van grafische kunst houdt is deze Escher tentoonstelling beslist een onvergete- lijke gebeurtenis. Een expositie die zeer zeker niet gemist mag worden". Er wordt dus op u gerekend. Neen, u hoeft niet aan te tonen dat u Middelburger bent. Vandaag, donderdag 1 augustus 1974, houden de Vrienden van de Hartstichting in de gemeente Middelburg een kollekte. Het college van burgemeester en wet houders gaf daavoor een vergun, ning. Dauwendaele. Het college van burgemeester en wet houders heeft besloten om de paden die lopen vanaf de Overloper (het be groeide pad dwars door Dauwen daele). naar 1. de Meanderlaan, 2. de Buitenhovelaan, 3. de Dauwendaelse- laan en 4. het Vromoldland aan te wijzen als voetpad. Over die paden mag dus niet gefietst en gebromd worden, laat staan met de auto ge reden worden. Tot 22 aueustus a.s. kan iedere be langhebbende tegen dit besluit beroep instellen bij de Kroon. Het be roepschrift moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Hoewel dat op 3 september a.s., wanneer de Middelburgse gemeenteraad in nieuwe samenstelling voor de eerste maal in vergadering bijeenkomt, pas helemaal zeker zal zijn, ziet het er wel naar uit, dat het college van burgemeester en wethouders geen wijziging in samenstelling zal ondergaan. Dat betekent dus dat de wethouders W. P. J. Baars (C.H.U.), M. A. L. Hubregtse (P.v.d.A) M. Beinema (A.R.P.) en H. GILillissen (P.v.d.A.) hun wcthouderszetels de komende vier jaar zullen blijven bezetten. Voor de goede orde: de burgemeesters Drs. P. A. Wolters, blijft burgemeester. Hij moet niet gekozen worden. De al meer dan een jaar geleden in Middeburg gestarte aktie om glas in te zamelen, zodat het weer gebruikt kan worden, loopt uitstekend. Vele inwoners van de gemeente deponeren de flessen en glazen potten waarop geen statiegeld "zit1- in de gele containers, die overal in Middelburg zijn geplaatst. Bij wijze v?n proef werd begonnen met vijf containers. Dat aantal is sindsdien aanmerkelijk uitgebreid. Op twaalf plaatsen in Middelburg staan er r.u in totaal veertien containers. Op sommige plaatsen was het aantal zo groot dat twee containers naast elkaar werden geplaatst. We laten voor de volledighed nog maar eens een opsomming volgen van de plaatsen waar de gele glascontainers opgesteld staan en waar u het voor u waardeloze glas in kunt deponeren. Graag met een beetje beleid. Winkelcentrum Welsinge in de Magistrat wijk, Winkelcetrum Dauwendaele, Markt, Supermarkt Langevielweg, Sint Lau Brigdamme, Nieuwland, Molenwater (Van Leersum) Zach. .lansenstraat, winkelcentrum Stromenwijk, Trefcentrum (parkeerte.rein), begin Noordweg, winkelcentrum Griffioen. Het glas wordt door de gemeente geleverd aan de Vitritc, welk bedrijf hét glas weer gebruikt voor de te vervaardigen lampvoeten. Uit de opbrengst van het glas kan de gemeente ongeveer de kosten dekken van het halen en brengen van de containers. Voor zover nodig moedigen wij graag een ieder aan om gebruik te maken van de mogelijkheid om het glas in de containers te deponeren. De vuilnisbak raakt dan ook minder snel vol. Het zal al wel bekend zijn, maar volledigheidshalve delen wij het nog maar even mee. Zaterdag 3 augustus a.s. begint de Middel burgse kermis op de Markt. De kermis duurt tot en met donder dag 8 augustus a.s. 's Zondags is de zaak gesloten. De reeks zomeravond beiaard- eoncccrten wordt vanavond (donderdag 1 augustus 1974) besloten met "n concert door de heer Piet Broerse, stadsbeiaar- dicr van Vlissingen, Veere en Middelburg. Op het programma staan o.a. lied-improvisaties over: ik hou van Holland, er was een oorlogs schip, Zomer in Zeeland en Kortjakje, een provinciale rei van Jan Morks, Menuet van Beet hoven en Menuet uit Diverti mento in D van Mozart. MR Dit parkeerterrein aan de Kousteen- sedijk (nabij het voormalige huis van bewaring) met plaats vor 100 auto's, is een dezer dagen voor gebruik gereed gekomen. Evenals op de Markt en het Damplein kan op het nieuwe terrein parkeertijd worden gekocht via een parkeerautomaat. Mede gelet op de ligging en de behoefte is er bij de be paling van het tarief van uitgegaan, dat dit nieuwe terrein met name ge bruikt zal gaan worden door langpar- keerders. Voor de eerste drie uur be taalt men 0,75 en voor elke volgende twee uur/ 0,25. Ter vergelijking: voor vijf uur parkeren betaalt men op de Markt/ 2,25, op het Damplein 2, en op de Kousteensedijk 1, De aanleg van het terrein maakt deel uit van het plan om een krans van parkeerterreinen tegen de binnenstad aan te verwezenlijken. In feite is nu nog maar de helft van het plan uitgevoerd. Ook het gebied waarop nu het bedrijf van Boddaert staat is bestemd als parkeerterrein. Het nieuwe terrein is nu alleen nog maar via de Blauwedijk te bereiken. Meerdere borden in de omgevig van de Schroebrug en op de Blauuwedijk wijzen automobilisten op de aan wezigheid van het terrein. Links op de foto bij de parkeerauto maat ziet u een zwart-wit geblokt bord staan (in werkelijkheid natuurlijk rood-wit). Daar komt een voetgan gersbrug naar de Turfkaai aan de overkant. Aan de voorbereidingen wordt druk gewerkt. Pas wanneer die brug er is zal het parkeerterrein pas goed kunnen gaan functioneren. Bewoners van Middelburg-Zuid zullen naar wij aannemen goed gebruik van dit parkeerterrein kunnen maken. Zij komen over de Schroebrug, zetten hun auto op het nieuwe terrein en lopen verder over de brug via de Sint Jan straat naar de Lange Delft. Zoals ook op de foto is te zien, is langs de kaaikant een aarden wal „opgc worpen", waarop dit najaar beplan tingen worden gepleegd. Op die manier wordt het blik wat aan het oog onttrokken. De gemeenteraad verleende in oktober 1973 voor de uitvoering van dit plan inclusief aanleg brug, plaatsing borden, aankoop en plaatsing par keerautomaat een krediet van JL 313.400,— Noordweg. Garagebedrijf A. Kole, Noordweg 467 te Middelburg (Sint Laurens) heeft een hinderwetsvergunning aange vraagd voor het uitbreiden van een herstelinrichting voor motorvoer- tuigen annex benzinepompinstallatie door het bijplaatsen van een 8000 liter tank voor L.P.G., en een elektrische aftappomp, waarin een electromotor met een vermogen van l'/i pk zal worden gebezigd. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van deze vergunning ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, kan een ieder tot 6 augustus a.s. indienen bij burgemeester en wet houders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in dienen op een openbare zitting, die in het stadhuis wordt gehouden op 13 augustus a.s. om 17.00 uur. Herculeswcg. Hercules B.V., Herculesweg 35 te Middelburg heeft een hinderwetsver gunning aangevraagd voor het uit breiden en wijzigen van een petro chemische industrie, waar dimethyl- tereftalaat en koolwaterstofharsen worden gemaakt, met uitbreidingen en wijzigingen in de dimethylterefta- laatfabriek. Schrifteiykc bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder tot 9 augustus a.s. indienen bij burge meester en wethouders van Middel burg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in dienen op een openbare zitting, die in het stadhuis wordt gehouden op 16 augustus a.s. om 16.30 uur. In beide gevallen wordt de aandacht er op gevestigd, dat inwoners van de gemeente Middelburg later alleen ge- rechtigddjn in beroep te gaan wanneer zij in persoon of bij gemachtigde op de openbare zitting in het stadhuis zijn verschenen. Voor personen, die niet in de gemeente Middelburg wonen is een tijdige indiening van een bezwaaar- schrift voldoende om van hun be- roepsrecht eventueel gebruik te kun nen maken. Ter inzage. De beide aanvragen met bijlagen en eventueel ingediende bezwaar schriften liggen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis (kamer 15). Het komt natuurlijk ook door het minder gnstige weer aan de kust dat het bezoek aan de Lange Jan groter is dan vorig jaar. Een week geleden werden al meer dan 16.000 bezoekers aan de Abdij toren geteld. In het gehele seizoen 1973 klommen ongeveeer 24.500 mensen naar boven. Het verzoek van Hercules B.V., dat onder de hindcrwetsaanvragen is op genomen valt ook onder de Wet inzake de luchtverontreiniging.In het kader van deze wet kunnen belang hebbenden bezwaren tegen de ver lening van de aangevraagdevergunnlng kenbaar maken. Dat kan schriftciyk geschieden door het indienen van een Gedeputeerde Staten van Zeeland - maar te zenden in tweevoud aan Burgemeester en Wethouders van Middelburg tot en met 8 augustus a.s. zitting, die op vrijdag 16 augustus a.s Dat kan ook mondeling op een hoor- om 16.30 uur in het stadhuis wordt i gchoudcn.Gemachtlgdcn,die niet zyn k ingeschreven als advocaat of procu- V reur, dienen te zijn voorzien van een schriftelijke lastgeving. 3 ^De "Monumentenzorg "in Nederland staat op een tweesprong: het gaat niet alleen meer om het behoud van culturele erfgoederen maar ook om t funktioneren ervan. Het is verheugend dat juist Middelburg op dit punt al een voorsprong heeft!4 Dit zei burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg op een speciale byeenkomst, belegd in het stadhuis, 'ter gelegenheid van het feit dat hem een eerste exemplaar werd overhandigd van de facsimile uitgave van het standaard werk van dr. W.S. Unger, getiteld 'Monumenten van Middelburg'. Dit boekwerk is in 1941 tot stand gekomen, maar is op het ogenblik op de antiquarische markt niet meer te krygen. Dit was ondermeer aanleiding om over te gaan tot de facsimile uitgave die een oplage heeft van 1000 stuks. Twee derde gedeelte van de totaal oplage is reeds bij inschrijving verkocht. Het boek-in de hernieuwde uitgave-is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Middelburgse boekhandel Fanoy en het Arnhemse antiquariaat Gybers en van Loon. De facsimile uitgave is gemaakt door Interbook International te Schiedam en het was producent A.J. Burggraaf die de burgemeester het eerste exemplaar ter hand stelde. „Monumentenvan Middelburg" geeft de belangstellende in wat Middeburg aan Monumenten herbergt en herbergde, een ware schat aan informatie. De oud gemeentearchivaris Unger - later aangesteld als rijksarchivaris - heeft met zorg de meest uiteenlopende gegevens verzameld over de Middelburgse kerken, het stadhuis, de Abdijgebouwen, woonhuizen, hofjes, molens, stadspoorten, de Bank van Lening, pakhuizen en Gevelstenen, kortom alles wat maar van historische waarden in monumenten aanwezig was, staat geregistreerd. Helaas werd de schrijver van het boek geconfronteerd met de tweede wereldoorlog, waarbij op 17 mei 1940 een groot gedeelte van hetgeen hij in zijn boek wenste te beschrijven, werd verwoest, door bombardementen of door brand. Door alle gegevens die Unger had verzameld en zijn uitgebreide kennis van zaken, kon hij toch van de toestand van voor 1940 uitgaan bij het schrijven en samenstellen van zijn boek, dat in de hernieuwde uitgave 226 pagina's telt, waarbij een aantal afbeeldingen van gebouwen, interieurs etc. op kunstdrukpapier staat afgebeeld. In het boek treft men ook een panorama van Middelburg aan, van de hand van N. Visscher, in de vorm van een uitvouwblad. Deze plaat is met de hand in het boek ingelijmd, vanwege het afwijkende pagina formaat. Het boek 'Monumenten van Middelburg' is in linnen gebonden en kost 85,--. Het boek is geschreven in het kader van het monumentenjaar 1975, uitgeroepen door de raad van Europese gemeenten, een jaar waarin uitgerekend Middelburg, samen met Arnhem en Orvelte tot voorbeeldgemeenten in Nederland, voor wat beteft de monumentenzorg, zijn aangewezen, een zorg die gezien het nieuwe tweeledige doel, niet alleen meer een zaak is voor een elitaire groep maar als een aktiviteit voor het hele Nederlandse volk, een mening die ook burgemeester Wolters bleek te zijn toegedaan. Hij noemde in dit opzicht het verschijnen van deze facsimile uitgave van 'Monumenten van Middelburg' een waardevolle bijdrage. Bij de overhandiging van het eerste exemplaar van 'Monumenten van Middelburg' was ook tegenwoordig de heer P.W. Sijnke, die de opvolger is van de heer Unger. Hij is namelijk aangesteld als gemeentearchivaris, de eerste sinds 1945. De heer J.S. Hoek, oud wethouder van de gemeente Middelburg heeft gedurende enkele jaren ongesalarieerd tal vanarchiefzaken behartigd, waarbij hij volgens drs. Wolters bijzonder nuttig werk heeft verricht. Films in Zeeuws museum Overstelpende belangstelling in Zeeuws museum te Middelburg voor de films "Broken dykes en "Terug naar het eiland", welke worden gedraaid naar aanleiding van de tentoonstelling "Walcheren onder water en weer droog" tekeningen van Kees Bandinger. Tijdens de bouwvakvakantie moesten de films herhaaldelijk drie keer worden vertoond teneinde alle bezoekers tevreden te stellen. De films worden nog gedraaid tot 31 augustus, dagelijks behalve op zaterdag en zondag om 15 uur. Toegangsprijs voor museum en films slechts een gulden; kinderen onder de veertien zestig cent. Geen vakantie verveling' voor de lieve jeugd in Souburg. Dat is volkomen onmogelijk met een unieke gelegenheid als een complete speelstad naast de deur. Sinds ruim een week staat er namelijk achter de Souburgse watertoren een tweetal ballonhallen overeind, met daaromheen een terrein vol met de meest uiteenlopende bouwwerken, van plankenhut tot uitkijktoren. In, op en rond deze lokatie kunnen de Souburgse kinderen naar hartelust spelen en ravotten, immers: Speelstad is er speciaal voor hun. Behalve speelstad is er ook sprake vaq een kleuterdorp waar de allerkleinsten zich uitstekend kunnen vermaken. Al direkt de eerste dag na de opening van speelstad/kleuterdorp Souburg, liep het storm. Ongeveer 500 kinderen spelen nu gemiddeld iedere dag op het speelterrein. De oudere kinderen blijven gedurende de middagpauze op het terrein eten, de kleutertjes eten thuis. Die pauze is ook wel nodig, want op zo'n speeldag krijgen de kleuters een heleboel te verwerken.... In hun eigen ballonhal -afkomstig van het bouwbedrijf Jobse te Oostkapelle - kunnen ze allerlei spelletjes doen, in de zandbak spelen, met water knoeien, luisteren naar spannende verhalen en meedoen aan verkleedpartijen. Als het weer erg goed is kunnen ook diverse buitenaktiviteiten worden ontplooid. Een bijzonder aantrekkelijk hoekje op het Souburgse speelterrein is de dierentuin waarin een geit, en bok, konijnen en cavia's een onderkomen hebben gevonden. Ook voor de oudere kinderen is er een bont scala van allerlei leuke dingen op het pro gramma. Hoogtepunten vormen onge twijfeld de excursies naar fort Rammekens o.l.v. dé heer Flipse, naai de Marine en een boerderij in de omgeving. Heel apart was het bakexperiment bij bakker Lippens in Vlissingen, waar de jongelui zelf broodjes mochten kneden en bakken. In hetzelfde vlak lag de belangstelling voor het stokbrood bakken op het terrein, een stuk deeg boven een houtvuurtje gaarbakken. Regelmatig waren ook een aantal jongelui bezig met het bereiden van allerlei lekkere hapjes zoals bijv. drie - in-de-pan-, een evenement waarvoor nauwelijks genoeg deegkommen konden worden aangevoerd. Natuurlijk zouden speelstad en kleuterdorp niet compleet zijn zonder een eigen krant en natuurlijk een eigen redactie. Met de regelmaat van de klok kon men dan ook reporters en verslaggeefsters over het terrein zien dwalen, op jacht naar copy. Een heel nieuw element in de nieuwsmedia was de video recorder waarop ondermeer opnames te zien waren van Ali ben Lux, de bekende goochelaar die vorige week een bezoek aan het speelstadterrein bracht en daar verbluffende goocheltoeren liet zien. Voor de liefhebbers van film staat in de ene ballonhal een complete indoor bioscoop opgesteld. Omdat het hele speelstad gebeuren in 't teken staat van Cowboys en indianen ontbrak uiteraard de 'Saloon niet, waar tegen een leuk prijsje een maximum aantal frisdrankjes gekocht kon worden. 'Speelstad en kleuterdorp '74 zijn mogelijk geworden', aldus de organisatie, door de enthousiaste medewerking van vele, vele medewerkers. Deze week een wandelingetje langs het kanaal in vroeger jaren. Op de bovenste foto: de Loskade, waarvan ook nu nog een aantal woningen zijn terug te vinden. De onderste foto toont de Blauwendijk uit lang vervlogen dagen. Rechts de eerste woning op deze dijk, namelijk die van de directeur van de ernaast gelegen houthandel ,,De Volharding". HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 25 tot en met woensdag 31 augustus. do. 5.51 en 18.16, vr. 6.43 en 19.14, za. 7.45 en 20.21, zo. 8.59 en 21.36, ma. 10.17 en 22.51, di. 11.28 en 23.55, wo. 12.24. Westkapelle 21, minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minuten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle.

de Faam | 1974 | | pagina 5