3x2 in Vleeshal LEDEN EN NIET- LEDEN VAN DE JEUGDSPAARCLUB VERKIEZINGSNIEUWS Vragen en antwoorden in Klarenbeek De opkomst per kiesdistrict DE NIEUWE MIDDELBURGSE GEMEENTERAAD Holland Festival 1974 in Middelburg <v WÊÊ Zomertentoonstelling met Escher NOG EEN TENTOONSTELLING Veiligheid kinderdagverblijven Openbare vergaderingen Telefooncel en brievenbus voor Stromenwijk II Kollekte gezamenlijke militaire fondsen VERKEERS MAATREGELEN TER INZAGE rjyA OPGELET: DE JEUGDSPAARWOENSDAG STAAT WEER VOOR DE DEUR JEUGDSPAARCLUB: voor alle jongens en meisjes van 6 t/m 14 jaar. JEUGDSPAARWOENSDAG: IEDERE 2e WOENSDAG VAN DE MAAND TUSSEN 2 EN 4 UUR! In deze editie van de rubriek „Door het oog van de Lange Jan" is nogal wat verkiezingsnieuws opgenomen. Dit keer de grote cijfers. Volgende week nemen wij de uitslagen in absolute cijfers en in percentages per kiesdistrict op. Wij hopen velen hiermede een plezier te doen. Kunnen er meer brievenbussen komen? Wat komt er op de plaats van de verrijdbare kleuterscholen? Komt er een peuterspeelklasje? Hoe is het met de winkels gesteld? Denkt men aan het opzetten van een wykverenlging? Dit z^jn enkele van de vele vragen die naar voren kwamen tjjdens een voorlichtingsavond die de gemeente al weer een poosje geleden organiseerde voor de bewoners van Klarenbeek In de aula van de Chr. L.T.S. aan de Churchill-laan. In deze uitgave van „Door het oog van de Lange Jan" en in de volgende gaan we wat nader in op vragen en antwoorden. Dit speciaal voor die bewoners van die wyk, die verhinderd waren deze avond te bezoeken. De personen, die op het vragen formulier hadden vermeld, dat zy verhinderd waren de avond te bezoeken en die op datzelfde formulier enkele vragen hadden gesteld kregen/krygen schriftelijk antwoord. Stedelijke Scholengemeenschap. Wat komt er aan de on bebouwde zijde van de CHur- chill-laan? Daar komt het nieuwe gebouw van de Stedelijke Scholen gemeenschap. Zo antwoordde wethouder Hubregtse. In dat gebouwencomplex komt een vergrote sportzaal met de afmetingen 16x28x7 meter, met daarnaast een expressieruimte. Het is de bedoeling dat de sportzaal voor meerdere doeleinden gebruikt gaat worden en dat de expressieruimte en ook de sportzaal niet alleen door de leerlingen van de school benut zullen gaan worden maar ook door de bewoners van de wijk Klarenbeek. Scholen Achter de Klarenbeek L.T.S. komen drie scholen voor basis-en kleuter onderwijs. Een openbare (zal in augustus in gebruik genomen worden), een protestants-christelijke school en een school van de richting, die in het voorbijgaan artikel 31 word genoemd. In het Kuipers Rietberg kwartier, waar nu de twee verrijdbare lokalen staan zal een school van de schoolvereniging van de Gereformeerde Gemeente worden gebouwd. Meerdere bewoners vroegen naar de mogelijkheden om te komen tot het stichten van een peuterspeel klasje. De gemeente onderneemt op dit punt geen aktiviteiten. Er is in Middelburg een Centrale Stichting Kinderopvang, die in de gemeente al meerdere peuterspeelzalen en crèches exploiteert. Deze stichting ontvangt van de gemeente subsidie. Het oprichten en exploiteren (een wat vervelend woord in dit verband) geschiedt vanuit het particulier initiatief. Bij het spreken over dit onderwerp kwam de gedachte op of een clubgebouw van een sport vereniging wellicht mogelijkheden zou bieden. Brievenbussen. Burgemeester en wethouders hebben aan de P.T.T. een verzoek gericht om te bezien of in de wyk Klarenbeek een of meer brievenbussen geplaatst kunnen worden. De P.T.T. hanteert bij het uitzetten van brievenbussen bepaalde normen. Er wordt bekeken hoeveel post er in die wijk wordt bezorgd en aan de hand daarvan wordt bezien of het aanbod van post zodanig is dat het „lonend" is een brievenbus te plaatsen. Ook de afstand tussen brievenbussen wordt natuurlijk in de overwegingen betrokken. Loslopende honden. Bij alle tot nu toe gehouden bijeenkomsten voor bewoners van nieuwe wijken waren er dringende vragen over loslopende honden, die buurtbewoners overlast bezorgen. De commissaris van politie wees er op, dat er steeds meer honden komen. In de Algemene Politie Verordening staat een bepaling, dat het binnen de bebouwde kom verboden is honden los te laten lopen. Deze zaak heeft de aandacht van de politie. Er zijn reeds meerdere processen verbaal opgemaakt. Overigens is het volgens de heer Van Ooijen voor de politie niet zo simpel om tegen dit euvel op te treden. De politie zal blijven verbaliseren. Churchill-laan. De heer Snoeij, adjunkt-direkteur van gemeentewerken, deelde desgevraagd mede, dat de Churchill-laan zolang er bouwverkeer door de wijk blijft gaan nog niet voorzien zal worden van een definitieve bestrating. Voor de winter zullen echter wel de grote kuilen uit het wegdek van deze laan worden gehaald. Overigens mag verwacht worden, dat nu de Gerrit v. d. Veenstraat klaar is het verkeer over de Churchill-laan iets minder intensief zal worden. Verkeer. Gewezen werd op de gevaarlijke verkeerssituatie bij de kruising Churchill-laan-Park van Nieuwenhove-Noordsingel. De aldaar aanwezige witte steentjes geven de indruk, dat men hier te doen heeft met een voorrangsweg. Dit punt is inmiddels bekeken en de commissaris van politie heeft aan b. en w. het voorstel gedaan om de Noordsingel ter plaatse aan te duiden als voorrangs weg. Het verkeer komend uit de Churchill-laan zal dus aan het verkeer dat rijdt over de Noordsingel dan voorrang moeten geven. Als dit voorstel wordt aangenomen door het college zullen ter plaatse de nodige aanduidingen aangebracht worden. Ook werd gevraagd de Noordweg bij de Gerbrandylaan als voorrangsweg te bestempelen. De heer van Ooijen stelde, dat er zowel voordelen als nadelen aan het in het leven roepen van voorrangswegen kleven. Is een weg een voorrangsweg, dan wordt er veelal harder gereden, hetgeen de verkeersonveiligheid ook weer in de hand werkt. Deze vraag is nader bekeken. De commissaris heeft geadviseerd niet over te gaan tot aanwijzing van Noordweg tot voor rangsweg. Om te voorkomen, dat auto's over de verbindingswegjes tussen de kwartieren rijden (ja, de eigen bewoners doen dat ook) werd door bewoners voorgesteld op strategische plaatsen paaltjes neer te zetten, zodat dit euvel wordt opge heven. De commissaris van politie antwoordde, dat de situatie nog even aangezien zal worden en dat wanneer geen verbetering te bespeuren is voor gesteld zal worden tot het plaatsen van de paaltjes over te gaan. Parkeerverbod. De commissaris van politie heeft aan het college voorgesteld op de toegangsweg tot het Johannes Postkwartier over een afstand van 25 meter gerekend vanaf de Churchill- laan een parkeerverbod in te voeren voor beide kanten om op die manier te bevorderen dat het verkeer vlot kan doorstromen. Parkeren vrachtwagen. De vrachtwagen die bij/in het Kuipers Rietberg kwartier parkeerde, terwijl dat volgens de algemene politie verordening niet mag, wordt nu op aanwijzing van de politie elders geparkeerd, zodat dit euvel ook verholpen is. Winkels. Op de hoek Churchill-laan/Gen. Eisenhowerlaan ligt een terrein dat is bestemd voor de bouw van een of meer winkels. Op de vraag naar de komst van winkels antwoordde wethouder Baars, dat op het ogenblik onder handelingen worden gevoerd over de bezetting van die plaats. Als die onderhandelingen te lang duren zou volgens de heer Baars overwogen moeten worden of desnoods een tijdelijk gebouwtje daar geplaatst zou kunnen worden.Over datzelfde terrein werd gevraagd of er wellicht een plantsoen aangelegd zou kunnen worden, omdat het op een Vuilnisbelt gaat lijken. Of dat gedaan kan worden hangt natuurlijk ook weer af van het antwoord op de voorgaande vraag. Volgende week meer. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 133 Leonard Maas Jan Haas Jan van Leeuwen Peter de Jong Antoine Mes Andries Minderhout. In de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis wordt tot en met 15 juni a.s. de tentoonstelling 3x2 gehouden. Van Andries Minderhoudt en Antoine Mes zijn schilderijen te zien, van Peter de Jong en Jan van Leeuwen beelden en keramiek en van Jan Haas en Leonard Maas is grafiek tentoongesteld. Men kan deze tentoonstelling bezoeken elke dag van 10.00 - 17.00, behalve op maandag want dan gaan de deuren pas om 14.00 uur 's middags open. Op vrijdagavond is de tentoonstelling geopend tot 22.00 uur. Met werken van de bekende graficus M.C.Escher wordt de traditionele zomertentoonstelling in de Vleeshal van het stadhuis opgebouwd. Deze expositie, die met medewerking van de Escher-stichting en het Haags gemeentemuseum wordt ingericht zal op woensdag 26 juni a.s. officieel worden geopend. Van 27 juni tot en met 11 augustus is de tentoonstelling te bezoeken. In het Zeeuws Museum, Abdij 4 te Middelburg is vanaf 1 juni a.s. te zien een tentoonstelling van tekeningen van C.A.B. Bantzinger over het onderwerp „Walcheren onder water en weer droog". De expositie is geopend van maandag tot en met Vrijdag van 10.00-17.00 uur. Van maandag tot en met vrijdag wordt bovendien in het kader van deze tentoonstelling om 15.00 uur gedraaid de film „Broken dykes" van Fernhout en de film „Terug naar het eiland". De opkomst bij de gemeenteraadsver kiezingen was zeker niet om over naar huis te schrijven. De belangstelling voor deze verkiezingingen verschilt sterk van kiesdistrikt tot kiesdistrikt. Hieronder daarvan een overzichtje. Kiesdistrikt: 2e kamer staten raad 1972 1974 1974 1 80,4% 77,1% 69,6% 2 96.4% 75,3 68,4 3 76,9% 75,2 66,7 4 84,4% 80,8 75,2 5 86.4% 85,5 78,1 6 79,6% 77,3 70,5 7 84,7% 79,0 72,4 8 81,8% 78,7 70,5 9 82,6% 75,1 67,0 10 81,3% 76,4 70,3 11 89,5% 85,9 79,6 12 86,2% 80,1 75,9 13 87,2% 80,6 70,1 14 78,5% 68,1 55,1 15 86,8% 76,7 66,7 16 69,0% 66,9 58,7 17 80,4% 75,6 69,2 18 80,3% 75,3 68,2 19 65,8% 74,5 67,3 20 75,6% 60,8 51,2 21 84,2% 68,2 56,8 De opkomst bij de kamerverkiezingen in 1972 over geheel Middelburg was 84,8%. Bij de statenverkiezing|p 1974 was dat totaalpercentage 75,5% en bij de vorige week gehouden raadsver. kiezingen 67,9%. Hierbij is er van uitgegaan dat het aantal uitgebrachte geldige stemmen gelijk was aan het aantal personen dat opkwam. Daar zit iets tussen - ongeveer 0,2% - als gevolg van het onjuist behandelen van het stembiljet (alle hokjes roodmaken b.v.) waardoor ongeldige stemmen ontstaan. Omschrijving distrikten. 1. Stadhuis en omgeving; 2. Centrum met o.a. Bagijnhof Koorkerkhof; 3. Centrum met o.a. Dam en Loskade; 4. Sint Laurens; 5. Griffioen II; 6. Klein Vlaanderen, Noordsingel e.o.; 7. Nieuw Middelburg; 8. Arnemuidsvoetpad e.o.; 9. Magistraatwijk, omgeving Statenlaan, Oude Vlissingseweg; 10. Nieuw- en Sint Joosland; 11. Klarenbeek; 12. Griffioen I; 13. Breeweg e.o.; 14. Dauwendaele-zuid, Driewegenhof e.o.; 15. Dauwendaele-noord, richting Segeersweg; 16. Oude Koudekerkseweg e.o. 17. Arnelaan, Maasstraat, Roompotpad 18. Baarsjesstraat, Poelendaaleweg e.o.; 19. Stromenwijk II; 20. Magistraatwijk met Rentmeesterlaan e.o.; 21. Magistraatwijk met Prinsenhove e.o.; Klarenbeek aan kop. Er mogen in Klarenbeek dan misschien nog wat huizen niet bewoond zijn, de mensen die er wonen gaan voor het merendeel naar de stembus. Met 79.6% boekte deze nieuwe wijk het hoogste opkomstper centage. Daarna volgt Griffioen II, ook al een nieuwe wijk, met 78,1% en op de eervolle derde plaats komt Griffioen I. Triest onderaan de lijst komt district 20 met bewoners van een deel van de Magistraatwijk-Rentmeesterlaan en omgeving. Daar was het opkomstper centage maar 51,2%. Dauwendaele- Zuid (Driewegenhof e.o.) kwam met 55.1% ook niet hoog. De verkiezingen van woensdag 29 mei j.l. hebben enkele belangrijke wijzigingen tot stand gebracht in de samenstelling van de Middelburgse gemeenteraad. De onderstaande vergelijking maakt dat duidelijk. Huidige Nieuwe samenstelling samenstelling P.v.d.A. A.R.P. C.H.U S.G.P. V.V.D K.V.P. P.P.R. D '66 winst 1 verlies 2 verlies 1 verlies 1 winst 2 't zelfde winst 2 verlies 1 3 3 2 4 A 2 23 23 De nieuwe raad zal uit de volgende leden bestaan. P.v.d.A. A.R.P. M.A.L.Hubregtse M.Beinema H.Gillissen A.Bergshoeff D.Boogerd G.Koole M.Geerse- Van Egdom C.H.U. J.J.van der Wel- W.P.J.Baars Beije M.L.Almekinders A.J.M. Visser A.J.Peeck T.F.C.Verduin T.Klaver, S.G.P. W.P.Rentier K.V.P. L.A.Kodde A.C.Pijnenburg V.V.D. P.P.R. M.A.v.d.Boogert- H.A.Blom Selhorst A.H.Kamermans D.F.Vos J.C.C.Crena- Uiterwijk J.Griep. TOTALE UITSLAG IN PERCENTAGES. Partij: Raad Prov. Raad 1970: Staten 1974: '74: P.v.d.A. 28,9% 29,7% 29,1% A.R.P. 18,7% 12,6% 13,8 C.H.U. 16,6% 10,8% 13,2 S.G.P. 12,1% 8,8% 10,4 V.V.D. 11,3% 16,7% 16,2 K.V.P. 5,0% 3,9 4,5 C.P.N. 0,9% 1,1 0,9 P.P.R. - 8,5 8,7 G.P.V. - 3,- 2,4 D.S. '70 - 1,4 0,8 n '66 5.9% Bij optelling zullen niet alle rijtjes kloppen. Er spelen nog wat andere kleine partijen door de verkiezingen voor raad '70 en staten '74. Donderdag 6 juni a.s. (17.00) commissie sociale zaken en volksgezondheid/milieuhygiëne. maandag 10 juni a.s. (17.00) uur, commissie onderwijs. maandag 10 juni a.s. (19.30 uur), commissie openbare werken. dinsdag 11 juni a.s. (16.00 uur) commissie financiën. dinsdag 11 juni a.s. (19.30 uur), commissie gemeente-bedrijven. maandag 18 juni a.s. (14.00 uur), gemeenteraad. dinsdag 19 juni a.s. (16.00 uur), verkeerscommissie. woensdag 20 juni a.s. (16.00 uur), commissie openbare orde en veiligheid. In verband met de vroege datum waarop deze copy moet worden inge leverd, moet enig voorbehoud ten aanzien van enkele vergaderingen worden betracht. De vergaderingen, die door iedere belangstellende kunnen worden bijge woond, worden gehouden in het stadhuis (ingang Lange Noordstraat). De vergadering van de kulturele raad, die op het programma stond voor 12 juni a.s., gaat niet door. B. en w. van Middelburg hebben op 14 mei j.l. besloten nadere regelen vast te stellen voor de veiligheid van kinderdagver blijven. Dit betekent dat een kinderdagverblijf moet voldoen aan de eisen tot het voorkomen van brand en het beperken van de gevolgen van brand, die voort vloeiden uit de richtlijnen, die zijn aangegeven in de bij de verordening behorende tabel 5. Deze eisen gelden tot 1 juli 1974 niet voor een kinderdagverblijf, waarvoor op 14 mei 1974 een vergunning als bedoeld in artikel 3 van de verordening op de kinderdagverblijven geldt. In Stromenwijk II zullen in de maand juni 1974 een telefooncel met daarbij een brievenbus worden geplaatst. Hierop werd tijdens de eind vorig jaar gehouden voorlichtingsavond voor die wijk aangedrongen. Dankzij de medewerking van de P.T.T. komen deze belangrijke algemene voor zieningen er dus. De telefooncel en de brievenbus zullen worden geplaatst in de Volkerakstraat tegenover de huis nummers 2, 4, 6, 8. Als gevolg van de plaatsing van een brievenbus daar, zal de nu in de IJsselstraat staande brievenbus verdwijnen. Er dient volgens de P.T.T. (en dat is begrijpelijk) een logische spreiding van bussen over de diverse stadsdelen wordeiwiagestreefd^^^^^^^^^^^ Ander bussennieuws Op verzoek van de politie en in overleg met de direkteur van het bejaardentehuis De Griffioen zal de aldaar staande brievenbus worden verplaatst naar de hoek Abelen laan/Berkenlaan. De bus in de Kornoeljelaan zal in verband hier mede verdwijnen. Zie voor argumentatie hierboven. Burgemeester cn wethouders van Middelburg gaven aan de Gezamenlijke Militaire Fondsen vergunning voor het houden van een kollekte in het tijdvak 10 juni tol en met lb juni a.s. in de gemeente Middelburg. Vrecdenburgstraat Op 28 november 1972 besloten b. cn w. voor beide zijden van de Vrecden burgstraat een parkeerverbod in te voeren. Dat besluit is tot heden nog niet uitgevoerd. Dat komt omdat een nader onderzoek werd ingesteld en omdat niet te verwachten is dat als gevolg van dat onderzoek dit parkeer verbod wel ingevoerd moet gaan worden. Nu is besloten het eerder- jgenomen besluit tot een parkeer verbod voor beide kanten van de Vreedenburgstraat lot nader order in te trekken. Seis weg Voor het gedeelte van deze weg tussen de Scissingel en de Olmcnlaan en ook voor het gedeelte tussen de Griffioen - straat cn de Laan der Verenigde Naties waren al parkeerverboden voor de westelijke kant, al was voor het laatstgenoemde gedeelte nog geen officieel besluit genomen. Nu besloten lb cn w voor de westelijke kant v/d gehele Seiswcg, dus vanaf Scissingel tot aan de Laan der Ver. Naties een parkeerverbod in te voeren. Ten aanzien van beide besluiten kan ieder belanghebbende tot 24 juni a.s. beroep instellen bij de Kroon. Eventuele beroepschriften in te dienen bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. In het kader van het Holland Festival 1974 zullen in Middelburg twee evenementen worden gehouden. Op vrijdag 14 juni a.s. zal in de Schouwburg (aanvang 20.00 uur) door het Nederlands Toneel uit Gent een opvoering worden gegeven van „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" van Pieter Langedijk. Concert in Burgerzaal In de burgerzaal van het stadhuis zal op donderdag 2f juni a.s. om 20.00 uur een concert worden verzorgd door „Studio der frühen Musik" uit München. Voor beide evenementen^zijn vanaf 10 juni as kaarten verkrijgbaar in de telefonistenkamer van het stadhuis dagelijks van 8.15-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur. De entree voor het toneelstuk bedraagt 7,50 en voor het concert 6,-. C.O.P. en C.P.J.-houders, dienstplichtige militairen en scho lieren betalen voor beide evenementeix 2,50 per persoon per concert/uitvoering. Er is geen plaatsbespreking. BEIAARDCONCERT. Eveneens in het kader van de opening van het Holland Festival zal op zaterdag 15 juni a.s. tussen 1930 en 20.30 uur op het carillon van de Lange Jan een concert worden gegeven door Chris v. d. Boom, beiaardier van Bergen op Zoom. Plan Klein Vlaanderen Vanaf 30 mei 1974 ligt gedurende een maand ter inzage het door de gemeen teraad op 20 mei 1974 vastgestelde bestemmingsplan Klein Vlaanderen. Tegen het ontwerp van het bestemmingsplan zijn geen bezwaren ingediend bij de gemeente en bij de vaststelling van het plan zijn geen wijzigingen aangebracht. Niemand is bevoegd om tegen de vaststelling van dit bestemmingsplan bij Gedeputeerde Staten bezwaren in te dienen. Stuk Magistraatwijk. De tweede herziening van het bestemmingsplan Magistratenwijk waat het hier om gaat omvat het Park de Moucheron en een perceel gelegen aan de Oude Vlissingseweg waarop inmiddels een schoolgebouw „De Boomenbruch" is gebouwd. Vanaf 30 mei 1974 ligt het ontwerp tot herziening van het plan gedurende een maand ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen dit ontwerp plan bij de gemeenteraad schriftelijk bezwaren indienen. VoorbereidingsheslUten De raad besloot op 20 mei j.l. te verklaren dat worden voorbereid de volgende wijzigingen van bestem mingsplannen of bestemmings plannen zelf: Dat besluit heeft betrekking op: a. Het gebied, gelegen ten zuiden van het Kanaal door Walcheren tussen de Schroeweg, de Vrijlandstraat, de Dauwendaelsestraat en de Nieuw- landseweg, zoals dit op bij het besluit behorende tekening is aangegeven. b. Het terrein, gelegen tussen het Molenwater en de Branderijmolen- gang, zoals dit op bij het besluit behorende tekening is aangegeven. c. Het gedeelte van het Klein Industrieterrein, zoals dit op bij het besluit behorende tekening is aangegeven. Ten aanzien van het terrein bedoeld onder c. (KI. Industrieterrein) is bepaald, dat het verboden is zonder of in afwijking van een schriftelijke ver gunning van burgemeester en wet houders de navolgende werken, geen bouwwerken zijnde of werk zaamheden uit te voeren, te doen ofte laten uitvoeren: Het opslaan, deponeren, lozen of storten van al dan niet afgedankte of aan hun oorspronkelijk gebruik onttrokken voorwerpen, stoffen of produkten, alsmede het aanleggen of inrichten van opslag-, stort- of bergplaatsen. Dit verbod is niet van toepassing op onderhoudswerkzaamheden en werk zaamheden, die tot de normale agra rische bedrijfsvoering behoren. Alle stukken die op de hierboven aangeroerde zaken betrekking hebben liggen ter inzage op kamer 15 van het stadhuis (afdeling Algemene Zaken) waar u van 8.00 uur tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17.15 uur terecht kunt. Dat betekent sparen en stempeltjes halen. 4 Stempels en je hebt recht op een leuke attentie. Zelf uitzoeken. LEDEN: Vergeet je spaarpoort niet! NIET-LEDEN: wordt lid. Spaar tenminste f. 2,50 en je hoort erbij. Bij die gezellige Jeugdspaarclub van de Rabobank. ledereen is welkom op WOENSDAG 12 juni! Rabobank S 2o noemen zich voortaan Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Kantoren te: Vlissingen, Oost-Souburg, Koudekerke, Sint Laurens en Middelburg.

de Faam | 1974 | | pagina 7