HELMO BOETIEK Groningse „krullenjongen" bouwde in Zeeland groot aannemersbedrijf op Nieuw boetiekje voor dames en heren BIJOU cVerzekgrei( 00 ZEEUWSE NUTSSPAAHBANK B. MIDAVAINE Helder en Dirven A. J, PROVOOST 19.50 JAKOBSEN Plm. 5000 huizen in deze provincie gebouwd CONTANT GELD NODIG Nieuwe cafetaria op Damplein Gewassen Corduroy pakjes en jacks59,89, Gewassen Spijkerbroeken en Jacks39,75 Spijkerbroeken, Lois, Lee, Levis29,75 39,75 Blouses en T.-shirts, steeds leuke modellen vanaf 8,90 12,90 19,90 Broeken, Terlenka met omslag, alle modekleuren49,75 76e jaargang no. 19 - 9 mei 197# Gas-en lood gieters bed rijf VAN UW OOGARTS NAAR VOOR UW BRIL Directeur „De Deltanam afscheid Kennisma li ing mm ><T ;'"v- HANDIG GESCHENK voor MOEDERDAG De tassenzaak op de Hoek TAFELKLEDEN EN SIERKLEEDJES LANGE DELFT 61 MIDDELBURG D© Faam IN COMBINATIE MET DE VLISSINGER HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN. Maak het u gemakkelijk, alle geldzaken aan één adres ook voor Vooral uw LOODGIETERS WERK GAS VERWARMING DAKBEDEKKING etc. Tevens levering en plaatsing van KEUKENS „Doe-Het-Zelvers" kunnen bij ons terecht voor al hun materialen. Lange Viele 62 MIDDELBURG Tel 12330 HOOGWATER VLISS1NGEN Van donderdag 9 tot en met woensdag 15 mei do. 3.30 en 15.50, vr. 4.10 en 16.32, za. 4.51 en 17.12, zo. 5.36 en 17.55, ma. 6.27 en 18.48, di. 7.24 en 19.46, wo. 8.27 en 20.50. Westkapelle 21 minuten vroeger, Vrouwenpolder 17 minuten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Lange Delft 24 t.o. V D, Middelburg LEVERANCIER AAN ALLE ZIEKENFONDSEN Onder grote belangstelling nam vrijdag de heer A.Zwartsenburg, direkteur van het Middelburgse Bouwbedrijf ,,De Delta" afscheid van de bouwwereld, om zich zo zoetjes aan te kunnen gaan voorbereiden op zjjn pensionering. Niet dat hij deze mjjlpaal vandaag of morgen al bereikt, want de heer Zwartsenburg ls nog maar 61 jaar. Maar hij is er van overtuigd dat een definitief op-non- actief stellen een hele overgang ls. Vandaar dat hl) er zich wat op wil voor bereiden. Een groot aantal mensen was naar Middelburg gekomen om de afscheidsreceptie bjj te wonen en van alle mogelijke kanten werd de heer wartsenberg dan ook gehuldigd en sfêteerd. „Het was voor mU werkelijk ;n dag om nooit te vergeten" aldus de eer Zwartsenburg, die eigenlijk toch el 'n beetje tegen deze dag had opge ien. Hij wordt opgevolgd door zijn ASSURANTIEKANTOOR Voorborch 2, Tel. 14287 MIDDELBURG Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 uur tot 17.30 uur Maandag en Vrjjdagavond van 1930 uur tot 2030 uur Persoonlijke leningen Verzekeringen Financieringen Hypotheken (Bemiddeling bij aan- en verkoop van onroerend goed) OVERHEMDEN effen ruiten strepen HERENMODE FREE TIME SHOP zoon, ing. L.G.Zwartsenburg, die vrijdag het „Commando overnam". „Je moet het eigenlijk zo zien dat afscheid" aldus de heer Zwartsenburg, „dat ik me nu een beetje op de achter grond plaats. Niet dat ik echt al helemaal van het toneel verdwijn, natuurlijk blijf ik in verschillende zaken adviseren als dat nodig is en voorlopig wil ik ook graag nog wat contacten die er bestaan met oudere relaties, onderhouden. Sinds kort zijn we als bouwbedrijf ook in Brabant aktief en bij het leggen van nieuwe contacten daar met allerlei organisaties en instanties, heb je als oudere vaak toch sneller over wicht dan iemand die beduidend jonger is. Ook ken ik daar al verschillende mensen bij de overheidsinstanties, vandaar dat ik die relaties graag wil aanhouden". Nog geen 100% rust dus voor de heer Zwartsenburg, die vast van plan is om als hij nu op reis gaat voor congressen, besprekingen etc. ook zijn vrouw eens mee te nemen: „Ik hoef er dan niet zo'n gejacht van te maken; we kunnen dan rustig ergens een paar dagen blijven. Leuk voor mijn vrouw ook, die anders steeds alleen thuis zat". De heer Zwartsenburg kwam op 12 jarige leeftijd al in de bouw terecht. Geboren in het Groningse plaatsje Op de foto: de heer Zwartsenburg wijdt zich aan zjjn hobby: tulnieren. m~: - - - Ezinge, zag hij op zekere dag bij zijn ouders thuis een timmerman bezig met het aanstrijken van de dakpannen. Een karweitje dat tegen de winter vaak moest gebéuren om te zorgen dat de regen en de sneeuw niet door de kieren tussen de dakpannen naar binnen stoven. „Het keurig netjes aanstrijken van de specie leek me wel een leuk baantje" aldus de heer Zwartsenburg, „en al vlug stond het toen voor mij vast wat ik wilde worden: timmerman. Toen ik van school kwam ben ik dan ook direkt in het vak gedoken. Bij een klein bedrijfje - van de heer J.Dijkstra - bij ons op het dorp ben ik begonnen voor 0.50 per week. Per jaar bouwden we twee of drie huisjes, verder was het voornamelijk reparatiewerk dat werd uitgevoerd. Via allerlei avondcursussen deed ik theoretische kennis op en na drie jaar in Ezinge te hebben gewerkt, vertrok ik naar Groningen waar ik bij een groter bedrijf terecht kwam". Als „krullenjongen bij dit bedrijf gekomen, klom de heer Zwartsenburg snel op en bracht het tot uitvoerder. Inmiddels was het bedrijf uitgegroeid tot een aannemerscombinatie, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Voor de oorlog was de heer Zwartsenburg in het huwelijk getreden en in Groningen gaan wonen. De heer Zwartsenburg zat geruime tijd in Duitsland waar hij tewerk was gesteld; zijn vrouw verbleef gedurende die tijd in Ezinge. Op St.Nicolaasdag 1942 wist hij echter uit Duitsland, uit Braunau am Inn - de geboorteplaats van Hitier - te ontvluchten en dook hij hier onder. Alleen de laatste paar oorlogsmaanden kon hij zich wat vrijer bewegen. Verschillende malen ging het echter minder plezierig en moest hij voort durend op z'n hoede zijn. Direkt na de oorlog belandde de heer Zwartsenburg op Schouwen-Duiveland waar hij met een aantal medewerkers eerst kwartier maakte voor een bouw-ploeg van het Groningse bedrijf dat opdracht had voor het bouwen van noodboerderijen en woningen voor de boeren. In juni 1946 trok de heer Zwartsenburg met zijn mensen naar Walcheren. Ook hier werden vele noodboerderijen gebouwd. Later kwam daar het reparatiewerk aan huizen die schade hadden geleden bij en in Vlissingen maakte de heer Zwartsenburg kennis met de utiliteits bouw: hij bouwde daar de Prins Willemschool en de Doopsgezinde kerk. Begin vijftiger jaren kwam voor hem de eerste grote opdracht een projekt van 24 woningen aan de Rouaanse Kaai te Middelburg. De kennismaking met Zeeland en de Zeeuwen beviel de heer Zwartsenburg zo goed, dat hij besloot er voor goed te blijven. In 1952 vestigden hij en zijn vrouw zich in Middelburg. Ook tijdens Sinds 1 mei jJ. heeft Middelburg er een boetiekje bjj: aan de Vhumarkt opende de heer H. Jobse de boetiek voor de elgentjjdse vrouw „La Chica", die is ingericht In een voormalige planten winkel. Niet alleen de mode bewuste dames kunnen er uitstekend slagen; ook voor de heren der schepping heeft „La Chica" een leuke collectie pantalons, overhemden etc. Maar de nadruk ligt toch wel op de damesmode, en dan vooral op de lange avondkleding. De heer Jobse is ook eigenaar van de boetiek „La Vacca" in de Middelburgse Noordstraat. „Kijk eens" zegt de heer Jobse „dit pandje stond toevallig leeg en ik zag eigenlijk wel mogelijkheden om hier een nieuw zaakje te beginnen. Ik had al geruime tijd eens rondgekeken of ik iets geschikts kon vinden in het cen trum van de stad. Nou, dit was het ge woon. Direkt vanaf de eerste dag hebben we leuke belangstelling, nee dat zit wel goed." Geheel naar eigen idee en ontwerp werd de inrichting van „La Chica" uitge voerd. De ene zijde van de zaak gaat schuil onder een klassiek behangetje met stilleven motieven, aan de andere kant zijn op een zwarte ondergrond grote rode, goud omlijste tableaux aan gebracht. Een open etalage gunt de voorbijgangers een ruime blik op de collectie die zowel in het voorste als het achterste gedeelte van de boetiek op kledingrekken hangt uitgestald. „De mannen schijnen nu een keer een belangrijke rol in de mode te spelen" aldus de heer Jobse „en ik moet eerlijk zeggen, de inkoop van de kleding in Parijs en Londen bevalt me uitstekend. Ik vind het erg leuk werk om te doen, temeer daar de mode al enkele jaren lang mijn hobby is. Verschillende modellen uit de collectie (veel Franse en Engelse modellen) zijn exclusief voor Zeeland bij „La Chica" verkrijgbaar. Onze collectie is bedoeld voor de vrouw vanaf 16 jaar." Van verschillende collega winkeliers van de Vlasmarkt ontving de heer Jobsfe een bloemetje ter gelegenheid van de - niet officiële opening. De leiding van de zaak is in handen van Paula Niesthoven. de watersnoodramp waren de heer Zwartsenburg en zijn mensen zeer aktief bij de werkzaamheden die gedaan moesten worden, betrokken. Ondanks alle moeilijkheden die de ramp met zich mee bracht - de Sloedam was tijdelijk buiten gebruik geraakt en bouwmateriaal moest via Antwerpen worden aangevoerd - werd er toch doorgewerkt en een serie huizen op de Rotterdamse Kaai, de Punt en de Dwarskaai kwamen ineens gereed. Inmiddels had de heer Zwartsenburg het tot medefirmant van de aanne merscombinatie weten te brengen toen de heer J.G.Broek zijn naam die aan het bedrijf was verbonden wilde vrijmaken ten behoeve van zijn zoon in Groningen, werd de naam van het bedrijf „v/h J.G.Broek", maar uiteindelijk kocht de heer Zwartsenburg zijn medefirmant uit en toen kreeg het bouwbedrijf de naam „De Delta". Dat gebeurde in 1955. Het jaar daarop kwam de eerste grote opdracht binnen; de bouw van ruim 900 woningen in een nieuwe wijk te Middelburg, de Stromenwijk. Ook in Souburg, Vlissingen en Goes werd er het nodige gebouwd en toen de industrie zich eenmaal hier vestigde, liep het storm met de opdrachten. De Delta stichtte een eigen woningfabriek waar prefab (baksteenmontagebouw) elementen werden vervaardigd. Hierbij ging men tewerk volgens een nieuw eigen systeem zodat er van het oorspronkelijke systeem maar weinig meer overbleef. De heer Zwartsenburg schat dat de Delta ongeveer 5000 huizen heeft gebouwd in Zeeland, daarbij niet meegerekend de renovaties etc. Ieder bouwbedrijf kent natuurlijk ups en downs. De Delta in Middelburg ook. Door een goed en economisch beleid wist de heer Zwartsenburg het bedrijf echter goed gezond te houden en constant aan het werk te houden. De laatste jaren legde het bedrijf zich steeds meer toe op de utiliteits-bouw, hetgeen zijn hoogtepunt vond in de bouw van het Middelburgse Trefcenter van de S.H.V. Andere grote projekten zijn de Meanderflat in Middelburg, de drie sterflats in Griffioen II, de boulevardflats in Vlissingen en de 5 hoge flats in Paauwenburg. In Souburg wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van een drie tal torenflats. Nu is het voor de heer A.Zwartsenburg, die zyn bedrijf ca. 3 Jaar geleden onder bracht bjj „de Verenigde Bouwbedrijven Nederhorst" dus wat rustiger geworden en kan hy zich wat vaker wyden aan zyn grote hobby, het tuinieren. Met de verschillende aktivi- teiten die hy daarnaast nog voor de zaak kan ontplooien, Is dat net mooi en ziet hy een en ander dan ook best zitten. „Ik ben ervan overtuigd dat ik over vier jaar, dank z(] deze aanloop periode, een ontzettend Qjne tyd zal krjjgen. aldus de heer Zwartsenburg. Kalfsleren portem. met papieren geld afdeling Speciale prijs0,00 Lange Delft 44 Segeersstraat MIDDELBURG Nieuwe Burg 27, tel. 2873, Vlissingen voor uw Vestigingen in Vlissingen, Goes en Middelburg. Feestvieren moetje jong leren. Zoals deze kleine in Middelburg, die er op Koninginnedag met twee toeters de feestvreugde hielp verhogen. De moeder van deze peuter kan de originele foto gratis in haar bezit krijgen. Even afhalen op het kantoor van de P.Z.C. Markt 51, Middelburg. Zij krijgt er bovendien een waardebon van vijf gulden. iC8Q0aBHBBBBCIBPBBBDO8QOBBBBBiB»B Recent opende In Middelburg een nieuwe cafetaria haar deuren: cafetaria „De Dam" aan het Damplein. De eigenaar van deze gezellige eetge legenheid is de heer C.van Hekken, die - nu nog - samen met zyn vrouw en zoon de zaak dryft. Het is echter de bedoeling dat de zaak later wordt over genomen door zoon Henk van Hekken, die momenteel yverig aan het studeren is voor de nodige horeca diploma's. Voorlopig zyn het'de diploma's van zyn moeder, die een ruime ervaring in de horeca sector heeft. „We hebben eerst eens behoorlijk wat verbouwd", aldus de heer van Hekken, „voordat we hier konden beginnen. Er zijn om te beginnen twee nieuwe toiletten bij de zaak gekomen en ook een nieuwe koelvitrine en frituuroven zijn aangeschaft. De bedoeling is dat we een grote variëteit aan snacks gaan verkopen, kleine menu's voor de komende en gaande man, met speciale tarieven voor alleenstaanden en kinderen. Natuurlijk blijven we ook frites en ijs verkopen, gewoon om mee te nemen. Alle eetwaren worden in eigen keuken gemaakt. Vooral het stoofvlees dat mijn vrouw volgens origineel Belgisch recept maakt, is al bekend geworden. Het visitekaartje van onze zaak is een geurig kopje koffie. We kunnen ons voorstellen dat het voor de winkelende mensen een verademing is om eens even lekker rustig een kopje koffie te drinken. Vandaar dat we ook blij zijn met dit grote parkeerterrein voor de deur". In het eethuisje is het inderdaad gezellig. De wanden gaan voor een groot gedeelte schuil onder een houten betimmering, alle tafeltjes zijn voorzien van een rood-wit geruit tafelkleedje en een vaasje bloemen. Cafetaria „De Dam" is speciaal ingesteld op het snel service verlenen aan toeristen die soms met een hele bus vol, tegelijk binnen komen. „Vorige week" aldus de heer van Hekken „hadden we hier vijf en veertig mensen in één keer binnen. Nou, dat zijn er nog heel wat. Het overgrote deel wilde biefstuk met frites, gemengde sla en doppertjes plus nog eens ijs toe. Ik had de zaak toch in een groot uur helemaal voor elkaar. De heer en mevrouw Van Hekken en hun zoon Henk willen door het bieden van een eenvoudig maar fijn menu, een vlotte service en keurige bediening proberen om echt iets van hun bedrijf te maken.

de Faam | 1974 | | pagina 1