VRAGEN GIT DE GRIFFIOEN Middelburgse Gasthuis kreei 'pip-toestel' voor hartpatiënten IS DIT UW KIND? 3 WEEKEINDDIENST ARTSEN DE FAAM 4-AlUC3£ TER INZAGE OPENBARE COMMISSIE VERGADERING IVHA-NIEUWS COLLECTE NED. HARTSTICHTING Overdracht geschenk Dienstencentrum JEUGD BRANDWEER 10 JAAR DONDERDAG 28 MAART 1974' Voor de bewoners van liet nieuwste gedeelte van de wijk Griffioen II werd op 7 maakt 1974 in de aula van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan een voorlichtingsavond gehouden. Leden van het college van burgemeester en wethouders en enkele diensthoofden waren present om met de bewoners van de huizen uit dat nieuwe stadsdeel van gedachten te wisselen. De ervaring heeft n.l. ge leerd, dat vooral in nieuwe wijken nogal wat vragen leven over de woning en de woonomgeving. Zowel voor de bewoners als voor de vertegenwoordigers van de ge meente is het bijzonder nuttig om van elkaar te vernemen wat er in de buurt leeft, zodat waar mogelijk bepaalde maatregelen getroffen kunnen worden. Vaak kan er ook opheldering gegeven worden omtrent allerlei zaken. Het lijkt ons nuttig om hieronder de belangrijkste vragen nog eens de revue te laten passeren. BRAAKLIGGEND TERREIN PRES. WILSONLAAN. Wat gaat er gebeuren met het nu nog braakliggende stuk terrein aan de Pre sident Wilsonlaan? Dat was een vraag, die door meerdere bewoners werd gesteld. Tegelijk met de vraagstelling werden diverse suggesties gedaan. Trapveld. Speelterrein. Voorkom dat het een stortplaats wordt enz. Wet houder Hubregtse van onderwijs, fi nanciën en cultuur kon mededelen, dat op het ene gedeelte vhn het terrein vijf tijdelijke lokalen geplaatst zullen worden, waarvan er drie be stemd zijn voor het lager onderwijs en twee voor het kleuteronderwijs. Het is de bedoeling, dat die schoollo kalen met ingang van het nieuwe schooljaar (augstus 1974) in gebruik genomen zullen worden. Op het ande re gedeelte van het terrein kan zoals de wethouder meedeelde een trapveld worden ingericht in afwachting van de bouw van een permanent schoolge bouw. SPEELTERREINEN Blijft er nog genoeg ruimte over voor de kinderen om te spelen als de wijk verder volgebouwd is? Op die vraag reageerde wethouder Gillissen, die on der andere jeugdzaken in zijn porte feuille heeft. Hij gaf te kennen dat naar zijn mening iets te weinig reke ning is gehouden met de reservering van ruimte voor speelgelegenheden. „Er zullen in de wijk echter nog diverse terreintjes worden aangelegd". Aldus de heer Gillissen. BIBLIOTHEEK Kan de bibliobus in Griffioen langs komen of kan er een permanente vestiging van de bibliotheek worden verwezenlijkt? Wethouder Hubregtse moest op deze vraag in negatieve zin antwoorden. „Voor de bibliotheek wordt nu al een subsidie gegeven van 12,- per inwoner". Zo deelde de wet houder mee. Als er een filiaal komt dan zal eerst gedacht moeten wor den aan de wijken ten zuiden van het kanaal door Walcheren, waar bijna 10.000 mensen wonen en waar afgezien van een jeugdfiliaal ook geen biblio theekvestiging is. De Griffioen mag niet verwachten dat er een vestiging- van de bibliotheek komt". Zo sprak de heer Hubregtse. OPENBAAR VERVOER Wanneer er bijeenkomsten met bewo ners van nieuwe wijken worden ge houden wordt ook steeds gevraagd of het mogelijk is een stadsbusdienst via die bepaalde wijken te laten lopen. En dat is begrijpelijk. Ook uit de Griffi oen kwamen vragen in die richting. De heer Van Ooijen, commissaris van' politie deelde mede, dat Middelburg geen stadsbusdienst kent. De 'buiten'- wijken kunnen wel gebruik maken van de doorgaande interlokale bus diensten. Het invoeren van een stads busdienst zou een bijzonder zware financiële last voor de gemeente bete kenen. Dat heeft een onderzoek, dat een speciale commissie heeft inge steld, geleerd. Nu wordt bekeken of samen met de gemeente Vlissingen een stadsbusdienst in het leven geroe pen kan worden. Van de zijde van de raad voor het bejaardenwerk is het verzoek bij de gemeente gedeponeerd om met name ten behoeve van de oudere mensen, die in de nieuwe wij ken wonen, betere verbindingsmoge lijkheden te scheppen. TV-ONTVANGST Sinds de bouw van de sterflats in de Griffioen hebben andere bewoners van die wijk een slecht beeld op hun tv-toestel. Daarvoor kan de rekening, zoals bleek uit de woorden van de gemeentesecretaris, niet aan de 'ge meente gepresenteerd worden. Geadvi seerd werd, dat de personen, die een slechte tv-ontvangst hebben gezamen lijk contact opnemen met de eigenaar beheerder van de hoge flatsom een oplossing te zoeken. LOSLOPENDE HONDEN „Het is een treurige smeerboel". Aldus schreef een van de bewoners op het formulier waarop tevoren desgewenst schriftelijk vragen konden worden ge steld. Daarbij werd bedoeld op de uitwerpselen die honden overal depo neren waar het niet hoort. „Er lopen veel te veel honden ios of zonder toezicht". Zo merkte een andere be woner op. De heer Van Ooijen rea geerde op deze opmerkingen met de mededeling, dat er in de algemene politieverordening een bepaling is op genomen, dat het verboden is om in de bebouwde kom honden los te laten lopen. Hij zei, dat er wel degelijk gecontroleerd wordt en dat - er al meerdere processenverbaal opge maakt zijn tegen eigenaren van hon den, die losliepen (die honden dan). „Het is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan", aldus de commissaris van politie doelend op de opmerking, dat er meer gecontroleerd moet wor den. De eigenaren van honden zullen zelf meer aandacht aan hun dier moe ten schenken. Buiten de bebouwde kom mogen de honden vrij rond lo pen. Dat is ook het geval op dé bolwerken. Hel inrichten van honde toiletten is al eens bekeken, maar hel gemeentebestuur ziet daar niet veel in. R-K BEGRAAFPLAATS Deze begraafplaats, die tegen een be paald gedeelte van de Griffioenwijk aanligt wordt door de gemeente over genomen. De overdracht is nog niet helemaal geregeld. Als dat het geval is zal er een deugdelijke afrastering ge plaatst worden. Die aefrastering' werd bepleit, omdat kleine kinderen nu de begraafplaats wel eens als speelter rein gebruiken, hetgeen ongewenst is. In de raadscommissie van openbare werken werd het voorstel gedaan om de kapel op de begraafplaats af te breken. De leden van die commissie waren daar echter niet voor. Uit de reacties van de aanwezigen bleek, dat afbraak van de kapel niet gewenst wordt geacht. Aan de dienst van ge meentewerken is gevraagd een nieuw voorstel te maken, waarbij uitgegaan wordt van handhaving van de rkapeL Uit de> ^vergadering kwarqen .,QOk -; aj enkele suggfesties: gebouw voor 'de wijkvereniging, crèche (met gemengde gevoelens werd dit voorstel door dé vergadering ontvangen). UITGANGSPUNTEN BIJ AANLEG SPEELPLAATSEN EN PLANTSOE NEN. De heer Van Groesen, hoofd bureau sport-, jeugd- en recreatiezaken deelde mede, dat er bij de situering van speelgelegenheden van uitgegaan wordt, dat voor de kleuters van 2-6 jaar speelgelegenheden in de buurt moeten zijn op een afstand vammaxi- maal 100 meter van de woning. Voor de ouderen kan die afstand wat gro ter zijn. Ook bij de situering van trapvelden wordt bekeken of deze Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 133. vanuit bepaalde delen van de wijk binnen een bepaalde afstand bereik baar zijn. De heer Van Groesen zei, dat de wijk Griffioen in het algemeen voldoet aan de eisen die worden ge steld. Hij merkte verder op, dat het gebruikelijk is dat wanneer bepaalde speelgelegenheden ingericht moeten worden, de bewoners uit de directe omgeving uitgenodigd worden om daarover mee te komen praten. Ten aanzien van het ecologisch gebeu ren deelde de heer Van Unen, direc teur gemeentewerken mee, dat de plantsoenendienst nagaat, of het mo gelijk is op bepaalde plaatsen 'de natuur zijn gang te laten gaan'. Daar bij wordt een onderscheiding gemaakt tussen het gebruiksgroen en ander groen, zoals bijvoorbeeld op de bol werken voorkomt. VERLICHTING PAD BIJ BEGRAAF PLAATS Langs de begraafplaats loopt een on verlicht pad. Gevraagd is of daarbij verlichting geplaatst kan worden. Wet houder Gillissen zegde toe dat dit bekeken zal worden. KRUISPUNT Van de zijde van de bewoners werd er nadrukkelijk voor gepleit om maat regelen te nemen voor het punt waai de Beneluxlaan uitkomt op de Laan der Verenigde Naties. Het verkeer uit de Beneluxlaan dat van rechts komt heeft voorrang, maar de meeste auto mobilisten die over de Laan der Vere nigde Naties rijden, verkeren (ten onrechte) in de mening, dat zij op een voorrangsweg rijden. „Kan de Laan der Verenigde Naties een voor rangsweg worden?" Zo werd ge vraagd. De commissaris van politie toonde, zich daar vooralsnog geen voorstander. „Men weet dan wel waar men aan toe is, maar er wordt ook veel harder gereden". Aldus de heer Van Ooijen. Hij zei liever te wachten tot de Laan der Verenigde Naties doorgetrokken is tot aan de Koude- kerkseweg voordat die laan tot voor rangsweg wordt bevorderd. Een ande re suggestie was om aan het eind van de Beneluxlaan een bord te plaatsen met een duidelijke waarschuwing, dat er een gevaarlijk punt komt. De situa tie zal nader bekeken worden, VERKEERSSITUATIE SEISWEG Vrij uitggbreid werd stilgestaan bij de verkeerssituatie op de Seisweg. Er mag nu op een bepaald gedeelte van die weg aan beide kanten geparkeerd worden, hetgeen moeilijke situaties tot gevolg kan hebben. De commissa ris van politie zegde toe. dat de hele verkeerssituatie op de Seisweg, ook voor wat het eerste gedeelte betreft, opnieuw bekeken zal worden. VOETBALLEN BIJ BEJAARDENTE HUIS Vele inwoners van Eben Haëzer ver zochten te bevorderen, dat in de om geving van him tehuis niet meer werd gevoetbald. Nu er in directe buurt een trapveldje komt zal dit euvel zeker snel verminderen, aldus opperde de wethouder Hubregtse. NOG ENKELE KORTE PUNTEN Het is niet de bedoeling de brand gang tussen perceel Van Kleffens- laan 43 en Van Kleffenslaan 75 te verharden (is erf); het is niet gebruikelijk, dat bij parkeerhavens openbare verlich ting wordt aangebracht; goten voor de afvoer van hemel water raken wel eens verstopt nu er geen bespuitingen meer plaats vinden. bij de diverse 'pleinen' die aan de Van Kleffenslaan liggen ontbreekt de straatnaamaanduiding en de vermelding van de huisnummers. Daarin wordt voorzien; in 1975 zal het wegdek van de Seisweg worden verbeterd; de garages liggen op particulier terrein en daar gaat de gemeente geen verlichting aanbrengen; er zal geen gelegenheid worden geschapen om met de auto van de Europalaan de Laurens Stommes- weg op te rijden. Laatstgenoemde weg is een landelijke weg en dat wil men graag zo houden (applaus van aanwezigen); het is niet mogelijk een maximum snelheid van 6 km per uur in te voeren; bekeken zal worden of er op be paalde punten in de wijk drempels kunnen worden aangebracht, die hardrijdende automobilisten wat tot bedaren kunnen brengen. Zoals u ziet is er heel wat aan de orde geweest. In veel gevallen kon direct antwoord worden gegeven. En kele punten zullen nader uitgezocht worden. Betrokkenen zullen daarover nader worden geïnformeerd en als het punten zijn, die van algemener belang zijn dan kan in deze rubriek een mededeling worden opgenomen. Winkelsluitingsverordening. De Middelburgse gemeenteraad heeft op 18 maart jl. een wijziging in het winkelsluitingsverordening aange bracht. Die wijziging houdt in, dat de verplichte vakanWesluiting voor de wihKels •■waarin in hoofdzaak of uit sluitend de kleinhandel in aardappelen groenten en fruit wordt uitgeoefend komt te vervallen. De verordening met de daarin opgenomen wijziging ligt vanaf 28 maart 1974 drie maan den voor een ieder ter inzage op kamer 15 (afdeling algemene zaken) van het stadhuis. Ie wijziging bestemmingsplan Griffi oen II. Gedeputeerde staten van Zeeland keurden op 22 januari 1974 het raads besluit goed waarbij een eerste herzie ning werd aangebracht in het bestem mingsplan Griffioen II. Dat besluit van g.s. is nu onherroepelijk gewor den. Het plan met de daarbij behoren de toelichting ligt voor een ieder op het stadhuis (kamer 15) ter inzage. Op 8 april a.s. in Middel burgse schouwburg (aan vang 20.30 uur) B.B.C.-ra- dio-quiz tussen MIDDELBURG EN FOLKESTONE in het kader serie Twin Town Quizes tussen Brit se en Franse, Belgische. Duitse en Nederlandse zusterleden. TOEGANG GRATIS. KAARTEN AF TE HALEN BIJ DE TELEFONISTE VAN HET STADHUIS, DAGELIJKS TUSSEN 8.00 en 12.00 en 13.15 en 17.15 uur. Komt het Middelburgse team aanmoedigen! De commissie voor openbare werken komt zoals te doen gebruikelijk op de eerste maandag van de maand in openbare vergadering bijeen. Zo ook op maandag 1 april aanstaande. Aanvang 19.30 uur. De commissie vergadert in het -Stadhuis (ingang Lange Noord straat). Enkele punten die op de agenda zullen staan zijn: aanvullend krediet ophef fing waterverontreiniging Vlakkeweg-Oude Rijksweg Nieuw- en Sint Joosland; krediet vernieuwing riole ring Vlasmarkt; verkopen in Klarenbeek; verkopen pand Dam 52. Iedere belangstellende kan de ze vergadering bijwonen. Omdat de huidige plaatselijke stich ting voor huishoudelijk en gezins voorlichting ophoudt te bestaan moet het IVHA, dat voorlopig gewoon door gaat, een ander onderkomen zoeken. Met ingang van 4 april aanstaande zal het IVHA op donderdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur, zitting hebben in de huishoudschool 'Het Molenwater', Mo- lën-.vater 125 te Middelburg. Op 11 april aanstaande is het voorlichtings bureau gesloten. In het Ontmoetings centrum in Dauwendaele blijft het voorlichtingsbureau zitting houden el ke dinsdag van 14.00-15.00 uur en elke derde vrijdag van de maand van 19.15-20.30 uur. Dinsdagmiddag 9 april aanstaande zal in het Ontmoetingscentrum een dia middag worden gehouden van 14.00- 15.00 uur. Het onderwerp is 'Met vallen en opstaan'. Er wordt nader ingegaan op de mogelijkheden om ongelukken in huis en huisomgeving te voor.komen. Dat, hieraanaandacht wordt besteed is een belangrijke zaak, wanneer men bedenkt, dat per week in Nederland ongeveer 48 mensen om komen als gevolg van ongelukken in- en om de woning. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben aan De Nederlandse Hartstichting ver gunning verleend om in het tijdvak van 1 april tot 8 april a.s. in de gemeente Middelburg een collecte te houden. Het dienstencentrum voor be jaarden Het Schuttershof be stond vorig jaar vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan werd on der andere in de Schouwburg een feestelijke avond gehou den. Eveneens werd in ver band met dat eerste lustrum aan de gemeente een bedrag in geld aangeboden voor een bepaald geschenk als dank voor hetgeen de gemeentelijke overheid had gedaan voor de Middelburgse 65-plussers. In overleg is het geld bestemd voor het aanschaffen van twee banken, die een plaats op de Markt zullen krijgen. Eén op de stoep van de Amro-bank en een in de buurt van de Alge mene Bank Nederland op het brede trottoir. Over banken gesproken. Op maandag 1 april aanstaande (en dat is geen mop) om 14.30 uur zul len de banken met een offici eel tintje worden overgedragen. Dit is Mr. John Jacques bij vele Middelburgers geen onbekende. Hij is enkele malen burgemees ter van Folkestone ge weest en hij is raadslid van dlie Engelse zusterstad van Middelburg. De heer Jacques is lid van het quiz-team van Folkestone, dat op maandag 8 april a.s. in de Middelburge schouw burg de strijd zal opnemen tegen het Middelburgse team. Deze quiz wordt georganiseerd door de BBC, die ook een opname maakt, die later via BBC II wordt uitgezonden. Deze quiz staat niet op zich. Tien zustersteden in Qroot- Brittannië en andere Europe se landen komen tegen elkaar uit in de zg. Twin Town Quiz. De quiz wordt in het Engels gespeeld. Wij willen graag een gezellig volle schouwburg en daarom nodigen wij iedereen om op 8 april nodigen wi j iedereen uit om op 8 april a.s. naar die schouwburg te komen. Zaal open Dagelijks zijn, zolang de voor raad strekt (gratis) kaarten af te halen bij de telefoniste van het stadhuis. De Middelburgse jeugdbrand weer bestaat dit jaar al weer tien jaar. Ter gelegenheid daarvan zal op zaterdag 30 maart aanstaande in de 'Gou den Poorte' aan de Wagenaar- straat een reünie worden ge houden voor de oud-leden van de jeugdbrandweer. Aanvang 20.00 uur. r//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////t s Sinds vorige week woensdag staat in het Middelburgse Gast huis een bijzonder 'kijk appa raat' n.l. een door de Vrienden van de Hartstichting afdeling Middelburg, aangeboden 'pip- toestel'. De letters pip staan voor programmed individual presen tation. Het apparaat werkt op beeldcassettes die op hun beurt weer synchroon gestuurd wor den door kleine geluidscasset- te's- Het instrument is bedoeld om patiënten die in het zieken huis terecht zijn gekomen met een hartinfarct en daar weer van zijn genezen, voor ze naar huis toe gaan, nog eens duidelijke in structie te kunnen geven. Via de beeldcassette krijgt de 'ex- patient' een duidelijk overzicht van hetgeen hem of haar is overkomen. Hoe een hartinfarct tot stand komt en hoe dit kan worden bestreden en ondervangen. Speciaal voor de herstel lende patiënten geeft het apparaat een programma vol goede tips en aanwij zingen voor goede voedings- en leefge woonten, die voor de hartpatiënt van grote betekenis zijn. Een programma duurt op het pip-toestel ongeveer 25 minuten. Uiteraard kunnen er ook andere dan de hartprogramma's 'op het apparaat dat uiterst gemakke lijk te bedienen is worden gezet. De overhandiging van het pip-appa raat vond vorige week woensdagmor gen plaats tijdens een bijeenkomst in het ziekenhuis aan het Noordpoort- plein, met de geneesheer direkteur dr. Kroes en de medische staf van het Gasthuis. Het was de heer B. H. Bongaards, voorzitter van de afdeling Middelburg van de Vrienden van de Hartstichting die het toestel overhan digde of liever gezegd overdroeg. Het was een symbolische overdracht, want het eigenlijke apparaat voor het Mid delburgse ziekenhuis is er nog niet, het pip-toestel dat woensdag werd overhandigd, werd reeds eerder in Vlissingen en Terneuzen overhandigd in de ziekenhuizen daar en dinsdag middag jongstleden kreeg ook het Bergzicht-ziekenhuis te Goes een der gelijk apparaat aangeboden. Nadat de heer P. de Graaf, promotor van de Hartstichting voor Zuid-West- Nederland de medische staf nader had geïnformeerd over het gebruik van het pip-apparaat, onder andere ook mogelijkheden voor EHBO-lessen, sprak dr. Kroes een woord van dank. 30 EN 31 MAART Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen voor tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg za. 00.00-24.00 uur: dr. J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 4305. Zo. 00.00-24.00 uur: dr. P. H. Schram, De Krammer 14, tel. 4664. Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansan en S. M. P. F. Jansen- Schrama, zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: dr. Th. Bloos, Ka naalstraat 70, Souburg, tel. 01183- 1212. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: L. Sloos, Middelburgse straat 94, Koudekerke, tel. 01185- 1231. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: J. W. Oosterhof, Markt 10, Veere, tel. 01181-271. Dierenarts: (Consult alleen na tel. afspraak(: I. C. Klok, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Tandarts: C. Westveer, Loskade 21, Middelburg, tel. 01180-6694. Apotheek: Middelburg, vrijdag 29 maart tot vrij dag 5 april: L. van de Boogert, Vrij landstraat 79, tel. 7471. Vlissingen vrijdag 29 maart tot vrij dag 5 april: J. H. Tan-Meyer, Schelde- straat 26, tel. 2025. Wijkverpleegsters: Middelburg: zr. H. van Weele-Geers, Plein 1940 nr. 1, tel. 4535. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. Corrie, Noordstraat 27, Dom burg, tel. 01188-1427. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. Mijnders, Zuid straat 14 Zoutelande, tel. 01186- 325. Groene Kruis, Oranje Kruis en Wit- Gele Kruis Souburg en Ritthem: zr. L. Slabbekoom, Wittezeestraat 42, tel. 01183-1843. Maatschappelijk werk: De stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging op het plat teland van Walcheren, Molenwater 33 Middelburg: spreekuren: iedere mor gen van 09.00 tot 10.00 uur en donder dagavond 18.30-19.30 uur aan het Mo lenwater 33, Middelburg, alsmede dinsdagmorgen van 09.00-10.00 uur tot 19.30 uur aan het adres Bachtenpoor- te te Oost-Souburg. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 28 maart tot en met woensdag 3 april. Do. 4.25 en 16.48, vr. 5.05 en 17.33, za. 5.55 en 18.31, zo. 7.02 en 19.45, ma. 8.25 en 21.11, di. 9.56 en 22.37, wo. 11.21 en 23.51. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle.

de Faam | 1974 | | pagina 3