Jan Janssen reed nieuwe rijwielzaak binnen 'Fiësta' Welfare-werksters Middelburg gehuldigd Tips voor de keuken Sprankelende brnidsshow van Halt aan plunders de zeevisstand Herinneringen aan oud-Middelburg 11 DC FAAM Weer 'welkomst- dienst-voor- iedereen' Amnesty International ook in Zeeland Weer prestatieloop voor trimmers Jong blijven De Raad van Europa slaat alarm Visserij-beleid DONDERDAG 14 MAART 1974 Om precies twee uur zaterdagmiddag jl. klonken vrolijke tonen marsmuziek door de zaak van fa. Van den Driest in Middelburg. Vrolijke tonen om de plotselinge verschijning van oud-we reldkampioen wielrennen Jan Janssen himself bij een aantal speciaal voor deze gelegenheid uitgenodigden, in te leiden. Wat was namelijk het geval? Van den Driest Middelburg heeft er sinds kort een nieuwe afdeling bij, een aparte afdeling voor super lichte ren- en toerfietsen. Wie zou de offioiële openinng van een dergelijke sportieve afdeling nu beter kunnen verrichten dan Jan Janssen? De openingshandeling was op zich vrij eenvoudig. De doorgang van de be staande winkel naar de rijwielshop was door middel van een groot stuk papier afgesloten. Janssen fietse er dwars doorheen, middels een ferme duw' van de heer Van den Driest jr., die de nieuwe afdelihg onder z'n be heer heeft. „Kijk", zegt deze, „de laatste tijd is de 'fiets "weer bijzonder in. Niet alleen dat vele artsen patiënten die met allerlei 'te weinig in beweging' kwaaltjes bij hen komen, als remedie onder andere fietsen aanraden, gezien de snelle stijging van de olie- en benzineprijzen gaan steeds meer men sen zéker voor het stadsverkeer weer meer gébruik van de fiets ma ken. Het toerfietsen neemt ook een steeds grotere vlucht en deze factoren zo bij elkaar deden ons besluiten om een speciale sportieve rijwielshop te openen, waar diverse toer- en sport- fietsen van bekende merken te koop zijn. Bij die merken zit ook de 'Jan Janssen fiets', die Jan Janssen zelf importeert. Zijn bedrijf in het Bra bantse Putten heeft al een heel beken de naam". De shop is bijzonder aantrekkelijk geworden, mede dank zij de activitei ten van het aannemersbedrijf gebr. Mulder, pit Middelburg, dat zorgde voor decoratiemateriaal. De shop is ingericht naar eigen idee en ontwerp. Het schilderswerk werd met eigen mensen opgeknapt. Voor de mensen die uitgebreid over de fiets willen worden ingelicht, staat een leuke uit hoek ter beschikking, waar rustig een praatje gemaakt kan worden. In"geval er gefinancierd moet worden, is een apart kantoortje beschikbaar, waar alle details ongestoord besproken kun nen worden. Van buitenaf geeft een open etalage met daarin de duur ste Jan Janssen fiets, die er te krijgen is uitzicht op de uitgebreide collec tie fietsen in de shop. De fietsen staan op een verhoginkje, in speciale standaards. Met een simpele handbe weging kan een fiets naar voren wor den gehaald. „Dit systeem van opber gen is veel beter dan het ophangsys- teem", aldus de heer Van den Driest jr. „Je hebt er zo een veel betere kijk op". Behalve complete fietsen zijn in de nieuwe rijwielshop ook alle mogelijke onderdelen voor de fietsen die er worden verkocht, verkrijgbaar. Van een binnenkabeltje tot en met een tandwieltje van een dérailleur toe. Ook zijn er verschillende leuke shirts in voorraad, evenals een uitgebreide verzameling zadels in alle mogelijke kwaliteiten. „In het geval dat er ooit problemen met de fietsen mochten opduiken die we zelf niet kunnen oplossen", zegt Jan van den Driest, „is er nog geen man overboord. We kunnen dan altijd terugvallen op Jan Janssen, die ons dan met raad en daad terzijde staat". Janssen zelf beaamde volgaarne deze service. Ook hij is ervan overtuigd dat fietsen enorm belangrijk is voor de gezondheid. Ieder weekend trekt hij er een paar uur met de fiets op uit, meestal in gezelschap van een twintig tot vijfentwintig jongelui, die graag een toertje mee fietsen. „Bij ons in Brabant wemelt het ook van de fietsclubs; echt er zit een stijgende lijn in de rijwiel-business". Dat merkt Jan Janssen oók aan de vele, vele uitnodigingen die hij krijgt voor het openen van rijwielzaken, het bijwo nen van wedstrijden en het lossen van minstens zovele startschoten. Van de gelegenehid dat Jan Jansen in Mid delburg was maakten een aantal kin deren gebruik om snel even zijn hand teken in v 1n him bezit, te krijgen- De derde 'Welkomdienst-voor-iedereen' een', een initiatief van de evangelisatie missie van de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente in Middelburg samen, wordt gehouden op zondag avond, 17 maart, om 19 uur, in de Nieuwe Kerk. Deze diensten zijnbe stemd voor'jong'en .óud; voor hen, dié van het Evangelie vervreemdzijn of dreigen te geraken. De vorige diensten zijn door een overweldigend aantal mensen bezocht. Een Enquête-onder zoek wees uit, dat men vooral komt voor de pittige samenzang, het koor en de recht-op-de-man-af toespraken. Aanstaande zondag zingt het 'Jonge renkoor-Vlissingen' oJ.v. Ep-Jan Kwast moderne liederen (tekst wordt uitge reikt). Het thema van de dienst is: 'Stem en stilte'. Ds. J. C. Delbeek spreekt over 'Een kwartier voor God' en ds. H. van Bent- hem over 'Horen wij Zijn stem?' Tom de Vries, organist, begeleidt. Tien minuten voor de aanvang zingt men samen, terwijl na afloop het the ma-nummer de 'Open Deur' wordt uit gereikt. door de grote staal- en chemische bedrijven, die zich langs de kusten van Europa bevinden. De 'rode mod der', die in zee wordt gestort in de nabijheid van de kust van Corsica, ver van die van Italië, is toch zeker een tragisch en voldoende weerzin wekkend symbool van deze handelwij ze, zonder dan nog te spreken over de clandestiene 'ontluchtingsoperaties' van de olietankers op volle zee. De bescherming van de omgeving rond de kusten en de bescherming van de zoetwatertoevoer, die zou moe ten bijdragen aan de regeneratie van het zeemilieu, behoren ook tot de doelstellingen van de Raad van Euro pa. Op 28 mei 1961 werd Amnesty Interna tional te Londen opgericht met het doel hulp te verlenen aan die 'verge ten' gevangenen, die om godsdienstige of politieke overtuiging of om hun ras werden gearresteerd, echter wel met de beperking, dat speciaal die gearresteerden aandacht, krijgen, die geen geweld gebruikten of daartoe aanspoorden. Amnesty Amnesty Inter national treedt evenwel buiten deze beperking, als het om marteling en/of ter-dood-veroordeling gaat. De organisatie heeft zich krachtig ont wikkeld. Volgens het laatste Jaarver slag bestonden er op 31 mei 1973 al 1203 werkgroepen in 32 landen. .Toen waren er ruim 32.000 individuele le den in 62 landen. In de eerste 5 maan den van dat jaar werden er 818 nieu we 'gevallen' in behandeling genomen, waarvan er 520 vrij kwamen. Toch is het aantal medewerkers nog altijd vele malen kleiner dan het aan tal, vrouwen en mannen, die hulp van node hebben. Daarom wordt elk nieuw lid met vreugde begroet. Achtentwintig nieuwe welfare werk sters ontvingen vorige week uit han den van de voorzitter van 'het Rode Kruis, afdeling Middelburg, dr. D. van Ooijen en mejuffrouw A. C. M. Ruyg- rok, districtscursusleidster, hun legiti matiebewijzen en insignes, als afslui ting van hun cursus. Dit gebeurde tij dens een bijeenkomst in de lagere tech nische Klarenburgschool in Middel burg. De leidster van de Welfare afdeling Middelburg, mevrouw J. G. de Valk-De Bruyn, riep de heren echtgenoten van de nieuwe welfare werksters op om daadwerkelijke belangstelling voor het werk te tonen, dat naar verwacht wordt trouw door hun echtgenotes zal worden verricht, temeer daar het hier gaat om een vrijwillig aangegane verbinding. Dr. Van Ooijen hield, voor dat de uitreiking van de bewijzen en Zondag 17 maart a.s. organiseert de V.S.V. Marathon afd. trimactiviteiten weer een prestatieloop voor iedereen. De start: is om 14.30 uur voor dames en meisjes junioren; 14.34 uur voor jongens junioren en voor heren atle ten en trimmers. Deze keer is er dus variatie. Men wil daarom deze loop "handicap-prestatie loop' noemen. Allen lopen hetzelfde parkoers, de afstand is deze keer zeer kort gehouden, t.w. plm- 3,5 km. De start is op het grote parkeerterrein bij Westduin, het parcours, gaat dan onder de duinen naar Vlissingen en eindigt in het Galgenbos. Omdat er toch wel wat veel prestatie lopen zijn tegenwoordig, is zo'n kort loopje tussendoor, weer eens wat an ders. De organisaties hopen door het nu eens anders te doen, weer op vele deelnemers. Voor iedereen die arriveert is er weer een medaille (deze keer een nieuwe). „Ik ben geslaagd in mijn vak als cover-girl. Dat succes dank ik minder aan mijn schoonheid dan aan een expressief gezicht. Ik vind het erg vervelend om je tijd te moeten door brengen met steeds met jezelf bezig zijn. Hoe meer een vrouw haar ge zicht vergeet, des te langer blijft ze jong. De vrouwen die zo bang zijn om hun jeugd te verliezen, verouderen tien maal zo snel. Ze zouden niet hun lichaam, maar hun geest moeten ver zorgen". (Ex-stermannequin Bettina in maandblad Marie Claire). insignes een aanvang nam, een korte toespraak waarin hij oa. wees op de grote vlucht die het welfare werk in de afgelopen jaren had genomen. Nadat de heer B. P. van Geldere, voorzitter van de afdeling Valkenisse van het Rode Kruis, de dames Ruyg- rok en De Valk had dankgezegd voor hun aandeel in..het welslagen van de welfare cursus, werd door enkele co lonne leden een demonstratie gegeven van het overbrengen van een patiënt van bed naar stoel en rolstoel. Tot slot konden de aanwezigen een kijkje nemen bij de vele werkstukken die tijdens de welfare cursus waren ge maakt. OMELETTE SURPRISE A L'ORANGE Ingrediënten: 1 sinaasappel, 75 gram ham (in één plak,),. 2 eetlepels boter (.geklaard), halve eetlepel Cognac, 2 eet lepels sinaasappelsap (vers), 75 gram Hollandse garnalen, 2 eetlepels onge klopte slagroom, 5 eieren, zout, vers gemalen peper. Snijd een zeer dun schilletje van de sinaasappel en maak hier ragdunne reepjesvan. Vervolgens pelt u de si naasappel en verdeelt hm in partjes. Verwijder de vliesjes van ieder partje, waarbij u deze zoveel .mogelijk heel laat. Snijd de plak ham in 1 cm. brede reepjes van 3 cm. lengte. Verhit 1 eetlepel boter in een koekepan, voeg de ham toe en laat dit al roerend een paar minuten op een middelhoog vuur. Voeg de Cognac toe en steek de damp aan. Uit laten branden. Vervol gens giet u het sinaasappelsap erbij en laat het op een hoog vuur iets inkoken. Voeg de garnalen en de room toe, terwijl u het geheel al roerende even laat doorverwarmen. Op smaak maken met zout en peper en warm houden. Kt&p Iqs -met z$£t :?n jgjjl&r maar niet T«Jn^,d$rr<?s" tërehde boter in eefi- schone koekepan to het goed heet is en giet het eter- mengsel, erin. Als de rand zich gaat aanzetten, licht u de omlette met een vorm langs de rand op en laat het nog niet gestolde ei eronder lopen. De ojnlette, die maar aan één kant wordt gebakken, is klaar als de bovenkant geheel 'gestold is maar nog zacht en glanzend. Leg de omelette met de gebakken zijde op een voorverwarm de schotel, schep het garnalen-ham mengsel op een helft envouw de omeltte dubbel. Strooi er een klein beetje van de sinaasappelschilletjes over, leg de schoongemaakte .partjes er omheen en dien warm op. Op de foto: Op deze avond werden ook twee dames mevr. L. Wattel-Tan- ge en mevr. A. Boer-Schippers gehul digd wegens 15-jarige trouwe dienst. In Zeeland bestaan thans twee z.g. werkgroepen. Ekele jaren geleden is men in Goes begonnen, terwijl men eind 1973 in Middelburg van start ging. Op de op 7 maart jJ. gehouden groepsbijeenkomst in Middelburg wer den een aantal sub-groepen gevormd. Deze zullen (onder goede aandacht voor het algemeen beleid) zich speci aal bezig houden met bepaalde on derdelen van het werk, zoals b.v. mest de correspondentie met regeringsin stanties, gevangenen en de families van de gedetineerden; met de docu mentatie; met de financiën en met de propaganda, zowel in geschrift ais in de vorm van lezingen. Nadere inlichtingen zult u desgewenst graag ontvangen van: mevrouw T. Voolstra-Bottema, Van Kleffenslaan 1, Middelburg, telefoon 01180-6828. <v» Gedurende drie avonden genoot een enthousiast publiek bij het Middel burgse Bruidshuis 'Fiësta' van een sprankelende brnidsshow, op vakkun dige wijze geleid door mevrouw Ou- termans, die zoals vanouds weer als lady-speaker optrad. Voor het eerst beginnen nu ook de bruidegoms in spé wat meer interesse aan de dag te leggen voor het bniidstollet, al is het dan nog niet direct zo, dat er van een overweldigende 'mannelijke' belang stelling sprake was. De belangstelling voor alle drie bruidsmodeshows was zo groot, dat er in de salon van Fiësta geen plaatsje onbezet bleef. Opvallend is de terugkeer van wit in de bruidsmode, al hoewel er natuur lijk nog meer dan genoeg keus blijft in de gekleurde modelletjes. Zowel voor de progressief als de meer klas siek ingestelde bruid was er volop variatie. Bij beide stijlgroepen echter hebben de wijde modellen afgedaan: de bruidsjaponnen voor het komende zomer seizoen zijn slank gesneden, met een ietsje verhoogde taillelijn. Heel leuk waren de zogenaamde "Wes tern-bruidsjaponnen,' voorzien van een gerimpelde strook aan de onderzijde, pofmouwtjes en een colleltje. Nieuw in de bruidsmode is ook de verlegging van het accent van de mouwen naar de borduurseltjes op de japon. Soms worden kleine leuke bloempjes in gro te getale op de japon aangebracht, maar ook gebeurt het wel dat er slechts een heel klein bloempje als blikvanger fungeert. De mouw wordt deze zomer kort: de bekende lange doorzichtige mouw kwam maar heel sporadisch in beeld. Wel waren er veel volants, ruches en smockwerk te zien. Lange slepen zijn duidelijk 'uit,' wel werden een aantal modellen ge toond die het aangeknipte sleepje van uit de taille lieten zien. Heel leuk waren ook de enkele echt klassieke modellen die werden geshowd, waar bij de mannequins als het ware ver borgen zaten in de enorme hoeveelhe den kant en tule. Voor bruidsmoeders en -zusjes heeft "Fiësta' ook een uitgebreide, schitte rende collecie modellen, zoals op de show duidelijk bleek. De combinatie japon-jasje blijkt nog steeds zeer In trek. In de collectie treft men naast de gedistingeerde tinten als donker blauw en wit, volop reuze fijne helde re zomerkleuren. De vele verschillen den bruidsboeketten die de "bruidjes* steeds bij zich droegen waren afkom stig van Bloemen- en Tuincentrum Dekker uit Middelburg, voor de bij zonder fraaie kapsels, vaak met corsa ge en haarstukjes erin verwerkt, te kende kapsalon Christian, eveneens uit Middelburg. overvissen! Handen af van men met iets min- termen kunnen zeg gen. Gezien de effectloosheid van vele in ternationale conventies ter bescher ming van de zeevisstand, ligt de enige hoop in een oplossing van alge meen politieke aard. De assemblee van Straatsburg heeft de 17 lidstaten van de Raad van Europa verzocht een internationale conferentie te beleggen teneinde de middelen en de manier te bestuderen waarop de visstand In de Noordatlantische Oceaan en in de Noordzee kan worden behouden en men een einde kan maken aan het overvissen. Tussen 1938 en 1960 steeg de totale zeevisvangst van 21 tot 40 miljoen ton. In de daarop volgende tien jaar steeg dit cijfer op indrukwekkende wijze tot 70 miljoen. De steeds grote re behoeften van de mens aan voedsel verklaart deze stijging, maar slechts ten dele. De industriële verwerking van de visvangsten tot vismeel en bijprodukten, steeg veel sneller dan de directe consumptie. In de afgelopen twintigtal jaren zijn de vissersvloten geïndustrialiseerd. Subsidies, privé kapitaal en nieuwe vissenjtedhnieken vereisen een snelle re rentabiliteit. Thans heerst de wet van de produktiviteit. Maar hoelang zal dat nog duren? De eerste tekenen van uitputting ziin al waarneembaar; ze betreffen zowel de grootste soorten, zonder de walvis sen mee te rekenen die geheel ver dwijnen, als de kleinste. Ondanks de maatregelen die de laatste 25 jaar zijn genomen, heeft de haringstand in het Kanaal nog steeds niet het norma le niveau van herstel bereikt. Haringvangsten in de Atlantisch-Scan- dinavisohe zone stegen van 900.000 ton per jaar tot 1,7 miljoen ton in 1966, waarna ze scherp daalden tot 21.000 ton in 1971 (2). In Noorwegen en Zweden koestert men nu reeds vrees voor de toekomst van de visserij met de sociale conse quenties van een recessie. De snelheid waarmee het natuurlijk herstel van vele soorten plaatsgrijpt schijnt zeer ernstig in gevaar in de Atlantische Oceaan. De Raad van Eu ropa waarschuwt ervoor dat in de toekomst de visserij binnen bepaalde grenzen moet worden gehouden, in dien wij nog voor langere tijd willen blijven profiteren van de rijkdommen der zee. Twee soorten van maatregelen zijn hiervoor in studie. Lidstaten dienen de bestaande voorschriften toe te pas sen, speciaal voor wait betreft de grootte van de mazen der visnetten, zodat de jonge vis kan ontsnappen; de minimum visgrootte van de ter verkoop aangeboden vis moet in acht worden genomen en de algehele be scherming van de kustgebieden die als broedgronden worden gebruikt door volwassen vis en tevens groeiplaats is voor jonge vis, moet zijn verzekerd. ,In de toekomst zal het zonder twijfel noodzakelijk zijn een strikt beleid in te voeren, teneinde het herstel van de visstand te verzekeren, en wel door een visvangst toe te staan die strookt met de overlevingselsen van de ver schillende vissoorten. Dit zal beteke nen. dat bepaalde zeegebieden gedu rende een zekere periode worden ge sloten voor de visserij, dat de om vang van de vangsten wordt beperkt evenals het gebruik van bepaalde vis serijtechnieken. Het zijn alle maatre gelen die nu reeds in IJsland van toepassing zijn. Frankrijk heeft sinds 1968 het vissen met een boord-sleep- net verboden voor de kustwateren .Zou men ook niet eens moeten gaan over wegen om in ondiepe wateren zoge naamde 'viskweekplaatsen' in te stel len? Dit is een moeilijk probleem, zelfs voor de deskuridigen die trach ten de, met succes bekroonde, experi menten uit China en Japan over te nemen. Te Plymouth, in Engeland, experimen teert een laboratorium zeer actief op het gebied van de voortplanting van garnalen. Onderzoekingswerkzaamhe den en experimenten moeten worden aangemoedigd, met het oog op het herstel van de schade die aangebracht is door overvissen; zo luidt de aanbe veling van de Raad van Europa. Het is duidelijk dat dergelijke inspan ningen moeten worden ondernomen om de 'eiwitten-reserve' die de zee voor de mens vormt, te beschermen en goed te beheren. Slechts door een coördinatie van de verschillende expe rimenten via de samenwerking tussen de staten, kan deze toestand worden verbeterd. Dat is dan ook het doel van de internationale conferentie die voorgesteld wordt door de Assemblee van de Raad van Europa. Maar de instandhouding van de na tuurlijke reserves van de zeeën bete kent eveneens bestrijding van de ver ontreiniging. 'Elk verontreiniging eindigt in zee", zei eens commandant Cousteau in het Huis van Europa. Wij behoeven slechts te denken aan de indrukwekkende hoeveelheden giftige afvalstoffen die de rivieren van ons continent meevoeren, in het bijzonder geldt dit voor de Rijn: „Het grootste openlucht-riool van de wereld". Laat ons eveneens denken aan de tiendui zenden tonnen van alle mogelijke ver- ontreinigers die in zee worden gestort Dit keer een kijkje in de Lange Delft van vroeger dagen, in het middelpunt het pand de 'Gouden Zon' met zijn fraaie zeventiende eeuwse gevel.

de Faam | 1974 | | pagina 11