Energie- tentoonstelling in Beveland en Walcheren SCH001MELK DRINKEN OP DE WA1CHERSE SCHOTEN GESTART VLEESHOUWERIJ STURM BREIDDE UIT RUS WON SNELSCHAAKTOERNOOI IN 'BRIT' Feestelijke speelmiddag Zespeka-collectantjes Herinneringen aan oud-Middelburg Aanstaande moeder U belt voor bel nu even... een nieuw leven. NEW HOPE KOMT NAAR ZEELAND TENTOONSTEL LING 'SCHIPPER MAG IK OVER VAREN' VERLENGD 400 JAAR WAALSE GEMEENTE Buikdansen NIEUWE ZEN DINGSGEMEENTE KRIJGT EIGEN PREDIKANT DONDERDAG 7 MAART 1974 DE FAAM Om als u wilt in de eerste maanden van uw zwangerschap uw urine af te staan aan Moeders voor Moeders. Want alléén met uw plasje kan door Organon een preparaat worden vervaardigd, dat een andere vrouw misschien kan helpen óók moeder ie worden. Is dat pietseltje moeite dan niet de voldoening en het levensgeluk dat u er mee brengt v/aard? En, als u meedoet wachten u en uw baby enige leuke attenties. voor: Middelburg, Vllssingen, Oost en West Souburg Mevr. A. de Jong-Streefkerk Mazzinilaan 93 MIDDELBURG 01180-8903 of: Moeders voor Moeders Boxtel 04116-3356 Uw tGlofoontj'e Is welkom voorledera inlichting en doelname Tot en met 31 maart maakt New Hope een tournee door Nederland. Het programma bestaat uit moderne religieuze liederen. In de tweede week van maart zullen de New Hope Sin gers in Middelburgs en Goes optre den. De serie cencerten, georganiseerd door Youtli for Christ, zijn gepland op 11 en 12 maart te Middelburg. Op 11 maart in de Hoeksteen, Dauwen- daele, Vrijlandstraat, aanvang 20.00 uur. Op 12 maart een optreden in de schouwburg eveneens om 20.00 uur. Op 14 maart treed New Hope op in Goes, in 'De Hoogte' in Goes-Zuid, ook om 20.00 uur. De groep bestaat uit 7 personen en maakt deel uit van Continental Sound. Het zijn een aan tal geselecteerde jongelui die op pro fessionele wijze een soort muziek bren gen waarin veel gospel, soul en pope lementen verwerkt zijn. De groep zal optreden in scholen, koffiebars, ker ken en concertzalen. De meeste leden zijn studenten die deze reli music niet gebruiken als broodwinning: zij on derbreken hun studie voor ongeveer een jaar en betalen zelf voor een deel de overtocht. Vooral in de Verenigde Staten is de respons op hun muziek zeer groot. In Nederland zal ook via de T-V. aadacht aan deze groep wor den besteed. Woensdagmiddag 27 februari werd in het Zuiderbaken in Middelburg een speelmiddag gehouden van de club van Zespeka. Deze club wordt ge vormd door alle kinderen tussen de. 8 en 10 jaar die op gezette tijden met busjes langs de deuren gaan van men sen die het werk van een aantal protestantse kinderbcschermingsinstel- lingen steunen. De vereniging Zespeka, die tot. doel heeft de fondsen voor deze kinderbe schermingsinstellingen te verwerven en tevens voor goede voorlichting te Van dinsdag 12 maart tot en met zondag 17 maart a.s. zal in de jeugd- hoeve. Deken Holtkampstraat 7 te 's- Heerenhoek, de tentoonstelling 'Ener gie, de motor van ons leven' zijn opgesteld. Deze expositie van het 'Nederlands Atoomforum' werd reeds in Arnhem. Dodewaard en Rotterdam gehouden. In combinatie met een meerschermige audio-visuele diapresentatie heeft zij ten doel het verschaffen van algemene voorlichting aan een breed publiek over de vraag waarom kernenergie wordt gebruikt voor de produktie van elektrische energie en waarom deze produktie mogelijk is op een veilige manier met een minimale belasting van het milieu. Daar omtrent, de inrichting en de werking van een kernenergiecentrale nog veel misverstanden blijken te be staan. kan deze tentoonstelling een belangrijke bijdrage leveren tot een beter begrip voor de toepassing van kernenergie voor de opwekking van elektriciteit. De door middel van ge sproken tekst en beeld verstrekte in formatie heeft onder meer betrekking op, of beschrijft, of verklaart: de voorraadpositie van de fossiele brand stoffen, de snelle uitputting van deze reserves en het gebruik van energie in de toekomst; mogelijke alternatieve energiebronnen, zoals zonne-energie, waterkracht, kernfusie en kernsplit sing; verduidelijkt op welke wijze kernener gie kan worden gebruikt voor de elektriciteitsproduktie; ioniserende straling, het meten ervan, het meten ervan, stralingsbelasting en behande ling van radio-actief afval; wetgeving verband houdende met de inwerking stelling van een kernenergiecentrale. Door tekst en illustratie is getracht zo objectief mogelijk een algemeen publiek te informeren over de energie voorziening in de komende decennia. Inwoners van de dorpskernen der ge meente Borsele worden uitgenodigd de tentoonstelling te bezoeken, die is geopend van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.30 uur. De toegang is gratis. Na 's-Heerenhoek zal deze ten toonstelling eveneens te bezichtigen zijn in: Middelburg, in de Vleeshal van het stadhuis van 19 tot en met 24 maart a.s., Goes, in het hotel De Korenbeurs, Grote Markt, van 26 tot en met 31 maart; Vlisslngen, in de De Ruyterzaal van hotel Brittannia van 23 tot en met 28 april a.s. Aansluitend aan de tentoonstelling in 's-Heerenhoek zal op dinsdag 19 maart a.s. eveneens in de Jeugdhoeve, om 19.30 uur een voorlichtings- en forumavond worden belegd, die voor iedereen gratis toegangkelijk is. Des kundige sprekers zullen een inleiding houden over de veiligheidsaspecten van een kernenergiecentrale en de invloed op het milieu en de gezond heid, terwijl eventuele vragen van be zoekers door een deskundig forum zullen worden beantwoord. Voorts ligt het in de bedoeling derge lijke voorlichtings- en forumavonden te beleggen in Middelburg op 28 maart a.s. in het café-restaurant De Brasserie, Lange Delft 10; hotel De Korenbeurs te Goes op 4 april en te Vlissingen op 2 mei a.s. in het hotel Brittannia. Alle avonden beginnen om 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Ook op het Middelburgse stad huis zitten melkdrinkers. Dat kwam vast te staan tijdens de feestelijke overhandiging van het eerste pakje schoolmelk, jl. maandag, op de Buitenhove- school in Middelburg. Wethou der M. A. L. Hubregtse reikte dit 'officiële' pakje uit aan de 10- jarige Lieselot van IJsseldijk, één van de schoolmelkdrinkers van het eerste uur. "Normalerwijze drink ik op dit uur van de dag ook een glas melk" vertel de de heer Hubregtse, alvorens om ca. 10.00 uur over te gaan tot de uitreiking van de eerste schoolmelk, want ik vind het bijzonder lekker. Ook de burgemeester drinkt melk, al heeft hij dan liever karnemelk...' Goed voorbeeld dus! De Middelburgse wethouder liet de kinderen weten waarom melk zo goed is: er zitten veel vitaminen, mineralen en nog véle andere bouwstoffen in. Om de kinde ren duidelijk te maken waarom er nu schoolmelk wordt verstrekt, voerde hij de koffiepauze aan die bijna ieder een 's morgens houdt. „In feite is dat kopje koffie echt niet zo gezond, 't is meer de onderbreking van de morgen die' van belang is. Melk daarentegen is uitstekend voor de gezondheid". De heer Hubregtse sprak de hoop uit dat ook hier het gezegde: Jong geleerd, oud gedaan van toepassing zal blijken. Het symbolische eerste pakje school melk betekent overigens de start van het schoolmelkdrinken op ca. 40 scho len in Middelburg, Vlissingen en ande re plaatsen op Walcheren. Ook scho len voor voortgezet onderwijs drinken mee. Op alle Walcherse scholen waar schoolmelk wordt gedronken, heeft de Campina Middelburg de zorg bui ten enkele gevallen voor de direkte leverantie. De melk wordt van '5e fabriek naar school gebracht in koel auto's en daar in de gratis koelkist. De melk houdt zodoende een constante temperatuur van 4 °C. De ideale temperatuur voor melk. De schoolmelk-bakjes zijn gemaakt van een speciale folie die transparant is en bij vernietiging geen resten achter laat. Het deksel heeft een kleurige afbeelding van een dier; er is een speciale serie dierfiguren voor ont worpen. Een schoolmelkkaart kan bij de melkslijter worden gekocht tegen een prijs van 1,Zo'n kaart geeft recht op 4x een kwart liter school melk. Wegens grote belangstelling zal de tentoonstelling 'Schipper mag ik over- varen'? in het rijksarchief in Zeeland te Middelburg verlengd worden tot 23 maart. Nog veertien dagen zullen alle Zeeuwen in de gelegenheid zijn te zien op welke manier men in vroeger tijden overvoer van eiland naar ei land. Schoolklassen en andere groe pen, die dat op prijs stellen, kunnen na afspraak worden rondgeleid op deze tentoonstelling. Een rondleiding duurt ongeveer een half uur tot drie kwartier. In het artikel van de vorige week over de 400-jarige Waalse gemeente in Middelburg wordt de naam genoemd van ds. Jean de Labasie. Hij was hier predikant van 1666 tot 1669, toen hij door de Waalse synode te Dordrecht werd afgezet. In uw artikel wordt hij een zedenmeester genoemd, die de vrouwen 'labaissen' (lange witte hand schoenen) liet dragen. Het waren geen witte handschoenen, maar ge haakte zwarte moffen, die de blote armen van de boerinnen bedekten. Ze werden naar de predikant 'labadissen' genoemd. Een halve eeuw geleden zag men ze nog algemeen. Of dit echter op een bevel van de. De Labadie moest gedaan worden, is twijfelachtig. Na veel omzwervingen in Veere, Am sterdam, Duitsland en Denemarken (hier is De Labadie in 1674 gestor ven), kwam de kleine gemeente ten slotte te Wierwerd in Friesland te recht. Daar haakten ze o.a. die zwarte moffen, labadissen, die de armen der boerenvrouwen moesten bedekken. Ze werden alleen in de winter gedragen, tegen de kou, 's zomers bleven de armen onbedekt. L. van Wallenburg, Middelburg. Twee kijkjes van Middelburg-aan-de-waterkant in vroe ger dagen. Op de bovenste foto de Rouaanse kaai met op de achtergrond de Spijkerbrug. De onderste foto: een blik op de Kinderdijk met Bel- linkbrug en op de voorgrond de Annie II, een van de be kende beursschepen op Rotterdam. Vorige week zaterdag werd in hotel Brittannia in Vlissingen een snel- schaaktoernooi gehouden, in het ka der van de opening van de boeken week. Sponsor van dit toernooi, waar voor veel belangstelling bestond, was Boekhandel Bikker uit Vlissingen. Vandaar de naam voor dit schaake venement het 'Bikker-Boeken toer nooi'. De boeken ontbraken dan ook zeer zeker niet zaterdagmiddag: op een lange tafel stonden tientallen (schaak)-boeken uitgestald. Burge meester drs. Th. J. Westerhout opende het toernooi. De hele de Ruyterzaal stond vol met borden en klokken leek het wel, en overal zag men de schakers met de bekende denkrimpels in het voorhoofd naar het bord staren. Snel schaken is een bijzonder zenuwslopen de sport; een soort race tegen de tijd 2igenlijk. Men moet uiterst geconcen treerd zijn en direct de enig juiste zet weten te doen. Uiteindelijk bleek de Rus Gena Sosonko uit Am sterdam de allerbeste te zijn, iets wat hij overigens van te voren al had voorspeld. Die voorspelling: „Ik ben de grote favoriet voor het snelschaak- toernooi in Vlissingen" hing overigens in grote kranten-koppen overal in de zaal opgeplakt. Zijn grootste tegen stander was de Joegoslaaf Kurajica, De wedstrijdleiding was in handen van Geert van Oorschot: de garantie voor een perfecte organisatie. zorgen wat betreft het werk van de kinderbescherming, heeft het idee van een club bedacht om de kinderen die met de busjes moeten lopen niet het idee te geven dat het alleen maar om een bedelpartij gaat. De zes protestantse instellingen waar het geld naar toe gaat zijn: de Held ring Stichtingen te Zetten, de Rijn stroom (Martha-stichting) in Alphen aan de Rijn, het Vakinternaat Valken- heide te Marsbergen, het kinderdorp Neerbosch in Hoenderloo, het Neder lands Mettray in Eefde. De kinderen in de jeugddorpen zijn meestal tussen de 8 en 18 jaar. Ze komen uit allerlei milieus en plaatsen en niet alleen uit kerkelijke kringen. Het gaat om kin deren die niet normaal thuis opge- boed kunnen worden doordat ze ge handicapt zijn, gedragsstoornissen hebben of doordat ouders overleden zijn. De kinderen van de club van Zespeka worden tijdens de clubmidda gen en ook in hun eigen clbubald 'de Vuurslag' voorgelicht over wat de kin derbescherming precies inhoudt. Het club-idee is zover uitgewerkt dat de kinderen inderdaad van een leuke kin derclub lid zijn, met alles wat daarbij hoort. Woensdagmiddag was het dan ook een vrolijke boel in het Zuiderbaken. Er traden verschillende artiesten op en er mocht naar hartelust getekend, geschilderd en zelfs een TV-program- ma gemaakt worden. Het onderwerp voor deze activiteiten was 'het kinder dorp'. De kinderen, die aan de club middag deelnamen kwamen van basis scholen uit geheel Walcheren. Voor drie van hen was er nog een speciale verrassing. Onder drie stoelen was namelijk een sticker geplakt die recht gaf op een bezoek aan een kinder dorp. De vereniging Zespeka heeft al dergelijke clubmiddagen georgani seerd in Drachten en Apeldoorn. Aan de beurt komen nog Stadskanaal, Den Haag, Zwolle, Alkmaar, Beijerland, Utrecht en Zaltbommel. „Blijf 'fit, heb plezier, leer buikdan sen!", zo roept (in het Amerikaanse maandblad McCall's) een advertentie, verscholen tussen allerlei andere an nonces die dingen beloven als tien jaar jonger worden in drie minuten en tien pond vet verliezen in zeven dagen. Het buikdansen kunnen stram me Amerikaanse huisvrouwtjes leren via een langspeelplaat met bijgevoegd instructieboekje, gemaakt door ene Vina die een gerenommeerd buikdan seres schijnt te zijn. In de medio vorig jaar gestichte Evangelische Zendings Gemeente te Middelburg doet zondagmiddag 10 maart om vijf uur ds. K- van Ber- ghem (46) zijn intrede. Hij wordt in dezelfde dienst bevestigd door ds. II. Koekkoek uit Alphen aan de Rijn. De gemiddelde leeftijd van de leden der nieuwe gemeente ligt opvallend laag. Alle leden van de raad van oudsten bijvoorbeeld zijn voor in de twintig. De gemeente, die de volwas sen-doop bedient, kwam voort uit in de afgelopen drie jaar sterk gegroeid evangelisatiekerk, dat in 1971 starte met de campagne 'Z 71' van de Engelse evangelist dr. Eric Ilutchings. Ds. Van Berghem is officieel in dienst van de Eastern European Mission en door dat zendingsgenootschap 'uitge leend' aan de nieuwe gemeente. „In die campagne kwamen destijds veel jongeren tot geloof. De meesten kon den wij verwijzen naar kerken waar mee zij van huis uit enige binding hadden. Maar er bleef een kleine groep over met geen enkele kerkelijke achtergrond. Dat werd de kern van een snel gegroeid evangelasatiewerk", aldus de heer Van Berghem. De kof fiebar 'De Ark' aan de Bree te Middel burg is een van de projecten van dat evangelisatiewerk (dat nu onder de gemeente ressorteert). Er bestaat een tiental bijbelstudiegroepen. Van Ber ghem ziet de gemeente niet als concur rentie van de bestaande kerken, maar als complement. Als geloofsbelijdenis wordt die van de Internationale Evan gelische Alliantie gehanteerd. De dien sten van de gemeente die behalve over een predikant ook over een full time evangeliste beschikt worden gehouden in de doopsgezinde kerk van Middelburg. Ds. Van Berghem werd opgeleid aan het Bijbel Instituut te Brussel en London Bible College en kwam daarna in dienst van de Eas tern European Mission. In de afgelo pen vier jaar leidde hij veel diensten in Waals-hervormde gemeenten in Midden- en Zuid-Nederland. Ook ver vulde hij veel predikbeurten in vrije evangelische en baptistengemeenten. Voordat hij zich voor het ambt ging bekwamen, was hij inkoper en procu ratiehouder op de exportafdeling van een middelgroot bedrijf. Slager A. Sturm van de Vcerseweg in Middelburg heeft nu eens geen slage rij, nee, hij heeft een Vleeshouwerij. Zo op het eerste gezicht zal dat in niet veel dingen van een gewone sla gerij verschillen, maar een bezoekje aan de Vleeshouwerij leert dat, dat toch echt wèl het geval is. Slager Strum die inmiddels alweer een jaar of achttien in het vak zit, is afkom stig uit Aagtekerke. Hij weet dus wat er op het platteland te koop is; hij is uitstekend op de hoogte van allerlei gebruiken en gewoonten, zeker op zijn slagersterrein. „We deden vroeger erg veel huisslachtingen" zo vertelt hij, „en dan moesten er allerlei specialitei ten klaargemaakt worden. Om maar eens een voorbeeld te noemen gestop te milt, stroopvet, nierworst etc. Dit soort vleesgerechten kom je nu haast niet meer tegen. Vandaar dat wij nu juist begonnen zijn, deze specialiteiten weer te maken. Vandaar dat wij de ouderwetse naam voor slagerij 'vlees houwerij' graag willen voeren. Het geeft voor ons gevoel net dat 'beetje aparte' aan dat er aan onze slagerij is...! Omdat de zaken gewoon erg fijn gaan, heeft de heer Sturm recent de zaak wat uitgebreid. De verkoopruim te is wat groter geworden en er is nu ook een grote nieuwe diepvrieskist geplaatst waarin allerlei diepvriespro- dukten in voorraad liggen. „We voe ren ook een uitgebreide 'gewone' vleescollectie natuurlijk", zo verzekert de heer Sturm, „vooral onze vlug- klaar-artikelen zijn erg gewild, evenals de nasi en de bami die we in eigen keuken maken. Een andere specialiteit van ons is lams- en schapevlees, het is een artikel dat langzaam maar zeker de markt ook hier begint te verove ren. Ik krijg hier zelfs klanten uit Goes en Vlissingen voor. Ook het personeelsbestand is vanwege de ver ruiming van de winkel en uitbreiding van het assortiment groter geworden. Een van de nieuwe mensen komt uit de poeliersbranche; dit bracht weer met zich mee dat we nu ook het nodige doen in kip, hele kippen, kippe- bouten en kip filet." Gedurende de zomermaanden loopt het bij vleeshouwerij Sturm storm vanwege de schapekaas die daar wordt verkocht. De kaas wordt overi gens niet door de heer Sturm bereid, maar wordt gewoon op de boer ge kocht. „We hebben in de loop van de jaren hier een leuke klantenkring op gebouwd", aldus de heer Sturm. „We doen ook erg veel voor instellingen hier in Middelburg en dat houdt de drukte er goed in. Ik vind het overi gens toch erg jammer dat er aan deze kant van de stad bijna niets meer wordt bijgebouwd. Dan zouden ér ook nog wel eens weer wat nieuwe klan ten bij komen. Nu gaan er eigenlijk meer af. Maar ja, dat wordt dan weer goed gemaakt door de klanten die van 'buitenaf' komen." De voorspoedi ge gang van zaken acht de heer Sturm onder andere te danken aan het feit dat alle vlees en vleesproduk- ten in eigen werkplaats of worstkeu ken worden behandeld. Bij de werk plaats hoort ook een eigen rokerij waar nog op ouderwetse manier rook worsten en boerenhammen worden bereid. Kortgeleden verscheen in de PZC een serie advertenties van cje heer Sturm met als kop: ANTIEK. „Het heeft zelfs de Zeeuwse Almanak gehaald" glundert de heer Sturm. Ei genlijk is het nog niet eens zó gek bedacht: want wie genieten wil van een echt ouderwets slagersprodukt;, kan bij Vleeshouwerij Sturm beslist goed terecht. Of het nu om de al eerder genoemde produkten gaat of om reuzelkaantjes en wat dies meer zij, wekelijks wordt alles vers aange maakt.

de Faam | 1974 | | pagina 9