„ROEIEN IS ECHT EEN SPORT VOOR IEDEREEN....!" Enquelering jeugd en jongerenwerk samen aan |)un hobby Amateurfilmers wijden zich „Slordigheid met huishoudelijk afval houdt rat en muis in stand" HAL KIEINE-ZAAISPORT BIJNA KLAAR Tip voor de keuken DE FAAM 9 VOORZITTER ROEIVERENIGING'HONTE',MR.J.KOLKMAN •SHOT '68' NU IN EIGEN HOME T eamverband IR. A. 3. OPHOF, EXPERT ONGED1ERTERESTRI3DING: HULDIGING SPORTKAM- PIOENEN 1973 Voor de eendjes Verdelgen: noodoplossing Ziekten Filmclub Bakkersfilm DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 Jarenlang heeft de roeisport evenals tennis en hockey het stempel 'elite-sport' gedragen. Een sport die bij uitstek werd bedreven door lieden uit de 'ho gere kringen', veelal studenten, leerlingen van gymnasium en (toen nog hbs. Vandaag de dag blijkt er echter van dat stempel maar heel weinig meer over te zijn. Als er iemand is, die zich daar over verheugt, is het wel de voorzitter van de Middelburgse Roeivereniging 'Honte', mr. J. Kolkman. „Roeien is een spor tief gebeuren" vertelt hij, „dat niets met maatschappelijke ran gen of standen te maken heeft. Het komt slechts op één ding aan: teamgeest. Met wie je ook in de boot zit; het is zaak dat je samen als team naar de finish roeit!" Dat we midden in de winter zitten al valt het met de kou dan nogal mee tot dusver is in elk geval in de activiteiten van 'Honte' niet te mer ken. Iedere zaterdag en zondag is er in het clubgebouw aan de Middelburg se Havendijk, volop bedrijvigheid te bespeuren. Mensen rijden af en aan en met de regelmaat van de klok gaan er boten te water. Zeker als het weer wat te wensen over laat wordt er extra hard aan de riemen getrok ken, want roeien is een sport waar je wel warm van wordt! Alle spieren in het lichaam komen bij roeien in actie, met uitzondering van de tenen die in een beugel op de bodem van de boot vast zitten. De roeiers zitten namelijk op een verrijdbaar bankje en als de riemen door het water gaan, duwt men zich door het strekken van de benen naar achteren: men trapt zich als het ware weg. Na elke slag rolt men weer naar voren. De Middelburgse Roeivereniging is al sinds 1959 actief. In dat jaar werd de vereniging namelijk opgericht. Als ma teriaal had men toen een stuk of vier roeiboten van een roeivereniging uit Terneuzen, die ter ziele was gegaan. Van die boten is er nu nog steeds één in gebruik, het 'slagschip', een over- naadse maas 4. De andere boten zijn in de loop der jaren versleten. Het eerste jaar draaide de vereniging on der de vleugels van de Vlissingse roei en zeilvereniging 'Schelde'. Pas nadat rechtspersoonlijkheid was verkregen, en daarmee tevens steun van de Ne derlandse roeibond, werd de vereni ging zelfstandig. Als eerbetoon aan de Vlissingse vereniging werd toen de naam 'Honte' gekozen. (Zoals bekend is de Honte een gedeelte van de Schelde.) Via de gemeente Middelburg kreeg de roeivereniging één van de oude zwem badaccommodaties ter beschikking, die uiteraard wel behoorlijk moest worden veranderd. Er werd een twee tal botenbergingen gemaakt, een aan tal douches werd geïnstalleerd bij de kleedruimtes en er kwam een gezelli ge ruimte voor de leden, zodat men na het roeien even rustig uit kan blazen onder het genot van een fris drankje of een kop koffie. Deze 'kanti ne' is door de jongere leden van 'Honte' omgebouwd tot een leuke bar, waarin hoe kan het anders op z'n tijd een leuk feestje wordt ge bouwd. De jongere leden van 'Honte' hebben via een jeugdbestuur ruim inspraak in het verenigingsbeleid. Bij elke be stuursvergadering is voorzitter Leon van Dartel van het jeugdbestuur aan wezig om het bestuur indien nood zakelijk op belangrijke dingen te wijzen. Momenteel heeft 'Honte' dertien roei boten ter beschikking, inclusief een van de roeibond te leen gekregen jeugd skiff, een C 4 oefenskiff. Tel kens als een aantal leden wil gaan roeien, moet dat worden aangetekend in een speciaal boek. Dat gebeurt vóóraf, zodat men weet wanneer een bepaalde boot 'geclaimed' is. Een boot is een duur ding: een wedstrijd skiff kost al gauw ruim 2600 per stuk. Daarbij komen dan nog eens de rie men, want die koop je apart. Het spreekt vanzelf dat met dergelijk duur materiaal uiterst voorzichtig moet worden omgesprongen. Voor de beginners heeft men daarom in plaats van de uit hout gemaakte boten dan ook maar kunststofboten gekocht. Die kunnen wat meer hebben. Als een dunne houten wand van een roeiboot ook maar even in het gedrang komt, zit er zo een gat in. Reparatie is een uiterst secuur karwei dat zeer zorg vuldig moet gebeuren. Gelukkig kan 'Honte' gebruik maken van het vak manschap van de Vlissingse loods Pihl, die op het gebied van de boten- bouw z'n mannetje staat. Op de Ko rendijk heeft 'Honte' een eigen werk plaats met daaronder een bergplaats. Hier worden kapotte boten weer op gelapt. „Het roeien gebeurt bij de vereniging hoofdzakelijk in team-verband", aldus de heer Kolkman. „Ieder team heeft een eigen coach. Alle leden van de vereniging zijn enthousiast, waardoor er bij 'Honte' een plezierige sfeer heerst. Men zegt wel dat de jeugd van tegenwoordig erg onafhankelijk is en moeilijk 'aan de leiband' loopt, maar we zien hier dat dat ook wel anders kan. We hebben hier al jongelui van een jaar of tien, vroeger was de leef tijdsgrens 14 jaar, maar dat hebben we maar verlaagd. Het leren roeien doen de beginners eerst in de oefen bak, op het droge, daarna onder lei ding van meer ervaren roeiers. Dat moet wel, want sportleraren met de aantekening 'roeien' zijn uiterst dun gezaaid. Nadat examen in de oefen boot is afgenomen en de adspirant roeier is geslaagd, kan deze overstap pen in een moeilijker type boot. Na tuurlijk is het wel zo, dat iemand die in een grotere boot heeft gezeten, liever niet meer in een kleinere boot stapt, maar ja dat kan niet altijd. Per slot van rekening hebben we zo'n 120 leden die op z'n tijd graag een poosje willen roeien. Behalve de prak tische kant van het roeien komt er eigenlijk ook nog wel wat theoreti sche kennis aan te pas, n.l. het aanva ringsreglement. Pas als de roeier een tweede examen heeft afgelegd, mag hij of zij 'naar buiten'. Het spreekt vanzelf dat we er vanuit gaan dat iedereen die gaat roeien, de zwem kunst machtig is. Wat wij ook erg op prijs stellen is een sportkeuring. Deze is echter nog niet verplicht gesteld. Het is echter zeer verstandig je van te voren even na te laten kijken, je komt dan in elk geval niet voor verrassingen te staan. Gelukkig heb ben we afgezien van een kleine kleinigheid nog geen ongelukken gehad bij onze vereniging. Laten we het maar afkloppen". Onder kleinighe den wordt dan verstaan een klein aanvarinkje tussen twee roeiboten, een paar keer een nat pak, gezonken boot etc. „De meeste roeiactiviteiten vinden plaats in het voor- en najaar", aldus de heer Kolkman, „in de zomermaan den gaan veel mensen naar het strand, zijn op vakantie etc. Maar toch kan het zomaar op een zomera vond toch ook leuk druk zijn in en om het clubgebouw". De laatste tijd wordt er samen met de roeiclub van de Vlissingse De Ruy- terschool, nogal wat aan onderlinge wedstrijden gedaan. Echte grote wed strijden organiseren heeft hier weinig zin, omdat men hier té ver van het eigenlijke landelijke roeigebeuren af zit. Af en toe wordt er echter wel aan wedstrijden in den lande deelgeno men. Al direct het eerste jaar dat de vereniging bestond" zo vertelt de voorzitter, „behaalde een ploeg van onze club een kampioenschap. Het stelde wel niet zo heel veel voor, maar het was er toch een. Het was het kampioenschap stijlroeien in middels van het wedstrijdprogramma verdwenen voor meisjesteams van 14-16 jaar. 't Is jammer dat het stijlroeien van het programma is af gevoerd, ik vond het altijd erg mooi. Men moest er een perfecte techniek laten zien". Met nadruk wijst mr. Kolkman er tenslotte nog op, dat het roeien eigenlijk helemaal niet zo bij zonder duur is. „Onze contributie ligt zelfs lager dan die van menige voet balclub", zo vertelt hij. „Bovendien komen er maar weinig extra's bij, roeien doe je gewoon in de oudste kleren die je hebt. Roeien is echt een sport voor iedereen..."! Volgens drs. D. W. M. Jansen, socio loog bij de Stichting Zeeland, zijn momenteel in de provincie Zeeland zeker een kleine vierhonderd jongeren en jeugdgroepen actief, verdeeld over de nodige clubs, sociëteiten en vereni gingen. Om een inzicht te kunnen krijgen in de behoefte aan begeleiding en service die bij de diverse groepen bestaat, is drs. Jansen in opdracht van de Zeeuwse Jeugdraad begonnen met een enquête onder die groepen. De enquêtering wordt echter enigszins bemoeilijkt door het feit dat er nog maar 280 adressen bekend zijn. Het was aanvankelijk niet bekend dat het er zoveel waren, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit dat vele jongeren groepen zomaar plotseling verschij nen en soms ook even snel weer verdwijnen. Drs. Jansen hoopt dat al de groepen die tot nu toe nog niet bij de enquête zijn betrokken, toch con tact met hem willen opnemen zodat ook zij bij het onderzoek kunnen worden betrokken. Het gaat bij de enquêtering voornamelijk om dié groepen die zich bezighouden met de jeugd van 12 tot 21 jaar. Het onder zoek naar de behoeften aan service en begeleiding is een onderdeel van een reeds lopend onderzoek naar het func tioneren van diverse provinciale in stellingen, zowel kerkelijke als maat schappelijk. In totaal zijn elf verschillende instel lingen en organisaties op het jeugd werkterrein provinciaal werkzaam. De bestuursleden en medewerkers van al die instellingen worden ook geënqué- êteerd, om een exact inzicht te krij gen wat nu precies het werkterrein van elke instelling is- De resultaten van dit onderzoek züllen mee moeten helpen een verbetering in het jeugd- en jongerenwerk in Zeeland te bren gen. Behalve profijt voor het jeugdwerk biedt de enquête ook mogelijkheden voor de Zeeuwse Jeugdraad zelf. Men is aan het werk aan een herstructure ring om het bestuur wat samenstel ling betreft, meer aan te passen aan de huidige situatie in het jeugd- en jongerenwerk. Het is de bedoeling dat het onderzoek medio dit jaar rond is. Filmen is op het ogenblik erg in maar een beperkt gedeelte die trek: er zijn vele duizenden men- het filmen een beetje serieus be- sen in het bezit van een al of oefent; voor erg veel mensen niet dure filmcamera en vaak bestaat de hele filmhobby nog heeft men ook zelf de nodige maar uit het bijhouden van het 'filmvertoningsapparatuur'. Van familiegebeuren; een vakantie al die filmers is er eigenlijk aan de Costa del Sol, de bruiloft 1 van Ans en Wim, enzovoort Zon der dat ze het misschien zelf beseffen, zouden echter veel filmamateurs veel méér uit hun apparatuur kunnen halen dan alleen maar wat huis-tuin-en- keuken-shotjes, echte stukjes film waar met bijzonder veel plezier naar gekeken kan wor- ren. Temeer daar ze met over leg en volgens van te voren op gezet plan zijn gemaakt, d.w-z. met een bijna professionele aan pak: met synopsis (samenvat ting van het filmverhaal), scena rio en draaiboek. Voor iemand zover komt dat hij zich echt aan de 'serieuze filmerij' gaat wagen, is het wel zaak dat hij dan ook terdege wordt voorgelicht over. het gebruik van zijn filmmateriaal, en, de mogelijkheden die er in schuilen. Dat begint meestal al bij de fotohan- del waar men uitgebreid te horen- krijgt waar alle knopjes voor dienen en hoe de camera gebruikt moet wor den. Toch hebben veel amateurfilmers, in spé daar niet genoeg aan. De fotohandelaar kan onmogelijk de hele morgen of hele middag aan die ene man of vrouw besteden en zo kan het gebeuren dat als men tenminste niet regelmatig naar de fotozaak stapt om nadere informatie er op het filmterrein nogal wat mogelijkheden onbenut blijven. B. en w. van Vlissingen heeft besloten jaarlijks over te gaan tot het huldigen van diegenen, die hetzij individueel, hetzij in teamverband een sportkam- pioenschap hebben behaald. De huldiging van de 'sportkampioenen 1973' zal plaatsvinden op dinsdag 5 maart 1974 om 20.00 in de burgerzaal van het stadhuis. In de schemering van de voorjaars avond zit het voor een van de gara ges onder het flatgebouw: een klein bruin dier, razendsnel knagend aan een fikse boterham. De eigenaar van de autobergplaats kan zijn ogen niet geloven: een rat, in deze nieuwe over zichtelijk aangelegde en „cleane" woonwijk. Dat moet ongetwijfeld een verdwaald exemplaar zijn. „Dat is het grote misverstand", zegt ir. A. J. Ophof, inspecteur volksge zondheid in algemene dienst, belast met de ongediertebestrijding. „Juist in die moderne woonwijken met hoog bouw hebben we vaak een heleboel ellende met ratten. Dagelijks worden tafellakens met broodkorsten en ande re etensresten over de balkons van de hogere verdiepingen uitgeschud. Voor de vogels, maar de praktijk is dat ook ratten er op af komen. Vooral als er laaggroeiend groen aan de voet van zo'n flatgebouw staat". Aan de Kruitmolenlaan in het Middel burgse Dauwendaele nadert de eerste Zeeuwse kleine zaalsportvoorziening haar voltooiing. Reden tot grote vreugde bij het besuur en de leden van de Tafeltennis Vereniging Middel burg Zuid, de vereniging die het initia tief nam tot de stichting van de accommodatie, niet alleen geschikt voor tafeltennis, maar ook voor tal van andere zaalsporten. De eerste Zeeuwse kleine zaalsportvoorziening is tevens de eerste in heel Neder land. De bouw ervan werd mogelijk door medewerking van de gemeente Mid delburg, de provincie Zeeland en de Nederlandse Sportfederatie. Echter, ruim 60 pet van de totale kosten van het gebouw 444.000) kwam voor rekening van de beheersstichting. De zwakste schouders droegen zodoende de zwaarste lasten- Via een donateurs actie en diverse bijdragen die van het bedrijfsleven niet meegerekend werd een bedrag van ruim 10.000 opgehaald. Vele mensen besloten tot een donatie voor het leven a 100, die het recht geeft gedurende hun hele leven alle tefeltennisevencmenten van TTMVZ vrij te bezoeken. „Bijzonder leuk," aldus de heer W. C. Moerman, voorzitter van TTVMZ, „was het ge baar dat de bejaarden van het Jacob Roggeveenhuis maakten. Zij werden en bloc donateur voor het leven, het hele tehuis betaalde samen de 100. Beslist een voorbeeld dat navolging verdient. Iedere bewoner van dat te huis kan dan ook gratis bij onze evenementen binnenwandelen. Graag." Veel bijdragen kwamen ook in natura, er werd een keuken geschonken, een koelvitrine voor in de bar etc. Mo menteel gaan de leden zo zoetjes aan beginnen met allerlei karweitjes in de sportzaal op te knappen, kapstokken maken, hier en daar wat timmer-, schilder en metselwerk verrichten, al lemaal kleine dingetjes die ze om geld uit te sparen zelf doen. Dat is ook noodzakelijk, want door de stij ging van allerlei kosten is het oor spronkelijke bedrag dat men bij elk aar moet zien te krijgen 15.0000 gestegen tot ƒ20.000. Van die ƒ5000 verschil moet nu nog 4000 binnenko men. „We gaan in ieder geval nog een aantal mensen die wel positief op de actie van vorig jaar reageerden, maar nog niet hebben bijgedragen, nog eens persoonlijk benaderen. In veel geval len bleek dat uitstekend te "helpen" aldus de heer Moerman. Het is de bedoeling dat de eerste Zeeuwse kleine zaalsportvoorziening begin april in gebruik kan worden genomen, waarna de officiële opening in de tweede helft van die maand zal plaatsvinden. Om die reden is ir. Ophof tegen stander van het „versieren" van onze betonnen woonkolossen ipet struiken en heesters. Het als vogelvoer bedoel de brood en andere etensresten vallen door het struikgewas heen, vogels kunnen er niet meer bij, ratten des te beter. Dank zij de welvaart die de Nederlanders jaarlijks duizenden kilo grammen brood en ander overtollig voedsel „voor de eendjes" doet wer pen, kan de rat juist in de moderne, met veel aankomend groen en singel tjes gestoffeerde woonwijken der ja ren zeventig, bijna naaste buurman zijn van de flatbewoner. Vrijwel onop gemerkt, want noodgedwongen voert het dier zijn voedseloperaties maar zelden bij daglicht uit, hoewel de rat in feite geen nachtdier is. In de werkkamer van ir. Ophof in het Wageningse gebouw waar de afde ling bestrijding ongedierte van de hoofdinspectie milieuhygiëne is geves tigd, hangen een paar grote foto's die bepaalde gedragingen van ratten in beeld brengen. Op het aangrenzende secretariaat is een archief met ontel bare foto's van ratten in alle mogelij ke situaties en relaties met voedsel. De rol die hi ishoudelijke etensresten hierbij kunnen spelen springt er dui delijk uit. Sinds de figuur van de schillenman vrijwel helemaal uit het straatbeeld is verdwenen, wordt over gebleven brood meestal maar „er gens" neergelegd voor de eendjes en ander gevogelte. De ratten krijgen het voedsel op een presenteerblad aange boden. Ir. Ophof: „De welvaart heeft het euvel verspreid. Weliswaar is het to taal aantal ratten in Nederland veel en veel kleiner geworden, maar de dieren die er zijn zitten veel meer verspreid. Daardoor is de bestrijding veel moeilijker geworden. Verdelging lijkt een radicale oplossing, maar is dat niet. We moeten de rat uit onze omgeving weren en dat kan door voor twee dingen te zorgen: dat de rat geen schuilplaats en geen voedsel vindt. Aan dat laatste kan de consu ment, in casu de huisvrouw, zeer zeker iets doen". Betekent dit dat hij als expert in de ongediertebestrijding het welhaast na tionaal vermaak „eendjes voeren" in de ban zou willen doen? Hij zegt: „Die eenden krijgen gewoonlijk veel teveel voer. Daarin zit het risico dat je naast een eendenkolonie ook een rattenkolonie kweekt, al hoeft dat in principe niet te gebeuren wanneer de gemeentelijke bestrijdingsdiensten goed functioneren. Maar krijgen rat ten wel him kans om zich te vestigen, dan krijg je besmet water in singels en vijvers. Nog een stap verder en een spelend kind valt per ongeluk in zulk besmet water". wordt nog slechts in bepaalde streken van Nederland aangetroffen. Pest, ziekte van Weil, hondsdolheid, paraty- fus zijn enkele van de ziekten die ratten op mens of huisdier kunnen overbrengen. Het slordig omspringen met huis houdelijk afval en de overdadige voedselverstrekking aan eenden en an der gevogelte in stadsparken en tui nen lokken de rat onweerstaanbaar naar de menselijke nederzettingen. Dus helemaal maar geen vogels en eendjes meer voeren? Ir. Ophof: „Ze- 'ker na drie, vier uur 's middags zou er niet meer moeten worden gevoerd. Het voeren van vogels kan het best gebeuren op een hooggeplaatst pla teau met opstaande rand, zodat het voedsel niet op de grond kan vallen. Het zo maar neerleggen van brood in de veronderstelling dat de vogels er vroeg of laat op afkomen is natuurlijk helemaal uit den boze". Een kwalijke factor in het pro bleem van de rattenbestrijding noemt hij de vaak slechte bouw van grote woonblokken in deze tijd. Niet goed aansluitende rioolbuizen, vuilnisstort- kokers die onvoldoende worden on derhouden, zijn voor de rattenbestrij- ders bronnen van narigheid. Ir. Op- hoff: „Van huis uit zijn ratten best nuttige beesten. Ze ruimen de rommel op, ze horen tot de opruimers van de natuur. Maar waar een menselijke nederzetting ontstaat, ontstaat ook af val. En door onze onachtzaamheid met dat afval houden we in feite zelf rat en muis in stand." Uit enige literatuur van zijn hand over ratten en muizen valt dan ook te leren dat de (aanzienlijke) materiële schade die deze diertjes jaarlijks op allerlei terrein veroorzaken, nog altijd mindei belangrijk is dan het gevaar dat ze voor de gezondheid van mens en dier opleveren. In Nederland leven een kleine twintig soorten ratten en muizen. De bekendste onder de ratten is de bruine rat (waterrat, rioolrat) die in Nederland algemeen voorkomt zowel in huizen als in het vrije veld. De zwarte rat (huisrat, scheepsrat, dakrat), vroeger algemeen verbreid. Voor mensen met filmproblemen is er in ieder geval een oplissing: als ze van de filmerij echt hun hobby willen maken en echt in de materie geïnte resseerd zijn, kunnen ze lid worden van de Filmclub 'Shot'68' die in Vlis singen actief is maar heus niet alleen voor mensen uit Vlissingen. Een aan tal leden komt van buiten de stad. Iedere dinsdagavond om 8 uur zijn er clubavonden in het eigen clubgebouw aan de Spuistraat, dat 'Shot'68' nog maar kortgeleden betrok. „Een gede gen voorlichting over de filmhobby is één van de voornaamste zaken die in de club aan bod komen." aldus voor zitter J. Hinzen. „Maar al te vaak zie je dat mensen een heel dure camera hebben, terwijl ze er in feite niets mee doen, althans enkel datgene wat ze met veel goedkopere ook zouden kunnen. Verder worden er regelmatig avonden besteed aan de NOVA-cursus (Nederlandse Organisatie van Ama teurfilmers), we hebben een aantal avonden gereserveerd voor bezoekers. Dr. van Bockel komt bijvoorbeeld op 19 maart een aantal films vertonen, er wordt ruim aandacht besteed aan eigen werk van de leden, waarbij een opbouwende kritiek wordt geleverd door de andere leden. Natuurlijk wordt aandacht besteed aan zaken als montage van de film, het zelf maken van titels en titelapparatuur etc. etc." 'Shot'68' heeft ook contacten met an dere filmclubs in den lande. Op 9 april staat op het programma een bezoek an de filmclub te Bergen op Zoom en in mei gaat de Vlissingse club op bezoek bij collega's in Middelharnis. Tijdens deze bezoeken worden werk stukken van beide clubs vertoond en tal van gegevens uitgewisseld. Niet alleen landelijk maar ook veel dichter bij huis worden contacten gelegd. Sinds kort is er sprake van nauwere samenwerking tussen de Toto- en dia club Middelburg' en 'Shot'68'. Het is de bedoeling dat de beide clubs in september enkele bijeenkomsten orga niseren in Middelburg en in Vlissin gen. Er wordt gedacht aan een soort open huis' in het clubgebouw. KAASOMELET MET SPRUITEN >/t kilo spruiten, 4 eieren, 4 lepels melk of bouillon, 40 gram oude ge raspte kaas, peper, zout, nootmuskaat, 25 gram boter of margarine: De spruiten schoonmaken, wassen, opzet ten met kokend water en wat zout en vlug gaar koken. Als de spruiten even gekookt hebben, de groente omschud den. Kooktijd 10 minuten. Ze goed droog afgieten en afmaken met een klontje boter en wat nootmuskaat. In de tijd dat de spruiten koken de kaasomelet maken. Hiervoor de eie ren met het vocht en wat peper en zout loskloppen (niet schuimig). De geraspte kaas door de geklopte eieren mengen, de boter heet maar niet bruin laten worden, de eieren toevoe gen en op een vrij heet vuur de omelet vlug bakken. De eimassa tel kens van de bodem losmaken, waar door de omelet snel en gelijkmatig gaar wordt. Op een verwarmde scho tel opdoen, de spruiten op één helft deponeren en de andere helft omslaan. PAPIRKASLA 2 groene paprika's. 1 krop sla, 1 in ringen gesneden ui, 2 hardgekookte eieren, teentje knoflook, 'h eetl. finge- hakte kappertjes, peper, zout, 3 eetle pels olie, 1 eetlepel azijn of citroen sap, 1 theelepel mosterd, iets suiker. De krop sla in water dompelen, uit schudden en laten uitlekken. De blaad jes loshalen en in een schaal over doen. De paprika's van de kroontjes ontdoen, wassen en in ringen of schij ven snijden. De paprikaringen op de sla leggen. De hardgekookte eieren in partjes verdelen en met de uiringen aan de salade toevoegen. Een slasaus- je maken van peper, zout, 1 eetlepel azijn en 3 eetlepels olie. Er wat mosterd, iets suiker en fijngehakte kappertjes aan toevoegen. Dit slasaus- je over de groenten gieten. In plaats van dit sausje kan ook een kant en klaar gekochte slasaus gebruikt wor den. „Momenteel wordt er hard gewerkt aan een zogenaamde 'Bakkersfilm" al dus de heer Hinzen. „Er zijn twee groepen die allebei een film maken die in een bakkerij speelt. Het wordt geen verfilming van het bakkersvak, het is de bedoeling dat een en ander een humoristisch karakter draagt. Voor deze film zijn van te voren uitgebreide praatavonden geweest, waarop het onderwerp van alle kanten werd bekeken. Daarna is een synopsis gemaakt en men is nu aan het draai boek bezig. Ook de 5 juniorleden zijn druk aan het filmen. Ze werken aan een film voor onze clubwedstrijd. Voor deze wedstrijd hebben we voor lopig al 14 aanmeldingen binnen. Het is de bedoeling dat er films gemaakt worden van gemiddeld een 7 minuten. In een bijzonder geval wordt er wel dispensatie verleend tot een minuut of tien. Maar dan moet het ook wel de moeite waar zijn. In de jury zitten: mejuffrouw van der Kooy uit Middelburg, en de heren J. Wolter- beek uit Middelburg en J. M. Dert uit Vlissingen." Af en toe doet een aantal leden van 'Shot 68' mee aan wedstrijden buiten clubverband. Een goed voorbeeld daarvan is de film "Woorden in klei' gemaakt van de pottenbakker Johan Kosten in Veere, door de heren Ligt- hart Schenk (film) en Koopman (ge luid) die in ie landelijke eindselectie bij de tien beste ingezonden films behoorde. Wat niet minder belangrijk is: bij alle activiteiten die 'Shot'68' ontplooit, is er altijd sprake van een fijne sfeer in de club. Naast hard werken is er ook plaats voor een flink stuk gezelligheid, eens even fijn samen praten na afloop van een clubavond. „We kunnen nu rustig eens wat langer blijven zitten dan we van plan waren" aldus de heer Hinzen „dat is een van de grote voordelen van een eigen clubgebouw. Vroeger moesten we dan hier, dan weer daar bijeenkomsten houden, nee, we zijn dolgelukkig met ons clubhuis. Een ander voordeel is dat je nu ook je gasten behoorlijk kunt onvangen." Opvallend is de verbetering die in het filmwerk van de leden van 'Shot'68' naar voren komt. De samenwerking met de andere leden, de opbouwende kritiek van 'oude rotten in het vak' doet duidelijk goed. Geen wonder dat de leden van 'Shot'68' stuk voor stuk erg enthousiast zijn. Samen hanteren ze de stelregel die voorzitter Hinzen graag nog eens benadrukt: „Er is maar een manier om met filmen bezig te zijn: Filmen moet je doen...!' Foto: Een groep 'Shot'68' leden bezig met een opname.

de Faam | 1974 | | pagina 9