in Middelburg Shell 'Zelf Tank' station WEEKEINDDIENST ARTSEN VERHOGING BEDRAGEN BIJSTANDSWET In Schouwburg: MUZIEK OP ZATERDAG MIDDAG HUISVROUWENGYMNAST1EK IN DE OLMENLAAN EXPOSITIE IN SIX SIX LIEFDAÜIG- HEIDSCONCERT NIET MET (BROM) FIETS OP MARKT ZUINIG MET OPENBARE VERLICHTING MARKT IETSJE ANDERS DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 pg FAAM j Met ingang van 1 januari 1974 zi.in di verse uitkeringsbedragen verhoogd Dat is ook het geval met de basisnor men van de algemene bijstandswet. Met ingang van die datum zijn deze bedragen per week als volgt voor: echtpaar 136,43 echtpaar met 1 kind 139,35 echtpaar met 2 kinderen 141,8;) echtpaar met 3 of 4 kinderen 144,30 echtpaar met 5 of 6 kinderen f 146, echtpaar met 7 of meer kind. f 147,60 kamerbewoners en alleenst. 95,50 kostgangers f 113,35 Bovengenoemde bedragen worden met 20,45 per week verminderd indien één der echtgenoten ontbreekt. VAKANTIEGELD Niet alleen de basisnormen zijn gewij zigd, maar ook de normen voor het vakantiegeld. In tegenstelling tot wat men zou verwachten, is het vakantie geld voor (onvolledige) gezinnen met 3 of 4 kinderen verlaagd ^an 10,15 per week tot ƒ9,per week. Deze normen per week zijn thans als volgt voor: echt.p./echtp. met 1 of 2 kind. 7,40 echtpaar met 3 of 4 kinderen 9, echtpaar met 5 of meer kind. I 10,3C alleenstaanden 5,15 Deze bedragen worden met 1,10 per week verminderd indien één der echt genoten ontbreekt. Persoonlijke behoeften De normen voor persoonlijke behoef ten voor in tehuizen verblijvende per sonen bedragen thans: voor een echtpaar ten hoogste f 196,— per maand, minimum 74,50 per maand; voor een alleenstaande ten hoogste 112,50 per maand, minimum 39,50 per maand. VERLAAGD Wellicht zal het voor personen, die thans in het genot zijn van een perio dieke bijstand in de kosten van het bestaan, moeilijk zijn te aanvaarden, dat hun uitkering bij een verho ging van de normen zo niet is be ëindigd, dan toch wel is verlaagd. Op de uitkeringsbedragen zijn niet uit sluitend de normen van invloed, doch ook de inkomsten uit anderen hoofde waarop de betreffende personen recht hebben, zoals AOW en AWW-uilkerin- gen, inkomsten uit arbeid, onderoouds- bijdragen, enz. Nu zijn per 1 januari jongstleden niet uitsluitend de basis normen verhoogd, doch ook vorenge noemde uitkeringen. De AOW-uitkeringen voor echtparen en de AWW-uitkeringen voor weduwen met kinderen tot 16 jaar, zijn verhoogd van 732,per maand tot 779,50 per maand (indien ziekenfondspremie wordt ingehouden van f 097,48 tot 740,25 per maand); de AOW-uitkerir- gen voor alleenstaanden en de AWW uitkeringen voor weduwen zonder kin deren tot 16 jaar, zijn verhoogd van f 517,tot f 550,50 per maand (indien ziekenfondspremie wordt ingehouden 492,62 tot 522,78 per maand). Tevens is op 1 maart 1974 in werking getreden de wet van 6 juli 1972, staats blad 390, inzake de automatische aan passing van uitkeringen voor levens onderhoud. Op grond van deze wet worden de bij overeenkomst of bij rechterlijke uitspraak vastgestelde ali mentatiebedragen met ingang van 1 januari 1974 automatisch verhoogd en wel als volgt: met vastgesteld 12 pet. voor alimentatiebedragen in '73 23 pet. voor alimentatiebedragen in '72 40 pet. voor alimentatiebedragen in '71 54 pet. voor alimentatiebedragen in '70 of in een hieraan voorafgaand jaar. Voor bijstandsgenietenden levert het moeilijkheden op om de verhoging van de onderhoudsplichtige te krijgen Daar de Algemene Bijstandswet in principe er van uitgaat, dat de bij standsgenietenden er zelf voor moeten zorgen dat zij de gelden, waarop zij recht hebben, ook inderdaad ontvan gen, zullen zij in eerste instantie moe ten proberen de verhoging uitbetaald te krijgen. Lukt dit tenslotte niet, dan kunnen zij de hen toekomende onder houdsbijdrage overdragen aan de ge meente, waarna de gemeente zal trach ten deze betaald te krijgen, eventueel door de zaak aanhangig te maken bil de kantonrechter. Hiervoren is een beetje dieper inge gaan op een van de vele problemen rondom de bijstandsverlening. Indien een van de lezers zelf in deze zaken problemen heeft, kunnen deze worden besproken op de gemeentelijke sociale dienst. Stadhuisstraat 5, of te lefonisch 01180-6251, toestel 147. Diverse buitenlanders, die hier werk hebben gevonden, brengen direct of na verloop van enige tijd hun vrouw en kinderen mee. Hoewel zij dikwijls geen woord Neder lands spreken of verstaan, gaan de kinderen naar een Nederlandse school. En dat geeft natuurlijk, en vooral voor de kinderen zelf, veel problemen. Hoeveel buitenlandse kinderen volgen in de gemeente Middelburg lessen op de openbare en bijzondere scholen? Dat zijn er op het ogenblik zevenentwintig Zes uit Turkije, zes uit Marokko, twee uit Joegoslavië, twee uit Duitsland, één uit Amerika, vijf uit Engeland, drie uit Frankrijk, één uit Italië en één uit de Domini caanse republiek. Van de zevenentwintig kinderen zijn er op dit moment dertien niet aanspreekbaar. Zij begrijpen dus vrijwel niets van wat er in de klas gebeurt. Nu moet gezegd worden dat kinderen zich snel aanpassen. We hoorden het verhaal van een Engels jongetje, dat al weer wat langer geleden voor het eerst naar een Nederlandse school ging ('De Zuidburch') en dat nu thuis wat Engels bijleert, omdat hij het anders vergeet. Hij redt zich dus wel. Maar voor kinderen die voor het eerst naar die vreemde school gaan, ligt dat toch wel even anders. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 133 bezoekt, schrijven b. en w.: „Met de hoofden van de betrokken scholen zijn wij van mening dat het noodzakelijk is, dat aan deze kinderen (de buiten landse kinderen) hulp wordt geboden. Niet alleen in het belang van de kinde ren zelf, maar ook in het belang van de klassen, waarin zij geplaatst zijn. De kennis van de Nederlandse taal en het niveau van hun ontwikkeling zal met extra-hulp op een redelijk peil gebracht moeten worden". Wat wordt er aan gedaan? In een artikel in De Faam van vorige week heeft ook de heer De Bert, voor zitter van de werkgroep onderwijs bui tenlandse werknemers, gewezen op de hierboven omschreven moeilijkheden. De aanpassing vanwege de taal blijkt en dat is ook logisch een groot pro bleem te zijn. Natuurlijk probeert elke school, waar buitenlandse kinderen de lessen vol gen, zo snel mogelijk de jonge mensen uit Turkije, Marokko enz. wat Neder lands bij te brengen. Het blijft echter improviseren en behelpen. Anne Haenen (zang), Ann Morgan (harp), Michael de Roo en Arthur Cu- nen (beiden slagwerk) komen zater dag a-s. weer naar de Middelburgse schouwburg om er op te treden. Twee jaar geleden tijdens een inclusief con cert wekte deze groep het enthousias me van het publiek op met het stuk 'Circles' van Berio. In dit stuk heeft de componist geprobeerd om de klank van het woord in een muzikale struc tuur te verwerken. De betekenis van het woord is er niet meer, is opgegaan in geluid. Met op de achtergrond slag werk en harp. laat hij de sopraan voor dragen, zingen, spreken, fluisteren. De ze boeiende compositie zal zaterdag 23 februari a.s. weer uitgevoerd worden. Verder brengt het viertal stukken voor harp en zang en verzorgen zij een slag werkdemonstratie. Extra-hulp- Die gevraagde extra-hulp kan naar de mening van b. en w. en de hoofden het beste als volgt worden verleend. Er wordt met financiële medewerking van het rijk één (zo mogelijk twee) leer- kracht(en) aangesteld, die de scholen bezoekt waar buitenlanndse kinderen de lessen volgen. Hij/zij geeft die kin deren in de eigen school extra lessen in de Nederlandse taal met behulp van een methode, die elders in Nederland al met succes wordt toegepast. De kin deren moeten dus niet allemaal bij elkaar in een klas worden gezet. Het is het beste de kinderen in hun eigen om geving te laten. Bij hun 'eigen school' en hun eigen Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes. Verzoek gemeente. Op 13 september 1973 schreven burge meester en wethouders van Middel burg een brief aan de minister van on derwijs over deze zaak. Nadat in de brief gewezen is op het aantal buiten landse kinderen dat in Middelburg zo wel openbare als bijzondere scholen Dus zaterdag 23 februari a.s„ aanvang 16.30 uur ip de foyer van de Schouw burg. Toegang 3,- per persoon. In de Bellinkstraat te Middelburg wordt hard gewerkt aan de res tauratie en vernieuwing van de meer dan 25 panden, die aan deze straat zijn gelegen. Wij schreven over restauratie en vernieuwing. Op de foto is duidelijk te zien waarom. Van de huizen, die nu onderhanden genomen worden (de tweede fase) staan alleen de voor gevels nog maar overeind. Deze voorgevels ivorden gerestaureerd. Daarachter worden vrijwel nieu we woningen gebouwd. Opdrachtgeefster is de Woning bouwvereniging Middelbxirg, die deze panden nadat zij klaar zijn verhuurd. Degenen, die daarvoor belangstelling hebben moeten we teleurstellen. Er zijn al tweemaal zoveel gegadigden voor het huren van een pand in deze straat dan er huizen zijn. Het is de bedoeling, dat de Bel linkstraat in het Europese monu mentenjaar 1975 (overigens ook het jaar van de vrouiv) klaar is. Er is dus nog heel wat werk aan de winkel. Dat het snel kan gaan blijkt wel. ivant de eerste mensen wonen al in de panden die het eerst aan de beurt waren. In het gymnastieklokaal aan de Olmenlaan in Middelburg zal op donderdag 23 februari aanstaande van 20.00 tot 21.00 uur een proefles huisvrouwengymnastiek wor den gegeven. Het initiatief gaat uit van mevrouw C. van der Woude-de Pijper, gym- nastieklerares M.O., die kortgeleden in Middelburg is komen wonen. De lessen die zij elke week bij voldoende belangstelling wil gaan geven worden verzorgd, onder auspiciën van de Stichting Huisvrouwen-gymnastiek van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding. Iedereen welkom Hoewel naar mag worden verwacht met name dames uit de Griffioen en omgeving belangstelling zullen hebben is liet niet zo, dat dames uit andere wijken van de stad niet welkom zijn. Integendeel! Mevrouw Van der Woude gaf eerder soortgelijke lessen in Delft en Voorburg. Het cursusgeld zal 6,per maand bedragen. Daarvoor wordt dus elke week een uur les gegeven. In dit geval dus op donderdag avond van 20.00-21.00 uur. De proefles kost niets. Geen toestellen De bedoeling van deze lessen is een gymnastiek te brengen waar de huisvrouw zo veel mogelijk nut van heeft bij haar huishoudelijke bezigheden. Het gaat dus voorai om het verkrijgen van een goede lichaamshouding, zowel bij het staan als bij hei lopen, bukken, zitten enz. De lessen worden bijna alle met muziek gegeven. Er wor den geen toestellen gebruikt. De deelname is voor iedere leeftijd tot 65 jaar. Mevrouw Van der Woude .verwacht wel de nodige belangstelling, vooral ook omdat de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting haar activiteiten op dit punt zal moeten gaan beëindigen. In het kunstwinkeltje 'Six Six' aan de Lange Noordstraat 56 in Middelburg worden tot half maart potloodtekeningen en pentekenin gen tentoongesteld van Adriaan Willem Goverse uit Middelburg. Men kan er gratis een kijkje gaan nemen. Het werk van Goverse is ook te koop. 'Six Six' is dage lijks geopend. Samen met bijzonder onderwijs. Zoals gezegd, is het verzoek om finan ciële medewerking van het rijk op 13 september van het vorig jaar ingezon den. Dat verzoek is mede gedaan na mens het bestuur van de betrokken bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. Men hoopt thans binnenkort antwoord te krijgen, zodat wanneer de reactie positief is, overgegaan kan worden tot het aanstellen van een extra-leerkracht. Het is natuurlijk erg voorbarig, maar als er personen zijn met onderwijsbe voegdheid, die interesse hebben voor deze zeer speciale taak, dan kunnen zij zich in verbinding stellen met de afde ling onderwijs van het stadhuis te Mid delburg. Het oudercomité van de zwakzinnegen- inrichting 'Vijvervreugd' te Middelburg heeft het initiatief genomen om ten bate van de actie: „Een ton voor meer zon' een groot concert te organiseren op vrijdag 8 maart aanstaande, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Aan dat concert zullen medewerking verlenen: de Zeeuwse Koorschool; het Zeeuws Jeugdorkest; de Brassband ONDA; het Middelburgs Kamerkoor; de heer en mevrouw Adriaanse (klavecimbel en viool); Bram Beekman (orgel) en Paul van Belzen (trompet); de heren Boon en Hutyra (fluit); het Zeeuws Mannenkoor. De toegangsprijs is 5,— per persoon, kinderen tot 16 jaar 2,50. In diverse winkels in de stad zijn kaarten in voor verkoop verkrijgbaar. Ton voor meer zon De actie 'Een ton voor meer zon' wordt gevoerd om geld bijeen te bren gen voor de bouw van een permanent vakantieverblijf voor alle pupillen van Vijvervreugd aan de kust van Walche ren- Met het bezoeken van dit unieke concert doet u uzelf een groot plezier en u helpt mee om de actie tot een succes te maken. Er kunnen ruim 1.000 bezoekers in de Nieuwe Kerk, die naar de organisatoren hopen, helemaal vol zal zijn. In de algemene politieverordening van de gemeente Middelburg is be paald, dat het verboden is zich met de fiets of bromfiets aan de hand op het marktterrein te be vinden op de dagen dat er markt gehouden wordt. In het algemeen dus op donderdagen. Dit artikel is opgenomen, omdat wanneer het wat druk is op de markt het voor de andere bezoekers hinderlijk is, wanneer men met fiets of brom fiets tussen de kramen door gaat lopen. Dameskousen kunnen mak kelijk sneuvelen nietwaar. Door de dienst van gemeentewerken zijn aan de hoekkramen bordjes aangebracht, waarop duidelijk op dit verbod gewezen wordt. Ieder een kan dus nu op de hoogte zijn. Werk dus mee om iedereen zo ple zierig mogelijk te laten 'markten'. O ja, nog even dit. Het verbod geldt van 10.00-17.00 uur- Als u uw fietstas met fruit wil vullen gaat u 's morgens dan voor tienen. Is het ook nog niet zo druk. Burgemeester en wethouders doen een beroep op uw medewerking. Het is vervelend om het te moe ten melden, maar er wordt nogal het een en ander vernield. Zo is b.v. in vrij veel gevallen de open. bare verlichting het doelwit van vernielers. Lantaarns worden ka pot geschoten met allerlei tuig. De openbare verlichting gaat uit, waardoor het op enkele plaatsen veel donkerder is dan wel gewenst moet worden geacht. Bovendien kost het heel wat geld (uw belas tinggeld) om de boel weer in orde te brengen. Burgemeester en wet houders verzoeken uw medewer king in het streven om het veroor zaken van opzettelijke schaden te voorkomen of te beperken- Wan neer vernielzuchtige lieden hun lusten botvieren is een telefoontje naar de politie de aangewezen weg. Dank bij voorbaat voor die medewerking. In de marktcommissie is enige tijd geleden bekeken of het moge lijk is aan de opstelling van de marktkramen op de wekelijkse donderdagmarkt iets te doen, zo dat de trottoirs aan de kant van de PZC en bij café-restaurant T)e Eendracht' niet door marktkra men bezet worden. Marktmeester Osinga en de heer Helleman vertegenwoordiger van de marktkooplieden, zijn al enke le weken doende om te zoeken naar een voor alle partijen zo goed mogelijke oplossing. Het is nl. een belangrijke zaak, dat de mensen een bepaalde kraam waar men re gelmatig koopt ook op zoveel mo gelijk dezelfde plaats kan terug vinden. In de maand maart zal hier en daar wat geschoven worden, 't Is maar dat u het weet-. 23 EN 24 FEBRUARI 1974 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Artsen: Alléén voor spoedgevallen visites aan vragen voor tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg za. 0.00-24.00 uur: J. E. v. d. Rijst, Rouaansekaai 11. tel 6659: zo. 0.00-24.00 uur: J. Z. S. Pel, Rouaan sekaai 11, tel 6659. Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansen en S- M. P. F. Jansen- Schrama zo. 0.00-24.00 uur: zie onder Souburg, Nieuwland en Amemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: dr. N. Kapteijn, Lekstraat 6, Souburg, tel. 01183-1630. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg B. Vaandrager, West straat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: J. P. Bekker, Dorpsstraat 2 Oostkapelle, tel 01188-1276. Dierenarts: J. Hoftijzer, Middelburg, tel 01180- 3118. (Consult alleen na tel. afspraak). Tandarts: A. Peeters, Houtkaai 7, Middelburg tel 01180-2565. Apotheek: Middelburg, vrijdag 22 februari tot vrijdag 1 maart: A. Ringeling, Lange Delft 133, tel 2538. Vlissingen vrijdag 22 februari tot vrijdag 1 maart: C. P Lastdrager, C. van Perestraat 1, Sou burg tel 01183-1593. Wijkverpleegsters: Middelburg: M. den Boer, Adr. Lauwe- reyszstraat 77, tel. 6286. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder. Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. V. d. Ende, Vroonstraat 11, Serooskerke tel 0118.9-1226. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. De Back, West straat 17 Koudekerke tel 01185-1318 Groene Kruis, Oranje Kruis en Wit. Gele Kruis Souburg en Ritthem: zr Verhagen, Stemerdinglaan 119, tel 01183-1541. Maatschappelijk werk: De Stichting voor Maatschappelijk werk en gezinsverzorging op het plat teland van Walcheren, Molenwater 33 Middelburg: spreekuren: iedere mor gen van 9 tot 10 uur en donderdag avond 18.30 tot 19.30 uur aan het Molenwater 33, Middelburg, alsmede dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur en donderdagavond 18.30 uur tot 19.30 uur aan het adres Bachtenpoorte, Oost-Souburg. Het Zelf Tanken komt steeds meer in trek bij de Nederlandse automobilist. Het aantal Zelf Tank verkooppunten neemt dan ook snel toe en met in gang van januari 1974 is het Shell- station aan de Koudekerkseweg 14 te Middelburg ertoe overgegaan het pu bliek met het Zelf Tanken vertrouwd te maken. Een overzichtelijke opstelling van de pompen en een goede produktaandui- ding stellen automobilist en bromfiet ser in staat zonder moaita da juiste pomp te vinden en een duidelijke gebruiksaanwijzing op die pomp geeft aan hoe deze moet worden bediend. Mocht men hier wat onwennig tegen over staan, dan zal de bediende achter de kassa via en luidsprkerinstallatie de nodige aanwijzingen geven. Boven dien zal gedurende enige tijd na de opening een personeelslid van het ver kooppunt de klanten bij het zelf tan ken behulpzaam zijn. In de goed geoutilleerde zelfbedie ningswinkel vindt de klant een groot assortiment artikelen Hier is ook de centrale kassa, waar zowel de brand stof als de artikelen uit de Shell Shop worden afgerekend. Zelf tanken betekent dat wachttijden drastisch worden verkort en ongetwij feld is ook de prijsreductie aantrekke lijk. De benzine super en normaal is 2 cent per liter goedkoper, de mengsmering 5 cent per liter. Doordat de tankapparatuur extra goed wordt schoongehouden hoeft men niet bang te zijn voor vuile handen. Bij elke pomp zijn bovendien automaten met papieren handdoekjes opgehangen, die men desgewenst om de handgreep van de pompslang kan leggen. De klant wordt tegen weersin vloeden beschermd door een grote luifel die boven het station is ge bouwd. De voorzieningen voor het bijvullen van motorolie en koelwater alsmede het controleren van de bandenspan ning zijn niet op het pompeiland ge plaatst. Hiervoor is een aparte opstel ling gecreëerd, zodat men deze con trole ongestoord kan uitvoeren, zon der dat men een pomp blokkeert voor een andere klant. Het Shell Zelf Tank station is ge opend van maandag tot en met zater dag van 8.00 tot 20.00 uur.

de Faam | 1974 | | pagina 3