Het 'onzaligh cruijdt' 35.000 e inwoner van Middelburg! 2 deurskasten 129,50 stoomgoed CLEANING-SHOP Herinneringen aan oud-Middelburg KEUKENS MERK PROBEWA KEUKENS 455,-, inkl. b.t.w. FRUIT Fa L. v. d. Hiele Nijsen OPHEFFINGSUITVERKOOP HET SPINNEWIEL 150 CM LANG 455, INKL. B.T.W. Bosma keuken 380,-, inkl. b.t.w. gezond en lekker 100 cl 150 ct 125 ct 150 ct Nog één week WEEKEINDDIENST ARTSEN Tip voor de keuken DE FAAM 11 OPROEP AAN JONGERENGROEPEN Collectief vermageren JOHN CAGE SONGBOOKS ZATERDAG IN MIDDELBURG £>GOEDKOPE GOFSM/DDfLB UfiG DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 Heel bijzonder kraambezoek voor de familie Van den Berge in de Middelburgse Bree, ter ge legenheid van de geboorte van hun zoon. Burgemeester drs. P. A. Wolters, en de wethouders M. A. L. Hubregtse en W. P. J. Baars kwamen hoogst persoon lijk namens de gemeente Mid delburg hun gelukwensen aan bieden. Reden daarvoor was het feit dat Martijn de 35.000 ste in woner van Middelburg is. Vader Karei van den Berge, die de ge boorte van zijn zoon op hef stad huis aangaf, werd volkomen overrompeld door de heugelijke mededeling dat zijn zoon zo'n bijzondere boreling voor de Zeeuwse hoofdstad was. De burgemeester had voor mevrouw J. A. van den Berge-van Schijndel een prachtig boeket bloemen meegenomen en voor het dochtertje van de familie, de vier jaar oude Corinne. een pop. Voor de 35.000 ste Middelburger had hij een spaarbankboekje met 350 bij zich, dat hij aan de trotse ouders overhandigde. Burgemeester Wolters verklaarde zeer verheugd te zijn met de 35.000ste inwoner van zijn gemeente. Hij me moreerde dat- Middelburg een stad is die sterk groeit; in het jaar 1985 verwacht men een inwonertal van 50.000. Deze groei in tegenstelling tot vele andere steden achtte hij mede te danken aan de gunstige werk gelegenheid, zowel binnen als buiten de gemeentegrenzen van Middelburg. Ook achtte hij de gunstige woning- voorziening een ruime keus uit vele verschillende soorten woningen, zowel in de goedkopere als de duurde re klasse in belangrijke mate debet aan die groei. In het jaar 1973 had Middelburg een vestigingsoverschot van 1099; daarbij komt dan nog een geboorte overschot van 202, hetgeen de bevolkingsaanwas op 1301 perso nen brengt. De toename van de Mid delburgse bevolking in januari 1973 bedroeg 73 inwoners; in de afgelopen maand januari kwamen er hier 225 inwoners bij. „Niet alleen de werkgelegenheid die de industrie met zich brengt, zorgt ervoor dat hier nieuwe mensen ko men wonen", aldus burgemeester Wol ters, „het feit dat de bevolkingsgroei, noodzaakt de komst van dienstverle nende instanties, die op hun beurt ook weer mensen aantrekken. Het is wel bijzonder leuk dat juist de vader van Martijn in het onderwijs werk zaam is". Drs. Wolters verklaarde dat de ge meente Middelburg er naar streeft een zo evenwichtig mogelijk beleid te voeren, ook ten aanzien van binnen stad. waarin aandacht wordt besteed aan woon-, winkel- en werkgelegen heid in de ruimste zin van het woord. Tot slot van het kraambezoek werd in de huiskamers van de Van den Ber- ge's nog gezellig een kopje koffie gedronken. De Zeeuwse jeugdraad schrijft ons: In de bijdrage aan de sociaal-culturele ontwikkelingsschets van de Zeeuwse Jeugdraad, namelijk de nota Jeugdbe leid 1972, wordt niet alleen een onder zoek voorgesteld naar het functione ren van provinciale instellingen voor de begeleiding van het jeugd- en jon gerenwerk maar wordt tevens voorge steld een onderzoek te doen naar de behoeften van het uitvoerend werk in de provincie. Bij het onderzoek is voor 3 ingangen gekozen, namelijk: a. bestuursleden van provinciale bege leidingsinstellingen; b. functionarissen van provinciale be geleidingsinstellingen; c. de cliënt, dus het uitvoerend werk. Het onderzoek genoemd onder a. en b. is gaande, het onderzoek genoemd onder c. gaat nu starten. De bedoeling van dit laatste deelon derzoek is een inzicht te verkrijgen in het tot nu toe zeer onoverzichtelijk veld van jongerengroepen, -clubs, -so ciëteiten e.d. meer in Zeeland. Een be langrijke vraag daarbij is tevens vast te stellen welke behoefte er bestaat aan begeleiding of service. Wanneer zoveel mogelijk jongeem- grocpen aan dit onderzoek meewer ken kan een betrouwbaar beeld gêge- ven worden van de situatie van het jeugd- en jongerenwerk in de provin cie Zeeland, zodat met behulp van gefundeerde gegevens naar verbeterin gen in de uitvoering gezocht kan wor den. Een dezer dagen zal aan de jongeren groepen e.d., welke zich in hun werk richten op globaal genomen de leef tijdscategorie 12 tot en met 21 jaar, een enquêteformulier verzonden wor den. Een aantal jongerengroepen zullen wij daarmee niet kunnen bereiken aange zien wij hun adressen niet kennen, zij pas zijn opgericht, of het secretariaat van adres veranderd is. Daarom doen wij een oproep aan alle jongerengroepen die volgende week nog geen enquêteformulier ontvangen hebben hun adres telefonisch op te geven aan het Provinciaal' ÓpbQtiwor- gaan Stichting Zeeland (01180)- 4258. zodat zij aan het onderzoek, dat door dit instituut wordt uitgevoerd, kunnen meedoen. Mocht men nog nadere in formatie wensen kan men dis. D. W. M. Jansen bellen, medewerker van de Stichting Zeeland, onder wiens verant woordelijkheid. het onderzoek wordt uitgevoerd. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 7 tot en met woensdag 13 februari. Do. 1.58 en 14.22, vr. 2.43 en 15.07, za. 3.25 en 15.47, zo. 4.03 en 16.26, ma. 4.41 en 17.04, di. 5.20 en 17.45, wo. 6.05 en 18.34. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 mi nuten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. AA*VVWvVWVVWVV*AA/WW'VWVV\\A<\A/VV\Av'\A'V Het „collectief vermageringswezen" dat zijn bakermat in Amerika heeft, grijpt ook in Frankrijk om zich heen. Evenals in Nederland is in Frankrijk het „Weight Watchers gewichtscontro lesysteem" een veelgezochte manier om in groepsverband te vermageren. Daarnaast kunnen Francaises hun overtollige ponden kwijt raken in de zogenaamde MEGE-clubs (de letters staan voor Maigrir en groupe). Het nieuwste instituut op dit gebied is, volgens Marie Claire, de „Club des Dix", ofwel de club van tien, die het zoekt in kleine groepjes van maxi maal tien aanhangsters. Onder het wakend oog van artsen en diëtisten worden menu's en „vermagerings trucs" uitgewisseld. Ook gymnastiek, ritmische dansen en mode- en maquil- lageadviezen zijn in het programma opgenomen. De club-van-tien vraagt zijn leden voor een cursus van tien maanden een financiële bijdrage van (in Nederlands geld omgerekend) on geveer duizend gulden. Met die aanduiding maar u hebt het waarschijnlijk al begrepen be doel ik tabak. Over de nadelen, die een te overvloedig gebruik met zich brengt, is al heel wat geschreven en ik laat dit liever maar rusten. Wat ik er dan van schrijven wil? Snuffelend in oude aantekeningen vond ik een en ander over de tabak en het roken dal u wel wellicht niet bekend zal zijn. Jean Nicot, de gezant van de Franse koning Frans II bij de regering van Portugal, kreeg van een vriend in Midden-Amerika een groot aantal plantjes toegestuurd. Hij kende de kleine plantjes niet, maar ze hadden hem toch nieuwgierig gemaakt en hij plantte ze eigenhandig in de grote tuin van het Lissabonse gezantschapsgebouw Jeugd Muziek schrijft ons: Ileana Melita heeft het al eens eerder laten publiceren: „Ik wil de gekste zangeres van Nederland zijn". Maar aangezien we allemaal weten, dat de begrippen 'gek' en 'normaal' nauwe lijks uit elkaar zijn te houden en zeker af en toe bij ons allen dooreen lopen, moet u wel goed begrijpen, dat Ileana uitzonderlijk serieus is. Zij zingt een uitgebreid repertoire, en van daar dat zij al heel lang ook met de hedendaagse muziek in contact is, die het begrip zingen de nodige nieuwe dimensies heeft meegegeven. Waar voor Ileana Melita een bijzondere be langstelling heeft. Want zij beschouwd het gebruik van haar stem in de allereerste plaats als een middel tot expressie. Tot uitdrukking liefst van alles wat de mens te zeggen heeft. En zó komt zij tot het hedendaagse mu ziektheater, zo is zij ook gekomen tot. wat zij noemt een 5 kwartier duren de show', gecreëerd met behulp en door middel -an John Cages Song- books. John Cage is Amerikaan, geboren in 1921. Hij heeft in 1970 twee liederen boeken gecomponeerd met in totaal 88 songs. Maar vergeet u liever het begrip 'lied' en zelfs 'song': het zijn draaiboeken voor het gebruik van de stem met aangegeven of aanbevolen achtergronden en begeleidingen. Je kunt er dan ook alle kanten mee op. En dat nu past precies in het straatje van Ileana wanneer ze beoogt, de gékste onder onze zangeressen te zijn. Zij heeft bovendien tegenwoordig leer lingen en die worden voor deze door CRM gesubsidieerde onderneming in gezet. Zij heten: Simone Schouten, Dorien Baerends, Galia Gil, Marianne Hiele en Mieke Lodder. Theo Bles zit aan de vleugel, en zal er ook regelma tig onder kruipen of anderszins om heen bewegen. Wanneer hij speelt, hoort u delen ui't Cages pianoconcert, want ook dat mog en kan. Verdere achtergrond en begeleiding is er via de elektronica en de band. Ilenea is de zesde vrouw in het geheel, en dan is er één man: Mark Fumeaux, die u misschien al eens bij de Opera Stich ting tegen bent gekomen. Tpen Ileana 'iets leuks' wilde gaan doen, muziek theater in de concertzaal u krijgt de voorstelling op zaterdag 9 februari a.s. in de Wandelkerk te Middelburg te zien en te horen kwam ze in contact met Mark, en dat betekende zo vertelt ze ons dat het plan in de professionele sfeer kwam ook wat de 'regie' betreft. Mark maakt uit het ruwe materiaal een grafische voorstelling die voor dit werk van Cage kenmerkend mag wor den genoemd. Er komen 4 luidspre kers in de zaal, vertelt Ileana. Er is een achtergrond van dia's. Om u een indruk te geven van wat verder kan gebeuren niets staat vast Cage geeft ergens de instructie: „Verlaat het podium vliegend". U begrijpt: „Vol op mogelijkheid tot interpretatie van die instructie en tot het zich uitle ven". Ileana vertelt ons ook, dat er een sterk pantomimisch karakter in de voorstelling zal zitten. Zij kwam op het idee om dit totale theater hier op eigen manier te beproeven, nadat ze vorige zomer in een verwante (maar heel anders opgezette) affaire in Avignon terecht was gekomen. Sindsdien heet ze 'la Dracula de la chanson', de Dracula van het lied, maar dat Avignon was Ileana toch nog te gewoon en te serieus. Ook haar radio-ervaringen met program ma's van Annemarie Prins hebben haar verder gebracht, ,,'t Is meer eigenwijs dan eigentijds", zegt ze. „Ik ben ontzettend eigenwijs. En ik moet veel tegenwerking hebben, om iets werkelijk goed te doen". En wat een wonder de lange, overzeese reis had de jonge plantjes maar weinig gedeerd. Misschien wa ren zij aan boord nauwlettend ver- ;orgd want de kleine plantjes groeiden als kool. En een paar jaren later stond de halve tuin vol met nimmer geziene, maar forse planten, die grote, stevige bladeren hadden. Een van de hovelingen aan het Portu gese hof leed aan de ongeneeslijke neuskanker tenminste, dat beweer de de man. En nu had de Franse gezant een bediende, die van alle markten thuis moet zijn geweest. Baat het niet, och, dan schaadt het al evenmin, zal hij waarschijnlijk ge dacht hebben, maar hoe dit ook zij hij kookte een pot. vol tabaksbladeren en toen het kooksel bijna koud was, moest de hoveling zijn zieke neus urenlang met het aftreksel wassen. En wat een wonder, het zieke reukorgaan was na een week genezen. Toevallig natuurlijk, want u gelooft evenmin als ik, dat de hoveling werkelijk aan kanker leed. Het gelukte soms met behulp van een tabaksblad, het hevige bloeden van een wond te stelpen. De onbekende planten waren dus bijzonder genees krachtig en de teelt vond heel wat navolging. Ter ere van Nicot, noemde men het gewas Nicotiana. Hoe de bewoners van centraal-Ameri- ka de tabak prepareerden, om ze vervolgens te roken, raakte al spoedig m Spanje en Portugal en vandaar via Frankrijk ook in ons land bekend. Het 'toeback suijgen', toeback lurcken of drincken' vond echter talloze tegen standers en hoe onze luitenant-admi raal Piet Heijn het roken op zijn vloot bestreed heb ik u vroeger al eens verteld. Willem Bilderdijk een- maaal een van onze zeer geliefde dichters, beschreef een pijproker aldus: O jammer'k zie hem nog met ingezonken kaken Den naderenden dood in 't geurig reukwerk smaken De spieren uitgedroogd, met rimpelvolle huid, aan't bloedverbrandend vuur der teringkoorts ten buit. Kras, werkelijk heel kras gezegd! Naar het oordeel van een zekere Hoff- ham een helaas mij volkomen onbekende poëeet loog er ook niet om. Onzalig kruid gedoemd ten vure, Nicot bracht u ter kwader ure Uit de Indien in 't Fransch gewest. Sinds werdt ge, in't woeden uitgela ten, meer landplaag, ook van Neêrlands staten, dan dijkbreuk, krijg of runderpest. Nu, daar kon de tabak het óók mee doen! Als in de achttiende eeuw bij een deftige burger een avondpartij gege ven werd, dan boden de bedienden na de eerste plichtplegingen de mannen onmiddellijk het rookgerei aan pij pen, tabak, benevens komfoortjes met stukjes smeulende turf erin. Alles op een groot, zilveren dienblad, speciaal voor zulke gelegenheden vervaardigd. Op een boerenbruiloft waren de eer ste geschenken, die bruidegom, als hij met zijn jonge vrouw uit de kerk terugkeerde ontving een koperen of zilveren tabaksdoos met tondeldoos op Walcheren tintelkot genaamd een vuurslag, benevens een lange Goudse pijp, die met gekleurde lintjes en groen zo aardig mogelijk was versierd. Uit die pijp rookte de jongeman al leen maar op zijn trouwdag. Daarna werd het breekbare voorwerp zorgvul dig weggeborgen en als een dierbare herinnering bewaard. De Duitser Grabner, die aan het eind van de achttoende eeuw als luitenant bij het leger van onze republiek dien de, was in 1790 op het eiland Texel in garnizoen. Hij was daar in kwartier bij een tachtigjarige schipper een man zo verhaalt luitenant Grabner die niemand ooit zonder pijp had gezien. De oude baas werd echter ziek, maar zelfs in zijn kleine bedstee blies hij nog de ene rookwolk na de andere uit. In het kleine vertrekje kon men zelfs 's nachts de rook wel snijden. Hoe moet het wel achter de groen saaien bedgordijntjes geweest zijn? Och, die waren zo veel mogelijk geslo ten, want Het bedgordijn Dient dicht te zijn en wat Jacob Cats voorschreef.... daar had men zich nu eenmaal aan te houden! De schipper ging inmiddels hard ach teruit, maar zelfs in zijn laatste ogen blikken probeerde hij nog een paar trekjes te doen. Slechts even, voor hij de doodssnik gaf, nam de oude man zijn pijp uit de mond. En het levenslicht van Grabners huiswaard was uitgeblust, toen uit de warme pijp nog enkele rookslierten kringel den. C. J. Geldhof. Probewa keukens zijn merkkeukens, mooi afgewerkt formica gevlamd, met aluminium handgrepen en smal palissander strip op de deurtjes, met wafelblad, kost slechts kompleet Deze keuken is prachtig voor aanbouwkeukens, bijpassende buffets servieskasten, hoekkast en wandkastjes in alle maten Keuken 150 cm lang, wit met palissander laden, waarvan een met losse bestekbak en wafelblad Pracht 2-deurs kasten, half leg, half hang, afgehaald als bouwpakket, zeer gemakkelijk te monteren, voor de lage prijs van 129,50 F. Hoornick Middelburg - Stationsstraat 1 - Tel. 01180-6729 of 3904 VOOR DRUKWERK NAAR DE SNELLE DRUKKERS LITTOOY OLTHOFF Spanjaardstraat 47, tel. 01180-2438 Middelburg Stêtoön, GOLDEN DELICIOUS 2 kilo WINSTON 2 kilo GOUDREINETTE 2 kilo Extra Jaffa Grape fruit 7 voor Uw fruitspecialist Langeviele 41, Middelburg Profiteer van de laatste koopjes BREIWOL, per bol vanaf 1,25 HERENSOKKEN 3 paar voor 10,00 KINDER SPORTKOUSEN VOOR DE HALVE PRIJS Haast U.,«. Alles moet weg I Gravenstraat 10-12, Middelburg Speciaalzaak in wol en handwerken Voor al uw naar de m DAUWENDAELE Vrijlandstraat 37, Middelburg, tel. 01180-8542 Artsen: Alléén voor spoedgevallen visites aan vragen voor tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg za. 0.00-24.00 uur: dr. M. Reijerse, Seisweg 29, tel. 3456. zo. 0.00-24.00 uur: dr. A. W. Boerwin kel, Noordweg 214, tel. 2460. Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. F. Jansen-Schra- ma zo. 0.00-24.00 uur: zie onder Sou burg, Nieuwland en Amemuiden, Dau wendaele en Middelburg-Zuid: dr. M. L. v. d. Moer, Stationsplein 1, Amemui den, tel. 01182-1308. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: B. Vaandrager, West straat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: dr. A. C. Kousemaker. To renstraat 46, Serooskerke, tel. 01189- 1212. Dierenarts: J. Hoftijzer, Middelburg, tel. 01180- 3118. (Consult alleen na tel. afspraak): Tandarts: W. Krommenhoek, Rouaansekaai 23, Middelburg, tel. 01180-3320. Apotheek: Middelburg, vrijdag 8 februari tot vrijdag 15 februari: A. Ringeling, Lan ge Delft 133, tel. 2538. Vlissingen: vrijdag 8 februari tot vrij- SIC ILIA. NSE APPELEN ■1 appelen, 2 dl water, 100 g suiker. 1 citroen of 'A dl witte wijn, 2 blaadjes gelatine. Voor de vla: 3/* l melk, 45 g custardpoeder, 40 g suiker, voorts: 3 mandarijnen, 4 walnoten: De custard met de suiker vermengen en met mellc tot een papje aanroeren. De rest van de melk aan de kook brengen en de vloeistof met de aangemengde cus tard- binden. De vla onder af en toe omroeren laten afkoelen en er het sap van een mandarijntje doorroeren. De vla in wijde glazen overdoen. (Er kan natuurlijk ook een kant en klare vla worden gebruikt). De blaadjes gelati ne in ruim koud water weken2 dl water met 100 g suiker en citroensap of witte wijn aan de kook brengen. De appelen schillen en boren. Ze in het suikerstroopje voorzichtig verwar men en de vruchten af en toe omke ren Zodra ze glazig zien de appelen uit het stroopje halen en laten afkoe len. Het vocht zeven, even aan de kook brengen en er van het vuur af de geweekte gelatine in oplossen. Zo dra het stroopje geleiachtig begint te worden het over de appelen scheppen zodat deze gaan glanzen. 1-Iet gerecht je met partjes mandarijn garneren en op elke appel een walnoot leggen. dag 15 februari J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 30-32, tel. 01184-2066. WIJKVERPLEEGSTERS: Middelburg zr. A. Jasperse, Nassaulaan 169, tel. 2919. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. Corrie, Noordstraat 27, Dom burg, tel. 01188-1427. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. N. de Back, West straat 17, Koudekerke, tel. 01185-1318. Groene Kruis, Oranje Kruis en Wit- Gele Kruis Souburg en Ritthem: zr. W. Verhagen-Westerbeke, Stemerding- laan 119, tel. 01183-1541. 9 en 10 FEBRUARI 1974 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Hier een beeld uit liet vroegere Middelburg dat de oude re stadgenoten zich nog wel kunnen herinneren. In het midden het oude gebouw St.-Joris, dat bij de brand in mei 1940 verloren ging en thans herbouwd is. Dit kijk je op de Balans werd genomen vanuit de oude St.-Pieter- straat.

de Faam | 1974 | | pagina 11