Voetbrug over binnengracht, gesloten circuit Vragen en antwoorden in Stromenwijk II 'Kunst uit Zeeland' in Vleeshal 'Klimop-school' belangrijk voor geestelijk gehandicapte kind X Is dit uw kind? DE FAAM MENU TAFELTJE- DEK-JE NIEUWS UIT POELENDAELE fcOMDfffDAG' 17 'JANUARI 1974 Dit zijn twee punten, die voorkomen op de in totaal zesentwintig onderwerpen tellende agenda, die de Middelburgse gemeenteraad maandag 21 januari a.s. krijgt af te wer ken tijdens de eerste vergadering in 1074. De aanvang van de vergadering is twee uur 's middags. De bijeenkomst is openbaar. Iedereen is dus weer welkom op de publieke tribune. De raadzaal van het stadhuis is de plaats van handeling. Deze vergaderruim te is te bereiken via de ingang op de hoek van de Markt en de Lange Noordstraat. Hieronder een overzicht van alle aan de orde komende punten. 1 Mededelingen en ingekomen stuk ken. 2 Afrit binnendijk Nieuwland. In verband met de uitvoering van werken in het industriegebied Vlis- singen-Oost is het noodzakelijk de zuidwestelijke afrit van de Binnen dijk naar de Oostweg in de Nieuw en Sint Jooslandpolder aan het openbaar verkeer te onttrekken. De Oostweg zelf is al een doodlo pende weg. Van de gelegenheid om bezwaren in te dienen tegen dit voornemen is geen gebruik ge maakt. De raad wordt voorgesteld nu te besluiten de genoemde afrit aan het openbaar verkeer te ont trekken. 3 12.200,- voor reflecterende ver keersborden. Volgens een beschikking van de minister van verkeer en water staat moet op de verkeersborden, die de grens van de bebouwde kom aangeven retroflecterend ma teriaal worden aangebracht, voor zover zij zich richten op het ver keer buiten de bebouwde kom. Er zullen in verband hiermede 35 nieuwe borden moeten worden aangebracht. B. en W. willen nu 17 nieuwe borden aanschaf fen. Dat kost 12.200,-. De rest wordt gespreid over een aantal jaren. Op de Koudekerkseweg staan al zogeheten komlijnaandui- dingen die aan de nieuwe voor schriften voldoen. 4 Afwijzend voorstel koopavond Griffioen. Twee winkeliers, die gevestigd zijn in het winkelcentrum aan de Euro- markt (Griffioen) hebben b. en w. toestemming gevraagd voor het houden van een proef voor hel instellen van een wekelijkse koopa vond op vrijdag tot 21.00 uur. De Kamer van Koophandel adviseerde afwijzend op het verzoek te be schikken. Het bleek, dat vier van de zeven winkeliers tegen de koop- avondproef waren en drie voor. Hoewel de gemeenteraad een onaf hankelijke positie inneemt menen b. en w. aan de raad te moetefa adviseren afwijzend op het ver zoek om een proef te beschikken. 5 Voorbereidingsbesluit centrum Dauwendaele. Voor de bouw van een wijkgezond heidscentrum op de hoek van de Vrijlandstraat-Roozenburglaan zal het geldende bestemmingsplan Dauwendaele-centrum gewijzigd moeten worden. Omdat die wijzi ging nog niet gereed is en omdat men de bouw van het gezondheids centrum niet wil vertragen wordt de raad voorgesteld een zoge naamd voorbereidingsbesluit te ne men met behulp waarvan een bouwvergunning kan worden ver leend. Gedeputeerde staten dienen bij deze procedure medewerking te verlenen. 6 Opheffing waterverontreiniging. De raad wordt voorgesteld een bedrag van 19.500,- beschikbaar te stellen om de waterverontreini ging in de omgeving van de Nieu- wehovenseweg en de Prooyense- weg op te heffen. Dat kan gebeu ren door rioleringen te verlengen en aan te sluiten op reeds bestaan de rioleringen, zodat het afvalwa ter van de in dit gebied staande woningen niet meer op de binnen wateren wordt geloosd. Later zul len ook nog enkele verspreid staande woningen op de riolering aangesloten worden. 7 Bouwrijpmaken 10e fase Klaren- beek. In het bestemmingsplan Klaren- beek II B is aan de Hakewill Smithlaan grenzend aan de pro testants-christelijke lagere techni sche school een terrein gepro jecteerd voor de bouw van 3 schoolgebouwen en een gymnastiek lokaal. Omdat de plannen voor de bouw van een openbare basis- en kleuterschool thans vergevor derd zijn, is het noodzakelijk, dat de Hakewill Smithlaan in westelij ke richting wordt doorgetrokken. Voor het bouwrijpmaken van dit gebied (riolering, elektriciteitslei dingen en dergelijke) wordt de raad om een krediet van ƒ293.000,- gevraagd. 8 Bouwrijpmaken terrein Schout straat. Aan de Schoutstraat (Middelburg- Zuid) zullen 38 woningen gebouwd gaan worden. In verband hiermede moet het terrein bouwrijp ge maakt worden. De raad wordt daarvoor om een krediet van in totaal 174.100,- gevraagd. 9 Krediet voorzieningen Spuistraat- Spanjaardstraat. Voor de uitvoering van het be stemmingsplan-Spanjaardstraat- Spuistraat moeten nog de volgen de voorzieningen worden getrof fen. Het maken van een afschei ding aan de Bleekersgang, het ge deeltelijk afbreken van een fietsen berging aan de Vijf Ringen, het aanbrengen van verlichting en be planting aan de Suikerpoortgang en het inrichten en afscheiden van een speelterrein aan het Suiker plein. De raad wordt om een kre diet van 40.500,- hiervoor ge vraagd. 10 Beplanting trimbaan Dauwendaele. In het kader van de nationale boomfeestdag zullen ook in Mid delburg weer heel wat bomen en struiken worden geplant. Dat ge beurt door ongeveer 100 schoolkin deren. Dit jaar vindt het.plantfeest plaats op de trimbaan in Dauwen daele. Die baan is door de bewo ners zelf gemaakt en aangelegd, maar het is er nogal vlak. Daarom zullen tussen de banen beplantin gen worden aangebracht, die ook als windscherm kunnen gaan die nen. De raad wordt gevraagd om een krediet van 25.000,-. 11 Voetbrug over binnengracht bij Trefcentrum De Gruyter. Nog in de maand maart van dit jaar zal het Trefcentrum Van de Gruyter in Middelburg worden ge opend. Vrijwel tegelijk moet dan ook de voetbrug over de binnen gracht. die het Trefcentrum met het Geeregebied verbindt gereed zijn. De raad wordt gevraagd ak koord te gaan met de aanleg van die brug in de kosten waarvan binnen het geheel is voorzien. 12 Betere watervoorziening klein-in- dustrieterrein. Om de watervoorziening op het klein-industrieterrein te verbeteren moet een nieuwe voedingsleiding aangelegd worden vanaf de Veerse- weg via de Veersesingel en de Dampoortweg. Gelijk hiermee zal de gasleiding worden vernieuwd. De raad wordt gevraagd het daar voor benodigde bedrag ad 68.000,- ter beschikking te stellen. 13 Hoofdleidster 'De Zandhof'. De raad wordt voorgesteld mejuf frouw J. M. de Kater uit Middel burg te benoemen als hoofdleid ster van de openbare kleuterschool 'De Zandhof'. Zij zal als zodanig mevrouw Dangers-Langeraar op volgen. 14 Hoofdleidster 'De Pierrot'. Voorgesteld wordt mejuffrouw L. K. de Pagter te Vlissingen als hoofdleidster te benoemen van de openbare kleuterschool De Pier rot', Keurhove I. 15 Benoeming lid adviescommissie ge meentelijke kredietbank. Voorgesteld wordt mevrouw J. D. Helm-Waage voor een tijd van drie jaar te herbenoemen als lid van de commissie van advies gemeentelij ke kredietbank. 16 Artikel 47 kleuteronderwijswet. Volgens dit artikel moet de ge meenteraad jaarlijks een aantal bedragen voorlopig vaststellen, die onder andere verband houden met Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 133 \orige week hebben wij een gedeelte van de vragen en antwoorden daarop, die tijdens een voorlichtingsavond voor de bewoners van Stromenwijk 11 aan de orde zijn geko men de revue laten passeren. Hierna de rest van de vragen en antwoorden. onderhoud, verlichting, verwar ming, onderhoud, enz. De raad wordt voorgesteld deze bedragen over 1971 voorlopig vast te stellen. 17 Artikel 55ter, lid 1 van de lager onderwijswet. Hetzelfde als onder punt 16 kan worden opgemerkt met betrekking tot dit onderwerp. Alleen gaat het hier om de lagere scholen. 18 Algemene kredieten voor kleuter scholen en lagere scholen. De raad verleent jaarlijks een tweetal 'algemene kredieten' tot een bedrag van ƒ25.000,- en wel één voor het kleuteronderwijs en één voor het lager onderwijs. B. en w. kunnen daaruit dan putten, wanneer aanvragen op grond van artikel 50 kleuteronderwijswet en artikel 72 lager onderwijswet 1920 worden ingediend. Voorge steld dit ook voor 1974 te doen. 19 Ombouw op aardgas. De besturen van de verenigingen, die de hierna genoemde scholen 'exploiteren' verzoeken de raad om medewerking om de centrale ver warmingsinstallatie, die nu op olie worden gestookt te mogen ombou wen op gebruik van aardgas. Het milieu-aspect speelt hierbij een rol, alsook de oliemoeilijkheden. B. en w. stellen de raad voor gevraagde medewerking te verle nen. Het gaat hier om de volgende scholen. De Admiraalschool, De Stromenwijkschool, De Griffioen- school, De jhr. mr. De Casem- brootschool, kleuterschool Veerse singel 45, kleuterschool 'Poppen- burg', kleuterschool 'De Blokken doos' en kleuterschool 'Pimpam- poentje'. 20 Aanvulling leermiddelen VBO 'Drie- stromenschool'. De raad wordt om een krediet van 324,50 gevraagd om leermiddelen van de afdeling voortgezet buiten gewoon onderwijs van de Driestro- menschool' aan te vullen. 21 Vergoeding kosten vakonderwijs. Aan de raad wordt voorgesteld een vergoeding 'te geven van de kosten voor het geven van nuttige hand werken (2.1/4 uur per week) aan de 'Gereformeerde Streekschool voor Midden-Zeeland', in de, Graven- straat te Middelburg. 22 Opheffing commissie algemene bij standswet. Deze commissie die op grond van artikel 75 van de algemene bij standswet werd ingesteld heeft zich uitgesproken voor opheffing van deze commissie, omdat steeds meer onderwerpen door de centra le overheid geregeld worden. De raad wordt voorgesteld overeen komstig de wens van de leden van de commissie, deze commissie op te heffen. 23 Medewerking experiment gesloten bejaardencircuit. Er is al veel geschreven over het experiment dat op Walcheren wordt ondernomen met het zoge naamde gesloten circuit welzijns werk voor bejaarden. Opzet is dat door vrijwillige samenwerking van alle instellingen, die zich op het gebied van de bejaardenzorg bewe gen, te komen tot een zo goed mogelijke bejaardenzorg. De raad wordt voorgesteld om aan dit experiment mee te doen onder andere in de vorm van een be stuurlijke vertegenwoordiging, me dewerking bij uitvoerende werk zaamheden bij opstellen adviezen en door het verlenen van een sub sidie van ten hoogste ƒ0,135 cent per inwoner op 1 januari 1974. Menu tafeltje-dekje. Maandag 21 januari a.s.: erwten soep plus toetje; dinsdag 22 januari a.s.: gebakken kabeljauw, tirolienne, puree; woensdag 23 januari a.s.: ge mengde gehakt, spinazie, aardap pelen; donderdag 24 januari a.s.: kip in lash, tuinerwten, rijst; vrijdag 25 januari a.s.; kip in roomsaus, groentenfantasie Mexi co eiernudels; zaterdag 26 januari a.s.: gesneden rundvlees, spruitjes, aardappelen. SCHOLEN Komen er kleuterscholen en lagere scholen in onze wijk? Wethouder Hu- bregtse van onderwijs voegde om een beeld te geven van de scholensituatie Stromenwijk I en II bij elkaar. Uit zijn antwoord bleek o.a. er in dit gebied twee kleuterscholen zijn. Elk met drie klassen. Op de ene is nog plaats voor 45 kleuters en op de andere voor 27 kleuters. Om die re den zullen er geen kleuterscholen in Stromenwijk II gebouwd worden. Hetzelfde geldt voor de lagere scho len. Er zijn drie lagere scholen. Van de P. C. Admiraalschool staan drie lokalen leeg op dit moment. De Stro menwijkschool is vol en de openbare Sandenburchschool hoopt spoedig een achtste leerkracht te kunnen verwel komen. Er zal in Stromenwijk II geen lagere school worden gebouwd. Volledigheidshalve deelde de heer Hu- bregtse nog mee, dat, in het ver leden een r-k school bij gebrek aan leerlingen was gesloten. CRECHE Kan er een crèche worden ingericht onder deskundige leiding? Wethouder Gillissen antwoordde dat het hier gaat om een particuliere zaak. De stichting voor opvang van kinderen heeft in Middelburg een aantal peuterspeelza len. De gemeenteraad heeft bepaalde voorwaarden gesteld voor het stichten van crèches en peuterspeelzalen. Mo gelijk biedt het nieuwe verenigingsge bouw van de wijkvereniging 't Zand, dat naar het zich laat aanzien ge bouwd gaat worden, mogelijkhe den. BESTRATINGEN De directeur van gemeentewerken, ir. In de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis wordt van vrijdag 18 tot en met zondag 27 januari a.s. de tentoonstelling 'Kunst nit Zeeland' gehouden. Gedeputeerde staten van Zeeland, gaven na een advies van de Zeeuwse Culturele Raad. opdracht tot het samenstellen van een collectie van werken van Zeeuwse kunstenaars. 75 Zeeuwse kunstenaars hebben vrijwillig werk ingezonden en daaruit heeft een jury een collectie van 57 schilderijen, tekeningen, etsen, reliëfs, objecten en wandkleden samengesteld. Reizende tentoonstelling. De collectie werd eerder geëxposeerd in Goes, Hulst, Rotterdam, Bruinisse, Vlissingen en Brugge, in welke laatste plaats niet minder dan 6000 bezoekers werden geteld. Bovendien wijdde de Belgische televisie een programma van 20 minnuten aan de tentoonstel ling. Bij de collectie waarvoor ook in Mid delburg veel belangstelling wordt ver wacht is een losbladige catalogus ge maakt, die naast een inleiding van de kunstcriticus Lambert. Tegenbosch, over elke kunstenaar een pagina met foto's en gegevens bevat. Onderstaan de tekst uit de inleiding van Tegen bosch geeft een indruk van het kunst klimaat in Zeeland, zoals het zich in de geëxposeerde collectie weerspie gelt. „Er is in de wereld van de beeldende kunst niets aan de hand dat ook niet in een of andere vorm en in een of andere kwaliteit in Zeeland wordt teruggevonden. Er zijn schilders en objectenmakers, figuratieven en ab stracter kunstenaars die in kunst geloven en kunstenaars die het niet meer twijfelloos zeker weten. Er is een aantal mensen die op elke plaats in Nederland tenminste even opvallend van kwaliteit zouden zijn als ze blijken binnen Zeeuws bestek. Wat het meest kenmerkend is voor de kunst van onze tijd, de libertijnse veelheid van stijlen en expressiewij- zen, dat wordt ook teruggevonden in het werk van de Zeeuwse kunste naars. Misschien is het totale kunstkli- 24 Subsidie 'Open Huis' Nieuwland. Voorgesteld wordt een subsidie van maximaal 120,- te verlenen in deze activiteit, die werd ontplooid op tweede kerstdag in de protes tants-christelijke school te Nieuw en Sint Joosland. 25 Regelingen voor ambtenaren. Voorgesteld wordt diverse regelin gen, die van toepassing zijn op medewerkers van de gemeente Middelburg aan te passen. 26 Rondvraag. maat in Zeeland echter nog van het ouderwetse kunstklimaat, omdat er blijkbaar nog animositeit bestaat tus sen de aanhangers van de onderschei den 'scholen'. Is het typisch voor de kunstwereld dat alles kan en niets de boosheid van wie dan ook oproept, in Zeeland wordt de veelheid van moge lijkheden nog aangevallen en verde digd daarin is Zeeland provinciaals vergeleken met bijvoorbeeld Amster dam. maar tegelijk ook sympathie ker". Openingstijden. De tentoonstelling is van maandag tot en met zaterdag geopend van 10-17 uur; zondags van 14-17 uur. De rijks- en provinciale aankoopsubsidierege ling kunstwerken zijn van toepassing. De entreeprijs bedraagt 0,50 per per soon. Voor de goede orde maken wij er nu reeds melding van dat het overdekte zwembad op zondag 27 januari aan staande niet geopend zal zijn van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur doch uitsluitend van 10.00-13.00 uur. Op de middag van die zondag worden namelijk de Zeeuwse winterkampioen schappen verzwommen. Deze gedeelte lijke onttrekking aan het 'vrijzwem- men' vindt slechts één keer per jaar plaats. En dat is dus op zondag 27 januari aanstaande. Badhuis. Mijdt de baadpiek! Zo riepen wij u vorige week op deze plaats toe. U 'weet, voor het nemen van een douche kunt u niet meer terecht bij de brand weerkazerne, maar moet u in het zwembad zijn. Bij de kassa kunt een kaartje kopen. Het voordeel is, dat u terecht kunt gedurende alle dagen van de week en op woensdag en vrijdaga vond tot 21.00 uur. U hebt dus veel meer kansen om te baden dan voor heen. Maakt u daar gebruik van, zo dat u op de vrijdagavond niet op elkaar hoeft te wachten. Van Uncn, deelde mee, dat alle stra ten in Stromenwijk II nog herstraat moeten worden. Dat gebeurt veelal pas wanneer al bet bouwverkccr uit de wijk verdwenen is. Het is in het belang van de gemeente om met her straten zo lang mogelijk te wachten. Dat klinkt wat negatief. Het is echter zo, dat met de grond nogal 'gerom meld' is. Die grond moet zijn struc tuur weer krijgen. In maart-april zal de Grevelingenstraat aangepakt wor den. Er zal naar gestreefd worden om uit de Biesbosstraat de ergste, gaten te halen. Dit vooruitlopend op een algehele herstrating. Hierbij zullen ook de trottoirs 'meegenomen' wor den. De heer Van Unen zegde toe. dat uit het gedeelte van de Oosterschelde- straat de putten gehaald zullen wor den. Mogelijk kan dit gedeelte bij het herstraten ook onderhanden genomen worden. PLANTSOENEN EN BEPLANTIN GEN Er is nog geen gras gezaaid, zo bleek uit een antwoord dat werd gegeven door ir. Van Unen. Dat gebeurt in het voorjaar. In de plantsoenen worden grote rozenborders aangelegd, terwijl er ook verschillende soorten sierbo- men- geplant zullen worden. De heer Van Unen stelde dat Stromenwijk II een wijk is, waarin erg veel groen zal komen. De suggestie om bij de plant soenen papiermanden te plaatsen nam de directeur van gemeentewerken graag over. BUSVERBINDING Kan er een busverbinding komen? Volgens dr. Van Ooijen, commissaris van politie, heeft een onderzoek uitge wezen, dat een stadsbusdienst een zeer onrendabele zaak is. Er wordt nu bekeken of in samenwerking met Vlis singen tot. een busdienst gekomen kan worden. Wanneer de Nieuwe Vlissing- seweg vierbaans wordt zal de bushalte nabij de Oosterscheldestraat op die weg komen te vervallen. Mogelijk kan de busverbinding dan via de Stromen wijk geleid worden. Dit wordt nader bekeken. DIVERSEN Er werd gepleit voor éénrichtingsver keer in de Biesbosstraat, en in de Dordtsekilstraat. „Wij gaan onderzoo ken of dat inderdaad gewenst is." Aldus de commissaris van politie. Te gen eigenaars van loslopende honden is al enkele malen proces-verbaal op gemaakt. Ten aanzien van het zo schoon mogelijk houden van de wijk moet een beroep gedaan worden op alle bewoners. De politie zal ook on derzoeken hoe de situatie geregeld kan worden met betrekking tot. het rijden over de stoep door melkman en bakker. Een rayonagent kan in deze mogelijk een goede invloed heb ben. Aan weerszijden van de entree bij de 2-hoogwoningen zullen groen- blijvende bosjes worden geplant. Bo vendien zullen er paaltjes worden ge plaatst waartegen fietsen gezet kun nen worden. De entree van deze wo ningen is niet bestemd voor het. stal len van fietsen en hét deponeren van allerlei soorten reclamedrukwerk. Vanaf I november 1973 is het. schoon maken van de portalen geregeld. Bo vendien zullen bloembakken in de por talen worden geplaatst. Deze laatste mededelingen werden gedaan door de heer Tevel, directeur van de woning bouwvereniging 'Middelburg.' De voor zitter van deze woningbouwvereniging, de heer Mol. bracht een plan naar voren waaruit bleek, dat de woning bouwvereniging de bedoeling heeft om bewonerskernen in het leven te roe pen, zodat bv. klachten en wensen gekanaliseerd worden. Afvoerputjes worden erg op prijs gesteld. Medege deeld werd echter, dat het geen ge bruik meer is deze in woningwetwo ningen aan te brengen. De commissa ris van politie deelde tot slot nog mee, dat, van geval tot geval bekeken wordt of het gewenst is een bepaalde straat voorrangsweg te maken. Ten aanzien van de Oosterscheldestraat zal dit nader onderzocht worden. Er komt een verbinding tussen het fiets pad langs de Nieuwe Vlissingseweg en de Haringsvlietstraat. De bewoners van de Grevelingenstraat houden een vrij uitzicht, met dien verstande, dat aan de overzijde van die straat bij zondere gebouwen zijn gepland, zoals bv. de permanente detailhandels school. Alle gebouwde garageboxen zijn verhuurd. Er worden er volgens de heer Tevel nog zes gebouwd. Nog maar kort geleden was er in de vleeshal van het Middelburgse stad huis een interessante tentoonstelling te bezien, van werkstukken gemaakt door leerlingen van de school voor zeer moeilijk lerende kinderen, de 'Klimop-school', sinds 1969 gevestigd aan de Grevelingenstraat in Middel burg. Vele bezoekers stonden eigenlijk versteld van hetgeen deze geestelijk gehandicapte kinderen tijdens' de handvaardigheidslessen gemaakt had den. Bij de opening van de tentoon stelling zei het hoofd der school, de heer J. Gunnéinan: „Wij willen laten zien wat deze kinderen kunnen, wal ze niet kunnen weten we al". Op deze uitspraak is heel de onderwijsvorm zoals men die in de 'Klimop-school' aantreft, gegrond. Als er een nieuwe leerling op de 'Klimop-school' komt, wordt in eerste instantie grondig nagegaan wat de mogelijkheden van deze leerling zijn. „Men gaat doorgaans nog te veel uit van het normale kind", aldus de heer Gunneman, „maar dat kim je natuur lijk niet doen. Je moet echt zoeken naar het vaak kleine begin waar je op kunt bouwen; andere mogelijk heden van het kind komen dan van zelf naar voren". De leeftijd van de leerlingen kan va riëren tussen de zes en de twintig jaar, maar in de meeste gevallen gaan de leerlingen toch wel voor hun twin tigste van school. Ze hebben als ze van de 'Klimop-school' komen, twee alternatieven: de beschutte werkplaats of het dagverblijf op het terrein van Vijvervreugd. Voor veel leerlingen is de schoolperio de enorm belangrijk, want in de meeste gevallen wordt hun 'kleine wereld' toch behoorlijk uitgebreid. Dank zij de inspanning en het geduld van de leerkrachten, met de heer Gunneman meegerekend 6 man, leren ze lezen, schrijven, rekenen, zij het dan op hun niveau. Lezen en schrijven is enkel voor de allerbesten wegge legd, maar er wordt erg veel aan taal gedaan in de vorm van spreekles. Men leert de kinderen eenvoudige in formatie over zichzelf verstrekken, etc. Rekenen beperkt zich in vele gevallen tot begrippen als: veel, wei nig, erbij en eraf. Natuurlijk staan op het rooster ook vakken als gymnas tiek en handenarbeid. Ook zingen doen de kinderen erg graag. Er wordt lesgegeven in groepsver band. Per leerkracht is er een groep van ca 14 kinderen. De groepen zijn ingedeeld naar leeftijd en soms wor den binnen de groep weer kleine groepjes gevormd, zogenaamde 'ni veau-groepjes'. Leerlingen uit zo'n groepje krijgen tegelijkertijd les over een bepaald onderwerp, zodat ze min of meer samen kunnen werken. Als elke leerling alleen maar individueel onderricht zou krijgen, zou dat ten koste gaan van sociaal gevoel. Ten opzichte van elkaar gedragen de gees telijk gehandicapte kinderen zich ver der heel normaal, er zijn er wel eens een paar die elkaar in de haren vliegen, maar dat gebeurt ook op andere scholen. „Het zou bijzonder fijn zijn", aldus de heer Gunneman, „als het aantal leerlingen per groep teruggebracht zou kunnen worden tot 10. Dit is trouwens het aantal waar ook landelijk naar gestreefd wordt". Bijzonder belangrijk voor deze kinde ren is ook de manier waarop ze behandeld worden. Accepteren zoals ze zijn. met hun handicap, is verre weg het beste maar in vele gevallen ook het moeilijkste. Vooral voor de ouders is het een enorme opgavé, temeer daar zij nog weer anders tegenover hun gehandicapte kind staan dan de onderwijskrachten op school. „Het is voor ons gewoon ons werk wat we doen", aldus de heer Gunneman, „wij doen ons best om de kinderen iets te leren, maar ik kan begrijpen dat één en ander sommige ouders toch nog wel eens wat tegen valt, omdat ze van hun kind toch net iets meer verwachtten dan er uitein delijk in blijkt te ziten. Toch is de samenwerking die er tussen ouders en school is, goed te noemen. We hebben prettige contakten met de ouders, die soms behoorlijk ver weg wonen. We hebben hier op school een groot aan tal kinderen uit Vijvervreugd, onge veer de helft van het totaal aantal leerlingen, de anderen komen uit Mid delburg en Vlissingen en de rest van Walcheren. De leerlingen blijven van 's-morgens negen tot 's-middags drie uur op school, in de middagpauze eten ze gezamenlijk per groep in het eigen klaslokaal. Dat samen eten vormt ook een onderdeel van het leerprogramma: de kinderen leren netjes eten, met mes en vork. Ze eten hier brood, dat ze zelf meebrengen, de school zorgt voor melk". Een feest apart voor de leerlingen van de 'Klimop-school' is het half uurtje zwemmen dat ze per week krijgen, een half uurtje dat eigenlijk veel te kort is. Maar er zijn op het ogenblik geen mogelijkheden de zwemtijd te verlengen en dus moeten deze dertig minuten gehandhaafd blij ven. Afgezien nog van het feit dat de onderwijzer of onderwijzeres tijdens het zwemmen de gelegenheid heeft om aan elk kind afzonderlijk eens wat extra aandacht te besteden, is ook de schoolarts over het zwemmen zeer enthousiast. Door de zwembewe gingen worden een aantal spieren ge bruikt die anders niet zo vaak ge bruikt worden. De houding van veel kinderen is mede door het zwemmen veel verbeterd. Vandaar dat het niet zo vreemd is dat de heer Gunneman tijdens de opening pleitte voor een eigen zwembad voor de 'Klimop- school'. „Achteraf bezien ben ik er eigenlijk wel een beetje van geschrok ken", bekent hij, „het komt me nu wat egoïstisch voor. Maar ja, je staat voor je school natuurlijk. Ik kan me overigens voorstellen dat er plenty andere scholen en instellingen zijn, die even graag een zwembad willen hebben". Het werk van de heer Gunneman en zijn staf is vaak erg moeilijk, temeer nog daar zij geen direkte resultaten van hun werk zien. Op een normale lagere school kan een onderwijzer na een bepaalde periode, na een jaar bijvoorbeeld, nog eens zeggen: „Zo, ik heb ze dit of dat geleerd". Dat gaat bij deze vorm van onderwijs niet op: resultaten blijken hier soms pas na een aantal jaren. „Soms zie je een heel kleine vordering per jaar", aldus de heer Gunneman „en soms zelfs dat niet eens. Maar, als je ln dit werk zit dan leer je met kleine dingen tevre den zijn..." HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 17 tot en met woensdag 23 januari. Do. 8.52 en 21.30, vr. 10.02 en 22.46. za. 11.10 en 23.49, zo. 12.07, ma 0.38 en 12.56, di. 1.19 en 13.37, wo. 1.56 en 14.15. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minuten later. Zou telande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Aan de wandel met de beer. De moeder Van dit leuke pop- penmoedertje kan de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Zij ontvangt er dan bovendien een waardebon van vijf gulden.

de Faam | 1974 | | pagina 3