Vragen en antwoorden in Stromenwijk II 'Papilion' met operette in de Middelburgse Schouwburg Is dit uw kind? I 3 DE FAAM MENU TAFELTJE- DEK-JE OPENBARE RAADS VERGADERINGEN V*eT °Q NIEUWS UIT POELENDAELE KUIPERSPOORT. CLUB-VOOR OUDEREN GRAVENSTRAAT ONDERHANDEN BRIEVEN AAN DE BURGEMEESTER VERKEERS MAATREGELEN SIX SIX I.V.H.A.-NIEU W S OPEN TAFEL IN DE BURGERZAAL VW^WVVWWi/VVWSIWVNIVVVWVVWVVVWVVVVVVVVWVVVNA' DONDERDAG 10 1974 Net voor de kerstdagen belegden burgemeester en wethouders in een van de nieu we wijken in Middelburg, Stromenwijk II, een voorlichtingsbijeenkomst. De be doeling was de bewoners van die nog zeer nieuwe wijk (alle huizen zijn nog niet bewoond) in de gelegenheid te stellen over allerlei zaken met de wethou ders en andere gemeentelijke deskundigen van gedachten te wisselen. Ondanks de wellicht wat minder gunstige tijd bestond er voor die bijeenkomst een zeer goede belangstelling. In de gezellige aula van de Driestromenschool aan de Greve- lingenstraat verzamelden zich rond achten een keine zestig buurtbewoners. Be- halve wethouder Baars, Hubregtse en Gillissen waren aanwezig de directeur van gemeentewerken, de commissaris van politie en vertegenwoordigers van de wo ningbouwvereniging Middelburg, de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland, de welzijnsraad en de buurtvereniging 't Zand. Na een kort woord van welkom door wethouder Baars en een kwartier kijken naar dia's uit eigen wijk begon het vraag- en antwoordspel dat bijzonder levendig en interessant was. SPEELGELEGENHEDEN. Veel personen hadden gebruik ge maakt van de mogelijkheid om schrif telijk vragen te stellen. Niet minder dan 13 vragen hadden betrekking op speelgelegenheden. Wethouder Gillis sen kon antwoorden, dat het nu nog braakliggende terrein tussen de Bies bosstraat en de Volkerakstraat her schapen zal worden in een speelter rein voor de kinderen. In samenwer king met de op dit punt uiterst des kundige stichting ruimte voor de jeugd is een plan gemaakt dat er in voorziet het terrein in drie stukken te delen. De delen worden van elkaar gescheiden door paden en struiken. Op die paden kan ook gerolschaatst worden. Een van de delen is bestemd als veld om balspelen te spelen, een ander deel wordt ingericht met een klimstelling en het derde gedeelte is voor de kleintjes. Daar wordt ge maakt een zandbak, terwijl er voorts bielzen, palen en buizen worden neer gezet, waarop naar hartelust gespeeld kan worden. Voorts krijgt het terrein wat hoogteverschillen. Het wordt ge draineerd, zodat de afwatering gere geld wordt, waardoor er geen vrees hoeft te zijn voor wateroverlast in de omgeving. Het speelterrein zal onge veer 30.000 a 40.000 kosten. Wet- putten waren gemaakt geen water- vraagd dat in de loop van het tweede kwartaal 1974 met het aanleggen be gonnen kan worden. Eerst moet er een voorstel aan de raad worden gedaan en moet een krediet beschik baar gesteld worden. De aanleg van het speelterrein zal niet van invloed zijn op de huren van de huizen. Onder de klimrekken zullen geen tegels wor den gelegd. De ondergrond zal uit zand bestaan. De zandbak zal niet afgedekt worden. Wie moet dat elke avond doen? Het zand wordt regelma tig verschoond. Wethouder Gillissen stelde nog, dat wanneer er mensen zijn die over het thans voorgelegde plan willen spreken dat zeker moge lijk is. WATEROVERLAST De wateroverlast in de brandgangen en zelfs in schuurtjes kwam ook ter sprake. De heer Tevel van de woning bouwvereniging stelde dat er in de brandgangen, nu er 'slootjes' en grind- putten waren gemaakt geen watero- overlast meer mag zijn. Zo dat nog het geval is, zal dat door de woningbouw vereniging nader onderzocht worden. De heer Van Unen, directeur gemeen tewerken wees er nog op, dat wan neer de structuur van de grond na verloop van tijd weer aangepast is de wateroverlast ook sterk zal afnemen. BRIEVENBUS-TELEFOONCEL Een telefooncel is gepland in 1974- 1975. Er is inderdaad behoefte aan een brievenbus. Door de gemeente zal bij de PTT gevraagd worden om spoe dige plaatsing van een brievenbus. Ook zal de plaatsing van een auto maat aanhangig worden gemaakt. WINKELS Er was een aantal vragen over de vestiging van winkels in dit gedeelte van Stromenwijk. De mensen die ver wachtten dat er nog winkels in deze wijk zouden komen moesten worden teleurgesteld. De wijk is volgens de heer Baars te klein om voor onderne- irurs aantrekkelijk te zijn voor het vestigen van een zaak. De veranderde koopgewoonten (een keer per week een tas boodschappen halen, koelkas ten e.d.) hebben daartoe geleid. „Zou er echter een ondernemer zijn, die belangstelling heeft voor vestiging in deze wijk dan zullen wij daaraan graag medeweken". Aldus de wethou der. Voorts waren er vragen over de vestiging van scholen, van een crèche, over de bestrating, over honden, het verkeer, plantsoenen, verwarming enz. Daarop hopen wij een volgende keer nader in te gaan. Maandag 14 januari a.s. Var kenskarbonade met paprikasaus, groente fantasie Mexico. Dinsdag 15 januari a.s.: capucij- ners met spek en toetje, woensdag 16 januari a.s. gebak ken varkenslever, appeltjes, pu ree. Donderdag 17 januari a.s. var- kenscarbonade in kerriesaus, spercibonen, rijst. Vrijdag 18 januari a.s.: kabel- jouw met fantasiesaus, wortelt jes, puree. Zaterdag 19 januari a.s. runder lapjes, andijvie, aardappelen. Met het oog op de op maandag 21 januari a.s. te houden gemeen teraadsvergadering komen vol gende week weer diverse com missie en een raad in openbare vergadering bijeen. Maandag 14 januari a.s. vergade ring commissie onderwijs (17.00 uur). dinsdag 15 januari a.s.vergade ring commissie financiën (16.00 uur). dinsdag 15 januari a.s. vergade ring commissie gemeente-bedrij ven (19.30 uur). woensdag 16 januari a.s. verga dering Kulturele Raad Middel burg (17.00 uur) donderdag 17 januari a.s. verga dering commissie sociale zaken en volksgezondheid (punten! me dewerking gesloten circuit wel zijnswerk voor bejaarden, aan sluiting op riolering woningen Prooijenseweg en Nieuwenhoven- seweg). (16.30 uur). De vergaderingen zijn openbaar, zodat iedere belangstellende deze kan bijwonen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 133 Badh"" De Middelburgers, die anders naar de brandweerkazerne gingen voor het ne men van een douche hebben nu duide lijk de weg naar het zwembad gevon den, waar, nu het badhuis is gesloten, de mogelijkheid is geopend om te douchen- Mijdt de haadpiek! Dat is een advies dat wij zouden willen geven aan die genen, die regelmatig komen douchen. In tegenstelling tot het vorige badhuis kan men de gehele week terecht in het .zwembad om er te baden. Nu was het zo, dat er op vrijdagavond door diverse mensen gewacht moest wor den. Diplomazwemmen. Op de eerste zaterdag van de maand is er weer diploma gezwommen. Door de feestdagen was h~t aantal deelne mers wat minder dan' gebruikelijk. Toch konden er nog 41 A-diploma's en 17 B-diploma's worden uitgereikt. Op zaterdag 2 februari a.s. wordt er weer voor het diploma gezwommen. Proefzwemmen een week tevoren en' >o wel op 26 januari a.s. om 13.00 uur. -•j jt Zondag 27 januari a.s. Op zondagen is het overdekte bad open van 10.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Op zondag 27 januari a.s. wordt daarop een uitzondering gemaakt. Dat is dan de enige uitzondering in het gehele winterseizoen. Omdat door de zwemvereniging Luctor in dat weekend de Zeeuwse winterkampioenschappen worden georganiseerd zal op die zon dag het bad voor het vrije zwemmen niet geopend zijn van 10.00 tot 12.00 uur, maar van 10.00 tot 13.00 uur. Daarna kan er dus niet meer worden gezwommen. Start: a.s. vrijdagmiddag. Aanstaande vrijdagmiddag (11 janua ri), om half 3, vangt er in het Kuipers poort-zalencomplex een gloednieuwe activiteit voor mensen, die wat roya ler in hun vrije tijd zitten, aan. Onder leiding van de bekende kunste naar Leonard Maas, graficus, kunnen deelnemers hun mogelijkheden leren kennen om zich ujt te drukken in verschillende materialen en door di verse technieken. Men kan dan wer ken of is het woord spelen hier beter op zijn plaats? met hout en karton; men kan er ook leren teke nen, schilderen, linoleum steken, wer- ken-met-klei, glas-appliceren. Kennismaking en oriëntering vindt plaats op de eerste bijeenkomst- Schort of stofjas of i.d. is wel ge wenst. Men kan zijn eigen richting kiezen. De eerste cursus-opzet is: ca. 10 lessen. Aantal deelnemers is be perkt tot maximaal 10. De kosten ad. 0,75 per keer mogen geen bezwaar zijn. Aanmelden: liefst telefonisch (7427 of 7537) of op de vrijdagmiddagbijeen komst, in de Kuiperspoort (ingang Hagepreekgang). De vele te verwachten aanmeldingen mogen een duidelijk teken zijn, dat het cultureel- en creativiteitscentrum 'Kuiperspoort' ook in bezit genomen is door wat oudere Middelbur gers! Het gedeelte van de Gravenstraat dat. Jigt,-tussen de Kalvermarkt en de Zusterstraat wordt met ingang van lieden (donderdag) onderhanden genomen. Dat was ook wel nodig, want er zaten nogal wat putten in de rijweg. Het wordt niet alleeen een her- leggen van de stenen, maar het wegdek wordt geprofileerd, zoals dal heet. Er komen o.a. waalklin kertjes aan te pas. Het werk zal naar wordt verwacht ongeveer 112 maand duren. Daarna zullen de trottoirs van de Gravenstraat tussen de Zusterstraat en de Markt worden opgeknapt. De burgemeester krijgt als eerste bur ger van de gemeente nogal wat post op zijn bureau. Daaronder zijn brie ven van allerlei soort en maat. Ge wichtige brieven, leuke brieven, brie ven van oudere mensen, brieven van jonge mensen. Kortgeleden schreef Harry Christiaan- se uit de Molstraat deze brief: Burgemeester ik vind dat er niet zo veel rommel in de vesten en bossen moet worden gegooid. „U bent de eenegiste, die er over kan denken. Wil u het te- gen één oj andere agent zeggen en dat hij op moet letten en „liet gelijk zeggen Vooral tegen de kinderen. Wandt die gooien zo veel rommel op straat en in de bossen." llarry Christiaansc. Een wat langere brief over hetzelfde onderwerp kwam van Louise Maljers uit de Verwerijstraat in Middelburg. Burgemeester „Ik vind dat de mensen niet zo veel rommel in de vesten moet. „worden gegooid, b.v.: oude fietsban den of lege tonnen oj andere oude spullen. En ik hou zo veel van dieren of natuur en na- tuurlijk ook water. „Ik vind het zo zonde voor het water en ook zo zonde voor de eenden en zo. En ook met de bossen. Ze moeten daar ook niet „zo veel rommel gooien. Wandt an ders worden de bossen zo lelijk „En dat is ook iveer niet zo fijn. „U moet er toch wat aan doen. „U bent de eenigste die dat kan doen. „Toe doet u het? Ik hoop het. „Ik zal er wel om willen huilen. „Zoveel rivieren en vesten en vijvers worden er nu vuil gemaakt. Kunnen ze dat dan niet even in de vuilnisbak doen. „Nu wilt u dat zeggen of schrijven ik wacht op het antwoord. „Ook al staat het op de enveloppe ik schrijf het nog een keer. Louise Maljers Deze twee jonge Middelburgers heb ben natuurlijk al een antwoord gekre gen. Vorige week is in deze rubriek geschreven over de parkeer en reini gingspoli tie. Hopelijk zullen deze brie ven er toe bijdragen, dat de heren Coppejans en Landman bijzonder wei nig milieu-overtreding hebben te con stateren. Reactie burgemeester. „Het is opvallend, dat de jongere jeugd een beroep op de gemeentelijke overheid doet om te bewerkstelligen, dat onze woon- en leefomgeving niet vervuild. Door liet aanstellen van de reinigini>fagenten wordt getracht een verbetering in de situatie te brengen. Ken verbetering Is echter alleen te bereiken wanneer alle inwoners op dit punt medewerking verlenen. De ge meente doet dus weer een beroep op de inwoners. Nu we wat meer aange wezen raken op de eigen omgeving is het belangrijk dat we zuinig zijn op die omgeving. Het is triest om er in dit verband meldülg van te moeten maken dat de nog. maar kort geleden geplaatste bor den en bordjes van de Cooper Trim baan in het park Toorenvliedt liet doelwit geworden zijn van baldadig heid. Het voorkomen van vernielingen ligt in het verlengde van het zuinig zijn op alles wat leeft en groeit. Ik doe dan ook een beroep op iedere mede burger zuinig te zijn met de eigen omgeving en al wat daar in is. Dank voor uw medewerking". Tot zover de reactie van de burge meester op de brieven, 'waarin door jonge kinderen gevraagd wordt om milieubewustheid, die blijkbaar nog niet iedereen heeft. De Ruijterstraat. Het gedeelte van deze straat, dat ligt tu-jen de Poelendaeleweg en de Trompstraat is ongeveer zeven meter breed. Wanneer aan beide zijden van de straat auto's geparkeerd staan is een vlotte doorstroming van het ver keer niet goed mogelijk. Voorts komt de Ruijterstraat uit op een voorrangs- weg, zodat wachtende auto's zich in die straat moeten opstellen. Met na me autobussen en vrachtwagens kun nen wanneer er aan twee kanten au to's geparkeerd staan moeilijk de Poe lendaeleweg opdraaien. Om aan deze moeilijkheden een eind te maken hebben b. en w. besloten een parkeerverbod in te stellen voor de westelijke zijde van de De Ruijter straat (gelegen tussen Poelendaeleweg en de Trompstraat). Seisdam. Langs het gedeelte van de onbebouw de zijde van de Seisdam gelegen tus sen de Séisbinnenbrug en het perceel Seisdam 26 wordt veelvuldig schuin tussen de bomen, doch ook gedeelte lijk op de rijbaan geparkeerd. Een vlotte doorstroming van het verkeer wordt hierdoor bemoeilijkt. B. en w. hebben besloten een parkeer verbod in te voeren voor de onbe bouwde zdjde van het gedeelte van de Sefsdam gelegen tussen de Seisbinnen- brug en het perceel Seisdam 26. Beide besluiten zijn op 3 januari 1974 ter openbare kennis gebracht. Binnen dertig dagen na die dagen kan iedere belanghebbende beroep instellen bij de kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de commissaris van de koningin in Zeeland te Middel burg. Ook in het jaar 1974 kunt u weer gebruik maken van de diensten van het Instituut voor Huishoudtechnisch Advies. Mevrouw Sas, die aan dit Instituut is verbonden geeft haar on- anfhankelijke en deskundige adviezen op de volgende adressen. Het voorlichtingsbureau Nieuw- Straat. 36b elke donderdagmorgen van 9.30-11.30 uur. In de biljartzaal van het Ontmoe tingscentrum in Dauwendaele elke dinsdagmiddag van 14.00-15.00 uur en elke derde vrijdag van de maand tijdens de koopavond van 19.15-20.30 uur. De heer Pronk, leraar aan de Pedago gische Academie, exposeert gedurende de hele maand januari in de art-Shop Six Six in de Lange Noordsstraat, schilderijen, aquarellen en monodruk- ken. Toegang vrij. Het werk is ook te koop. Actie in de aula van het bejaar dentehuis 'Jacob Roggeveenhuis' in Middelburg. De hele ruimte wordt in beslag genomen door een groep van circa 15 mensen die op de maat van de piano, vrolijk zingend in twee rijen op marcheren. 'Die Feuerwehr, die Feuerwehr, die Feuerwehr ist daklinkt het enthousiast. Met een gebaar vol 'schwung' wordt een emmer bluswater leeggesmeten, waarna de hele groep weer vrolijk door mar cheert Een tafereel als dit kan men elke dinsdagavond in de aula van het be jaardentehuis zien, want op die avond repeteert de groep 'Papillon' hier voor de opvoering van de operette 'Salz- kammergut' op 16 februari in de Mil- delburgse schouwburg. Het wordt de eerste keer voor 'Papilon' dat deze groep in de schouwburg speelt. Dat geldt echter niet voor de leden van de groep. Eeen gedeelte van hen stond al één of meerdere malen op de Bühne bij de Walcherse Operette Vereniging die in 1971 ter ziele ging. Eén van de leden van deze vereniging, José Dore- leijn, zag dit 'overlijden' echter met lede ogen aan en zocht naar een mogelijkheid om de zang- en spelakti- viteiten toch gewoon door te kunnen laten gaan. Met enkele mede-leden van de vereniging richtte zij een groep op, in februari 1971, een groep die later de naam Tapillon' (vlinder) zou krij gen. Deze naam werd gekozen om de beweeglijkheid van de groep te illus treren. De groep stelde al heel vlug een eigen programma op met verschillende lied jes zoals evergreens, operette melodie ën en liedjes uit verschillende musi cals. Met deze programma's boekte 'Papillon' veel succes, het gebeurde wel dat er op een kerstdag 5 verschil lende programma's worden afgewerkt. De optredens vonden vaak plaats in bejaardentehuizen voor personeelsver enigingen etc. Het eerste echte eigen optreden vond plaats in de hal van de Ontmoetingskerk en weird een groot succes. De hele zaal was uitverkocht. Voor de pauze werd een gevarieerde show gebracht met snelle teksten, sketches en liedjes, na de pauze volg de een operette, getiteld 'Die VerschwÖ- rung" geschreven door Wim Verschel ling, die ook voor de operette 'Salz- kammergut' tekent. 'Salzkammergut' heeft liedjes uit de bekende operette Tm Weisen Rössl' die praktisch alle maal ongewijzigd zijn, en ook in het Duits worden gezongen. Verder is de gesproken tekst Nederlands. De groep treedt op zonder speciale kostuums omdat de operette in deze tijd speelt. De eerste operette van 'Papillon' gaf meer werk omdat die in de pruiken tijd speelde. Voor zover nodig, wer den alle kostuums zelf gemaakt, mis schien zal dat nu ook weer wel het geval zijn. In ieder geval niet zo veel als voor de eerste operette, dat staat wel vast. Ook de decors worden door enkele Papülon-leden in elkaar gezet. Ook wordt de nodige aandacht be steed aan een showprogramma van ca. drie kwartier dat voor de pauze voor het voetlicht zal worden ge bracht. José Dorelijn heeft het er maar druk mee, want voor wat be treft dit gedeelte, voert zij de regie. „We proberen er ech iets goeds van te bouwen' aldus José „want we zijn er ons wel van bewust, dat we in de schouwburg spelen. We willen daarom echt iets brengen dat goed in elkaar zit. Voor de pauze in elk geval de show, zonder korte pauze's maar snel achter elkaar door, zodat het publiek geboeid blijft. Na de pauze volgt dan de operette, die ca. vijf kwartier gaat duren"! De groep is erg gelukkig met de pianiste, Lenie de Beukert, die bereid gevonden werd haar te begeleiden. Veel muzikale arrangementen zijn van Jaap Edel, die lange tijd in een orkest heeft gespeeld bij onze Oosterburen, gedurende de tijd dat hij daar werk zaam was. Eigenlijk zijn alle Papilllon- leden even enthousiast en het kan wei-haast niet missen of de schouw burg-première moet goed worden. De sfeer in de groep is opperbest. Begin vorig jaar zag het er even somber uit, want toen waren er van de oude bezetting maar enkele leden over. Door middel van een advertentie kwa men er heel wat adspirant-vlinders opduiken en na een selectie bleven een aantal nieuwe mensen achter, die zich bereid toonden zich zo veel als maar mogelijk was, in te zetten. Tot nu toe zit er maar heel weinig ver loop in het ledental, de groep 'Papil lon' telt 12 dames en 5 heren. Zoals bij andere verenigingen die met zang te maken hebben, dus ook hier een tekort aan mannen. „We hopen dat dit nog verbetert"! aldus José Dorelijn. Ze wil het liefst de groep niet al te groot maken, vooral niet omdat dan waarschijnlijk de regie uit handen gegeven moet worden. Wim Verschel ling (regie operette) en zij kunnen het nu leuk aan, dat willen ze graag zo houden. Erg gelukkig is de groep 'Papillon' met het feit dat ze. financieel de zaak net rond kunnen draaien; het bedrag dat aan huur voor de schouwburg op tafel moest komen, komt geheel uit eigen zak. Het enige dat ons nog ontbreekt" zegt José is ons eigen orkest. We zouden erg inge nomen zijn met een orkestje van een man of vier, vijf, die goed in de muziek thuis zijn. Maar wie weet komt dat nog wel eens...". In Middelburg werd op 4 januari j.I. weer een 'Open Tafel' gehouden in de Burgerzaal van liet stadhuis, ter gele genheid van het nieuwe jaar. Het is de derde achtereenvolgende maal dat een open tafel wordt gehouden. Men heeft in Middelburg voor een Open Tafel gekozen om het klassieke idee van een nieuwjaarsreceptie te omzei len, en er meer een algemene ontmoe ting van te kunnen maken, waarbij teneinde de gezelligheid te verhogen een hapje wordt gegeten. Tot voor enkele jaren werd er door het college van b. en w. van Middel burg niet aan een nieuwjaarsreceptie in welke vorm dan ook gedaan, om dat de commissaris der koningin een nieuwjaarsreceptie hield waarop velen elkaar troffen. Burgemeester drs. P. A. Wolters, die in zijn vorige gemeen te Koevorden wèl een nieuwjaarsre ceptie gewend was,--opperde het idee om in Middelburg ook iets dergelijks te organiseren, maar dan in een wat andere vorm. Burgemeester Wojters droeg bij deze Open Tafel voor het eerst de nieuwe ambtsketen. Zoals bekend is de oude ambtsketen ontvreemd. Aan de keten zijn behalve het wapen van Middel burg ook de wapens van Nieuw en St. Joosland en St. Laurens bevestigd. Een luid applaus klonk op toen de burgemeester van de nieuwe keten gewag maakte. Ongeveer 300 mensen hadden aan de uitnodiging voor de Open Tafel gehoor gegeven. Het Mid delburgs Kamerkoor o.l.v. Bart Leyn- se zorgde voor een fijn intermezzo. Als nieuwjaarsdrankje genoten de be zoekers van de Open Tafel die bestond uit soep, broodjes en koffie van een glaasje brandev/ijn met een klontje kandij erin. Jeugddamkampioen- schappen Deze maand worden in Tilburg, Mep- pel en Amsterdam-Utrecht de rayon wedstrijden voor de juniorendamkam pioenschappen gehouden. Uit ieder rayon plaatsen de nummers één en twee zich voor de nationale finale, die in april in Apeldoorn wordt gespeeld. In Tilburg spelen ook twee Zeeuwen mee, nl. J. Rotte (14) uit Middelburg en J. Baayens (17) uit Kleverskerke. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 3 tot en met woensdag 9 januari, do. 8.20 en 21.02, vr. 9.31 en 22.12, za. 10.45 en 23.23, zo. 11.54, ma. 0.23 en 12.51. di. 1.16 en 13.41, wo. 2.07 en 14.30. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Was ik maar zestien, dan kon ik op deze brommer weg, zo lijkt, dit knaapje te denken. Voorlopig moet het nog ^5

de Faam | 1974 | | pagina 3