Hennnenngen aan oud-Mkfdelburg Strip-O-theek Aquarium vereniging Barbus Kromme Weeie Conchonius' brengt natuur thuis GeM en hulp gevraagd voor Kinderboerderij Middeiiiurg met ili' De Zeeuwse Komedie komt een nieuw stuk in Tdenbur Kinderactie Langevieie eo Valhelm 'HOOFDZAAK' EXPOSITIE IN DE VLEESHAL Inrichting Bloemen niet goed, geld terug Beroepsacteur Domna heeft de regie Kinderfeest op 28 december Minder huwelijken DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 pE p^AM Ditmaal weer eens een paar plaatjes van ons onvolpre zen Abdij-complex. Op de bovenste foto een deel van de Abdij, gezien van af de Balans. Op de onderste foto: de binnenplaats tussen de Kloostergangen. se versie in Rotterdam. Het to neelstuk is inmiddels zo bekend geworden dat het is verfilmd. Na het grandioze succes dat de Zeeuwse Komedie had met 'De Spaan se Hoer' is het een poosje stil ge weest rondom de groep. Een stilte cïie beslist niet onheilspellend was, gezien het resultaat dat het heeft opgeleverd. De grote moeilijkheid v aar de groep mee te maken had. was het ontbreken van een goede regisseur. Cor Verdonk- schot was namelijk naar elders ver trokken en capabele regisseurs liggen blijkbaar niet voor het opscheppen. Uiteindelijk kwam Edo Douma opda gen. beroepsacteur bij de Nieuwe Ko medie in Den Haag. die ook bij de Zeeuwse Komedie heeft gespeeld. Hij had van de moeilijkheden gehoord en wilde graag helpen om die de wereld uit te helpen. Onder zijn leiding wordt nu het nieuwe stuk ingestudeerd. „De Zeeuwse Komedie heeft in de loop van haar bestaan een zeker ni veau gekregen" aldus bestuurslid Ed van Reijmersdal „een niveau dat we kost wat kost moeten zien te handha ven. Terugvaren tot een lager peil is niet zo moeilijk, maar wel uitermate vervelend. Vandaar dat we alle moge lijke moeite gedaan hebben om wer kelijk een goede regisseur te vinden. Dat het een stille periode geweest is, nemén wc op ds koop toe. Overigens is er in die tijd toch heel wat werk verzet, neem enkel maar eens de opknapbeurt die de foyer heeft gekre gen. Het is de bedoeling dat na afloop van een voorstelling de bezoekers hier nog wat blijven hangen, terwijl dan ook de acteurs zich onder hen men gen, teneinde met het publiek over het gespeelde stuk van gedachten te kunnen wisselen. Men moet ook niet vergeten dat wij hot theater geheel in eigen beheer hebben; er gaat ook veel tijd zitten in organisatie, in- en ver koop, reclame etc. Met de verdienste en subsidies die we krijgen, komen we maar net aan uit, maar toch hebben we nog steeds kans gezien om te blijven investeren". Ed hoogt dat 2, 4, 6, 8: wie wordt er om zeep gebracht' net zo een succes wordt als 'De Spaanse Hoer', een stuk dat speciaal voor het vestzaktheater was gezet en dat maar liefst 19 maal werd opgevoerd. Het stuk speelt om streeks het jaar 2000 in de havenstad Rotterdam. Overal in den lande vieren geweld en apathie hoogtij; het is niet belangrijk of er iemand op straat wordt doodgeschoten, je loopt maar gauw door, want het staat zo slordig Burgerbeveiligingstroepen moeten zorgen dal het niet al té gek wordt.. Fabrieken zorgen voor enorme milieu verontreiniging, kortom het zijn de jaren van de 'Bloody funny'. Door het gehele stuk speelt duidelijk een satire op de moderne sameleving die met z'n vele verschillende facetten aan de.kaak wordt gesteld. Het is de bedoeling dat '2, 4, 6. 8. wie wordt er om zeep gebracht' op 15 februari in première gaat. Nu de Nederlandse Heide Maatschap pij begonnen is met de werkzaamhe den van het Meiveld heeft het Bestuur van ile werkgroep Kinderboerderij be hoefte gevoeld mededeling te doen omtrent het wel en wee van de kin derboerderij te Middelburg. In overleg met burgemeester en wet houders van Middelburg en het dage lijks bestuur van wijkvereniging 'Zuid' is besloten om de werkgroep kinder boerderij op te heffen en over te gaan tot het doen oprichten van de 'Stichting kinderboerderij Middelburg'. Deze stichting zal tot doel hebben het oprichten en beheren van een kinder boerderij. Deze stichting in oprichting heeft thans behoefte om haar bestuur en leden uit te breiden met meerdere personen, met. name een penningmees ter en in ieder geval met personen die zich naast het bestuur daadwerkelijk, met plezier en enthousiasme willen inzetten om de plannen, te gaan reali seren, zodat in het voorjaar de papa gaai 'Max' en de geit hun onderkomen zullen krijgen op de boerderij. Vele bedrijven in Middelburg en om geving hebben hun medewerking reeds toegezegd in de vorm van het schenken van dieren en materialen. Ook zijn er reeds financiële schenkin gen ontvangen, de wijkvereniging 'Zuid' heeft het stichtingskapitaal en het honorarium voor een notaris ge schonken, terwijl het Gemeentebe stuur de toezegging heeft gedaan om te zorgen voor een fors startkapitaal, ook heeft de gemeente de schenking van de hofstede met omliggende gron den, onder bepaalde voorwaarde toe gezegd. Om één en ander te realiseren heeft het bestuur van de werkgroep echter toch nog grijze haren. Het plan van de kinderboerderij komt op een to taalbedrag van ca. 300.000,—. Er is dan ook nog zeer veel geld nodig. Desondanks heeft, het bestuur ge meend toch met diverse werkzaamhe den te moeten starten, zodat de kinde ren en ook hun ouders vanal het komende voorjaar een rustpunt kun nen vinden tussen een aantal dieren en planten, want er wordt o.m. door het bestuur gedacht om vele op Wal cheren niet meer voorkomende plan ten terug te brengen op de kinder boerderij. U vraagt zich beslist af wat is die werkgroep dan allemaal wel van plan? ,De boerderij is gelegen tussen de Oude en Nieuwe Schroeweg. In dien U de Oude Schroeweg inwandelt vanuit zuidelijke richting naar het noorden, dus richting Statenlaan, dan ligt de boerderij aan uw rechterhand. Dit rechtse gedeelte van de kinder boerderij is de eerste fase. Op dit terreingedeelte staat een goed onder houden stal. waarin men een theehuis annex praathoek wil realiseren. Tevens wordt hier ruimte geschapen voor dieren-tentoonstellingen van en voor de kinderen, voor praatjes over planten en dieren aan groepen kinde ren voor bezigheden bij slecht weer etc. In de zomermaanden worden de bezoekers in de gelegenheid gesteld om aan de zuidzijde van deze stal op het terras te gaan zitten, waar ze de kinderen gade slaan die in de speel- wei met dieren kunnen spelen. In deze speelwei wil men dié dieren laten lopen die geen gevaar opleveren, zoals een schaap, een geit, enkele konijnen en cavia's. Er zullen ook wat kippen en eenden lopen. Achter deze speelwei zal de Nederlandse Heide My een eendenvijver graven, terwijl in de speelwei een duiventil zal worden ge plaatst. Deze til wordt reeds gemaakt en is ook geschonken). Links van dit terras en de speelwei zullen een aan tal volierès, aquaria en een terrarium huis met fazanterie verrijzen. Eén ren in de fazanterie zal de gehele dag geopend zijn voor een aantal loopvo gels die in vrijheid op het terrein kunnen verblijven. Deze vogels wor den in de nacht hierin ondergebracht, voorts zal tussen het terras en de volières een tijdelijke konijnenheuvel gemaakt worden, terwijl aan de lin kerzijde van de stal een aantal konij nenhokken geplaatst worden. Rechts van de stal is een caviaheuvel ge dacht. In deze eerste fase voor de dieren een rustwei worden gemaakt rond het woonhuis, momenteel staal, de geit hier al heel vaak. De tweede fase van de boerderij hoopt de stich ting te realiseren na het gereedkomen van de werkzaamheden van de Ned. Heide My, deze fase ligt aan de linkerkant van de Oude Schroeweg. Op dit terrein dat. omgeven zal wor den met een watergang, komt de officiële konijnenberg, tesamen met een viertal rust- en graasweiden. Deze weiden zullen voorzien dienen t.e wor den van de nodige schuilstallen. Op één van deze weiden wil men een tweede duiventil plaatsen en tevens zal in één der weiden een plaats worden ingeruimd voor één of meer dere varkens. U ziet de plannen zijn er en er word', aan een aantal onderdelen reeds ge werkt. Thans nog door een kleine groep mensen, ook dit moeten er meer worden. Verder heeft de stich ting behoefte aan materialen en finan ciën om diverse onderdelen te kunnen realiseren. Wij weten het, u krijgt bijna dagelijks via uw brievenbus ver zoeken om financiële steun, uw dage lijkse uitgave is hoog, doch dit is uw kinderboerderij en wij willen trachten u en uw kinderen niet te vervreemden van de natuur, zo schrijft het bestuur in een oproep. De boerderij kan een contact zijn tussen u en de dieren en planten, de boerderij zal trachten ons op te voeden tot een groter milieu besef. Misschien heeft de boerderij een pedagogische waarde, want het kind wil kijken naar dier en plant, wil waarnemen maar niet om het waarne men zelf, doch om aan het gebeuren aktief deel te kunnen nemen. Uw kinderboerderij wil liefde wekken voor de levende natuur. Indien u daadwerkelijk mee wilt wer ken aan de opbouw van de boerderij geeft u dan op bij het sekretariaat Statenlaan 28 te Middelburg, tel. 01180-2989. Wilt u financieel steunen, stort dan uw bijdrage bij de Algeme ne Bank Nederland, rekeningnr. 5103.4248.) t.n.v. Kinderboerderij Mid delburg. Het gironummer van de Alg. Bank Ned. is 46882. De verzamelwoede in stripverha len viert hoogtij. Er zijn mensen die hier komen kijken, die thuis geweldi ge verzamelingen hebben. Iedereen die in de strips geinteresseerd is, kan hier vrijblijvend binnenkopen, kijken kost niets en van koopverplichting is geen sprake. Natuurlijk is het niet de be doeling dat men hier strips komt lezen...." Behalve strips zijn er straks bij de Strip-o-theek ook tekenfilms te koop. Heinz wil een groot aantal tekenfilms in voorraad nemen, ender andere As- terix. Felix the Cat, Popeye etc. Ver der wordt er alles verkocht wat maar met de strips te maken heeft, als posters, stickers etc. Er zullen ook speciaal voor de strip-o-theek schilde rijtjes worden vervaardigd van stripfi guren. Wanneer het nodig mocht blij ken te zijn. kan de zaak nog worden uitgebreid naar achteren, waar de heer Heinz neg ruimte vrij heeft. Gezien de snel groeiende belangstel ling en de groeiende collectie, zal dat wel niet zo heel lang meer duren. Niet goed geld terug. Dat is de nationa le en internationale garantie van Fleu rop-Interflora. Dus mocht er onver hoopt een keer iets fout zijn gegaan, dan kunt onmiddellijk kiezen: of u krijgt uw geld terug, of er wordt zö snel mogelijk opnieuw geleverd. Fleurop-Nederland staat hiervoor ga rant. Belt u maar 070-600920. Met deze tekst in de nieuwste folder lanceert het bestuur van Fleurop-In terflora Nederland een primeur; Fleu rop-Nederland garandeert de aan de aangesloten bloemist-winkeliers toe- vertouwde Fleurop-opdrachten; zowel de in het eigen land uitgevoerde bloe- mengroeten als die in het; buitenland. Klopt er eens een keer iets niet, dan krijgt de opdrachtgever zonder meer zijn geld terug, of de opdracht wordt opnieuw. gratis uitgevoerd. Nederland is het eerste land in Fleu- rop-verband, dat deze garantie biedt, waarmee een belangrijke uitbreiding aan het service-pakket wordt gegeven. Hiertoe behoren tevens de steeds po pulairder wordende bloemencheques. Er is een bloemencheque die uitslui tend in ons land geldig is en daar- Middelburg heeft er weer een nieuw soort winkel bij: een heuse Strip-o- theek, gevestigd in de voormalige sexshop aan de Kromme Weele nr. 1. De eigenaar van de winkel is de heer M. W. Heinz, die het niet langer in de sex-toe,standen ziet zitten. „Ik heb het roer radicaal omgegooid", zo vertelt hij „en eerlijk gezegd bevalt me dit veel beter. Ik zie nu tenminste gewo ne mensen, vaders, moeders, met hun kinderen, die hier een stripverhaaltje komen kopen." Er wordt hard gewerkt in het Vlissingse vestzaktheater 'Eden- burgh' aan het Bellamypark. De Zeeuwse Komedie repeteert er enkele malen per week om straks een bijzonder interes sant stuk 'avant-gardetoneel' voor het voetlicht te kunnen brengen, namelijk het eerste avondvullende stuk van de be kende Vrij Nederland-cartoo nist Jules Feiffer, getiteld: Little Murders. Het stuk kreeg een Ne derlandse bewerking en heet op het programma van de Zeeuw se Komedie: 2, 4, 6, 8; wie wordt er om zeep gebracht? Het origi nele stuk speelt in New York, maar om het publiek mee bij de gebeurtenissen op het toneel te betrekken, speelt de Nederland naast is er een internationale, waar mee cle ontvanger terecht kan bij een van 40.000 buiten onze landsgrenzen gevestigde Fleurop-Interflora bloemis ten. Door middel van deze cheques kan de begunstigde zélf naar eigen keuze bloemen of planten uitzoeken. Iedereen die van plan is voor kerst of nieuwjaar haar of zijn relaties in het buitenland via Fleurop-Interflora bloe- mengroeten te zenden, doet er goed aan deze tijdig op te geven. Daarmee voorkomt men telefoon-, telegram- of telex kosten, die wél gemaakt moeten worden als men tot het laatste mo ment wacht! De heer Heinz mikt met zijn enorme collectie stripboeken niet alleen op de jeugd; volgens hem zijn er ook, vele volwassenen die graaag met hun neus in de strips duiken. Vandaar de zeer uitgebreide collectie die overigens nog eens zo groot moet worden; de helft is nog maar binnen. Nu al liggen overal lange rijen bontgekleurde strips uitgestald; alleen al van Suske en Wiske liggen er 64 verschillende albums. In totaal komen er 84 Suske en Wiske strips, de hele serie. Ook series als Asterix en Buck Danny. Blake en Mortimer. Lucky Luke en vele andere zijn in de stripspeciaal zaak van de heer Heinz te koop. Alle boeken heeft hij in vijfvoud, en deze voorraad wordt constant op peil ge houden. De heer Heinz: Deze strip-o- theek is de tweede in Nederland, al leen in Amsterdam is r.og een strip speciaalzaak. Maar ik kan er wel ai- vast bij vertellen, dat dit hier de- grootste van de twee is'. Het fijnste wat de heer Heinz in deze branche vindt: het feit dat er zoveel verschil lende mensen over de vloer komen. „Kijk", zo zegt hij. „de strip is niet gebonden aan leeftijd of intelligentie, volgens een recent onderzoek van Reader's Digest worden deze verhalen gewoon verslonden. Iedere vrijdagavond is het op het adres Bogardstraat 13 een drukte van belang; mensen lo pen in en uit en het is dan ook niet zo verwonderlijk dat men sen die dit allemaal gadeslaan zich weieens afvragen wat daar nu eigenlijk aan de hand is. Die vragenstellers zijn dan wel echt nieuwbakken import Middel burgers, want iedere Middelbur ger zou toch eigenlijk zelf moe ten weten dat op dat adres het clubhuis te vinden is van de Middelburgse aquariumvereni ging 'Barbus Conchonius', een fraaie Latijnse benaming die staat voor 'prachtbarbeel'. De bijeenkomsten van de vereniging worden geenszins gekenmerkt door met veel verve uitgesproken latijnse namen en veel professioneel gedoe, nee helemaal niet. Het is er bijzonder gezellig en als er een groep leden in de belangstelling staat, zijn het wel de beginners die met raad een daad worden bijgestaan door de meer erva ren aquariumliefhebbers, een slag mensen waar er steeds meer van komen. „Niet zo verwonderlijk", aldus de heer A. Simpelaar, voorzitter van de aqua riumvereniging. „In deze tijd vol haast kun je bijna nergens zo fijn tot rust komen als bij een aquarium, waar je rustig, echt rustig naar kimt zitten kijken, naar de planten, de be wegingen van de vissen... Een goed in gericht aquarium vormt een levend schilderij. Zelfs mensen die niets om de natuur geven en er ook niets vanaf weten Worden er door geboeid!! Het ledenbestand telt hu al ruim 250 na men. We zijn ook aangesloten bij de Nederlandse Bond Aqua Terra die in totaal 25.000 leden heeft. De heer J. W. M. Meulenberg is de contactpersoon, hoofdbestuur cn bovendien nog 2e secretaris in het district Zeeland". De aquariumliefhebberij is een hobby die men zo uitgebreid kan beoefenen als men wil, ongeacht de leeftijd. Er zijn leden bij 'Barbus Conchonius' van 12 maar ook van 70 jaar. Sommige leden hebben thuis een klein 'bakje met visies', maar er zijn er ook bij, zoals bijvoorbeeld de heer H. Vader, die een prachtige grote bak hebben staan, ingericht volgens de regels der kunst, werkelijk een sieraad voor de kamer. Hij geeft dan ook grif toe, „dat het niet het resultaat is van een paar weekjes liefhebberij", maar dat hij deze hobby al heel lang beoefent. Want ook hier geldt oefening baart kunst. Het gebeurt nog al eens dat iemand die pas een duur aquarium heeft gekocht, het kort daarna weer opruimt omdat 'het aquarium het niet goéd doet'. Vaak is dat echter een kwestie van niet weten hoe een aquarium in te richten en te verzor gen. Voor allerlei adviezen over aqua ria kan men bij de vereniging 'Barbus Conchonius' terecht; ook niet-leden kunnen advies krijgen, tijdens de ver enigingsavonden, iedere vrijdag van 7 tot 9 uur 's avonds in het clubge bouw. 'Barbus Conchonius' heeft een eigen inkoop- en verkooporganisatie die al lerlei vissoorten en planten inkoopt, tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan elders. Ook organiseert de vereniging vaak ruilbeurzen waar visjes geruild kun nen worden. De vereniging beschikt ook over een eigen bibliotheek die binnenkort worat aangevuld, mede om de leden te stimuleren in hun liefhebberij. Regelmatig worden lezingen gehouden, veelal met dia's, over allerlei onder werpen die met het aquarium te ma ken hebben. Bij alle activiteiten die 'Barbus Conchonius' ontwikkelt staat echter één ding altijd voorop: we leren van elkaar, een stelling die de sfeer bij de vereniging uiteraard ten goede komt. Op de tentoonstelling die van 12 tot en met 15 december in de Vleeshal van het Middelburgse stad huis wordt gehouden, zijn een stuk of 25 aquarium bakken van 'Barbus Con- choniusleden' te zien. De expositie die ook vogels en cactussen omvat werd woensdagavond door burgemeester drs. P. A. Wolters geopend. Op vrijdag 28 december Ls het weer groot kinderfeest in het Middelburgs City theater. Al en Valerie Preston zijn dan present met een uitgebreid kinderprogramma vol met kinder)- cabaret, goochelen etc. Hoogtepunt van het festijn zal ongetwijfeld de verkiezing van 'de Middelburgse Ringo Star' zijn, een verkiezing waarbij de drum-virtuositeit van itc deelnemers op de proef wordt gesteld. De kinder voorstelling is het sluitstuk van de Kinderactie van de winkeliersvereni ging Langevieie, Pottenmarkt en Vlasmarkt, Kromme Weele, die al ja renlang o.a. op dit terrein samenwer ken. Het is de vierde achtereenvolgen de kinderactie die werd georgani seerd. Eén van de mensen achter de scher men die met de organisatie van de kinderactie is belast, is de heer J. Houmes. „Kijk", zegt deze Je ziet rond de St.-Nicola as enorm veel ver koopacties, maar het overgrote deel daarvan is afgestemd op de volwasse nen. Het sinterklaasfeest is in de eerste plaats een kinderfeest en de winkeliersverenigingen Langevieie Pottenmarkt en Vlasmarkt Kromme Weele zijn de mening toegedaan, dat er dan ook inderdaad iets voor de kinderen gedaan moet worden. Het organiseren van een kinderactie met aansluitend de kindervoorstelling geeft bijzonder veel voldoening; de kinderen gaan er met blijde, verwach tingsvolle gezichtjes naar toe en ko men er opgetogen vandaan! De kinderactie van de betrokken win keliers houdt in dat. men bij verschil lende aankopen in de winkels op Pot ten- en Vlasmarkt en in Langevieie en Kromme Weele voor iedere bestede gulden een gratis bon kreeg. Veertig van deze bonnetjes geven recht op een gratis teogangsbewijs voor de kinder voorstelling die in eerste instantie drie maal wordt gehouden; om tien uur 's morgens, om één uur en drie uur 's middags. Er is een mogelijk heid ook nog een vierde voorstelling om vijf uur te organiseren. Vorig jaar bezochten ca. 2000 kinde ren de voorstelling. Ook dit jaar weer zullen kinderen uit enkele kindertehui zen op Walcheren worden uigenodigd, de voorstelling bij te wonen. Het gaat hier om kinderen die om wat voor reden dan ook. in de kersttijd niet naar hun ouders kunnen. De hele kindervoorstelling duurt ca. 2 uur. De toegangsbewijzen worden verstrekt op woensdag 19 december in de City 's morgens van 10-12 uur. De heer Houmes adviseert bij deze gelegen heid de bonnen in stapeltjes van veer tig gereed te houden, want zeker om tien uur kon het wel eens dringen zijn geblazen. Keetie Hage (24) uit Kloetinge be hoort tot het toch niet zo heel kleine gilde (ca 60 in Nederland) der vrou welijke wielrenners. In 1968 werd zij in haar categorie wereldkampioen en dit jaar werd ze tweede, zowel bij de achtervolging als op de weg. Vanaf 1966 zit ze op de racefiets, nadat ze als meisje altijd enthousiast had mee- getrapt met allerlei toeristische fiets clubs. Met 'Valhelm hoofdzaak' is zij het helemaal eens. Gelukkig is ze zelf nooit op haar hoofd gevallen, maar natuurlijk draagt ze een leren valhelm. Op de brommer zal men haar overigens nooit zien „want daar ben ik doods bang voor. Het gaat zo hard en je bent zo kwetsbaar in het verkeer. Ik ken een paar jongens die zonder val helm bromden en bij een val een schedelbasisfractuur opliepen. Laten de mensen toch zo'n ding gebruiken". Het aantal „officiële huwelijksslui tingen loopt ook in Amerika terug. Weekblad Elle heeft wat cijfermateri aal over dit verschijnsel verzameld: in de afgelopen tien jaar is het aantal gescheiden mannen en vrouwen in de VS die na hun echtscheiding niet hertrouwd zijn. verdubbeld. Het aan tal meisjes tussen twintig en dertig jaar dat vrijgezel blijft., is met een derde toegenomen. Bij de tweehonderdtienmiljoen in woners van de VS zijn momenteel achtenveertigmiljoen vrijgezellen. Een „minderheid" in de vaak gebruikelijke zin van het woord zijn ze niet meer: veel Amerikaanse vrijgezellen vinden elkaar tegenwoordig in (vaak luxueu ze) woonoorden annex bars, restau rants en clubs voor vrijgezellen.

de Faam | 1973 | | pagina 9