Uw aandacht voor nieuwe belastini p Overzicht algemene subsidies SINT IN MIDDELBURG GEARRIVEERD Weekend diensten Koopavonden binnenstad w 3 I BELASTING OP WATERVERONTREINIGING TENTOON- STELLING KLIMOPSCHOOL NIEUWS UIT POELENDAELE BRAND BEVEILIGINGS VERORDENING V^T ©O, OPENBARE COMMISSIE VERGADERING MENU TAFELTJE- DEK-JE BUSVERVOER BEWONERS VERZORGINGS TEHUIZEN DE FAAM DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 De Middelburgse gemeenteraad heeft in zijn vergadering van oktober 1973 vastge steld 'de verordening op de heffing en invordering van een belasting op waterveront reiniging'. Een mondvol. Wat is dat nu voor een belasting? Hoeveel gaat het kosten? Wat wordt er met de belastinggelden gedaan? Wanneer gaat bet in? Allemaal vragen, waarop wij zullen proberen een antwoord te geven. WATERZUIVERING Iedereen is het er wel over eens. dat er nog veel meer gedaan moet worden om de Nederlandse wateren zo schoon mogelijk te houden. Op dit punt ge beurt al wel het een en ander, maar dat is nog lang niet genoeg. Er zul len zuiveringsinstallaties en gemalen gebouwd moeten worden. Ook moeten transportleidingen aangelegd worden. Akkoord, maar dat kost geld. Dat geld moet mede opgebracht worden door degenen die het water veront reinigen. Dat zijn fabrieken, maar dat zijn ook wij allemaal. Middelburg loost het afvalwater en wat daarin is via een persleiding op de Westerschelde. Juist, waterverontreiniging. Het rijk is nu een fonds aan het vormen, waar uit de kosten van o.a. de bouw van waterzuiveringsinstallaties betaald kunnen worden. Alle vervuilers moe ten een bijdrage leveren om de be nodigde gelden bijeen te brengen. Dus ook wij als inwoners van Middelburg. 1973 Met ingang van 1973 wordt de gemeen te Middelburg door het rijk 'aange slagen' voor een bedrag van onge veer 70.000,-. Dat bedrag heeft be trekking op de particulieren huishou dens en kleine bedrijven. Bedrijven van enige omvang worden door het rijk namelijk rechtstreeks aangesla gen. Nu is de mogelijkheid geschapen dat de gemeente het bedrag waarvoor men wordt aangeslagen afwentelt op de inwoners. De gemeenteraad heeft besloten dat te doen. En daarom werd die verordening vastgesteld. S HOEVEEL GAAT DAT KOSTEN? Middelburg zit in de vrij goede hoek, omdat op een grote zeearm geloosd kan worden. In gebieden, waar op binnenwater moet worden geloosd, en waar de vervuiling dus veel erger is zijn de heffingen vele malen hoger dan die welke in Middelburg zullen gaan gelden. Volgens de rijksregeling bedraagt de heffing over 1973 7,- per woning. Daarbij komt 0,46, voor het werk dat moet worden gedaan om het geld te innen. Op de afrekening, die u zult ontvan gen van gemeentebedrijven voor de levering van gas, water en licht over de maanden november en december en die u eind janlari 1974 in de bus krijgt, zal per woning een bedrag van Wij hebben er behoefte aan te laten zien wat de kinderen van onze school wel kunnen. Er wordt te vaak vergeleken om naar vo ren te brengen wat zwakzinnige kinderen allemaal niet kunnen" Aldus de heer Gunneman, hoofd van de Klimopschool tijdens een toespraak ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van werk van de Klimopschool kinderen in de Vleeshal van het stadhuis. Een korte wandeling over de ten toonstelling, die de gehele Vlees hal vult, leert al, dat de kinderen heel wat kunnen. Prachtige wand kleden, geweldig leuke poppen, artistieke tekeningen, enz. Het werk is ook te koop tegen zeer redelijke prijzen. De tentoonstelling is deze week nog geopend op de volgende da gen: donderdag 29 november 10.00-18.00 uur, vrijdag 30 novem ber 14.00-21.00 uur, zaterdag 1 de cember 10.00-18.00 uur. De toe gang is gratis. U moet er beslist eens een kijkje gaan nemen. 7,46 vermeld staan als bijdrage voor het eerdergenoemde fonds. Over 1974 zal dat bedrag per woning 18,66 zijn. Volgens deskundigen mag worden verwacht, dat die bijdrage jaarlijks zal stijgen omdat er erg veel geld nodig is voor zuiverende maatre gelen. Naar wij vernamen zijn er streken in ons land, waar de jaarlijkse bijdrage per woning al omstreeks 80,- is. Als men dat per week omrekent gaat dat ook nog wel. Wij hopen dat u antwoord hebt ge kregen op de bij u gerezen vragen. Wilt u er nog meer van weten dan ver nemen wij dat graag. Diploma/wemmen Zaterdag 1 december a-s. is weer de eerste zaterdag van de maand. Dus is het in Poelendaele weer zwemmen voor het diploma geblazen. Vanaf 15.00 uur is het bad dan voor het vrij zwemmen gesloten. Sint-Nicolaasavond Op woensdag 5 december a.s. zal het zwembad om 16.00 uur sluiten. Na die tijd worden er dus ook geen les sen gegeven. Op de morgen van de 5e december gaan de lessen echter ge woon door. De Middelburgse gemeenteraad, wij wezen daar al eerder op, heeft on langs twee verordeningen vastge steld. En wel de brandbeveiligings verordening en de verordening op de verblijfsgebouwen. Deze verordeningen zijn in het leven geroepen om te be reiken dat gebouwen waar in het al gemeen groepen mensen bijeen zijn, zo veilig mogelijk te doen zijn in ge val van brand en om brand te voor komen. De rechthebbende op een of meer van de hierna te noemen be staande of nieuw op te richten inrich tingen is verplicht een kennisgeving aan burgemeester en wethouders te doen. dat hij de inrichting gebruikt, c.q. gaat gebruiken. Het gaat om de volgende inrichtingen: Verblijfsgebouwen waar des nachts meer dan 5 personen, uitgezonderd de huisgenoten, verblijven zoals bijvoorbeeld hotels, pensions, parti culiere woningen waarin nachtver blijf wordt verleend aan toeristen etc.; winkels, waar zich meer dan 50 personen tegelijk kunnen bevinden, zoals bijvoorbeeld verkoopcentra, warenhuizen etc.; kantoren, scholen, dagverblijven, cafés, restaurants, bars etc., waar zich ten minste 25 personen kunnen bevinden; inrichtingen waarin brandgevaarlij- Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 133 Dit is een stukje van de rijk begroeide bolwerken, die Middelburg rijk is. De Oostkerk mag dan misschien wat overheersend op de foto staan, het gaat hier over de bolwerken en met name over de flora op de bolwerken. Het is al weer enkele maanden geleden, dat een van de inwoners van onze goe de stad, de heer J. C. Wedts de Swart een man met grote kennis van alles wat leeft en groeit in de rubriek 'Lezers schrijven' in de PZC een brief liet opne men. In die brief deelde hij mede, dat nu de rietkragen in de Middelburgse ves ten sedert ongeveer twee jaar niet meer bespoten worden, langs de vesten uitstekende broedgelegenheden voor eenden en ook waterhoentjes ontstaan wa ren. Bovendien had de heer Wedts de Swart opgemerkt, dat de kleine karekie- ten het verloren gegane terrein aan het heroveren waren. Hij sprak de verwach ting uit, dat in de komende jaren nog meer natuurlijk leven langs de oevers van de vesten tot ontwikkeling zal komen. In diezelfde brief werd het verzoek gedaan bij wijze van proef op ieder bol werk en singeltalud een strook van enige tientallen meters lengte slechts een keer per jaar te maaien. Daardoor zou volgens de verwachting van de briefschrij ver op die gedeelten de bijzonder weelderige flora, die er vroeger op voor kwam, kans krijgen terug te keren. Reactie Aan het verzoek van de heer Wedts de Swart is inmiddels door de gemeente vol daan. Vanaf eind juni 1973 worden op diverse bolwerken stroken niet meer gemaaid, zodat liet mogelijk wordt dat daar de natuur zijn gang kan gaan- Wij wilde u dit even vertellen. ke stoffen zoals verf, benzine, olie, chemische produkten enz. verhan deld, bewerkt of gebruikt worden, zoals bijvoorbeeld bedrijfsgarages, winkels, magazijnen etc.; inrichtingen waar grote hoeveelhe den brandbaar materiaal aanwezig plegen te zijn; inrichtingen waarin op aanmerke lijke schaal energie wordt omgezet. De kennisgeving dient te geschieden op een formulier, dat gratis verkrijg baar is bij de dienst bouw- en woning toezicht, Stadsschuur 1 te Middelburg. Deze dienst zal u tevens inlichten wel ke bescheiden u dient over te leggen bij de indiening van de kennisgeving. Wij wijzen er nog op dat de kennisge ving vóór 1 januari 1974 moet zijn in gediend- Aan de hand van de ingekomen gege vens zal dan worden beoordeeld of toestemming, c.q. vergunning zal wor den verleend tot het gebruik van de inrichting. Dank bij voorbaat voor uw medewer king. Drie weken geleden gaven wij een overzichtje van in de begroting 1974 opgenomen subsidiebedragen voor culturele verenigingen. Dat was geen allesomvattende opsomming. Hierna een overzicht van meer alge mene subsidies, die geraamd zijn om over 1974 uit te keren aan diverse verenigingen, instellingen en organisa ties, althans als aan zekere voorwaar den is voldaan. Personeelsvereniging gemeente Middelburg Middelburgse politie sport- en ontspanningsvereniging Stichting Zeeuws Dierenasiel Vereniging Veilig Verkeer Middelburg Vereniging Milieuhygiëne Zeeland Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw Radio Walcheren Oecumenisch Vormingscentrum Hedenesse Stichting Vormingscentrum Van Eeghenhuis Stichting Zeeuws Studiefonds Stichting Sociaal Cultureel Centrum Ambonezen Stichting Vrijetijdscentrum voor Jongeren Vliegclub Midden-Zeeland Watersportvereniging T)e Ame' Postduivenvereniging 'Zeelandia' Postduivenvereniging "De Telegraaf' Stichting Bureau Medische Sportkeuring Stichting Hèt Zeeuwse Landschap Folkloristische Commissie VVV Koninklijke Vereniging Uit het Volk - Voor het Volk Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen Kon. Ned. Militaire Bond Tro Rege' Bureaus voor beroepskeuze Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Middelburg Stichting Verlichting Middelburg Comité Agrarische Dagen Walcheren Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren Stichting Sociaal Cultureel Opbouwwerk 't Trefpunt Dr. Rutgersstichting Bejaardensociëteit Sint-Laurens Algemene Bond van Bejaarden afdeling Nieuw- en Sint Joosland Stichting Zeeland Provinciaal Opbouworgaan Stichting 1940-1945 Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (bezorgen warme maaltijden Zeeuwse Stichting voor Revalidatie Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland Reclasseringsbureau Zeeland Afd. Reclassering Leger des Heils Nederlandse Blindenbibliotheek Stichting Schooltandvenzorging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs Kon. Wilhelminafonds Ned. Vereniging tot reumabestrijding Stichting Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid Commissie voor de hygiëne van het kind Nederlandse Hartstichting Instituut voor Epilepsiebestrijding 3.250,— 200,— 1.650,— 1.850 500,— 525,— 700,— 1.700,— 600,— 5.175,— 8.178, 150, 585, 250,— 250,— 75.— 690,— 2.200,— 1.900,— 315,— 315, 7.700, 690, f 10.000,— f 7.000,— 115, 4.140, 52.500, 92.296,— 600,— 140, 365, 3.450, 100,— 550,— 2.415.— 345,— 200,— 100 210,— f 25.500,— 3.510,— f 345,— f 172,50 f 28.290.— 1.200,— f 345,— f 200,— Het zou te ver voeren om op elke post een toelichting te geven. In diverse ge vallen gaat het om een maximumbe- De commissie van bijstand voor openbare werken uit de Middel burgse gemeenteraad komt maan dag 3 december a.s. om 19.30 uur in het stadhuis (ingang Lange Noordstraat) in openbare verga dering bijeen. Iedereen kan deze vergadering dus bijwonen. Op de ageda staan o.a. de volgende punten: Verordening op de heffing van mar kt geld. Diverse grondverkopen in Klarenbeek. Verkoop grond aan Vrijland- straat aan stichting voor be jaardenzorg der hervormde ge meente te Middelburg, ten be hoeve van bouw bejaardente huis. Overname door gemeente van r--k. begraafplaats. drag. Veelal wordt gesteld: „U krijgt subsidie in het exploitatietekort tot een maximum bedrag van In enkele gevallen is de subsidie ge- ent op het aantal inwoners of op hu ren die betaald moeten worden. Ook is de subsidie wel verbonden aan het bedrag, dat verenigingen zelf aan con tributies ontvangen. Maandag 3 december: nasi-goreng special met sateé, dinsdag 4 december: rundvlees, spruitjes, aardappelen, woensdag 5 december: jachtscho tel, rode kool met appeltjes, pu ree, donderdag 6 december: kuiken- poot met champignons, doperw tjes, aardappelen, vrijdag 7 december: gebakken ka beljauw, tirolienne, puree, zaterdag 8 december: varkens- carbonade in kerriesaus, spercie- bonen, rijst. Smakelijk! Nu de winter gaat 'strengen' en het bereiken van de stad voor be jaarden uit bejaardentehuizen en de flats steeds moeilijker gaat worden, wijzen we hen, misschien ten overvloede, op de speciale bus dienst: iedere vrijdagmorgen. De autobus van de 'S.W.' rijdt langs alle Middelburgse bejaar dentehuizen. Bewoners (ook van de flats) kunnen er gebruik van maken; de bus rijdt immers speci aal voor hen. Kosten zijn bekend bij de administratie. Vertrektijden: 'Swerf-Rust' om 9.05 uur 'Griffioen' om 9.10 uur 'Eben Haezer' om 9.15 uur 'Ter Veste' om 9.25 uur 'J. Roggeveenhuis om 9.35 uur Aankomst: op Plein 1940-45 om 9.45 uur Vertrek: op Plein 1940-45 om 11.30 uur Na het winkelen of het bezoek aan familie of vrienden kan men een kopje koffie drinken in het dienstencentrum 'Het Schutters hof' (25 cent). Knip deze speciale 'busregeling' uit en bewaar hem. MAAK GEBRUIK VAN DE BE JAARDEN-AUTOBUSDIENST! 11.550,— Zaterdagmiddag jl. arriveerde bij de gedenknaald bij de Beatrixbrug een graaggeziene gast: St. Nicolaas. Een enorm aantal kinderen was met hun ouders naar de kade gekomen om de kindervriend een hartelijk welkom toe te roepen. Omstreeks kwart voor twee verscheen de boot met sint en een aantal Pleten aan boord voor de kade, waar men snel ontscheepte, on der toepasselijke muziek van het Mid delburgs Muziekkorps. St. Nicolaas werd verwelkomd door het speciale comité van ontvangst dat de goedheilig man ieder jaar begroet. Nog voordat hij op zijn spierwitte paard klom, schudde de sint eerst vele, vele kinderhanden en sprak hij hier en daar eens eventjes met ouders en kinderen. Speciale aandacht had de sint voor een groep kinderen uit 'Vijvervreugd' en het tehuis 'Welgele gen' van de vereniging Kinderzorg, die dank zij 'Sport Steunt Zonneveld' de aankomst van dichtbij konden mee maken. Ze kregen van de Zwarte Pie ten allemaal een chocoladeletter uit gereikt. Toen de sint eenmaal te paard zat een hele toer overigens werd de lange stoet geformeerd die zich lang zamerhand in beweging zette en naar de binnenstad trok. In de stoet natuur lijk een groot aantal kinderen, grap pen makend met de Zwarte Pieten en ondertussen ijverig pepernoten rapend die door de zwarte knechten in grote hoeveelheden werden rondgestrooid. Op z'n tocht door de stad werd een stop ingelast bij het ziekenhuis, waar St. Nicolaas in de hal werd toegezon gen. In tegenstelling tot andere jaren bezocht de sint nu persoonlijk de bed legerige patiëntjes op de kinderafde ling. Kort daarna arriveerde de stoet op de Markt, waar ten stadhuize een officiële ontvangst door het gemeente bestuur volgde. St. Nicolaas toonde zich daar uiterst tevreden over het feit dat er nogal wordt gebouwd in de stad en over het feit dat het gemeentebestuur, het provinciaal bestuur en de Neder- HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 29 november tot en met woensdag 5 december. Do. 4.22 en 16.41, vr. 4.59 en 17.22, za. 5.37 en 18.07, zo. 6-23 en 18.57, ma. 7.14 en 19.52 di. 8.12 en 20.54, wo. 9.16 en 21.59. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 mi nuten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. VNA/*AAA<NNi'V\"\AA*1IVVWVS>AAii\*/VVVW^V*\V<AI\'VVV\*VVVVVVVV 1 en 2 december 1973 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-1444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 landse Sportfederatie financieel mee- Dauwendaele. Na in de ontvangsthal zijn gevolg de rijtoer door de stad, een werken aan de totstandkoming van van het stadhuis neg wat te hebben rijtoer waarvoor overweldigend veel de voorziening kleine zaalsporten in gedronken, vervolgde St. Nicolaas met belangstelling bestond. Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen voor tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18-00 uur: Middel burg: za. 00.00-24.00 uur: dr. J. E. v. d. Rijst, Rouaansekaai 11, tel 5343. zo. 00.00-24.00 dr. J. Z. S. Pel, Rouaan sekaai 11, tel. 6659. Zo. 00.00-24.00 uur: Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. F. Jansen-Schrama) zie onder: Souburg. Nieuwland en Amemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: N. Kapteijn, Lekstraat 6, Souburg, tel. 01183-1630. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: vr. 18.00-24.00 uur: H. Frima. Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-282. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: dr. J. P. Bekker, Dorpstr. 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenarts: E. P. Oldenkamp, Meliskerke, tel. 01186 -287. Tandarts: G. H. v. Bergen, Damplein 37, Middel burg, tel. 2936. Apotheek: Middelburg vrijdag 30 november tot vrijdag 7 december: W. K. Hummelen, Markt 69, tel. 2134. Vlissingen vrijdag 30 november tot vrijdag 7 december: C. P. Lastdrager, C. v. Perestraat 1, Souburg, tel. 01183- 1593. Wijkverpleegsters: Middelburg: zr. N. Boogaard, Hugo de Grootlaan 51, tel. 3491. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. v. d. Slikke. Oude Domburg- se weg 22, Oostkapelle, tel. 01188-1472. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: N. de Back, Weststraat 17, Koudekerke, tel. 01185-1313. Groene Kruis, Oranje Kruis en Wit- Gele Kruis, Souburg en Ritthem: zr. F. Aspeslagh-Hamelink, Poo-rtugaalstr. 26, geen telefoon. Het belooft weer een gezellige drukte te worden in Middelburgs binnenstad, gedurende een viertal koopavonden voor de St. Nicolaas. Op donderdag en vrijdag 29 en 30 november, alsmede op maandag en dinsdag 3 en 4 december zijn alle winkels in de binnenstad ge opend van 's avonds 19.00-21.00 uur. De heer P. de Witte van 'de Goedkope Simon' in de Lange Delft, vertelt dat in dit verband 'binnenstad' moet wor den vertaald met Lange Delft, Se- geersstraat en Burgpromenade. „We hebben ons echter enkele beperkingen opgelegd, in verband met de energie crisis", aldus de heer De Witte. „In- plaats van dat we de geluidsinstallatie laten spelen hebben we 'levende mu ziek' georganiseerd. Op donderdag van zeven tot negen speelt The Lazy River Jazzband, op vrijdag speelt het Tam boers- en Trompetterkorps Juliana, dat. vergezeld wordt door zijn majoret- tenpeloton. Op 3 december is het weer de beurt aan The Lazy River Jazzband en de avond daarna weer aan Juliana! Ook de feestverlichting wordt eerst op 29 november ontstoken, en dan nog pas na vier uur 's middags. In vorige jaren ging die al op 1 november aan... Vorig jaar heeft men al enkele optre dens van Juliana gehad tijdens de koopavonden en het winkelend publiek waardeerde dit zeer. Daarom heeft de organisatie van de koopavonden ge meend ook dit jaar weer Juliana te moeten uitnodigen, terwijl dus ook The Lazy River Jazzband werd uitge nodigd om een toontje bij te dragen. Het is niet onmogelijk dat deze mu zikale opluistering volgend jaar nog verder wordt uitgebreid.

de Faam | 1973 | | pagina 3