Feestelijke ingebruikname ierestaureerde Oostkerk-oröel Twee trimbanen in één week geopend 'Web' exposeert in Grote Kerk Goes 'VIJVERVREUGD' WIL EEN TON VOOR EIGEN ANTIEHÜIS Een ton voor meer zon 13 I DE FAAM Veel studie Vier jaar W ang-aan-wang FEEST PROGRAMMA VOOR 5-JA RIG BESTAAIS Siviebertje Vakantiehuis Acties 6ONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 De leden van de hervormde wijkgemeente Oostkerk beleef den j.l. zondag een bijzonder blijde kerkdienst; op die dag be speelde hun organist de heer Th. C. Ferwerda voor het eerst weer op het geheel gerestau reerde prachtige orgel van de Oostkerk, een instument dat nu mooier klinkt dan het in feite ooit heeft gedaan. De zaterdag daarvoor was het orgel officieel overgedragen aan de kerkvoog dij, tijdens een bijzondere bij eenkomst in de Oostkerk 's morgens, een bijeenkomst die door een groot aantal genodig den werd bijgewoond. Onder de belangstellenden bevond zich ook Middelburgs burgemester, drs. P. A. Wolters. De overdrachtsbijeenkomst werd ge opend door drs. B. Vries, ouderling kerkvoogd die de aanwezigen met een kort woord welkom heette. De eerste spreker was dr. M. A. Vente, de advi seur-restaurateur van het Oosterkerk orgel. „We kunnen Nederland verdelen in een gedeelte boven, en een gedeelte onder de rivieren", zo begon hij zijn toespraak, „maar Zeeland behoort ei genlijk bij geen van beiden; het ligt tussen de rivieren. Geen wonder dat het cultuurbeeld invloeden uit het Noorden en uit het Zuiden vertoont. Zo is het ook met de Oostkerk te Middelburg, de architecten die de kerk bouwden kwamen uit Noord-Neder land, het orgel dat de kerk compleet maakte, werd in het Zuiden gebouwd, n.l. bij de gebroeders De Rijckere uit Kortrijk". In mei 1779 werd het orgel bij de ge broeders De Rijckere aanbesteed. In 1781 was het gereed, maar bij de keu ring bleek er nogal wat niet in orde te zijn. Uiteindelijk was het de or gelbouwer Reichner, afkomstig uit Zwitserland en wonend in Den Haag, die het orgel afbouwde. Dat was in 1782. Op zondag 19 januari 1783 werd een gedeelte weer in gebruik genomen. De finishing touch van het orgel nam de Stadsorgelmaker van Middelburg, Johannes van Overbeek voor z'n reke ning. ,,Nu het orgel is gerestaureerd door Leeflang en Keijzer b.v. te Apeldoorn zou het weer een mengeling van noordelijke en zuidelijke invloeden kunnen hebben", aldus de heer Ven- te, „want de heer Leeflang komt ook van tussen de rivierenWe kunnen gerust stellen, dat de restaurateurs tot in de psyche van het orgel zijn doorge drongen, het is bijzonder goed geres taureerd. De kracht van de toonwer ken duidt op de zuidelijke invloed; de helderheid van het pleno de noorde lijke. Zeeland bezit in dit Oostkerk orgel één van de belangrijkste oude orgels die in deze provincie nog veel vuldig voorkomen. Ik hoop", aldus de adviseur restaurateur, die in herinne ring bracht dat het restauratieplan was opgesteld door wijlen Lambert Ernë, „dat het orgel weer generaties lang mee mag gaan ter opluistering van de eredienst. Het kan ook voor andere doeleinden worden gebruikt, bv voor concerten..." Na zijn toespraak droeg dr. Vente het orgel over aan de voorzitter van de kerkvoogdij, dr. ir. W. H. Ubbink. „Er is een eind gekomen aan een lange pe riode van studie, onderzoek en restau ratiewerkzaamheden", zo begon deze zijn toespraak „en het zal voor een buitenstaander nauwelijks te vatten zijn, hoeveel werk hier is verricht. Men moet niet vergeten dat het restaure ren van een orgel heel iets anders is dan een nieuw bouwen", Met een bij zonder woord van dank aan het adres van al degenen die bij de restaura tie van het orgel betrokken waren ge weest, besloot de heer Ubbink zijn toe spraak. De heer Ubbink droeg het orgel op zijn beurt weer over aan de wijkker- keraad en de voorzitter van de raad, ds. R. P. IJtsma sprak een dankwoord. „Toen ik hier pas kwam" zo vertelde hij, „werd er op een klein elektronisch orgeltje gespeeld. Natuurlijk is er geen vergelijk met dit orgel mogelijk. Een klein beetje voorpret heeft onze or ganist er toch al van gehad, twee ma nualen plus pedaal konden al worden bespeeld". Ds. IJtsma stipte ook nog even aan hoe gul de wijkgemeente had geofferd voor het orgel, het aantal gif ten dat in de loop van het jaar voor de orgelrestauratie binnenkwam, was haast onvoorstelbaar volgens hem. Hij feliciteerde ook de 2 organisten van de Oostkerk, de heren Ferwerda en de Keizer, met dit prachtige instrument. tig door kunnen werken. Ik hoop dat het orgel in tijden van blijdschap voor de gemeente die blijdschap zal onder strepen, want een orgel is een blijmoe dig instrument. Echter ik hoop dat in tijden van verdriet het orgel de ge meente zal troosten, want ook daar is het voor gemaakt!" Na de toespraak van de heer Keijzer stond eigenlijk een bespeling van het orgel door Hans Emé op het program ma, maar deze was door ziekte ver hinderd. Zijn plaats werd in genomen door Arie J. Keijzer, organist te Rot terdam, die ook 's middags voor een groot aantal belangstellenden concer teerde. Hij bracht achtereen volgens twee ko- raalmelodiëen van Johan Sebastiaan Bach ten gehore, een tweetal tussen spelen van Domennico Zipoli en een fuga van Bach in G-groot. De bijeen komst werd besloten met het zingen van psalm 150 vers 1 en 2. Er kan in Middelburg zo langzamer hand naar hartelust worden getrimd. Vorige week werden in de Zeeuwse hoofdstad maar eventjes twee trim- accommodaties in gebruik genomen. De eerste accommodatie was een Coo- perbaan, een baan waarop men de eigen conditie perfect kan testen. De ze Cooperbaan werd de gemeente Middelburg aangeboden door de Ne derlandse Hartstichting. De baan ligt in het park Toorenvliedt en is uitge zet over de normale wandelpaden van het park. Wanneer men liet bruggetje naar het park oversteekt, vanuit de Amclaan, staat men al meteen voor het bordje 'start' dat door burgemees ter drs. P. A. Wolters van Middelburg met enkele forse klappen met een houten hamer de grond in werd geslagen. Dat gebeurde vorige weck dinsdag onder het toeziend oog van de voorzitter van de afdeling Middel burg van de Nederlandse Hartstich ting, de heer B. H. Bongaards. „Het heeft lang geduurd", aldus de heer Bongaards, „maar nu is het dan toch eindelijk zover: de Cooperbaan ligt er. De Middelburgse bevolking kan hier haar conditie zelf testen, ik hoop dat er ook inderdaad gebruik van wordt gemaakt." Drs. Wolters toonde zich zeer verheugd met de nieuwe aanwinst. „Misschien wordt de aantrekkingskracht van Toorenvliedt nu wat groter", aldus de burgemees ter, „want er komen nog steeds rela tief gezien maar weinig Middelburgers in het park. De Cooperbaan ligt hier overigens prachtig; laten we maar voorzichtigjes aan doen met de be plantingen...'" Onmiddellijk nadat de Cooperbaan in bezit van de gemeente Middelburg- was gekomen, liepen burgemeester Wolters, voorlichtingsambtenaar M. A. Mondeel en de heer Bongaards de baan in. De Cooperbaan heeft op bepaalde af standen een bordje met daarop het aantal afgelegde meters. Het is de bedoeling dat men 12 minuten loopt, niet op uiterste krachtsinspanning, en dat men dan registreert hoeveel me ter men heeft afgelegd. Op een groot bord bij de start van de baan, staat in een schema aangegeven (voor ver schillende leeftijden en dames en he ren apart) hoeveel meter men bij een bepaalde leeftijd eigenlijk zou moeten kunnen lopen. Naarmate het aantal meters per 12 minuten minder wordt geeft het schema duidelijk de goede of slechte conditie aan. Zaterdag jl werd in de wijk Dauwen- daele een trimbaan geopend door wet houder W. P. J. Baars. Hij verrichtte de officiële opening door het door knippen van een breed lint dat tussen de palen van het toegangshek was gespannen. Direct daarna trok de wet houder z'n regenjas uit het weer was vrij guur en toonde zich in trainingspak. Gevolgd door een groot aantal jongelui werkte de heer Baars alle werktuigen en oefeningen van de trimbaan af. De trimbaan is overigens naar de wethouder 'De wethouder Baars Trimbaan' genoemd. Ter gele genheid van de opening was het Jeugdmuziekkorps Johan Friso aange treden, vergezeld van een Majoretten- peloton. Er werd na de opening een rondwandeling door de wijk gemaakt. De trimbaan in Dauwendaele is geheel aangelegd door wijkbewoners, ook de trimtoestellen werden door hen zelf ge: aakt. Het hout werd door de gemeente ter beschikking gesteld. Het maken van de toestellen gebeurde in de schuur van de toekomstige kinder boerderij in het Meiveld. Tot en met 7 december is in de Goesc Grote of Maria Magdalenakerk, een interessante expositie te zien van liet werk van een vrij jonge Zeeuwse kunstenaarsgroep n.l. groep 'Web'. De expositie omvat een 90-tal werken, waaronder schilderijen, tekeningen, grafiek, gobelins en beelden. Eén en ander wordt uitvoerig beschreven in een speciale expositiekrant die aan de bezoekers van de tentoonstelling gra tis ter beschikking wordt gesteld. De opening van de expositie werd vrijdag 23 november verricht door drs. M. C. Verburg, direkteur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. De heer Verburg begon zijn openingstoespraak met vast te stellen dat hij met de kunst niets te maken heeft en dat het eigenlijk ook niemand iets aangaat hoe hij erover denkt. „Ik moet het wat kunst betreft hebben van hetgeen ik doe in mijn avonduren" aldus drs. Verburg, „en wat ik ervan te zeggen heb of denk. is verder niet van belang. Jaren geleden heb ik eens iets gekocht van Els Hollebrandse (een van de leden van groep Web) en nu lees ik dat ze zich er niets van aantrekt hoe men haar werk beoordeeltDe heer Verburg had, zoals hij zei, naar een alibi gezocht om de tentoonstelling te kun nen openen. Dat alibi had hij gevon den in zijn werk als econoom, tussen welvaart en het welzijn in. Drs. Verburg voorstander van een vrije ongebonden groep zoals Web is van mening dat de scheidslijn tus sen kunstenaars en kunstkenners en de toeschouwers te scherp is. „Wij zijn op het ogenblik thuis met z'n drieën, mijn vrouw, mijn zoon en ik. Voor onszelf zijn wij de beste kunst kenners die we ons kunnen indenken". Het feit dat de kunst voor een groot publiek nog altijd een zaak is die pas na welvaart dient te komen als een soort luxe die men zich kan verwer ven wanneer men verder reeds alles bezit, noemde de heer Verburg een uitvloeisel van het onderwijs, waar nog altijd geleerd wordt dat prestatie en geld maatgevend zijn: „Het onder wijs is nog steeds gericht op een intellectuele ontwikkeling, zodat de sociale achterstand van minder draag krachtige gezinnen er nog door wordt vergroot". Ook wat het kunstbeleid van het rijk betreft, zegt de heer Verburg enkele vraagtekens. „Waarom valt de BKR regeling de contraprestatie nog altijd onder sociale zaken? Waarom geen cultuurpolitiek? De kunstenaars moeten het nog steeds hebben van aanvullende subsidies en allerlei nood voorzieningen. De kunstenaar moet om in leven te blijven naar bijver diensten uitzien en wordt, als hij in de knel komt, naar de sociale bijstand verwezen. Waarom komen de aan koopsubsidies terecht bij die mensen die toch wel kunst zouden kopen? Waarom niet bij die lagen van de bevolking waarvoor die subsidies uit eindelijk in het leven zijn geroepen? Als waardering voor de opening van de Web expositie, kreeg de heer Ver burg een grafisch werk aangeboden. Uit het geëxposeerde werk van Robert Maaskant mocht hij samen met z'n gezin kiezen wat hem het meeste aanstond. De keus viel op de litho 'poesje'. Na de opening vond een optreden plaats van drie musici web leden, de groep Worda Biena, die accoustische muziek ten gehore bracht. De Web-expositie is dagelijks behal ve op zondag geopend van 's morgens tien uur tot 's avonds negen uur. Voor de inrichting van de exposi tie tekent de Souburgse binnenhuisar chitect Rob Durivou. Toegang is gra tis. In het kader van deze expositie geeft Worda Biena op donderdag 29 novem ber 's avonds een concert in het jeugdgebouw 'De Veste', Keizersdijk 16, te Goes. Ook hier gratis toegang. Komende winter geen acrobatische toeren meer op de dansvloer: het cheek-to-cheek ofwel wang-aan-wang dansen zal Europa weer veroveren. Dat beweert (in Marie Claire) de Franse chansonnière en musicalster Régine. Zij bezit enkele nachtclubs in Franse amusementscentra en daar lanceert ze op het ogenblik (na de twist en de jerk) het wang-aan-wang (of zoals de Fransen zeggen: joue- contre-joue) werk in de danskunst. Ze noemt het „een nieuwe formule die een monsterachtig succes heeft. In de Verenigde Staten is het de nieuwste rage". Orgelbouwer J. Keijzer wist eigenlijk niet goed hoe hij vier jaar hard wer ken in een korte toespraak moest sa men vatten: „Volgens mij is het een onmogelijke opgave", aldus de heer J. Keijzer, „veel liever zou ik eens een paar woorden gewisseld hebben met de eigenlijke bouwers van het orgel, de gebr. De Rijckere. Jammer genoeg zagen zij geen kans het orgel goed op te leveren. Er wordt beweerd dat ze de stad Middelburg hebben verlaten, zonder zelfs de laatste maandelijke ter mijn van hun honorarium te hebben opgevraagd. Het had dus wel wat weg van een vlucht. Toen we hier kwamen kijken, constateerden we al direkt dat het orgel verschrikkelijk ziek was. We hebben er dan ook al het mogelijke aan gedaan om het weer zo goed mo gelijk te krijgen. En zie, de klank is er weer helemaal". Een bijzonder woord van dank richtte de heer Keij zer tot het personeel van leeflang en Keijzer bv, die met veel geduld en lief de de restauratie hadden uitgevoerd en aan het adres van Hans Erné die zijn vader in z'n werkzaamheden bij de orgelrestauratie was opgevolgd. „We hebben ook wel eens tegenslag gehad", vertelde de heer Keijz9r, „toen we alle orgelpijpen in de kast hadden staan, moeizaam lang de ladder naar boven geschouwd, kregen we te horen dat het orgel een halve toon lager ge stemd moest worden.... dus: pijpen er weer uit, terug naar Apeldoorn en al les dan nog een keer van voren af aan! We hebben echter hier heel ple zierig kunnen werken en wat nog voornamer is we hebben vooral rus- Nog eventjes, dan is het feest in de verpleeginrichting voor geestelijk gehandicapten 'Vij vervreugd' in Middelburg, feest omdat 'Vijvervreugd' straks vijf jaar bestaat. Een speciale com missie is druk bezig om de laat ste hand aan het feestprogram ma te leggen, een programma dat klinkt als een klok en waar bij de gehele personeelsstaf en de pupillen van 'Vijvervreugd' zowel als de ouders van de pu pillen zullen worden betrokken. Er is ook gerekend op belang stelling van Tmitenaf', gewoon van de zijde van mensen, die het werk voor de geestelijk gehan dicapten een warm hart toedra gen. In het kader van de viering van het eerste lustrum, gaat op 5 december een grote verlotings actie beginnen, onder het mot to: 'Een ton voor meer zon' waaronder overigens nog meer acties zullen worden gevoerd om middelen ter beschikking te krijgen voor de bouw van een eigen vakantiehuis voor 'Vijver- vreugd'. Het feestprogramma zal beginnen op maandag 10 december, 's middags om 16-00 uur met een receptie in besioten kring voor directie en personeel in de conferentiezaal van 'Vijvervreugd', 's Avonds wordt er een bonte avond voor de pupillen op touw gezet, met veel muziek en dans. De pupillen krijgen op die 10e december ook een feestelijke maaltijd aangeboden. Op dinsdag 11 december wordt voor de pupillen de film 'Fanfare' vertoond. Woensdag 11 december wordt een drukke dag op Vijvervreugd. Er wordt dan namelijk een reünie gehou den voor alle oud medewerksters en - medewerkers van de verpleeginrich ting. Daarbij horen ook de oud-mede werkenden van Ipenoord te Oostka- pelle, waar de activiteiten van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen op het gebied van de zorg voor geestelijk gehandicapten in 1954 begonnen. De reünisten krijgen een film over 'Vij vervreugd' te zien, gebruiken gezamen lijk de lunch en bezoeken vervolgens de paviljoens, waar dan uiteraard ver schillende ex-pupillen en -collega's kunnen worden begroet, 's Middags treedt voor de reünisten de drumband van 'Vijvervreugd' op o.l-v. Frans van der Paal. Frans is de oprichter van de drumband die uit ca. 15 jongens be staat. Het is de bedoeling dat deze drumband t.z.t. ook buiten de ver pleeginrichting zal gaan optreden. pleeginrichting bezochten, was ook een Duitse groep van mensen die in de verzorging van geestelijk gehandi capten werkzaam waren. Ze toonden zich vol lof over 'Vijvervreugd' dat op zeer moderne leest is geschoeid. Het feestprogramma wordt 's zater dags afgesloten met een speciale 'ou derdag'. Deze worden ontvangen in de paviljoens waar hun kinderen wonen; voor de ontvangst zorgen de hoofden van de paviljoens. Men overweegt o.a. ook de mogelijkheid om de ouders in de gelegenheid te stellen samen met hun kinderen de lunch te gebruiken. In januari of februari zal in het kader van de lustrumviering van 'Vij vervreugd' door de hoofden van de afdelingen een congres worden geor ganiseerd, voor hoofden van vergelijk bare inrichtingen in Zuidwest-Neder land Bijzonder in de belangstelling slaat op 'Vijvervreugd' de actie: „Een ton voor meer zon'. Vijvervreugd organi seerde in de vijf jaar van haar be staan al verschillende keren vakantie's voor de pupillen, vakanties die wer den doorgebracht in leuke vakantie huisjes, zowel in als buiten de provin cie Zeeland. Het huren van vakantie huisjes is echter een zeer kostbare aangelegenheid die met goedvinden van de ouders der pupillen vaak voor een groot deel van bet zakgeld van de pupillen moest worden be taald. „De zomervakanties zijn eigenlijk te kort om alle kinderen te laten deelne men aan zo'n vakantie", aldus me vrouw D. G. Klap-de Wolf, lid van de oudercontactcommissie. Geen wonder als men bedenkt dat in totaal een 340 pupillen, afkomstig uit 'Vijvervreugd' en de dependance 'Ipenoord' en uit 'Het Kruispunt' waar acht jonge vrou wen wonen, verdeeld in vijf en veertig groepen op vakantie moeten. Daarbij komt nog dat de verzorging van de groepen erg intensief is, bij de zwaar gestoorten 1 leider of leidster per pupil. Bij directie, personeel en ou ders rees dan ook de gedachte aan een eigen vakantiehuis, gelegen binnen een straal van ca. 10 a 15 km van Middelburg, waar men heen kan gaan wanneer men wil, eventueel voor een 'long weekend' of zomaar een paar dagen tussendoor, om er eens even uit te kunnen zijn. Dokter Hottentot: „We zoeken geen luxueuze toestanden, we willen alleen maar een stukje grond waar we een huis op kunnen bouwen. De vakanties zijn namelijk erg belangrijk; op de zomervakanties van afgelopen seizoen hebben we enorm goede reacties gehad, bijna iedereen is op vakantie geweest. Op merkelijk was dat zelfs de zwaar- gestoorden blijk gaven 'enorm geno ten' te hebben. Men moet niet verge ten dat tijdens een vakantie een leid ster of leider meer aandacht aan de pupillen kan schenken, ook dat punt telt zwaar. We hebben voor een va kantiehuis dichtbij 'Vijvervreugd' ge kozen, omdat dat gemakkelijk is in het geval dat er iets met een pupil gebeurt. Je bent nu eigenlijk helemaal afhankelijk van de plaatselijke arts in het dorp waar je met vakantie bent. De korte afstand is ook belangrijk vanwege de reiskosten". Men gaat ervan uit dat voor het vakantiehulKpro.ject een bedrag van een ton nodig is. Om dat geld bij elkaar te .krijgen zal een aantal acties worden ondernomen, waarvan een grote loterij de eerste is. Op 5 decem ber wordt een begin gemaakt met de verkoop van 25.00(1 loten a raison van 1 waardoor dus een bedrag van 23."00 moet binnenkomen. De hoofd- nrijs v n de verloting is een brom fiets. De loten zullen via personeel, ouders en-of familieleden van deur tot deur worden verkocht. Voorlopig denkt men als verspreidingsgebied door verkoop aan de deur, aan Mid delburg en Vlissingen, maar mogelijk zal ook Goes hierin worden betrok ken. Ook de jaarlijkse giften van 'Sport steunt Zonneveld' worden voor het vakantiehuis gereserveerd: o.a. voor de inrichting ervan. Men hoopt overiger dat in het zomerseizoen van 1975 voor het eerst van de nieuwe vakantie-accommodatie gebruik te kunnen maken. Donderdagsmiddags komt er Tioog be zoek' op Vijvervreugd'. Swiebertje in eigen persoon, met in zijn gevolg natuurlijk ook Saartje, Bromsnor en de andere bekende tv-figuren. Ook de kinderen van het personeel zijn wel kom bij dit evenement. Vrijdag 14 december houdt 'Vijvervreugd' een open dag voor belangstellenden uit Middelburg van 09.30-11.30 's morgens en van 13.30-16.00 uur 's middags, 's Avonds treedt het Amsterdams Toneel op voor het personeel met de 'Am sterdam - World City-show'. Voor de open dag verwacht men op 'Vijver vreugd' veel belangstelling; men ver wacht zo'n 500 bezoekers. Vorig jaar ontving de verpleeginrichting maar liefst 1000 bezoekers, onder wie veel jongeren, die zich kwamen oriënteren op het werkterrein van de verzorging van geestelijk gehandicapten. Vooral de voorlichtingsdagen die op 'Vijver vreugd' worden gehouden ten behoeve van leerlingen uit de derde klas mavo, trekken veel belangstellenden. Geneesheer-directeur dokter S. Hot tentot weet te vertellen dat deze voor lichtingsdagen een duidelijke rol blij ken te spelen bij de uiteindelijke beroepskeuze van veel jongelui. Bij de belangstellenden die vorig jaar de ver is cut niet een leuk plaatje geworden? De moeder van deze kleine kan de originele foto gratis in haar bezit krijgen. De prent ligt gereed op her. kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Bovendien krijgt u er een waardebon van vijf gul den bij.

de Faam | 1973 | | pagina 13