IN MIDDEIRIIRG-ZGID 'GROEIT' RECREATIEPARK JONG EN OUD Weekend- Juwelierszaak CAMPER vernieuwd diensten JAPANSE DANS EN MUZIEK J. EN M. IN DE SCHOUWBURG NIEUWE HI-FI-AFDEIING RU FA DERT Herinneringen aan oud-Middelburg KABELTORENS IN DE OOSTERSCHELDE f iïÈ -S. DE FAAM V erkoopmiddag elfarewerk 'Zonnebloem'' Kindertuin tj es CESPREKSAVOND RAAD VAN KERKEN Dinsdag 27 november a.s. wordt in huize 'St-Willibrord,' Bachtensteene 1 te Middelburg, van 13.00-18.00 uur een verkoopmiddag wordt gehouden van diverse handwerken, vervaardigd door bewoners van dit tehuis, in het kader van het Wellfarewerk 'De Zonne bloem.' Ieder is welkom. 24 EN 25 NOVEMBER 1973 Nog stilletjes en verlaten ligt het het 'Meiveld-in-wording' tus sen de Middelburgse Magistraat- wijk en Dauwendaele. Nog geen vrolijke kinderstemmen die hut- .ten bouwen of indiaantje spe len in het struikgewas; nog geen vissende figuren aan de rand van een boordevolle visvijver. Maar.... er komt schot in de zaak! Vlak onder de hoge toren flats van Middelburg Zuid, draait gestaag een dragline. Men is aan 't egaliseren geslagen, en dat betekent tevens het begin van fase 1 die al het grondwerk omvat. De tweede fase het in planten van allerlei bomen en struiken moet februari 1974 begonnen zijn. Te verwachten is dan dat het Meiveld begin 1975 gereed zal zijn. Men is echter in sterke mate afhankelijk van het aanbod van medewerkers aan het projekt, omdat het een aan vullende werkvoorziening is. Ook de weersgesteldheid waar we deze winter mee te maken krijgen, speelt in deze een be langrijke rol. Bij het ontwerp van het park Meiveld is rekening gehouden met het feit dat het park in het centrum ligt van een vrij omvangrijk woongebied. Het Mei veld krijgt een zuivere recreafciefunc- tie, die een compensatie moet gaan vormen voor het tekort aan recreatie mogelijkheden, dat in de omringende woonwijken blijkt te bestaan. Omdat de jongeren veelal behoefte hebben aan een grote open ruimte en de ouderen aan een rustig wandelpaadje, is gezocht naar een combinatie van beiden. Voor beschutting tegen de wond worden boven ingeplant en langs de Schroeweg komen dijken met een hoogte van ca. 2.50 meter om de geluidshinder van het over deze weg voortrazende verkeer tegen te gaan. De beplanting van het Meiveld zal hoofdzakelijk bestaan uit: eik, iep, es- en esdoorn en als onderplanting komt er meidoorn, els, kronoelje, hazelaar, vlier, lijsterbes, beuk en spaanse aak. De verschillende gazons en paden krij gen randen van bloeiende struiken, zoals bijvoorbeeld gelderse roos. kren- tenstruik, wilde roos etc. Een stelsel van wandelpaden geeft een logische aansluiting met en verbindingsmoge lijkheden tussen de vijf ontsluitings- punten van het park. In het park komen: een kinderboerde rij (zie foto) met bijbehorende wei, een speelweide met spartelvijver, een grote speelweide met gelegenheid tot dagkamperen. Tevens krijgt deze speelwei nog een sledeheuvel en uiter aard komen er in het Meiveld zoge- naanide trapveldjes, waarop kantel- doelen zullen worden geplaatst. Er komt een Robinsonland waar werke lijk van alles op gedaan kan worden, de oude rioolzuiveringsinstallatie wordt een zandbak, omringd door een geasfalteerde rolschaatsbaan. Verder nog een vijver om te vissen, te roeien en om in de (strenge deze keer?) winter op te schaatsen. Een hoofdstuk apart vormen de zoge naamde kindertuintjes. Omdat men ervan uitgaat dat het Meiveld be stemd is voor iedereen, zou het niet zo erg grote stuk grond tussen vele De echte liefhebbers van uitheemse muziek en dansen kunnen op zaterdag 24 november hun hart ophalen in de Middelburgse schouwburg. Jeugd en Muziek Middelburg organiseert daar op die datum n.l. een groots gebeuren, waaraan medewerking wordt verleend door de solo danser Mitsutake Ishii en het danspaar Eiko Otake en Takas- lii Koman Vooral de vrouw heeft een verbazing wekkende virtuositeit bereikt in hef nabootsen van de meest uiteenlopende houdingen van zwaar gestoorde men sen, vooral de mimiek is daarbij zeer imponerend. Heel snel wisselt de jon ge danseres kleine vrouwenmasker tjes. De ene stemming volgt op de andere: liefde, smart, woede, razernij, kortom vrijwel alle mogelijke men senlij ke emoties spiegelen zich in haar bewegingen en mimiek af. Opval lend is echter haar accurate werk: altijd beheerst maar duidelijk gekund. Het aandeel van de man is een bijzon der fraai compliment aan het adres van de danseres. De dansers zijn bij zonder knappe modelen die zo uit een Japanse prent weggelopen schijnen te zijn. Met de spirituele ondergrond waarop deze bewegingskunst is opge bouwd, zijn de dansen voor ons wes terlingen vaak erg moeilijk te begrij pen, het is echter bijzonder boeiend om eens bij de klassieke en experi mentele dansen uit Japan te gaan kijken. Het programma begint met solodansen van Ishii en na de pauze dansen Eiko en Komam De dansen worden uitgevoerd bij muziek op de band, banden die zijn vervaardigd van originele Japanse muziek. De toegangs prijs voor dit belangrijke muziekge- beuren is 4. scholen verdeeld moeten worden. Men heeft daarom plannen om er met medewerking van de heer Matthijse een 'Oude planten tuin' van te maken, waarin de kinderen kunnen zien hoe en welke planten vroeger op Walcheren groeiden. Dwars door het hele park loopt een zandpad bestemd voor ponyrijden. In het ontwerp is ook de naam: 'Jongensland' opgenomen. Toen het ontwerp in de publiciteit kwam, was het bijzonder leuk dat veel meisjes tegen deze naam ageerden zodat daar voor in de plaats de naam 'Robinson land' is gekozen, vrij toegankelijk om fijn te spelen voor meisjes en jon gens. De vijvers waarmee men in Middelburg-Zuid zeer nare ervaringen heeft zullen in het park Meiveld, waarschijnlijk zeer goed beveiligd worden. De juiste mogelijkheden wor den daartoe onderzocht .Van gemeen tewege werd echter medegedeeld dat men ervan uitgaat dat kleine kinderen toch zeer zeker niet alleen naar het Meiveld worden gestuurd..." De Nederlandse Heide Maatschappij voert het plan 'Meiveld' uit. Wanneer het Meiveld gereed is zal de totale oppervlakte ca 12 ha bedragen, een oppervlakte die overeenkomst met ca 12 voetbalvelden. Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen voor tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur:Middel- burg: za. 00.00-24.00 uur: dr. P. H. Schram, Oosterscheldestraat 2. Tel. 4664. zo. 00.00-24.00 dr. J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 4305. Zo. 00.00-24.00 uur: Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. F. Jansen-Schrama) zie onder: Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: G. A. v. Bockel, Kanaalstraat 89, Sou burg, tel. 01183-1500. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: vr. 18.00-24.00 uur: B. Vaandrager, Weststraat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: dr. J. W. Oosterhoff, Markt 12. Veere. tel. 01181-271. Dierenarts: I. C. Klok, Oostkapelle, tel. 01188-1433. Tandarts: A. H. Oort, Tobagolaan 6, Vlissingen, tel. 01184-4390. Apotheek: Middelburg vrijdag 23 november tot vrijdag 30 november: A. Ringeling, Lange Delft 133, tel. 2538. Vlissingen vrijdag 23 november tot vrijdag 30 november: J. H. Tan-Meyer, Scheldestraat 26, tel. 2025. Wijkverpleegsters: Middelburg: zr. M. den Boer, Adr. Lauwereyszstraat 77, tel. 6286. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. Corrie, Noordstraat 27, Dom burg, tel. 01188-1427. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: N. de Back, West straat 17, Koudekerke, tel. 01185-1318. Groene Kruis Oranje Kruis en Wit- Gele Kruis, Souburg en Ritthem: W. Verhagen-Westerbeke, Stemerdinglaan 119, tel. 01183-1541. Bij de firma Dert op de Vlissingse Nieuwendijk is weer eens een en ander veranderd. De oude hi-fi-afde- ling heeft een complete metamorfose aangepast aan de steeds toenemende aangepas aan de steeds toenemende vraag naar hi-fi en stereo-apparatuur. De jongste uitbreiding van de zaak vormt evenals de vorige uitbreidin gen een klein onderdeel van het plan de campagne dat de heer J. M Dert afgelopen voorjaar had opgesteld. Bij dit plan is men ervan uitgegaan dat het in de Vlissingse binnenstad beslist wel fijn winkelen is, mits men de klant ook maar werkelijk van dienst wil zijn. „Kijk eens." zo vertelt de heer Dert, „het is natuurlijk geen kunst om een blij gezicht te zetten als er iemand een kleurentelevisie of een hi-fi-installatie komt aanschaffen. Wij zijn echter blij dat we ook nog blij kunnen kijken als we iemand aan een heel eenvoudig radiootje mogen hel pen. Verder is in ons bedrijf natuur lijk de 'nazorg' van groot belang." In de gloednieuwe afdeling vindt men velerlei nieuwe apparaten. Een bijzon der nieuwtje bij Dert is de 'schilderij luidspreker'; een luidspreker die er zoals de naam al doet vermoeden inderdaad als een schilderij uitziet. Deze luidsprekers kunnen gewoon aan de wand bevestigd worden; ze zijn vrij plat en werken erg decoratief. Deze luidsprekers zijn ook verkrijg baar in verschillende uitvoering, met 'doeken' in he moderne- of klassieke genre. Ook zijn er speakers met neu traal doek: deze doen dan wel geen dienst als decoratie maar voor veel mensen is juist de platte vorm van de luidspreker zeer aantrekkelijk. Een ander voordeel dat de luidspreker biedt; men hoeft ze niet meer zo berekend op te hangen als 'gewone' boxen, wil men een optimaal stereo effect hebben. Het hele doek van de luidspreker fungeert als membraam, het is eigenlijk meer een klankbord dan spreaker. De geluidsgolven wor den naar alle mogelijke kanten, dus ook opzij, uitgestuurd. Het ziet er wel naar uit dat bij het gebruik van deze nieuwe speakers die overigens een prima geluidsweergave hebben de z.g. 'stereo-stoel' die in veel gezinnen nog is te vinden, kan komen te verval len. „Een verschijnsel dat zich steeds meer voordoet," aldus de heer Dert „is de combinatie foto en hi-fi. Vele film- en foto-amateurs zorgen ervoor dat hun films of dia's van geluid worden voorzien. Deze verfijning van de fotohobby raakt steeds meer in. Ook dit speelde een rol bij de laatste uitbreiding." Men kan op verschillende manieren een filmd of diaserie van geluid voorzien; men kan gebruik ma ken van een bandrecorder achterop de filmprojector gemonteerd ook de stripe op de film wordt vaak nog gebruikt. Eenvoudiger is echter om middels de 'synchro sound* de film tekst van de bandrecorder te laten horen. De 'synchro sound' zorgt ervoor dat elk beeldje op de film z'n eigen impuls krijgt en daardoor is het mo gelijk dat de amateur haast professio nele geluidsfilms produceert, zonder het hinderlijke 'niet synchroon-ver- schijnsel.' Veel foto- en filmamateurs hebben een eigen hi-fi installatie, wel nu, deze mensen kunnen dus alle kanten op. Een heel eigen plaatsje is nu ook ingericht, voor de uitgebreide collectie kleuren tv's; dit was weer mogelijk door de verhuizing van de platenafde- ling naar het soutrrain. de popafde ling althans. Een gedeelte van de vrijgekomen ruimte is ook benut voor uitbreiding van het klassieke assorti ment. De verbouwing of liever gezegd interieursverandering werd weer voor het grootste gedeelte met eiger mensen uitgevoerd. Ze hebben he' karwei vakkundig geklaard: de achter wand gaat, met een van de zijwanden geheel schuil onder donkerbruin deco ratie materiaal. Om alle apparatuur goed naar voren te kunnen brengen is gebruik gemaakt van een wandrek systeem dat gemakkelijk verstelbaar is. De afdeling is verlicht naar een idee van B O met leuke lichtbak ken, voorzien van gaten. Tenslotte heeft men de nieuwe afdeling gecom pleteerd met een oranje vloer en een groen plafondn Met een drukbezochte receptie werd vrijdagmiddag jongstleden de geheel vernieuwde juwelierszaak van de fir ma Camper in de Middelburgse Lange Delft schuin tegenover de Segeer- straat heropend. De vernieuwing was noodzakelijk geworden omdat de winkel eigenlijk wat was verouderd, de ruimte voldeed niet meer zo goed en bovendien was de inrichting ervan niet meer zo efficiënt als nodig was. De zaak heeft nu ook een nieuwe bedrijfsleider gekregen, in de persoon van de heer J. Buys. De heer Camper die straks 65 jaar oud wordt, gaat het zelf wat kalmer aan doen. De juwelierszaak is zonder meer bij zonder aantrekkelijk geworden. In plaats van de donkere mahoniewan- den en dito meubilair is een groen met eiken combinatie gekozen, die samen met de fraaie groene vloerbe dekking uitstekend harmonieert. Het plafond dat eerst voor een winkel ruimte nogal hoog was, is ca 80 cm lager" aangebracht, iets wat de beslo tenheid van de zaak zeer ten goede komt. In de winkel verder een viertal vitrines met glazen bovenkant, die tevens als toonbank dienst kunnen doen. Voor verlovingsringen kan men terecht bij een wat apart hoekje waar ook een leuk zitje is gecreëerd. Langs een van de wanden is een aantal wandkasten aangebracht met een ver nuftig opbergsysteem erin. Doordat er meer ruimte voorhanden is, een ge deelte van de werkplaats en één van de talages werd bij de winkel betrok ken, kon ook de collectie worden uitgebreid. Men vindt nu bij Camper een prachtige collectie klokken, zowel in het moderne als het klassieke gen re, horloges in vele verschillende prijsklassen, gouden en zilveren siera den als hangers, armbanden, broches etc. ook in vele verschillende model len. Verder kan men bij Camper te- re.ht voor granaten (gitten) en bloed koraal en parels. Snoeren worden eventueel op maat gemaakt, maar In verband met de kerkenconferentie 1974 wordt, uitgaande van de raad van kerken te Middelburg, vandaag donder dag 22 november om 20 uur de derde (en laatste) gespreksavond gehouden in de Hoeksteen. Een korte inleiding wordt gehouden door mej. Bakker. Iedere belangstellende is welkom. men kan ook per stuk kopen. De fa. Camper voert in eigen werkplaats re paraties aan goud, zilver en uurwer ken uit. Een deel van de collectie, onder andere de klokken, is te zien als men door de sinds de verbou wing open etalage naar binnen kijkt. „We hebben geprobeerd", aldus de heer Buys, „om de zaak een zo open mogelijk karakter te geven, zo dat de mensen gemakkelijker naar binnen stappen". De sfeer in de zaak is bijzonder fijn, mede door het effect van de indirekte verlichting. Ter gelegenheid van de opening waren zoveel bloemstukken over de hon derd bezorgd, dat de juwelierszaak even veranderd leek in een bloemen- zaak. Vele bloemstukjes hebben ech ter een leuk plaatsje in de nieuwe winkel gekregen en geven het geheel een fleurig aanzien. Jawel, de theetuin! Een herinnering voor de al heel wat oudere Middelburgers. In de theetuin, verbonden aan het nog altijd bestaande gebouw op het hoogste gedeelte van het Noordbolwerk, luisterde een bedaagd publiek 's zondagsmiddags bij een kopje hee naar mooie concerten. Jan Morks heeft er nog gedirigeerd. Het huis is in latere tijd lang het onderkomen geweest voor de christelijke landbouwhuishoudschool. Nu vindt de volks sterrenwacht er een onderkomen. Bij Mannesmann Nederland BV te Dinteloord is met het gereedkomen van de eerste constructies van twaalf ca. 77 meter hoge stalen torens met een diameter van 4.80 m een voorbe reidingsfase voor de sluiting van de Oosterscheldc achter de rug. De eerste torens zijn reeds met be hulp van het werkeiland 'Stevin 73', dat speciaal voor dit doel geconstru eerd werd, met grote nauwkeurigheid de Oosterschelde-bodem ingedreven. Met de afsluiting van de Oosterschel- de vangt zoals bekend het tot nu toe moeilijkste gedeelte van het Deltawerk aan. De 12 torens steken ca. 30 meter boven het water uit en staan gemid deld 15 meter in de bodem. Het ruim 25 meter diepte stromogat Hammen heeft 4 torens, de Schaar van de Roggenplaat, die iets minder diep is, 3 torens en het breedste en ook diepste stroomgat (35 meter!), de Roompot, 5 torens. De ver naar zee vooruitgeschoven lig ging van het toekomstige dijklichaam maakt de omstandigheden voor de uitvoering van dit huzarenstuk bijzon der moeilijk. Via de kabelbaan die de 12 torens vormen worden 3 miljoen betonblokken van 2,5 ton elk in de Oosterschelde gestort. Met het werkeiland 'Stevin 73' worden niet alleen de torens in de bodem geheid, maar ook worden op spectacu laire wijze de torenconstructies op de funderingspaal aangebracht. De werkwijze verloopt als volgt: De funderingspaal van elke toren wordt door de kraan van het hefeiland in verticale stand gebracht en in een aan het eiland bevestigd verstelbaar hei frame geplaatst. Met dit frame wordt de paal nauwkeurig op de juiste plaats gehouden. Hierna wordt de to ren door heien op diepte gebracht. Mocht het op een gegeven moment niet meer mogelijk zijn de paal ver der te heien, omdat zich een prop onder de paal heeft gevormd of om dat de wrijving langs de paal te groot is geworden dan zal binnen de paal gecutterd worden. Na het heien van de funderingspaal wordt deze op NAP plus 4,00 m vlakgemaakt. Het verloopstuk, de pyloon, die aan land als één geheel is geprefabriceerd, wordt nu met de kraan op de funde ringspaal geplaatst en met tijdelijke bevestigingen vastgezet. Zodra de pyloon de juiste stand heeft, wordt de naad tussen funderingspaal en verloopstuk afgelast. Na de beves tiging van de pyloon wordt met be hulp van de kraan de pyloonkop op de toren geplaatst, in de juiste stand gesteld en vervolgens met voorspan staven op de pyloon gespannen. Da torens hebben aan twee zijden een fenderconstructie om eventuele scheepsstoten op te vangen en zodoen de de toelaatbare verplaatsingen van de pyloonkop niet te overschrijden. Om de fenderconstructie te bescher men tegen vallende betonblokken is boven het rubber fenderblok een sta len frame geplaatst. De constructie en de plaatsing van do torens betekenen een opdracht ter waarde van 17,5 miljoen.

de Faam | 1973 | | pagina 13