Aktie Moeders voor Moeders in Zeeland IS DIT UIV KIND? Gesproken weekblad 'Ons Zeeland' heelt vele trouwe luisteraars is At Van Bree naar Noordstraat HOOFTMAN'S KLEDING BREIDDE UIT j|- J. fpigy i&ÏWs Herinneringen aan oud-Middelburg 9 DE FAAM Hormoon Ixaaio rr meneren drie analfabeten die het gesproken Reacties Redactie Korte tijd Attenties WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 Nadat in 1972 de actie 'Moeders voor Moeders' zich bepaalde tot consolide ring: van de bestaande wervingsgebie- den, deed zicli. gezien de sterk dalen de tendens van de geboortecijfers de noodzaak voor, nog In 1973 tot belang rijke uitbreidingen over te gaan. In verband daarmee gaat, na recente uitbreidingen in Twente en de Achter hoek. de actie op 15 november a.s. starten in vele nieuwe plaatsen, waar onder in Zeeland: Middelburg, Vlissin- gen. Oost- en West Souburg, Goes en Kloetinge- De actie, die zich beijvert om urine van zwangere vrouwen in de eerste maanden van de zwangerschap in te zamelen, wordt "daarmee thans gevoerd in de meeste belangrij ke woongebieden van ons land (met uitzondering nog van de noordelijke provincies)> De organisatie bestaat al verscheidene jaren in een groot deel van ons land. 'Moeders voor Moeders' vraagt mede werking van aanstaande moeders, ten einde steeds over voldoende urine te kunnen beschikken om een geneesmid del te maken, dat bij de medische behandeling van bepaalde vprmen van onvruchtbaarheid een onvervangbare rol kan spelen, zowel bij vrouwen als bij mannen. De toepassing van dit preparaat ligt uitsluitend ter beoordeling van artsen. Nog een paar dagen en dan is het zover: met enig feestelijk vertoon zal de 100-ste abonnee op het gesproken weekblad 'Ons Zeeland' kunnen worden inge schreven. Dat betekent dat het gesproken weekblad enorm in de belangstelling staat, want op 10 januari 1973 verscheen de eerste uitgave. 'Ons Zeeland' is een idee van de heer R. Weeland en het is het eerste gesproken weekblad met betrekking op de regio Zeeland. Het blad is een uitgave van de Zeeuwse Contact Commissie (van visueel gehan dicapten) en de ziekenomroep RA WA (Radio Walcheren) uit Middelburg. Zoals het 'gesproken' al doet vermoe den, is het weekblad 'Ons Zeeland' inderdaad een band, een band vol met nieuwsartikelen, periodieken, speciale tips voor gehandicapten en leuke 'ach tergrondartikelen-' (via de Middelburg se voorlichtingsambtenaar M. A. Mon- deel) over gebeurtenissen en/of perso- De stof, waar het in dit geneesmiddel om gaat is een hormoon. Het staat in de medische literatuur bekend als het HCG. Dit is de afkorting van Humaan Chorion Gonadotrofine. Het wordt geproduceerd door de moederkoek (placenta), waarna het in de bloedbaan van de zwangere komt om tenslotte via .de nieren in de urine te worden uitgescheiden. Het HCG in de urine kan langs chemi sche weg daaruit 'geëxtraheerd wor den. Op andere wijze is het niet te verkrijgen. Synthetische vervaardiging is niet mogelijk omdat het tot die eiwitten behoort, waarvan kunstmati ge samenstelling tot op heden niet is gelukt. ma's voor zieken. „Redactioneel be schikken we eigenlijk over te weinig nen in het Zeeuwse. In de eigenlijk mensen", aldus/de heer Schreuders nog vrij korte tijd dat het gesproken - weekblad wordt uitgegeven zijn de reacties erop zonder meer enorm en thousiast. Dat is niet zo verwonderlijk als men bedenkt hoe geweldig zorg vuldig de opname van het weekblad plaatsvindt. Iedere vrijdagavond is een team 'Ons Zeeland'-medewerkers in de RAWA-stu- dio in het Middelburgse ziekenhuis druk in de weer. In de geluidscabine nemen de inlezers plaats een dame en een heer terwijl in de studio een regisseur of regisseuse en een technicus een oogje in het zeil houden bij draaiboek en opnameapparatuur. De band van 'Ons Zeeland' bestaat eigenlijk uit twee aparte delen, spoor 1 en spoor 2. Meestal is het zo dat het eerste spoor wordt gebruikt voor allerlei mogelijke nieuwsitems en het tweede spoor voor de periodieken en achtergrondstory's. Vandaar ook dat er twee inlezers zijn voor het eerste spoor en nog eens twee voor het tweede. De grotere verhalen worden de betrokken nieuwslezers al een paar dagen van te voren toegestuurd zo mogelijk zodat die rustig de tijd- hebben om zich op het inlezen op past diverse 'tunetjes' in, een kort hoeven de kranten nu niet meer zo melodietje dat altijd aan één en de- nadrukkelijk voor te lezen. Wanneer zelfde rubriek voorafgaat. Hij zet mu- iemand nog maar kort voorleest zal ziek om de zaak wat af te wisselen dit wel grondig gebeuren, maar het en tunes op een band pasklaar laat zich gemakkelijk verklaren dat zodat de regie en technicus bij de iemand die dat.jaren en jaren achter opname aan de hand van het draai- een moet doen, op den duur toch boek deze zo in de gesproken tekst vrij snel over bepaalde dingen heen kunnen inpassen. Het nieuws komt gaat zien en zich zodoende ongewild uiterlijk op woensdagavond bij de bezondigd aan het 'koppen-snellen', heer Schreuders binne en op vrijdag- „In de tehuizen troffen we nog een avond is al de opname. Binnen die heel andere categorie gehandicapten", tijd moet er dus heel wat gebeuren vertelt Cor van der Lijcke „mensen •sij f» h OPVPPttlPdPn en vaak wordt het dan ook zo'n die nooit lezen of schrijven hebben beetje nachtwerk eer de eindredacteur geleerd, analfabeten dus. Ook voor die alles voor elkaar heeft. groep is 'Ons Zeeland' een onmisbaar T) 7 it/ 7 7 ding geworden. In totaal zijn er nu weekblad beluisteren. Volgens Cor van der Lijcke van de Zeeuwse Contact Commissie, heeft de commissie met het benaderen van d„ w vi Radio Walcheren met het verzoek tot e" mpdpwprkinp aan 'Oit; 7PAlnrui' ppn trUITl VOOF bPJtiQldcn BclChtGIl RCCOG SSeïSè SIS" gelagenüwe' SS J™"" 7°S? blij dat we deze stap hebben gedaan", frie uur m de kleine zaal Ons Ze.- IcSudSSeS S vSteUen °da Sde Jg?BgZ ÏSSS" medewerking van de zijde van de RA WA weliswaar spontaan is geko- Ter JalSe'waarwelfeukl Smg men maar dat men zich wel afvroeg: vaicKe aai wei leuxe oeiang „Kunnen we dit echt wel aan?". Het verzorgen van een gesproken week blad is immers heel iets anders dan Oun~Y.of>lill^Pn het verzorgen van muziekprogram- Ook van buiten de provincie Zeeland bestaat interesse voor 'Ons Zeeland'. Tal van oud-Zeeuwen hebben onmidj- dellijk toen ze vernamen dat er een Honderdduizenden liters urine zijn no dig om slechts een kleine hoeveelheid van het gezochte hormoon te kunnen winnen. Al deze duizenden liters moe ten per auto aan huis worden opge haald bij die a.s. moeders, die aan de actie deelnemen. De bereiding van het geneesmiddel geschiedt door het Nederlandse phar- maceutische bedrijf Organon BV te Oss, dat één der weinige producenten ter wereld van dit geneesmiddel is- Een zestigtal bestelwagens en vracht auto's is uitsluitend voor het vervoer stelling voor het gesproken weekblad bestaat. „en het is zaak dat de continuïteit van het weekblad gewaarborgd is, iedere gespreken weekblad met Zeeuwse ac- week moet er een aflevering verschij nen. We werken nu met 15 mensen, onderverdeeld in 3 ploegen, die elk lx per drie weken opdraven". Als een band klaar is een band heeft een speelduur of liever gezegd spreekduur van tweemaal drie kwar tier wordt deze opgestuurd naar Den Haag, naar de Nederlandse Blin den Bibliotheek, waar de 'moeder band' zorgvuldig wordt gekopieerd op een groot aantal andere banden. Wan neer de moederband uit Midelburg wordt verstuurd stuurt Den Haag de band van de week j daarvoor weer terug, de banden kruisen elkaar dus. Datzelfde geldt voor de banden die de abonnees thuis krijgen, ze sturen hun ene band in en onmiddellijk daarna rolt de nieuwe weer binnen. tualiteiten bestond, een abonnement op 'Ons Zeeland' genomen. Hoe dier baar 'hun' weekblad hen is, blijkt uit de reactie van een oud-Zeeuw uit Rolde: „k d'r onderd duzend hulden „De reacties op het 'binnenrollen' van de banden bij de abonnees thuis", zo vertelt Van der Lijcke, „zijn enorm enthousiast. De band of cassete, die kan gemakkelijk bij de Blinden Bibli- vrijdagavond voor te bereiden. Gedu- otheek vervaardigd worden wordt rende de tijd dat deze twee mensen in meteen uit de brievenbus gehaald en de geluidscabine hun zegje doen. ne- met gezwinde spoed op de recorder men de nieuwslezers hun stof door. gelegd. Waar men ook mee bezig is Voorbereiding is erg noodzakelijk, doet er minder toe: het weekblad want wat er op de band moet komen gaat blijkbaar voor alles", te staan, moet kwalitatief 'af' zijn, „Kijk" zegt de heer Schreuders dat dus zo professioneel mogelijk. Van- is nu één van de redenen dat we daar dat de regie bijzonder attent moeten zorgen dat 'Ons Zeeland' gega- moet zijn op dingen als bijvoorbeeld randeerd iedere week verschijnt. Met een verkeerd gelegde klemtoon, een dergelijke reacties op het werk moe kleine hapering of verspreking. Dit ten we gewoon doorgaan, dat kan brengt weer met zich mee dat het niet anders. Ik vind persoonlijk dat team dat het inlezen verzorgt, goed sommige reacties' toch wel wat pijn- op elkaar ingespeeld moet zijn en lijk zijn. Nog maar al te vaak word onderling de nodige kritiek op elkaar je overvallen met allerlei dankbewij- moet kunnen verdragen. Blijkens de zen, zo in de geest van: „O, wat ervaringen die men met het inlezen geweldig, ze doen toch zo veel voor heeft, is dit heus niet altijd zo gemak- ons". Dat moest toch niet kunnen. Net kelijk als het lijkt; de ene stem komt z0 goed als wij recht hebben op nu eenmaal beter over als de andere. informatie, hebben onze gehandicapte lezers dat ook. Het maakt niet uit wat voor handicap S! dat. ook is: we hebben circa 80 pro- Een van de mensen achter de schei- visueel gehandicapte lezers, maar men avn Ons Zeeland, is de™d- evengoed motoriek gestoorden en be jaarden. Al die mensen moesten eigen lijk beseffen dat ze helemaal niet dankbaar hoeven te zijn, de informa tie ook de informatie via 'Ons Zee land' is hun goed recht". hoofdredacteur van de Zeeuwse Courant, de heer W. Leertou wer die zo'n twaalf uur per week spendeert aan het verzamelen van allerlei nieuws; hij herschrijft het en comprimeert het en maakt tenslotte het nieuws bandklaar. Van hem gaat Onder de abonnees telt Ons Zeeland dit nieuws naar een andere medewer- een zevental bejaardentehuizen en ker, de heer F. J. Schreuders die de twee verpleegtehuizen, onder andere functie heeft van eindredacteur. Deze 'Ter Valcke' in Goes Voor al de maakt een draaiboek voor het week- abonnees geldt hetzelfde: via het ge- blad. hetgeen hier op neerkomt, dat sproken weekblad blijven ze op de de verschillende artikeltjes in een be- hoogte van allerlei gebeurtenissen om paalde volgorde worden geplaatst en hen heen, zonder dat ze aan derden in de juiste rubrieken belanden. Bo- moeten vragen wat er zoal te koop is. vendien zoekt de heer Schreuders ook Wat vooral voor de visueel gehandi- hier en daar een leuk muziekje bij en capten zo belangrijk is: hun partners Tienduizenden a.s moeders in Neder land doen aan deze inzameling mee. velen voor de tweede en derde maal. Doorgaans om-de-dag worden bij haar aan huis de kleine plastic containers, waarin zij de urine verzameld hebben, door een bestelauto opgehaald. Slechts korte tijd kan de a.s. moeder aan de actie meedoen. De genoemde stof komt namelijk slechts ongeveer maximaal 13 weken, en wel in het begin van de zwangerschap, in winba re hoeveelheid in de urine voor. Niet alle a.s. moeders kunnen zonder meer aan deze actie deelnemen. Alvo rens te kunnen beginnen wordt een monster urine gekeurd. Deze test is noodzakelijk om te weten of zich voldoende van het gezochte hormoon in de urine .bevindt. De huisarts of verloskundige van de deelneemster krijgt onverwijld bericht van de uit slag van deze urinekeuring. Ook de deelneemster zelf ontvangt schriftelijk een mededeling of haar urine voor het gestelde doel geschikt is bevonden. Hoewel de medewerking doorgaans graag belangeloos gegeven wordt stelt de actie Moeders voor Moeders toch een aantal attenties voor deelneming ter beschikking. Zo ontvangt de a.s. moeder het boekje 'Wordend Moeder schap' van de Amsterdamse gynaeco loog prof. G. J. Kloosterman, waaruit zij zeer veel kan vernemen met be trekking tot haar eigen leefregel tij dens de zwangerschap. Naast enkele andere passende atten ties, ontvangt de deelneemster tenslot te een tegemoetkoming in geld als blijk van waardering voor de gedane dagelijkse moeite gedurende de deel name aan de actie. De opoffering, die de actie van a.s. moeders vraagt is in feite betrekke lijk klein in vergelijking met het be lang, dat er mee gediend is. Immers, naast het op zich reeds indrukwek kend medische belang, bestaat hier een humaan belang, namelijk voor een andere vrouw, aan wie het moe derschap ontzegd bleef, de mogelijk heid scheppen om ook moeder te kunnen worden. De adressen waarmee aanstaande moeders contact kunnen opnemen zijn: Voor Middelburg, Vlissingen, Oost en West Souburg: mevrouw A. de Jong- Streefkerk, Mazzinilaan 93, Middel burg, telefoon: 01180-8903. Voor Goes en Kloetinge: mevrouw D. J. Boogaard-de Jonge, Beukenstraat 225, Goes, telefoon: 01100-8068. vó over, a'k 'Ons Zeeland' mè in de busse kriehe..." Iedereen die belangstelling heeft voor 'Ons Zeeland' kan zich voor een abon nement (individueel 5 per kalender jaar, collectief 25) opgeven bij de heer D. F. Huyssen, Dorpsstraat 55. Wemeldinge, tel. 01192-335. Goed nieuws nog voor de abonnees: er wordt aan gewerkt om 'Ons Zeeland' uit te breiden tot 2x één uur en net zoals men speciale krantenuitgaven heeft, wil ook 'Ons Zeeland' speciale uitgaven gaan verzorgen. ■k Blij zijn de heer en mevrouw De Neef uit Middelburg met hun nieuwe bloe menwinkel in de Korte Noordstraat, een bloemenwinkel die tot voor kort gevestigd was in een soort pakhuis aan de Bree. Het nieuwe onderkomen van de bloemenwinkel was eerst een bakkerij. Toen de heer De Neef echter hoorde dat bakker Dingemanse er mee ging stoppen, was hij er als de kippen bij; een winkel in de Korte Noordstraat veel meer loopstraat als de Bree zag hij duidelijk zitten. Zo kon het gebeuren dat er vorige week donderdag een openingsreceptie kon plaatsvinden, de bakkerswinkel werd bloemenzaak, ruim, want de vroegere huiskamer die naast de win tel lag, werd bij de verkoopruimte getrokken. Tegen de achterwand van te kamer timmerde de heer De Neef :en decoratief afdakje met dakpannen vaar bloemen en planten onder ko nen te staan. Het is de bedoeling dat we er een auke middenklasse zaak van maken", ertelt de heer De Neef, „eeen gewone vinkei waar iedereen binnen kan stap ten. Net als in de Bree doe ik de vinkei samen met m'n vrouw, veel nensen kennen ons al lang. Eerlijk gezegd: men wist de weg naar ons winkeltje in de Bree goed te vinden en we hadden er al een leuke klan tenkring opgebouwd. We waren eigen- 'Verscholen' achter een hekje poseerde dit meisje 'er gens' in de binnenstad voor onze fotograaf. Haar moeder kan de originele foto plus een waardebon van vijf gul den gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. BOT S3 9 lijk nog helemaal niet van plan om daar een-twee drie weg te gaan; ik had zelfs net een paar leuke verbete ringen aangebracht. Maar ja, een kans als deze moet je gewoon aangrijpen. Ik vertrouw erop dat veel oude klan ten van ons gewoon de sprong naai de Noordstraat meemaken'". De heer en mevrouw De Neef ver wachten ook veel van het ziekenhuis bezoek. Veel mensen komen namelijk van de bus (Plein 1940) door de Noordstraat naar het ziekenhuis. Van daar ook dat de mogelijkheid overwo gen wordt om wanneer de winkel sluitingswet veranderd is de winkel in de vroege avonduren open te hou den. Achter de winkel was nog ruimte genoeg voor een werkplaatsje, waar de heer en mevrouw De Neef straks bloemstukjes etc. kunnen maken. De heer De Neef volgt al sinds oktober dit jaar een cursus 'Bloemsierkunst' aan de Groene School te Kapelle. Vooralsnog kan men in de nieuwe bloemenwinkel terecht voor alle mo gelijke snijbloemen, planten en aan verwante artikelen als bloemzaad, pot grond, kunstmest etc. De naam van de bloemenwinkel luidt: 'Okto', dat heel simpel 'acht' betekent. De heer De Neef heeft namelijk uitge rekend dat zijn zaak de achtste bloe menwinkel in Middelburg is. Een sprong naar de overkant nam Hooftman's kleding uit Middelburg, een sprong naar het voormalige pand je van Van de Vijver aan de Potten- markt waar al sinds geruime tijd een soort magazijn van Hooftman was ingericht. In snel tempo werd de ma gazijnruimte verbouwd tot winkel en op een brede zware baan boven de deur kwam te staan, in grote witte letters: hier is 22, zodat nu iedereen al van grote afstand Pottenmarkt 22 zal weten te vinden. De heer J. G. Vereist, bedrijfsleider van de kledingzaak: „Dit pandje was voor magazijn eigenlijk veel te -mooi en omdat we aan de overkant uit ons jasje groeiden, is de sprong naar hier niet zo vreemd. We hebben gepro beerd om van dit pandje een leuk, misschien wat boetiekachtig, shopje te maken voor onze jonge klanten. Vandaar het eigentijds karakter van 'Hier is 22'. Hoewel er hoofdzakelijk herenkleding te krijgen valt, hebben we toch ook wel wat dameskleding hagen, o.a. de bekende Levi's panta lons, we hebben leuke jacks etc". Het ontwerp voor het interieur van 'Hier is 22' is afkomstig van de heer Ge- schiere, van de doe-het;zelf zaak in de Gortstraat. Hij wist in z'n ontwerp op een leuke manier gebruik te maken van de al bestaande plafondconstruc tie bestaande uit losse latten. Dit patroon vindt men nu op tal van plaatsen in de winkel terug, o.a. op de toonbank en op de etalagekasty. Er is enorm veel aandacht besteed aan het opbergsysteem omdat 'Hier is 22' nu ook weer niet zoveel ruimte biedt. Onder de etalage kasten werden grote verrijdbare opbergladen aangebracht; op de achterkant van een stapel kist- elementjes werden.haken aangebracht waaraan een bonte verzameling mo derne dassen en riemen hangt. De zijkant van dit overhemdenrek wordt in beslag genomen door een passpie gel. Voor de heren liggen er bij 'Hier is 22' volop fel gekleurde overhemden truien en spencers, vlotte pakken jacks en pantalons klaar. Wanneer 'Hier is 22' blijkt te voldoen is het niet onmogelijk dat de zaal nog verder wordt uitgebreid, want oj de bovenverdieping is momenteel he atelier van Hooftman's Kleding geves digd, waar kleding eventueel wordt vermaakt. De klanten van 'Hier is 22 kunnen zelf hun keus uit de kleding maken, maar indien gewenst, krijgt men natuurlijk vakkundig advies. Op de bovenste foto: Een hoekje oud-Middelburg, dat al jaren geleden van de kaaft is geveegd, het Spekrookerij- straatje tussen de Schoorsteenvegerssingel en de Achter- singel. Op de onderste foto hel oude Begijnhof, een zijstraat van de Bree, in de omgeving van het Hofplein.

de Faam | 1973 | | pagina 9