Op vacantie naar verre landen Middelburgse paartjes trekken er met de fiets op uit 'De Meerpaal' kreeg nieuw interieur MAC 'De Zeeuwen' provinciale kampioen OrgeMemonstratle Mossel Versteege 11SII ipiif DE FAAM 9 NAAR TSJECHO SLO W AKI JE EN JOEGOSLAVIË II aar-problemen Pech VOORBESCHOU WINGEN HERFST- TOERNOOI "73 HUIDVERZORGING BOVEN DE W IN P.C.C. - ORIËNTEIUNGSRITTEN Equipe Baert - Poelman individueel kampioen Herinneringen aan oud-Middelbura iSBni' mam 3 Ifl m lu iSlfSf pilp MraBïi DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 Fietsen is in. Geen wonder, de laatste paar jaar wordt er steeds meer aandacht aan de fiets besteed; via talrijke re clamecampagnes wordt het snel duidelijk gemaakt: fietsen is ge zond, je bent in beweging, je slankt af en voel je fit, fietsen is een onderdeel van het trim men geworden. Vele 'doorge winterde' automobilisten en zichtbaar goed doorvoede kan toormensen zie je in het week end uitsluitend van de fiets ge bruik maken om het 'buikje kweken' tegen te gaan. Geen wonder dat op het ogenblik de fiets-toerclubs ook forse leden stijgingen meemaken. Toch is er een categorie fietsers die niet zo gek groot is. namelijk die van de lange-afstand-peddelaars. Af en toe hoort men wel eens dat er een grote fietstocht wordt ondernomen, maar zo vaak gebeurt dat nu ook weer niet. Twee Middelburgers die over het vèr- fietsen kunnen meepraten zijn Wim Jobse en Marlike Polderman. Begin ju ni vertrokken zij voor een fietstocht naar Tsjecho Slowakije (met als hoofddoel Praag. De reisroute liep via België en Duitsland, een route van ongeveer 1100 kilometer, die ze in drie weken af wisten te leggén. „We fietsten per dag zo'n 70 kilometer" vertelt Wim, „we stapten 's morgens om een uur of negen op de fiets en reden dan met hier en daar een korte rustpauze tot 's avonds zes uur door. We hadden een tent bij ons die we opzetten, net waar het uit kwam. De mensen die we onderweg ontmoetten, boden ons vaak een plaatsje voor de tent aan. De meeste mensen waarmee we in contact kwa men vonden het hartstikke leuk dat we helemaal uit Nederland waren ko men fietsen. Dit geldt zeker voor de mensen die in de buurt van de Duitse- Tsjechische grens wonen en in Tsje- cho-Slowakije zelf. Iedereen toont zich ook erg behulpzaam, en waar we ook aanklopten om te vragen of we onze waterzak mochten vullen, geen enkel probleem, nergens. Toch blijkt het, dat de meeste mensen wel even vreemd staan te kijken als ze je horen vertellen, dat je al een afstand van een duizend kilometer op je fiets je hebt afgelegd, logisch, want de meeste vakantiegangers nemen de au to of het vliegtuig of ze pakken de trein." Marlike en Wim reden op een fiets met respectievelijk 5 en 10 ver snellingen, fietsen in een lichtgewicht klasse natuurlijk. Achteraf zijn ze er allebei van verzekerd dat ze veel te veel bagage hebben meegenomen: „We hadden een driepersoons tent" vertelt Marlike: omdat je dan in elk geval behoorlijk wat ruimte hebt, maar bij een volgende tocht wordt het wel een sheltertje, zo'n grote tent weegt als lood." Na een tocht dwars door het zuidelijk deel van Duitsland, waarbij Wim en Marlike door een bergachtig gebied, het Fichtelgebergte, kwamen met hel lingen van 10 - 18 procent en hoogte's van plusminus 800 meter, wilden ze bij het stadje Cheb over de grens- Het feest ging echter niet door, om dat de pasfoto op het paspoort van Wim niet meer goed gelijkend was. De douanebeambten adviseerden hem om eerst maar naar de kapper te gaan en zijn haar te laten knippen, baard eraf scheren etc., een voorstel waar Wim totaal niets in zag. Terug naar Duits grondgebied waar overleg werd gepleegd wat er nu moest ge beuren. Uiteindelijk werd besloten om het Nederlandse consulaat in München te bellen en daar een nieuw paspoort aan te vragen. Op het consu laat werd hen verteld, dat een en ander geregeld kon worden mits ze om vier uur die dag aanwezig konden zijn. IJlings liftten Wim en Marlike naar München en arriveerden daar om precies vier uur op het consulaat. .Gewapend met een nieuw paspoort gingen ze 's avonds terug naar Cheb, en nu bleek de Tsjechische douane bereid hen door te laten. WIM JOBSE en MARLIKE POLDERMAN Wim en Marlike zetten hun tocht naar Praag voort en arriveerden er binnen enkele dagen. Na een kort verblijf in de Tsjechische hoofdstad moesten ze echter terug naar huis, want na af loop van de zomervakantie zou Marli ke in Nieuw en St. Joosland gaan werken, als onderwijzeres. Even bui ten Praag sloeg echter het noodlot toe: de derailleur van Wim's fiets draaide compleet in z'n achterwiel Het enige dat er toen opzat was in Praag een. winkel te gaan zoeken waar ze een soortgelijke derailleur verkochten. Na heel lang zoeken be landden ze in een zaak waar men niets anders dan rijwielen en rijwiel onderdelen verkocht, maar jammer genoeg bleek men de enige derailleur van het soort dat Wim nodig had, kort te voren te hebben verkocht. Gelukkig waren er nog wel een paar bruikbare onderdelen in voorraad. „Doordat het materiaal nieuw was" vertelt Marlike „en de ketting van de fiets van Wim al vrij oud, ontstonden weer nieuwe problemen. Normaal worden ketting en de tandwieltjes van een derailleur gelijktijdig vervangen, zodat het hele spul op elkaar inloopt. Dat was nu niet het geval en het resultaat was dan ook, dat er maar één versnelling werkte..." Gehandicapt begonnen ze zo aan de terugweg, die aanmerkelijk vlugger werd afgelegd dan de heenreis, ongeveer in een dat of tien. Dat vanwege de bijzonder slechte weersomstandigheden. Zo mooi als het weer was bij de heen reis, zo slecht was het toen ze terug- dan de heenreis, ongeveer in een dag het goot en ook de wind woei voor hen uit een foute hoek. „Op een gegeven moment" aldus Marlike en Wim „wil je maar één ding meer: zo snel mogelijk naar huis." Eenmaal thuis gearriveerd waren de tegensla gen van de terugreis echter snel ver geten en dachten ze alleen nog maar aan de leuke kanten van hun fietsva kantie. Inmiddels worden er weer stil letjes aan plannen gemaakt voor een andere fietstocht: een veel grotere die door verschillende werelddelen z^l voeren. \Vanneer die tocht gemaakt zal worden is nog lang niet bekend; ten eerste is daar natuurlijk een im mense voorbereiding voor nodig en bovendien enorm veel tijd. Het wordt bepaald geen reisje dat in tijd van een paar maanden gemaakt kan wor den. Inmiddels zijn ook een paar andere Zeeuwen per fiets onderweg. Jan Mi- davaine, afkomstig uit Middelburg, en zijn vriendin Ellie vertrokken per fiets naar Joegoslavië om daar hun vakantie door te brengen. Zaterdag a.s. organiseert de tafeltei nisvereniging Middelburg-Zuid voor dt zesde achtereenvolgende keer he hcrfsttoernooi voor de leerlingen var alle lagere scholen in Middelburg-Zuic en Dauwendaele- Het grote aantal in schrijvingen (200) wekt de verwach ting dat het een enorm succes gaa worden. Het toernooi zal in twee gymzalei worden gehouden. De jongens er. meisjes van 8-10 jaar spelen het hele oernooi in de gymzaal aan de M. de a Palmastraat in Zuid en starten on )8.30 uur. Je jongens en meisjes van 11 jaar er xider zullen de voorronden in de symzaal aan de Roozenburglaan ii Jauwendaele spelen en beginnen oir 19.30 uur. De eindronden van deze ïroepen zullen 's middags in de gym- :aal aan de M. de la Palmastraa vorden gespeeld. in elk van de vier groepen zijn 4 persoonlijke prijzen beschikbaar en ,'oor de scholen vormt de Chevron- .visselbeker de inzet. Sen duidelijke favoriet voor de schoolprijs is dit jaar niet aan te .vijzen. Ongetwijfeld zal het gaan tus sen de Zeeburch en de Zuidburch. Bij winst voor de Zeeburch krijgt deze school de beker definitief in haar bezit. Voor de individuele prijzen zijn in d. A-groep (jongens 8-10 jaar) Jan-Hen' Bornhof en Ernst Willemsen favoriet; in de B-groep (meisjes 8-10 jaar) staan Ingrid v. Osselaar en Monique Geljon hoog genoteerd. In de C-groep (jongens 11 jaar en ouder) zien we Wim. Wegman enJan Kopmels als grote kanshebbers en in de D-groep (meisjes van 11 jaar en ouder) is de aandacht vooral gevestigd op Ellen Geljon en Ellen Serier. Naar verwach ting zal de prijsuitreiking circa 17.30 uur plaatsvinden in de gymzaal in Zuid. Het toernooi is gratis toegankelijk voor iedere belangstellende. Het leven begint bij veertig is een al gemene uitdrukking en dit kunnen wij ook wel zeggen voor de huidver zorging. Niet dat u als u de veertig eenmaal gepasseerd bent, uw normale huidverzorging moet gaan veranderen, nee, u moet uw huid blijven verzorgen, maar dan wel met meer zorg als in bet verleden. Heb de moed om uzelf eens goed te bekijken, en let dan vooral op de huid rondom de ogen, op uw hals en voor al op armen, ellebogen en handen. Deze gedeelten van uw gelaat en li chaam. ziet u zo snel en gemakkelijk over het hoofd. En toch zijn het deze plekjes die o zo snel uw leeftijd verraden. Kringen onder uw ogen en een rim pelige hals maken u onnodig ouder. Het is toch zo eenvoudig om hier iets aan te doen, gebruik bijv. elke avond ogencrème (Eye cream plus) welke u zacht inklopt. onder het oog, beginnen de bij de buitenooghoek naar binnen toe. (Let er echter wel op dat u de crème inklopt en niet wrijft want dit maakt de huid alleen maar slapper.) Ook de hals kunnen wij op deze leef tijd niet meer vergeten, elke avond cén minuutje om 'uw halscrème (Throut firming crème) naar boven, vanaf het sleutelbeen tot onder de kin te masseren en die nare rimpelige en slappe hals wordt voorm iets waar u om kunt lachen, want die van u blijft mooi stevig. Ook de ellebogen, onder arm en handen zijn de verraders van uw leeftijd, gebruik daarom éénmaal per week de 'Vitamine Massage crème' welke uw huid de nodige voeding geeft zodat het droge en dorre aanzien snel verdwijnt en .plaatsmaakt voor een glanzende soepele huid. Van liet oude interieur van 'De Meer paal'. een ctablissemcntje aan bet Middelburgse Damplein, valt sinds kort niets meer te bespeuren. De ei genaar, J. P. van der Hooft, heeft de zaak grondig verbouwd en er een bij zonder gezellig geheel van weten te maijen. In het achterste gedeelte van de zaak staan een aantal tafeltjes met stoelen erbij, tafeltjes voorzien van rood-wil geruite tafelkleedjes, hetgeen er duidelijk op wijst dat er gegeten kan worden. Het voorste gedeelte van de zaak wordt in beklag genomen dooi de frites- annex ijshal, afgescheiden van de rest van de zaak met een paar kleine klapdeurtjes- Ten gerieve van de klanten die even moeten wachten is er een bankje neergezet. „Het was ook hard nodig dat er hiel en daar wat veranderd werd", vertelt de heer Van der Hooft. „Het was zoals het eerst was, bedoel ik een ontzettend oneconomisch geheel. Ik liep me de 'oenen uit het lijf. De keu ken van dit bedrijf was namelijk hele maal achterin het gebouw, trapje af, hele lange gang door, nog eens een trapje af. heel de keuken door en dan was ik er pas. Nu heb ik de frit.es- oven ten minste voorin staan en hoef ik de spullen echt maar even aan te reiken, veel gemakkelijker natuurlijk". Ook mevrouw Van der Hooft be spaart dit heel wat heen en weer ge loop, want ook zij is in de zaak werk zaam. 'De Meerpaal' biedt de bezoe kers een ruime keus uit diverse eet waren a la carte, veel kleine eetwaren, zoals bijvoorbeeld broodjes en frites met kroketten etc. Uit verschillende geschilderde zeetafe relen blijkt nog de liefde van de heer Van der Hooft hij zat vier jaar bij de binnenvaart en ve.rvolgens achttien jaar bij de marine voor de zee. Ge zien dit feit heeft de naam 'De Meer- paal' dus eigenlijk een dubbele bete kenis. Gedurende de zomermaanden waren het vooral de toeristen die 'De Meerpaal' wisten te vinden op hun zwerftochten door Middelburg. Voor een kopje koffie en een frisdrank kan men er goed terecht. 'De Meerpaal' is geopend van 's morgens tien tot 's avonds twaalf. Het A-team van cle motor- en auto club 'De Zeeuwen' is als eerste geëin digd in de vier orienteringsritten om het kampioenschap van Zeeland. Deze ritten maakten deel uit van de Provin ciale Club Competitie, die elk jaar wordt georganiseerd door tie Zeeuwse autoclubs onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. Aan de PCC werd dit jaar deelgeno men door vijf autoclubs: MAC 'Schel- degouwen', MAC 'De Bevelanden', "MAC 'De Zeeuwen', de NVest Zeeuws Vlaamse Autoclub' en de 'Vosserij- ders'. De competitie startte op 14 maart met de 'vermarerit' georgani seerd door MAC 'De Bevelanden'. Dit was een avondrit, die op Zuid-Beve land verreden werd en waaraan 48 equipes deelnamen. De tweede PCC-rit werd op 28 april door MAC 'Schelde- gouwen' georganiseerd. Dit was een middagrit op Walcheren met 50 deel nemers. MAC 'De Zeeuwen' organi seerde de 3e PCC-rit: de 'Deltarally', een avondrit op Walcheren met 35 deelnemers. De laatste rit werd op 23 september in de omgeving van Oost burg verreden. De organisatie was in handen van de 'WZA'. Aan deze 'Wa tertorenrally' namen 37 equipes deel. Alle ritten werden verreden volgens het KNMV-reglement 1972. De in to taal 67 equipes in de clubteams deden ..evens mee aan het individuele kampi oenschap. Individueel Zeeuws kampi oen werd de equipe M. Baert - P. Poelman uit Middelburg met 147 rij- derspunten. Vooral in de laatste twee ritten behaalde dit Zeeuwen equipe veel punten door een tweede plaats in de 'Deltarally' en een overwinning in de 'Watertorenrally'. In de 'Deltarally' behaalde ook het A-team van MAC De Zeeuwen een maximaal aantal punten. Dit team bestond uit de equipes Baert-Poelman, De Nooijer-De Nooi- jer, Wouters-Smit, Bode-Bom en Dee- gens-Deegens. MAC 'De Zeeuwen' zal in november met zeven equipes deelnemen aan de Landelijke Club Competitie, die in de provincie Limburg zal worden gehou den. Behalve de nieuwe kampioenen Baert-Poelman zal ook de huidige landskampioen A. Deegens uit Middel burg daar zijn titel gaan verdedigen. De eindstand der PCC-ritten was als volgt: Club teams: 1 Zeeuwen-A met 457 rij- derspunten, 2 WZA-A 435, 3 Zeeuwen B 420, 4 Scheldegouwen-A 387, 5 Zeeu wen-C 384, 6 Bevelanden-A 371, 7 Be velanden-B 339, 8 Vosserijders 224, P Scheldegouwen-B 209, 10 WZA-B 209, 11 Zeeuwen-D 184. Individueel: 1 M. Baert, Zeeuwen 147 rijderspunten, 2 C. Boogaard, Zeeu wen 144, 3 J. van Hijfte, WZA 138, 4 J. Tuinman, Scheldegouwen 138, 5 H. Deveneijns WZA 130, 6 L. Wouters. Zeeuwen 127, 7 L. de Nooijer. Zeeu wen 120, 8 A. Wouters. Zeeuwen 120, 9 W. van Berendonk, Zeeuwen 118, 10 A. Deegens, Zeeuwen 117, 11 R. Milhous, Bevelanden 115, 12 T. Rodrigo, WZA 115, 13 J. Haselager, WZA 114, 14 J. van Nieuwenhuijzen, Vosserijders 113. 15 C. Bode, Zeeuwen 109. van Nieuwenhuijzen, Vosserijders 113, 15 C. Bode, Zeeuwen 109. s Donderdag 11 oktober was het in de grote zaal van 'De Brasserie' in Mid delburg, enorm druk. Ruim 150 men sen waren naar deze zaak gekomen om er getuige te zijn van een demonstra tie-kennismaking van orgels en met orgellessen, van Mossel en Versteege uit Middelburg. AI eerder zijn enkele van dergelijke avonden georganiseerd, alle met veel succes. Gedemonstreerd werd o.a. het grandio ze Largo orgel, een instrument dat wat het uiterlijk betreft, doet vermoe den dat het vele duizenden guldens kost, maar dat in werkelijkheid hele maal niet zo veel kost. Ook het Mark 2000 orgel van Mossel en Versteege was op de demonstratie te zien. Dit is vooral geliefd omdat men er bij zonder fijn populaire muziek op kan spelen. Hetgeen overigens niet bete kent dat men kent dat het voor de 'klassieke' stuk ken niet geschikt zou zijn. Voor wat betreft de lessen lieten de prestaties van twee jongelui uit Mid delburg en een oudere dame niets te vragen over. De twee jongelui, A. Tevel en T. Mulder, volgen beiden on geveer een jaar de orgellessen die Mos sel en Versteege volgens een nieuw Amerikaans systeem geeft. Ze wisten er klaarblijkelijk heel wat van, want ze speelden een aardig melodietje. Ook mevrouw Punt is leerlinge bij Mossel en Versteege, zij het dan dat ze de lessen nog maar enkele maanden volgt. Ook zij maakt goede vorderingen. Plet fijne van de orgellessen die Mos sel en Versteege in hun eigen zaak in de Lange Delft geven is wel de moge lijkheid om er steeds geheel gratis te mogen komen oefenen. Men krijgt dan een koptelefoon op waardoor men het eigen spel kar. beluisteren. Ook is het mogelijk om orgellessen te ne men zonder dat men al een orgel heeft. De muzieklessen worden gege ven zoals boven al gezegd volgens een Amerikaans systeem, met behulp van een overhead-projector. Op een beeldscherm krijgen de leerlingen het klavier (of de klavieren) van het or gel te zien en tevens de juiste vinger zetting. Om de zaak nog duidelijker te maken wordt er bij Mossel en Ver steege een 'toetsenwijzer' gebruikt. Van het zelfde systeem maken on geveer 60 Nederlandse muziekscholen gebruik. Opvallend is volgens de heer Martin van Mossel en Versteege de contacten die tussen de leerlingen on derling ontstaan; ze helpen elkaar bij de lessen waar ze maar kunnen. De muzieklessen worden 1 x in de week aan de zaak gegeven, de prijs bedraagt 25.- per maand. Wanneer meerdere leden van één gezin orgellessen wil len volgen bij Mossel en Versteege, betaalt maar één leerling uit dat ge zin de volle prijs, de anderen de halve prijs. Op de foto: een kijkje tijdens de demonstratie kennismaking in 'De Brasserie'. Op cle foto: Ellie en Jan aan het inpakken voor hun vertrek naar Jol goslavië. TOSlitMal» i Ditmaai weer een paar piaa^es runu cie nange aan. Up de too- g 1 venste foto de Lange Giststraat, gezien vanaf de Dam. Links g 1 de vroegere Graanbeurs met daarachter de inmiddels gesloop- g 1 te rij huizen, waarvoor een parkeerterrein in de plaats kwam. g 1 De onderste foto is uit dezelfde omgeving, namelijk de vroe- M gere Sint-Pieterstraat met het Tehuis voor Dienstboden, zoals dat plechtig heette. !lp% lil JÉfSjï- ifewi? ..■■iiiiiiiiiiiiiiimllllliiiimiillliliiiiiiiimiiiiiiiiliilllJllllllillllllllilllllllillllllllllllllllllilllllllllllllilll <V*****'*VVVVNV^^<V*^**\^AA✓^AA✓V^Al^'\VVVVV^/VVV^/VVVS/VVWVVVV^ HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 18 tot en met woensdag 24 oktober, do. 5.52 en 18.17, vr. 7,00 en 19.33, za. 8.21 en 21.00, zo. 9.45 en 22.25, ma. 11.00 en 23.36, di. 12.01, wo. 0.26 en 12.44. Westkapelle '21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle.

de Faam | 1973 | | pagina 9