Nieuwe 'Torenlioveschool' officieel open Weekend diensten Bouwaktiviteiten rand binnenstad Meedoen om mee te doen Koopavond voor gehandicapten Deense week bij V. d. Meer Zn IS DIT ÜIV KIND? Dringende oproep aan verenigingen, kerken, vakbonden DE FAAM Prov. Waterstaat Gespreksavond Raad van Kerken Middelburg Op 16 november a.s. DONDERDAG 11 OKTOBER 15>73 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 deze week geen gemeentelij ke rubriek 'Door het oog- van de lange Jan'. 13 EN 14 OKTOBER 1973 Op het bouwterrein van liet nieuwe 'Trefcenter' van de SHV dal straks aan de binnengracht ter hoogte van de Zandstraat zal komen te staan, wordt hard gewerkt aan het storten van de enorme betonnen winkelvloer die tegelijkertijd het dak van de eveneens grote parkeergarage vormt. De vloer ligt er al voor een derde gedeelte in, een ander derde gedeelte zal volgende week maandag (8 oktober) worden gestort. Ieder vloerelement, telkens een derde ge deelte dus, bevat op zich al 600 m3 beton en 65.000 kg betonijzer. Het beton wordt zo snel mogelijk gestort, maar er wordt bij het storten echter niet continu gedraaid. Opvallend bij de bouw van de parkeergarage zijn de z.g. paddestoelen. Op een aantal gewo ne steunkolommen van 55 x 55 cm dikte wordt een vierkant van beton gestort dat 60 cm dik is en een oppervlakte heeft van 3x3 meter. Deze paddestoelen geven de vloercon structie extra steun. Tijdens het stor ten stonden 3800 stempels onder de bekisting, stempels die pas mogen worden weggehaald als het beton aan speciale drukeisen kan voldoen. Die druk wordt gecontroleerd in het labo ratorium van de VTO in Vlissingen. Het is de bedoeling dat het Trefcenter in het voorjaar van 1974 wordt geo pend; een hele kluif dus voor het bouwbedrijf Delta uit Middelburg. Om een globale indruk te geven van het werk dat tot nu toe is verzet: er zijn 280 heipalen van 35 x 35 cm in d.e grond gegaan, tot een diepte van 11 a 12 meter. Voordat de palen konden worden geheid, moest 120.000 m3 grond worden uitgegravenDe afme tingen van het Trefcenter worden 67.5 x 90 meter met een vloeroppervlak van 5750 m2 ongeveer. De hoogte van het gebouw wordt 7.50 meter. Al gevelmateriaal wordt gebruikt: beton nen gladde kolommen, betonnen dak randen van uitgewassen grind, beton nen gevelsteen, glazen bouwsteen. Het Trefcenter krijgt donkere hardhouten kozijnen en ramen. Het interieur zal voor het overgrote deel in beslag worden genomen door de supermarkt met daarachter de magazijnen. Aan de voorzijde (Schoorsteenvegerssing- gel, maar straks wandelpromenade) komen de kantoren, het grote restau rant, een slijterij en nog wat kleine shopunits. Op de grote ventülatie- schacht van de parkeergarage komt het embleem van het Trefcenter te staan. Verse lucht voor de parkeerga rage wordt aangezogen langs ventila tie openingen langs de zijkanten van het gebouw. Op maandag 1 oktober werd het eerste Trefcenter geopend in Venlo, een gebouw met een oppervlak te van 750 m2 verkoopruimte. In Groningen staat een Trefcenter op stapel van 15.000 m2. Niet alleen op het terrein van Tref center wordt hard gewerkt. Op het terrein ernaast, net achter het viaduct in aanbouw, worden de voorbereiden de werkzaamheden getroffen voor de bouw van het nieuwe kantoor van de Provinciale Waterstaat, nu nog gehuis vest in de oude gebouwen aan de Rouaanse Kaai. Dit gebouw dat voor een gedeelte vier hoog en voor een ander deel zes hoog zal worden, wordt gebouwd door Korteweg's bouwmaat schappij in Breda. In de tweede week van augustus is men met de werk zaamheden begonnen en het is de bedoeling dat het gebouw medio 1975 wordt opgeleverd. Het gebouw komt te rusten op 147 palen die tot op een diepte van ca. 12 meter geheid wor den. Een bijzonder zwaar karwei was het ruimen van een enorme hoeveel heid puin die in het bouwterrein lag, afkomstig van de vroegere woonwijk die op die plaats stond. Bij het kan toor komt een groot parkeerterrein waarop door een Zeeuwse kunstenaar een plastiek zal worden geplaatst. Verschillende Zeeuwse kunstenaars kunnen een ontwerp indienen. Om trent dit punt zijn inmiddels al enkele vergaderingen gehouden. Ook de gemeente Middelburg, de dienst weg- en waterwerken van ge meentewerken, is in het bovenbedoel de gebied hard aan het werk. Tussen de beide nieuwbouwprojecten in komt een viaduot, er wordt een fietspad aangelegd om de beide gebouwen heen, dat voor een gedeelte over het bolwerk gaat. Dit fietspad ligt geheel vrij van autoverkeer, zodait er een maximale veiligheid wordt bereikt. Over de binnengracht komt een nieu we brug. de Koebrug, die voor een snelle verbinding met de stad moet zorgen. Langs de rand van het Geere- plan, tegenover het Trefcenter, wordt een brede weg aangelegd die loopt over de Hoogstraat, Koestraat, Kal- ver- en Varkensmarkt. Waar de tan gent straks aansluit op de kruising Zandstraat-Domburgsch Schuitvlot worden ook voorbereidende werk zaamheden getroffen in verband met verbredingen omdat er daar opstel- ruimte moet komen. Zodra er behoef te blijkt te bestaan aan een voetgan gersbrug, wordt die aangelegd. Wat voor soort brug dat wordt is nog niet bkend; die is nog in ontwerpstadi um. De nieuwe weg over de Koebrug krijgt, waar mogelijk, drie rijstroken, waar dat niet kan, twee. De dienst weg- en waterbouw zorgt ook voor de aanleg van een groot parkeerterrein tussen Trefcenter en het kantoor van de Provinciale Waterstaat; samen met het parkeerterrein van de Provinciale Waterstaat, de parkeergarage van Trefcenter een capaciteit biedend van ongeveer 400 parkeervakken. Het begon in 1971 met een telegram van het Nederlands Vrouwen Comité, het orgaan waarin de presidentes van een twintigtal vrouwenorganisaties tesamen meer dan een miljoen- vrou wen vertegenwoordigend met el kaar overleg plegen, aan de voorzitter van de tweede kamer. In dit telegram werd de politieke partijen verzocht groter invloed van de vrouw in hun besturen en vertegenwoordigingen te bevorderen. Maar d.at. ertppn ipls merkbaar ge beurde in die partijen! Maar de Nederlandse Vereniging', voor Vrouwenbelangen nam het initiatief om de vrouwen meer te betrekken bij de politiek door bet geven van een cursus politieke scholing". De Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen haakte onmiddellijk in. 3000 vrouwen meldden zich in 1972 voor de cursus, een aantal dat uitgroeide tot 5000. Zij kwamen niet alleen uit deze twee verenigingen, maar ook van andere organisaties. Nu, in 1973 is het initiatief verdiept en uitgebreid. De Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen, Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, Nederlandse Christen Vrouwen Bond, de Stichting Katholieke platte landsvrouwen van Nederland en het Katholiek Vrouwengilde, tesamen 300.000 leden tellend, hebben nu twee cursussen georganiseerd: namelijk Meedoen-burgerschapskunde en Poli tieke Scholing. In Zeeland worden de cursussen geor ganiseerd door een provinciale werk groep bestaande uit de volgende da mes: Vrouwenbelangen: mevr. C. C. van Zanten-Leynsen, Vlissingen; Ned. Bond van PI. vrouwen: mej. A. v. d. Leeden, Goes; NVvH: mevr. G. C. J. Houwe- ling-van Gendt, Middelburg; NCVB: mevr. Th. J. Balkenende-Sandee, Ka- pelle-Biezelinge; Kath. Plattelands vrouwen: mevr. M. Smits-de Winter, 's-Heer Arendskerke; Kath. Vrouwen gilde: mevr. PL. M. Franken-Daniëls, Goes. Er komen overeenkomstig de landelij ke opzet twee soorten cursussen: A. Burgerschapskunde een cursus van 3 lessen, waarbij de nadruk ligt op het overdragen van informatie. Onderwerpen: Les 1: Wat is politiek - Ons parle ment. Les 2: Provincie en Gewest - Gemeente, te. Les 3: Inspraak en actie - Afsluiting van de cursus. De lessen worden voornamelijk gege ven door leerkrachten van de be- stuursschool Zeeland. De cursus wordt gehouden in de vol gende plaatsen: Zierikzee: Restaurant Mondragon; Goes: De Prins van Oranje; Middelburg: Restaurant de Brasserie: Axel/Oostburg: resp. De Halle (Axel) - Du Commerce (Oostburg en De Halle (Axel). Data van de bijeenkomsten: 18 okto ber, 25 oktober en 1 november. AahVang: .20.00 uur. Kosten:10,De cursisten ontvan gen hiervoor van te voren de lesstof betrekking hebbend op de verschillen de onderwerpen. B. Politieke Scholing een cursus van 4 forumavonden in de maanden november, januari, februari en maart. Deze cursussen worden in dezelfde plaatsen gehouden als de cursussen burgerschapskunde. Op deze foruma vonden zullen 3 inleiders van verschil lende politieke partijen hun mening geven over discussievragen, die vooraf aan alle deelneemsters zullen worden toegestuurd. Het ligt in de bedoeling steeds andere politieke partijen aan bod te laten komen en alle partijen, die in de provinciale staten vertegenwoordigd zijn uit te nodigen mee te doen. Kosten: 10,waarvoor het cursus materiaal weer beschikbaar wordt ge steld. Het secretariaat voor de Zeeuwse cur sussen wordt verzorgd door de Bond van Plattelandsvrouwen - Grote Markt 28, Goes. Men kan zich aanmelden bij de pro vinciale secretaresse: mejuffrouw A. v. d. Leeden. Ter voorbereiding van de Kerkencon- ferentie 1974 wordt op woensdag 17 oktober a.s. om 8 uur in de Hoeksteen de tweede gespreksavond gehouden. Op deze avond komt het 2e thema aan de orde: 'Bevrijding tot het beleven van gemeenschap'. Mejuffrouw dr. A. H. A. Bakker houdt een korte inlei ding. Gespreksleider is de voorzitter van de Raad van Kerken te Middel burg, pastoor Hendrikse. Toegankelijk voor iedere belangstellende. Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen voor tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30 18.00 uur: Middel burg: za. 0.00-24.00 uur: dr. M. Reijer- se, Seisweg 29, tel. 3456. Zo. 0.00-24.00 uur: dr. A. W. Boerwin kel, Noordweg 214, tel. 2460. Zo. 0.00-24.00 uur: Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. F. Jansen-Schrama) zie onder: Souburg, Ndeuwland en Amemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: dr. N. Kapteijn. Dintelstraat 1. Souburg, tel. 01183-2206. Westkapelle, Zoutelande. Koudekerke en Domburg: F. L. Berghauser-Pont, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187-234. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se rooskerke: dr. J. W. Oosterhoff, Markt 12, Veere, tel. 01181-271. Dierenarts: J. C. Klok, Oostkapelle, tel. 01188- 1443. Tandarts: H. A. Reddingius, Badhuisstraat 11, Vlissingen, tel. 01184-2481. Apotheek: Middelburg vrijdag 12 oktober tot vrijdag 19 oktober: A. Ringeling. Lan ge Delft 133, Middelburg. Vlissingen vrijdag 12 oktober tot vrij dag 19 oktober: J. M. H. van der Sande, Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. Wijkverpleegsters: Middelburg: J. M. Wagenaar, Prinses xMarijkeplein 5, tel. 3533. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder. Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. Vogelaar, Markt 36 Veere, tel. 01181-339. Zoutelande, Koudekerke. Meliskerke en Biggekerke: zr. Mijnders, Zuid- straat 14 Zoutelande, tel. 01186- 325. Groene Kruis. Oranje Kruis en Wit Gele Kruis, Souburg en Ritthem: C. ■Sinke-Van Loon, Molenweg 51, tel. 01183-1843; Al 13 jaar is er oorlog in Angola, Mozambique en Guinee-Bissau. Deze landen worden door Portugal bezet, de bewoners vechten voor hun eigen re gering, eigen onderwijs, eigen medische voorzieningen. Zij vechten voor hun vrijheid! De Portugezen hebben de be volking van alles beroofd, de dorpen zijn platgebrand of gebombardeerd en de oogsten vernietigd. Zo wordt de be volking gedwongen tot een zwervend bestaan. De bevrijdingsbewegingen pro beren de mensen te helpen maar ook dan leven de mensen vaak nog onder slechte omstandigheden in de open lucht, zonder middelen van bestaan. In dit deel van Afrika zijn de nachten vaak koud met temperaturen om het vriespunt. Daarom zijn er dekens nodig, niet alleen voor de zwervende mensen maar ook voor de ziekenhuizen en internaten in de bevrijde gebieden. Twee jaar geleden heeft de Mondlane stichting' al een dekenaktie georgani seerd. Toen heeft de aktie meer dan 70.000 dekens en 180.000 gulden opge bracht. Alle dekens die toen opgehaald werden, zijn binnen enkele weken ver scheept naar de bevrijde gebieden. Van de bevrijdingsbewegingen zijn dank bare reakties ontvangen. Maar er zijn meer dekens nodig. De bevrijdings bewegingen hebben opnieuw een dringend beroep op de Dr. Mondlane stichting gedaan. Op hun uitdrukkelijk verzoek wordt deze actie gevoerd. De dekenactie start op 13 oktober en zal in de herfstvakantie gehouden wor den. Ook in Middelburg zijn nog veel mensen nodig en daarom vragen wij alle vrouwenverenigingen, jeugdver enigingen sportverenigingen, kortom alle verenigingen, kerken, vakbonden ja, iedereen die zich het lot aantrekt van deze mensen, mee te helpen. Ieder een die mee wil helpen of een deken heeft kan kontakt opnemen met een van onderstaande adressen. In de herfstvakantie wordt een huis-aan-huis actie georganiseert. U krijgt een infor matiefolder en er zal iemand aan de deur komen om uw deken te vragen. Voor het reinigen en verzenden van de dekens is veel geld nodig en daarom is ook uw financiële bijdrage zeer wel kom. U kunt uw geld storten op giro I.884.800 van de Mondlane stichting onder vermelding van „Dekenactie". Geef een deken ook zij willen in een vrij land wonen! In Middelburg wordt deze actie aan bevolen door: Ds. W. M. de Bakker, ge reformeerd predikant; Drs. M. Beine- ma, wethouder van Middelburg; G. W. Bergman, voorzitter Jeugd en Muziek, direkteur Zeeuwse muziekschool; deken A. Blommerde, deken van het dekenaat Zeeland; Henk Blom, cultu reel werker Zilveren Schor; M. A. Hage, direkteur rijkspedagogische aka- demie Middelburg; G. A. de Kok, hoofdredakteur P.Z.C.; M. A. Mondeel, voorlichtingsambtenaar van de ge meente Middelburg; W. M. Pel, districtsbestuurder N.V.V.; C. Pinx- teren, districtsbestuurder C.N.V.; S. Stroek, districtsbestuurder N.K.V.; N. Verboon, direkteur Chr. pedagogische akademie voor Zeeland; Ds. S. Vooi stra, doopsgezind predikant in Middel burg. Kontaktadressen werkgroep deken aktie: Hugo de Grootlaan 67 tel. 01180- 6406; Nieuwe Burg 26 Middelburg tel. 01180-2114. Zaterdag 6 oktober werd in Middel- burg-Dauwendale de nieuwe lagere school, de 'Torenhoveschool', feestelijk in gebruik genomen. De officiële ope ningshandeling het ontsluiten van de schooldeur werd verricht door zeggen 'in zijn beste pak' temidden van de vele genodigden, ouders en kinderen de feestelijkheden meemaakte. 1-Iet was 's morgens al om half tien begonnen. Alle kinderen van de school die nog maar drie klassen telt Op de foto: de kinderen van de Toren hoveschool doen een dansje rond de wethouder van onderwijs Hubregtse en zijn echtgenote en het hoofd van de school de heer J. Lilipaly met diens echtgenote. de wethouder van onderwijs Iiubregt se, die zich enigszins voelde 'als de di recteur van Albert Heyn die het tref centrum van De Gruyter moet openen', omdat het hier een school voor bijzon der onderwijs betreft. Het was overigens voor de wethouder en zijn echtgenote toch weer 'corvee' op de vrije zaterdag. Onlangs hebben de besturderen van de gemeente Mid delburg namelijk afgesproken dat er in het vervolg op zaterdag geen officiële ontvangsten gehouden of officiële be zoeken afgelegd zouden werden. „Het verzoek om de opening van de Toren hoveschool te verrichten kwam pre cies op de dag van die afspraak', zei de heer Hubregtse, „en de samenwerking met de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs is altijd bijzon der plezierig geweest". Zo kwam het dus dat de wethouder, volgens eigen Bij de firma H. J. van der Meer en zn op het Middelburgse Damplein wordt van 10 tot en met 13 oktober een Deense week gehouden, georganiseerd door Bang en Olufsen Nederland in samenwerking met deze plaatselijke B en O-dealer. Centraal staat gedurende de Deense week het nieuwe paradepaardje van B en O de Beogram 4000, een platenspe ler voorzien van een tangentiale arm. Het zeer moderne bedieningspaneel van de Beogram 4000 biedt de sum mum aan bedieningsgemak. Als er een plaat op de draaitafel is gelegd, is een lichte druk op de 'on-toets' voldoende om de platenspeler verder alles zelfs geheel automatisch te laten uitvoeren. Een met de toonarm parallel lopende aftaster registreert automatisch de plaatdiameter en geeft deze gegevens door aan een ingebouwde minicompu ter. Dank zij liet tangentiale systeem van de Beogram 4000 is er minimale slijtage van de plaatgroef en een maximum aan geluidsweergave. Op de Deense week worden alle handelingen die de Beogram verricht duidelijk ge maakt op een groot bedienings-demon- strabie bord. De zaak van Van dei- Meer en zn wordt tijdens de showda gen met Deense vlaggen versierd, ter wijl binnen gezorgd wordt voor fleuri ge Scandinavische hapjes voor de be zoekers. maakten een rondrit d oor Dauwendale op de boerenwagen van de heer Be- zuyen uit Koudekerke. Het gebeurde allemaal in stijl: het jonge volkje was gekleed als boertje en boerinnetje (dank zij de ijverige moeders die al weken geleden begonnen met het naaien van de kostuums). Na de rond rit volgden ringsteken en een dansje op het schoolplein. De Torenhoveschool naar een ent- werp van het architectenbureau Jobse is een bijzonder modern en op de praktijk afgestemd gebouw geworden. De school vormt een geheel met de dit voorjaar ingebruik genomen kleuter school 'de Wipplank'. Omdat er toe op heden nog slechts drie klassen van de Torenhoveschool 'bevolkt' zijn, konden enkele lokalen voorlopig in gebruik genomen worden door de katholieke lagere school, waarvoor in Dauwen dale op 't moment een eigen onderko men gebouwd wordt. Ook is er een in een ruimtenood verkerende brugklas gehuisvest. Volgens goed maar he laas niet toegepast gebruik is een percentage van de bouwsom besteed aan een kunstwerk. Het schoolbestuur deed een uitstekende keus door Lies- beth Durivou-Huser uit West-Souburg een opdracht, te geven voor een serie van drie applicaties, waarvan' de eer ste (en de grootste) al een plaats ge vonden heeft in de bibliotheekruimfe van de school. Uitgeheeld is de ark van Noach; de kunstenares heeft er kennelijk plezier in gehad de verschil lende beesten en beestjes de ark in te laten kruipen, vliegen en wandelen. Het is een kleurig geheel geworden dat ook de kinderen zeer aanspreekt. Binnenkort komen nog gereed: de zondvloed en het. offer van Noach. De assistentie die de gehandicapten tijdens de koopavond krijgen blijft slechts beperkt tot 'mobile hulp', kie zen en kopen doen ze zelf. Zoals welhaast te doen gebruikelijk, zorgt V en D weer voor koffie met gebak na afloop van het winkelfestijn, want dat is het voor de meeste bezoekers van de Middelburgse koopavond wel ge worden. Volgens de dames van de UW is het opvallend hoe geweldig de inzet is van het winkelpersoneel van V en D. Ze zijn de bezoekers op alle mogelij ke manieren behulpzaam en waar schijnlijk gaat ook dit jaar de op brengst van overuren die ze op die 16e november maken, weer naar een liefdadig doel. De koopavond trekt ook altijd veel belangstellenden uit Zonneveld, het kinderhospitium in Oostkapelle en uit Vijvervreugd Mid delburg. Voor de pupillen van het laatstgenoemde tehuis, is de koop avond zelfs een stukje therapie....! Be halve de dames van UW en het winkelpersoneel van V en D verlenen ook weer een aantal Rode-Kruishelp- sters en -helpers assistentie. Van ver schillende ziekenhuizen en inrichtin gen worden rolstoelen opgehaald die de gehandicapten kunnen gebruiken, bij hun tocht door de winkel. Op 16 november a.s. wordt bij de Middelburgse V en D-vestiging weer de traditionele koopavond voor gehan- dicaplcn gehouden, georganiseerd door de UW, afdeling Middelburg. De koopavond begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Voor de vijf voorgaande koopavonden bestond in steeds toenemende mate belangstel-/ ling. De koopavond is bedoeld om gehandicapten en bejaarden die slecht ter been zijn of heel erg moeilijk van huis kunnen in de gelegenheid te stel len eens op hun gemak de hele collec tie artikelen die bi.j V en D op dat tijdstip voorradig is, te kunnen bekij ken en zelf bepaalde aankopen te kunnen doen, zonder daarbij helemaal van iemand anders afhankelijk te zijn. Bezoekers van de koopavond kunnen eventueel per auto thuis worden afge haald en weer naar huis gebracht. Daarvoor zorgen de leden van de service clubs Rotary, Lions Club, Roundtable en Junior Kamer. Om ie dereen zo veel mogelijk in kennis te stellen van het feit dat de koopavond ook dit jaar wordt gehouden, zijn o.a. de wijkverpleegsters ingeschakeld, die de adressen van hun patiënten die er ook willen zijn, aan de UW doorspe len. Alle bejaardentehuizen zijn inmid dels aangeschreven. Voor het geval dat men niet via bovengenoemde me thode kan inschrijven voor de koopa vond, kan men zich in verbinding stellen (telefonisch of schriftelijk) met de secretaresse van de UW, afdeling Middelburg, mevrouw D. H. Kruyder-Kamm, Sir Winston Churchil- laan 1, Middelburg. Tel. 01180-2988 of met de 2e secretaresse, mevrouw J. S. van Heel-van Lent, Seislaan 14, Mid delburg, tel. 01180-4729. Voor het eerst doet dit keer de UW Vlissingen niet aan de organisatie van de koopavond mee, hetgeen echter niet betekent dat Vlissingse gehandi capte niet aan de Middelburgse koop avond zouden kunnen deelnemen. Deze kleuter heeft al vroeg moeten ervaren dat je met vallen en opstaan groot moet worden. Zo te zien aan het opgewekte gezichtje, valt het toch allemaal nog wel een beetje mee. De moeder van deze kleine kan de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 5 51, Middelburg. Zij ontvangt er dan bovendien 'als pleister op de wonde' een waardebon van vijf gulden bij. lllIIIIIIIIIIUIUIIIIIIIIlfJIUIIIUIlIUIIIIIlIIll

de Faam | 1973 | | pagina 3