Trombosedienst Walcheren 'waakt' over het bloed van vele patiënten Butterfly bloemejizaak met nieuwe naam De bietencampagne is begonnen Herinneringen aan oud-Middelburg 1. Gediplomeerd verpleegster 2. Bejaardenverzorgsters Slijterij-wijnhandel „PARKING" j 7 DE FAAM JAC. HERMANS HOUDT ACTIE TEST ONS' Hoofdprijs Margriet- puzzel marathon viel in Middelburg Service Wmmm Nieuwe Pro Juventute- Oran j e-kalender resp. bejaardenhelpsters I I I I I DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 ttsppi Jac. Hermans Levensmiddelenbedrij- ven BV zal met ingang van deze week onder het motto 'Test ons' een grote actie onder oude en nieuwe klanten organiseren. In vier achtereenvolgen de weken zullen aan de kassa's van de filialen 96.000 testbrieven ter invulling worden uitgereikt. In deze vier ver schillende testbrieven worden vragen gesteld over de prijzen, dé kwaliteit van de produkten, het assortiment, over de service en over de reclame. De aktie is volkomen vrijwillig en anoniem. Er is ook geen prijsvraag aan verbonden en de inzender ont vangt geen beloning. In een puzzelmarathon die het vrou wenblad Margriet in samenwerking met de Porf. Wevestichting voerde ten bate van de blindenzorg in Kenia heeft het Middelburgse echtpaar De Kuyper uit de Statenlaan de hoofd prijs, een auto, gewonnen. Uit milieu overwegingen zal het echtpaar de auto niet gaan gebruiken. Getracht wordt nu de prijs in geld uit te keren. Op de hoek van de Dam en de Molstraat in Middelburg be vindt zich het gebouw van de Trombosedienst Walcheren, een dienst die sinds oktober 1972 overigens voor heel Midden-Zee land werkt. Al om half acht 's morgens zijn de zusters C. Ta bak (hoofdzuster), F. J. de Plaa, S. F. Claijs, S. Verhulst en I. C. H. Jepsen in de weer om bij hun patiënten bloed te gaan prikken. Deze patiënten zijn mensen die te maken hebben met een afwijkende stollingstijd van hun bloed, waarvoor ze re gelmatig medicijnen krijgen. Door die medicijnen wordt de stollingstijd gecorrigeerd, zodat deze dan ligt tussen de 100 en 190 seconden. De taak van de trombosedienst omvat dan ook het controleren van bloedmon sters om te zien of het bloed in derdaad deze stollingstijd heeft. De trombosedienst heeft dokter A. C. Kousemaker van Seroos- kerke als medisch leider en de dienst is opgericht op initiatief van de Walcherse huisartsen. Iedere morgen weer kan men ae zus ters bij de Dam zien sjouwen met grote manden vol bloedmonsters, par tijen injectienaalden om bloed af te nemen etc. De bloedmonsters worden in een eigen laboratorium onderzocht met de meest moderne apparatuur die er maar is. In dit geval de 'Lode', een instrument ontwikkeld door de heer Lode aan de technische hogeschool te Eindhoven. Er staan twee Lode-ap- paraten in het laboratorium en ieder apparaat kan zes buisjes bloed tege lijk onderzoeken. Het buisje wordt in een koker gestopt, en dan getest op stollingstijd. Uiteraard heeft het appa raat zes verschillende kokeropeningen. Zodra er zich in het bloed een stol ling bevindt, gaat er bij het desbetref fende buisje een lichtje aan. terwijl de secondewijzer stopt. De zuster die het apparaat bedient, kan nu meteen af lezen hoe lang de stollingstijd be draagt.. 'Vroeger werkten we met be hulp van een warmwaterbad op 37 graden', vertelt zuster Tabek, en moes ten we zelf kijken of er al een stolling in het bloed zat. Natuurlijk is dat lang niet zo nauwkeurig en het werkt ook aanmerkelijk langzamer. Boven dien had je dan nog altijd de moei lijkheid dat de ene analist eerder vond dat het bloed stolde dan de andere. De Trombosedienst biedt voor haar patiënten een enorme service. De Trombosedienst houdt in bijna alle dorpen en steden spreekuur in de ge bouwen van de diverse kruinverenigin gen; zo nodig worden de patiënten thuis geprikt of kunnen ze eveii bij Molstraat 2 langskomen. Vroeger moesten de patiënten altijd naar het ziekenhuislaboratorium of naar de dokter. Voor de laatste betekent de Trombose dienst dus werkbesparing, zodat die meer tijd over heeft voor andere pa tiënten. De zusters hebben verder tot taak de patiënten nauwkeurig te ob serveren en wanneer er ieis niet in orde is dat door te geven aan de dienst, die op haar beurt weer con tacten onderhoudt met de huisartsen. Iedere zuster heeft haar eigen rayon met patiënten, zodat er een goed con tact mogelijk is. Weer of geen weer, de zusters moeten er'met him auto door. In de winter brengt dat bij- sneeuw en ijs nogal eens problemen mee, maar altijd wordt alles klaargemaakt wat klaar moet zijn. Een latertje of niet. 'Op het ogenblik draaien we hier Deze weeK weer een paar heel oude herinneringen aan Middelburg uit vroeger dagen. Op de bovenste foto een kijkje op het stadsbeeld hoek Noordstraat-Zuidsingel, met als middelbunt de brandstoffenhandel van W. P. Wattel met personeel. Op de onderste foto de omgeving van de Oostkerk. enorm fijn' vertelt zuster Tabak, en voegt daar niet zonder trots aan toe: 'er worden zelden of nooit fouten ge maakt. Dat komt in hoofdzaak door de fijne vorm van samenwerking zo als we die hier hebben, en door de volledige inzet van de zusters'. Ook over de patiënten van de Trom bosedienst is zuster Tabak erg tevre den: 'Ze moeten natuurlijk wel een bepaalde leefwijze volgen, regelmaat is in deze is van groot belang. Verder moeten ze, als wij ze bellen dat er iets niet in orde is met het bloed, onmiddellijk cnze aanwijzingen op volgen. Nou, dat gebeurt allemaal pre oies'. Zoals uit bovenstaande blijkt, moeten de patiënten telefonisch be reikbaar zijn voor het geval dat. Het geeft niet of dat telefonisch konoakt via bekenden, familie of de buren loopt, als het er maar is. Wanneer een bloedmonster 'doorschiet', dat wil zeggen een langere stollingstijd no dig heeft dan de vastgestelde maxi- mumtijd van 190 seconden, is de pa tiënt 'ontregeld' en moet dat meteen bijgestuurd worden. Dat gebeurt dan via een telefonische mededeling dat de betrokken patiënt de medicijnen die hij of zij inneemt, wat moet minderen'. De patiënten worden periodiek door een specialist onderzocht, zodat alle gegevens zo goed mogelijk zijn. Van alle door de Trombosedienst behandel de mensen is een kaart in het kaart systeem met alle mogelijke bijzonder heden opt De specialisten schrijven ge gevens van de onderzoeken naar de Trombosedienst, kortom er is een le vendig contact tussen de Trombose dienst, de specialisten en de huisart sen. Binnenkort gaat de Trombosedienst zogenaamde 'Medicijnkaartjes' uitge ven, waarop de patiënten zelf bij kun nen houden wat voor medicijnen ze innemen. Als zij van de dokter een bepaald geneesmiddel krijgen, moet de Trombosedienst dat uiteraard ook we ten. De arts vult het geneesmiddel op het kaartje in en de patiënt laat dit dan bij het eerstvolgend bezoek van of bij de Trombosedienst-zuster zien, zo dat men in Middelburg weet dat de patiënt in kwestie van medicijnen vei- anderd is. Met een enorm druk bezochte receptie de mensen stonden op de stoep te wachten tot ze binnen konden heeft kortgeleden de lieer G. Meedendorp een eigen bloemenzaak geopend In de Souburgse Kanaalstraat. De zaak die tot dat moment eigendom was van Bloemsierkunst Dekker uit Middel burg, heeft nu ook ccn andere naam gekregen: 'Butterfly'. De heer Meeden dorp was al een jaar of tien bedrijfs leider in de zaak, zoda hij me de gang van zaken uitstekend op de hoogte is. De overname van de zaak ging overi gens gepaard met slechts enkele veran deringen. De heer Meedendorp bracht enkele dikke spoorbielzen aan langs een bloemenrek, hij timmerde een af- scheidinkje en gaf het plafond een don ker kleurtje, omdat hij en z'n vrouw nu eenmaal veel van donkere kleuren houden. De keuze van de bruintinten is zeer geslaagd te noemen omdat ze de zaak wat warmer maken. Bovendien biedt, het bruin het voordeel dat de felle kleuren van de enorme sortering bloemen en planten uitstekend tot hun recht komen. Midden in de winkel is een leuk vijvertje waarin een paar goudvissen rondzwemmen. Water stroomt er via een dode boom in. Ach ter de winkel staat een aparte kas waarin vele planten staan. Man kan hier rustig een keus uit maken. De heer Meedendorp zit al van kinds af in de bloemen. „Vroeger toen ik nog maar een jaar of tien was" zo vertelt hij, „had ik thuis ook ai een tuintje met een plantenkas er in. Toen ik van de lagere school af kwam ben ik direct bij kwekerij Dekker gaan werken en heb daar de nodige praktijkervaring opgedaan maar tevens ook een oplei ding gekregen. Ik heb eigenlijk nooit anders dan bloemen om me heen ge had". Het meest, aantrekkelijke van planten en bloemen vindt de heer Mee dendorp 'dat hét levend' materiaal IS." Niets is hetzelfde, er is volop afwisse ling in te vinden. Zijn vóórliefde voor bloemen komt duidelijk tot uiting als hij bezig is met het, opmaken van bloestukken, bruidsboeketten etc. Voortdurend experimenteert, de heer Meedendorp met kleuren en vormen, hij probeert om in ieder werkstuk echt een 'eigen inbreng' mee te gevfen, waar door ieder bloemstuk iets aparts wordt, zowel wat vorm als kwaliteit aangaat. De heer Meedendorp kan met z'n tien jaar ervaring in Souburg vast stellen dat daar wat smaak betreft heel wat veranderd is. Kocht men vroeger een eenvoudig plantje of een boeket bloemen, nu is er volop belang stelling voor de vele fraaie bloemstuk- jas. De waardering voor de familie Meedendorp bleek bij de receptie over duidelijk uit de vele geschenken en at tenties die ze behalve van relaties en vrienden ook vanuit de klantenkring mocht ontvangen. Onder- het motto: Help een kind aan een kans' heeft 'Pro Juventute' rijn 27ste Orainjekalender doen versohij- nen. Deze in fraaie kleuren uitgevoer de kalender, ten bate van kinderen-in- moeilijkheden bev&t op elk maand blad een exclusieve, nog niet eerder gepubliceerde foto van de koninklijke familie. Voor buitenlandse relaties is er naast de Nederlandse nu ook een viertalige kalender in het Engels, Frans, Dste en Spaans. De kalenders zijn weer verkrijgbaar bij de plaatselijke verenigingen Pro Juventute of het landelijke bestela dres. Kalenderactie Pro Juventute, Postbus 7101, Amsterdam. Kosten 4,75, voor verzendkosten 1,25 ex tra. De bietencampagne 1973 is begonnen. Maandag jl. begonnen de fabrieken de negentig dagen durende campagne en overal op Walcheren ziet men volgela den bictenwagens met de tractor er voor naar Middelburg rijden, naar de Loskade, waar de bieten in grote scheepsruimen worden gestort. In te genstelling tot vele voorgaande Jaren is het bij de bietencampagne tot nu toe droog gebleven, iets wat maar sporadisch voorkomt. Op een stuk bouwland aan de Veerse- weg tussen Middelburg en Veere rijdt de heer J. Geschiere op en neer met een moderne bietenrooi installatie, die enerzijds een rij bieten van loof ont doet en anderzijds de reeds gekopte bieten uit de grond trekt en in een vergaarbak gooit. De rooimachine wordt aangedreven door de tractor. „Het is nu heel wat beter dan vorig jaar", vertelt de heer Geschiere, „toen reden we met twee tractoren voor de rooimachine. Af en toe zaten we tot aan de assen in de blubber. Nou, dan is het rooien heus geen pretje, temeer daar je eigenlijk ook niet eens goed kunt werken. De rooier werkt name lijk met een aftaster omdat de bieten natuurlijk niet allemaal op gelijke hoogte boven de grond uitsteken. Door de aftaster wordt wanneer een biet wat hoger staat dan de voorgaan de, het snijmes omhooggebracht, zo dat de suikerbieten niet gehalveerd worden. Vorig jaar zakte de rooima chine uiteraard ook in de modder waardoor de aftaster z'n werk niet goed kon doen". Een schril contrast dus met de zo merse dagen van nu. De heer Geschie re houdt echter een slag om de arm, want zo zegt hij: vorig jaar zijn we ook later begonnen. Het zou wel al te mooi zijn als we gedurende de hele campagne mooi weer hadden, het kan best zijn dat het weer' vandaag of morgen omslaat en dan zitten we De aanhoudende droogte werkt in sommige gevallen ook beslist niet zo fijn: de bieten gaan moeilijk de grond uit omdat deze plaatselijk bijzonder hard is geworden. Toch is het zaak dat de bieten eruit gaan omdat in vele gévallen straks wintertarwe ge zaaid moet worden. Op de foto: de heer Geschiere aan het werk, met opgerolde mouwen in het nazomerse zonnetje. 'I h MSBSSBSSM MIDDELGROOT BEJAARDENTEHUIS IN ZEELAND HEEFT DE VOLGENDE VAKATURES die zelfstandig kan werken: die de directrice bij afwezigheid kan vervangen; die in staöt is, leiding te geven aan het overige verzorgend personeel (Ook degenen die'hiervoor opgeleid willen worden, kunnen solliciteren), die in een prettige sfeer onze bejaarde bewoners willen verzorgen Voor beide funkties bicden wij: 5-daagse werkweek, met 4 aaneengesloten vrije dagen: welvaartsvast salaris met toeslagen en regelmatige verhogingen; vergoeding van dienstkleding: na 1 jaar opname in onze pensioenregeling; voldoende woonruimte in de Gemeente aanwezig; intern verblijf mogelijk. Uitgebreide schriftelijke sollioitatoes aan de directie onder letter 701, P.Z.C., Middelburg Vieux Jan Huygen van .9,95 voor 8,95 Cognac Droudun en cognacglas van 15,30 voor 13,95 Vodka Smirnoff van 13,95 voor 10,95 John Haig Whisky van 16,75 voor 11,75 Twee liter Amontillado van 9,95 voor 8,95 Vrijdagmorgen vóór 13.00 uur: JONGE JENEVER, Jan Huygen 7,95 (slechts één per klant) Damplein 3 - Middelburg - Tel. 3129 Gratis thuisbezorging

de Faam | 1973 | | pagina 7