UITBREIDING DER ROEDE KOUDEKERKS MAAKT lïftany-lamp VERPLEEGHUIS LEEFBAARDER VOOR PATIËNTEN verovert Nederland Tips voor de keuken TUIN OP 'T BAICON Is dit uw kind? Doolhof der synthetische weefsels 7 Weekenddiensten DC FAAM Van tulp tot heester Vier seizoenen Kind baldadig? Ouders gestraft! DONDERDAG 30 AUGUSTUS 19-73 KOUDEKERKE Er wordt momen teel hard gewerkt aan de nieuwste uit breiding van het verpleegtehuis 'Der Boede' in Koudekerke. Dit al sinds 1947 in gebruik zijnde herenhuis krijgt schuin achter zich een gloednieuw complex met twee stervormige uit bouwsels van elk twee verdiepingen hoog. In deze vleugels komen straks 120 bedden voor lichamelijk gehandi capte bejaarden, chronisch zieken en reactiveringspatiënten. Er komen vier afdelingen van elk dertig bedden, ver deeld over gezellige kamers. Met op zet worden de gangen de kamers zo kort mogelijk gehouden zodat de ver pleegden niet zo ver hoeven te lopen om bij lift of trap te geraken. Boven dien komt dit de intimiteit van de af deling ten goede. Het complex krijgt verder een ruime behandelafdeling met een grote oefenzaal compleet met allerlei werktuigen. Men heeft op 'Der Boede' al lange tijd ervaring met de hydrotherapie, er komt een trottoir roulant, een soort lopende band voor loopoefeningen waarbij de patiënt ge woon kan blijven staan, terwijl hij toch de benen beweegt. Verder komen er bij wijze van experi ment tien units voor jongere ver pleegden. Geneeskundig directeur B. H. van Boeijen: „We kunnen daar bij voorbeeld mensen die uit Zonneveld in Oostkapelle komen, in onderbren gen. Het is namelijk zo dat 90 van de verpleegden hier bejaarde mensen zijn en ik kan me zo voorstellen dat het voor een jongere geen pretje is om daar altijd tussen te moeten zitten. Vandaar dit experiment. Iedere patiënt krijgt daar z'n eigen kamertje, met bijbehorend toilet en een nette cel uiteraard aangepast aan de patiënt. Het is de bedoeling dat deze mensen ook meer zelfstandigheid krijgen, er zal niet voortdurend een verpleegster aanwezig zijn, we willen liever een soort 'wijkverpleging' instellen, een zuster die op gezette tijdens even langs komt. Natuurlijk is het verplegend per soneel wel steeds bereikbaar. De pa tiënten van deze afdeling kunnen ook gewon bezoek ontvangen maar 't is na tuurlijk wel zo dat er 'n bepaalde wis selwerking tussen patiënten en verple gend person'eel moet zijn. Dat je geen situaties krijgt dat een zuster een pa tiënt komt wassen en dan weggestuurd wordt omdat er toevallig bezoek is. Het moet een soort samenspel wor den! Er komt een gemeenschapsruim te met eethoek, knutselruimten, café- taria en zitkamer. Het hart van het nieuwe complex wordt gevormd door een gezelschaps zaal met, een circustentachtig dak er boven, waar de verpleegden eventueel met hun bezoek op een bepaalde tijd van de dag naar toe kimnen gaan. Een gastvrouw zou voor wat gezelligheid moeten zorgen. Opmerkelijk is ook het feit dat men een verjaardagskamer heeft gepland, waar men rustig met familie of bekenden een verjaardag kan vieren. Bij de ingang van het ge bouw komt een kapperszaak en een toko. De grote gemeenschapszaal ligt vlak bij de behandelafdeling zodat de zaal ook nog een functie als wachtka- Een opname in vogelvlucht van 'Der Boede' met zijn nieuwe uitbreidingen (Foto Slagboom en Peeters). mer heeft. Doordat op 'Der Boede' ook wel patënten in dagverpleging komen kunnen hier contacten worden gelegd tussen die patiënt en de verpleegden in 'Der Boede' zodat die toch in contact met de 'buitenwereld' komen. Deze pa tiënten uit de dagverpleging komen meestal een keer of drie per week naar T)er Boede', voor de rest van de tijd zijn ze thuis. Als ze in dagverple ging komen zijn ze een hele dag van huis weg; ze krijgen op 'Der Boede' een warme maaltijd. Vaak is de dag verpleging een goede oplossing op het gezin waarin de gehandicapte leeft, even te ontlasten omdat de verpleging van langdurige zieken altijd de nodige 'soannigen in zo'n gezin teweeg brengt. Een dag "Der Boede' betekent voor ge zin en patiënt vaak even een verade ming. Het is de bedoeling dat een gedeelte van de nieuwbouw eind april 1974 in gebruik wordt genomen en eind vol gend jaar het hele complex. Er zal op het terrein van 'Der Boede' een rond weg worden aangelegd om de gebou wen en paviljoens (van Ter Poorte', waar geestelijk gehandicapte bejaar den worden verpleegd) heen, waaraan parkeerhavens zijn gepland. Daardoor kunnen de tussenwegen ontlast worden van verkeer zodat de patiënt veiliger buiten kunnen wandelen. Als het nieu we complex gereed is kunnen bij "Der Boede' en Ter Poorte' circa 400 pa tiënten worden opgevangen. De Mid delburgse dependence Ter Hooge' zal dan worden ages toten en weer overge geven worden aan de Fam. van Lynclen Stichting. ASPERGE/KIPPESALADE Ingrediënten: 1 kip, 2 appelen, 1 klein blikje ananasstukjes, 250 g verse as. perges, klein flesje slagroom, mayo naise, een ietsje suiker, wat citroen sap, peper en zout. je kippevlees, appel en stukjes ananas met deze saus vermengen. De cocktail in glazen overdoen en een uurtje koud wegzetten. Er toast of stukjes stok brood bij presenteren. De kip in water met zout en kruiden laten trekken, maar niet overgaar la ten worden. De kip uit het vocht schep, pen en laten afkoelen. Daarna ontbe- nen en het vlees in mooie dobbelsteen tjes snijden. Inmiddels de asperges koken en laten afkoelen. De appelen schillen, van de klokhuizen ontdoen en blokjes snijden. De appelstukjes direct met citroensap bedruppelen om bruin- verkleuring te voorkomen. De room stijf kloppen, iets suiker, peper, zout en wat mayonaise toevoegen tot een goed smakende saus verkregen is. De koude gekookte aspergestukjes, blok. SPINAZIE SPECIAAL Ingrediënten: 1 kg spinazie, 2 of 4 eie ren, 1 citroen, peper en zout, olie, azijn, peterselie. De spinazie nazien en enige malen goed wassen. De groente opzetten met aanhangend water en wat zout en la ten slinken. De groente afgieten maar het vocht voor de saus of soep bewa. ren. De spinazie grof hakken. Een sausje maken van peper, zout, olie en azijn en hiermede de spinazie vermen gen. De spinaziesla in een kom over doen, aandrukken, het overtollig vocht weg laten lopen en de kom op een schotel keren. De spinaziesla met part jes hardgekookt ei en plakjes citroen omgeven. Op elk citroenschijfje een toefje peterselie leggen. AARDBEIEN.CHARLOTTE Ingrediënten: 2 bakjes aardbeien, 1 opgerolde koek, 1/8 l slagroom, wat suiker, Va a 1 lier vanillepudding (af hankelijk van de grootte van de rand). De aardbeien schoonmaken, wassen en goed uit laten lekken. Met wat suiker enige tijd wegzetten. Een fijne vanille pudding maken, deze kokend overdoen in een met koud water omgespoelde rijstrand. Zo koud mogelijk laten wor. den en op een schotel storten. De rand met de aardbeien vullen maar er en kele achterhouden. De opgerolde koek aan plakjes snijden en deze aan elkaar sluitend tegen de buitenzijde van de Verhuizen van een huis-in-een- rijtje naar een flat betekent (af gezien van een bepaald aantal voor- en nadelen) in ieder geval definitief afscheid nemen van tuin en tuinieren. De traditionele bloembak-met-geraniums kan nog net, maar dat is naar de mening van het gros der flatbe woners dan ook wel de enige mogelijkheid om iets fleurigs te doen aan die gruwelijke grijze betonkolossen die stad en land in Nederland ontsieren. Dit nu hebben die flatbewoners he lemaal mis. Dat vindt de commissie voorlichting bloemen en planten in Nederland die al eens eerder in een bescheiden foldertje gewezen heeft op de mogelijkheid om ook op vijf- of zeshoog eens iets meer te planten dan de ouderwetse en pretentieloze gerani um. De commissie heeft nu een klein boekje uitgegeven waarin de kunst van het „tuinieren tussen beton" ver der wordt uitgediept onder het motto: „Vier seizoenen op uw balkon". Een kleurig en animerend werkje dat de moe-getuinierde flatbewoner die al menig groeisel op zijn hoogge legen balkon zag verleppen, weer wat moed geeft. Want het slagen of mis lukken van zo'n tuintje op betonnen basis hangt soms van zeer kleine kleinigheden af- Bloembakken moeten niet alleen gaatjes in de bodem heb ben vanwege de waterafvoer, die ga ten moeten ook open blijven en daar om is een laag potscherven, kiezels of houtskool op de bodem van de bak ken onmisbaar. Ze zorgen bovendien voor luchtcirculatie in de aarde. puddingwand opzetten. Het geheel gar. neren met de met wat suiker stijfge- slagen slagroom en de overige aard. beien. TOMATEN GEVULD MET HARINGSALADE Ingrediënten: 8 tomaten, 4 zure harin gen, 1 appel, 2 koude gekookte aardap pelen, enige augurken, mayonaise, 1 krop sla. Van de tomaten een kapje afsnijden en ze met een theelepeltje uithollen. De zure haringen van de graten ont doen en in kleine stukjes snijden. De koude gekookte aardappelen in blok. jes verdelen. De appelen schillen, van het klokhuis ontdoen en eveneens in kleine blokjes snijden of grof raspen. De augurken klein snijden en met de overige ingrediënten met wat mayonai se vermengen. Met dit mengsel de uit geholde tomaten vullen en het kapje er weer op plaatsen. De gevulde op een met slabladeren bedekte schotel plaatsen en als voorgerechtje geven bij de warme maaltijd of al extra hapje bij de lunch. CROQUE MADAME 8 sneetjes brood4 plakken kaas; 4 plakken ham; 4 plakken rookvlees; 40 g boter of margarine. Beleg 4 sneetjes brood met een plak ham, een plak kaas en een plak rookvleesLeg de andere vier boter hammen erop. Bak deze boterham men aan beide kanten bruin in de koekepan De boterhammen kunnen ook in een tosti-ijzer bereid worden Snijd de sneetjes brood na het bak ken schuin door. Water is ook voor balkonplanten onmisbaar, teveel water doet ze (net als bij kamerplanten) de das om. Kamerplantmest mag eenmaal per twee weken worden gegeven, maar nooit overdag tijdens felle zon. Dat geldt ook voor het regelmatig be sproeien van het balkongroen. En ge wapend met deze vuistregels kan de naar groen hunkerende flatbewoner dan gaan planten: sleutelbloemen, ver- geetmenieten, madelieven, viooltjes en muurbloemen, het is allemaal geschikt voor de bloembak die in het voorjaar wordt gevuld. 's Zomers komen fuchsia's, margrie ten, begonia's, bepaalde soorten dahli a's, afrikanen en nog veel meer kleu rig bloemgedoe in aanmerking. Voor de herfst worden kleine chrysanten en heideplant jes aangeraden, evenals sommige sierbesheesters zodat men in de nazomer als Hansje-in-bessenland op zijn balkon kan zitten. En zelfs een winterse balkontuin is te realise ren. Met behulp van winterharde vas te planten en dwergconiferen. Tegen die tijd zijn inmiddels de bollen voor tulpen, narcissen en ander bolgewas ook al in bakken gestopt, want net als in een echte tuin moeten die bollen in het najaar in de grond, wil er volgend jaar een mini-bloembollen- veld op het balkon verschijnen. Een feestelijk vooruitzicht, waarbij overigens niet moet worden vergeten (en daar rept het boekje van de bloemen- en plantenvoorlichting niet over) dat heel wat hooggelegen flat balkons in dit land nogal wat wind vangen. Vooral als ze in dit opzicht ook nog wat ongunstig gelegen zijn heeft de eerste de beste bries van iets meer dan normale kracht vrij spel met alles wat los zit op zo'n bal kon. „Hoogwoners" weten dat uit eigen ervaring wel en in veel gevallen zal het nodig zijn om een stevige en vooral stormvaste bescherming tegen windvlagen te maken op de plek waar het balkontuintje wordt gesitueerd. Bloembakken kunnen dan ook beter op de vloer van het balkon worden gezet, inplaats van te worden opge hangen aan afrasteringen. En wat dat (overigens zeer instructieve) boekje „Vier seizoenen op uw balkon" be treft: de commissie voorlichting bloe men en planten verspreidt het gratis via de bloemmisten, hoveniers en tuincentra in Nederland. Een pijpela in het centrum van Rotterdam. Naam Tiffany Works'. In de etalage prachtige, gekleurde lampen. Op het eer ste gezicht glas-in-lood, bij nader inzien glas-in-koper. Tientallen verschillende stukjes glas geven een onmiskenbaar eigen gezicht aan elke lamp. Sommige zijn strak van lijn en opbouw, ande re zwierig met talrijke barokke versieringen. Jugendstil, maar dan gloednieuw. Van meet af aan staat voor iedereen die langsloopt en even naar binnen kijkt vast, dat het hier hand werk betreft. Binnen in de pijpela een expositie- ruimtetjë, er achter een mini-werk plaatsje. Alles piepklein. Een uiterst beleefde eigenaar, Umit Taskasap, clie graag onder een kopje koffie wil vertellen waarom hij Nederland ver koos om de Tiffany-lampen een kans te geven. Taskasap werd 47 jaar gele den in Turkije geboren, koos als be roep zeeman en ontmoette in Rotter dam een dochter van Albert de Booy. Hij trouwde haar en zocht buiten hun beider vaderland een baan aan de vaste wal. Anderhalf jaar Londen, vier jaar Istanboel, tien jaar Verenigde Staten voor de Koninklijke Nederlandse Luchtvaartmaatschappij. Hij nam in die tien jaar de Amerikaanse nationa liteit aan en begon zich te interesse ren voor het maken van Tiffany-lam pen. Een rage in de Verenigde Staten. Tiffany leefde zo'n 60 jaar geleden en maakte als eerste lampen uit allemaal kleurrijke stukjes glas, die hij door koperstrips met elkaar verbond. Een van de eerste zeer eigen kunstuitingen op dit gebied in de Verenigde Staten. Waardoor er na een tijdelijke inzak king van de markt van Tiffany-lampen een rage ontstond om de enige echte authentieke lampen te bemachti gen. Taskasap: „Wil je er op dit ogenblik een kopen, dan betaal je al vlug 5.000 dollar. Zo zeldzaam zijn ze gewor den". Na de oorlog kwamen de Tiffa ny-lampen tel-ug, in volle glorie. Het werd een doe-het-zelf-karwei. Alleen al in New York zijn op het ogenblik zo'n 200 studio's waar men al dan niet in opdracht Tiffany-lampen maakt. Ame rikanen konden de kunst leren aan de academie voor beeldende kunsten en in elk zich respecterende hobbywinkel zijn de benodigdheden voor de lam pen te koop. „Maak eens een lamp in uw vrije tijd". De hobby van Umit Taskasap groei de een jaar of twee geleden uit tot zijn beroep. Hij zei de KLM vaarwel en begon ook een studio waar deze traditioneel Amerikaanse kunst werd bedreven. Het winkeltje ging niet slecht, maar Umit moest op een gege ven moment met zijn vrouw naar Nederland vanwege familieomstandig heden. Hij proefde de rust van Neder land en besloot er te blijven. „New York is niet meer voor mij. De levens omstandigheden daar worden steeds slechter. Je leeft in een constante spanning. Criminaliteit viert hoogtij" Grootste moeilijkheid bleek echter pas na maanden: de vraag bij Neder landers naar dit soort lampen is zo groot, dat Taskasap zijn voorraad glas (dat alleen in de Verenigde Sta ten wordt vervaardigd) moest aanvul len. De vraag in de VS zelf is echter zo overstelpend, dat de fabriek hem Moeten ouders die hun kinderen veelvuldig op straat laten zwerven, gestraft worden, als de kinderen in aanraking komen met de wet? In de stad Camden in het Amerikaanse New Jersey, waar groepen teenagers al ge ruime tijd 's avonds en 's nachts op roof uitgaan, is men van mening dat ouders inderdaad ter verantwoording moeten worden geroepen als hun kin deren op dergelijke manieren ontspo ren. Daarom geldt er sinds enige tijd de verordening dat ouders die bun opgroeiende kinderen te weinig in het oog houden, voor het gerecht moeten verschijnen als die kinderen bij een of andere vorm van jeugdmisdaad betrokken zijn. De rechter kan hen dan bepaalde opdrachten geven: controleer of het kind naar school gaat; laat het niet alleen thuis; houd het 's avonds van de straat. Bij herhaling van het feit staat de ouders een forse geldboete of gevangenisstraf te wachten. nu al een paar maanden heeft moeten laten wachten. Hij is nog niet door zijn voorraad heen. maar er moet eens een kist met glas komen wil hij niet onthand raken. De enige plaaits waar hij het specia le glas op dit moment in Europa kan krijgen, is Antwei-pen; maar daar be taalt hij voor één vierkante meter 90 gulden, het dubbele van het uit de VS verzonden (mooiere) glas. Het betekent alleen dat Taskasap zo zuinig mogelijk aan doet met zijn huidige voorraad; zich geen fout ge sneden stukjes kan permitteren en dat hij zeer zorgvuldig zijn modellen op de houten mal tekent en deze met geduld snijdt en monteert. Per lamp (prijs: tussen de 150 en 400 gulden) is hij twee tot vier dagen bezig. Al naar gelang de grootte en de moeilijkheid. Lampen met bloemen, zwanen en fruit vergen heel wat meer uren dan strakkere modellen. Minimaal ge bruikt hij 100 stukjes glas, maximaal 400 per lamp. „Tenslotte krijg je met al die klei ne, platte vlakjes die je over de mal aan elkaar soldeert een halve hol. Zeer sterk door het koper en toch licht. Wanneer ik het zou doen met glas-in-lood, woog een lamp misschien wel tien kilo of meer. Daarbij zou het glas in de loodvoeging blijven werken en de sterkte van de halve bol zonder ondersteuning erg gering zijn". Taskasap staat dagelijks in zijn winkeltje in de Witte de Withstraat nieuwe modellen te verzinnen. Hij heeft een aantal vaste modellen, dat hij eventueel op hestelling kan maken. Maar de meeste arbeidsvreugde vindt hij, naar zijn zeggen, in het ontwer pen van lampen naar geheel eigen idee. Taskasap: „Hij moet mij op een of andere manier voldoen. Wanneer er een kleinigheid aan mankeert, dan ziet niemand dat., behalve ik. Maar wan neer er iets in het oog lopends mis is, aan de makelij of kleurencompositie, dan gooi ik hein weg. Nee, op het ogenblik overkomt me het niet meer dat er technisch iets mis gaat. Daar voor heb ik een te grote routine. Je moet goed begrijpen dat ik dag in dag uit die lampen maak". 1 EN 2 SEPTEMBER 1973 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór tien uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur: Middel burg: za. 0.00-24.00 uur: dr. J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 4305. Zo. 0.00-24.00 uur: dr. P. H. Schram, Oosterscheldestraat 2, tel. 4664. Zo. 0.00-24.00 uur: Middelburg-Zuid (alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. Jansen-Schrama) zie onder Sou burg, Nieuwlancl en Arnemuiden, Dau- wemdale en Middelburg-Zuid: dr. N. Kapteijn, Diezestraat 47, Souburg, tel. 01183-2206. Wsfckapelle, Zouitelande, Koudekerke en Domburg: L. Sloos, Middelburgse- straat 94, Koudekerke. tel. 01185-1231. Veere, Oostkapelle. Grijpskerke en Se- rooskerke: A. C. Kousemaker, Toren straat 46, Serooskerke, tel. 01189- 1212. Dierenarts: Dr. R, M. Barkema, Middelburg, tel. 01180-3118. (Alleen consult na tel. af spraak). Tandarts: A. Peeters, Houtkaai 7, Middelburg. tel. 01180-2565. Apotheek: Middelburg: vrijdag 31 augustus tot vrijdag 7 september: A. Ringeling, Lange Delft 133, tel. 2538. Vlissingen: vrijdag 31 augustus tot vrijdag 7 september: S. H. Tan-Meyer. Scheldestraat 26, tel. 01184-2029. Wijkverpleegsters: Middelburg: zr. A. Louwerse, Henry Dunantlaan 128, tel. 3919. Woensdag 5 september zr. N. Schout, Verl. Oude straat 1. Veere, tel. 01181-208. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Griapskerke, Serooskerke, Vrouwen- poledr, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. Goor. Vroonstraat 11, Se rooskerke, tel. 01189-1226. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: N. de Back, West straat 17, Koudekerke. tel. 01185- 1318. Groene Kruis, Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis. Souburg en Rithhem: Wit-Gele Kruis, Souburg en Ritthem: dinglaan 119, tel. 01183-1541. Op een schommel, ergens in Middelburg, zat deze jongen ken nelijk te wachten, tot de fotograaf langskwam. En de foto graaf liet dit fotogenieke ventje niet schieten. Hij maakte de ze leuke opname, die de moeder van dit jongetje gratis kan af halen op het bureau van de PZC, Markt 51 te Middelburg. Ze krijgt dan ook een waardebon van vijf gulden. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 30 augustus tot en met woensdag 5 september, do. 3.07 en 15.23, vr. 3.43 en 15.57, za. 4.18 en 16.31, zo. 4.53 en 17.09, ma. 5.30 en 17.51, di. 6.17 en 18.47, wo. 7.15 en 19-50. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Domburg en Zoutelandse zijn ongevere gelijk aan Westkapelle. Wie weet nog precies wat hij of zij draagt, als het om kleding van synthetische stoffen gaat? Een blik in de vakken en etalages van een willekeurig' kledingzaak levert een confrontatie op met een reeks benamingen van in- en uitheemse oorsprong, meestal eindigend op lettergrepen als Ion en ron, ra en ka. Terlenka en trevira, diolen en draion, astralon en dacron en, niet te vergeten, de naam van het eerste uur der synthetische vezels, nylon. Toch is dat arsenaa. der syn thetische materialen minder inge wikkeld dan het lijkt. Ten bewij ze daarvan heeft de stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande, onder het motto „Weet u veel van moderne stof fen", een aantal wetenswaardighe den over synthetische stoffen op papier gezet In feite blijkt er dan helemaal geen sprake van „tientallen verschillende soorten synthetische stoffen". AAM IS MERK Al die benamingen zijn name lijk geen namen, maar merken van verschillende fabrikanten die zich bezig houden met het produ ceren van dit soort synthetische zaken. In de textielsector zijn ze allemaal terug te voeren op enke le van de voor bovenkleding meest gebruikte grondstoffen: po- lyamiae, polyester, poiyacryl. Ook het begrip „denim" is van huis uit een merk, maar het woord wordt momenteel voor van alles en nog wat gebruikt en staat bijvoorbeeld op stoffen die wel op het (katoenen) denim lijken maar bijvoorbeeld uit rayon zijn gemaakt. Er zijn trouwens nog meer be gripsverwarringen gegroeid in de moderne textielwereld. Vroeger was het woord kamgaren syno niem met wol. tegenwoordig hoeft kamgaren niet persé uit wol te bestaan. Mousseline (ook al zo'n jarenoud begrip) is nog maar zelden van wol gemaakt maar uit acry. of rayon. Ook zogenaamde linnen stoffen heb ber als bakermat meestal rayon en de kwaliteit kan van heel goed tot slecht variëren Wie de bena ming „raschel" tegenkomt heeft te maken met materiaal dat hon derd procent synthetisch is. ETIKETTERING Zoiang er was- en strijketiket- ten in de kledingstukken zitten, hoeven die verschillende bena mingen overigens voor de consu ment nauwelijks ee" probleem te vormen. Over die textieletikette- ring wordt in het stencil nog wel opgemerkt dat zulke was- en strijketiketten soms in de zijna den van kledingstukken worden ingenaaid en daardoor moeilijk te vinden zijn. Sommige fabrikan ten gaan zo ver dat ze die nutti ge aanwijzingen verstoppen in de mouwnaad van een kledingstuk. Ook worden de wasvoorschriften wel afzonderlijk op een kaartje bijgeleverd. En over etiketten gesproken: he1 bekende scheerwoletiket heeft niet de functie van een kwaliteits garantie. De aanwezigheid van zo'n etiket betekent alleen dat men nieuwe wol koopt, omdat er tegenwoordig ook veel stoffen ge maakt worden van oude (reeds gebruikte) wol. Dit etiketje kan dus zowel op zeer dure als op goedkope kwaliteiten voorkomen, aldus de stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande.

de Faam | 1973 | | pagina 7