MIDDELBURG: VOORBEELDSTAD 9 Augustus: drukke donderdag Rally-cross in Middelburg: veel geronk, weinig 3 DE FAAM Aandacht Gratis naar tentoonstelling World Press Photo s Kosten Belangstelling Plannen Rehabilitatie- Renovatie Goed voorbeeld Tekeningen Jacques Prince Nieuws uit Poelendaele Openbare commissie vergadering V oetgange rsdome i n Optocht Bureau huisvesting met vakanlie Kermis mei vuurwerk TER INZAGE DONOfftDAG 2 AUGUSTUS 1973 De Raad van Europa heeft 1975 uitgeroepen tot Europees monuinentenjaar. In het kader daarvan zal in Amsterdam een groot congres worden gehouden, waarop aan allerlei aspecten van de zorg voor grote en kleine monumenten aandacht zal worden besteed. De gemeente Middelburg is in dit verband als een van de veertig Europese voorbeeldgemeenten aangewezen. In Nederland zijn het Amsterdam en het Gelderse Orvelte (waar veel boerderijen zijn gerestaureerd), die naast Middelburg als voor beeldgemeenten zijn uitgekozen. Middelburg heeft de uitverkiezing te danken aan de aanpak van dc totale stadsvernieuwing. „De campagne gaat om het functioneren van onze monumenten in de maatschappij van vandaag. We moeten belangstelling wekken voor het gebruik van het monument", aldus burgemeester Wolters tijdens een enkele weken teruggehouden persconferentie. Bij monument moet overigens niet alleen gedacht worden aan de grote gebouwen zo als het stadhuis, de Kloveniersdoelen, de Abdij e.d. Juist de kleinere monumenten, die zo bepalend zijn voor de sfeer van een stad moeten de aandacht krijgen. Die aandacht wordt in Middelburg al enkele jaren gegeven aan het behoud van de kleinere monumenten. Daaraan is het natuur.ijk ook te danken, dat Middelburg als voorbeeldstad is uitge kozen. Van de in de afgelopen jaren ontwikkelde activiteiten zijn al heel wat resultaten te zien. Wellicht is het goed om nog eens op een rijtje te zetten hoe in Middelburg aan de 'Straatwand wordt getimmerd'. Be gonnen werd met de Spanjaardstraat, waarvan het grootste gedeelte gereed is. In de Spuistraat wordt ook druk Tot en met zondag 12 augustus a.s. kan men nog een kijkje gaan nemen op de tentoonstelling van de World Press Photo's die in de Vleeshal van het stadhuis wordt gehouden. De toegangsprijs is ƒ1,per persoon voor volwasse nen en 0,40 voor kinderen tot en met 16 jaar. Het is opvallend en eigenlijk ook wel logisch, dat vooral de toeris ten een bezoek aan deze zeer boeiende fototentoonstelling bren gen. Om nu de bewoners van Middelburg te stimuleren ook eens naar de vleeshal te komen om kennis te nemen van de fo to's heeft het college van burge meester en wethouders besloten op vrijdag 10 augustus a.s. de tentoonstelling van 19.00-22.00 uur gratis open te stellen. Dus op vrijdag 12 augustus a.s. 's-avonds van 7 tot 10 uur gratis naar de tentoonstelling van de World Press Photo's in de Vlees hal van het stadhuis. Zegt het voort!!! Overigens: de normale openingsu ren van de tentoonstelling zijn: maandag tot en met zaterdag van 10.00-17-00 uur en zondag van 14.00-17.00 uur. gewerkt, De Kuiperspoort werd vo.- tooid niet alleen de pakhuizen, maar ook een daartegenover gelegen woonhuis. De woningbouwvereniging Middelburg is de opdrachtgeefster voor de vernieuwing van de Bellink- straat, de gemeente bereidt de restau ratie voor van tien panden in de Korte Geere. In de Vlissingsestraat worden al zeer duidelijk de resultaten zichtbaar van de restauratie-activitei ten, het hoekje bij de Gistpoort heeft aan een kant ook een heel ander gezicht gekregen. Wie de Nieuwst raat van een jaar of vijf geleden verge.ijkt met de situatie, zoals die nu is, zal de enorme verbetering opvallen, vooral nu ook het wegdek aanmerkelijk ver beterd is. Daarnaast zijn er nog vele individuele restauraties gepleegd, zo als de hoek Nieuwe Haven-Sint-Jans straat, het gebouw "De Vierheems- kinderen' op de hoek van de Schuit- vlotstraat. en niet te vergeten de panden op de hoek van de Mo.straat en de Singelstraat. Het totale programma voor de jaren 1973 en 1974 omvat een bedrag van een kleine twee miljoen gulden. Om in het huidige tempo te kunnen door gaan zal in de komende jaren flink wat geld uit Den Haag moeten ko men. Een bijzonder prettige omstandigheid is, dat er na een wat aarzelend begin een grote belangstelling voor het wo nen in de binnenstad in een woonhuis- monument is ontstaan. Mede dankzij die belangstelling kon datgene worden bereikt wat nu al bereikt is. De gemeente hoopt nu op vrijblijvende en toenemende steun van de rijkso verheid om alle gegadigden te kunnen helpen. Deze foto van de Bellinkstraat is genomen voordat de restauratie-activi teiten daar begonnen. Duidelijk is te zien hoe nodig het was. dat met de verbetering werd begonnen. Ramen zijn dichtgespijkerd, stoepen zijn ka pot. ruiten zijn ingegooid, de gevels zijn verveloos, kortom het verval had wel zeer duidelijk zijn intrede gedaan. Er staan nog heel wat plannen op stapel. Wij schreven reeds eerder over de wijk Herenstraat-Sint-Jansstraat. Andere straten, die in de komende jaren naar verwacht aan de beurt komen zijn de Korte Noordstraat, de Pijpstraat, de Bogardstraat, de omge ving van de Oostkerk. Renovatie of vernieuwing van wonin gen. die geen monument zijn vindt op het ogenblik plaats ni het Bagijnhof en omgeving. De al meer dan vijftig jaar oude woningen zijn en worden in- en uitwendig helemaal opgeknapt. Mo derne voorzieningen worden er in aan gebracht. Zo'n vernieuwing hoeft niet altijd met een heel complex tegelijk te gebeuren. Dat kan ook per afzon derlijk pand. Daarvoor bestaan zoals bekend (regelmatig wordt daaraan in deze rubriek aandacht besteed) diver se subsidierege.ingendie tot doel heb ben de eigenaren aan te zetten hun panden zoveel mogelijk aan te passen aan de huidige verlangens op woonge bied. Het is bijzonder plezierig om te zien, dat zeer vele particuliere eigenaren van panden de laatste jaren ook doen de zijn om hun huizen te restaureren en te vernieuwen. Dat behoeven niet alijd zeer spectaculaire ingrepen te zijn. Feit is echter wel. dat door die activiteiten van particulieren meege holpen wordt om de Middelburgse binnenstad en ook daarbuiten gaaf te houden of te maken. Niets is verve lender dan een straat waarin nog maar enkele huizen bewoond zijn en waar het verval rondwaart. Op de foto van de Bellinkstraat is duidelijk te zien (de stoepen, dichtgespijkerde ramen, kapotte ruiten, haveloze ge vels) hoe nodig het was dat deze straat werd aangepakt, hetgeen nu dus gebeurt door de woningbouwvere niging, die de huizen laat restaureren en vernieuwen om deze te verhuren. In dc tentoonstellingsruimte van liet Zeeuws Museum (ingang Ab- dijplein) is nog tot en met 31 augustus a.s. ingericht dc teiv toonstelling van tekeningen van Jacques Prince. Openingstijden: werkdagen van 10.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur en op zaterda gen en zondagen van 14.00-17.00 uur. Op de afdeling algemene zaken van het stadhuis (eerste verdieping kamer 15) liggen bij de heer Van der Meij- den de volgende zaken ter inzage. Het voorbereidingsbesluit met de daarbij behorende situatietekening van Klein Vlaanderen. Op 23 juli jl. besloot de gemeenteraad te be sluiten. dat een wijziging van het bestaande bestemmingsplan wordt voorbereid. Het op 23 juli jl door de gemeen teraad vastgestelde bestemmings plan buitengebied. Dit bestem mingsplan ligt ter inzage tot 2 september a.s. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kunnen gedu rende een maand bij gedeputeerde staten van Zeeland tegen dit be stemmingsplan bezwaren indienen. Die bevoegdheid (om bezwaren in te dienen bij g.s.) heeft een ieder, die bezwaren heeft tegen de wijzi gingen. die bij de vaststelling van het. plan in het ontwerp zijn aan gebracht, Het op 23 juli door de gemeente raad vastgestelde bestemmings plan Klarenbeek II. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, kun nen tot 3 september a.s. bij gede puteerde staten van Zeeland tegen dit bestemmingsplan bezwaren in. dienen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaren heeft tegen de wijzigingen, die bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. Het door gedeputeerde staten van Zeeland gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan Dauwendaele I B. Aan twee gedeelten van de plankaart werd goedkeuring ont houden. Ook dit plan ligt voor een ieder ter inzage. Wanneer u dit leest is het overdekte gedeelte van het zwembadcomplex "Poelendaele' weer open. Het is tot 1 augustus jl. tijdelijk gesloten geweest in verband met werkzaamheden. Men kan dus nu weer binnen zwemmen. De onoverdekte bassins blijven overi gens ook gewoon in gebruik Zwemlessen Op maandag 6 augustus a.s. beginnen de zwemlessen weer. De betrokkenen hebben inmiddels bericht ontvangen wanneer men wordt verwacht. Zwemmen voor gehandicapten Graag herhalen wij nog eens de mede deling. dat de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie plannen heeft om het zwemmen door personen met een handicap te bevorderen. De heer L. C. Parent. Blauwedijk 33 te Middelburg, telefoon 01180-6895 zal zich met de leiding belasten. Bij hem kan men alle gewenste inlichtingen over het zwemmen voor gehandicapten krijgen. Het is te hopen, dat dit initiatief zal slagen, want in het overdekte zwem bad zijn diverse extra voorzieningen ingebouwd ten behoeve van gehandi capten. Zo is er een speciale lift, een speciaal toilet en er zijn ook voorzie ningen in een van de bassins zelf. De commissie voor openbare werken uit de gemeenteraad komt op maandag 6 augustus a.s. aanvang 19.30, in het stadhuis in vergadering bijeen. leder en kan deze vergadering bijwonen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. 9 AUGUSTUS A.S.: DRUKKE DONDERDAG Volgende week donderdag gaat Middelburg weer een zeer drukke dag beleven. Wellicht is de uitdrukking 'Dolle donderdag' nog meer op zijn plaats dan 'drukke donderdag'. Wat is het geval? Op die dag vallen di verse evenementen samen. Overigens een verschijnsel, dat regelmatig terugkeert. Het is kermis. Het is Marktdag. Het is Folkloristische dag. Het is nog vakantie. De kermis, die op de Markt wordt gehouden duurt van 4 augustus tot en met 9 augustus. Het Marktplein, waar anders op donderdagen markt wordt gehouden is dus bezet. De marktkramen zullen nu worden opge steld in de Lange Delft, Korte Delft en op een stukje van het Damplein. Op het Molenwater worden de ringrijwedstrijden gehouden. Het zal duidelijk zijn, dat de Lange Delft op die dag uitsluitend door voetgangers betreden zal kunnen worden. In verband hiermede worden de volgende straten afgesloten voor alle rij verkeer. de Stadhuisstraat in de richting van het centrum de Sint Jansstraat de Herenstraat de Segeersstraat de Nieuwstraat de Gravenstraat de rijweg vóór het stadhuis Vorig jaar was de Segeersstraat niet afgesloten. Dat is nu dus wel het ge val, omdat in 't gedeelte van de Lange Delft dat ligt tussen de Segeers straat en de Koorkerkstraat ook marktkramen worden geplaatst. De automobilisten en hun passagiers, die een bezoek aan de binnenstad willen brengen worden met pijlen naar de diverse nog overblijvende parkeergelegenheden verwezen. Uiteraard zal ook de politie waar nodig regelend en verwijzend optreden. Rond het middaguur gaan de ringrijders hun traditionele optocht door de stad maken. Daarbij kan niet de gebruikelijke route worden gevolgd, omdat de Lange Delft bezet is door kramen. De route is nu als volgt: Molenwater, Korte Noordstraat, Lange Noordstraat, Stadhuisstraat, Herengracht, Seisdam, Achter de Houttuinen, Langevielebinnenbrug, Langeviele, Pottenmarkt, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Heren gracht, Molenwater. Met name op deze dag geldt voor de Middelburgers, die in het centrum van de stad werken. PAK DE FIETS!!! Het bureau huisvesting van het stad huis, dat tevens het secretariaat is van de zogenaamde huisvestings- commissie is tot en met 13 augustus in verband met vakantie gesloten. In zeer dringende gevallen kan men zich tot de afde.ing bevolking wenden over huisvestingszaken. Daarvoor kan men eventueel ook terecht bij de woning bouwvereniging Middelburg. Bierkaai 5, tel. 8251. De wekelijkse spreekuren van de huisvestingscommissie, die op woensdagen vanaf 11.00 uur in het stadhuis worden gehouden, gaan nor maal door. De Middelburgse kermis gaat op zaterdag 4 augustus a.s. van start. Men zal zich kunnen ver maken bij niet minder dan 32 attracties. De rijbaan die loopt vóór de PZC en ook die vóór het stadhuis zullen afgesloten zijn voor alle rijverkeer, zodat men vrijwel ongestoord door verkeer kan rondwandelen. Op woensdag 8 augustus a.s. om 22.00 uur wordt er een groots kermisvuur- werk afgestoken op de Kanaal- weg. De toeschouwers kunnen zich opstellen op de Blauwe dijk. als eerste in de finale zal eindigen. Scherp toekijkende toeschouwers moet het afgelopen zaterdag opgeval len zijn dat in de crossauto's niet alleen stoere mannenknoesten het stuur omknelden maar dat dit in sommige wagens ook gebeurde door slanke dameshanden. Vier deelnemers waren van het zogenaamde zwakke geslacht. Met verbeten gezichten pro beerden zij de vrouwenemancipatie tot uitdrukking te brengen en het moet gezegd worden dat dit hun aar dig gelukte. Volgens de heer Basjet viel de opkomst van het publiek die middag wel wat tegen. De secretaris zelf hiervoer: „Ik snap er niets van. bij onze laatste wedstrijd in Goes-zuid waren er wel drieduizend toeschou wers in Middelburg maar slechts vijf tienhonderd. Op het laatst liepen er notabene nog een heleboel weg oook. Ik wil niet zeggen dat het de eerste en de laatste keer is dat we in Middelburg crossen, maar de volgende keer zal het toch allemaal iets anders moeten verlopen. Bovendien is de me dewerking van het Middelburgs ge meentebestuur ons wel wat tegenge vallen en een vergoeding van 3.000 gulden voor het in gebruikhebben van het terrein is ook geen kleinigheid voor een club als de onze. We krijgen een zeer kleine subsidie en moeten een cross zoals deze toch vrijwel helemaal uit eigen zak betalen". Al met al. de volgend® keer beter, hoopt de heer Basjet. Op het groot industrieterrein van Middelburg naast de Herculesfabriek en nog vele andere kleinere bedrijven werd de lucht vorige week zaterdag nog eens extra in 'beweging' gebracht door de uitlaatgassen van ronkende crossauto's. De Auto-Rally-Cross-Club-Zuid-Beve land had daar een rallycross georgani seerd. Maar liefst zeventig deelnemers probeerden daar als winnaar uit de bus te komen. Bij de deelnemers waren ook een paar gastrijders uit Zeeuwsch-Vlaanderen en België. De gasten waren zo 'onbeleefd' om het grootste deel van de prijzen in de wacht te slepen. Maar dat mocht de pret voor de overige rijders niet druk ken, volgens de heer Basjet, secreta ris-penningmeester van de ARCCZB. „Volgende keer halen wij bij hun de prijzen weer weg. Dat is tenminste al verschillende keren zo geweest". Om één uur 's middags werd er gestart en onder brullend lawaai zet ten de eerste vijf deelnemers uit de 1000 c.c. klas de strijd in. Hotsend en springend maakten zij hun vijf rondes vol. Iets wat lang niet altijd lukte, want het gebeurt maar al te vaak dat de auto middenin de wedstrijd de geest verliest en het werk van weken of soms maanden teniet doet. Medo- genloos verschijnt dan aan het eind van de wedstrijd de kraanwagen die het trouwloze verhikel met zijn knar setandende baas van de baan sleept. Voordat men in het bezit is van een redelijk goede rallycross-auto is men een lieve cent armer. Niet alleen het geld speelt een rol maar ook de moeite die men zich getroost om de wagen zo in elkaar te knutselen dat hij HOOG WAT IER VLISSINGEN. Van donderdag 2 tot en met woensdag 8 augustus. Do. 4.11 en 16.28, vr. 4.49 en 17.04, za. 5.25 en 17.44, zo. 6.07 en 16.32, ma. 6.59 en 19.28, di. 8.00 en 20.33, wo. 9.10 en 21.47. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 mi nuten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. VVVVWVVWVWVVVVVVVNNA/VVVVWVVVVWVVVV^VVVWv^VVVVV

de Faam | 1973 | | pagina 3