Gerestaureerde molen in Domburi nu een toeristische attractie Zeeuwse muziekschool esubsidieerd Zo maar wat grepen Zó kan een kind inmaken! Van, voor Herinneringen oud'Veere en over vrouw/en DE FAAM 5 Jaarverslag over 1972 'Nieuw (Amerikaans) antiek Kloosterpoort open 600.000 Frangaises alcoholiste Belastingcentjes en hondevoer Zware hoofdpijn van tv Praktikanlen- excursie P.J.Z. Voile-mode DONDERDAG 19 JULI 1973 De toeristen in Domburg hebben er een attractie bijgekregen in de vorm van de pas gerestaureerde korenmolen die even buiten het dorp staat. De gemeen te Domburg, nieuwe eigenaar van de molen, lie de molen restaureren in de oorspronkelijke stijl en stelt de molen nu op zaterdagmiddag open ter bezich tiging. Ook maalt de molen op zater dagmiddag, onder toeziend oog van een zoon van de laatste molenaar, die heer Coomans, die van 1920 tot 1963 eige naar van de molen was. De korenmolen die dateert uit het jaar 1817, is een grondzeiler en staat aan de Roosjesweg. Aanvankelijk was de molen het eigendom van mr. C. M. van Leeuwen uit het Brabantse Esch die van plan was om de molen te gaan gebruiken als vakantiehuisje. Er zou dan nog een bijgebouwtje naast komen te staan. Een en ander strookte echter niet met de plannen van de gemeente Domburg, de provincie en Monumen tenzorg. zodat dit plan niet doorging. De heer Van Leeuwen die de molen in '63 van de heer Coomans kocht, heeft hem ongeveer 5 a 6 jaar i n z'n bezit gehad, een periode van eindeloze on derhandelingen met de gemeente Dom burg over het wél of niet verkopen van de molen, hetgeen uiteindelijk resul teerde in een overname van de ge meente Domburg, die een aankoopsub sidie kreeg van 10.000. Molenbouwers P. van Beek en Zoon uit Rijnsaterswoude kregen opdracht tot restauratie van de molen, een kar wei dat ongeveer 5 a 6 maanden in be slag nam. De molen is nu een week of zes geleden opgeleverd. De restauratie betrof zowel het in als exterieur van de molen. Men heeft binnen de vloe ren vernieuwd evenals gedeeltes van het maal- en aandrijfwerk. Het is be doeling dat er in de molen, genaamc" 'Weltevreden' een leuke collectie mo lenaarsgereedschap komt te staan. Burgemeester F. G. Sprenger die bij een radioquiz in Goes 200,- in de wacht sleepte, heeft dit geld voor de aankoop van dergelijk materiaal be stemd. „Het valt echter niet mee om dit gereedschap te vinden", zo vertelde hij, „want het meeste hangt bij de mensen thuis als antiek aan de m uur Je denkt dat je met 200,- heel wat doet, maar dat valt wel tegenDe heer Sprenger toonde zich erg blij met de vakkundige rondleider, de heer Coo mans. „Dat is tenminste iemand die er werkelijk alles van weet. Het was eerst de bedoeling dat er iemand van de gemeente in de molen zou komen, maar dit is veel beter natuurlijk.' De molen van Domburg dateert uit het jaar 1817, zoals boven gqmeld, maal al veel vroeger in de geschiedenis is de Domburgse molen bekend, nl. in 1620. Deze molen was het eigendom van de ambachtsheren van Domburg die het z.g. 'windrecht' haddei), een privilege De molen 'Weltevreden' in Domburg ziet er na de restauratie die kortgele den werd afgerondweer uitstekend uit. Burgemeester E. G. Sprenger van dé gemeente Domburg toont de kolos sale sleutel van de molen. Sombere tonen klinken doof in het- verslag aangehaald voorbeeld: stijging jaarverslag-over 1W va.v.de.SticWiBg. c^vi4%^ti^^^^rg§mke Zeeuwse Muziekschool. Deze sombere bijdragen aan mteiêtecflbol met. geluiden betreffen hoofdzakelijk de fi- 26.000,- aan bliotheek 40.000,-. nanciële positie van de Muziekschool die door het instellen van een maxima le subsidie bij diverse gemeenten be paald niet rooskleurig is. Doordat de Muziekschool met geldtekort kampt moest in 1972 de deur van de Zeeuwse Muziekschool voor een bepaalde groep gesloten blijven. Ook noodzaak te de gemeentelijke maximalisering in enkele gemeenten tot verkorting van de lestijden, strengere hantering van de overgangs-exameneisen, het we ren van volwassenen en het insnoeien van de cursussen algemene muzikale vormin0 aan jonge kinderen. Directeur G. W. Bergman zegt in het jaaroverzicht begrip te hebben voor de financiële problemen van de ver schillende gemeenten, maar hij. is des ondanks van mening dat sommige gemeenten in Zeeland eerder geneigd zijn c" toch al niet helemaal open staande 'muziekschoolkraan' dicht te draaien dan gemeentebesturen in het Brabants grensgebied. De bijdragen- verhoudingen varieren in dit opzicht van 1:2.7 tot 1:3.9 (met naar inwoner tal v..-gelijkbare gemeenten) „Vaak hoort men gemeentebesturen zeggen dat vergelijkingen als bovengenoemd niet reëel zijn. Er is een gemeen schappelijke regeling dat elke gemeen te gelden verstrekt uitsluitend ten be hoeve van binnen haar grenzen wo nende leerlingen op basis van de door deze leerlingen ofgenomen lestijden en elke gemeente di tot de Stichting Zeeuwse Muziekschoöl is toegetreden, zou volgens de gemeenschappelijke re geling het voor hun rekening komend blijvend tekort, zonder restriktie moeten dragen. Logisch dat het stellen van een maximum grens in de ge meen tebijdrage kwalijke gevolgen heeft..., het is zelfs zo dat de maxima lisering het voortbestaan van de Mu- ziekschoool bedreigt en het voeren van een verantwoord beleid door het rau- ziekschoolbestuur op den duur onmo gelijk maakt." aldus de heer Bergman. Ondanks alle moeilijkheden was de belangstelling voor de Zeeuwse Mu ziekschool in 1972 groeiende. Men be reikte in 1972 een leerlingenaantal van 3132 mensen. In 1971 had de school 2865 leerlingen. Hieruit blijkt duide lijk dat de school in een behoefte voorziet. „Gemeentebesturen die een maximali sering instellen en daarbij aanvoeren dat een vergelijk met andere plaatsen niet op gaat en dat het louter een kwestie is van prioriteitsstelling, ge ven blijk van een duidelijke onder schatting van de waarde van het mu ziekonderwijs." luidt de conclusie van de heer Bergman. Ook het rijk neemt een discriminerende houding aan tegen over de Nederlandse Muziekschool, zo valt uit het rapport op te maken. Volksuniversiteiten, vormingscentra en bibliotheken, beeldende en dramati sche kunst krijgen veel mee subsidie dan de muziekscholen. Een in het Gelukkig weer eens een woordje (ditmaal in Paris Match) over Brigit te Bardot die, vergeleken bij vroeger, steeds minder in de publiciteit komt. Maar sinds ze kort geleden een forse motorfiets kocht waarmee ze (in ge zelschap van baardige vriend Laurent) door de Franse bossen davert, levert B.B. de fotografen weer menig plaatje op. Ze gaat nog een film maken (naar een middeleeuws verhaal, waarin ze een jonge boer tracht te verleiden, die echter gezworen heeft kuis te blijven totdat hij zijn verdwenen verloofde heeft teruggevonden) en gaat zich dan (zegt ze) uit het filmleven terugtrek ken. „Ik ga een boerderij kopen en boerin worden in de Provence", aldus B.B.. De h.er Bergman verwijst in het jaarverslag naar de subsidieregeling die een speciale commissie van de SOM (Stichting Overleg Muziekonder- wijsinstellingen in Nederland) aan de regerin^ heeft geadviseerd: net als voor andere instituten voor kunstzin nige vorming: rijksbijdrage 30 pro cent, provinciale bijdragen 10 procent, gemeentelijke bijdragen 30 procent, terwijl de resterende 30 procent geput moet worden uit de lesgelden. Uit een overzicht blijkt dat.in 1972 de rijks bijdrage 3,61 procent bedroeg, de pro vinciale bijdrage 14,15 procent, de ge meentelijke bijdragen 45,98 procent en de lesgelden maakten 36,26 procent van de kosten goed. dat stamde uit het jaar 1310 en ver leend door graaf Willem III. Dit recht werd afgeschaft in 1975. Het behelsde dat de Domburgse ingezetenen ver plicht waren om hun graan in de mo len van de ambachtsheer te laten ma len. Het loon van de molenaar was in die tijd één zestiende deel van hetgeen hij maalde. Ook aan de Schelpweg in Domburg moet een molen hebben gestaan. Daar van is bekend dat Prins Maurits deze daar had laten plaatsen nadat hij de molen elders had gekocht. Dit gebeur de in 1588. De molen was in gebruik als papiermolen, maar heeft slechts heel kort gewerkt. Na verschillende keren van eigenaar te zijn gewisseld, werd de molen in 1604 afgebroken. Bezienswaardig in de molen 'Weltevre den' zijn o.a. de merkwaardige steen tjes met getallen die zich op vqr schil; lende plaatse», in de molen bevinden. De betekèug^ Vpins. deze|getallenis tot dusver orttffeKencn Tnfponerend Is ook het aandrijfwerk met de twee molen stenen met een bovenwiel uit 1650, waarschijnlijk afkomstig uit een vroe ger standerdmolen. De Domburgse mo len werd in de oorlog beschadigd maar na de bevrijding (in 1947) als oorlogs schade hersteld. Tot 1963 was de "Wel tevreden' constant in bedrijf voor het malen van graan voor veevoeder en meel voor menselijke consumptie. De molen is voor het publiek geopend op zaterdagmiddag van 17.00 tot 18.00 uur en de molen draait van 18.00-19.00 uur, eveneens óp zaterdag. Het spreekt vanzelf dat molen en molenberg dan niet toegankelijk zijn; het gevaar is niet denkbeeldig dat men letterlijk 'een klap van de molen' krijgt Al lijkt het dan misschien voor de toerist dat de tijd in Veere heeft stilgestaan, toch is het beeld er wel wat veranderd in de loop der jaren. De fotootjes van deze week laten dat ook zien. Op de bovenste prent de Campveerse toren met omgeving en op de onderste foto het kanaal met de Dom en het stadhuis torentje op de achtergrond. „Nieuw antiek" is in Amerika de verzamelnaam voor allerlei speelgoed en gebruiksvoorwerpjes uit de jaren '20, '30 en '40 van deze eeuw. Verza melaars die enkele jaren geleden de huidige „heimwee-rage" naar dit na bije verleden al zagen opdoemen en alles kochten wat ze te pakken kon den krijgen, kunnen (volgens maand blad McCall's) momenteel hun spullen verkopen voor het tien- tot twintig voudige van het betaalde bedrag Een zogenaamd Mickey Mouse-pols- horloge van zo'n 40 jaar geleden brengt (omgerekend in Nederlands geld) zeven k achthonderd gulden op. Voor een Shirley Temple-pop tellen liefhebbers enkele honderden guldens neer, kleine vooroorlogse metalen speelgoedautootjes gaan weg voor om en nabij de honderd gulden per stuk. Bestsellers zijn momenteel oude smaille advertentieborden, voorraad- trommels uit oude dorpswinkeltjes, metalen coca-coladienbladen uit de dertiger jaren en de gekleurde in- maakpotten waarin de grootmoeders van de huidige Amerikaanse generatie 'ruit plachten te conserveren. Zelfs de kartonnen dozen die een bekende ha- vermoutfabrikant in de twintiger ja ren voor het verpakken van zijn pro- dukt gebruikte, zijn geld waard: vol gens insiders zo'n 25 tot 30 gulden per stuk. Het oudste klooster van Brugge heeft voor de eerste keer zijn poorten geopend. Het is het sinds 1623 in deze Belgische stad gevestigde klooster van de zusters Benedictijnen van de heili ge Godelieve, waar ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan een tentoon stelling over de historie van het. klooster wordt gehouden. Weekblad Paris Match fotografeerde er onder meer de gouden relikwieënkast, die de stoffelijke resten bevat van Godelieve, die aan het einde van de elfde eeuw heilig werd verklaard. In het klooster leven nog 36 reli gieuzen, onder wie zes tweelingen. Ze zijn nog altijd onderworpen aan een strenge dagindeling: opstaan om zes uur, werken (in huishouding, kwekerij of tuin) op vaste uren, gemeenschap pelijke maaltijden, waarbij uit het evangelie wordt voorgelezen, en lange meditaties in afzondering. In 350 jaar is er één ding veranderd: sinds 1971 mogen de religieuzen eenmaal per jaar het klooster voor 24 uur verlaten om familieleden te bezoeken. Voor die tijd mochten ze alleen vanachter een traliehek met bezoekers praten. Het klooster heeft tegenwoordig ook een tv-aansluiting. maar de beeldbuis wordt uitsluitend ingeschakeld voor religieuze uitzendingen. .Alcohol heeft 17 jaar van mijn leven verwoest". Uitspraak (in week blad Elle) van een Frangaise die met drinken begon nadat haar man haar had verlaten: whisky, wijn, zelfs eau de cologne. Na 17 jaar zag ze kans de alcohol te laten staan. Ze is een van de 4.5 miljoen aan alcohol verslaafden in Frankrijk; het aantal vrouwelijke alcoholisten in dat land wordt op 600.000 geschat. Twee Franse specialisten hebben een doorsnee-portret getekend van de vrouwelijke alcoholist. Kenmerkend is dat vrouwen „in het verborgene" drin ken en dit vaak vijf tot tien jaar vol weten te houden voordat de omgeving het ontdekt. Verhoudingsgewijs mani- festeert alcolholisme zich bij vrouwen gedurende een veel langere leeftijdsfa se dan bij mannen: van 20 tot 70 jaar. Bij mannen liggen die leeftijds grenzen volgens deze Franse specialis ten vooral tussen de 45 en 60 Jaar. Volgens de statistieken is er momen teel in Frankrijk één vrouwelijke op elke zeven a acht mannelijke alcoholis ten. „Weet u waar uw belastinggeld blijft?" vraagt Jasmin aan de lezers. Het blad gaat in vijf pagina's de „zeldzame wegen" na die een deel van de belastingcentjes in de Bondsrepu bliek gaat. Zoals: hondevoer voor de honden van de Bundeswehr (jaarlijks meer dan een half miljoen mark), gezangbundels en gebedenboeken voor die zelfde Bimdeswehr (bijna 350.000 mark), en een extraatje voor de em ployés die op de avond voor Kerstmis nog na zessen dienst doen in de regeringsgebouwen (vijf mark per hoofd). Voor de apen die in het Robert Kochinstituut in Berlijn resi deren en als regeringseigendom te boek staan, is dit jaar 18.000 mark uitgetrokken om de diertjes een ver beterde airconditioningsinstallatie te bezorgen. En van het bedrag dat uit getrokken is om de telefoongesprek- ken-op-hoog-niveau tussen de bonds kanselier en andere politieke groothe den op de deze te bekostigen, zou een Westduits burger een riant huis in een fraaie woonwijk kunnen laten bouwen (380.000 mark). „Zware hoofdpijn" krijgt een mede werker van het Amerikaanse vrouwen blad Ladies' Home Journal als hij eens een paar zaterdagen achtereen met kinderen meekijkt naar de specia le kinderprogramma's die op die laat ste dag van de week op de Ameri kaanse beeldbuizen verschijnen. Min stens twintig miljoen Amerikaanse kindertjes zitten elke zaterdag aan het tv-toestel gekluisterd om hun „eigen" programma's te zien. Amerikaanse kleuters tussen drie en vijf jaar kij ken naar schatting gemiddeld meer dan vijftig uur per week televisie: „De enige activiteit die meer van hun tijd in beslag neemt, is slapen". De bezwaren der critici zijn niet alleen gericht tegen de middelmatige kwaliteit van de vertoonde kinderpro gramma's, maar vooral ook tegen het geweld dat er in voorkomt en tegen het commerciële materiaal waarmee de voorstellingen doorschoten zijn. Onder de naam ACT (Action for Chil dren's Television) trekt een Ameri kaanse vrouwengroep al geruime tijd ten strijde tegen het .kijkvoer voor kinderen" op de Amerikaanse beeld buizen. Over het hele land bestaan afdelin- De Plttelands Jongeren Zuid organi seren op maandag 30 juli aanstaan de weer hun jaarlijkse excursie voor buitenlandse stagraires en praktikan ten van Nederlandse hogere en mid delbare land- en tuinbouwscholen en vakscholen, die tijdens de zomer maanden hun praktijktijd doorbren- ge op agrarische bedrijven in Zee land en West-Brabant. Met de excursie wil men die groep van jongeren, die later hoogstwaar schijnlijk belangrijke maatschappe lijke posities in zullen nemen, kennis laten maken met een aantal boeiende ontwikkelingen. Ontwikkelingen, op uiteenlopende terreinen, die mogelijk van direct of indirect belang kunnen zijn voor de toekomst van de land bouw, het zij nationaal, provinciaal of regionaal. De objecten zijn dan ook veelal con crete voorbeelden van bijvoorbeeld oorzaak en gevolg van cultuur-techni sche werken, nieuwe samenwerkings vormen, mechanisatie-automatisering, omschakeling andere produktietak- ken enz. Het programma voor 30 juli a.s. ziet er als volgt uit. 09.30 uur: vertrek per bus vanaf het NS-station te Goes: 09.45: bezoek aan CEBECO-ZUIDWEST te Kortgene. Hier wordt vooral aandacht besteed aan: de voor- en nadelen van bunde ling van zakelijke activiteiten van de diverse coöperaties in één onderne ming. de droging en opslag van land» bouwgewassen en de automatisering. 11.30: gebruik van een koffiemaaltijd in 'Delta-Marina' te Kortgene. 12.30 uur: bezoek aan het landbouw bedrijf van de heer J. J. van Malde- gem te Kortgene. Een vorm van sa menwerking tussen een achttal land bouwbedrijven .waarbij arbeid en machines zijn ingebracht. De boeren, die in deze samenwerkingsvorm par ticiperen hebben zelf een groot aan deel gehad in de realisering van het projekt. Niet alleen vaktechnisch, maar ook juridisch. 14.00 uur: bezoek aan de tentoonstel lingsruimte van de Deltadienst te Burghsluis. De diverse fasen van het Deltaplan zullen aan de hand van een maquêtte worden uitgelegd, terwijl bovendien aandacht wordt besteed aan de consequenties van de uitvoe ringen met betrekking tot milieu, in frastructuur, recreatie, landbouw enz. Op het programma staat ook nog een bezoek aan een werkeiland. 17.30 uur: einde excursie. De kosten van deelname bedragen slechts 12,50 per persoon inclusief de koffiemaaltijd. Buitenlandse sta giaires of Nederlandse praktikanten, werkzaam in Zeeland en West-Bra bant, die aan de excursie wilen deel nemen, kunnen zich opgeven bij het PJZ-secretariaat, Grote Markt 28, Goes telefoon 01100-5010. Filmster Romy Schneider staat in buitenlandse bladen geportretteerd met een mode-accessoire dat ze in haar nieuwste film draagt: de voile. Er worden al modeprognoses aan op gehangen: het transparante gezichts lapje (van tule of kant) zou een aardige kans maken om in het mode beeld terug te komen. De zoveelste stormloop op oma's kledingkast kan dus ieder ogenblik uitbarsten. Romy's voiles zijn van zwarte tule. gebor duurd of met een randje kant afge zet. Ik wil u nu iets van P. Louwer- se vertellen. U weet wel, de ge liefde kinderschrijver, die 20 ja nuari 1840 te Souburg geboren werd en wiens borstbeeld het Oranjeplein siert. Toen de brand op de hoek van de Lange Delft in de Burgt in alle hevigheid woedde, stapte de zeventienjarige Pieter met een vriend door de Vlissingse poort Middelburg binnen. Het was die dag volop zomer, maai de steeds toenemende wolkenla gen en de al maar zwaarder drukkende hitte deden een he vig on weder vrezen. Goed Louwerse, die na de vroege dood van zijn ouders bij zijn oom, de Vlissingse hoofdonderwijzer Puijpe woonde, had die middag dus met zijn vriend natuurlijk te voet en langs de (oude) Vlissingse weg een wande lingetje naar de hoofdstad gemaakt. Maar welk een ontgoocheling wachtte hem daar! De jonge Louwerse was voor het onderwijs bestemd en op zestienjarige leeftijd had hij de 'akte van algeme- me toelating tot schoolonderwijzer van den vierden rang behaald. Er bestonden ook bevoegdheden van de derde, tweede en eerste rang. De laat ste werd door slechts weinigen ver worven. In die dagen droegen de min of meer welgestelde en ontwikkelde jonge mannen met voorliefde een glanzende, maar toch wel zware en harde hoge hoed, en onze wandelaars hadden zich dan ook met dit modieuze hoofddek sel getooid. Voor de eerste maal nog wel en dat met die hitte! Zij hadden natuurlijk al van ver de zwarte en grauwe rook boven de stad, alsmede de oplaaiende vlammmen ge zien. Er woedde blijkbaar een hevige brand. De wandelaars wilden de ka den nemen, maar verder dan de St- Janstraat kwamen zij niet. Waren zij maar teruggegaan! Want aan de rand van de kade begon een rij mannen, die door de hele straat liep en zonder einde scheen. Alle mannen hadden een emmer en de voortste liet met behulp van een touw met een haak zijn emmer zo snel mogelijk in het water plonsen. Met een paar flinke halen werd de volle emmer nu op de kant gebracht en vlug aan de tweede man doorgegeven. Die reikte zijn emmer weer aan de derde en die vervolgens aan nummer vier. Zo ging het voort. Een volgende emmer was inmiddels ook in het water beland en hij ging ook weer met grote snelheid van man naar vrouw de ene emmer na de andere. Via een tweede rij mannen keerden de lege emmers één voor één bij de man aan het water terug. Waarom dit. alles? Trachtte men toen zo een brand te bedwingen? Inderdaad. De spuiten hadden ruim honderd jaar geleden een waterreservoir de windketel en van daaruit werd het water door mankracht in de slagen gepompt. (Een spuitgast heet in Bel gisch Vlaanderen immers nog altijd een pompier?) Hoe hoog het water wel uit de slangen kan komen, kan ik niet met juistheid zeggen. Wel, dat men door de haast bij het overreiken van de volle emmers en het vullen van de ketels aardig wat water zal hebben gemorst. Had het dan ook niet anders gekund? Er wa ren in de stad toch zogenaamde brandputten en de meeste huizen had den immers een regenbak? Zeker, maar een brandput was mees tal gauw geledigd. En de bakken, die het hemelnat vingen och, met hun inhoud moest men zuinig zijn. Er was toen nog geen waterleiding en had men een droogte van wekenlang wat dan? Ja. met het drinkwater moest men matigheid betrachten! Was de nieuwsgierigheid Louwerse en zijn vriend te sterk? Hadden zij alles tevoren geweten, da.i waren zij wellicht teruggegaan. Want zij werden en misschien niet heel zachtzinnig! door de soldaten en burgers gedwongen een plaats tussen de waterdragers te zoeken. Arme hoe den en zondagse kleding! Het doorge ven van de volle emmers ging zo gauw het maar enigszins mogelijk was en dank zij die haast gulpte ook hier al het nodige water op de keien. Het moet wel een plasboel geworden zijn. Of de zondagse kledij van dc jonge Souburgers door het ongewone werk veel heeft moeten lijden, kan ik u niet meedelen. En evenmin, of de fonkelnieuwe, glanzende hoofddeksels niet nu en dan op de ongelijke, klets natte straatstenen zijn beland. Ook niet of het dreigende onweer nog losbarstte. Louwerse heeft zijn ge dwongen hulp aan de brand van 1857 nog meermalen opgehaald.. Ik heb weinig plaatsruimte meer en daarom wil ik besluiten met een in onbruik geraakte spreekwijze uit de achttiende eeuw. Iemand, die zonder er eigenlijk een bepaalde reden voor te hebben, bijzonder verdrietig of neerslachtig keek, kreeg dikwijls te horen: „Je trekt een gezicht, of je je laatste zondagsduit versnoept heb!" Een zegswijze, die weinig verklaring behoeft, alleen... wat was een duit? Een duit was een koperen geldstukje, waarvan er acht in een stuiver gingen. Vandaar dat onze halve stuiver de 'kluit' door de Amsterdammers altijd een vierduitstuk werd genoemd. Bij graafwerk komen er nog wel duiten voor de dag, en daar elk gewest in de achttiende eeuw nog zijn eigen munten sloeg, zal het u niet verwonderen, dat men, behalve duiten met Zeelandia er op, ook dezelfde muntjes opspitte met onder meer Hollandia, Frisia en Gebria. Ook onze Oostindische compagnie sloeg haar ei gen duiten maar voor haar bezittin gen overzee. Zij droegen de letters VOC. Het is haast niet te geloven, dat de jeugd in die dagen voor een duit nog snoeperij kon kopen. En evenmin dat een huismoeder een duit, bij wijze van spreken, wel twintigmaal omkeer de, eer zij hem aan een kind ten geschenke gaf. En leeft het woordje zakduit niet nog altijd in onze taal? C. J. Geldof, Middelburg. Fruit zelf lot een heerlijke jam. confiture of gelei maken is nu helemaal niet moeilijk meer. Vroeger in grootmoeders tijd was het een tijdrovend werk om dat inkoken noodzakelijk was. Later kreeg men de kans om pectinehoudende vloeistof of poe der te gebruiken waardoor de imnaaktijd werd bekort. Nu is er geleisuiker. Daarin heeft men in de fabriek de kristalsuiker, de pectine en het citroenzuur reeds zo gemengd, dat wanneer de vruchtenmassa aan de. kook is gekomen, men deze slechts vier minuten borrelend hoeft door te koken om de jam klaar te heb ben voor het vullen van de pot jes. In hel buitenland was deze gelei suiker reeds bekend en Loeristen brachten ze dan ook mee. Gebr. Van Gilse Kandijfabriek in Roosendaal brengt nu in ons land deze geleisuiker omdat uit een onderzoek is gebleken, dat de dames en ook culinair aangelegde mann-n. best wel weer de gelief de bezigheid van onze grootmoe ders willen navolgen. Waarom men niet meer zoveel inmaakt, bleek uit het zo juist genoemde onderzoek: het 'zelf-jam-maken' wordt door velen gerangschikt onder tijdrovende arbeid en onr der 'een-niet-eenvoudig-werkje'. Juist deze beide door de geënque- teerde dames genoemde motieven spelen geen rol meer bij het gebruik van geleisuiker want het inmaken gaat bijzonder snel en moeiteloos en is eenvoudig. Zó kan zelfs een kind inmaken. Men hoeft niets meer af te wegen en niet in te koken. Men werkt vol gens de duidelijke gebruiksaan wijzing en is dan verzekerd van een goed resultaat. Door het korte koken blijven kleur en aroma beter behouden. Met de geleisuiker kan men ook zeer snel ijs maken en meerdere variaties vindt men in het recep tenboekje, dat men na toezending van drie postzegels van 35 cent ontvangt, wanneer men schrijft aan: gebr. Van Gilse Kandijfa briek bv. Postbus 1033 te Roosen daal. waar men ook alle informa ties kan krijgen. Bij het lezen van het recepten boekje zal men zien hoeveel bij zondere variaties er te maken zijn bij het zelf inmaken van jam, wat men natuurlijk doet in een tijd, dat het fruit goedkoop en gemakkelijk verkrijgbaar is. Wat dacht u van een combinatie van perziken, ananas en sinaasap pelen, of meloen, grape-fruit en sinaasappelschillen. Likeur toe voegen aan confiture of gelei is ook het proberen waard. Wel moet men er bij het inmaken van zo'n jamcombinatie rekening mee houden, dat er vruchten zijn met veel en iveinig pectine. Heeft het fruit veel pectine van zich zelf, dan zal men tvat meer vocht moeten toevoegen. Heeft de vrucht een laag pectinegehalte, dan moet men iets minder vocht nemen. Wat dacht u van de suggestie om bijvoorbeeld in de plaats van een doosje eigengebakken koekjes of een eigenbereide cake eens als cadeau een potje eigengemaakt jam mee te nemen bij één of andere feestelijke gelegenheid. Men kan een lege glazen pot nemen van dc instantkoffie of de gelei gieten in een grappig glas van chocoladepasta! Uw kruidenier kan u zeker aan geleisuiker helpen en mocht hij het nog niet verkopen, dan kan hij het wel voor u bestellen. Het adres is hetzelfde als dat, waar u de receptenboekjes kunt krijgen. Op de verpakking staan heel wat wenken om even goed te onthou den en bovendien is de gebruiks aanwijzing duidelijk vermeld. Dm te laten zien hoe eenvoudig het inmaken met geleisuiker is. laten we hier het standaardrecept voor jam. zoals het op de verpak king staat, volgen. JAM (voor gebruik gedurende het gehele jaar dus alle soorten fruitExtra jam van vers fruit. Neem 1 kg vers rijp fruit (b.v. aardbeien, frambozen, rode bes sen) en 1 kg geleisuiker. Was het fruit zorgvuldig, maak het fijn of stiijd het in kleine stukjes. Indien het fruit niet genoeg sap bevat, voeg dan vijf lepels water toe. Meng het fruit met de gelei suiker en breng het mengsel al roerend aan de kook. De pan slechts voor de helft vullen. De massa moet vier minuten borre lend doorkoken. Afschuimen en kokend in glazen potten gieten. Deze daarna afsluiten met cello- laanpapier of een metalen deksel. gen, terwijl het contact met veront ruste ouders en opvoeders onder meer onderhouden wordt via een drie tot veirmaal per jaar verschijnende nieuwsbrief. Voorlopig succes: kortge leden is het aantal commercials in kinderprogramma's met een kwart verminderd. Maar de vrouwen van ACT willen dat het reclame-element helemaal uit de kinderprogramma's verdwijnt. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 19 tot en met woensdag 25 juli. Do. 4.17 en 16.28, vr. 4.51 en 16.59, za. 5.24 en 17.32, zo. 6.04 en 18.15, ma. 6.52 en 19.07, di. 7.51 en 20.12, wo. 9.03 en 21.34. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle.

de Faam | 1973 | | pagina 5