IS DIT UW KIND? ANNEKE SCHAT EXPOSEERT Ko de Jonge exposeert in kapel Hoogelande Weekenddiensten ORGELCONCERT NIEUWE KERK OPENBARE COMMISSIE VERGADERINGEN HINDERWET ROMMELMARKTEN OP DAMPLEIN DONDERDAG 12 JULI 1973 DE FAAM Een al wat oud onderwerp, dat echter nog steeds actueel is. Immers de huurprijzen van dc nieuwe woningen zijn meestal nogal wat hoger dan die van de huizen, die bij voorbeeld ouder zijn dan 10 jaar. l)e woningzoekenden bevinden zich vooral in die categorie medeburgers, die gelet op hun inkomen niet zo'n hoge huur kunnen betalen. Het is dur erg belangrijk, dat huizen met een niet zo hoge huur beschikbaar komen. Dat kan door nieuwe huizen te bouwen met een zo laag mogelijke huur. Een niet zo eenvoudige zaak, omdat de bouwkosten steeds stijgen. Een andere manier is dat men sen die het wel kunnen betalen, verhuizen naar een huis met een hogere huur. De ge meenteraad heeft een regeling vastgesteld, die het verhuizen van goedkopere woningen naar huizen met een hogere huur moet bevorderen. Inderdaad de doorstromingsrege ling. Wanneer men van een woning met een huurprijs van niet meer dan 160,- per maand verhuist naar een woning waarvan de huurprijs ten minste 50% hoger is dan kan men in aanmerking komen voor een tegemoetkoming van 1250.-. Behalve de genoemde voorwaarde moet men echter nog aan meerdere voorwaarden voldoen. Alle voorwaarden laten wij hieronder nog eens volgen. Ten behoeve van de woningbouw geeft de overheid subsidies aan gemeenten, woning bouwcorporaties (woningbouwverenigingen) en particuliere verhuurders. Die woning- bouwsubsidies komen geheel ten goede aan de huurders, want de huren van nieuwe woningen worden er belangrijk door verlaagd. Zonder die subsidies zouden de huren vaak het dubbele moeten bedragen van de huurprijs die van de bewoner wordt ge vraagd. Ondanks dit huurverlagende subsidie zijn de huren van de nieuwste woningen voor sommige huurders in verhouding tot hun inkomen toch nog erg hoog. Om hun wat extra steun te geven is het individuele (persoonlijke) huursubsidie ingevoerd. Het wordt in de vorm van een financiële bijdrage van het rijks rechtstreeks aan de huurders verstrekt, dus niet via de huurprijs van de woning. Deze individuele bijdrage in de huur kan daarnaast ook worden gegeven aan huur ders van woningen, die of in het kader van de zogenaamde huurliberalisatie of als gevolg van ingrijpende woningverbetering een huur gaan betalen, die in verhouding tot hun inkomen erg hoog is. a. de woning welke wordt verlaten moet een bruikbare woning zijn, waarvan de huurprijs niet meer dan 160 per maand mag bedra gen; de verlaten woning, doch mag niet meer dan 350 per maand bedragen. c. de eigenaar-bewoner schriftelijk heeft verklaard de te verlaten wo ning voor geen hogere huurprijs dan de onder a genoemde te ver huren a. de eigenaar van de door de huur der te verlaten woning schriftelijk heeft verklaard, de woning voor geen hogere huurprijs dan de on der a genoemde te verhuren. De tegemoetkoming kan eveneens worden verleend, indien; a. de woning welke wordt betrekken, ongeacht de huurprijs, tenminste twee kamers kleiner is dan de verlaten woning; b. de woonruimte welke wordt be trokken niet als een zelfstandige woning kan worden aangemerkt. Het bepaalde onder c en d is hierop eveneens van toepassing Er is nog een belangrijke bepaling waarop wij de aandacht vestigen. De tegemoetkoming wordt niet verleend indien de maandhuur van de te be trekken woning minder bedraagt dan 9 procent van hetgeen jaarlijks aan inkomsten en-of loonbelasting is ver schuldigd. Bovendien moet er sprake zijn van vrijwillige verhuizing binnen de ge meente. b. de huurprijs van de woning welke wordt betrokken moet tenminste 50 procent hoger zijn dan die van Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. HUURPRIJS, Deze bijzondere foto van premier Den Uyl is één van de meer dan 100 foto's die te zien zijn op de World Press Pho to tentoonstelling in de Vleeshal van 't Middelburgse stadhuis. Deze tentoonstelling ia geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 14.00- 17.00 uur. 14 en 15 juli Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Artsen: Alleen voor spoedgevallen, visities aan vragen vóór tien uur; Spreekuur van 12.30-13.99 uur en 17.30-18.00 uur; Middelburg: za. 0.00-24.00 uur: M. Rey- erse, Seisweg 29, tel. 3456. Zo. 0.00-24.00 uur: dr. v. d. Rijst, Rouaansekaai 11. tel. 5343. Zondag 0.00-24-00 uur: Middelburg- Zuid alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. Jansen-Schrama: zie onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Dauwendaele en Midclelburg-Zuid Souburg, Arnemuiden, Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: dr. N. Kyvjteiijx Diezestraat 47, Souburg, lef. UHOJ-ZZU6. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke: L. Sloos, Middelburgsestraat 94, Kou dekerke tel. 01185-1231. Domburg: B. Vaandrager, Weststraat 7. tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: dr. A. C. Kousemaker, To renstraat 46, Serooskerke, tel. 01189- 1212. Dierenarts* (Consult alleen na telefonische af spraak) E. P. Oldenkamp, Meliskerke, tel. 01186-287. Tandarts: G. H. P. J. Miljoen, Eemstraat 5, Oost- Souburg, tel. 01183-1530. Apotheek: Middelburg: vrijdag 13 juli tot vrijdag 20 juli: L. v. d. Boogert, Vrijland straat 70, tel. 7471. Vlissingen: vrijdag 13 juli tot vrijdag 20 juli: C. P. Lastdrager, C. v. Pere straat 1, Souburg, tel. 01183-1593. Wijkverpleegsters: Middelburg: zr. M. den Boer, Adr. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Lauwerijszstraat 77, tel. 6286. Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. v. d. Slikke, Oude Domburg- seweg 22. Oostkapelle tel. 01188-1472. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: J. Mijnder, Zuidstraat 14, Zoutelande tel. 01186-325. Groene Kruis, Oranje Kruis en Wit,- Gele Kruis, Souburg en Ritthem: zr. W. Verhagen.-Westerbeke, Stemerding- laan 119, tel. 01183-1541. Dinsdag 17 juli aanstaande zal Ewald Kooiman uit Hoofddorp een orgelcon cert in de Nieuwe Kerk te Middelburg verzorgen. Hij zal het volgende pro gramma uitvoeren: 1 Passacaglia (Bes), J. B. Bach, 1676-1749; 2 Volun tary (C), Larghetto, Allegro moderato, Allegro, George Berg, 2e helft 18e eeuw; 3 Partita 'O Gott, du frommer Gott', J. S. Bach, 1685-1750; 4 Triosona te (F), Adagio, Allegro, J. A. Scheibe, 1708-1776; 5 Fantasia (g), J. C Kellner. 1736-1803; 6 Tweede Sonate (d). Inpro- visation. Invocation, Introduktion und Fuge, M. Regner, 1873-1916. Ewald Kooiman (1938) studeerde Fran se taal en letterkunde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Hij legde zijn doctoraal examen af in 1965. Tezelf- der tijd studeerde hij ook muziek met hoofdvak orgel aan het conservatorium van de Vereniging Muzieklyceum te Amsterdam met als hoofdleraar Piet Kee. In 1966 behaalde hij het solisten- diploma voor orgel met de aantekening improvisatie en hem werd tevens de Eugène Calckoenprijs toegekend. Twee jaar later verwierf hij de 'Prix d'Excel- lence' na een openbaar recital in Am sterdam. In Parijs studeerde Ewald Kooiman aan de Schola Cantorum bij Jean Langlais en daar werd hem de Prix Virtuosité, mention trés bien, toegekend. Verdere studies bij Marie- Claire Alain, Anton Heiier, Luigi-Fer- nando Tagliavini en Siegfried Reda. Kooiman is thans organist van het Couperinorgel van de Vrije Universi teit. Zijn muzikale activiteiten beperken zich zeker niet tot zijn eigen land. In 1971 maakte hij een concertreis door Engeland (onder andere Londen, Co ventry en Luton) en werden er opna men gemaakt voor de Franse televisie. In 1972 werden concerten van hem op genomen in Frankrijk, die de NCRV in het winterseizoen 1973 uitzendt. Van 14 tot en met 27 juli exposeert Ko de Jonge met schilderijen en te keningen in de consistorie van de ka pel van Sint Maarten in Hoogelande. De expositie zal dagelijks geopend zijn van 13 tot 17 uur. Een zomers plaatje uit een van Middelburgs wijken. Een heerlijk zonnetje zodat je fijn in je blote body kunt lopen en dan bovendien vakantie, wat wil je nog meer. De moe der van deze zon- en vakantiegenieter kan de originele foto plus een waardebon van vijf gulden gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. iiis ainaien g ilburg. IflAMUltlUMf IIIVT ■WwWWI fWWl WW /ww/wvwwwwwwa**na/v\wvw*iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinniinniiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiinininnmmiiii HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 12 tot en met woensdag 18 juli. do. 12.05, vr. 0.25 en 12.51, za. 1.12 en 13.30, zo. 1.51 en 14.06, ma. 2.30 en 14.44, di. 3.08 en 15.19, wo. 3.43 en 15.54. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. WANNEER KOMT MEN IN AAN- H| MERKING VOOR DE BIJDRAGE? In grote lijnen, als men huurder is van een woning Waal se voor na 31 maart I960 rijkssubsi- die is verleend (in de kosten van de bouw dus) of huurder is van een woning, waar van de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie met méér dan 6 procent is verhoogd, óf huurder is van een woning, waar van de huurprijs is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbe tering van de woning. Bovendien mag het inkomen niet mear bedra gen dan 20.000 per jaar en dient meer dan één zesde a één zevende deel van het inkomen aan huur betaald te worden Inkomen. De bijdrage wordt dus alleen ver strekt als het inkomen minder dan 20.000 per jaar bedraagt. Onder in komen wordt verstaan: dat deel van het inkomen, waarover loonbelasting of inkomstenbelasting wordt betaald, het zogenaamde belastbare inkomen. De kinderbijslagtoelage wordt bij de ze regeling niet voor het inkomen in aanmerking genomen. Het bruto inko men kan dus hoger dan ƒ20.000 zijn. Voor de toepassing van de regeling wordt aangehouden, het inkomen over het afgelopen jaar, verhoogd met 5 procent. Als man en vrouw beiden werken, wordt het inkomen van de vrouw meegerekend. Huurders die krachtens de algemene bijstandswet voor hun levensonderhoud een perio dieke uitkering ontvangen, komen niet voor een individuele bijdrage in de In de komende week zullen weer enkele openbare commissieverga deringen worden gehouden in verband met de op 23 juli a.s. te houden raadsvergadering. De volgende bijeenkomsten zullen plaatsvinden: maandag 16 juli, 17.00 uur: com missie onderwijs; dinsdag 17 juli, 16.00 uur: oom missie financiën. Deze vergaderingen, die voor een ieder toegankelijk zijn, worden gehouden in het stadhuis, ingang Lange Noordstraat. huur in aanmerking. Bij die periodie ke uitkeringen worden namelijk de noodzakelijke onkosten in aanmerking genomen. Huurprijs. Voor het jaar 1973 wordt als huur prijs aangehouden de huurprijs op 1 april 1973, tenzij er sprake is van huurharmonisatie of ingrijpende wo ningverbetering. Dan geldt de ver hoogde huurprijs op de datum van de huuiwerhoging. Als huurprijs geldt het totale bedrag dat periodiek voor het gebruik van de woning aan de ver huurder wordt betaald. Voor het bepalen van de bijdrage wordt de huurprijs verminderd met f 240 per jaar als in de huurprijs een bedrag zit voor een centrale verwar mingsinstallatie en bovendien met 300 per jaar als in de huurprijs ook een bedrag voor stookkosten is begre pen. Van de periodieke huurprijs worden bovendien afgetrokken bedragen die betrekking hebben op garage, bedrijfs ruimte, gebruik meubelen en stoffe ring, vergoeding voor maaltijden, ver pleeghulp e.d. Men gaat dus uit van de zuivere huurprijs voor de woning. Dat is logisch BIJ EEN HUURPRIJS BENEDEN f 1175 PER JAAR WORDT GEEN BIJDRAGE VERSTREKT. Deze gegevens hebben wij ontleend aan een brochure van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De grote lijnen zijn aange geven. De volledige brochure en nade re inlichtingen kan men op het stad huis verkrijgen bij de heer Bour, afdeling bevolking (openingstijd 8-12 uur). Daar kan men ook aanvraagfor mulieren bekomen. Nog even dit. Aan vragen om huursubsidie over 1973 moeten vóór 1 oktober a.s. worden ingediend. Door de gemeente Middelburg is een aanvraag ingediend om een vergunning ingevolge de hinder wet tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een gasdruk-meet- en regel- ruimte, welke inrichting is geves tigd aan de Dauwendaeiselaan. Schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend tot 21 juli a.s. Mondelinge bezwaren kan een ie der persoonlijk of bij gemachtig de inbrengen op een openbare zitting welke wordt gehouden ten gemeentehuize, Lange Noord straat 1, op 30 juli 1973 te 16.00 Momenteel wordt bij de Middelburgse juwelierszaak Van den Hemel in de Lange Viele een interessante expositie gehouden van edelsmeedwerk van An neke Schat uit Amsterdam. Tot en met 31 .juli liggen talrijke hangers, oorhangers halssieraden en ringen die Anneke heeft gemaakt in haar eigen atelier, hij Van den Hemel in etalages en winkel uitgestald. De expositie be helst Anneke Schat's complete collec tie van ruim honderd sieraden. Me vrouw Van den Hemel-Schelfhout, ei genaresse van de juwelierszaak, die vroeger in Vlissingen was gevestigd, is via tentoonstellingen in de zaak daar, met Anneke Schat in contact gekomen. In Vlissingen werd ieder jaar door ca vijf verschillende edel smeden hij Van den Hemel geëxpo seerd, van alle exposanten is alleen Anneke Schat overgebleven. Het werk dat zij maakt is buitenge woon mooi. Geen zware gouden of zilveren sierstukken, maar vlinder-lich te speelse ontwerpen, vaak gecombi neerd met fraaie edelstenen. In tegen stelling tot vele andere edelsmeden maakt Anneke geen gebruik van giet vormen, zij werkt boven een vlam die het goud of zilver zodanig verhit, dat het bijna smelt. Met pincetten, spatels en ander gereedschap wordt het me taal dan in de gewenste vorm 'gezet'. Opvallend is ook dat Anneke Schat nooit gebruik maakt van de klassieke zettingen voor edelstenen, d.w.z. de voorgefabriceerde "bakjes' waar edel stenen in kunnen worden vastgezet Zij maakt voor elke steen die ze verwerkt een andere, aparte vatting, die geheel en al bij het sieraad past. Zodoende is het niet verwonderlijk dat ieder werkstuk van Anneke werke lijk exclusief is. Zoals bij vele edel smeden wel het geval is kan men bij Anneke Schat geen sieraden nabestel- Ook hoeft men niet ongerust te zijn op een party iemand met hetzelfde sieraad aan te treffen, dit is geheel en al onmogelijk. Anneke Schat werkt m een geheel eigen stijl en natuurlijk volgens eigen ontwerp. Het gebeurt wel eens dat ze van een ontwerpteke ning moet afwijken omdat een of andere constructie technisch niet liaal- baar blijkt, haar werkstukken zijn daar echter beslist niet minder om. Mevrouw Van den Hemel is ontzet tend blij met de expositie. Als ideaal heeft ze zich gesteld de mensen het seiraad leren zien en proberen ze een eigen stijl te Ieren verkrijgen, een stijl die bij hun eigen karakter past. Niet iedereen kan immers dezelfde sieraden dragen. Toch zijn volgens mevrouw Van den Hemel sieraden altijd erg belangrijk geweest. „Stel je maar eens een feest voor, een bruiloft bijvoorbeeld", aldus mevrouw Van den Hemel, „waarbij niemand een sieraad draagt; hetzij een ring, een broche of wat dan ook. Het zou een koude bedoening zijn. Sieraden geven iets feestelijks". Opvallend bij het werk van Anneke Sohat is het gebruik van contrasteren de kleuren. Zo heeft ze een broche gemaakt waarbij ze gebruik maakte van rookkwarts met daarop kleine vlam-topazen (rood), alles in goud gevat, een voortreffelijke combinatie. Bijzonder mooi is ook een halssier raad van goud, dat bestaat uit talloze kleine staafjes. Ondanks de exclusivi teit van haar kunstwerken want zo kan men haar sieraden gerust noemen liggen de prijzen toch vrij gunstig. Voor de expositie bestaat enorm veel belangstelling; men kan bij Van den Hemel binnenlopen wanneer men wil, natuurlijk geheel vrijblijved, om een kijkje te gaan nemen. „Het gebeurt zelfs wel dat er hier 's-avonds laat nog mensen voor de etalage staan'', vertelt mevrouw Van den Hemel, „want in het licht van de spots is één en ander natuurlijk nog mooier dan overdag". (Foto: fraaie sieraden van Anneke Schat) Zaterdag 30 juni is dc eerste van een serie van vijf rommelmarkten gehou den op het Damplein. Hoewel de aan kondigingen door omstandigheden wat laat waren, kon er toch van succes gesproken worden. Zowel de standhouders alsmede de kraamhouders deden goede zaken. Vooral het eerste uur veranderde veel van eigenaar. De één kwam tassen vol brengen en de ander ging met tassen vol weg. De eerstvolgende rommelmarkt wordt gehouden op zaterdag 21 juli. Op die dag kunt u al uw oude spullen voor zien van naam en prijs om negen uur brengen. De volgende rommel markten zijn op 11 augustus - 1 september en 22 september. Alle inlichtingen verkrijgbaar bij M. H. M. Engelse, Vlasmarkt 7, Middel burg, tel. 4526. Onder de huurprijs wordt verstaan de maandhuur, verminderd met de bedra gen die hierin eventueel begrepen zijn voor het gebruik van garage en-of bedrijfsruimte, voor de levering van water, gas, elektriciteit en warmte en andere energie, en voor het ter bc- schikkingsftellen van huishoudelijke apparaten zoals koelkasten, geysers enz. geldend op de datum van ontrui ming. Het is een niet zo eenvoudige rege ling. Wilt u er meer van weten, dan wordn nadere inlichtingen gaarne versterkt door de afdeling algemene zaken van het stadhuis (de heer Priem). Daar kunt u ook aanvraagfor mulieren verkrijgen.

de Faam | 1973 | | pagina 3