World Press Photo '73 in Vleeshal 1 IS DIT UIV KIND? 3 Weekenddiensten DE FAAM GASTHUISKERK HINDERWET TER INZAGE inare commissie vergadering MENU TAFELTJE DEK JE DONDERDAG 28 JUNI 1973 Het gemeentebestuur van Middelburg wil de kreet 'levende binnenstad' zoveel mogelijk inbond geven. Om in die binnenstad leven te houden zal er voor gezorgd moeten wor den, dat ook de buizen in de binnenstad bewoonbaar blijven. Dat straten, die er nu niet meer zo aantrekkelijk uitzien weer tot leven worden gewekt. Er kunnen al voor beelden worden genoemd. Begonnen is met de Spanjaardstraat. Zo'n jaar of vijf gele den zag die straat er niet meer zo florisant uit. Hoewel nog niet alle panden in die straat aan de beurt geweest zijn kan men toch al wel zeggen, dat die Spanjaardstraat het aankijken beslist weer waard is. En meer dan dat. Na de Spanjaardstraat is het Bagijnliof aangepakt. De daar staande huizen voldeden niet meer aan de moderne eisen en daarom beeft de woningbouwvereniging Middelburg in nauw overleg met de bewoners van die buurt en de gemeente een plan opgesteld om de huizen te verbete ren. En dat niet alleen. Ook de woonomgeving werd/wordt flink aangepakt, zodat straks weer een aantrekkelijk geheel ontstaat. De Bellinkstraat is het derde project. In die straat schreed het verval snel voort. Planken voor vele huizen. Ingegooide ramen. Scheef hangende deuren. Het was er een wat mistroostige boel. Er woonden nog maar weinig gezinnen. Ja, die straat was ook hard aan een opknapbeurt toe. Die opknapbeurt kwam. De woningbouwvereniging Middelburg kocht vrijwel alle panden aan en nu is men er druk aan het werk. U moet er maar eens gaan kijken. die uit zou moeten komen op de Vismarkt. Financiën. De heer Verschoor, adjunct-directeur van de provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid, gaf vervolgens een toelichting op de sedert 1 januari 1973 bestaande rehabilitatieregeling. Deze rege'ing biedt de mogelijkheid dat het rijk financiële steun geeft bij de verbete ring van woningen. Deze regeling kent een rijksbijdrage van 25 procent van de verbeteringskosten tot een maxi mum van 150.000 per pand. Ook kan een jaarlijkse in 10 jaar afgelopen bijdrage van 7 procent van de kosten worden gegeven. Een van de voorwaarden voor het toekennen van de rijksbijdrage is, dat een project gezamenlijk door de bij het plan betrokkenen wordt aangepakt. Op een vraag werd geantwoord, dat wanneer een pand een monument is, behalve de bijdrage volgens de rehabilitatiere geling door het ministerie van crm ook nog subsidies verstrekt, kunnen worden. Eerste bijeenkomst. Deze bijeenkomst was bedoeld om eens af te tasten hoe de betrokkenen staan tegenover de gemeentelijke voornemens. In het algemeen toonden de aanwezigen zich positief. Veel zal echter afhangen van de nadere uitwer king en met name van de financiële gevolgen, die de uitvoering van de plannen met zich zullen brengen. De volgende stap is, dat de betrokke nen een aantal vragen zal worden voorgelegd (niet iedereen was n.l. op de bijeenkomst). Wanneer ook uit de ontvangen reacties blijkt, dat men zich definitief positief opstelt tegeno ver de gemeentelijke plannen zal de gemeente verder gaan. Beurzen. Was de Spanjaardstraat een project voor personen met een wat dikkere beurs, het Bagijnhof voorzag in de behoeften van de medeburgers, die gelet op hun inkomen niet zo'n hoge huur kunnen betalen. De Bellinkstraat komt daar wat tussenin te liggen. Al deze zaken kwamen nog eens naar voren tijdens de op 5 juni j.l. gehou den voorlichtingsavond in de burger zaal van het stadhuis. Voor die avond waren uitgenodigd de bewoners en eigenaren van de panden die liggen in het gebied dat begrensd wordt dooi de Sint-Jansstraat, de Lange Delft, de Herenstraat en de Turfkaai. Dit ge bied is namelijk door het college van b. en w. uitgekozen voor de vierde stap in het kader van het tienjaren plan voor de verbetering van de bin nenstad. Een logische kans. Van de 55 panden zijn er ongeveer 37 aan verbetering toe. Samenwerking. De burgemeester, die dc aanwezigen welkom heette wees er op, dat bij liet in leven houden van de Middelburgse binnenstad gestreefd moet worden naar een zo veelzijdig mogelijke func tie van die binnenstad. Het moet niet alleen een gebied zijn om te winkelen, maar er moet oo kgewoond kunnen worden, terwijl men zich er ook moet kunnen recreëren. Bij het uitvoeren van de plannen zullen de diverse over heidsinstanties met de eigenaren huurders en andere betrokkenen nauw moeten samenwerken. ENTHOUSIASME. De wethouder van openbare werken, de heer W. P. J. Baars, zei te hopen, dat bij de bewoners en de eigenaren van de in het genoemde gebied gele gen panden het nodige enthousiasme kan worden gevonden. De wethouder was van mening, dat de betrokkenen met name gediend zouden zijn bij de aanleg van een achteruitgang tussen de Sint-Jansstraat en óe Herenstraat, Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Vanavond (donderdag 28 juni) wordt in deze kerk om 20.00 uur een zangavond gehouden. Spreker ds. G. Leendertse. De Jeugd Brassband van ONDA uit Middel burg verleent medewerking. Een week later en wel op donderdag 5 juli aanstaande wordt er in dezelfde kerk aan de Lange Delft 94 van 12.00-12.30 uur een gezins- zangdienst gehouden (spreker ds. J. W. Maris) en 's avonds is er weer een zangdienst, waarin ds. J. van Amstel voorgaat. De houthandel Den Bouwmeester BV aan de Kleverskerkseweg 29 te Mid delburg heeft een hinderwetsvergun ning aangevraagd voor het uitbreiden van een machinale houtbewerkingsin richting met een klimaatkamer voor het drogen van hout en houtproduc ten annex bijbehorend ketelhuis, waarbij diverse elektromotoren gebe zigd zullen worden. De inrichting is gevestigd aan de Kleverskerkseweg 29, Middelburg. SCHRIFTELIJK be zwaren tegen het verlenen van de vergunning, ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kan een ieder gedurende tien dagen na 28 juni 1973 indienen bij het college van b en w van Middelburg. MONDELINGE be zwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, die wordt gehouden in het stadhuis te Middelburg op 18 juli 1973 om 16.45 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat inwoners van de gemeente Middelburg later slechts gerechtigd zijn beroep aan te tekenen wanneer zij in persoon of bij gemachtigde op de bovengenoemde zitting zijn verschenen. Zij, die niet in de gemeente Middelburg wonen, kun nen om van hun beroepsrecht gebruik te maken, volstaan met het tijdig indienen van een bezwaarschrift. De aanvraag met bijlagen en eventueel ingekomen bezwaarschriften, liggen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis (kamer 15), Lange Noordstraat 1, Middelburg. 'Van Dixhoornbrigade akties'. Zo luidde het kopje boven een stuk je, dat wij vorige week opnamen. De gegevens, die wij kregen ble ken niet helemaal juist te zijn. Niet het Rode Kruis gaf aan de demonstratie in het Middelburgse medewerking doch de Afdeling Middelburg van de EHBO. Ere wie ere toekomt! In het kader van Holland Festival wordt op maandag 2 juli a.s. weer een concert gegeven in de sfeervolle burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Het befaamde Quartetto Italiano zal er vanaf 20.00 uur optreden. Er worden werken van Schubert uitgevoerd. De entree bedraagt 7,50 en ƒ6,- per persoon. C O P.- en C J P.-houders (steis), dpi. militairen en scholieren betalen 2,50 per persoon. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de telefoniste van het stadhuis, die direct achter de draaideur (ingang Lange Noordstraat zit en wel van 8.15 uur-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur. Tel. 01180-6251. Ook zijn voor de aanvang van het concert nog kaarten verkrijgbaar, als er dan althans nog plaatsen beschikbaar zijn. Een kijkje op de achtergevels in het gebied Herenstraat - Sint-Jansstraat. Een situatie, die zeker voor verbete ring vatbaar is. Van 2 tot en met 26 juli a.s. is er bij en in de sporthal aan de Nassaulaan te Middelburg weer van alles voor de jeugd te beleven. Jeugdland is dan weer open. 't Trefpunt heeft voor de kinderen, die wat veraf wonen specia le busdiensten georganiseerd. Hieron der een overzicht, van de busdienst. Autobus I: Nieuwland, vormalig ge meentehuis v 08.50 uur Dauwedale, Roozenburg- laan-Torenweg v 09.00 uur laan-Dolfijnstraat v 09.05 uur Dauwedale. Roozenburg- Vlissingsesingel v 09.10 uur Seissingel v 09.15 uur Noordsingel v 09.20 uur Autobus II: Statenlaan-J. H. Huysen- straat v 09.00 uur Statenhove v 09.05 uur Plein 1940 v 09.10 uur Herengracht v 09.15 uur Er zal gestopt worden bij officiële bushalteplaatsen. Vanaf de sporthal zal in omgekeerde volgorde worden gereden, te vertrekken om 15.00 uur. Nu reeds brengen wij onder uw aan dacht. dat op donderdag 12 juli a.s. (aanvang 16.30 uur) een openbare ver gadering van de vaste commissie uit de gemeenteraad voor Sociale Zaken en voor de Volksgezondheid zal wor den gehouden. Agenda. 1. Vaststelling verslag vorige vergade ring. 2. Benoeming vertegenwoordigers in de Schoolartsendienst van Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. 3. Benoeming leden in het bestuur der Godhuizen. 4. Ontwerpbegroting gemeenschappe lijke regeling vuilnisstortplaats Borse- In de komende week komen de volgende spijzen op tafel. maandag 2 juli gesneden rund vlees, spruitjes dinsdag' 3 juli kip et champig nons, pommes mignonettes woensdag 4 juli jachtschotel donderdag 5 juli macaroni plus toetje vrijdag 6 juli gebakken kabel- jouw met amandelen zaterdag' 7 juli nasi goreng Op maandag, woensdag en vrij dag tussen 9.15 en 10.15 uur kan men bij het dienstencentrum Het Schuttershof, tel 7537 maaltijden oestellen. Smakelijk. Dc gemeenteraad van Middelburg heeft in de vergadering van 18 juni 1973 besloten te verklaren, dat een wijziging van bestemmingsplannen wordt voorbereid voor de volgende gebieden in de gemeente Middelburg: a. een gedeelte van de Breewegwijk, gelegen tussen de Langevielesingel en de Langevieleweg: b. het terrein aan de Roozenburglaan (hoek Torenweg): c. het terrein aan de Dauwendaelse- straat. De voorbereidingsbesluiten liggen met de daarbij behorende situatietekenin gen vanaf heden voor een ieder ter inzage in het stadhuis. Afdeling Alge mene Zaken (kamer 15). 5. Normen Algemene Bijstandswet. 6. Wat verder ter tafel komt. 7. Rondvraag. Iedereen kan deze vergadering hijwo nen. Ingang stadhuis aan de Lange Noordstraat 1. Veel belangstelling bestond er voor de tentoonstelling World Press Photo 1973, die de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer G. A. de Kok in de hal van het Middel burgse stadhuis officieel opende- Hij werd verwelkomd door wethouder drs. M. Beinema evenals de andere aanwezigen die de heer De Kok liet weten veel waardering te hebben voor de PZC: „Het woord provinciaal m de kop van de PZC duidt geenszins op een tweederangs krant", zo stelde hij, „de PZC staat landelijk hoog genoteerd". Naast de persfoto's achtte drs. Beinema ook het geschreven woord van groot belang. Dit gaf vol gens hem een 'verdieping' en 'verbre ding aan de beelden die foto's ons toten zien. Voordat hij de heer De Kok het woord gaf, overhandigde hij de hoofdredacteur de catalogus van de tentoonstelling, een catalogus die tévens een fotoboek van het geëxpo- ■eerde werk vormt. In zijn openingstoespraak stelde de heer De Kok centraal, dat we de moed moeten hebben om de harde werkelijkheid zoals die dikwijls door persfoto's wordt weergegeven, onder ogen te zien. „Dat is noodzakelijk", aldus de heer De Kok, „omdat we toch niet buiten de werkelijkheid om kunnen". Als voorbeeld nam hij de persfoto van het jaar winnaar van de gouden camera van de jonge Vietnamese fotograaf Huynh Cong Ut, die een klein negenjarig meisje laat zien dat huilend wegrent omdat zij al haar kleren heeft uitgetrokken die door napalm in brand waren geraakt. Deze foto heeft in Amerika enorm veel reacties losgemaakt: men wist opeens weer wat oorlog eigenlijk was. De heer De Kok nam dit voorbeeld naar aanleiding van het feit dat hij in de tentoonstelling World Press Photo een ontmoeting zag tussen fotojourna listen uit het oost- en het westblok, waarbij een duidelijk verschil naar voren komt. „In het oosten is men de mening toegedaan dat de westerse vorm van fotojournalistiek te hard en te sensationeel gericht is", aldus de heer De Kok, „terwijl men in het oostblok zelf meer de voorkeur geeft aan foto's die informatie verstrekken, zogenaamde features". Met boven staand voorbeeld toonde de inleider echter aan dat ook uit de meest gruwelijke foto's toch de nodige infor matie geput kan worden. Ook noemde hij het opvallend dat in het westen bijna alle taboes in de fotojournalis tiek verdwijnen, terwijl achter het ijzeren gordijn nog steeds van hoger hand regels worden opgesteld en er sprake is van een bepaalde vorm van censuur. „Voor een persfotograaf is er vaak geen andere mogelijkheid dan 'over de drempel te stappen", zei de heer De Kok naar aanleiding' van het thema 'Kan men zo maar de meest gruwelijke dingen fotograferen?' „Het is altijd al gebeurd", zo zei hij, „er zijn foto's uit de Frans-Duitse oorlog en uit de Amerikaanse burgeroorlog die er beslist niet om liegen, en beslist niet onderdoen voor de gruwe len van Vietnam". De heer De Kok vond zelf dat in tegenstelling tot bijvoorbeeld wijlen Godfried Bomans de nieuwswaarde van een foto wel degelijk prevaleert. Bomans was van mening dat een foto van b.v. een moordaanslag een te ver gaande in breuk was op een beslist persoonlijk drama. Hij voerde hier als voorbeeld aan de woorden van de Amerikaanse cineast Dumiak die met z'n came ra een verslag maakte van een bloedige rel in een Amerikaanse stad en 's avonds als ooggetuige verslag deed voor de televisie. Toen de repor ter hem vroeg: „Wat heb je gezien?" antwoordde Durniak „Moet je m'n film maar bekijken". Op zijn beurt vroeg de reporter toen hoe het geko men was dat Dumiak het hele tafe reel had vastgelegd. Zijn antwoord: „Ik dacht alleen maar: druk op de knop, kerel, druk op de knop". De heer De Kok wees tenslotte nog op het unieke karakter van deze jaarlijk se tentoonstelling die hij nog graag uitgebreid zou zien met foto's uit Zuid-Amerika en Afrika. Ook fototech- nisch zou er nog uitgebreid kunnen worden b.v. met kleur. De opening werd muzikaal omlijst door Ferenc Hytura (fluit) en Jan Anthonisse (slagwerk). De expositie in het kader van de zomertentoonstellingen, die langza merhand traditioneel zijn geworden is te bezichtigen in de Vleeshal en duurt tot en met 12 augustus. Ope ningstijden maandag tot en met zater dag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 14.00-17.00 uur. De World Press Photo 1973 omvat in totaal ongeveer 150 foto's die verdeeld zijn in een aantal categorieën als sport, portret, oorlog, mens en dier etc. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 28 juni tot en met woensdag 4 juli. do. 11.58; vr. 0.23 en 12.54; za. 1.15 en 13.44; zo. 2-05 en 14.34; ma. 2.55 en 15.24; di. 3.45 en 16.10; wo. 4.32 en 16.54. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. 30 JUNI EN 1 JULI 1973 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Aiarmno. 01180-2233 Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur. Middelburg: za. 0.00-24.00 uur: dr. M. Reijerse, Seisweg 29, tel- 3456; zo. 0.00-24.00 uur: dr. A. W. Boerwin kel, Noordweg 214, tel. 2460. Zondag 0.00-24.00 uur: Middelburg- Zuid alleen patiënten van dr. Jansen en S. M. P. Jansen-Schrama: zie onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: dr. Th. Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel. 01183-1212. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke: H. Frima, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-282. Domburg: B. Vaandrager, Weststraat 7, tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: dr. J. W. Oosterhoff, Markt 12, Veere, tel. 01181-271. Dierenarts: J. Hoftijzer, Middelburg, tel. 01180- 3118 (consult alleen na telefonische af spraak). Tandarts: T. J. Smit, Londense Kade 29, Middel burg, tel. 01180-2738. Apotheken: Middelburg: vrijdag 29 juni tot vrij dag 6 juli A. Ringeling, Lange Delft 133, tel. 2538. Vlissingen, vrijdag 29 juni tot vrijdag 6 juli D. H. v. d. Kleine Mulder, Singel 9, Vlissingen, tel. 01184-2730. Wijkverpleegsters: Middelburg: zr. J. M. Wapenaar, Prin ses Marijkeplein 5, tel. 3533- Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr. Vogelaar, Markt 36, Veere, tel. 01181-339 Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr De Back, West straat 17, Koudekerke, tel 01185-1318 Groene Kruis, Oranje Kruis en Wit- Gele Kruis Souburg en Ritthem: zr W Minet-Hubers, Zuiderzeestraat 8, tel 01183-1736. Uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifiminwnif Is dit uw zoontje, dat zich zo heerlijk uitleeft aan het klimrek op de speelplaats? De originele foto een leuke herinnering voor later kunt u gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg, U ontvangt er nog een waardebon van vijf gulden ook. riiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHfKMiwmi 5

de Faam | 1973 | | pagina 3