Speciaal voor Vaderdag konraad WESTKAPEILENAAR LOUS WEET NU AMIS VAN SCHELPEN Is dit uw kind? Prachtige collectie in het schuurtje PROVMAIE VW-KAKÖOR VRAAGBAAK VOOR DE WRIST AUTOBEDRIJF RIJK VERKOOPSTER Herenmodehuis PECA" 12,50 17,50 15,00 10,00 10,00 5,00 5,00 g. geschiere DOMBURG koop BMW occasions bij de BMW dealer stalen schaven zware bankschroef gereedschapkist slijpsteen set ringsleutels set steeksleutels set schroevedraaiers 19,50 DE FAAM AANKOMEND Adverteer steeds weer 29,50 Set steeksleutels 5,50 7,95 Tangenset i 2,95 Houten ligstoel Zijliss hobbyset 69,90 Bosch boormachines 20% korting Onderdelenkastje 7,95 Barbeque 19,95 Gereedschapset 22,- Set rïngsleutels 8,95 15,95 Vlissingen Middelburg ZOEKEND LANGS DE STRANDEN Precisie Stenen en mineralen in woord en beeld Donderdag 14 juni 1973 BMW BMW's 2800 aut1969 BMW 2000 aut.1969 BMW 2000 1968 BMW's 2002 1968 BMW's 1800 1964. 1965, 1969 en 1970 Simca 1000 Rallye Inov. 1972 Fiat 850 1969 Simca 1301 GLS1967 Triumph Herald1967 BOVAG - GARANTIEBEWIJS - INRUIL - FINANC. M. A. de Ruyterlaan 8-10 Plein 1940 GOES MIDDELBURG Tel. 01100 - 8545 Tel. 01180-2868 Vert. L. J. van Hommerlg - Telefoon 01100 - 5909 GEVRAAGD - 5-daagse werkweek - Reisvergoeding - 2 weken zomer- en 2 weken wintervakantie Lange Delft 46, Middelburg, tel. 3073 Grote bankschroef speciaal voor het „zware" werk van 37,50 voor 6-delig set van 7,50 nu 8-delig set van 9,95 nu Een handige kniptang en een isolatie afstrooptang samen nu Een mooie houten ligstoel, laat vader eens lekker luieren, nu voor 29 95 Met draion loper en voetsteun Deze bankschroef-lijmtang heeft veel mogelijkheden. Ideaal voor een knutselende vader, nu van 89,voor en hulpstukken verkopen wij nu met Dit kastje heeft 9 handige laden om bijvoorbeeld schroeven en spijkers in op te bergen, nu van 9.95 voor Alle vaders houden er van gezelligheid, geef hem eens een barbeque, prijzen vanaf Een roltas vol gereedschap, speciaal voor fiets, brommer of auto helemaal kompleet. nu slechts 6-delig van 10,95 voor 8-delig van 18,95 voor LANGE ZELKE 22 - TELEFOON 01184- 2691 DOMB. SCHUITVLOT 23 - TELEFOON 01180 - 2510 s Al is er dan ook geen strand, zoals in de Middelburgse wijk waar deze foto werd gemaakt, je kunt je toch wel S met emmer en schep amuseren. De moeder van dit meis je kan de originele foto plus een waardebon van vijf B gulden gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. iiimiimniimniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiimiiiTni Ruim tien jaar dang verzamelde schelpen, gesteenten, mineralen de in een prachtige, uitgebreide plete verzameling,Noordzeesche! viterines ligt de collectie uitgest: namingen, de vindplaats en datu bij de heer Lous talrijke andere te maken hebben: krabben, zee drogingsproces aan de verzamel lectie is ondergebracht in de scb inmiddels bijna 75-jarige Lous. Het verzamelen begon ongeveer tien jaar geleden toen de heer Lous zijn laatste jaar bij de koninklijke maat schappij T)e Schelde' in Vlissingen volmaakte. Zijn gezondheid liet toen tertijd v/at te wensen over en hij was tot 'lopend patiënt' verklaard. „Ik mocht toen op bepaalde tijden bui tenshuis verblijven", zo vertelt de heer Lous, „en maakte veel wandelin gen langs de dijk en langs het strand. In de winter van '62-'63 vroor het ontzettend hard, er lagen hier langs de zeedijk enorm grote ijsblokken. Het kantoor van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in de Middelburgse Stroopoortgang, gonst van activiteiten. Niet al leen dat er van alles en nog wat wordt georganiseerd voor het komende seizoen dat zo'n beet je is begonnen; er wordt ook al hard gewerkt aan allerlei zaken voor het seizoen 1974. Over het algemeen zijn de toeristen die in Zeeland verblijven, meer op de hoogte van de plaatselijke VVV's dan dat ze weten wat de Pro vinciale VVV doet. Dat is op zich niet zo verwonderlijk, want of schoon deze laatste instantie slechts spelregels 'in grote lij nen' aangeeft, werken de plaat selijke VVV-kantoren volstrekt autonoom, maar de 'achter grondbegeleiding' blijft toch ui termate belangrijk. „Een van de belangrijke dingen die we doen", vertelt directeur J P. de Regt, „is de informatiedienst. We zor gen dat we op de hoogte blijven van de nog vrije accommodatie in hotels, le heer C. Lous uit Westkapelle in kwartsen, hetgeen resulteer- collectie, waaronder een com- >en. In speciale ladenkasten en d, voorzien van de Latijnse be- van de vondst. Ook vindt men zaken die duidelijk met de zee ls en zeesterren, die na een zijn toegevoegd. De hele col- achter het woonhuis van de Toen dat ijs begon te smelten, ontdek te ik op zekere dag fossiele schelpen op de plaatsen waar het ijs had gelegen. Mijn interesse was gewekt en ik begon regelmatig schelpen te zoe ken. Ik nam de buit mee naar huis en begon daar vervolgens de juiste bena mingen op te zoeken. Kortom, binnen de kortst mogelijke keren was ik schelpenverzamelaar geworden". Voor vele frequente strandbezoekers was de heer Lous inmiddels met pensioen weldra geen onbekende meer, men kon hem dagelijks aantref fen tussen Domburg en Westkapelle, op zoek naar nieuwe aanwinsten voor zijn verzameling, die dagelijks groter en groter werd. De heer Lous zocht bij voorkeur wanneer er sprake was van oostenwind. „Het bovenwater wordt dan de zee ingestuwd waardoor er een onderstroom naar de kust ontstaat, een onderstroom waar vele schelpen mee naar het strand worden gevoerd", aldus de heer Lous. „De grotere schelpen laten zich het gemak kelijkst vinden na een zuidwester storm". Niet alleen tussen Domburg en West pensions, bij particulieren op cam pings en caravanterreinen door mid del van telefonisch contact. Als er bij de plaatselijke VVV-kantoren iemand aanklopt die geen onderdak kan vin den, is één telefoontje naar ons kan toor genoeg om te weten te komen waar nog iets vrij is. Vroeger was het zo, dat de eerste zaterdag van de vakanties bijzonder druk was; je kon eigenlijk wel stellen dat als op vrij dag bedrijven en scholen sloten, dat de toeristen de volgende dag al hier stonden. Dat is nu veranderd: het is nu de tweede zaterdag van de vakan tie geworden die onmiskenbaar tot hoogtepunt moet worden gerekend. Je staat er, volgens de heer De Regt soms van versteld hoe ontzettend naïef sommige toeristen te werk gaan. Ze komen op de bonnefooi naar Zee land, met in het achterhoofd de ge dachte: „O, er zal nog wel een leuk plekje te vinden zijn". Ook zijn er zat toeristen die hier in de buurt arrive ren zonder vooraf te hebben gereser veerd, maar toch doodleuk eerst een hele dag op het strand gaan zitten vaak met kleine kinderen en dan pas tegen de avond naar een onderko men gaan zoeken. Nou dan zijn er vaak problemen. Gelukkig dat de in formatiedienst er is, niet alleen tij dens gewone kantooruren, maar vaak tot laat in de avond. BARRIèRE „We proberen tegenwoordig mensen die in dit gedeelte van Zeeland niet meer op een camping of caravanter rein aan de kust terecht kunnen naar Zeeuwsch-Vlaanderen door te sturen", aldus de heer De Regt, „daar is mees tal nog wel een plaatsje te vinden. kapelle werd naarstig gezocht; de heer Lous ging ook regelmatig naar de grote sluiswerken hij Zandvliet waar men bezig was met het aanleg gen van havenbassins. In de uitgegra ven grond vond hij talrijke schelpen die nu in zijn verzameling zitten, veelal fossiele exemplaren. Natuurlijk bezit, hij ook diverse tropische schel pen, evenals schelpen die afkomstig zijn uit het Oostzeegehied en Frank rijk, maar voor de heer Lous is dat maar bijzaak. Het fijna zit hem in de Noordzeeverzameling, waarvoor dan ook van allerlei zijden belangstelling bestaat. Een regelmatige bezoeker Toch zijn er veel mensen die dat helemaal niet zo zien zitten; de Wes- terschelde hlijkt een enorme barrière te zijn. Gelukkig komt ook hier veel verbetering in, mede dankzij het feit, dat we deze toeristen attent kunnen maken op goede bootverbindingen. Behalve het bijhouden van de vrije accommodatie staan we ook regelma tig in contact met de rijkspolitie die ons op drukke dagen op de hoogte houdr. van de verkeerssituaties op de toevoerwegen naar Zeeland. Als de toeristenstroom uit Brabant bijvoor beeld hierheenkomt en er zich op meerdere plaatsen files vormen, krij gen we dat door Op onze beurt verwittigen wij de plaatselijke VVV-kantoren dat ze dan- en-dan de stroom kunnen verwach ten". ZEELAND VAKANTIELAND Een heel ander chapiter is het blad 'Zeeland Vantieland' dat dit jaar de 18e jaargang ingaat. Het blad heeft een andere omslag gekregen en wordt ook anders van opzet. De oplage is aanzienlijk vergroot: van 6000 naar 10.000 exemplaren per nummer. Het plan is om 'Zeeland Vakantieland' in tensiever in de provincie te gaan verspreiden; daarbij is veel medewer king ondervonden van drukkerij Den Boer waar het blad wordt gedrukt. De inhoud gaat meer betrekking heb ben op de Zeeuwen en de toeristen die hier verblijven; de eerste num mers van het blad en de laatste worden ook buiten Zeeland intensief verspreid er verschijnen zes num mers per jaar vier nummers die daartussen verschijnen, blijven hoofd zakelijk binnen de provinciegrenzen In 'Zeeland Vakantieland' treft men was professor J. Lever van de Vrije Universiteit in Amsterdam, er kwa men vele schelpenverzamelaars een kijkje nemen, mensen uit Frankrijk, Duitsland en Engeland. Contacten met 'vakbroeders' werden gelegd via de Nederlandse Malacologische Vereni ging en de Heemkundige Kring Wal cheren. De meeste bezoekers stonden altijd verbaasd over de precisie die de heer Lous bij het verzamelen aan de dag legde: de nauwgezette registratie en de juiste determinering. „Och", zegt de heer Lous, „dat moest allemaal wel, wilde de collectie een beetje wetenschappelijke waarde hebben. Om de schelpen te kunnen determineren had ik een driedelig standaardwerk van Hood bij de hand, waarvan nog maar enkele exemplaren bestaan. Dat boek heb ik inmiddels aan een kame raad van mij geschonken die ook schelpen verzamelt". Schelpen van de heer Lous zijn o.m. te vinden in het museum in Aarden burg. Ook tijdens de tentoonstelling 'Geschiedenis als hobby' die in het rijksarchief in Middelburg werd ge houden, lagen verschillende exempla ren uit de verzameling van de heer Lous in de vitrines. Wie de collectie Lous eens wat nader mag bekijken en een blik heeft gewor pen op de oneindige schelpenvariatie schelpjes van amper een halve millimeter tot hele forse toe beseft wat een enorm werk de heer Lous er aan gehad moet hebben, om alles zo in de puntjes voor elkaar te krijgen. Opvallend is dat er in de collectie ook veel 'stukken schelp' te vinden zijn. In tegenstelling tot b.v. postzegels blijven schelpen die wat zijn afgesleten, hun waarde voor de verzamelaars behou den. De verzameling fossielen is weer apart gehouden. Volgens de heer Lous is het ontzettend moeilijk om uit te vinden of een schelp al dan niet fossiel is, want soms zien jongere en fossiele exemplaren er bijna hetzelfde uit. Een bijzonder fraaie schelp een tropisch exemplaar is gevon den in de grond in de buurt van Westkapelle. De heer Lous is van mening dat die schelp niet is aange spoeld in deze gebieden maar dat hij afkomstig is uit een buitenverblijf dat in vroeger eeuwen op die plaats ge staan moet hebben. Waarschijnlijk een schat aan informatie over Zee land, aantrekkelijke plaatsjes, evene menten etc- Opvallend is echter het feit dat de Zeeuwen zelf maaar weinig informatie kunnen bieden over 'waar het nu eens leuk is om naar toe te gaan'. „Zolang het om hun eigen omgeving gaat lukt het nog wel, maar vraag eens aan iemand uit Zuid-Beveland wat er op Walcheren, Schouwen-Duiveland of in Zeeuwsch-Vlaanderen te beleven valt, tien tegen één dat ze dan een ant woord schuldig blijven", zo vertelt de heer De Regt, „en natuurlijk ligt de zaak omgekeerd net zo. Als de Zeeuws-Vlaming naar Schouwen gaat is dat vaak een complete verrassing voor hem. Op het terrein van de voorlichting ligt voor de VVV een belangrijke taak"- EVENEMENTEri De provinciale VVV zorgt ook dat er evenementenlijsten komen. Een hele waslijst van comités, organisaties en commissies wordt afgebeld wat voor activiteiten men op het programma heeft staan. Dat kunnen allerhande dingen zijn, zoals bijvoorbeeld ringste ken, lampionoptocht, schatgraven, ral- lys etc. Het spreekt vanzelf dat alle informatie die wordt verstrekt zo compleet mogelijk moet zijn, en dat die informatie ook nog vrij vroeg verstrekt moet worden. Ondanks een evenementenlijst vol aantrekkelijke dingen, gebeurt het nog wel eens dat de kreet wordt gehoord: „Er is zo weinig te beleven aan de kust, zeker als het minder goed weer is". Toch wordt er hier en daar al heel wat gedaan om ook slechtweeractiviteiten te ontplooien, bijvoorbeeld in de vorm van speelhallen etc. „Veel toeris ten komen als het slecht weer is naar Middelburg om te winkelen of naar de markt te gaan", aldus de heer De Regt, „maar je loopt toch niet een hele dag te winkelen, met kinderen ben je in een museum ook vrij vlug uitgekeken en wat dan? Het zou bij voorbeeld aan te bevelen zijn om in een bioscoop kinderfilms of teken films etc. te gaan vertonen op cineac manier, dus doorlopende voorstellin gen geven. Dat zou misschien erg attractief kunnen zijn". hebben zeelui de schelp uit de tropen meegebracht. Bijzonder zijn ook enke le z.g. torentjes die links in plaats van rechtsom gewonden zijn. Verder treft men in de collectie alle schelpen aan die men zich maar kan voorstellen, of het nu om een 'waaier' of een 'mes heft' gaat, om een kokkel of een 'kammetje', de heer Lous heeft ze allemaal. Vlak naast de kasten waar de schel pencollectie in ondergebracht is, staat een vitrine met daarin een enorm aantal stenen en mineralen, precies op rij gezet. Er zijn om maar eens een bescheiden greep te doen half edelstenen, bijzonder mooie graniet- soorten, talrijke ongeslepen edelste nen, kwartsen, stenen met erts erin, vele soorten mineralen en zelfs een klein stukje meteoriet. Er zijn exem plaren bij die al 400 miljoen jaar oud zijn. „Het enige wat er voor mij nu nog aan ontbreekt", vertelt de heer Lous, „is een diamant". In tegenstel ling tot de schelpen heeft hij de stenen vaak verkregen door ruilen of gewoon door ze te kopen, alhoewel er toch ook wel wat bij zijn, die afkom stig zijn van de dijk. Bij het graniet dat voor de versteviging van de West- kappelse dijk is gebruikt, zitten soms ook mooie stukken. Apart in deze verzameling is een stenen gebruiks voorwerp, een stenen bijl afkomstig uit het stenen tijdperk en gevonden in de duinen bij Westkapelle... Op het ogenblik doet de heer Lous echter maar heel weinig meer aan zijn aparte verzameling. Anderhalf jaar geleden werd liij ernstig ziek en daardoor is zijn gezichtsvermogen nogal achteruit gegaan. Ook kan hij nu veel minder goed onthouden. Maar wanneer hij in het schuurtje de scliel- penverzameling laat zien, weet hij toch nog precies waar bepaalde exem plaren liggen en ook de naam schiet hem plotseling weer te binnen. Een bewijs hoe intensief hij met verzame len bezig is geweest. Ofschoon hij er nu niets of weinig meer aan doet, wil hij toch belangstellenden nog wel eens even laten kijken, „mits er spra ke is van werkelijke belangstelling, van een beetje nieuwsgierigheid moet ik echt niets hebben", aldus de heer Lous. De heer Lous (rechts) in zijn schuur tje bij zijn belangwekkende verzame ling. 'Zeeuws VVV-bulletin' verstrekt aan allerlei publiciteitsmedia; pers, radio en tv. ook in het buitenland. Deze bulletins worden door verschillende dagbladen graag gebruikt en ook dit seizoen zal er verschillende keren iets over Zeeland op de radio te horen zijn. Het spreekt haast vanzelf dat de pro vinciale VVV over een enorm uitge breid archief moet beschikken; mejuf frouw N. Hovestadt kan daar het nodig over vertellen: „We hebben een archief met ruim 2500 onderwerpen", vertelt ze „En het is een toer om werkelijk up to date te blijven. Het zou eigenlijk zo moeten zijn, dat wij vanuit de provincie op de hoogte werden gehouden van allerlei zaken, nieuwe dingen die verschijnen, ver anderingen binnen verenigingen etc. Het 'meeleven' met onze organisatie ontbreekt echter hier en daar nog weieens" Naast bovengenoemde zaken verzorgt de provinciale VVV nog duizend en een andere dingen. Regelmatig wordt er opgebeld door fabrieken die gasten hebben en deze graag wat van de provincie willen laten zien. Vaak char tert de provinciale VVV dan een auto en belt een 'hostess', die met de gasten door de omgeving trekt en daar tekst en uitleg geeft. „Leuk wordt dat pas", aldus mejuffrouw Hovestadt, „als de desbetreffende gas ten achterin de auto je gaan controle ren aan de hand van toeristische informatie over de plaatsen die je bezoekt. Ik heb bij een gezelschap eens iemand gehad, die steeds maar zei als ik iets vertelde: „Ja, dat klopt". Fijn is dat.. Met vragen op allerlei terrein kan men bij de heer De Regt en zijn drie vaste medewerksters terecht, en heus niet altijd strikt op het gebied van het toersime. Er bellen veel puzze laars die een plaatsnaam of iets dergelijks moeten weten- Ondanks de enorme service die de VVV biedt, en het belang dat vele, vele mensen hier in de omgeving bij het werk van zowel plaatselijke als provinciaal VW hebben, zijn er toch nog steeds een groot aantal mensen die niet het nut inzien van het VVV» Verder wordt iedere week een werk, en daarom geen lid van deze organisatie willen worden. „Er zijn middenstanders die goud verdienen aan de toeristen", aldus de heer De Regt", en de meesten zien ook wel in dat de VVV liet nodige doet om het toerisme te bevorderen. Een paar tientjes contributie hebben ze daar graag voor over. Maar juist de men sen die indirect geld verdienen aan de toeristen, denk maar eens aan een loodgieter die sanitatir levert en in stalleert in een hotel, ook daar zou een lidmaatschap van de WV op z'n plaats zijn. In dergelijke gevallen vindt men dat echter helemaal niet nodig. Jammer, want willen we als 'gastheer van Zeeland' want dat zijn we tocli eigenlijk blijven op treden en daarmee het exponent van de bevolking zijn, dan moet ons dat wel mogelijk gemaakt worden. Op de foto: directeur J. P. de Regt en een van zijn medewerksters, mejuf frouw M. Hovestadt. dus ook voor gereedschap naar „doe het zelf" speciaalzaak gortstraat 44, middelburg, tel. 01180 - 8741 Binnen enkele dagen verschijnt Een her-uitgave van 1913 door H. M. Kesteloo, met 13 platen en een uitslaande kaart, prijs Chr. Ricmcns, Boekhandel, Schuitvlotstraat 7, Biggekerke - Telefoon 01185 - 1431 U kunt ook bestellen bij Technisch Bureau A. Akkerdaas, Weststraat 1, Domburg. Telefoon 01188 - 1442

de Faam | 1973 | | pagina 7