HUURSUBSIDIE De Bijstandwet hoe en wat Doorstroming duurdere huizen KRIISSCHIP GEEFT ZIEKEN ONVERGETELIJKE VAKANTIE is dit uw kind 3 MENU TAFELTJE-DEKJE I.V.H.A.-voorlichting DE FAAM VERKEERS MAATREGELEN v*eT TENTOON STELLING IN VLEESHAL oor reispapieren stadhuis ook dinsdagavond open Scli ooi zwem wedstrijden op vrijdag a.s. Arie Visser exposeert in Zeeuws Museum WOENSDAG 30 MEI 1973 Ten behoeve van de woningbouw geeft de overheid subsidies aan gemeenten, woning bouwcorporaties (woningbouwverenigingen) en particuliere verhuurders. Die woning- bouwsubsidies komen geheel ten goede aan de huurders, want de huren van nieuwe woningen worden er belangrijk door verlaagd. Zonder die subsidies zouden de huren vaak het dubbele moeten bedragen van de huurprijs die van de bewoner wordt ge vraagd. Ondanks dit huurverlagende subsidie zijn de huren van de nieuwste woningen voor sommige huurders in verhouding tot hun inkomen toch nog erg hoog. Om hun wat extra steun te geven is het individuele (persoonnlijke) huursubsidie ingevoerd. Het wordt in de vorm van een financiële bijdrage van het rijk rechtstreeks aan de huurders verstrekt, dus niet via de huurprijs van de woning. Deze individuele bijdrage in de huur kan daarnaast ook worden gegeven aan huur ders van woningen, die of in het kader van de zogenaamde huurliberalisatie of als gevolg van ingrijpende woningverbetering een huur gaan betalen, die in verhouding tot hun inkomen erg hoog is. Hl WANVNEER KOMT MEN IN AAN- MERKING VOOR DE BIJDRAGE? In grote lijnen, als men huurder is van een woning waar- ÜH voor na 31 maart 1960 rijkssubsi- srs die is verleend (in de kosten van de bouw dus) of huurder is van een woning, waar- Eg van de huurprijs in het kader van =--= de huurharmonisatie met méér dan 6 procent is verhoogd, óf huurder is van een woning, waar- van de huurprijs is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbe tering van de woning. =1 Bovendien mag het inkomen niet meer bedra- |g gen dan 20.000 per jaar en ÉeH dient meer dan één zesde k één zevende deel van het inkomen aan huur betaald te worden. i-Jj Inkomen. De bijdrage wordt dus alleen ver gig strekt als het inkomen minder dan jÜ| 20.000 per jaar bedraagt. Onder in komen wordt verstaan: dat deel van het inkomen, waarover loonbelasting of inkomstenbelasting wordt betaald, het zgn. belastbare inkomen. De kin derbijslag-toelage wordt bij deze rege ls ling niet voor het inkomen in aanmer- king genomen. Het bruto inkomen kan dus hoger dan ƒ20.000 zijn. Voor de toepassing van de regeling wordt aangehouden, het inkomen over het afgelopen jaar, verhoogd met 5 pro cent. Als man en vrouw beiden wer ken, wordt het inkomen van de vrouw HH meegerekend. Huurders die krachtens de algemene bijstandswet voor hun levensonderhoud een periodieke uitke ring ontvangen, komen niet voor een individuele bijdrage in de huur in aanmerking. Bij die periodieke uitke ringen worden namelijk de noodzake- ggg lijke onkosten in aanmerking geno eg men. Huurprijs. Voor het jaar 1973 wordt als huur- prijs aangehouden de huurprijs op 1 april 1973, tenzij er sprake is van huurharmonisatie of ingrijpende wo ningverbetering. Dan geldt de ver hoogde huurprijs op de datum van de huurverhoging. Als huurprijs geldt het totale bedrag dat periodiek voor het gebruik van de woning aan de ver huurder wordt betaald. 'Voor het bepalen van de bijdrage wordt de huurprijs verminderd met: ÜH ƒ240 per jaar als in de huurprijs een bedrag zit voor een centrale verwar mingsinstallatie en bovendien met 300 per jaar als in de huurprijs ook een bedrag voor stookkosten is begre- pen- Van de periodieke huurprijs worden bovendien afgetrokken bedragen die betrekking hebben op garage, bedrijfs ruimte, gebruik meubelen en stoffe ring, vergoeding voor maaltijden, ver pleeghulp e.d. Men gaat dus uit van de zuivere huurprijs voor de woning. Dat is logisch. BIJ EEN HUURPRIJS BENEDEN 1175 PER JAAR WORDT GEEN BIJ DRAGE VERSTREKT. Deze gegevens hebben wij ontleend aan eén brochure van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De grote lijnen zijn aange geven. De volledige brochure en nade re inlichtingen kan men op het stad huis verkrijgen bij de heer Bour, afdeling bevolking (openingstijd 8-12 uur). Daar kan men ook aanvraagfor mulieren bekomen. Nog even dit. Aan vragen om huursubsidie over 1973 moeten vóór 1 juli a.s. worden inge diend. Poelendaeleweg. Eerder namen b. en w. het besluit het parkeren te verbieden voor de zuide lijke zijde van het gedeelte van de Poelendaeleweg dat ligt tussen de De Rui j terstraat en het Banckertplein. Als gevolg hiervan wordt, nu druk geparkeerd aan de noordelijke zijde van dat deel van de Poelendaeleweg. Een van de bewoners van het pand Poelendaeleweg 64 wordt dagelijks op gehaald en thuisgebracht met een mo torvoertuig, omdat de betrokkene niet kan lopen. De auto waarmede de betrokkene wordt opgehaald en thuis gebracht kan door de parkerende au to's eigenlijk nooit stoppen voor het perceel nr. 64. B. en w. hebben nu besloten een parkeerverbod in te voe ren voor de noordelijke zijde van de Poelendaeleweg voorlangs perceel Poelendaeleweg 64. Binnen dertig da gen na 24 mei 1973 kan iedere belang hebbende beroep instellen bij de Kroon tegen dit besluit door een be roepschrift in te dienen bij de Com missaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Enkele weken geleden zijn wij begon nen met een vervolgverhaal over de ABW, de Algemene Bijstands Wet. Er werd ingegaan op de beginselen van de wet, op de wijze van aanvragen, op het indienen van bezwaren en het aantekenen van beroep. De laatste keer hebben wij het gehad over diver se begripsomschrijvingen. Wat is een gezin, wat is een onvolledig gezin e.d. Ook werden de basisnormen die nu gehanteerd worden vermeld. Die ba sisnormen variëren van 87,60 per week voor een alleenstaande met ei gen huishouding en huisvesting tot 118,15 per week voor een echtpaar met zeven kinderen of meer. Die normbedragen worden verhoogd met: a. het bedrag van de wettelijk gere gelde kinderbijslag, indien men daarvoor in aanmerking zou ko men, als de ouders (één der ou ders) arbeid in loondienst zou ver richten; b. het bedrag van de woonkosten (de huur); c. het bedrag van de verschuldigde ziekenfondspremie en premie aan vullingsfonds. Studietoelage. Ten behoeve van kinderen, die de lagere school hebben verlaten en een voortgezette studie aan een inrichting voor dagonderwijs volgen, wordt een toelage gegeven voor de indirecte kos ten aan de studie verbonden, tenzij op een andere wijze in deze kosten wordt voorzien. Voorbeeld hiervan is een rijksstudietoelage. Deze toelage wordt echter beëindigd met ingang van de datum waarop voor het be trokken kind dubbele kinderbijslag wordt of zou worden ontvan gen. De bedragen van deze toelage zijn Nog tot en met 30 mei a.s. kunt u in de vleeshal van het stadhuis gaan zien de tentoonstelling 'Vijf rnaars in Middelburg'. Zoals de titel al doet vermoeden gaat het hier om werk van vijf in Den Haag wonende kunstenaars, dat in de vleeshal is uitgestald. De openingstijden zijn van 14.00 tot 18.00 uur elke dag, dus ook op zaterdag en zondag. respectievelijk per week en per maand: le studiejaar f 2,- f 8,67 2e studiejaar f 4,- 17,34 3e studiejaar 6,- 26,01 4e studiejaar 8,- 34,68 Vakantieuitkering. Aan degenen die recht hebben op een normale periodieke bijstand in de kosten van het bestaan wordt een vakantie-uitkering verleend voor elke week (maand), waarin zij uitkering hebben ontvangen, gedurende de peri ode 1 juni t/m 31 mei. De bedragen van die vakantieuitkering variëren van 4,60 uer week voor alleenstaanden tot 9,20 per week voor een echtpaar (ouder) met 5 kinderen. In maandbe dragen van 19,94 tot 39,87. De vakantieuitkering wordt uitbetaald tegelijk met de periodieke bijstand over de maand mei. Op de vakantie uitkering wordt in mindering gebracht: de netto vakantie-uitkeringen die de bijstandsgerechtigde over dezelfde pe riode van anderen krijgt (voor het hele bedrag) en voor de echtgenote voor de helft. Wanneer de kostwinner overlijdt wordt de vakantieuitkering uitbetaald aan de gezinsleden, die ten tijde van het overlijden in de perio dieke uitkering waren betrokken. Bij het overlijden van een alleenstaande wordt de vakantieuitkering ingevolge de bijstandswet niet uitgekeerd. (wordt vervolgd) Met het oog op de naderende vakanties geeft de afdeling bevol king van het stadhuis extra servi ce door ook op dinsdagavond open te zijn van 19.00 tot 20.30 uur (zeven uur tot half negen). Men kan er dan terecht voor zaken betreffende paspoorten en toeristenkaartcn. De ingang van de afdeling bevolking is In het poortje bij de conciërgewoning. Natuurlijk is deze afdeling ook elke werkdag geopend van 8.00 tot 12.00 uur voor aangelegenheden betreffende reispapieren. Na al wordt medegedeeld, dat op dinsdag 12 juni a.s. (derde pink ster) de avondopenstelling niet geldt. Een al wat oud onderwerp, dat echter nog steeds actueel is. Immers de huurprijzen van de nieuwe woningen zijn meestal nogal wat hoger dan die van de huizen, die bij voorbeeld ouder zijn dan 10 jaar. De woningzoekenden bevinden zich vooral in die categorie medeburgers, die gelet op hun inkomen niet zo'n hoge huur kunnen betalen. Het is dus erg belangrijk, dat huizen met een niet zo hoge huur beschikbaar komen. Dat kan door nieuwe huizen te bouwen met een zo laag mogelijke huur. Een niet zo eenvoudige zaak. omdat de bouwkosten steeds stijgen. Een andere manier is dat men sen die het wel kunnen betalen, verhuizen naar een huis met een hogere huur. De ge meenteraad heeft een regeling vastgesteld, die het verhuizen van goedkopere woningen naar huizen met een hogere huur moet bevorderen. Inderdaad de doorstromingsrege ling. Wanneer men van een woning met een huurprijs van niet meer dan 160.per maand verhuist naar een woning waarvan de huurprijs tenminste 50" o hoger is dan kan men in aanmerking komen voor een tegemoetkoming van 1250,Behalve de genoemde voorwaarde moet men echter nog aan meerdre voorwaarden voldoen. Alle voorwaarden laten wij hieronder nog eens volgen. a. de woning welke wordt verlaten, moet een bruikbare woning zijn, waarvan de huurprijs niet meer dan 160 per maand mag bedra gen; b- de huurprijs van de woning welke wordt betrokken moet tenminste 50 procent hoger zijn dan die van de verlaten woning, doch mag niet meer dan 350 per maand bedra gen; c. de eigenaar-bewoner schriftelijk heeft verklaard de te verlaten wo ning voor geen hogere huurprijs dan de onder A genoemde te ver huren; d. de eigenaar van de door de huur der te verlaten woning schriftelijk heeft verklaard, de woning voor geen hogere huurprijs dan de on der A genoemde te verhuren. De tegemoetkoming kan eveneens worden verleend, indien: Niet minder dan vijftien lagere scho len uit Middelburg zullen op vrijdag 1 juni a.s. deelnemen aan de tweede uitgave van de schoolzwemwedstrij- den, die in het overdekte zwembad Poelendaele worden georganiseerd door de gemeente in samenwerking met de zwemvereniging Luctor en de Stichting Sportbelangen. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 09.00 uur 25 meter schoolslag jongens, 09.15 uur 25 meter schoolslag meisjes, 09.30 uur 50 meter schoolslag jongens, 09.50 uur 50 meter schoolslag meisjes, 10.10 uur 25 meter enkelvoudige rugslag jongens. 10.25 uur 25 meter enkelvou dige rugslag meisjes, 10.40 uur 50 meter enkelvoudige rugslag jongens, 11.00 uur 50 meter enkelvoudige rug slag meisjes, 11.20 uur 4x50 meter estafette jongens (schoolslag), 11.40 uur 4 x 50 meter estafette meisjes (schoolslag); PAUZE 13.30 uur 25 meter borstcrawl jon gens. 13.45 uur 25 meter borstcrawl meisjes, 14 00 uur 50 meter borst crawl jongens. 14-20 uur 50 meter borstcrawl meisjes. 14.40 uur 25 me ter vrije rugslag jongens, 14.55 uur 25 meter vrije rugslag meisjes, 15.10 uur 50 meter vrije rugslag jongens, 15.30 uur 50 meter vrije rugslag meisjes. 15.50 uur 4 x 50 meter hindernis estafette jongens, 16-10 uur 4 x 50 meter hindernis estafette meisjes. Prijsuitreiking. Om half vijf zal een lid van liet college van b. en w. de prijzen uitrei ken.' Die prijzen bestaan o.a. uit de gemeentelijke wisseltrofee, een twee de en derde prijs voor de scholen. Op elk nummer krijgen de drie snelste zwemsters en zwemmers ook een prijs. Bovendien is er voor elke school een herinneringsvaantje. Vorig jaar was er een enorme sfger in het zwembad. Gelet op de belangstelling voor deze wedstrijden zal dat dit jaar zeker ook het geval zijn. Gratis toegang. Degenen, die naar de schoolzwemwed- strijden komen kijken hebben gratis toegang tot het overdekte bad. Dit bad is voor het vrij zwemmen natuur lijk gesloten tijdens de wedstrijden. a. de woning welke wordt betrokken, ongeacht de huurprijs, tenminste twee kamers kleiner is dan de verlaten woning; b. de woonruimte welke wordt be trokken niet als een zelfstandige woning kan worden aangemerkt. Het bepaalde onder C en D is hierop eveneens van toepassing. Er is nog een belangrijke bepaling waarop wij de aandacht vestigen. De tegemoetkoming wordt niet ver leend indien de maandhuur van de te betrekken woning minder bedraagt dan 9 procent van hetgeen jaarlijks aan inkomsten en-of loonbelasting is verschuldigd. Bovendien moet er sprake zijn van vrijwillige verhuizing binnen de ge meente. HUURPRIJS. Onder de huui-prijs wordt verstaan de maandhuur, verminderd met de bedra- gen die hierin eventueel begrepen zijn =5 voor het gebruik van garage en-of e~ bedrijfsruimte, voor de levering van g§ water, gas, elektriciteit en warmte en gs andere energie, en voor het ter be- ~3 schikking stellen van huishoudelijke j§| apparaten zoals koelkasten, geysers s= enz. geldend op de datum van ontrui- ming. S Het is een niet zo eenvoudige rege- ling. Wilt u er meer van weten, dan -J! worden nadere inlichtingen gaame g| verstrekt door de afdeling algemene zaken van het stadhuis (de heer lê§ Priem). Daar kunt u ook aanvraagfor- §3 muiieren verkrijgen. jug maandag 4 juni a.s. kuikenborst, appelmoes, aardapplelen dinsdag 5 juni a.s. varkenskarbo nade, spinazie, aardappden woensdag 6 juni a.s. lever met appeltjes donderdag 7 juni a.s. zuurkool met toetje vrijdag 8 juni a.s. jachtschotel, rode kool zaterdag 9 juni a.s. gehakt, andij vie. puree. Op maandag, woensdag en vrij dag kan men bij het dienstencen trum 'Het Schuttershof' tel. 7537 bestellen. Tafeltje Dekje is met name voor 65-plussers en voor gezinnen waar moeder ziek is en door anderen geen boodschappen gedaan kunnen worden. Vanzelfsprekend zal het voorlich tingsbureau in de Nieuwstraat 36b op Hemelvaartsdag gesloten zijn, maar ook de week daarna op 7 juni zal het bureau gesloten zijn. Wel wordt er nu eens in Middelburg-Zuid in samenwer king met de wijk vereniging van Zuid en Dauwendaele een voorlichtingsmid dag gegeven over voeding en diëten Na een korte inleiding hierover kunt u met uw vragen komen. Er wordt zoveel gepraat over de slanke lijn, meer lichaamsbeweging, niet te veel vet in verband met de hart- en vaat ziekten dat velen niet meer weten wat je dan nog wel moet eten. Kom daarom om 2 uur 's middags in de Hoeksteen 5 juni aanstaande. U kunt. dan van alles te weten komen over voeding, gezondheid en ziekten. »yWVWNAAAAAAAAAAAAAAAAA^VVsAA/S<V>AAA<VVKAAAAAAA/VVVVVNA IlllilllilllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllUllllllllllIIII HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 31 mei tot en met woensdag 6 juni. Do- 0.42 en 13.11, vr. 1.25 en 13.54, za. 2.10 en 14.40, zo. 2.59 en 15.28, ma. 3 51 en 1618,. di. 4.43 en 17.08, wo. 5.32 en 18.02. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu- tn later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. V\IVVNAA/WV\<VVVVVNAF\AA/VVVVWVVVVVVVVV\*\*NI»*A/*\*AA*VV Dinsdag 22 mei, om even over vijven, meerde aan de Loskade in Middelburg het gloednieuwe Rode-Kruisschip de 'Henry Du- nant', dat op 24 februari van dit jaar van de helling gleed. Het nieuwe hospitaalschip is maar liefst 81 meter lang en 11.20 me teer breed. Het schip kan 74 pa tiënten aan boord hebben. De patiënten die vorige week op reis waren, kwamen uit Rotter dam en omgeving. Voor de ver zorging van deze mensen was een groep vrijwilligers van de verschillende Rode Kruisorga nisaties en -colonnes aan boord, die dit vaak zware werk op ge heel vrijwillige basis doen. Vast aan boord van de 'Henry Dunant' zijn kapitein H. J. Maasbach en zijn bemanning. Kapitein Maasbach was ook op de eerste 'Henry Dunant', die inmiddels verkocht en herdoopt is, als gezagvoerder. In totaal vaart de heer Maasbach al zo'n 12 a 13 jaar met pa tiënten, die overigens aan boord 'gas ten' worden genoemd, en ook als zo danig een eerste klas behandeling ge nieten. Aan boord bevindt zich verdei ook altijd een scheepsarts, in dit geva' dekter J. H. Meerwold uit Rockanje Vrijwilligers en doktoren wisselen a1 naar gelang waar de groep patiënter vandaan komt; ze hebben echter alle maal een ding gemeen: ze zijn vol en thousiasme en offeren er allemaal eer of twee weken vakantie aan op. Groot was de vreugde bij de gaster van de 'Henry Dunant' toen om kwar' voor acht dinsdagavond het trom petterkorps 'Juliana' verscheen, com pleet met een aantal charmante ma jorettes. De muzikanten en majoret tes liepen verschillende figuren op de Loskade, terwijl de mensen aan boord vanuit de salon toekeken. Namens de meester drs. P. A. Wolters en de heer Y. P. Wiersma, hoofd algemene zaken, aanwezig. Burgemeester Wolters heet te de 'Dunant' welkom en wenste de gasten veel genoegen op hun verdere tocht. Bij het verzorgend personeel aan boord van de 'Henry Dunant' bevon den zich enkele vrijwilligers die dit werk al jarenlang doen. Zuster G. P. J. Hoenderop, mevrouw H. Gratama, me vrouw M. van Tiel en de heer A. Gijze. Ze doen dit werk respectievelijk al 17, 10, 13 en 17 jaar. Zowel zuster Hoen derop als de heer Gijze hebben ook nog op de 'Henry Dunant I' gevaren en ook op de 'Van Staveren', de aller eerste hospitaalboot van het Rode Kruis. Ze zijn het er allemaal over eens dat het rodekruiswerk voor hen één van de fijnste dingen is die ze kunnen be denken: „Het is voor ons gewoon een hobby". Het is voor alle vier weer een feest als aan het begin van de vaartijd voor patiënten uit Rotterdam en omgeving vaart de 'Dunant' twee we ken blijkt dat ze weer alle vier aan boord zijn; ze vormen onderling een hechte kern. Nu op deze nieuwe 'Henry Dunant' ook een salon is gebouwd, zodat de gaster niet steeds in bed behoeven te blijven vinden deze vier vrijwilligers wel da er iets van het nauwere contact me de gasten verloren is gegaan, maar or danks dat is het toch erg gezellig aa- boord. „Die stemming slaat echter or tegen dat het vrijdag gaat worden' vertelt de heer Gijze, „dan komt d tijd dat ze weer van boord af moetei terug naar huis of naar de inrichtir gen. Maar al te vaak hoor je dan pr dat de mensen het in bepaalde inric' tingen beslist niet naar hun zin he" ben en hoe eenzaam ze soms thu zijn". Juist om die isolatie wat te doo breken en de zieken echt wat verti' te brengen, heeft dit viertal mens* zich volledig ingezet. Hoewel het g bruikelijk is dat men maar een we* als helper of helpster meevaart, vare deze vier bijna altijd twee weken me „Gelukkig wel", verzuchten ze. Mevrouw Gratama zit niet zozeer i de verzorging van de patiënten; z zit weer meer in de huishouding aan boord. Dat is op zich al een hele or ganisatie, zeker nu er twee cafetaria's aan boord zijn, ook de salon heeft ei namelijk één. Op de oude Dunant' was er geen salon dus ook geen cafe taria daarbij, dat bevond zich enkel op het achterschip. „Het is gewoon een klein bedrijf op zich", aldus me vrouw Gratama. Zolang ze kunnen blijven de 'vier van de Dunant' varen met hun gasten. Met recht zou men kunnen veronderstellen dat het Rode Kruis voor hen 'een chro nische kwaal' is geworden. Woensdag morgen vertrok de 'Henry Dunant' uit Middelburg en voer via Vlissingen naar Sas van Gent. Om de vele, vele taken die het Rode Kruis heeft, te kunnen blijven doen is uiteraard der zaak veel geld nodig. Daarom is het nodig dat ook u helpt met een bijdrag groot of klein zodat er daadwerkelijk hulp geboden kan worden. Van 28 mei tot en met 9 juni houdt het Nederlandse Rode Kruis zijn gro te jaarlijkse inzamelingscampagne, overal in den lande gaan collectanten de straat op. Op 29 mei a.s. zal de stichting Socutera op de televisie Nederland II aandacht aan het Rode Kruis schenken. Het gironummer van het Rode Kruis is: 2 20 00. Gaarne vermelding: 'Inza meling 1973'. In het Zeeuws Museum op het Abdij plein te Middelburg wordt van 8 juni tot en met 15 juli een tentoonstelling van tekeningen van Arie Visser gehou den. De tentoonstelling is geopend op werk- dagen van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, op zaterdag en zondag en 2de pinkster dag van 14 tot 17 uur. ffom/xen Twee gasten in gesprek met één van d< mrrinrpttp*. 9 2 3 - int In een van Middelburgs buitenwijken zag onze fotograaf dit leuke blonde knaapje. De moeder van deze kleine kan de originele foto plus een waardebon van vijf gulden gratis in haar bezit krijgen. Even ophalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg.

de Faam | 1973 | | pagina 3