17 in een van de garagebedrijven Radar voor blinden Zaterdag a.s. de première Herenmode Jakobsen in ruimere 'jas' G-tapijt wil klant zekerheid geven DE FAAM NEKVERSIERSELEN Geen kleinigheid Enthousiasme DONDERDAG 29 MAART 1973 Interessante experimenten op nieuwe openbare L.I.S. Enkele weken geleden werd in Middelburg het nieuwe school gebouw van de openbare LTS geopend dat de naam 'De Wel- linge' draagt. Het staat even bui ten Middelburg, vlak aan de Koudekerkseweg. Deze school is door het ministerie van on derwijs aangewezen als één van de twintig experimenteerscho- len in ons land, waar de nadruk wordt gelegd op een meer indi viduele ontwikkeling van de leerlingen tot het oude school systeem waarin alleen in het eerste leerjaar met een huis houdschool werd samenge werkt, hetgeen inhoudt dat ook meisjes de technische school kunnen bezoeken en jongens de huishoudschool. De lts en de huishoudschool zijn onder ge bracht in de Stichting Middel burgse Vereniging voor Be roeps- en Algemeen Vormend Onderwijs. Met name In de bouwopleiding is een en ander veranderd. Vroeger was het zo, dat er maar één jaar algemene bouw werd gedaan en direct daarna werden de leerlingen voor de keuze gesteld wat ze wilden gaan doen: timmeren, metselen of schilderen. Daarna volgde nog een twee jarige opleiding. Bij het oude systeem ging men uit van het detail (bij timmeren bijvoorbeeld een hoekverbinding voor een kozijn) en door middel van het in het in de praktijklessen maken van verschillende bouwonderdelen werden bepaalde vaardigheden aangeleerd. Het nieuwe systeem gaat echter heel anders in zijn werk. Om te beginnen krijgen de leerlingen uit de bouw- stroom nu drie jaar algemene bouw. pas daarna kunnen ze een keuze ma ken of ze timmerman, schilder of metselaar willen worden. Ze zijn nu enkele jaren ouder als ze kiezen en zullen daarom ook een meer verant woorde keuze kunnen doen. Ook de praktijklessen zijn nu anders inge deeld. Bij het aanleren van de vaar digheid borduurt men verder op de opgedane kennis tijdens de les alge mene bouw. De leerlingen krijgen geschiedenis van het bouwen en het wonen en gaan in verschillende groepen verdeeld aan het werk om een uitbreidingsplan voor een stad op te zetten. Daarbij komen ze vanzelf bij instanties die direct bij het bouwen van woningen zijn betrokken zoals bijvoorbeeld bouw- en woningtoezicht, het rijk en de gemeente etc. terecht. Ook de opzet van een uitbreidingsplan moeten ze zelf uitwerken, ruimte voor sport velden, groenstroken, parkeerterrei nen, etc. Voorzieningen als scholen, kerken bejaardentehuizen alles wat in een woonwijk wenselijk is, moeten ze zelf plannen en in kaart brengen. De heer Alex Dij kwel, leraar hand vaardigheid aan de lts is van mening dat deze manier van werken bijzonder goed is. „De jongens worden nu veel meer aan het denken gezet, ze krijgen met alle mogelijke facetten te maken. Het gebeurt ook vaak dat een groep jongelui naar diverse instanties toes- sbajpt om daar materiaal te halen zoals kaarten, bouwplannen etc." Nadat een uitbreidingsplan door een groep is voorbereid worden de details eruit gelicht. Kleine groepjes leerlingen gaan bijvoorbeeld een huis bouwen, precies op schaal. Ze leren dan ook tekening lezen. Ze moeten niet lekaar overleggen hoe een woning het beste als woonruimte kan fungeren en als dat gebeurd is, worden er onderdelen voor woningen gemaakt. Pas als deze fase achter de rug is worden de onderdelen in details ontleed. Zo blijkt dus duidelijk de omgekeer de volgorde van het nieuwe- ten opzichte van het oude systeem. Bij het tot stand komen van het uit breidingsplan komen de leerlingen ook het nodige aan de weet over verkoop, huur, hypotheken etc. Daar toe bezoeken ze ook makelaars en woningbouwverenigingen. De leerlin gen maken zelf een map waarin ze alle materiaal bewaren. Nederlands en rekenen sluiten zoveel mogelijk bij het lesprogramma aan. Door het nieuwe systeem krijgen de leerlingen een veel ruimere blik op alles wat met de bouw te maken heeft, direct of indirect. Ook speelt het milieu-bewustzijn een woordje mee. De heer Dijkwel: „Denk maar niet dat er te weinig sportaccommo daties in hun uitbreidingsplan ver werkt zitten. Ook het verkeer binnen de ontworpen woonwijk krijgt de no dige aandacht en het voor en tegen van de flatbouw wordt door de jon gens tot op het naadje besproken." Ook de theorielessen worden volgens Speciaal voor üe opening nebben de leerlingen, verdeeld in zes groepen, een uitbreidingsplan in het miniatuur uitgevoerd. Het zijn zes aparte units die precies in elkaar passen. Ook bij het maken van de maquette kwamen verschillende houtbewerkingsmethodes kijken. De leerlingen mochten in het stratenplan hun eigen naam verwer ken. Een paar jongelui bezig met de bouw van het huis-op-schaal. nieuwe methodes gegeven. Er worden informatie bibliotheken opgezet waar in de leerling materiaal kan halen dat voor het bestuderen van de lessen nodig is. De leraar krijgt zodoende een meer begeleidende taak. De bedoeling van dit alles is dat de bouwvakker van straks, of dat nu een schilder, een timmerman of een met selaar is, wat kritischer in zijn omge ving staat en ook werkelijk inzicht heeft in het hele bouwproces. Resulta ten zijn voorhands dus nog niet be kend, maar gezien het enthousiasme waarmee er op de nieuwe lts wordt gewerkt, zal dat niet lang op zich laten wachten. Laat 'm nakijken.... Om autorijdend Nederland nog eens duidelijk met de neus op het slechte onderhoud van auto's en vooral op de gevolgen daarvan te drukken, voert Veilig Verkeer Nederland in samen werking met de Centrale Politie Ver- keerscommissie en de Verkeerscom- missie Openbaar Ministerie tot en met april via radio, televisie en pers een campagne onder het motto: 'Laat 'm nakijken'. Een belangrijk onderdeel van deze campagne is de landelijke contr. ledag (op 31 maart) waarop VVN in over leg met de BOVAG en met de garage bedrijven die periodieke veiligheidsin specties van VVN uitvoeren, alle auto mobilisten in de gelegenheid stelt hun auto op een aantal essentiële punten gratis te laten controleren. En dat zal dan kunnen gebeuren in ruim 800 garagebedrijven in ons land. Een service, waarvan zo hoopt Veilig Verkeer Nederland velen gebruik zullen maken, al was het alleen maar om teleurstelling te voor komen als de politie in de periode da&rna weer landelijke controle-acties houdt. Veilig Verkeer Nederland raadt automobilisten die van deze service gebruik wensen te maken aan, tijdig een afspraak met een garage te ma ken. VVN brengt de droevige resultaten van de landelijke politiecontrole vorig jaar op de technische staat van voer tuigen nog even in herinnering. In tien dagen tijds werden toen vele tienduizenden auto's aan een intensie ve onderworpen. In 6500 gevallen ont dekte de politie min of meer ernstige gebreken (gladde banden, defecte stuurinrichtingen en remmen, etc.). Bij veel auto's was de toestand zelfs nog zo ernstig dat besloten moest worden ze ter plaatse uit het verkeer te nemen. En helaas wijst niets erop, dat het er sinds vorig jaar beter op is geworden. Iets dat overigens ook duidelijk blijkt uit de rapporten van de vrijwillige periodieke veiligheidsinspecties van Veilig Verkeer Nederland. Van de half miljoen in 1972 geïnspecteerde auto's werden er maar liefst 55.544 afge keurd. Wat te denken bijvoorbeeld van de auto tijdens een politiecontrole voor de sloop werd bestemd nadat was geconstateerd: dichtgeknepen remlei ding, geen handrem, geen claxon, ka potte uitlaat en doorgeroest chassis. In het kader van deze campagne zal tijdens de politiecontroles ook aan dacht worden besteed aan de techni sche staat van bromfietsen. Met name zal met behulp van nieuw meetappa ratuur controle worden uitgeoefend op het uitlaatlawaai. De tapijtmarkt in ons land de grootste tapijtverbruiker in Euro pa is bijzonder ondoorzichtig geworden. Om de klant de nodige duidelijkheid en zekerheid te ver schaffen hebben ruim 200 woning inrichtingsspeciaalzaken, verdeeld over het gehele land, een actie G- tapijt gestart. G-tapijt is géén nieuw tapijtmerk, maar een col lectieve waarborg van deze detail listen die hun gezamenlijk geko zen tapijt, onder volle garantie, gunstig geprijsd en goed gelegd verkopen. De deelnemers aan de G-actie kunnen deze stelling waar maken dankzij hun samenwer king binnen 5 regionale tapijt- pools van Inkoopcombinatie 'Ne derland'. Zij hebben daardoor de ongekend grote keuze uit bijna 300 varianten tapijt van o.a. alle bekende fabrikanten. Met elkaar hebben zij 7 a 8 van de totale Nederlandse tapijtomzet. Daarvan geschiedt 75 via de speciaalza ken, 15 via de warenhuizen en 10 °/o middels cash carry. On danks het feit, dat de tapijtver koop zich nationaal lijkt te stabi liseren verwacht Inkoopcombina- tie 'Nederland' via zijn woningin richting szaken in deze sector over 1973 toch nog een omzetstijging van ca. 23 °/o te zullen bereiken. Voor hen die duidelijk zekerheid verlangen in plaats van onduide lijke aanbiedingen en verkoopka nalen, biedt de actie G-tapijt een betrouwbaar alternatief. Dank zij het initiatief van de Australische vereniging 'Radar voor Blinden' heeft een Australi sche firma in elektronische arti kelen een kleine zendontvanger voor ultrasoon geluid ontwikkeld, waarmee blinden voorwerpen kun nen leren onderscheiden. Het apparaatje heeft wel iets weg van een zaklantaarn; de on oorbare geluidsbundel kan dan ook gericht worden gebruikt. De weerkaatste ultrasone golven worden door voorwerpen in de omgeving van de blinde op ver schillende wijze weerkaatst en vervolgens omgezet in hoorbaar geluid, dat de blinde door middel van een oortelefoontje opvangt. Na een paar dagen oefenen kan de gebruiker al gemakkelijk de grootte en afstand van voorwer pen of obstakels in zijn omgeving bepalen. Na een langere oefenpe riode is het zelfs mogelijk om uit het karakter van het geluidssig naal de structuur of de aard van de verschillende oppervlakken af te leiden. Het akoestische radarapparaat, dat in feite werkt op het princie- pe dat vleermuizen tijdens hun nachtelijke vluchten gebruiken, kost relatief weinig en heeft een laag (batterij) stroomverbruik. Voor nadere inlichtingen: Radar for the Blind Club 110 Rathdowne Street Carlton. Victoria 3053 Australië. Kinderoperetteciub 't Zand brengt weer een musical! Ongeveer zeven maanden per jaar is mevrouw Corry van He- mert uit Middelburg druk doen de met de kindermusical die de kinderoperetteciub van de wijk- vereniging 't Zand ieder jaar op voert. Zaterdag a.s. wordt het de elfde keer dat Corry van He- mert de regie van een musical voert, samen met de dames M. van Baaren, J. Vermeule en M. Schuit. Deze kinderoperettes of liever 'musicals' zijn echter be slist niets nieuws. Volgens Cor ry van Hemert voert men zeker al twintig jaar achtereen met veel succes iedere keer een an dere musical op. De laatste jaren worden deze musicals die in de muziekhandel nauwelijks te krijgen zijn geschreven door de voorzitter van de wijkvereni- ging 't Zand, de heer J. Meul- meester. Op zaterdag 31 maart gaat de kinder musical De Reduceermachine' in pre mière in de gymnastiekzaal van *Vij- vervreugd' aan de Koudekerkseweg. In 'De Reduceermachine' wordt de milieuverontreiniging naar voren ge bracht. Men ziet hoe op de campong van camponghouder Weideveld enkele toeristen met een dode vis lopen te sjouwen. Op zich niets bijzonders, want campongbezoekers van Weide veld vissen veel in een nabijgelegen rivier. Nu blijkt echter dat de vis niet meer gegeten kan worden want ze is vergiftigd. De hele rivier ligt vol rom mel en fabrieksafval... Maar niet al leen de rivier dreigt vervuild te raken, ook bloemen en vlinders, kevers, vo gels en mieren lopen de kans ten onder te gaan. De burgemeester wordt er bijgehaald en die roept op zijn beurt, weer de hulp in van een minister. Samen halen ze er een drie tal knappe 'professoren bij die een ingewikkelde machine bouwen, die uit eindelijk de vervuiling een halt toe moet roepen. Hoe een en ander in z'n werk gaat, laten ongeveer vijftig kinde ren zaterdagavond zien. De rolverde ling van deze musical is als volgt: campinghouder Weideveld, Gerdien den Hollander; burgemeester, Arthur Pouwelse; minister, Jorien Kamer mans; secretaris, Adriaan Beirnaert; professor Wasserman, professor Be- lair en professor Folikant worden ge speeld door respectievelijk Carolien Houtepen, Oscar Sitrikwerda en Ro bert" van de Werfhorst. Verder spelen mee kampeerders, ziekendragers, vlin ders, bloemen, een politieagent en niet te vergeten de speelman. De kinder musical heeft vier bedrijven en duurt circa twee uur. Na het tweede bedrijf is er pauze met een verloting, aan het eind van de avond een kinderbal. Jenneke Nederlof zorgt voor pianobe geleiding, mevrouw W. Visser zorgde voor vakkundig ballet, de decors zijn gemaakt» door J. v. d. Weffhorst en M. Geuze (in vrije tijd), geluid en belich- Hoewel er geen sprake was van een officiële opening van Herenmodehuis Jakobsen in de Kanaalstraat te Sou burg, was het daar vrijdag jl. een drukte van belang toen deze zaak na een ingrijpende verbouwing werd heropend. Het was de derde keer in een tijdsbestek van vier jaar dat de heer B. Jakobsen zich genoodzaakt zag uit te breiden omdat hij zijn kle dingcollectie niet meer zo overzich telijk als nodig, kon presenteren. Een leuke bijkomstigheid was overigens dat de heer Jakobsen vier jaar geleden op dezelfde als de openingsdatum zijn herenmodehuis startte. Dit keer omvatte de verbouwing het bij de zaak trekken van het gedeelte van het pand, waarin zich de vroegere woonkamer van de familie Jakobsen bevond. De winkelruimte is nu ruim twee maal zo groot geworden. Eind december vorig jaar begon de heer Ja kobsen aan de verbouwing die hij ook voor het grootste deel alleen heeft geklaard. Het ontwerp voor het nieu we gedeelte maakte hij ook zelf. In de nieuwe ruimte komt hoofdzakelijk een collectie jeugdige, modieuze kle ding te hangen, naast een collectie vrije tijdskleding. Voorheen hingen deze soorten kleding vlak bij de meer klassieke kostuums etc., maar zoals het nu is geregeld gescheiden dus werkt het allemaal veel gemakkelijker; jong en oud heeft nu z'n eigen afde ling. De vloerbedekking in Modehuis Jakob sen is groen van kleur, terwijl de kle dingrekken in de nieuwe afdeling in donkerbruin gehouden zijn. De schei dingsschotten tussen de rekken zijn voorzien van een decoratief behang met geel, oranje en bruin erin ver werkt. De rekken hebben een doorlo pende kap met verlichting, zodat de kleuren van de kleding goed uitkomen. Voor de achterdeur die toegang geeft tot een binnenplaatsje, hangt een gor dijn met fraaie grofgewerkte motie ven; de paskamers hebben leuke klap deurtjes in Spaanse stijl. De schei dingswand tussen de twee afdelingen van de zaak is oranje van kleur, het plafond bestaat uit smalle houten stroken. Binnenkort zal een geluids installatie een achtergrondmuziekje ten gehore brengen. De meeste kleding die Herenmodehuis Jakobsen in voorraad heeft, is exclu sief voor Souburg. Daar de klassieke afdeling nu meer ruimte heeft gekre gen is ook deze collectie sterk uitge breid. Bij Jakobsen staat vooral de persoonlijke service en bediening cen traal. Er is dus geen sprake van zei. bediening, hoogstens kan men alvast eens even rondneuzen in de zaak om de eventuele wachttijd wat te verkor ten. Men kan ook rustig plaats ne men in het gemakkelijke zitje, voor aan in de winkel. Jakobsen die ook gelegenheidskleding verhuurt heeft een kledingcollectie die in een goede middenklasse valt, de inkoop verzorgt hij zelf via een inkooporganisatie. De heer en mevrouw Jakobsen ontvingen van verschillende kanten bloemen en gelukwensen vanwege de geslaagde uit breiding. Allerlei nekversierselen begeleiden de nieuwe voorjaars- en zomermode. In de eerste plaats trossen namaakpa- rels (hoe groter hoe beter), daarnaast allerlei kettingen van kralen of scha kels in namaakgoud. Vijf-, zesdubbele lange kettingen van gitten en kristal, bossen witte kralen die in schelpvor mige ornamenten uitlopen, ouderwet se colliers van gekleurde kraaltjes met grote glazen exemplaren ertussen. Het loont de moeite om de sieraden- doos eens na te kijken op allerlei oud en ouderwets kralen- en kettingenge- doe. ting J. G. van Hemert en J. O. ven Baaren verzorgt de grime. De regie van een kindermusical ls nu niet bepaald een kleinigheid. Met haar tienjarige ervaring weet Corry van Hemert daar wel over mee fe praten: „Je staat er eigenlijk mee op en Je gaat er mee naar bed", vertelti ze. „In september vorig jaar zijn we begon nen met de eerste voorbereidingen. Liefhebbers om mee te doen heb je zat: we spelen met kinderen van 8 tot en met 13 jaar. In de eerste paar weken wordt er veelal gezongen, eerst groepsgewijze en daarna solo. J« hoort dan al snel wie er goede stem men hebben. Natuurlijk is het geen kwestie van alleen maar een goede stem hebben, degenen die voor een hoofdrol in aanmerking willen komen, moeten ook wel een beetje aanleg hebben om te acteren. Enthousiasme is er bij de kinderen genoeg, dat gaat best. In totaal worden er in de musi cal 11 liedjes gezongen, liedjes vol gens een bestaande melodie met tekst van de heer Meulmeester. We hebben wel een tijd gehad dat iemand speci aal voor ons arrangementen schreef, maar dat is er helaas niet meer bij. Het zou enorm prettig zójn als we weer zo iemand zouden kunnen vin den. Maar wie weet... Toch zou het ontzettend fijn zijn als er eens wat jongere krach tien bij kwamen, t Zijn altijd dezelfden die het grote werk moeten verzetten". De groep die aan de Mnderoperotte meedoet is altijd weer anders van samenstelling. Het is wel eens ge beurd dat er bij één van de uitvoerin gen een meisje meedeed die het enorm goed deed. De heer Meulmees ter schreef het volgende jaar een stuk als het ware 'op dat meisje'. Maar toen de groep spelers bij elkaar kwam, was het desbetreffende meisje er niet bij... Niet dat het toen niet is doorgegaan. Ondanks het feit dat Cor ry van Hemert met kinderen werkt, streeft ze naar perfectionisme. ,.We hebben het eens gehad dat er tijdens de opvoering een jongetje steeds maar gekke gezichten naar de zaal stond te trekken, die natuurlijk zat te gieren van het lachen. De andere spelers begonnen zich toen ongerust te maken dat ze iets geks deden. Op die manier krijg je heel vervelende toestanden. Ik heb in een boekje alle merkwaardigheden van die tien Jaar kinderoperette opgetekend en net voor het begin van de voorstelling geef ik daaruit nog wat goeie raadge vingen aan de kinderen. Daarna moe ten ze het zelf doen, je moet M loslaten. Natuurlijk sta je dan wel met wat bibberaties achter de oouM» sen, dat spreekt. Andere moeilijkheden die Corry regel matig tegenkomt: kinderen blijven soms regelmatig van repetities weg, ze gaan halverwege de repetitie weg, de groep die niet moet spelen zit soms wat te ginnegappen en met stoelen te schuiven en noem maar op, Toch weet ze de boel aardig in de hand te houden en het moet ai erg bar zijn wil er een standje vallen. „Weet je wat ook zo bijzonder leuk is?" zegt Corry ,het enthousiasme dat de kinderen aan de dag leggen als we optreden voor de gehandicapte kinde ren van 'Vijvervreugd'. Dit keer doen we dati op 7 april. We hebben er dan al twee voorstellingen opzitten, op 31 maart en 5 april. Toen we de eerste keer op Vijvervreugd gingen optreden, had ik m'n spelertjes al van te voren gewaarschuwd dat die gehandicapte kinderen best anders kunnen reageren dan 'gewoon' publiek. Vol verontwaai> diging wezen ze m'n bezorgdheid van de hand: er zou niets maar dan ook niets gebeuren dati bij een gewond voorstelling ook niet gebeurde. Ze hebben altijd woord gehouden, iedere keer opnieuw. En als je ziet wat een feest het voor de kinderen van Vijvea> vreugd elk jaar weer is... Prachtig gewoon". De kostuums die de jeugdige acteurs en actrices dragen zijn door Corry van Hemert ontworpen. Dat gebeur^ pas in de laatste weken als de tekst er bij de kinderen al bijna inzit Dar) pas krijgt ze inspiratie. De kostuumé maakt ze samen met de dames Van Baaren, Vermeule, Schuit en K. Meul» meester. Op bijgaande foto zijn da dames (met uitzondering van me vrouw Meulmeester) druk bezig met het in elkaar zetten van bloemenpak jes. Een leuke bijkomstigheid is dat de eerste kindermusical die de heer Meulmeester in 1967 schreef, getiteld 'Heit ronde putije', door een muziekuit geverij binnenkort zal worden uitgege ven. Wanneer alles verloopt zoals het moet en waarom zou dat niet gebeuren? gaat het weer een geweldige pre mière worden zaterdag. Meestal is de zaal afgeladen vol; er zitten dan ruim tweehonderd mensen in. De première is allang uitverkocht. Hopelijk is deze kindermusical-première niet het slot stuk in de regieloopbaan van Corr* van Hemert, want zo is gebleken, wat ze doet, doet ze ook goed. En mocht er op een gegeven moment toch ver vanging komen, en blijft er voor haa* niets meer te regisseren over, dan zal ze toch zeker blijven om te adviseren.

de Faam | 1973 | | pagina 17