INTERESSANTE EXPOSITIE PAPAVER Nieuwe ideetjes voor make up Tafeltennisclub 'tZand heeft sponsor Herinneringen aan oud-Watcher en 9 DK FAAM Damesbeurs nr. 99 Britten corned- beef-eters dieetclvbó verdwijnen de meevte kilo'v DONDERDAG 1 MAART 1973 Kinderdijk nummer 76: werd kinderverblijf het kinderverblijf is aangepast op peuterhoogte. Verder is er enorm re kening gehouden met de veiligheid van het kind. De leiding en de zorg berust geheel bij mevrouw Jansen, die overigens voor veel vaders en moeders geen onbekende meer is. Gedurende 12 jaar schappen doet1kantoorwerk ™t of andere bezigheden heeft. Het kin- suoGfesi "geweest- is- blijkt uit het feit derverblijf is gevestigd aan de Kind*!*»d|PeP£0g steeds'kinderen naar haar huis komen om iets wat ze zelf Deze week heeft mevrouw J. M. Jansen-Fioole de deuren van haar zo juist opgerichte kinderverblijf in Mid delburg feestelijk opengezet. Tien peu ters hebben de primeur onder be kwaam toezicht van mevr. Jansen te spelen en zich te ontwikkelen, terwijl hun moeder bij de kapper zit, bood dijk nummer '76 en dat is om het niet ingewikkeld te maken dan ook de of ficiële naam geworden van de zoge naamde crèche. Na ruim een jaar van voorbereiding en hard werken aan het pand dat de echtgenoot van mevrouw Jansen tot een ware kinderdroom wist te maken, kon het kinderverblijf nu van' start gaan. Er is door b. en w. van Middel burg een vergunning verstrekt voor onbepaalde tijd, overeenkomstig een speciaal in het leven geroepen veror dening tot het oprichten van peuter speelzalen, het zogenaamde art. 9. De heer Jansen heeft het dan ook niet gelaten bij een beetje schilderwerk en behangen. Alles van de vertrekken van gemaakt hebben te laten zien of te geven. Het idee een zogenaamde crèche te beginnen, ontstond dan ook in haar kleuterleidstertijd- Zij constateerde de problemen van de enige kinderen, het wonen met kinderen in flats of in andere huizen met weinig speelruimte. Wanneer de peuters met hun vier jaar op de kleuterschool toegelaten wer den, ontbrak het hun vaak aan sociaal contact. Er moest volgens mevrouw Jansen ook in haar omgeving een mogelijkheid geschapen kunnen wor den om kinderen beneden de kleuter leeftijd met elkaar in contact te bren gen. Ook buiten het gezichtsveld van uitsluitend de moeder zouden ze zich Kent u Oostkapelle? Ongetwijfeld wel, maar de prentjes in deze rubriek zullen zeker enkele probleempjes ople veren bij de poging tot herkennen. De bovenste foto, met de toren als middelpunt, werd ge nomen uit de richting Domburg. Met de moderne ver keersweg van thans is daar wel wat veranderd. Niet min der in de Dorpstraat, welke op de onderste foto staat af gebeeld. moeten kunnen ontplooien. Over de hele wereld is het nog steeds een actueel onderwerp van discussie, de crèchjes. Is het nu wel goed of niet crèchjes. Ieder kan daar zo zijn eigen mening over hebben. Volgens me vrouw Jansen: „Ik wil slechts een aanvulling zijn op het gezin en schrijftu yooral dat het niet wil betékbnefi VeWanging^ van hét.; gezins: levend--Dat-- gezinsleven- bepalen de vader en moeder met hun omgeving. Als leidster van een kinderdagverblijf begeleid je het kind wanneer b.v. de moeder er niet is. Het kind kan n.l. niet op zich zelf staan, wanneer het nog niet eens vier jaar is. Just de peuterperiode van het kind is zo belangrijk omdat de hele motori sche ontwikkeling op gang komt. Het kind moet zich leren beheersen, met conflictsituaties hetzij met zich zelf of met z'n omgeving leren oplossen. Ver der wordt in deze periode de woor denschat gevormd. En een woorden schat vorm je toch ook beter als je met meerdere bent, die ook hun zin nen nog moeten leren maken. Verder is er achter het pand 76 een heerlijke tuin op het zuiden. Ook daar is niets ongemoeid gelaten om het de peuters naar de zin te maken. Een tegelplateau geeft de kleintjes gelegen heid er met de driewieler rond te crossen. Een uitvinding van mevrouw Jansen zelf is het z.g.n. minihuis in de tuin. Normaal is het een bergruimte voor al het buitenspeelgerei, maar is dat er eenmaal uitgehaald, dan blijft er een echt klein huisje over waar de kinderen hun fantasie de vrije loop kunnen laten. Het kinderdagverblijf zal, zoals overi gens ock de vele affiches die er volop in de stad hangen te kennen geven, geopend zijn op de maandag-, woens dag- en vrijdagmorgen van half negen tot één uur en dinsdags- en donder dagsmiddags van half één tot vijf uur. Gedurende de aanlooptijd zal me vrouw Jansen groepjes tot een maxi mum van 10 kinderen toelaten, hoe wel zij vergunning heeft gekregen voor een groep van maximaal 18 kinderen. Wanneer alles naar wens verloopt, zal zij in de toekomst één of twee kinderverzorgsters in diénst ne men, waardoor zij de groep wel uit zal breiden. Dat er veel belangstelling voor haar crèche is hoeft geen twijfel. Dagelijks komen er aanmeldingen. Niet alleen voor peuters, maar vooral van moeders die willen assisteren. Wanneer mevrouw Jansen dus hulp nodig mocht hebben, is het voor haar geen probleem daar iemand voor te vinden. De kinderen die tot nu toe opgegeven zijn voor het kinderdagverblijf op de Kinderdijk komen hoofdzakelijk uit de binnenstad en zijn veelal kinderen van ouders die een zaak hebben. Tot op heden heeft één vader informaties ingewonnen voor zijn peuter. Verder wordt het veelal nog door moeder gedaan. De mensen zijn geluk kig kritisch, volgens mevrouw Jansen. Het is echt niet zo, dat ze het kind bij de deur afgeven en vertrekken. Overigens sta ik dat zelf niet toe. Er moet van weerskanten een beoorde ling plaats kunnen vinden of het kind wel of niet geschikt is voor een kinderdagverblijf. Er is dan ook een proeftijd van 4 weken voor beide partijen. De Damesbeurs, oudste „Nederland se tentoonstelling voor vrouw en ge zin", geeft het niet op. Over een aantal weken zal de 99ste Damesbeurs 1973 worden geopend. Onder het mot to „comfortabel leven en wonen' wordt deze 99ste beurs van 20 tot er met 28 maart in de Diekmanhal ir Enschede gehouden- En zoals iedei jaar wijst het bestuur er ook nu weei met enige trots op dat de (in 1920 gestichte) „beurs van de Dameskro niek" allang niet meer een specifiek- vrouwelijke zaak is. Mannen nemen tegenwoordig zo'n 35 tot 40 procent van het bezoek voor hun reke ning. Eén op de vijf huisvrouwen in Groot-Brittannië koopt minstens een maal per week comed beef. Per jaar verzwelgen de Britten gezamenlijk zo'n 18 miljoen (Engelse) ponden ge sneden corned beef. Twintig procent daarvan wordt op sandwiches gege ten, 20 procent in salades verwerkt, de rest in „een onbeperkte hoeveel heid combinaties en toepassingen". (Berichtje in maandblad Nova). ROZE Bij de Middelburgse galerie 'Papaver' aan de Kinderdijk is er momenteel een bijzonder interessante expositie van twee kunstenaars, Maurits Porier uit Middelburg en Constant Quirinus Zeg waard uit het dorpje Langstraat op Goeree, Portier exposeert een aantal pentekeningen en etsen van opvallende klasse, Zegwaard een tiental prachtige kleurpotloodtekeningen in de hem ken merkende stijl. De werkstijl van Maurits Portier is aan deze kanten wel bekend: op een uiterst preciese manier geeft hij fotografisch kleine dingen weer die hij in de natuur aantreft, soms precies volgens de bestaande vorm, soms de vormen verbogen tot een grillig, angst aanjagend patroon. Dieren met openge werkte skeletten en spiersystemen, bi zar en grotesk. Opvallend is de pente kening die een soort kringloop voor stelt, uitgevoerd in 't rood. Dit werk doet denken aan een vreemd schema, een schema voor een totaal onbekend apparaat. Maar wat men ook bekijkt: in ieder werkstuk treft men dezelfde zorg vuldigheid, de zelfde overgave aan, waarmee Maurits Portier te werk gaat. Ock Zegwaard legt in zijn werk een enorme zorgvuldigheid aan de dag. De situaties die hij met zijn kleurpotloden op het tekenpapier vastlegt, zijn sa mengesteld uit gewone, bestaande din gen, die echter samen een totaal on werkelijke indruk maken. Het is bijna niet te geloven dat de tekeningen van Zegwaard met kleurpotloden zijn ge maakt, zo prachtig egaal zijn de kleu ren. Ook het verloop van kleuren is perfect uitgevoerd; de appel in 'Val lend golden deliciousje' zou men zo van het papier kunnen pakken. Zeg waard woont alweer geruime tijd in het vlakke land van het eiland Goeree en in zijn werk is de ruimte (en de na tuur) dan ook terug te vinden. Heel fijn is ook de tekening 'Naar overeen stemming met de natuur', twee katten die tegenover elkaar zitten, tussen hen in een duidelijke spanning, de twee katten gesitueerd in een groen veld met daarboven aan de horizon een on weersbui met een vastgehouden blik semschicht. Zegwaard hoopt binnen kort ook in belangrijke kunstgaleries in München en Parijs te exposeren. Béide kunstenaars geven blijk van een streven naar een zo groot mogelijke perfectie en men kan gerust vaststellen dat de gecombineerde expo sitie door galerie Papaver uitstekend is gezien. De openingstijden van de ex positie die overigens tot 18 maart, duurt zijn: dinsdag tot en met zon dag van 14.00-20.00 uur. -éi- Zodra de modehuizen hun zegje over het komende seizoen heb ben gezegd, barsten de haar- en huidkunstenaars nog eens los met hun nieuwe ideeën. En zp buitelen in deze dagen de advie zen van de grote beheersers der 'verfraaïngsmarkt' weer binnen. Met kreten over nieuwe kleuren voor lippen en nagels, over al weer een nieuw patroontje voor de omlijsting van het (nog im mer veeleisende) oog, en soms zelfs met een gloednieuwe snuf die de andere make-up fabrikan ten (nog) niet hebben. Dit voorjaar is dat dan de „automa tische lippenstift" een sierlijk dun ap paraatje waarin een penseel verbor gen zit dat door wat gedraai aan de stift een dosis vloeibare lippenrouge produceert. Niet goedkoop, dit nieuw tje (bijna twintig gulden voor het automatische penseel, bijna zes gul den voor elke losse navulling), maar er kan wel geweldig goed mee geschil derd worden als men het snufje even door heeft. In drie kleuren: roze, oranjeroze, rozerood. Op welke manier raakt men de meeste kilogrammen kwijt? Een brandende vraag voor duizenden vrouwen en mannen die weten dat ze met een teveel aan lichaams gewicht door het leven gaan en toch geen kans zien, daar iets aan te doen. Een Ameri kaans psychiater geeft het antwoord op die klemmende vraag: hij beweert dat (al thans in zijn land) de zoge naamde 'dieetclubs' de mooi ste successen boeken in het hedendaags gevecht tegen te veel lichaamsgewicht. Ook in Nederland opereren sinds kort dieetclubs die, onder het aloude motto „samen sterk", zwaarwichtige mensen groepsge wijs tot vermageren trachten te brengen. En om al die zwoegers alvast een hart onder de riem te steken: die Amerikaanse psychia ter heeft een complete studie aan het verschijnsel van de dieetclubs gewijd en hij zegt dat in een van die Amerikaanse clubs (toevallig de oudste maar tegelijkertijd de minst bekende) meer dan zestig procent van de leden ongeveer negen kilo lichter is geworden sinds hun aansluiting bij de club. „INGEBOUWD" DIEET Zo verwonderlijk is dat ook weer niet, want iedereen die wel eens een poging tot vermageren heeft ondernomen weet, dat dië ten in je eentje maar een trooste loze en slecht vol te houden zaak is. Als er meer gezinsleden mee doen wordt het meteen al een stuk gemakkelijker. En in een „dieetclub" is men niet alleen in gezelschap van medeslachtoffers, er gaat ook een andere factor meespelen: wie het laat afweten staat meteen mooi als zwakke ling te boek. Ook wel iets dat tot doorbijten moet stimuleren. Het clubsgewijs en onder des kundige leiding vermageren kan een oplossing zijn voor mensen die meer dan een paar pondjes willen (of moeten) kwijtraken. Wie zichzelf daar (nog) niet rijp voor vindt en al blij is met het verliezen van een enkele kilo gram kan het gemakkelijker doen, namelijk door eens een maand lang het „nationaal ver mageringspatroon" van het voor lichtingsbureau voor de voeding te volgen. Geen streng dieet, al leen maar een wijziging van het dagelijks voedingspatroon dat, zo als een ieder zo langzamerhand moet weten, in dit land in door snee nog altijd te zoet en te vet is. Dat ingebouwd dieet luidt als volgt: elke dag een halve liter melk, karnemelk of yoghurt, een plak kaas, 75 tot 100 gram vlees en vleeswaren, of vis, of peul vruchten, een half pond groente, honderd gram fruit, een half pond aardappelen, 50 gram boter of (dieet)margarine, vier tot res sneden bruinbrood of rogge brood. Dat mag allemaal, plus nog een paar eieren per week, maar bij dit alles hoort wel: weinig of geen suiker, weinig of geen zoete en hartige snoep, maximaal één glaasje frisdrank per dag. Met ook nog wat li chaamsbeweging erbij worden we bij zo'n eetpatroon „slanker, ac tiever en gezonder", aldus het voorlichtingsbureau voor de voe ding. Vooropgesteld dat zo'n ult- ?ekiend eetpatroon een dagelijkse gewoonte wordt en blijft. Vorige week werd in het clubgebouw van de wijkverenlging 't Zand in de speeltuin aan de Baarsjesstraat de eerste sponsor van de tafeltennisclub 't Zand aan leden van de vereniging en de pers voorgesteld. Deze sponsor is de heer G. C. Maartense uit Middel burg, zelf ook lid van de tafeltennis club. Zoals bekend zal zijn, heeft de heer Maartense een woninginrichting- bedrijf in de Zeeuwse hoofdstad. De heer Van Hemert, voorzitter van de tafeltennisclub 't Zand heette de belangstellenden en genodigden harte lijk welkom. Hij herinnerde eraan dat het de eerste keer in het nieuwe jaar was dat de tafeltennisclub bijeen was, het jaar waarin deze club het eerste lustrum biert. Hij ging in het kort nog even na hoe de tafeltennisclub werd opgericht door slechts enkele jongelui die wel wat voor deze tak van sport voelden en de club ook draaiend wisten te houden. Later wist men met behulp van deskundige buitenstaanders, zoals de heer Van Hemert dat noemde het spelpeil enorm op te voeren, zodat het moge lijk werd een aantal leden in de competitie mee te laten spelen. En met behoorlijke successen! De heer Van Hemert voerde verder nog aan dat het eigenlijk de buurtver eniging 't Zand was die de eerste sponsor was; de buurtvereniging stel de immers de speelruimte (in het clubgebouw) ter beschikking en zorg de ook voor wat tafeltennismateri- aal. Nu er door de competitiespelers van 't Zand dus landelijk gespeeld wordt, zijn er vaak reiskosten. Doordat de vereniging nog steeds groeit, zou er een andere ruimte moeten komen am te trainen en ook zou er een deskun dige trainer aangetrokken moeten worden. Allemaal punten waar geld mee gemoeid is. Om een poging in het werk te stellen een sponsor te vinden, werd in de Zandvorm het huis aan huisblad van de wijkvereni- ging een kleine advertentie ge plaatst waarin de tafeltennisclub om een sponsor vroeg. ..Het duurde niet lang," aldus de heer'Van Hemert, „of de heer Maartense belde mij op om te vragen of hij over dat sponsor schap niet eens een praatje kon ko men maken. Dat kon natuurlijk. Het gesprekje is overigens van zeer korte duur geweest, de zaak was in tijd van een paar minuten rond. De heer Maar tense zou onze sponsor worden." De voorzitter toonde zich zeer verheugd over het feit dat een Middelburgse middenstander zich inzette om vooral de jeugd te stimuleren in plaats van dit over te laten aan grote bedrijven van buiten de stad. De heer Van Hemert sprak de hoop uit dat er sprake zou zijn van een bestendige relatie die voor de beide betrokken partijen voordelen zou opleveren. De heer Maartense overhandigde hierna het eerste shirt met achterop de naam van zijn bedrijf. Ook hij toonde zich verheugd over deze 'verbintenis' van sport en economie. De heer Maar tense werd geflankeerd door twee spelers, een kleine en een tamelijk uit de kluiten gewassen jongeman die allebei een shirt met opschrift aan hadden, om alvast te laten zien hoe de shirts er gedragen uitzien. Ter gelegenheid van de feestelijke ge beurtenis kreeg de heer Maartense door de heer Van Hemert een speldje op het rever gespeld, dat alleen in zeer bijzondere gevallen wordt uitge reikt, voor mevrouw Maartense waren er bloemen. De heer Van Hemert maakte hierna van de gelegenheid gebruik om de nieuwe trainer aan de clubleden voor te stellen, Jan van de Voorde. De heer Van de Voorde is naar alle waar schijnlijkheid de jongste gediplomeer de tafeltennistrainer van heel Neder land. De heer Van Hemert besloot het officiële gedeelte van de avond met de opmerking: „Jan ik hoop dat onder jou leiding straks ook ons eerste team in de landelijke competitie zal kunnen gaan meespelen"! Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. 'Vallend golden deliciousje' De kleur roze blijkt trouwens dit voorjaar meer make-up makers aan te spreken. Bleekroze crèmerouges worden aanbevolen voor het oplichten van de wangetjes, roze is er ook voor de nagels hoewel die ook in geel, lichtgroen of helderblauw kunnen worden gelakt. In dat geval zijn ze niet, zoals meestal gebruikelijk, op de kleur van de lippen maar op die van de oogschaduw afgestemd. Roze ver schijnt trouwens ook op het oogscha- duwpalet en als we helemaal „bij" willen zijn maken we de oogleden niet meer horizontaal maar verticaal op. „SUIKERGOED" Maar zoals gewoonlijk zijn „de gro te verfraaiers" het niet op alle punten eens. want een bekend Parijs schoon heidshuis stopt in zijn voorjaarsbood- schap de dringende opwekking om het toch vooral in de „suikergoed-stijl" te zoeken. Hetgeen dan wil zeggen dat de wangen op de plaats van de konen sterk gekleurd moeten worden en dat de mond niet roze maar uitgesproken rood moet zijn, zelfs karmijn- of koperrood. Onveranderd blijft, in ieder geval de lijn van de wenkbrauwen: vrij dun, afgerond en met mate bijge tekend. En wat doen we met het haar: afknippen of aan de lange kant laten? Super-kort wordt het in geen geval en wie de neklijn een beetje lang houdt blijft daarmee ook nu weer aan de veilige kant. Daarboven wordt het haar soms allemaal ver naar voren gekapt, uitlopend in een komma-vor- mige franje tussen de ogen. Het kan ook op de oren in een rand van grote krullen worden gelegd, waarbij de middenpartij plat en v-vormig over hét voorhoofd wordt gekamd. Voor de avonduren wordt alles dan ineens weer strak naar achteren gehaald, bijeengehouden met een brede ge vlochten haarband die uitloopt in een (namaak) chignon met twee mooie lange (namaak)haarstaarten. Constant Zegwaard Maurits Portier

de Faam | 1973 | | pagina 9