3 Schouwburgnieuws MENU TAFELTJE-DEKJE DE FAAM yABt Oft {-AiNIG^ I.V.H.A.- VOORLICHTING SPORTAGENDA HINDERWET Nieuwe technische school wordt geopend VRIJDAG WEER FEESTAVOND Al 25 jaar Clubhuis DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 Raad Middelburg vergadert maandag Negenenveertig punten staan er op de agenda, die de gemeenteraad van Middelburg in zijn vergadering van maandag 19 februari a.s. (aanvang 11.00 uur) moet afwerken. Van die 49 punten hebben er niet minder dan 14 betrekking op onderwijszaken. Voorts komen o.a. aan de orde een voorbereidingsbesluit Sint Laurens, een wijziging van de precario- en retributieverordening, een wijziging van de verordening algemene sub sidievoorwaarden, het subsidie voor de Kerstherberg, liet subsidie voor het Van Eeghenhuis en Hedenesse. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis (te bereiken via de vooringang van het stadhuis aan de Markt of via de zij- ingang aan de Lange Noordstraat). De vergadering is openbaar, zodat een ieder wel kom is op de publieke tribune. Hieronder weer een overzicht van de aan de orde ko mende punten. 1 Notulen vorige vergaderingen. 2 Mededelingen en ingekomen stuk ken. 3 Benoeming lid gemeenschappelijke regeling vuilstortplaats. Diverse gemeenten werken samen ln de regeling voor een regionale vuilstortplaats. Voorgesteld wordt wethouder W. P. J. Baars van openbare werken tot lid te benoe men namens Middelburg en we thouder H. Gillissen als plaatsver vanger. 4 Beroep weigering doorstromingste gemoetkoming. De heer A. J. van der Cingel heeft beroep aangetekend tegen het be sluit van b. en w. om hem geen doorstromingstegemoetkoming te verlenen. B. en w. stellen aan de raad voor het beroep ongegrond te verklaren, omdat de maandhuur var» de nieuwe woning minder be draagt dan 9 pet van hetgeen jaar lijks aan inkomsten- en/of loonbe lasting is verschuldigd. 5 Aankoop pand Vlissingsestraat 3. Voor het vinden van een oplossing voor de ruimteproblemen op de hoek van de Vlissingsestraat en de Hoogstraat is het nodig dit pand aan te kopen. De raad wordt dan ook voorgesteld tot koop te beslui ten. 6 Krediet skeletrestauratie Vlissingse straat 3. Als het pand wordt aangekocht zal het ook gerestaureerd moeten worden, vooral ook, omdat het pand op dt hoek (Vlissingsestraat 1) afgebroken zal gaan worden, waardoor de zijgevel van nr. 3 buitengevel wordt. Er wordt om een krediet van 149.458 gevraagd. Dit bedrag komt niet helemaal ten laste van de gemeente. Subsidies van het rijk en de provincie belo pen een bedrag van 56-923, ter wijl ook via een andere regeling nog ƒ37.615 wordt terugontvangen. Voor de gemeente blijft dan een bedrag over van 53.910. 7 Krediet van ƒ28.900 voor hoekop lossing. We blijven nog even in de buurt. Het pand Vlissingsestraat 1 wordt dus afgebroken. De zijgevel van Hoogstraat 10, zal hersteld moeten worden, er zal een tuinmuur wor den gebouwd, terwijl o.a. ook de bestrating moet worden aangepast. Kosten 28.900. Wanneer dit werk is uitgevoerd, zal het mogelijk worden op de Hoogstraat weer tweerichtingsverkeer in te voeren. Met dit werk wordt ook al voor uitgelopen op het maken van de route via Koestraat en de nog te bouwen Koebrug naar de Potten bakkerssingel. 8 Handwerklerares P. C. school Nieuwland. In de vakature van een onderwij zeres kon niet worden voorzien. Daarom werd een onderwijzer be noemd. Voor de handwerklessen zal nu, als de raad het goedvindt, een vakonderwijzeres worden aan getrokken. Kosten 2250 per jaar. 9 Exploitatiekosten bijzondere scho len. Voorgesteld wordt voor 1973 de exploitatiekosten voor bijzondere scholen te bepalen op ƒ210,07 per leerling (inclusief administratie kosten) voor eigen scholen en op 178,87 (inclusief ƒ12,50 admini stratiekosten) voor in bruikleen gegeven scholen. 10 Exploitatievergoeding buitengewo ne scholen. Voorgesteld wordt voor een school voor debiele kinderen 502,43 (incl. administratiekosten) per leer ling, voor een school voor imbecie le kinderen 575,27 (incl. admini stratiekosten) per kind en voor de lom-school ƒ585,43 per leerling wanneer de school in het nieuwe gebouw getrokken is. 11 Voorschotten bijzondere kleuter scholen. Voorgesteld wordt om de bedra gen van de voorschotten, waarop deze scholen recht hebben o.a. in verband met kosten onderhoud schoolgebouwen, schoolmeubelen e-d. te stellen op ƒ2195 per lokaal voor een eigen school (voor in bruikleen gegeven school 1725). 12 Voorschotten exploitatiekosten bij zondere scholen voor lager onder wijs. 13 Voorschotten vakonderwijs. 14 Voorschotten vergoeding exploita tiekosten buitengewone scholen. 15 Tweede klas De Kleuterhoek. Door de opheffing van de kleuter school van de Stichting Kleuter klas Rijksleerschool heeft de open bare kleuterschool De Kleuterhoek twee klassen gekregen. Een klas zit tijdelijk in een lokal van de r-k kleuterschool aan de Burggang 3. Nu de lom-school uit de Graven straat gaat verhuizen, komt daar ook ruimte voor de tweede klas van de Kleuterhoek. Om een lo kaal daarvoor geschikt te maken wordt om een krediet van 14.350 gevraagd. 16 Tijdelijke huisvesting lagere school van de gereformeerde schoolvere niging ln Midden-Zeeland. De lom-school gaat omstreeks 1 april 1973 over naar het nieuwe gebouw. De hierboven genoemde vereniging heeft gevraagd tijdelijk gebruik te mogen maken van de vrijgekomen ruimten. Er moeten enkele voorzieningen worden ge troffen hetgeen 10.500 kost. De raad wordt om een krediet ge vraagd. 17 Definitieve huisvesting kleuter school Zanddorp. De kleuterschool van de vereniging tot het verstrekken van lager on derwijs op gereformeerde grond slag heeft in het gebouw van de lagere school aan de Smytegelt- straat nu twee klassen in gebruik. Gevraagd wordt om een definitie ve huisvesting voor de kleuter school in het Zanddorp. De raad wordt voorgesteld de gevraagde medewerking te verlenen. 18 Buitengewoon onderhoud P.C. Kleuterschool Veersesingel 45. Voorgesteld wordt aan het bestuur van deze school een bedrag van 4.184,28 te vergoeden wegens bui tengewoon onderhoud aan deze school. 19 Geen mobiel lokaal r-k kleuter school in Dauwendaele. Het r-k schoolbestuur Middelburg heeft bericht af te zien van de tijdelijke, huisvesting van een klas van zijn kleuterschool in een mo biel lokaal in Dauwendaele. Er was al een krediet verleend. Dit wordt nu ingetrokken. 20 Voortgezet onderwijs lom-school in gebouw Toorenvliedt. Voorgesteld wordt een krediet te Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. verlenen voor het geschikt maken van dit gebouw voor de afdeling voortgezet onderwijs van de 'Drie- stromenschool'. 21 Vicrklassige noodschool voor ste delijke scholengemeenschap. Het aantal leerlingen van de Stede lijke Scholengemeenscliay stijgt nog steeds. In verband daarmede is al eerder een viertal noodloka- lcn op het binnenterrein van de voormalige hbs gebouwd. Om de leerlingen te kunnen onderbrengen zijn wederom vier lokalen nodig. Aangezien bij geen van de bestaan de gebouwen ruimte voor het plaatsen van de lokalen is wordt voorgesteld de noodschool op te richten ten noorden van de Vrij landstraat in Dauwendaele. Dit met het oog op de leerlingen die uit de zuidelijke stadswijken komen en die naar de brugklassen gaan. Er wordt een krediet van 165.000 gevraagd om de noodschool te kunnen bouwen. 22 Overheveling stukjes grond van grondbedrijf naar nutsbedrijven. 23 Overheveling stukjes grond van grondbedrijf naar gas- en elektrici teitsbedrijf. 24 Voorbereidingsbesluit Sint-Laurens. Door de stedebouwkundige wordt momenteel een bestemmingsplan voor Sint-Laurens voorbereid. Dit plan houdt o.m. een aanpassing in van de huidige bestemmingsplan nen aan de wet op de ruimtelijke ordening, alsmede een verruiming van de bebouwingsmogelijkheden op de achtererven van de percelen in het nieuwe gebouwde gedeelte van het dorp. Verder ligt het in de bedoeling aan de noordzijde van het dorp een bescheiden uitbrei ding van de dorpsbebouwing mo gelijk te maken. Omdat het over leg nog niet is afgesloten kan nog geen bestemmingsplan ter inzage worden gelegd. Om ongewenste ontwikkelingen, die inbreuk zouden maken op het toekomstige plan te weren, wordt de raad voorgesteld een zogenaamd voorbereidingsbe sluit voor de dorpskern Sint-Lau rens te nemen. Zo'n besluit, maakt het tevens mogelijk om medewer king te verlenen aan bouwplannen, die niet in strijd komen met het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan- 25 Onbewoonbaarverklaren pand Ka- relsgang 4. 26 Woningen 'Huis en Hof' Sint-Lau rens naar Woningbouwvereniging Middelburg. De Woningbouwvereniging Huis en VRIJDAG 23 FEBRUARI A.S. (20.00 uur). In de serie actueel toneel een opvoering van 'God op Aarde' door de roep Appel. Kaarten te bestellen op donderdag 22/2 en vrijdag 23/2 van 14.00-16.00 uur op telefoonnummer 01180-2751. En voor de voorstelling aan de zaal. Hof te Sint-Laurens heeft zes wo ningen. Deze vereniging heeft de gemeente gevraagd deze woningen over te nemen. De gemeente wil dat wel, maar stelt meteen aan de raad voor deze panden over te dragen aan de Woningbouwvereni ging Middelburg. 27 Overdracht woningbezit EMM Nieuw- en Sint-Joosland. Eenzelfde verhaal als hierboven. 28 Wijziging legesverordening. Wanneer ten behoeve van het ver lenen van een bouwvergunning ar tikel 19 van de wet op de ruimte lijke ordening wordt toegepast, hetgeen vrij veel extra werk met zich brengt, zal daarvoor wanneer de raad daarmede instemt extra betaald moeten gaan worden bo ven de normale bouwleges. Ook de leges voor jachtakten gaat naar boven. De legesheffing voor een gewone akte en die voor een inwonend gezinslid is vastgesteld op 15. 29 Wijziging 'Precario- en retributie- verordening I960'. Met Publex NV is door de gemeen te onderhandeld over de verwijde ring van de oude aanplakborden en het plaatsen van nieuwe recla meborden/zuiltjes. Oude borden zijn al verwijderd. Er worden nu diverse nieuwe zuiltjes geplaatst. Op bepaalde zuiltjes zullen ook stadsplattegronden worden aange bracht. De precarioverordening willen b. en w. aanpassen aan de nieuwe situatie en daarom wordt een wij ziging van die verordening voorge steld. 30 Wijziging verordening algemene subsidievoorw aarden. Elke donderdagmorgen van 9.00- 12.00 uur kunt u terecht op het adres Nieuwstraat 36b te Middel burg voor het verkrijgen van des kundige adviezen betreffende te kopen artikelen. Graag worden u inlichtingen gegeven over de aan schaf van bijvoorbeeld wasmachi nes, gordijnen, vloerbedekking enz. enz. Op het voorlichtingsbureau zijn ook allerlei brochures te krijgen en in te zien. Nieuwe brochures zijn: Samen spelletjes doen, Jarig wat een feest, waarin o.a. wordt ingegaan op versieringen, trakta ties en het kinderpartijtje. Ver der zijn er de volgende boekjes: 'Poppenkastpöppen', 'Wegwijzer in Speelgoedland' en boekjes over de verzorging van "het zieke kind thuis', TJw kind, de dokter en misschien en ziekenhuis'. Al deze werkjes kosten ongeveer 1,Dit was maar een greep. Voor goede, niet-commerciële voorlichting bent u dus welkom op het voorlichtingsbureau, Nieuwstraat 36b, elke donderdag morgen. Aan de raad wordt voorgesteld in de verordening algemene subsidie voorwaarden een nieuw artikel 4a op te nemen. De tekst van dat artikel luidt: „aan instellingen wel ke in strijd handelen met de bepa lingen van de algemene politiever ordening Middelburg betrekking hebbende op de bestrijding der onzedelijkheid zal geen subsidie worden verleend c.q. uitbetaald". Deze bepaling heeft voor het eerst betrekking op de subsidies over het jaar 1973. 31 Skeletrestauratie Dam 52. „In verband met de toestand, waarin het pand Dam 52 thans verkeert,, is het noodzakelijk dat wordt overgegaan tot skeletrestau ratie. Mede gelet op de gunstige ligging zal dit pand na deze restau ratie, alleszins voor verkoop vat baar zijn". Zo luiden de eerste regels van het voorstel waarin de raad om een krediet van 87.532 wordt gevraagd voor deze restau ratie. Na aftrek van de te ver wachten subsidies blijft voor reke ning van de gemeente 54.910. 32 Krediet van 220.000 voor sloop werkzaamheden. 33 Verbetering verlichting. Dit jaar is een bedrag van ruim 100.000 gulden uitgetrokken voor de verbetering van de openbare verlichting in diverse straten. Aan de beurt zullen komen: Z. .lansen- straat (ƒ24.800), Breestraat-Schuit- vlotstraat 13.000), Kuiperspoort- Hagepreekgang 15.900), Pijp- straat 5.000), Seisstraat (ƒ6.500), Vlasmarkt-Kromme Wee- Ie (ƒ4.500), Bagijnhof 15.000). Schuttershofstraat - Augustijne straat (f 8.000), Sint-Jorisstraat 5.500). Bleek 5.000). 34 Wijziging rekening-courant-overeen komst met de Nederlandse Bank NV. 35 Garantie geldlening SMOM 36 Garantie geldlening Katholieke Stichting Bejaardenzorg Walche ren. 37 Krediet 7500 voor aankoop mate riaal voor hulpverleningswagen brandweer. 38 Subsidie voor Kerstherberg 1972. Voorgesteld wordt voor dit doel een subsidie van maximaal 500 te verlenen. 39 Subsidie peuterspeelzalen. Er is in Middelburg opgericht de 'Centrale Stichting voor de Opvang van kinderen in Middelburg'. Deze stichting zet het werk van het Trefpunt voort voor wat betreft de opvang van kinderen van 2 tot 4 jaar. Deze stichting zal beheren de peuterspeelzalen in Nieuwland, aan de Nassaulaan en in het Zui derbaken. Voorgesteld wordt een subsidie voor 1973 te geven van ƒ21.081,57. Bovendien zal nog een garantie worden gegeven voor een te slui ten rekening-courant-overeenkomst. 40 Subsidiëring van Eeghenhuis en Hedenesse. Voorgesteld wordt het subsidie aan beide vormingsinstituten met ingang van 1 januari 1973 te stel len op ƒ2 per vormings-/voedings- dag per uit Middelburg afkomstige deelnemers/deelneemsters. Maxi mum voor Hedenesse 1250. Maxi mum voor Van Eeghenhuis 500. Hedenesse kreeg tot nu toe 1 per vormingsdag per deelnemer. 41 Presentiegeld vergaderingen slacht huiscommissie. 42 t/m 49 Begrotingswijzigingen. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 Sporthal Nassaulaan. 20.00-22.00 uur basketbal w.o. 20.00 uur Saint I - Matador (heren) 21.00 uur Dynamo I - HTS (heren). ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973. Sporthal Nassaulaan. 9.30-11.30 uur pupillenvoetbal 12.00-22.00 uur micro-korfbal w.o. 17.00 uur Swift II - Vriendenschaar II. Velden Nassaulaan/Nadorst. 13.30-15.00 uur voetbal Sportveld Nieuw- en Sint-Joosland 15.45 uur Nieuwland A I - De Meeu wen A I. ZONDAG 18 FEBRUARI 1973. Sporthal Nassaulaan. 9.00-20.00 uur zaalhandbal Velden Sportlaan/Nadorst. 10.30-12.00 voetbal w.o- 10.30 Jong Ambon II - RCS IV 10.30 uur vriendschappelijk combina tie Middelburg-Combinatie Zeelandia. Maandag 19 februari a.s: kuiken- borst met champions en ge stoofde appeltjes. Dinsdag 20 februari a.s.: spruiten- stampot met rundvlees. Woensdag 21 februari a.s.: var- kenscarbonade, andijvie. Donderdag 22 februari a.s.: gou lash, doperwtjes, rijst. Vrijdag 23 februari a.s.: gegar neerde varkensoester, spinazie a la crème. Zaterdag 24 februari a.s.: macaro ni met ham en kaas. Smakelijk. Door de heer P. Vader, Rijksweg 82, Nieuw- en Sint-Joosland (gemeente Middelburg) is een aanvraag inge diend voor een hinderwetsvergunning voor het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een veehouderij anner mestopslag, waarin o.a. 6 elektromotoren met een geza menlijk vermogen van 10 pk. gebezigd zullen worden. De inrichting is geves tigd aan de Rijksweg 82. Schriftelijke bezwaren tegen het verle nen van de vergunning ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, kan een ieder tot en met 18 februari a.s. indienen bij burgemeester en wet houders van Middelburg, Stadhuis, Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting, die wordt gehouden in het stadhuis Lange Noordstraat 1, Middelburg op dinsdag 27 februari a.s. om 16.45 uur. Inwoners van de gemeente Middel burg zijn later slechts tot beroep gerechtigd wanneer zij in persoon of bij gemachtigde de genoemde openba re zitting hebben bijgewoond. Zij die niet in de gemeente wonen kunnen volstaan met het indienen van een bezwaarschrift. De aanvraag met bij lagen liggen ter inzage op afdeling algemene zaken van het stadhuis (ka mer 15). De burgemeester van Middelburg, drs. P. A. Wolters, zal vrijdag 16 februari a.s. het nieuwe gebouw van de techni sche school aan de Kruisweg officieel openen. Kortheidshalve schreven wij over de technische school. Voor de goede orde vermelden wij dat het gaat om het gebouw van de Stichting voor Beroeps- en Algemeen Vormend Onderwijs. Het gebouw biedt onder dak aan de Middelbare School voor Schèépswerktuigkundigen en de Tech nische School. Bovendien wordt in verband met de samenwerking met de Huishoud- en Nijverheidsschool 'Het Molenwater' ook onderwijs gegeven aan een groot aantal meisjesleerlingen in de gemengde klassen van jongens en meisjes. Eind 1.969 is met de houw begonnen. Het ontwerp is van de architecten prof. ir. P. II. Tauher te Alkmaar en de heer J. A. de Bruijne te Goes. De bouwkosten bedragen 7.500.000,— (inclusief grond). De in richting van de school beloópt een bedrag van ongeveer 900.000,De school aan het Molenwater werd in 1909 gebouwd voor 92.000,—, terwijl do inventaris van die oude school 20.750,— kostte. Indeling. De hoofdvleugel van het gebouw be staat uit 10 theorielokalen, 2 natuur- kundelokalen, 4 tekenlokalen, 2 gym nastieklokalen met kleedkamers en doucheruimten, een rijwielkelder, een garderobe en een kantine. In de af zonderlijk staande praktijkvleugel be vinden zich 19 praktijklokalen. Een terras en een betegeld sportveld com pleteren het geheel. Rond het complex is een tuin aangelegd, waardoor een aantrekkelijk geheel ontstaat en ook aansluiting wordt gevonden bij de nog landelijke omgeving van de Kruisweg. Zaterdag a.s. iedereen welkom. Na de officiële opening op vrijdag a.s. volgt op zaterdag 17 februari a.s. een open dag. Van 10.00 uur 's morgens tot twee uur 's-middags kan iedereen, die belang stelt in de school er een kijkje gaan nemen. Op tZandgonst het van activiteiten Iedere dinsdagavond repeteren in het clubgebouwtje van de wijkvereniging 't Zand een aantal enthousiaste ama teur-toneelspelers die samen de toneel club 't Zand vormen. De laatste paar weken wordt er zelfs meermalen per week gerepeteerd omdat op 16 februari a.s. de wijkvereniging haar traditionele feestavond in de schouwburg geeft. Ter gelegenheid daarvan voert de to neelclub de dolle klucht 'Een aap op visite' op. Het stuk is geschreven door Dick van Maasland en het wordt gere gisseerd door de heer A. N. van Baa- ren. De hoofdrollen worden gespeeld door Cees Baijens en Joke van Heu- ven, respectievelijk als Alfred en Zus Moerman. Alfred, een zeer ambitieus ambtenaar, krijgt van de minister te horen dat een Russische diplomaat aan zijn zorgen zal worden toevertrouwd. Hij voelt de verantwoordelijkheid en het gewicht van deze vererende op dracht heel goed aan en zo kan het ge beuren dat de diplomaat bij Alfred thuis over de vloer komt. Zus Moer man raakt door de belangrijkste gast niet het minst uit haar evenwicht, in tegendeel, ze vergelijkt de sterk be haarde Rus met een aap. Als er nog meer visite komt opdagen, Nelis Krent de man van het gas, de zeer aparte fi guur Pummy die verloofd is met het dienstmeisje Rika en verder nog een zekere Truus van Amerongen ontstaan er allerlei dolkomische verwikkelingen. Daarbij komt dan nog een onschuldige kat met 'stofwisselingsproblemen' die er ook het zijne toe bijdraagt om een echte giller te creëren. Dat het stuk een groot succes kan worden bleek wel bij de 'try-out' in Amemuidenü In de pauze die na het tweede bedrijf is geüland, worden loten verkocht voor een grote verloting. Traditiegetrouw zal het ook deze keer wel weer storm lopen geblazen zijn om een paar loten te kunnen bemachtigenNa afloop van de voorstelling is er een groot bal met muzikale medewerking van het or kest Jan Groenewoud. Behalve de kostuums -van de acteurs zijn ook de decors die gebruikt wor den door leden van de wijkvereniging gemahkt. De toneeluitvoeringen van 't. Zand worden nu al zo'n jaar of twin tig, zonder onderbreking, eenmaal per jaar georganiseerd. In het begin vorm den Wim de Graaf en André Caljouw de bezielende leiding van de toneel club. Ieder jaar is de grote zaal van de schouwburg uitverkocht als 't Zand op treedt. De wijkvereniging 't Zand bestaat al zo'n vijfentwintig jaar en op het ogen blik is de heer J. J. Meulmeester voor zitter. Hij weet haarfijn te vertellen hoe en wanneer en waarom de wijk vereniging is opgericht: „Het was in 1947" aldus de heer Meulmeester „dat enkele mensen die in de directe omge ving van de Langevieleweg woonden, bezwaar maakten tegen het feit dat de gemeente Middelburg de weg als stapelplaats voor straatstenen gebruik te. Men zocht onderling contact om steviger te staan en zie: de wijkvereni ging was geboren. In een snel tempo ontstonden toen al lerlei activiteiten: de straten werden opgeruimd, er werden groenstroken aangelegd, op koninginnedag werden er kinderspelen georganiseerd, iets wat 't Zand trouwens nog altijd doet maar dan voor het hele westelijke deel van Middelburg, men opperde het idee een speeltuin in te richten etc. In die tijd was er nog geen sprake van televisie en de meeste mensen hadden hun radio bij de Duitsers moeten inle veren. De wijkvereniging bood volop Actief zijn ook de wandelsportclub, die kortgeleden de zilveren wandelschoen in ontvangst mocht nemen omdat ze de best georganiseerde club was, de badmintonclub, de knutselclub voor jongens, het hanwerkclubje voor meis jes, de tafeltennisclub en er worden momenteel pogingen gedaan om volley- balploeg van start te laten gaan. Heel bekend in Middelburg en ook daarbui ten is de kinderoperette club. Vorig jaar gaf de club maar liefst vier voor stellingen tegen vroeger maar één per jaar. Alles wat de leden van de vereniging presteren gaat pro deo, voor zover het natuurlijk binnen verenigingsverband gebeurt. Deze zelfwerkzaamheid heeft ertoe geleid dat 't Zand geheel zonder subsidies draait. Enkele dames gaan nu weer proberen een kindercrèche draaiend te krijgen. Wanneer men de kinderen daarheen brengt, kost dat ook maar heel weinig. Er is in het bestuur ook al heel wat afgepraat en vergadert over het nieuwe clubhuis. Uit de vereniging zelf kan ten behoeve daarvan een flink bedrag op tafel worden gelegd. Het gebouw wordt opgetrokken uit steen en krijgt o.a. een vrije ruim toneel, een verga derruimte, maar ook een ruimte waar kinderen in kunnen spelen. Het nieuwe gebouw krijgt ook ruimtes voor de di verse clubs. Het oude clubhuis dat te gen een symbolisch bedrag werd ge huurd en dat later op naam van de wijkvereniging werd overgeschreven, is hard aan vervanging toe. Wanneer er eenmaal een goedkeuring voor de ingediende plannen is afgeko men, zal het wel niet lang duren of het gebouw staat er. Regelmatig wor den de bewoners van Stromenwijk en 't Zand op de hoogte gehouden van al lerlei toestanden binnen de vereniging. Dit gebeurt via een gratis huis-aan-huis blad 'de Zandvorm'. Toen de wijkver eniging haar twintigjarig bestaan vier de, werd dit krantje over de hele ge meente Middelburg verspreid. Het be stuur van 't Zand Is ervan overtuigd dat de vereniging in een werkelijke be hoefte voorziet en probeert steeds haar beste beentje voor tzetten. De toneelclub op een repetitieavond. Uiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniin j IS DIT UIH KIND? j vertier en groeide dan ook snel, zeker toen de buurt begon uit te breiden met o.a. de zeeheldenbuurt, het Zanddorp en later ook nog de Stromenwijk. Ook de Griffioen maakte deel uit van de wijkvereniging. Recént werden de laatstgenoemde wijken nog uitgebreid met een gelijknamige wijk die het ach tervoegsel 2 meekreeg. Ook in die nieuwste wijken wonen al leden van 't Zand. Het is trouwens een typerend verschijnsel, dat ook mensen die naar een ander stadgedeelte verhuizen of soms zelfs naar een andere plaats, lid blijven van de wijkvereniging. De vereniging had talrijke onderafde lingen, zoals een voetbalclub die kans zag om ter financiering van de speeltuin Ajax en Feijenoord naar Vlissingen te halen om daar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen, die in een gelijkspel eindigde. Ook wer den bv. bazaar gehouden om aan geld voor een speeltuin te komen. Verder telde de wijkvereniging een bloeiende gymnastiekvereniging met meer dan 200 leden, die echter later opging in de bondsgymnastiekverenigingen. De da mes-gym uit die tijd bestaat echter nog. Veilig in het zitje achter in de auto. De moeder van deze peuter kan de originele foto gratis afhalen op het kan toor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Zij ontvangt er bovendien een waardebon van vijf gulden.

de Faam | 1973 | | pagina 3