i o maar wat Cf repen Herinneringen aan oud-Middelburg Van en voor vrouwen NIEUW BANKGEBOUW ZOUTELANDE H.M.D.T. in april met Albee in Schouwburg FRANSE MARINE Weekendenden OP BEZOEK IN VLISSINGEN óneep om te cleien DE FAAM 11 I Van een hand Britse vrouiv onder de meetlat Sagan over mannen DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 Het gaan naar een tandarts is niet bepaald een pretje, maar toch, het loopt toch meestal wel los. Maar vroeger, toen men geen pijnstillende middelen kende? Wel toen leek het óók veel erger, dan het wasalthans volgens een advertentie in de Middel burgse Crt. van 1815. In het begin van de vorige eeuw leefde in Amsterdam de tand meester Simon Nathans Dentz. Voor zijn tijd moet hij min of meer een specialist zijn geweest, want rijk en aanzienlijke Mid delburgse dames en heren be hoorden tot zijn klantenkring. Vandaar dat hij enkele malen 's jaars de lange, eentonige reis naar de Zeeuwse hoofdstad on dernam. Dit bezoek werd altijd in de Middelburgse courant aan gekondigd. Wel heel breedspra kig, maar dit was toen een eis van de tijd: „Op verzoek van eenige voorname neer en en Dames zal de geëxamineer de en geadmitteerde MondKies- en Tandmeester Simpn Nathans Dentz van Amsterdam alhier arriveeren, en van Woensdag den 8sten tot Woens dag den 15den Maart 1815 te spreken of te ontbieden zijn ten huize van J. Smith in de lange St-Pieterstraat, Lett. A. No. 73 te Middelburg. Ouders en Voogden! Daar het wel en schoon uwer kinderen u niet onverschillig kan zijn, is het een uwer voornaamste pligten, bijtijds naar derzelver tanden te laten zien; het in orde brengen derzelven is onontbeerlijk, daar het verwaarloozen onverschoonbaar is. De tandmeester S. Nathans Dentz, thans eene buitengewone reis naar hier moetende doen, biedt u de gele genheid aan, om uwe tanden te laten in orde brengen, en vooral die uwer kinderen te laten rangeren. Zij, bij wier opvoeding dit verwaarloosd is, beklagen zich deswegens te zeer, en zijn overtuigd, hoe hinderlijk het mis sen van tanden in den mond is, en Woensdag 11 en donderdag 12 april a.s. zal het Middelburgs Dilettanten Toneel in de Middelburgse schouwburg het eigentijdse stuk. Ales voor de tuin' van Edward Albee opvoeren. De regie is in handen van mevrouw J. B. van Verre-Hangard. De rollen worden gespeeld door de da mes I. Schipper-Vermaas, H. P. van Loo, I. Verboom-Mulder, A. Verpalen- van Bleijenburgh en C. Castenmiller- van den Maagdenberg en de heren G. Baijens A. Kwekkeboom, H. de Brou wer, C. Gunter, P. Vlieger en P. Cas- tenmiller. Aanvang der beide voorstel lingen 8 uur. hoe mismaakt de rottige, stompe i ingevallene lippen staan, ivaardoor de stem zijn natuurlijke klank verliest en het lagchen, inplaats van blijdschap en genoegen, gebrek en mismaaktheid aanduidt. Gemelde dentist zet valsche tanden in, van één tot een geheel gebit, van de natuurlijke niet te onderscheiden. Neemt de pijnlijke holle kiezen en tanden bijna zonder pijn uit, maakt de zwarte schoon en zo wit als ivoor en verrigt verder wat tot. nut en sieraad van mond en tanden kan en moet gedaan worden. N. B. Men wordt verzocht zich bijtijds aan te melden, of daags te voren de adressen ie zenden. (De armen bedient hij gratis). Is ivoonachtig te Amsterdam in de Nieuwe Hoogstraat No. 7. De Middelburgse Courant verscheen toen driemaal per week dinsdag, donderdag en zaterdag en bestond bijna altijd uit één blaadje van 27 bij 46 cm. Een bijvoegsel was een zeld zaamheid. Het aantal abonnees was vrij gering en beperkte zich tot de meer gegoeden. Wat de advertenties betreft och, hun getal was even eens niet groot. Elke regel kostte vijf stuivers en dit was in 1815 geen kleinigheid! Een winkelier adverteerde trouwens maar zelden zijn waren hadden geen aanprijzing nodig. Goede wijn behoefde immers geen krans? Ik denk, dat de gebroeders Abrahams de drukkers en uitgevers van de krant heel tevreden gelachen zullen heb ben, toen de buitengewoon uitvoerige annonce van de Amsterdamse tanden- dokter hen bereikte. Hoe de goede Simon Nathans Dentz het klaar ge speeld heeft zijn klanten zonder noe menswaardige pijnen te bedienen is mij werkelijk een raadsel. En hoe hij erin geslaagd mag zijn, de honderden en nog eens honderden armen, die onze stad toen telde en zich waar schijnlijk wat graag gratis hebben willen doen helpen, in één, zegge één week allemaal van dienst te zijn, zal ook wel altijd een vraag blijven- Weet u nog van de brand, die in 1857 op zondag 28 juni een viertal huizen op de hoek van de Burgt en de Lange Delft verwoestte? De Provinciale Zeeuwse Courant van vrijdag 28 juni 1957 bevatte honderd jaar later nog een uitvoerige beschrijving. Mag ik er wat aan toevoegen? Toen de vlammen het huis van de manufacturier Zem- bosch aantastten, vreesde dc juwelier Hackenberg, die naast hem woonde, natuurlijk ook het ergste. Maar kon hij zijn kostbaarheden in veiligheid brengen? De ingang van de Burgt was toen ongeveer een meter smaller dan wij die vóór 1940 hebben gekend en de spuitgasten hadden ruimte te kort. De weinige politie bijgestaan door militairen, trachtte wel de al te nieuwsgierigen op een afstand te hou den, maar ja, de winkel van een goudsmid die is vaak van een wondere bekoring. Je hebt wel eens redders.... Ook hier snelden helpers de winkel in, maar het waren gelukkig lieden, die de heer Hackenberg volko men kon vertrouwen. Ja, het goud en het zilver zouden in veiligheid komen. Maar waar en hoe? Een paar haastige woorden en voor ieder een bordpapie ren doos de goudsmid had het middel gevonden. De mannen gristen de sieraden van voor het raam, van de toonbank en uit de kasten. In een ommezien waren de dozen vol. En toen.... De heer Hackenberg had de eenvoudigste oplossing gekozen en de mannen zullen misschien wel hebben gelachen ondanks de vreselijke ernst van het. ogenblik. Achter het huis bevond zich een regenbak, en daar. in het water, waren de kostbaar- 'en veilig. Het ledigen van de dozen was één-twee-drie gebeurd. Het huis van de goudsmid bleef gelukkig be houden, ...jewel het vrij veel schade had. De regenbak werd 's maandags al leeggeschept en het was er een ongedachte gelegenheid voor van het jarenoude zaksel gereinigd. En het goud en het zilver zijn evenmin aan een grondige reiniging ontkomen. Weet u, dat de bekende kinderschrij ver Louwerse al was het zéér tegen zijn zin bij de brand betrok ken raakte? Ik denk het niet, maar daarvan later. C. J. Geldhof. 17 EN 18 FEBRUARI 1973 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER Alarmno. 1180-2233 Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen voor 10 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg: zaterdag 0-24 uur: dr. H. A. Delfos, Rouaanse Kaai 47, tel. 01180-2637 zondag 0-24 uur dr. J. K. Dominicus, Dam 55, tel. 01180-2830. Zondag 0-24 uur: Middelburg-Zuid (al leen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. Jansen-Schrama) zie onder Sou burg, Nieuwland en Arnemuiden, Dau- wendaele en Middelburg-Zuid. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: J. J. Jansen, Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: L. Slbos, Middelburgse straat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Veere Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: dr. A. C. Kousemaker, To renstraat 46, Serooskerke, tel. 01189- 1212. Dierenarts: (Consult alleen na telefonische af spraak) L. Jobse, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Tandarts: H. H. de Vries, Badhuisstraat 107, Vlissingen, tel. 01184-2644. Apotheken: Middelburg: vrijdag 16 februari tot vrijdag 23 februari: L. v. d. Boogerf, Korte Delft 12, Middelburg, tel. 01180- 2789. Vlissingen: vrijdag 16 februari tot vrijdag 23 februari: J. H. Tan-Meyer, Scheldestraat 26, tel. 2025. Wijkverpleegsters: Middelburg en Nieuw- en Sint-Joos- land: zr. v. d. Linden, Sloehavenstraat 17, N-St-Joosland, tel. 01182-1474; Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolder Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zr. Vogelaar, Markt 36, Veere, tel. 01181- 339. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. Mijnders, Zuid straat 14, Zoutelande, tel. 01186-325. Groene Kruis: Souburg en Ritthem: W. Verhagen- Westerbeke, Stemerdinglaan 119, tel. 01183-1541. vanuit de lucht Momenteel is de gemeente Middelburg nog volop aan het onderhandelen met di verse bedrijven die graag een winkelpand in het Gee replan zouden willen bou wen. Wanneer het Geere- plan eenmaal verwezenlijkt is gaat de Hof van Tange, achter de Kloveniersdoelen, als parkeerterrein dienst doen, ook een gedeelte van het Vlissings Bolwerk wordt daartoe gebruikt. Ver der zullen ook in het Geere- plan wat parkeerplaatsen worden aangelegd. (Luchtfoto: Peeters en Slagboom) De mijnenveger 'Ouistreham' en het opnemingsvaartuig 'La Dccouverte' van de Franse Marine brengen van donder dag 15 tot maandag 19 februari een be zoek aan Vlissingen. In Engeland hebben honderden vrouwen uit allerlei leeftijdsgroepen zich onlangs in hun blootje de maat laten nemen, en dat vanuit meer dan dertig verschillende hoeken. Achter dit uitgebreide onderzoek staat een be kend' Brits fabrikaat ondergoed en foundation. Het probleem van de fa brikanten is dat het figuur van de hedendaagse vrouw verandert en om hun produkten daaraan te kunnen aanpassen, moeten ze weten hoe snel en waarom die veranderingen in hun werk gaan. Zesduizend vrouwen zullen voorts meedoen aan een enquête en vragen beantwoorden over hun leef tijd, het aantal kinderen dat ze heb ben gekregen, hun eerste menstruatie- data, en buikoperaties die ze eventu eel hebben ondergaan. De initiatiefne mers tot het onderzoek zijn bijzonder geinteresseerd in de puberteitsperiode en de snelheid waarmee het lichaam volwassen wordt. Van de resultaten verwachten ze meer inzicht in de verhoudingen tussen beenderstelsel en vlees bij de vrouw op verschillende leeftijden, en van de invloeden die menopauze en pil op een en ander hebben. Uiteraard zullen vooral de fabrikanten van beha's en korsetterie hun voordeel kunnen doen met de resultaten van het onderzoek. Maar maandblad Nova verwacht dat de uit komsten ook op andere terreinen kun nen worden gebruikt, bijvoorbeeld bij het ontwerpen van passend school- meubilair voor de teenagers van deze tijd. Deze keer een paar plaatjes van de Abdij en omgeving. Op de bovenste foto de Balans met rechts het in 1940 grotendeels gespaard gebleven deel van de Abdij. Het onderste plaatje laat de vroegere Burg zien; op de achtergrond is nog vaag een torentje van het Abdijcomplex te onderscheiden. A/N/V\V*AiVSAAA^/«A»\NAA/VWS^VVWVVWSA»VVVVVN/VVVVV^AAZVV\\N HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 15 tot en met woensdag 21 februari: do 0.05 en 12.39, vr. 1.02 en 13.29, za. 1.50 en 14.12, zo. 2.31 en 14.51, ma. 3.10 en 15.29, di. 3.43 en 16.04, wo. 4.16 en 16.37. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Op deze luchtfoto het ge deelte van Middelburg dat straks het z.g. Geereplan zal bevatten. Het nieuwe plan wordt begrensd door de Lange Viele, de Gortstraat, Vlissingsestraat, Groene- woud en Pottebakkers- en Schoorsteenvegerssingel. Zoals bekend komt aan de Pottebakkerssingel een groot warenhuis van De Gruyter. Teneinde een ver binding tussen het waren huis en het gedeelte van het Geereplan dat daar omheen ligt en de rest ervan dat aan de andere kant van het singelwater ligt te onder houden, worden over het singeltje twee voetgangers bruggen gelegd. De Nederlandse bevolking wordt in de gelegenheid gesteld beide schepen te bezoeken en wel op zaterdag 17 en zon dag 18 februari a-s., 's middags van 2 tot 4 uur. De schepen zullen afmererj in de buitenhaven van de Marine te Vlis singen, aan de Zuiderpier, ligplaats 1. Het Geere-plan van de schil bovenop eruit en haal voorzichtig het vruchtvlees er in ge deelten uit. Leg de stukken meteen in citroensap om verkleuren tegen te gaan. Steek een gedeelte van de ba naan terug in de schil en vul de gaten op met partjes mandarijn. Steek door elke banaan 3 lange prikkers, zodat 'roeiriemen' ontstaan. Prik de rest van de banaan, aan plakjes gesne den, hieraan als schilden. Steek één prikker als mast omhoog en prik er een partje mandarijn aan als wimpel. Plaats de hhlve walnoten als manne tjes aan de riemen. De bananen- bootjes kunnen i.p.v. een taartje op het partijtje, of als toetje gegeven worden. ROGGEBROODKRAAIEN (6 STUKS 12 ronde plakjes roggebrood (kant-en klaar te koop), 2 tomaten, 2 'sikkel tjes' kaas uit plus minus 2 plakjes kaas, 12 blauwe rozijnen, enkele plak ken winterwortel. Leg op de roggebroodrondjes een plakje tomaat. Leg daarop een tweede rondje en het sikkeltje kaas. Plak daarop met wat margarine twee rozij nen als ogen en snijd kleine driehoek jes van de wortel, die als snavel dienst moeten doen. De roggebroodkraaien kunnen gegeven worden i.p.v. een koekje. MANDARIJNENPOEZEN (6 STUKS) 6 mandarijntjes, 6 gepelde ontvelde j amandelen, 12 korte prikkers, 12 kren ten. Rol de schil een beetje los van de vrucht. Maak in de schil gaatjes en steek de overlangs gehalveerde aman- delen in als oortjes. Gebruik het steeltje van de mandarijn als neusje. Steek 2 krenten in gaatjes, zodat ogen ontstaan. Prik tot slot twee prikkers door de schil, om als snorharen dienst te doen, bij het neusje. De poezen kunnen, gerangschikt op een blad ook dienst doen als traktatie in de klas of als een gebakje. OM THUIS TE TRAKTEREN Bananenbootjes (6 stuks) 6 kleine bananen, 3 mandarijnen, plus minus 20 halve walnoten. 24 lange prikkers of satépennen, citroensap. Leg de banaan zo dat hij de vorm van een bootje heeft. Snijd een reep „Met mannen moet je zacht wéten om te gaan. Mannen zijn als grote kinderen, als konijnen. Je moet ze bij het nekvel pakken en vriendelijk te gen ze praten. Net als kinderen: je moet ze niet voortdurend door elkaar schudden". Schrijfster Francoise Sa gan in weekblad Paris Match. In Zoutelande opende drs. J. A. van Ogtrop vorige week vrijdag het nieu we gebouw van de Coöperatieve Raif- feisenbank Zoutelande-Meliskerke aan de Langendam. De openingshandeling was heel eenvoudig gehouden: de heer Van Ogtrop opende de voordeur van het bankgebouw. Tevoren was er een bijeenkomst ge weest in hotel restaurant Willebrord waar drs. Van Ogtrop het woord voerde namens de hoofddirectie. Hij ging onder meer wat nader in op de functie die de Raiffeisenbank Zoute lande-Meliskerke als enige bank ter plaatse heeft en op de fusie die vorig jaar plaatsvond tussen de Coöperatie ve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven. Deze combinatie zal bin nenkort de roepnaam 'Rabo-bank' krij gen. Hij schetste de fusie als het herstel van een 75 jaar geleden ge maakte fout, toen twee banken naast elkaar in het leven werden geroepen. Nadat hij zijn speech had beëindigd, bood de heer Van Ogtrop namens de hoofddirectie een gedenkplaat aan, die inmiddels in de muur van de bank is ingemetseld. De heer J. A. Dominicus, vooratter, vertelde de aanwezigen dat de plaatse lijke bank van september 1919 da teert. Het nieuwe gebouw is het ze vende waarin de bankwerkzaamheden worden uitgeoefend. Hij dankte allen die tot de totstandkoming van het nieuwe bankgebouw hadden meege werkt. Hij stak verder een pluim op de hoed van de Domburgse architect P. Klopmeyer die het ontwerp had gemaakt. „Wat u gebouwd hebt is een wonder van architectuur", zo stelde hij tevreden vast. Ook hoofdaannemer Jakobsen uit Meliskerke kreeg een woord van dank en waardering. Het nieuwe kantoor heeft zeven loket ten, voorzien van kogel- en slagvrij Ter gelegenheid van dit bezoek zijn verschillende manifestaties en ontmoe tingen tussen de Koninklijke Neder landse Marine en de beide schepen in het programma opgenomen. Comman dant van de 'Ouistreham' is luitenant ter zee le klasse Hellot, terwijl de 'Decouverte' onder bevel staat van luitenant ter zee 2e klasse Dalibot. De thuishaven van beide schepen is Brest. glas, teneinde personeel en geld te beschermen tegen bruut geweld. Op de begane grond bevindt zich de ad ministratie en een aparte reishoek. Op de eerste etage zijn een bestuurska mer en een kamer voor de assurantie afdeling gemaakt. Zaterdag was er een open dag. Vele inwoners van Zoutelande en Melisker ke kwamen een kijkje nemen in het nieuwe gebouw. Daar niet alleen de geldomzet maar ook het dienstenpak ket is uitgebreid, werd het personeels bestand op zes gebracht. Ter gelegen heid van de opening van het nieuwe kantoor wordt er voor de jeugd een foto puzzel wedstrijd gehouden. Op veel scholen mag door jarige kin deren niet meer getrakteerd worden op zoete snoepjes, omdat die slecht zijn voor tanden en kiezen. Als voor beelden van goed snoep worden dan blokjes kaas en worst genoemd, maar dat kost meer geld dan zoete versna peringen. Hieronder volgen enkele ge zonde, niet zoete traktaties, die wel iets duurder blijven dan al het zoet, maar minder kostbaar zijn dan kaas en worst. Ze zijn echter voor de tanden de kosten en de moeite dus zeker waard. Laat het feest al vroeg beginnen, door met de jarige zelf de traktaties klaar te maken. OM OP SCHOOL TE TRAKTEREN Radijzenboeket: Enkele bosjes radijzen, stukje bloem kool, 1 klein potje augurken, lange satéprikkers, boetseerklei, aluminium folie. Maak van de boetseerklei de vorm van een vaas, die een breed steunvlak moet hebben. Bekleed de vorm met alumi niumfolie. Was de radijzen en haal het blad eraf, op één klein blaadje na. Laat ook het puntje eraan zitten. Snijd het rode velletje naar beneden los, zodat er 'bloembaadjes' oiitstr Prik de bloe men, met een scheef gesneden plak augurk als blaadje, aan een prikker en steek de bloemen in de vaas. Steek ook roosjes bloemkool en prik die ertussen.

de Faam | 1973 | | pagina 11