Albert Gillissen zegde de zee vaarwel TE VEEL GEZETEN, TE VEEL GEGETEN Vrijwilligers gevraagd voor reservepolitie fips voor de (euken Herinneringen aan oud-Middelburg „PARKING" „FEU" verkoopster 13 3 flessen SHERRY 13 p.d. 9,95 VIEUX Jan Huygen 8,95 Marcilly Vinestrel 5,85 RAAK SINAS JAC. HERMANS BUNDELT WERKZAAMHEDEN M. HILLEBRAND Wij zijn ruim gesorteerd Met gratis Zilverzegels DE FAAM T unnelbouivster BOEKHANDEL RUIME PARKEERGELEGENHEID DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL w f Damplein 3 Middelburg Tel. 01180-2129 Twee keer zo druk dan men had verwacht, was het op de propaganda- avond van de eerste Zeeuwse rugby club 'Ocmocmenoe' die vorige week in het Nederlands Koffiehuis in Middel burg werd gehouden. Het waren voor het grootste deel jongelui die deze avond bezochten, van ca. 14-16 jaar en ouder. Ook waren enkele dames aan wezig, hoewel rugby voor hen nog niet in clubverband wordt gespeeld. Het is in eerste instantie natuurlijk ook niet direct een damessport. De belangstellenden werden welkom geheten door Bob van Arendt, voorzat ter van 'Oemoemenoe'. Hij vertelde enige wetenswaardigheden over de club en stelde het bestuur van 'Oe moemenoe' voor. Cor de Heus, vice- voorzitter, vertelde één en ander over de historische ontwikkeling van het rugby. „Nadat het Nederlandse rugby- team een bekend Engels team bijna had verslagen, het verloor met maar enkele punten verschil, stond de ande re dag in de Engelse kranten met grote koppen te lezen dat Nederland wel eens het tweede rugbyland van Europa zou kunnen worden", aldus De Heus. Na deze inleidingen werd een film over rugby vertoond. Duidelijk was op de film de taakverdeling bij het spel te zien, vooral de voorwaartsen hadden het af en toe zwaar te verdu ren. De makers van de film hadden onderdelen van diverse rugbywedstrij den gefilmd waaraan tal van bekende ploegen uit o.a. Engeland. Frankrijk en Zuid-Afrika deelnamen. Opvallend was het keiharde spel van de Franse spelers, veel harder dan het Engelse rugby. Tijdens een korte pauze in de film bestond de gelegenheid vragen te stel len, een gelegenheid waar niet bijzon der druk gebruik van werd gemaakt. Na afloop van de film, tevens het einde van de propaganda-avond, bleef men hier en daar nog even in een groepje zitten om wat na te praten. Er werden tijdens de avond ook di verse stickers verkocht, want er moet geld in de kas van 'Oemoemenoe' komen, zeker nu men weer achter een nieuw clubgebouw aanzit. Zoals be kend brandde het clubhuis dat leden van 'Oemoemenoe' aan het inrichten waren, kortgeleden geheel uit. De kans bestaat mits gemeente en 'Oemoemenoe' het eens worden en de gemeenteraad er zijn fiat aan geeft dat de Eerste Zeeuwse Rugbyclub dan een nieuw clubhuis gaat betrekken aan het Armeniaans Schuitvlot in Middelburg. Ook voor het mini-rugby waar 'Oe moemenoe' mee gaat beginnen, bleek al heel wat belangstelling te bestaan. In Vlissingen kan men al een team voor deze sport gaan samenstellen. Maandag jl opende Jac. Hermans Le- vensmiddelenbedrijven BV een nieuw hoofdkantoor in Soest. Deze bv over koepelt drie werkmaatschappijen, nl: Jac. Hermans Prijsslag VVeesp BV; Jac. Hermans Prijsslag Bergen op Zoom BV; Jac. Hermans Prijsslag SchUndel BV. De omzetontwikkeling van de laatste vijf jaar was als volgt: Albert Gillissen op zijn kantoor in de universiteit van Adelaide 1968: 1969: 1970: 1971: 1972: Dit omzet omzet omzet omzet omzet snelgroeiend 36 miljoen; 56 miljoen; 73 miljoen; 93 miljoen; 132 miljoen, bedrijf verwacht Middelburger doceert nu aan Australische universiteit Een purser van "de Nederlandse' tirigen in de bouwkunde, „we brach- ten enkele maanden in Zuid-Amerika door, enige tijd in Europa en onge veer drie maanden in Japan. Het was een prachtige reis", zegt Albert. Hij doceert aan een groep van 35 vijfde jaars studenten in architectuur. Albert vindt Adelaide een ideale stad. „Het klimaat is er voortreffelijk, warm en zonnig. De stad zelf is schoon en mooi gebouwd. „Niet te groot, waardoor soms alles onper soonlijk wordt, maar net groot ge noeg om wat kosmopolitisch en inte ressant te zijn". Albert en zijn vrouw wonen in één van de exclusieve bui tenwijken in hun eigen tussen bomen verscholen bungalow op 45 Rochester Street, Leabrook, Adelaide, South Au stralia. koopvaardijvloot, die in 1963 naar Australië emigreerde, is nu senior lector in architectuur aan een Australische universiteit. Het is Albert Gillissen, (49), wiens ouders in de Zacharias Jansenstraat 25, te Middelburg wonen. Hij is faculteitslid van de Universiteit van Adelaide. In 1953 emigreerde Albert eerst naar Nieuw-Zeeland, waar hij een Neder lands meisje trouwde en zijn architec tuurstudies begon. Tien jaar later ver huisde hij naar Australië, omdat hij meende in dit veel grotere land, meer kansen te hebben om vooruit te ko men. „Het was een zware opgave om op je 31ste jaar in Nieuw-Zeeland weer naar school te gaan", vertelt Albert. „Mijn vrouw heeft tijdens mijn vijf jaar studie voor ons de kost verdiend. Zonder haar hulp zou ik het nooit hebben kunnen volbrengen". In Australië ging het allemaal voor spoedig. In 1969, zes jaar nadat hij naar Australië was gekomen, kreeg Albert Gillissen van de universi\3it van Adelaide een jaar betaald studie verlof om samen met zijn vrouw Leny een wereldreis te maken ter bestudering van oude en nieuwe rich voor dit jaar een omzet van 180 miljoen guiden. Deze verwachting is gebaseerd op een toenemende veran dering in de koopgewoonten van de consument, die zich steeds meer prijs bewust zal gaan opstellen, mede door de toenemende concurrentie in de de tailhandel. Meerdere grootwinkelbe drijven beginnen de Prijsslag-formule over te nemen. Dit jaar zal namelijk het Duitse Discountbedrijf Albrecht in Nederland een aantal filialen openen. Ook ligt het in de bedoeling, dat Simon de Wit, die nu de Miro onder haar beheer heeft gekregen, zich in het voorjaar een andere verkooppoli- tiek zal aanmeten. De Prijsslag heeft nu 43 filialen in exploitatie, terwijl in de loop van dit „ïk besteed minstens vijftig uur per jaar Weer 8 tot 10 nieuwe consumen- week aan mijn job omdat ik het zo tenmarkten zullen worden geopend, fijn vind met jonge, energieke^men- iviet de exploitatie van slijterijen op sen te werken", zegt Albert. „En de wenig vrije tijd die ik dan nog over houd, besteed ik aan tuinieren, lezen, musiceren en fotograferen". basis van groothandelsprijzen zal dit jaar een aanvang worden gemaakt. Deze snelle ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat men uit efficiency overwe- In de Amerikaanse Rocky Moun tains wordt een auto-tunnel gebouwd. Sinds twee jaar werkt aan die tunnel bouw de Amerikaanse vrouwelijke in genieur Janet Bonnema mee. Dat ging niet zonder slag of stoot: voordat zij de tunnel mocht betreden, moest er een speciale wet tot stand komen, die de discriminatie van vrouwen in de staat Colorado verbiedt. En toen (al dus een bericht in het radicaal-femi nistische maandblad Opzij) legden 60 arbeiders „uit protest" het werk neer. De laatste maanden van de winter zijn elk jaar opnieuw een dankbare periode voor eindeloze klaagzangen over het lichaamsgewicht dat zich in de donkere midwinterdagen wéér niet aan het lijntje heeft laten houden. Er is, kort gezegd, allerwegen weer „te veel gezeten en te veel gegeten" en in zo'n situatie stapelen de onverbruikte calorieën zich gretig op in het mense lijk lichaam. Wat te doen aan die dreigend doorslaande wijzer van de weegschaal? Op zo'n vraag komen de mensen van het voorlichtingsbureau voor de voeding .ïeteen aangesneld met een aantal foefjes om „calorieën te bezuinigen". Geen drastische vermageringsdiëten gingen heeft besloten verschillende werkzaamheden in het nieuwe hoofd kantoor te Soes te centraliseren, zo als: de inkoop, de administratie, de recla me en publiciteit en de projectontwik keling. In tegenstelling tot voorgaande mede delingen heeft het concern voorlopig nog niet de bedoeling een beroep te doen op de kapitaalmarkt, omdat de uitbreidingen nog steeds uit eigen middelen gefinancierd kunnen wor den. waarbij de patiënt zich als beklagens waardige en soms goedmoedig bespot te eenling door een sterk besnoeid eetpatroon moet werken, maar tips om op zachtaardige wijze en naast ongemerkt een paar pondjes kwijt r.e raken. De kunst bij deze aanpak is, letterlijk, „magerder" te eten en dat kan dan worden gerealiseerd door het consumeren van halfvette zuivelpro- dukten en magere vleessoorten. Op het eerste gezicht lijkt dat mis schien niet zoveel zoden aan de dijk te zetten, maar bij vergelijking van de calorieënrijkdom van de diverse pro- dukten blijken er toch flinke verschil- en te zijn. Om te beginnen bij de dagelijkse halve liter melk: die levert 300 calorieën als het volle melk is, 250 calorieën als het om hafvette melk gaat en slechts 160 calorieën als taptemelk of karnerrjelk. Bij de kaas van hetzelfde laken een pak: bij gelij ke porties zorgt volvette jongbelegen kaas voor twee en een half keer zoveel calorieën als magere smeer kaas en voor anderhalf keer zoveel ils jonge twintig-plus kaas. Bij de vleeswaren zijn de „popuiai- e" worstsoorten (boterhamworst, le verworst, gekookte worst) de grote .everanciers van calorieën, namelijk ruim tweemaal zoveel als het mager- ler beleg zoals rookvlees, lever, mage re ham, tong, rosbief en fricandeau. iSn bij de vleessoorten levert „matig /et vlees" (rib- en sukadelappen, run- lergehakt, karbonades) toch al v/eer inderhalf keer zoveel calorieën als de nagerste delen van rund, varken en :alf. Liefhebbers van pudding en andere oete dessertjes moeten dan nog wel veten dat het venijn ook bij de lagelijkse maaltijd vaak in de staart it. Want bij gelijke porties levert een lessert van ïagere yoghurt zonder uiker slechts 45 calorieën, maar bij .ewone yoghurt (ook zonder suiker) ijn het er al 85 en bij vla-uit-de-fles 50. Voor elke afgestreken eetlepel uiker mogen dan nog 40 stuks calo- ieën op de zwarte lijst worden bfjge- chreven. In Middelburg en VHsslngen wor den deze week sollicitanten opge roepen voor de reservepolitie. De reservepolitie manschappen die aan de sterkte toegevoegd kunnen worden in geval van oor log, oorlogsgevaar en daarmee verbandhoudende of daaraan ver want zijnde buitengewone om standigheden en bijvoorbeeld ook bij rampen worden ingeschakeld om rijks- of gemeentepolitie te assisteren is opgericht in 1948. Nu, zo'n vijfentwintig jaar later, blijkt de belangstelling die in eer ste instantie behoorlijk goed was, toch tanende. Daar het gewenst is dat er voor iedere beroepspoli tieman één reserveman is, wordt de reservepolitie van Middelburg en Vlissingen uitgebreid. De reservepolitie wordt vandaag de dag vaak ingezet bij gelegen heden als kermis, koninginnedag, bij een wielerwedstrijd zorgen ze soms voor afzetting van een straat en op bijzonder drukke dagen assisteren ze vaak bij het regelen van het verkeer. Men kan bij de reservepolitie solliciteren als men tenminste 21 jaar oud is, een lengte heeft van 1.70 m., en van onbesproken gedrag is. Aan de sollicitatie is ook een medi sche keuring verbonden. Er zijn voor de reservepolitie verschillende cursussen, en aan het eind van een opleiding kan het diploma 'geoefend man' wor den behaald. De reservepolitie man leert ook met een pistool omgaan, bekwaamt zich op de schietbaan in schietvaardigheid en gaat om het contact met pu bliek te leggen, regelmatig mee met een beroepsagent, zodat hij praktijkervaring opdoet. In het verleden zijn er diverse wervingsacties gehouden, maar er was toen maar weinig animo. Vandaar dat Middelburg en Vlis singen nu samen een campagne zijn gaan voeren (zie advertentie elders in dit blad). Ook de uitein delijke opleiding van reservisten gebeurt gezamenlijk. Zolang de reservisten in werkelijke dienst zijn, werken ze als onbezoldigd ambtenaar. Hun werkzaamheden liggen zuiver op vrijwillige basis, ze worden nergens toe gedwon gen. Zij die er iets voor voelen om deel uit te maken van de reservepolitie van Middelburg of Vlissingen, kunnen zich in verbin ding stellen met respectievelijk adjudant P. Koekkoek, politiebu reau Middelburg of brigadier J. Krombeen, politiebureau Vlissin gen. Thuis in Adelaide. Albert met zijn vrouw en zijn o-junye iLINDE VINKEN lie aardige rolletjes van een dun apje kalfsvlees om gekruid gehakt noemen wij blinde vinken, in Frank rijk zegt men 'vogels zonder kop'. Men kan ze gewoon braden en de jus met een scheutje water afmaken, maar ze lenen zich bijzonder goed voor een pittig feestelijk vleesgerecht. Hieronder enkele ideeën. Ingrediënten: runden vinken, 1 dl. sherry, stukje ui. stukje wortel, enkele peperkorrels, tijm. laurier, peterselie, Franse mosterd. 100 gr. boter. 30 gr. bloem, 1 dl. room. Roer in een kom alle kruiderij door de sherry, leg de blinde vinken erin en laat ze een uurtje marineren, waar bij u ze enkele keren goed door de vloeistof heenhaalt. Neem ze eruit, droog ze af en bestrijk ze met mos terd. Braad ze dan op de gewone manier in hete boter. Neem ze uit de pan, roer door de achtergebleven bo ter de bloem, laat deze lichtbruin bakken, voeg er dan de gezeelfde marinade bij, nog een scheutje water, de room en nog een klein tikje mos terd. Roer dit goed door elkaar, leg de blinde vinken er weer in, laat dit 10 minuten doorstoven en dien de blin de vinken op in de saus. Zeer geslaagd met worteltjes of pruitjes. Variaties: Neem in plaats van sherry witte wijn, eventueel met wat sinaasappel sap- Voeg aan de saus in plaats van mosterd wat tomatenpuree toe. Fruit in de braadboter, vóór u de bloem toevoegt wat spekblokjes en ui- snippert. Burg 3 - Middelburg vraagt tegen maart (niet ouder dan 18 jaar) NOORDWEG 342, ST LAURENS. TELEFOON 01180-2348 in onze BR ABANTI A-ARTIKELEN STRIJKTAFELS, MOUWPLANKJES, HUISHOUD-TRAPPEN, BROODTROMMELS, DROOGREKKEN, VOORRAADBUSSEN, BROODMACHINES, WEEGSCHALEN, FRITES-SNIJDER, BLIKOPENER, PEDAAL EMMERS, BLOEMENGIETERS, SCHOTEL- WARMERS, ROLVEGERS, MEDICIJNKASTJES enz. enz. Propaganda voor rugby in Zeeland Dit keer de Lange Noordstraat uit vroeger dagen in de herin nering teruggeroepen. De bovenste foto werd genomen vanaf de Markt, met aan de linkerzijde het stadhuis en rechts op de voorgrond het vroegere hotel 'Nieuwe Doelen'. De onderste foto, genomen in de richting van de Markt, laat in vergelijking met de huidige situatie, vooral aan de linker zijde van de straat grote veranderingen zien. U belt 01180-2129 en wij bezorgen het U (al is het één fles) gratis thuis t* i_,

de Faam | 1973 | | pagina 13