Schouwburgnieuws 3 DE FAAM Folder ophalen afvalstoffen Kerstconcerten en -uitvoeringen in Middelburg Eerste steen ontmoetingscentrum V olkskerstzang I.V.H.A. SPORTAGENDA Sint-Pieterstraat afgesloten Toch kerstgroen ENNE Gevonden voorwerpen DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Door de gemiddelde huishoudelij ke gebruiker zal als gevolg van de tariefsverhoging moeten worden betaald bij een gebruik huidig tarief nieuw tarief van excl. b.t.w. excl. b.t.w. 80 m3 f 83,60 96,20 100 m3 f 94— 107,20 120 m3 ƒ104,40 ƒ118,20 15 Krediet gymnastieklokaal Dauwen- daele I B. Op een nog nader te bepalen plaats in Dauwendaele I B (het gebied tussen Schroeweg, Vrijland straat, Dauwendaeleseweg en To- renweg) zal een gymnastieklokaal worden gebouwd. Aan de raad wordt voorgesteld het benodigde krediet te verstrekken. 16. Krediet gymnastieklokaal in Prin- senhove. 'Binnenin' Prinsenhove zal ook een gymnastieklokaal worden ge bouwd. Volgens het plan zal het komen op een terrein dat grenst aan het terrein van de P. C. 'Prin- senhoveschool'. Door samenvoe ging van de onbebouwde grond naast het gymlokaal met het speel terrein van de school ontstaat een groter speelterrein, dat ook ge bruikt kan worden voor gymnas tieklessen. De raad wordt gevraagd een kre diet beschikbaar te stellen. 17. Financiële medewerking bouw 44 woningen Nieuwland. Reeds in januari 1973 zal naar het zich laat aanzien met de bouw van •11 woningwetwoningen nabij de Van Akenstraat worden begonnen. De huurprijs zal volgens de ra ming ongeveer 210,- per maand worden. Aangezien het hier om woningwetwoningen gaat wordt om financiële medewerking van de gemeente gevraagd. De woningen worden gebouwd door Schrijver B.V. te Goes in opdracht van de Woningbouwvereniging Middel burg. 18. Verhoging garantie gemeente rekening-courantovereenkomsl Werkplaatsen Walcheren. 19. Verhoging subsidie voor school- en beroepskeuze. De bijdrage in de kosten van een beroepskeuze-onderzoek bedroeg in 1956 7,Dit bedrag is gelei delijk verhoogd tot 11,per on derzoek. De buro's, die werkzaam zijn op het gebied van de schooi en beroepskeuze hebben verzocht het bedrag met ingang van 1 ja nuari 1973 op te trekken tot mini maal 12,50 per onderzoek. De hoofden van de openbare basis scholen dienden een verzoek in om de bijdrage te verhogen tot 16,opdat de bijdrage van de ouders op 10,gesteld zou kun nen worden bij het testen van de leerlingen uit de zesde klassen. B. en w. stellen nu aan de raad voor de gemeentelijke bijdrage per on derzoek te verhogen tot 12,50. 20. Verbetering openbare verlichting Molenberg. Voor de verbetering van deze openbare verlichting wordt een krediet van 9.000,gevraagd. 21. Verbetering openbare verlichting Kuiperspoort/Hagepreekgang. Aangezien verwacht wordt, dat in maart 1973 de gerestaureerde pan den in de Kuiperspoort in gebruik genomen zullen kunnen worden wil men de verlichting aldaar ver beteren. Hiervoor wordt de raad om een krediet van 15.900,ge vraagd. 22. Aankoop DAF-bestelwagentjc. Voor een speciale man van ge meentewerken, die allerlei repara ties aan scholen, gymnastiekloka len en speelplaatsjes moet gaan verrichten willen b. en w. een DAF- bestelwagentje aanschaffen. Aan de raad wordt in verband daar mede een krediet gevraagd van 7.400,—. 23. Krediet van 19.131,voor aan schaffing diverse kantoorbcno. digdheden. 24. Begrotingswijzigingen. 25. Wijziging verordening doorstro ming en krotontruiming. Aan de raad wordt voorgesteld aan degene die als huurder en/of eigenaar binnen deze gemeente een door hem bewoond krot ver laat een tegemoetkoming te geven in de kosten van die ontruiming van 1.500,(was 1.000, Wanneer aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan. Voorts wordt voorgesteld aan de genen die vrijwillig binnen deze gemeente verhuizen naar een duur dere woning een bijdrage van 1.250,te verlenen (was 1.000,Op de voorwaarden ko men wij in de volgende weken te rug. Ook aan degene, die een door hem bewoonde bruikbare woning ver laat. als gevolg van verkeersverbe- tering, rondom plaatsvindende krotopruiming e.d. kan een bijdra ge van 1.250,worden gegeven in de kosten die voortvloeien uit het ontruimen van de woning. Om in aanmerking te komen voor die bijdrage moet andere woonruimte in Middelburg betrokken worden. Aan een huurder van een woning, welke woning opgeknapt moet worden (te besteden bedrag mini maal 10.000,kan een bijdrage van 1.500,worden verleend in de kosten die de huurder heeft als gevolg van de te treffen voorzie ningen. Ook hierop komen wij na der terug. Wethouder drs. M. Beinema van Middelburg zal op vrijdag 15 de cember a.s. om 16.00 uur de eer ste steen leggen voor het ontmoe tingscentrum Dauwendaele, dat achter het in aanbouw zijnde winkelcentrum aan de Vrijland straat zal verrijzen. Ballonnen Ter gelegenheid van deze steen legging wordt op zaterdag 16 de cember a.s. een ballonwedstrijd gehouden voor de schoolkinderen uit de Magistraatwijk en Dauwen daele. Een kleine duizend ballon nen zullen omstreeks twee uur 's middags de lucht in gaan vanaf het terrein op de hoek van de Vrijlandstraat en de Roozenburg- laan. De Middelburgse gemeenteraad komt maandag 18 december a.s. voor de laatste maal dit jaar bijeen. Op de agenda staan een kleine dertig onderwerpen, waarvan een aantal tot de routinezaken gerekend kan worden. Er zijn echter enkele pun ten, die de belangstelling trekken. Het bestemmingsplan Prinsenhove heeft door de ingediende bezwaren nogal wat publiciteit gekregen. De raad moet daarover nu een oordeel uitspreken. Er worden kredieten gevraagd voor de bouw van twee gym nastieklokalen. Ook wordt financiële medewerking gevraagd voor de bouw van 44 woningen in Nieuw- en Sint.Joosland. Voorts komt er een voorstel aan de orde om de bijdrage voor het doorstromen van een goedkoop naar een duurder liuis te verhogen. De vergadering wordt zoals steeds gehouden in de raadszaal van het stadhuis (te bereiken via de hoofdingang aan de Markt of (le zij-ingang aan de Noordstraat). Aanvang 14.00 uur. Een ieder kan deze vergadering op de publieke tribune bijwonen. Hieronder weer een compleet overzicht. MAANDAG 18 DECEMBER 1972 Nieuwe Kerk (aanvang 20.00 uur) kerstconcert door de zeer bekende Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heij- blok met aan het orgel de heer G. W. Bergman. Het is een populair concert met kerstliederen uit vele landen. Toe gang 2,50. Kaarten voor de aanvang aan de kerk. DINSDAG 26 DECEMBER 1972 Hal stadhuis (aanvang 20.30 uur) kerstconcert door het Alarius Ensem ble uit Brussel met muziek uit de 17e en 18e eeuw. Kaarten a 5,50 uitslui tend telefonisch te bestellen dagelijks van 14.00-16.00 uur op nummer (01180) 2715. Voor zover voorradig vóór het concert aan het stadhuis. VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 (20.00 1. Mededelingen en ingekomen stuk. ken. 2. Aanwijzing lid en plaatsvervan gend lid bestuur Bestuursschool Zeeland. Voorgesteld wordt de burgemees ter tot lid en wethouder Hubregt- se tot plaatsvervangend lid van dit bestuur aan te wijzen. 3. Benoeming lid college van beheer Wegschap Walcheren. Voorgesteld wordt de heer drs. P. A. Wolters, burgemeester, op nieuw als lid van dit college te benoemen. 4. Diverse wijzigingen ambtenarenre glement e.d. Onder dit voorstel komen diverse wijzigingen aan de orde van ver ordeningen, die van belang zijn voor personeel in dienst van de gemeente Middelburg. 5. Wijziging bezoldigingsverordening. Voorgesteld wordt een artikel in de bezoldigingsverordening te wij zigen, dat betrekking heeft op be zoldiging na een bevordering. 6. Toepassing art. 75, derde lid, Kleu teronderwijswet 1971. Elk jaar moet de gemeenteraad het bedrag vaststellen van de ex ploitatiekosten, waarop de bestu ren van de bijzondere scholen aan spraak kunnen maken. Voorge steld wordt over te gaan tot het vaststellen van bedoelde bedragen over 1971. 7. Vaststelling vergoeding art. 101 la ger onderwijswet over 1971. Ook het bedrag van de materiële exploitatiekosten, waarop de bij zondere scholen recht hebben moet elk jaar door de gemeente raad worden vastgesteld. Voorge steld wordt tot vaststelling van die vergoedingsbedragen over te gaan. 8. Vergoeding vakonderwijs bijzon dere scholen voor g.l.o. Ook hier gaat het om het bepalen van een bedrag waarop bijzondere scholen recht hebben omdat zij een vakleerkracht voor een be- bepaald vak op hun school hebben gehad over 1971. 9. Vergoeding krachtens besluit bui tengewoon onderwijs '67. Aan de bijzondere scholen voor buitengewoon onderwijs vergoedt de gemeente de zogenaamde mate riële exploitatiekosten. De raad wordt voorgesteld over te gaan tot vaststelling van de bedragen over 1971. 10. Aankoop pand Kalvermarkt 6. Voor de uitvoering van het sane ringsplan 'Lange Geere en omstre ken 4e fase' is de aankoop noodza kelijk van het pand Kalvermarkt 6. De raad wordt voorgesteld tot aankoop te besluiten. 11. Aankoop pand Pluimstraat 3. Voor de verwezenlijking van het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan Koningstraat/Bree/Ba- gijnhof moet het pand Pluim straat 3 worden aangekocht. De raad wordt voorgesteld tot aan koop te besluiten. 12. Vaststelling bestemmingsplan Prin senhove. Het gaat liier om het gebied dat begrensd wordt door de Regenten laan, Spinhuisweg (gedeeltelijk), de Torenweg en de Schroeweg. Voor dat gebied is door de raad op 23 september 1968 een bestem mingsplan vastgesteld. Op grond van dat uit 1968 daterende nlan zijn inmiddels 200 eengezinswonin gen gebouwd alsook een lagere school en een kleuterschool. Aan de Prinsenlaan worden op dit mo ment 60 drive-in-woningen ge bouwd. Er is een wijziging out- WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 Nieuwe Kerk (aanvang 19.30 uur). Jaarlijkse kerstuitvoering van de Zeeuwse Muziekschool. Deze uitvoe ring wordt voor de eerste maal in de Nieuwe Kerk gegeven. Er zal worden opgetreden door de klassen algemene muzikale vorming, door een kinder koor, door de ensemblespel-klassen, door het jeugdbarokensemble, terwijl ook de brassband ONDA uit. Middel burg medewerking zal verlenen. Kaar ten ad 1,50 zijn voor de aanvang van de uitvoering aan de kerk te verkrijgen. DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 Burgerzaal stadhuis (aanvang 20.00 uur). Volkskerstzang. Zie apart be richt. uur). Rients Gratama met zijn nieuwe pro gramma 'Met de schrik vrij' met medewerking van Mady Misset en kwartet Cees Bijlstra. Kaarten hij sekretaris S. A. K. Leliestraat 8, Middelburg (01180-3584) en op 15 de cember aan de Schouwburg van 10.30- 12.00 en vóór de voorstelling. ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 (16.00 uur). Festival van uitheemse muziek met muzikanten en dansers uit Syrië, Bali en India. Voorts het zigeunerensemble And ré Serban en de popgroep Sail. Ook vertoning van een Chinese film. Het programma begint om 16.00 uur en eindigt om 01.00 uur. Kaarten a 5,- voor aanvang van de Schouwburg te verkrijgen. DINSDAG 2 JANUARI 1973 (20.00 uur). 'De Kannibalen' van George Tabori door Toneelgroep Centrum. Regie: Pe ter Oosthoek. Met o.a. Hans Bentz van den Berg, Jacques Commandeur Jules Hamel, Ben Hulsman, Frans Koppers, Piet en Peter Römer, Allard van der Scheer, Lou Steenbergen. Losse kaarten uitsluitend te bestellen op vrijdag 29 december en op dinsdag 29 december en op dinsdag 2 januari 1973 van 14.00-16.00 uur op tel. 01180- 2715- In de burgerzaal van het stadhuis wordt op donderdag 21 december a.s. om 20.00 uur voor de derde maal een volkskerstzang georga niseerd door de Kon. Vereniging Uit het Volk voor het Volk. Medewerking verlenen de Chr. Brassband O.N.D.A. en het kin derkoor 'Blijde Stemmen'. Het Kerstevangelie zal gelezen wor den door majoor Ebben van het Leger des Heils. In de belangstelling voor de volkskerstzang in Middelburg is een duidelijk stijgende lijn te constateren. Wij vermelden nog graag, dat in de verwarmde bur gerzaal voor iedereen zitplaats beschikbaar is. De samenkomst duurt ongeveer tot 21.00 uur. Na tuurlijk zal er gezorgd worden voor sfeervolle aankleding van de zaal. Het voorlichtingsbureau van het IV- HA gevestigd aan de Nieuwstraat 36b is op donderdag 28 december en don derdag 4 januari a.s. gesloten. Indien nodig is het contactlid telefonisch te bereiken onder no. 4606. Dezer dagen wordt huis aan huis in de gemeente Middelburg, dus ook in Sint-Laurens en Nieuw- en Sint-Joosland) een oranje ge kleurde folder bezorgd, waarin uitvoerige informatie wordt gege ven over de nieuwe regeling be treffende het ophalen van huis- en bedrijfsvuil. Mocht u deze fol der voor kerst niet in de bus gekregen hebben wilt u ons dan even bellen of schrijven? Bureau voorlichting gemeente Middel burg, Stadhuis, Middelburg, tel. 6251 toestel 18. De PTT verzorgt de verspreiding. Vrijdag 15 december a.s. Sporthal Nassaulaan.19.00-22.00 uur basketbal w.o. 21.00 uur Saints I - Dynamo I (heren) Zaterdag 16 december a.s. Sporthal Nassaulaan 9.30-11.30 uur pupillen voetbal 12.00-22.00 uur micro korfbal Hoeksteen Dauwendaele 14.00 uur schoolkampioenschappen ju do Eurosport Velden Nassaulaan-Nadorst 13.30-17.00 uur voetbal Sportpark Voorborch Vanaf 13.00 uur jeugdhockey Sportveld Nieuwland 14.30 uur Nieuwland I - Zaamslag I. Zondag 17 december a.s. Sporthal Nassaulaan 9.00-19.00 uur zaalhandbal w.o. 14.00 uur EMM I - Rapid (dames) Velden Nassaulaan-Nadorst 10.30-16.15 uur voethal w.o. 12.00 uur Zeelandia II - Goes II 14.30 uur Middelburg I - VC I 14.30 uur Jong Ambon I - Luctor I. Al enkele weken worden in de Sint-Pieterstraat straatwerkzaam heden verricht, waarvan het a-ij- verkeer door die straat nog niet direct hinder ondervindt. Nog de ze week zal echter begonnen wor den met de herbestrating van het wegdek. Dit betekent, dat de Sint- Pieterstraat tot ongeveer eind fe bruari 1973 voor alle verkeer, behalve voor voetgangers geslo ten zal moeten worden. Zoals bekend is het bestraten een ar- beids intensief werk, dat de nodi ge tijd vergt. Het rij verkeer zal worden omge leid via de volgende route. Dam plein, Dam-westzijde, Dam- NOORDZIJDE, Nolstraat, Koe- poortstraat, Zuidsingel en Sint- Jorisstraat. De route zal met bor den duidelijk aangegeven worden. Burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben nader besloten toch enig groen voor het stadhuis aan te brengen. Dat gebeurt door het plaat sen van twee ongeveer 6 meter hoge kerstbomen naast de ingang van het stadhuis. Deze bomen kunnen wel be trokken worden uit speciale kwekerij en. Het gemeentebestuur vindt dit passen in het streven de sfeer van de binnenstad prettig te maken. Een beuk van honderd jaar heeft ongeveer 700.000 bladeren, hetgeen wil zeggen, dat de totale loofoppervlakte 1.200-1.500 m2 bedraagt. De oppervlak te die deze boom zelf inneemt is maar 150 m2. Het gebladerte van zo'n boom houdt in een grote stad 1.300 kg stof vast en kan dit na elke regenbui opnieuw doen. Het blader dak van dezelfde boom dempt het verkeerslawaai en zorgt in de 'bloeipe riode' door het proces van assimilatie voor het aanvullen van zuurstof en het onttrekken van koolzuur aan 125.000 m3 lucht. Een boom van deze leeftijd en omvang zou kunnen wor den vervangen door ongeveer 200 mid delgrote bomen, elk met een kruin- doorsnede van 2 m. Met andere woor den wees verschrikkelijk zuinig op bomen en op ander groen. Beschouw het boompje in het plantsoen voor uw deur als uw eigendom. Dit is geen aanzet om het boompje dan maar in de eigen tuin te zetten. Nee let er op, dat het niet door vandalen wordt afgekraakt, zoals op diverse plaatsen gebeurt. worpen. Deze wijziging heeft met name betrekking op het gebied dal grenst aan de Schoutslraat. Vol gens het oorspronkelijke plan zou den daar volkstuinen komen, als mede negen woningen. Dit gedeel te is voorts wat verkleind in ver hand met verkeersvoorzieningen. Omdat er blijkbaar geen belang stelling was voor het volkstuin complex wil de gemeente een wij ziging in het plan aanbrengen. Op liet eerder aangeduide stuk aan de Schoutstraat zouden volgens die wijziging gebouwd kunnen worden een kerk, een lagere- en een kleu terschool en 26 woningen. Door 22 bewoners van de Sclioutstraat is tegen de ontworpen wijziging be zwaar aangetekend. Het tussen de bezwaarden en de gemeente ge pleegd overleg heeft geresulteerd in de toekomstige aanleg van een bruggetje over de watergang naar het Meiveld en van een speelter- reinlje, terwijl ook de bouwhoog te van het schoolgebouw aan de straatzijde tot 4 meter werd ver laagd. Ondanks deze tegemoetko mingen hebben de indieners hun bezwaren gehandhaafd. De bezwa ren van de bewoners van de Sclioutstraat komen er op neer. dat zij een aantasting van liet woongenot vrezen. Voorts ver wachten zij een sterke toeneming van het verkeer in hun straat, ter wijl ook een vermindering van de speelgelegenheid voor de kinderen wordt verwacht. In het voorstel dat maandag a.s. door de gemeen teraad wordt behandeld wordt op de bezwaren ingegaan. Opgemerkt wordt, dat uit de jurisprudentie is gebleken, dat aan een bestem mingsplan geen blijvende rechten kunnen worden ontleend. De toe neming van het verkeer zal nauwe lijks merkbaar zijn aldus b. en w. Wanneer de Torenweg naar de Spinhuisweg wordt doorgetrokken zal het verkeer in de Schoutstraat afnemen. Door de aanleg van een speelplaats,je wordt tegemoet ge komen aan liet bezwaar van ver minderde speelgelegenheid. Voorts wordt gewezen op de aanwezig heid van het Meiveld waar volgens b. en w. ook voor de bewoners van de Schoutstraat veel groen te vin den is. B. en w. stellen de raad voor de be zwaren van de 22 bewoners onge. grond te verklaren en liet bestem mingsplan inclusief de betwiste wijziging vast te stellen. Wijziging Algemene Politieverorde ning. In verband met de op 1 januari a.s. ingaande wijzigingen in de re geling voor het ophalen van huis vuil en bedrijfsvuil in Middelburg wordt de zogenaamde A.P.V. op enkele plaatsen aangepast. De be langrijkste bepaling is wel, dat de aan te bieden afvalstoffen (huis vuil en bedrijfsvuil) niet op de weg mogen worden geplaatst op een andere dag dan waarop deze afvalstoffen worden opgehaald en anders dan tussen 7.00 en 18.00 uur. DUS VOOR ZEVEN UUR 's MORGENS GEEN AFVAL OP DE STOEP. Tariefsverhoging water. De tarieven die het gemeentelijke waterleidingbedrijf tot nu toe in rekening bracht weken af van de van de Watermaatschappij Zeeland N.V. Met deze maatschappij gaat het Middelburgse bedrijf nu sa menwerken en een van de voor waarden was, dat de tarieven ge lijkgetrokken zouden worden. Als tussenstap werden de waterta rieven per 1 januari 1972 al ver hoogd. Per 1 januari 1973 volgt nu de gelijkschakeling. 13. 14. alle godsdiensten conflicten uit de recente geschiedenis, met name het Israëlisch-Arabische conflict, hebben geen gevolgen gehad voor Bethlehem, behalve uiteraard de omstandigheid dat het bestuur tot 1967 Jordaans en daarna Israëlisch was, voor de toerist overigens geen waarneembaar verschil. Bethlehem is één van de drukst be zochte plaatsen in het tegenwoordige Israël. Het gehele jaar door stromen duizenden toeristen het stadje binnen, maar rond de kersttijd ziet het er zwart van de bezoekers. De souvenir- industrie heeft dan al haar maatrege len genomen. Maanden van tevoren reeds wordt het stadje een toonbeeld van bedrijvig heid. Koper, hout, zilver en parelmoer wordt in hoog tempo omgetoverd in crucifices, kruisen, Maria-beeldjes, kerststalletjes, maar ook in Davids sterren. Het is bijzonder de moeite waard om, afgezien van een bezoek aan de heili ge plaatsen, ook een wandeling te maken door het buitengewoon gezelli ge stadje. Opvallend is de synthese tussen de duidelijk westers ingestelde toeristenindustrie en het oorspronke lijke oriëntaalse karakter, dat toch ook nog duidelijk voelbaar en zicht baar op de wandelaar afkomt. Het leven in Bethlehem speelt zich af in het zuidelijke gedeelte van de stad, waar ook de Geboortekerk staat. Voor de kerk ligt een groot plein, waar men zijn auto kan parkeren en waar de voortdurend af- en aanstro mende autobussen staan. In de kerst nacht wordt hier een enorm tv- scherm oogesteld, zodat degenen die geen plaats hebben in de kerk de r- k kerk is klein en biedt uitsluitend toegang aan genodigden de mis toch kunnen gadeslaan. Het publiek wordt verder onthaald op een pro gramma van kerstliederen door koren uit vele landen, hier bijeengekomen voor het é^ote feest. In één tot anderhalf uur krijgt men een uitstekende indruk van het stadje, dat zoals zovele oriëntaalse dorpen en steden wordt gekenmerkt door veel op ongelijke hoogte liggende straatjes, verbonden door trappen, waarlangs overal winkeltjes. Pas wel op met de prijzen, vergelijking met concurenten is geboden en afdingen dikwijls gemakkelijk. Ook dat, trou wens maakt het bezoek aan een kleine oriëntaalse stad charmant. Behalve het stadje zelf is de tocht ernaartoe minstens even interessant. Aan het Middelburgse politiebureau werden de volgende gevonden voor werpen aangegeven: diverse portemon nees met en zonder inhoud, diverse sleutels en sleutelbossen, jute zak, bruin/grijs kort jasje, bril in groen étui, damesblouse, riem, oorbel, kin derfietsje, schoolétui, autokrik, regen jas, bruine aktetas, pantoffel, diverse horloges, nelsonkap, spijkerjasje, zil veren armbandjes, diverse sjaals, wan ten en handschoenen, ringetje, wit hondje, blauw regenpak, wit gym- broekje, blauwe parkiet, zonnebril, rol kippengaas, goud kinderarmbandje, kentekenplaat, rood truitje met kort wit broekje, diverse bankbiljetten, goudkleurige hanger, witte plastic zak inhoudende bakkerskleding, 2 steek- ladders, blauw dekzeil, diverse verze keringsplaatsjes bromfiets, zegelring, witte poes, 2 kanaries, halsband, zilve- re broche en blauw jacje. Inlichtingen over bovengenoemde voorwerpen zijn te verkrijgen op iede re zaterdag tussen 19.00 uur en 20.00 uur, aan het bureau van gemeentepoli tie, Achter de Houttuinen 10 te Mid delburg. Men kan, indien men niet over eigen vervoer beschikt, tegen bijzonder aan trekkelijke tarieven dagtours reserve ren bij de Israëlische nationale buson derneming 'Egged', dan wel bij 'Uni ted Tours'. Inbegrepen bij de tour- prijs is de explicatie van een gids, die u zeer uitgebreid inlicht. De weg naar Bethlehem is slechts kort, maar beeldschoon. Vanuit Jeru zalem rijdt men ongeveer 11 kilome ter 'door de bergen van Judea, waar men spoedig onder de indruk raakt van de weelderige natuur in dit ge bied. Het glooiende landschap biedt een grote verscheidenheid aan natuur schoon en men voelt zich overi gens terecht in een geheel ander werelddeel. Auto's ziet men er bijna niet, wel kamelen en ezeltjes met weldoorvoede Arabieren. Een sprook jesachtige rit en een einddoel dat alleszins de moeite waard is: Bethle hem. stad van alle godsdiensten, te recht een toeristische trekpleis ter. j Dit kind heeft de gepaste ijdelheid van alle kinderen en had er dus hoegenaamd geen bezwaar tegen om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. De moeder van dit g kind kan de originele foto plus een waardebon van vijf g gulden gratis afhalen aan het kantoor van de PZC, Markt 2 51, Middelburg. 2 Bethlehem stad van De kerktorens van Bethlehem's 14 kerken bieden een fraai uitzicht over de stad, waar Jezus geboren werd in een stal. Vader Jozef was door de Romeinen opgeroepen zijn gezin te laten registreren in deze stad en ver trok daarom van zijn woonplaats Na zareth naar Bethlehem, ondanks de vergevorderde zwangerschap van zijn vrouw Maria. Waarom Jozef voor de registratie naar Bethlehem gestuurd werd, is niet geheel duidelijk. Mis schien had hij bezittingen in deze stad. Zeker is dat hij tot de familie van David behoorde en Bethlehem was David's stad. Bethlehem is één van de beroemdste heilige plaatsen ter wereld. Evenals Jeruzalem, wordt deze kleine stad zo wel door Islam en Jodendom als door het Christendom beschouwd als een bakermat van de religieuze geschiede nis. In Bethlehem (afgeleid van Beit Lehem broodhuis, of in het Ara bisch Beit Lahim vleeshuis) schonk Rachel het leven aan Benjamin. Als men de stad binnenkomt, kan men haar graftombe zien liggen. Vele eeu wen later bracht Ruth er haar eerste en laatste levensjaren door. Zij huwde er haar eerste man Mahlen, vertrok, keerde er na zijn dood terug en trouwde er met Boaz. Haar liefdesge schiedenis wordt in de bijbel uitge breid beschreven. Koning David, een afstammeling van Ruth en Boaz, werd in Bethlehem geboren en de profeet Samuel haalde hem er tenslotte weg, opdat hij koning kon worden van Juda. Maar vooral heeft Bethlehem grote betekenis voor het christendom, om dat het de geboorteplaats is van Je zus. De groei van het christendom heeft een belangrijke invloed gehad op de ontwikkeling van de stad. Na dat keizer Hadrianus zijn best had gedaan om alle sporen van Jodendom en Christendom in het Heilige Land uit te wissen en Bethlehem was daarop geen uitzondering herstelde Constantijn de Grote op verzoek van zijn moeder Helena de stad en bouw de de Geboortekerk. Drie eeuwen la ter restaureerde Justinianus het in middels in verval geraakte gebouw en sindsdien is Bethlehem gespaard voor verdere verwoestingen. Zelfs de ver nielzuchtige kruisvaarders hebben bij hun bezoek aan de stad in de 11e eeuw alles in het werk gesteld om de stad intact te laten, omdat zij de heiligheid ervan onderkenden. Ook de

de Faam | 1972 | | pagina 3