Woensdag 29 nov. welkom in stemburo en stadhuis Jeugdbrandweer M'burg Bokbier is weer in het land 3 DE FAAM Indeling Symboliek KOOPAVONDEN NIEUWS UIT POELEND AELE *-<AlMOe Uitslagen en voetbal Woensdagavond 29 november open huis in het stadhuis Verkiezings- onderzoek Stichting Zeeland Schouwburgnieuws SPORTAGENDA MIDDELBURG Nieuwe wethouder en- portefeuille verdeling Politie- talendiploma TER INZAGE Openbare commissie vergadering ENNE DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 Dorpshuis Nieuwfand van de grond Een van de oudste inwoners van Nieuw- en Sint Joosland, mevrouw .T. Poppe-Bliek zal bijgestaan door enkele jeugdige dorpsgenoten, op zaterdag 2 december a.s. om 14.30 uur de eerste steen leggen voor het dorpshuis te Nieuwland. Inderdaad, lang gewacht en toch gekregen. Hoewel, de medeburgers van Nieuwland krijgen het dorpshuis niet kado. Zelf brengt men een bedrag van 27.000 bij elkaar. Dat is omgerekend per in. woner ongeveer 20. Zou dat bedrag door alle inwoners van Middelburg worden op gebracht, dan komt men aan het respectievelijke bedrag van 660.000. Maar goed dat zijn wat bespiegelingen die niet zoveel terzake doen. Belangrijker is, dat het dorps huis gebouwd gaat worden. De grote zaal van het dorpshuis zal met name ook voor sport gebruikt kunnen worden. De leerlingen van de lagere scholen, die nu per bus naar een gymlokaal 'in de stad' moeten worden vervoerd zullen minder tijd verlie zen en kunnen dus langer sporten. Ook de verenigingen zullen meerdere activiteiten kunnen ontplooien. Kortom het dorpshuis zal een bron van activiteiten gaan vor men. Dat deed het overigens al voordat goed en wel met de bouw begonnen werd. De dorpsfeesten die werden georganiseerd om geld bijeen te brengen logen er waarlijk niet om. Het is dan ook te verwachten, dat het op zaterdag 2 december a-s. een fees, telijke dag voor Nieuwland gaat worden. De grote zaal heeft een afmeting van 10 x 18 meter. Zoals al werd opge merkt kan deze zaal benut worden om er te sporten, maar natuurlijk kunnen er ook allerlei uitvoeringen in gegeven worden. Verder is er een kleine zaal met een afmeting van 10 x 6 meter. Er is natuurlijk ook een keuken met een uitgifte voor con sumpties, er zijn vier kleedkamers en er is ook een sauna. De diverse ruim ten zijn bereikbaar via een gang, die uitmondt in een hal, die tevens als foyer kan dienstdoen. Op zijn tocht door ons land komt Sint-Nicolaas zaterdag 25 november a.s. naar Middelburg. In verband met de aanwezigheid van de goeheiligman in onze stad zullen de winkels ook 's avonds geopend zijn van woensdag 29 november a.s. tot en met maan dag 4 december a.s. Ook op de maandagmiddag 4 december a.s. mogen de winkels geopend zijn. Op de koopavonden mogen de winkels geopend zijn tot negen uur- De steen wordt dus gelegd door één van de oudste inwoners van het dorp met assistentie van enkele jongeren. Daarmede wordt als het ware gesym boliseerd, dat het dorpshuis voor ie dereen is. Van oud tot jong en van jong tot oud. Interessant is ook nog» om te vermel den, dat het plan dat nu verwezenlijkt wordt en waarin het oude verenigings gebouw is opgenomen is ingegeven door één of meerdere inwoners van Nieuwland zelf. Trouwens in de gehe le voorbereiding en uitvoering van de plannen is de inbreng van Nieuwland zeer groot. Dat is belangrijk want deze accommodatie is nu eenmaal voor de gehele gemeenschap Nieuw land. De Stichting Maatschappelijke Opbouw Middelburg gaf de opdracht voor de bouw. Dat was mogelijk, omdat de Middelburgse gemeenteraad de benodigde garantie gaf voor het te lenen geld, terwijl de gemeente ook op zich nam het jaarlijkse exploitatie tekort te zullen dekken. Proefzwemmen voor diploma. Op zaterdag 25 november a.s. om 13.00 uur kan er in Poelendaele weer proef gezwommen worden voor de diploma's A en B. Het examenzwemmen voor degenen die de proef goed doorstaan vindt plaats op zaterdag 2 decem ber a.s. vanaf 15.00 uur. Het bad is dan gesloten voor vrij zwem men. Op zaterdag 2 december a.s. om 13.00 uur kan er ook proef ge zwommen worden voor hogere zwemvaardigheidsdiploma's. En wel voor de diploma's E en F of 3 en 4. Eisen diploma E 1. zwemslagen en afstandzwem- men. te water gaan van de bassinrand met startsprong, gevolgd door 4 meter zwemmen, waarvan: a. 250 meter met de schoolslag; b. 50 meter met de samengestel de rugslag; c. 50 meter met de rugcrawl; d. 50 meter oop de borst met een dubbele overarmslag. Het nemen van de vaste keerpun ten dient te geschieden op een wijze, zoals die voor de bovenge noemde zwemslagen in de desbe treffende reglementen van de KNZB is voorgeschreven. 2. zwemmend redden: te water gaan van de bassinrand met hurksprong, gevolgd door 10 meter zwemmen, daarna duiken en een pop, die zich ten minste 2,5 meter onder de oppervlakte van het water bevindt, ophalen en ten slotte een in zwempak gekleed persoon (van ongeveer gelijke lichaamsbouw) in boven- armgreep vervoeren over een af stand van 15 meter. 3. onder water zwemmen. te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd door 12 meter onder water zwemmen. 4. springen. het uitvoeren van: a. de rechtstandige sprong ge strekt, uit stand ruggelings, van de 1 meterplank; b. de zweefsprong voorover ge strekt, met aanloop, van de 1 of van de 3 meterplank. 5. waterpolo. 20 meter zwemmen met de polo bal met dubbele overarmslag, on middellijk gevolgd door e?n hal ve draai om de lengte-as en het uit rugligging werpen van de bal over een afstand van: 7 meter voor dames; 10 meter voor he ren. Eisen diploma F. 1. zwemslagen en afstandzwem- men. te water gaan van de bassinrand met startsprong, gevolgd door 500 meter zwemmen, waarvan: a. 300 meter met de schoolslag; b. 50 meter met de samengestel de rugslag; c. 50 meter met de rugcrawl; d. 50 meter op de borst met een dubbel overarmslag; of50metermetdevlinderslag. e. 50 meter met de northern kick of 50 meter met de vlinderslag. Het nemen van de vaste keerpun ten dient te geschieden op een wijze, zoals die voor de bovenge noemde zwemslagen in de desbe treffende reglementen van de KNZB is voorgeschreven. 2. zwemmend redden: gekleed te water gaan van de bassinrand met hurksprong, ge volgd door 10 meter zwemmen, daarna duiken en een pop, die zich ten minste 2,5 meter onder de oppervlakte van het water bevindt, ophalen en ten slotte een in zwempak gekleed persoon (van ongeveer gelijke lichaams bouw) in polsgreep vervoeren over een afstand van 15 meter. 3. onder water zwemmen. te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd door 15 meter onver water zwemmen. 4. springen. het uitvoeren van: ade rechtstandige sprong ge strekt, uit stand ruggelings; b. de zweefsprong voorover ge strekt, met aanloop. beide sprongen van de 1 of van de 3 meterplank. waterpolo. 5. waterpolo. ,a. 20 meter zwemmen met de polobal met dubbele overarmslag, onmiddellijk gevolgd door het werpen van de bal door een niet- verdedigd doel, geplaatst op een afstand van: 7 meter voor da mes; 10 meter voor heren; b. bedrevenheid tonen in het wer pen en vangen van een polobal door enige malen een van een afstand van plm. 5 meter zuiver toegeworpen bal boven water te vangen en terug te werpen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. U weet natuurlijk, dat op woensdag'29 november a.s. vanaf 8.00 uur 's morgens tot 19.00 uur 's avonds de stcmbureau's in de diverse wijken van de stad weer geopend zijn. Wanneer u op 17 oktober j.l. 18 jaar was bent u uitgenodigd uw stem te komen uitbrengen voor het samenstellen van de tweede kamer. Eigenlijk onnodig om te zeg gen, dat deze verkiezingen heel erg belangrijk zijn, zoals trouwens elke verkiezing van een volksvertegenwoordiging van belang is. U kunt mede bepalen hoe Nederland in de komende jaren geregeerd zal worden. Ook in Middelburg is het aantal kiesgerech. tigden snel gestegen door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Ongeveer 2000 medeburgers in de leeftijd van 18 tot 21/22 jaar kunnen nu voor het eerst 'meedoen'. De opkomst van de jongeren was bij de vorige verkiezingen niet om over naar huis te schrijven. Gaarne wekken wij een ieder op (oud en jong) om woensdag a.s. zijn/haar stem uit te brengen. Maak gebruik van uw democratisch rcht. Het is er voor. Naar het zich laat aanzien zal er weer een combinatie van verkiezingsuitsla gen en voetbal zijn. Hopelijk levert dat thuis niet teveel moeilijkheden op. Om eventuele verschillen van mening over de afstemming van het kastje te voorkomen wil de gemeente graag een helpende hand bieden. Op woensdag 29 november a.s. zullen de deuren van het Middelburgse stad huis vanaf 19.00 uur weer open staan voor een ieder, die belangstelling heeft voor verkiezingsuitslagen en voetbal. Op de avond van de verkiezings dag (vanaf 19.00 uur) is iedereen die geïnteresseerd is in verkie zingsuitslagen vanaf 19.00 uur hartelijk welkom in de vleeshal van het stadhuis, waar traditiege trouw weer een verkiezingsuitsla genbijeenkomst wordt georgani seerd. Behalve van landelijke uitslagen (via tv) kan men ken nisnemen van de uitslagen per wijk (kiesdistrict) in Midelburg. Vergelijkingen met vorige verkie zingen worden gemaakt. Boven dien zullen medewerkers van de Stichting Zeeland de uitslagen be kend maken van een enquête, die op de verkiezingsdag in Goes werd gehouden. Voorts zullen de uitslagen van de overige Zeeuwse gedmeenten bekendgemaakt wor den. Men kan komen en gaan wanneer men wil. Het is ook mogelijk om naar de voetbal te kijken. In de vleeshal zullen wederom twee t-v-toestellen worden opgesteld via welke voetbal (compleet) en uitslagen (compleet) worden uitgezonden. Bo vendien zullen de plaatselijke uitsla gen uitgebreid worden weergegeven met vergelijkende cijfers van vorige verkiezingen Die uitslagen zullen zo wel in totaal als per kiesdistrict wor den bekendgemaakt. Op het stadhuis komen alle uitslagen uit de diverse wijken binnen en zij worden meteen ook voor de aanwezigen overzichtelijk weergegeven. Voor zover op dit ogenblik bekend is zal voor het eerst ook de Stichting Zeeland diverse gegevens publiceren. Onderzoekers van deze stichting hou den namelijk in vijf stembureaus in Goes een enquête om na te gaan hou oud de mensen zijn die stemmen, op welke partij zij nu stemden en op welke partij bij de vorige kamerver kiezingen. Bovendien zullen de uitsla gen uit andere Zeeuwse gemeenten verzameld worden. De ongetwijfeld zeer interessante gegevens die door de medewerkers van de Stichting Zee land worden verzameld zullen ook in het Middelburgse stadhuis bekend worden gemaakt. Op deze wijze krijgt de traditionele verkiezingsuitslagenbij eenkomst nog enkele zeer interessante extra's. Iedereen is dus welkom. Men kan gaan en komen wanneer men wil. DONDERDAG 23 NOVEMBER (19.30 uur) Uitvoering door leerlingen ballet en ritmiek van het Zeeuws Insti tuut voor kunstzinnige vorming. VRIJDAG 24 NOVEMBER (19.30 UUR). idem ZATERDAG 25 NOVEMBER (14.00-02.00 UUR). Jazzdag van Jeugd en Muziek. Eetshop en kindercrèche in de bovenfoyer. Optreden van o.a. de volgende groepen. Het Frank Wright Quartet, het Willem van Manen/Herman de Wit kwintet, het Leo Cuyper duo, het ICP duo Misha Mengelbert en Han Ben- nink. Voorts drie films van Wim van der Linden en een fototen toonstelling van werk van Pieter Boersma. VRIJDAG 24 NOVEMBER Sporthal Nassaulaan 19.00-22.00 basketbal w.o. 20.00 Dynamo I-Scheldemond 21.00 Dynamo I-Matador ZATERDAG 25 NOVEMBER Sporthal Nassaulaan 9.30-11.30 uur jeugdvoetbal 12.00-22.00 uur microkorfbal 16.00 Swift I-Tjoba I Sportpark Nassaulaan-Nadorst 13.15-17.00 voetbal w.o. 14.30 uur Middelburg A I-Zierikzee A I Sportpark Voorborch 12.30 uur jeugdhockey Sportveld Nieuwland 14.30 uur Nieuwland II-De Meeuwen III (voetbal) ZONDAG 26 NOVEMBER Sporthal Nassaulaan 9.15-19.30 uur zaalhandbal w.o. 14.00 uur EMM I-Hellas I (heren) 15.15 uur EMM I-Dongen (dames) Sportpark Nassaulaan-Nadorst 10.30-16.15 uur voetbal w.o. 12.00 uur Zeelandia II-Axel II 14.30 uur Middelburg I-Baronie I Sportpark Voorborch 11.00 uur seniorenhockey 14.00 uur MMHC I-Kadetten I (hoc key heren) 14.30 Oemoemenoe I-LSRG III (rug by) Dit zijn de negen leden van een van de twee ploegen van de Mid delburgse Jeugdbrandweer. In verband met het bereiken van de 16-jarige leeftijd werd op zater dag 11 november jongstleden van deze jeugdige brandweerlieden af scheid genomen. In de periode van vier jaar waarin deze jon gens onze gemeente vertegen woordigden op de nationale jeugdbrandweerwedstrijden wer den diverse eervolle resultaten behaald. Medewerking De Middelburgse Jeugdbrandweer werd opgericht in 1963, vooral dankzij de volle medewerking van de toenmalige commandant de heer A. J. W. Mathijssen. Na een voorzichtige start met één ploeg (negen personen) bleek na enkele jaren de belangstelling voor dit soort jeugdwerk derma te groot, dat twee ploegen gefor meerd konden worden. Middel burg was de eerste gemeente in Zeeland met een jeugdkorps. In middels zijn in andere plaatsen in onze provincie. Temeuzen en Vlissingen ook dergelijke korpsen opgericht, respectievelijk in op richting. Doel Het doel van de jeugdbrandweer is het brandweerminded maken van de jeugd door hen vertrouwd te maken met de vele facetten van een brandweerorganisatie op het gebied van het voorkomen en blussen van brand. De theoreti sche en praktische opleiding wordt verzorgd door zeven in structeurs, leden van de vrijwilli ge brandweer. Nieuwe leden welkom Nu één ploeg is 'afgezwaaid' kan weer gestart worden niet een nieuw te formeren ploeg vAn jon gens van ongeveer 12 jaarr. Jon gens die belangstelling hebben om toe te treden als lid van de jeugdbrandweer kunnen zich aan melden aan de A. J. W. Mathijs sen brandweerkazerne, Looieres- singel 6 te Middelburg. De heer H. Gillissen (pvda) is op donderdag 9 november jongstleden ge kozen tot wethouder van Middelburg. Als zodanig volgde hij de heer mr. J. J. van der Weel op. In verband met deze wijziging zijn ook enkele veran deringen aangebracht in de portefeuil leverdeling. Of zo u wilt de taakverde ling binnen het college van burge meester en wethouders. De heer Gil lissen heeft van zijn voorganger de gemeentebedrijven 'overgenomen.' De culturele zaken zullen behartigd wor den door wethouder Hubregtsc. Deze heeft de personeelszaken 'overgedaan' aan de heer Gillissen. De lieer Gillis sen krijgt verder tot zijn werkgebied jeugdzaken en recreatie-aangelegenhe den, die behoorden tot de portefeuille van de burgemeester. De nieuwe taak verdeling is thans als volgt: Drs. P. A. Wolters: politie, brandweer, bescherming bevolking, economische zaken, dubbelstad, ruimtelijke orde ning (structuurplan) en sportzaken. W. P. J. Baars: ruimtelijke ordening (bestemmingsplannen), openbare wer ken, volkshuisvesting, reinigingsdienst, ontsmettingsdienst en grondbedrijf. M. A. L. Hubregtse: onderwijs, finan ciën (waaronder middel- en lange- termijnplanning), culturele zaken. Drs. M. Beinema: sociale zaken, volks gezondheid, milieuhygiëne. H. Gillissen: gemeentebedrijven, slacht huis, jeugdzaken, recreatie-aangele genheden en personeelszaken. Zes leden van het Middelburgse politiekorps zijn onlangs geslaagd voor het politie talendiploma En gels. De opleiding voor dit diplo ma is er met name op gericht de politie-ambtenaren in staat te stellen op vlotte wijze de vele buitenlandse toeristen die onze stad in de zomer bezoeken te woord te staan. De geslaagden zijn: mejuffrouw J. B. den Butter en de heren C. Biezeveld, T. Fraanje, M. Ligtendag, J. F. A. C. M. van der Made en J. J. Ruijs- sen. Het totaal aantal bezitters van politie talendiploma's is hiermede gestegen tot 22. Vijftien voor Engels, vier voor Frans en drie voor Duits. Een nieuwe opleiding ligt al in het verschiet want di verse leden van het korps hebben zich al aangemeld voor een vol gende cursus. De volgende twee bestemmings plannen zijn onherroepelijk ge worden, dat wil zeggen dat zij alle wettelijke procedures hebben doorlopen. Er kan dus geen be zwaar of beroep meer tegen aan getekend worden. Het betreft het Bestemmingsplan Klarenbeek IIA en het bestemmingsplan Toorenvliedt. Beide plannen liggen met de daarbij behorende toelichtingen voor een ieder ter inzage op het stadhuis (kamer 15). Overigens: alle andere bestem mingsplannen liggen ook voor een ieder ter inzage. De raadscommissie van voorbereiding voor de ruimtelijke ordening komt op dinsdag 28 november aanstaande om 19.30 uur in openbare vergadering bij een. Plaats: stadhuis (ingang Lange Noordstraat). Agenda: 1 opening 2 verslag vorige vergadering 3 ontwerp-plan Sprencklaan 4 wijziging plan-Griffioen II (bunga- lowbouw langs Laurens Stommes- weg) 5 bezwaren tegen plan-Prinsenhove 6 tracé Dammenweg 7 overzicht van in voorbereiding zijn de plannen 8 rondvraag Een ieder kan deze vergadering bijwo nen. U gaat woensdag toch ook stem men? Komt u woensdagavond ook naar het stadhuis? Sint zaterdag in Middelburg Het St Nicolaas-Comité, dat o.m. financiële steun ontvangt van de Vereniging 'Handelsbe lang', de Chr. Ondernemers ver. afd. Middelburg, de R-K Onder nemers ver. en de Kon. Ver. 'Uit het volk - voor het volk' bene vens het bedrijfsleven, dat hier voor bijdragen beschikbaar stelt, organiseert op zaterdag 25 november a.s. weer een feeste lijke intocht en officiële ont vangst van St Nicolaas in de Zeeuwse hoofdstad. St. Nicolaas, vergezeld van vele zwar te pieten te voet en te paard, arri veert per boot om kwart voor 2 bij de gedenknaald aan de Beatrixbrug. Daar zal det St. Nicolaas-commité ter begroeting aanwezig zijn, terwijl de muziekvereniging 'Onda' toepasselijke muziek zal laten horen. Na aankomst van St. Nicolaas en zijn gevolg, wordt een rijtoer door de stad gehouden, waarbij de Sint te paard is gezeten, terwijl de zwarte pieten hem gedeeltelijk te paard en anderen te voet vergezellen. De stoet bestaat onder meer uit het trompetter- ep pij percorps 'Juliana', het jeugdkorps van 'Juliana' 'Jan Willem Friso' en de drumband van MTV '69 met St. Nico laas en zijn gevolg. De route is als volgt: Rouaanse Kaai, Bierkaai, Londense Kaai, Segeerstraat, Hofplein, Korte Noordstraat, Noord poortstraat, Gasthuis, waarin via Klein Vlaanderen wordt omgekeerd, Noord poortstraat, Korte Noordstraat, Lan ge Noordstraat, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, Achter te Houttuinen, Langeviele, Pottenmarkt, Plein 1940, Zusterstraat, Gravenstraat, Markt. Op het Noordpoort-plein zal halt wor den gehouden voor het ziekenhuis. St Nicolaas en zijn gevolg zullen dan offi cieel door het gemeentebestuur ten stadhuize worden ontvangen. De mu ziekvereniging 'Onda' zal in die tussen tijd op de markt St. Nicolaasversjes ten gehore brengen. De van de pui van het stadhuis of bij slecht weer in de hal te houden toespraken, zullen door middel van luidsprekers over het gehele Marktterrein te volgen zijn. Te ongeveer half vier vertrekt de stoet weer van de Markt langs de volgende route: Markt, Lange Delft, Segeer straat, Houtkaai, Stationsstraat, Lo- kade, waar de stoet wordt ontbonden. Een opvallend gevaarte trok maandag jongstleden door de Walcherse hoofd stad: een vrachtauto met daarop een enorm biervat, opgesierd met de kop van een bok. Een en ander was be doeld als reclamestunt voor bokbier dat In deze tijd van het jaar weer volop te krijgen is. De wagen deed op zijn route door Middelburg een groot aantal slijterijen aan, en ondervond onderweg hier en daar nogal wat belangstelling. Op de foto: De 'bok- kewagen' op het Damplein in Mid delburg.

de Faam | 1972 | | pagina 3