Bijna 40 jaar politiedienst I IS DIT UW KIND? I Schouwburgnieuws 1 3 Weekenddiensten i DE FAAM TER INZAGE VERNIELINGEN AAN SCHOLEN NIEUWS UIT POELENDAELE GECOMBINEERDE SCHOOL FIETSEN OP HET ABDIJPLEIN OPROEPINGEN. VERKIEZINGEN VERKEERS MAATREGELEN ENNE Oorlogsjaren Op het nippertje VERKOOPDAG IN BACHTEN POORTE GEVONDEN VOORWERPEN DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 en Eric Schneider. Regie Ton Lutz. Losse kaarten zijn telefonisch te be stellen op donderdag 9 november en op vrijdag 10 november 1972 van 14.00-16.00 uur op telefoonnummer 2715. ZONDAG 12 NOVEMBER (1130 uur). Koffieconcert door het ensemble Ton Hartsuiker met Ton Hartsuiker, pia no, Inge Fröhlich, alt-mezzo, Jacques de Hartog, viool en Bas de Jong, klarinet. Kaarten vanaf 11.00 uur aan de Schouwburg 3,met koffie). Burgemeester drs. P. A. YVolters van Middelburg heeft afgelopen zaterdag met een aftrap voor een zaalvoetbalwedstrijd, waarin hij zelf meespeelde, de ballonhal aan de Breeweg te Middelburg officieel geopend. Het was een vrij kalme opening die be stond uit een toespraakje van de burgemeester en de aftrap. De hal is dus nu in ge bruik. Gedurende 55 uur per week is deze nieuwe sportaccommodatie al bezet. Of er ook behoefte aan bestond. Gebruikers zijn: scholen voor voortgezet onderwijs 25 uur, korfbalvereniging 'Swift' 12 uur. personeelsvereniging 'Pecliiney' lVa uur, badminton club 'Avanti' 4 uur, Tennis door particulieren en de Ned. Vereniging van Huisvrouwen 12V4 uur per week. Alle weekenden in januari 1973 zal er zaalhockey gespeeld worden met een totaal van 7 uur per weekend. BOUWVERORDENING. Op 9 november aanstaande treedt de gewijzigde bouwverordening in wer king. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de gewijzigde verordening goedgekeurd. De verordening en de wijziging van de 'nadere regelen' lig gen gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage op de afdeling Alge mene Zaken (kamer 15) van het stad huis. WIJZIGING PLAN De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten te verklaren, dat een wijziging van het bestemmingsplan wordt voorbereid voor: a. het gebied globaal begrensd door de Vrijlandstraat, de Roozenburglaan, Buitenhove en de Overloper, gele gen in het plan Dauwendaele I B; b. het gebied gelegen tussen de Schroeweg en de Westmede in het plan Dauwendaele IB; c. een gebied opgenomen in de be stemmingsplannen Lange Gee re fa se 1, 2 en 3. SPUISTRAAT/SPANJAARDSTRAAT. Op 23 oktober 1972 stelde de raad vast het bestemmingsplan Spu'i- straat/Spanjaardstiraat en omgeving. Bij die vaststelling zijn in het ont werpplan geen wijzigingen aange bracht. zodat alleen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, binnen een maand na 3 november 1972 bij gedeputeerde staten van Zeeland tegen het bestem mingsplan bezwaren kunnen indie nen. NIEUWLAND-KOM Eveneens op 23 oktober 1972 stelde de raad het bestemmingsplan Nieuw- 1 and-Kom vast. Tegen het ontwerp van het plan zijn bij de gemeenteraad geen bezwaren ingediend, doch wel zijn bij de vaststelling van het plan ln ontwerp wijzigingen aangebracht. Daarom zijn slechts zij, die bezwaren hebben tegen de wijzigingen, bevoegd deze bij gedeputeerde staten van Zee land in te dienen. Ter inzage tot en met 2 december aanstaande. TER HOOGE. De Middelburgse gemeenteraad heeft op 23 oktober jongstleden besloten te verklaren, dat voor de omgeving van het landgoed Ter Hooge een herzie ning van het bestemmingsplan wordt voorbereid. Alle plannen en stukken bevinden zich op kamer 15 van het stadhuis (ingang Lange Noord straat). in Middelburg zijn komen wonen lig gen de zaken iets anders. Zij krijgen hun oproeping nog van de gemeente waar zij op de 17e oktober 1972, de dag van de kandidaatsstelling, woon den. Willen zij hun stem in hun nieuwe woonplaats (in dit geval Mid delburg) uitbrengen dan kunnen zij zich vóór 15 november aanstaande tot de afdeling bevolking van het Middel burgse stadhuis wenden om die zaak in orde te maken. Mocht u als inwoner van de gemeente Middelburg, ie hier al langer dan sinds 17 oktober woont geen kaart hebben gekregen, dan verzoeken wij u vriendelijk even kontakt op te nemen met de afdeling bevolking van het stadhuis tel. 6251. Openingstijden da gelijks van 8.00-12.00 uur. AFMETINGEN De hal is 27 meter breed, 55 meter lang en 13 meter hoog. De volgende speelvelden kunnen er in uitgezet wor den: twee tennisvelden, negen bad- mintonvelden, vier volleybalvelden, een basketbalveld, een veld voor zaal handbal, een veld voor microkorfbal, een veld voor zaalhockey en een veld voor zaalvoetbal. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Het was sedert 1967 verboden op de Pottenmarkt en op de Varkensmarkt in de aangeduide parkeervakken lan ger dan 1 uur te parkeren. De situa ties ter plaatse zijn nogal gewijzigd. Op de Pottenmarkt zijn parkeerme- ters verschenen en het parkeren op de Varkensmarkt is niet meer moge lijk, omdat daar bloembakken zijn geplaatst (overigens tussen de bloem bakken staan nogal eens auto's). De in 1967 genomen besluiten worden nu ingetrokken. Binnen 30 dagen na 25 oktober 1972 kan iedere belanghebben de beroep instellen bij de kroon tegen de genomen maatregelen. Het beroep schrift moet worden ingediend bij de commissaris van de Koningin in Zee land te Middelburg. Dc laatste tijd ziet men rond scholen en schoolpleinen deugde lijke afzettingen verrijzen. Een wat naar gezicht. Wat zou er prettiger zijn, dat de schoolplei nen, die met gemeenschapsgelden zijn aangelegd ook buiten de schooluren door kinderen ge bruikt zouden kunnen worden. Het schijnt echter niet mogelijk te zijn. VERNIELINGEN Een dezer dagen belde een mede burger, die een functie in een bestuur van een schoolvereniging bekleedt ons op. Op een plat dak van een school in de Magistraat- wijk was driftig gelopen. Diverse pijpen waren omgetrapt. Schade 600,-. Verder was er onder een raam een vuurtje gestookt. Ge volg: een kapot raam. Jammer dat het geld dat voor herstel van vernielingen moet worden uitge geven niet beter besteed kan wor den. Een dringend beroep op de ouders lijkt ons op zijn plaats. Leert uw kinderen a.u.b. zuinig te zijn op eigendommen van ande ren. Diplomazwemmen. Niet minder dan 118 A en B-diploma's konden afgelopen zaterdag worden uitgereikt aan geslaagde kandidaten. Om precies te zijn: 70 A-diploma's en 48 B-diploma's. Twee kandidaten moe ten het nog een keer proberen. Zater dag 11 november aanstaande om 13.00 uur kan er proef gezwommen voor de diploma's E en F, terwijl op diezelfde dag om 15.00 uur 'afgezwommen' wordt voor de diploma's C en D, waarvoor zich respectievelijk 37 en 10 kandidaten hebben aangemeld. Op de hoek van de Dauwendaelse- straat en de Kruitmolenlaan (aan het eind van de Segeersweg voor diege nen, die in Dauwendaele niet zo be kend zijn) staat het eerste gecombi neerde schoolgebouw van Middelburg. Een kleuterschool en een lagere school zijn in dat gebouw dus onder één dank ondergebracht. Die gecombi neerde school maakt het mogelijk, dat de kinderen vrijwel 'ongemerkt' van de kleuterschool overgaan naar de basisschool. In dit geval gaat het om een gemeen telijke kleuterschool, een openbare school dus, met de naam 'De Eutebeu- ters' en om een openbare lagere school 'De Rosenburch' (rijksleer school). Om de goede samenwerking te benadrukken worden de twee scho len gelijktijdig officieel geopend. De heer M. A. L. Hubregtse, wethouder van onder andere onderwijs opent 'De Eutebeuters' en de heer M. A. Hage, direkteur van de Rijks Pedagogische Akademie opent 'De 15 novem- Dat gebeurt op woensdag 15 novem ber aanstaande om 14.30 uur. Resultaten diploma-zwemmen. Tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad over de begroting 1973 bracht het raadslid de heer Gil lissen nog enkele interessante cijfers met betrekking tot het diploma-zwem men in Poelendaele naar voren. Van de totaal in Zeeland behaalde KNZB- diploma's werd 25 pet in Middelburg uitgereikt. In de kring Zeeland van de KNZB werd gemiddeld 6,54 pet van de examenkandidaten afgewezen. In Middelburg bedroeg dit percentage slechts 1,7 pet. Van diverse kanten werden wij gewezen op de onjuiste berichtge ving over het fietsen op het Ab dijplein. Excuus. Wij hebben u inderdaad verkeerd ingelicht. Mis schien was de wens de vader van de gedachte. Een lezer van de Faam-rubriek belde op en zei: „Ik ben het helemaal met je eens, maar zoals je het nu schrijft is het niet overeenkom stig de geplaatste verkeersbor den". Vanaf de Balans mag men dus wel met de fiets het Abdij plein oprijden. Door de poort aan de Koorkerkhofzijde mag men echter niet fietsend het plein op rijden. Daar dient men af te stappen. Hopelijk is de zaak hier mede rechtgezet. Abonnementen. Een vriendelijk verzoek aan degenen, die abonnementen nemen. Wilt u de abonnementen afhalen op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tussen 8.30 en 16.00 uur? En op woensdag van 8.30-13.00 uur? U vermijdt dan de bezoekerspiek, zodat lange wachttij den bij de zwembadkassa voorkomen kunnen worden. Op zaterdag en zon dag kunnen dus geen abonnementen worden afgehaald. Deze week heeft de afdeling bevolking van het stadhuis de uitnodigingen voor de op 29 november aanstaande te houden verkiezingen verzonden. Wie op 29 november 1972 18 jaar is of wordt moet zo'n invitatie deze week in de bus krijgen. Voor degenen, die na 17 oktober 1972 VRIJDAG 10 NOVEMBER (20.00 UUR) 'Drie gezusters' van Anton P. Tsje- chow door het Zuidelijk Toneel Globe. Met onder andere Annet Nieuwenhuy- zen, Ann Hasekamp, Femke Boersma Op 25 oktober 1972 is officieel ter openbare kennis gebracht dat enkele verkeersmaatregelen zijn getroffen. Het gaat om de volgende. U zet toch ook dc motor van uw auto af als u voor een gesloten brug of overweg moet wachten? Eind deze maand zit het erop voor opperwachtmeester H. de Kok uit Domburg. Hij sluit dan 'n periode af van 38 jaar politie werk, eerst bij de koninklijke marechaussee, later bij de rijks politie als postcommandant Domburg. De heer De Kok, die vorige week 60 jaar werd, geeft er zeer bescheiden de voor keur aan één en ander geruis loos te laten verlopen en zo vlug mogelijk zijn intrek te nemen in zijn nieuw huis in het Domburg- se uitbreidingsplan 'Prinsen park'. De politionele loopbaan van 'opper' De Kok begon op 5 april 1934 toen hij werd goedgekeurd voor de konink lijke marechaussee. Voordien was hij als landbouwersknecht in militaire dienst gekomen, waar hij het weldra tot korporaal I bracht en afzwaaide als telefonist-seiner van het 14e reg. infanterie. Zijn luitenant bracht hem op het idee het bij de marechaussee te proberen omdat daar meer toe komst in zat dan thuis in Borssele 'achter de ploeg'. De heer De Kok kreeg zijn opleiding in Apeldoorn en stond daar onder bevel van kapitein Van Everdingen. „Het was daar be hoorlijk zwaar", vertelt de heer De Kok die nog verschillende boekjes en schriften met tentamens uit die tijd heeft bewaard, „we moesten, geloof ik, om half zes opstaan, een uur poetsen, later ook zwemmen in het Sportfondsenbad. Daarna werd er ge geten- Dan volgde een hele dag met allerlei theoretische vakken; straf recht, strafvordering, algemene ont wikkeling etc. Natuurlijk hadden we ock stalwacht en 's-avonds verplichte studie. Als je goede cijfers voor je tentamens kreeg, werd je daarvan vrijgesteld." Aan het eind van de op leiding won de heer De Kok één van de drie prijzen die voor de beste kandidaten beschikbaar waren: een wetboek van strafrecht. Na de oplei ding kwam de heer De Kok in Roosen daal terecht bij de le divisie. Hij deed regelmatig dienst aan de grens bij Putte, dat was in december '34. „We zaten aan de grens vanwege de smokkel en ook deden we nogal eens zigeunerdiensten". In maart '38 werd marechaussee De Kok overgeplaatst naar Westkapelle, waar hij in de ka zerne kwam- In september '38 kwam de verscherpte grensbewaking en tot januari '39 werkte de heer De Kok in Axel. Daarna keerde hij naar Westka pelle terug en bleef daar tot juni- Vanuit Westkapelle moest hij naar Sluiskil waar hij tot 8 april '40 dienst deed. „Toen waren m'n zes jaar om", vertelt de heer De Kok „en moest ik wat anders. Kort daarop bereikte mij echter het verzoek van jhr. De Casembroot, toen burgemeester, of ik iets voelde voor gemeenteveldwachter in Westkapelle. Nou, dat zag ik wel zitten en toen op 29 april een huisje aan de voet' van de vuurtoren in gereedheid was gebracht zijn mijn vrouw en ik daar gaan wonen"- Gedurende de oorlogsjaren stond De Kok in Westkapelle. Hij diende onder twee 'foute burgemeesters' maar wist door behendig manoeuvreren narighe den voor de bevolking te voorkomen. Net als voor veel anderen zette de ellende pas goed door na dolle dins dag, toen op 3 oktober Westkapelle voor het eerst werd gebombardeerd. Er vielen 157 doden. Op 17 oktober werd de dijk voor de tweede keer gebombardeerd om het stroomgat te verbreden. Voor het bombardement van 3 oktober had de heer De Kok zijn vrouw en dochtertje naar Oostka- pelle gebracht, waar ze onderdak von den bij de familie Walraven. „Het ergste wat er moest gebeuren", aldus de heer De Kok „was het aanzeggen dat mensen moesten vertrekken uit Westkapelle. Vooral voor oude men sen was dat een bijna onoverkomelij ke moeilijkheid. Toen na de landing van de geallieerden op 1 en 2 novem ber er weer Westkapelaars in hun dorp terugkeerden, moest ik ze eigen lijk wegsturen, maar dat kon ik niet over m'n hart verkrijgen, dus zag ik ze maar niet...!" In februari 1945 trok de familie De Kok naar Dombur en nam daar haar intrek in 'Loverendaele', waar ook de gezinnen van drie schoolhoof den, de gemeentesecretaris en de mole naar in woonden. „Er zaten daar ontzettend veel muizen", weet De Kok te vertellen, „dat kon ook niet anders, want in de hal lag graan opgeslagen- Er werden soms wel tien muizen per avond gevangen"." Hij vertelt ook dat koningin Wilhelmina bij haar eerste bezoek aan het getroffen Westkapelle, waar de heer De Kok haar ontving, op het nippertje aan de dood ontsnap te. Het wielspoor van de auto waarin de koningin zat liep zo bleek later op twintig centimeter langs een tankmijn...". In 1946 werd het korps rijkspolitie opgericht en van '45 tot '48 was de heer De Kok postcommandant van de groep Domburg. Later werd de groep verplaatst naar Westkapelle, maar De Kok bleef op Domburg, in verband met de gezondheid van zijn vrouw. In de jaren vijftig en zestig maakte de heer De Kok de opgang van het toerisme mee. Veel toeristen uit bin nen- en buitenland heeft hij met raad en daad bijgestaan. Volgens de heer De Kok is het altijd vrij rustig ge weest: nooit geen ernstige misdaden. Wanneer er iets gebeurde bleef het bij een klein vergrijp. Ook verkeersonge lukken liepen meestal wel los- Slechts 1 dodelijk ongeval staat er in de rapporten van de heer De Kok ver meld. Af en toe verdween er wel eens iemand in de cel in de kerktoren. Dat waren personen die overduidelijk in kejnelijke staat waren en lastig wer den. Wat de heer De Kok wel opvalt, is het feit dat er tussen '55 en '60 meer moeilijkheden met jongeren waren dan nu. „Neem nu bijvoorbeeld deze zomer", aldus opper De Kok „geen enkele klacht. Het enige dat eigenlijk nog zou moeten is het buiten de bebouwde kom onderbrengen van spe cifieke nachtclubs en nachtbars. Zoals recentelijk is Westkapelle is gebeurd". Voor de horecamensen heeft de heer De Kok overigens niets dan lof: „We hebben altijd prettig kunnen samen werken". Ook met de burgerij in Domburg en zijn vroegere standplaats Westkapelle, heeft De Kok zelden moeilijkheden gehad, of het moest met wat baldadigheden van wat opge schoten jongelui zijn. Enfin, nu krijgt de heer De Kok dan eindelijk tijd om zich volledig aan zijn liefhebberijen tuinieren en ge nieten van de natuur te wijden- Hij en zijn vrouw waren eerst van plan om een huisje in Borssele te betrek ken de moeders van de heer en mevrouw De Kok wonen daar nog maar gezien de industriële ontwikke lingen hebben ze het toch maar op Domburg gehouden. Donderdag 16 november a.s. zal in de grote zaal van het diensten centrum 'Bachten Poorte' te Sou burg, een verkoopdag worden ge houden. De voorzitter van het diensten centrum, de heer J. W. Weug, zal 's morgens om 10.30 uur de ope ning verrichten. Ieder is van har te welkom. Verkocht zullen worden tegen re delijke prijzen, allerlei door de deelnemers en deelneemsters aan de creatieve groepen van het dienstencentrum vervaardigde nuttige gebruiksvoorwerpen, zo als handwerken, mozaiek en talrij ke van pitriet gemaakte artikelen. Een uitgezochte gelegenheid om ook ter gelegenheid van de aan staande Sint-Nicolaas iets fraais en exclusiefs te kopen. De op brengst van de verkoop zal wor den bestemd voor het aanschaf fen van een elektronisch orgel in Bachten Poorte, waaraan voor onze bejaarden behoefte bestaat. HULPCENTRUM: 01100-4444. 11 en 12 NOVEMBER 1972 Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmnummer 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01184-3515 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiim Artsen: Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg: zaterdag 0-24 uur: J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 01180-4305. Zondag 0-24 uur: Dr. Delfos, Rouaanse Kaai 47, tel. 2637. Middelburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. E. Jansen- Schrama) zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: N. Kapteijn, Diezestraat 47, Souburg, tel. 01183-2206. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: H. Prima, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-282. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se rooskerke: A. C. Kousemaker, Torer straat 46, Serooskerke, tel. 01189-1212. Dierenarts: I. C. Klok, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Tandarts: A. H. Oort, Togagolaan 6, Vlissingen tel. 01184-4390. Apotheken: Middelburg: vrijdag 10 november tot vrijdag 17 november: L. v. d. Boogert, Korte Delft 12, Middelburg. Vlissingen: vrijdag 10 november tot 17 november: J. H. Tan-Meijer, Schel- destraat 26, Vlissingen, tel. 01184-2025. Wijkverpleegsters: Middelburg en Nieuw- en St. Joos- land: zr. A. Jasperse, Nassaulaan 169, Middelburg, tel. 01180-2919. Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolder, Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zr. v. d. Slikke, Oude Domburgseweg 22, Oostkapelle, tel. 01188-1472. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis Souburg en Ritthem: W. Verhagen- Westerbeke, Stemerdinglaan 119, tel. 01183-1541. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: N. de Back, West straat 17, Koudekerke, tel. 01185-1318. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 9 tot en met woensdag 15 november, do. 3.26 en 15.43, vr. 4.03 en 16.20, za. 4.41 en 17.02, zo. 5.20 en 17.48, ma. 6.06 en 18.41, di. 7.02 en 19.43, wo. 8.07 en 20.51. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minuten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westka pelle. 3 3 „Snoep verstandig, eet een appel", lijkt dit meisje te wil len zeggen. De moeder van deze jeugdige propagandis te kan de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Zij ontvangt er bo vendien een waardebon van vijf gulden bij. 3 3 3 3 3 Üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimm De commissaris van gemeentepolitie te Middelburg maakt bekend dat in het tijdvak van 1-31 oktober als ge vonden voorwerpen zijn aangegeven: diverse portemonnees met en zonder inhoud; bruine portefeuille met sleu tels en rijbewijs; diverse sjaals; steek kar; blauwe overall; diverse sleutels; diverse dames- en herenpolshorloges; diverse bankbiljetten; groene plastic regenjas; geel kinderjasje; ring; rijbe wijs; babyschoentje; 2 witte sport- broeken in plastic zak; broche; aan steker; boek; autosleutel; zonnebril; tumpakje; blokfluit; diverse étuis met schrijfbenodigdheden; diverse hand schoenen; padvindersriem; plastic zak inhoudende 3 lp's en 5 singles; geruite pet; zwarte tas; borgpen met ketting; groene pukkel inhoudende bril; net met boodschappen) ceintuur; bril; bruine hond; zwart hondje; boxer; paraplu-hoes; wandelwagenzak; gou den schakelarmband; gouden medail lon; 2 paraplu's; pukkel inhoudende broodtrommel; doos met boodschap pen) bril in zwarte doos; goud ringe tje; doublé schakelarmband; paar bruine motorhandschoenen; zilver rin getje; contactsleutel en 3 zeilen (van een zeilboot). In lichtingen omtrent bovengenoemde voorwerpen zijn te verkrijgen op iedere zaterdag tussen 19.00 en 20.00 uur aan het bureau van gemeentepolitie. Achter de Houttuinen 10 te Mf Vdelburg.

de Faam | 1972 | | pagina 3