Nieuwe regeling tot bescherming huurder o i 'mS Zaterdag en zondag kijkdag in meanderflat Dauwendaele 'Uiver Interieur' toont Babyhuis 'Arco' breidde uit Weekenddiensten - modelwoning 'Open huis' bij N.V. Boone 3 Zaterdag rommelmarkt Dampl ein COMMISSIE VERGADERING NIEUWS UIT POELENDAELE CULTUREEL OUDEREN PASPOORT DE FAAM Gevarieerd HINDERWET Huren Openbare culturele raad OONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 JBelöfte maakt schuld. Vorige week kondigden wij aan wat meer aandacht te zullen besteden aan de nieuwe regeling die in het Burgerlijk Wetboek is opgenomen ten aanzien van de bescherming van de huurder van woonruimte. Deze nieuwe regeling is op 1 september jl. \an kracht geworden. Voordat wordt ingegaan op de nieuwe regeling echter eerst iets over de huurprijs en over de oude regeling. Dit om aan te geven waar de verschillen liggen. HUURPRIJS In de geliberaliseerde gebieden, waar onder de gemeente Middelburg, geldt de regeling, dat de huurprijzen van particuliere woningen, waarvoor het rijk geen jaarlijkse bijdrage meer be taalt in VRIJ OVERLEG tussen ver huurder en huurder kunnen worden vastgesteld. Zij kunnen dus een huur prijs overeenkomen, die niet aan een wettelijk maximum gebonden is. In de bestaande huurovereenkomst kan echter pas verandering komen, als huurder en verhuurder in gezamenlijk overleg tot een andere huurovereen komst besluiten. Mocht men het niet direct eens kunnen worden dan kan het oordeel van de huuradviescommis sie worden gevraagd. HOE HET WAS Hoe was het tot nu toe gesteld met de bescherming van de huurder in geliberaliseerde gebieden (dus ook Middelburg)? Daar gold krachtens de huurwet een zekere mate van bescher ming van de huurder, die men wel ontruimingsbescherming noemt. De huurder, die op aanzegging van de verhuurder het huis uit moest, had gerekend vanaf de aangezegde datum nog twee maanden de tijd. In die twee maanden hoefde hij het huis niet uit en kon hij zich tot de kanton rechter wenden met het verzoek om de termijn van ontruiming te verlen gen. Als de kantonrechter van mening was, dat de belangen van de huurder zwaarder wogen dan die van de ver huurder, verlengde hij de termijn met hoogstens één jaar. Die termijn van één jaar kon nog tweemaal met tel kens hoogstens één jaar verlengd wor den- In totaal dus drie jaar. Deze situatie is dus op 1 september jl. veranderd. De hierboven omschreven ontruimingsbescherming geldt in de geliberaliseerde gebieden alleen voor de categorie bedrijfspanden die nog onder de huurwet vallen. HOE HET IE GEWORDEN De nieuwe regeling in het burgerlijk wetboek die dus alleen geldt voor huurders van woonruimte is intus sen wet geworden. De regeling geldt ook voor de gemeente Middelburg. Hoe zit de nieuwe regeling van het burgerlijk wetboek voor woonruimte nu in elkaar? De regeling zoekt de bescherming van de huurder van woonruimte: 1. in de manier waarop de opzegging moet gebeuren; 2. in de termijnen die bij opzegging in acht moeten worden genomen; 3. in de mogelijkheid voor de huurder om bij opzegging aan de kanton rechter verlenging van de huur te vragen. Vooraf de vraag: wat is te verstaan onder woonruimte waarvoor de nieu we regeling geldt? De wet spreekt van: „Gebouwd onroe rend goed dat als een zelfstandige woning is verhuurd, of een als woning verhuurd gedeelte daarvan, alsmede de bijbehorende grond". Onder deze ruime omschrijving valt in beginsel alles wat geschikt is als woning en als zodanig' wordt ver huurd; dus ook als woning verhuurde kamers of etages. Niet onder de regeling vallen: 1. winkel woningen; in het algemeen overheerst daarbij het bedrijfsge- deelte en daarom vallen ze onder de al eerder genoemde regeling voor de bedrijfsruimten in het bur gerlijk wetboek; 2. dienstwoningen; daarmee wordt be doeld de eigenlijke dienstwoning waarin de werknemer voor de uit oefening van zijn functie verplicht is te wonen: de portierswoning bij een fabriek en de conciërgewoning; 3. woonschepen; in de praktijk wor den deze over het algemeen ook niet verhuurd, maar zijn eigendom van de bewoner; 4- woonwagens; 5- vakantie- en seizoenwoningen; de wet omschrijft dit als: „Gebruik van woonruimte dat naar zijn aard slechts van korte duur is". OPZEGGING VAN DE HUUR Bij beëindiging van huur van woon ruimte zal voortaan altijd opzegging moeten plaatsvinden. Dus ook als de huur voor een bepaalde tijd is aange gaan, moet er uitdrukkelijk opgezegd worden. i De oude regeling van het burgerlijk wetboek vereiste alleen opzegging bij (mondelinge of schriftelijke) huur voor onbepaalde tijd en bij mondelin ge huur voor bepaalde tijd. Bij huur voor bepaalde tijd die schriftelijk was aangegaan, was volgens het oude recht geen opzegging nodig. Dat moet nu dus wel gebeuren. Huur voor onbepaalde tijd moet wor den opgezegd tegen een betaaldag voor de huur. Bovenstaande voor schriften gelden zowel voor verhuur der als voor huurder. Voor beiden geldt ook dat ze op moeten zeggen bij deurwaardersexploot of bij aangete kende brief. Voor opzegging door de verhuurder geldt bovendien het volgende: hij moet op straffe van nietigheid de redenen waarom hij opzegt ver melden; hij moet de huurder wijzen op de mogelijkheid om aan de kanton rechter verlenging van de huur te vragen; hij moet de huurder er op wijzen hoe hij de verlenging kan vragen: een schriftelijk verzoek bij het kantongerecht; hij moet hem wijzen op de ter mijn voor het aanvragen van de verlenging: binnen zes weken na de opzegging. In de laatste drie gevallen is bij nalatigheid van de verhuurder de op zegging alleen ongeldig als blijkt dat de huurder door die nalatigheid is benadeeld. TERMIJNEN VOOR OPZEGGING Voor de verhuurder is de opzeggings termijn ten minste drie maanden. Voor elk jaar dat de huurder in het genot van de gehuurde woonruimte is geweest, komt daar een maand bij. In totaal kan de termijn oplopen tot maximaal zes maanden. Voor de huurder is de opzeggingster mijn gelijk aan de duur van de beta lingstermijn- Daarbij geldt echter een minimum van een maand en een maximum van drie maanden. - Het gaat hier in het algemeen om Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Vijftig van de Iweehoiulerdnegenenderlig woningen tellende meanderflat, die momen teel in Dauwendaele wordt gebouwd, zullen deze maand worden opgeleverd. Zij komen dan dus voor verhuur beschikbaar. Evenals dat het geval geweest is bij de torenflats in de Magistraatwijk organiseert de woningbouwvereniging Middelburg twee kijkdagen, tijdens welke men de woningen, die het eerste gedeelte van de slin gerflat bevat, kan gaan bekijken. Aantrekkelijk hierbij is, dat een van de woningen als modelwoning is ingericht. Men is welkom in de meanderflat op zaterdag 9 sep tember a.s. van 14.00 tot 1G.00 uur. De ingang van de flat bevindt zich bij de toegang tot Driewegenhof. Een duidelijk bord zal de bezoekers verder de weg wijzen. dwingend recht. d.w.z. er kan niet van worden afgeweken. MEERDERE GEGEVENS. Met het bovenstaande is nog niet alles over de nieuwe regeling gezegd. In de brochure van de ministeries van volkshuisvesting en justitie, waaruit wij bovenvermelde gegevens putten, wordt b.v. ook nog gesproken over het overgangsrecht, over onderhouds plichten e.d. De desbetreffende bro chure is gratis verkrijgbaar bij het stadhuis, de griffie van het kantonge recht en de huuradviescommissies. Hel comité Hartenavond organi seert op zaterdag 9 september a.s. op het Damplein voor de tweede maal een grote rommel-, ruil- en antiekmarkt. De belang stelling voor de eerste r.r.a.- markt was groot. Daarna zijn er nog velen geweest die gevraagd hebben wanneer weer een derge lijke activiteit zou worden geor ganiseerd. Behalve beroepshande laren is er ook ruimte voor een ieder die iets te ruilen, te kopen of te verkopen heeft. De gehele dag door kan men goederen bren gen die men ter plekke kan ver handelen. Kan men niet blijven, dan dient de naam en de vraag prijs opgegeven te worden aan marktbaas. Het wordt zaterdag in en rond de graanbeurs dus weer een gezellige drukte. De markt gaat rond half tien 's mor gens open. Om ongeveer vier uur, half vijf wordt er een punt achter gezet. De zogenaamde vaste commissie uit de gemeenteraad voor sociale zaken en volksgezondheid komt op maandag 11 september a.s. om 18-00 uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder M. Beinema. De agenda voor deze vergadering ziet er als volgt uit: 1. verslag vergadering 12 juni 1972; 2. verslag hoorzitting over gezond heidsnota; 3. subsidie Uitleencentrum Beeldende Kunst; 4. instelling commissie ingevolge de Algemene Bijstandswet en de Gemeen tewet; 5. wijziging verordening gevaarlijke stoffen; 6. gemeenschappelijke regeling vuilnis stor tplaaits Midden-Zeeland; 7. water verder ter tafel komt; 8. rondvraag. Zoals werd vermeld gaat het hier om een openbare vergadering die dus door een ieder bijgewoond kan wor den. De eerste diploma's na de grote va kantie zijn al weer uit het water gehaald. Afgelopen zaterdag konden 44 A-diploma's en 12 B-diploma's uit gereikt worden. Onder de nieuwe di- plomabezitters bevonden zich drie volwassenen. Omdat de regelmaat van eenmaal per maand diploma-zwem men weer wordt opgenomen kunnen wij nu al berichten, dat op 30 septem ber a.s. weer proef gezwommen kan worden voor de diploma's A en B en wel om half twee in het overdekte bad. Een week later wordt dan voor de diploma's gezwommen, dus op 7 oktober a s. om 15.00 uur. Dat proefzwemmen is niet alleen voor degenen die lessen volgen. Het is juist voor diegenen, die hoewel zij geen lessen volgen toch al zover zijn, dat zij een diploma kunnen behalen. DRUKKE DAG 'Poelendaele beleefde op 30 augustus een topdag. Toen werden niet minder dan 2036 baden genomen. Niet alleen in het zwembad in München worden dus records geboekt, maar ook in het Middelburgse zwembad. Voor de goe de orde delen wij tot slot nog even mede. dat het open bad de gehele maand september nog geopend blijft. Ook het overdekte bad is geopend, zodat men kiezen kan. Aan de buitenkant komt dat wellicht nog niet zo duidelijk naar voren, maar de slingerflat heeft velerlei ver rassingen in petto. Het begint eigen lijk al bij de toegang. Men komt op een verhoogd (op de garages) voet pad via welk men een eind kan wan delen. De losstaande trap geeft bij die toegang aan de zijde van Driewegen- hof ook een beeld dat anders is dan anders. Binnen moet de gevarieerd heid ook groot zijn. De in totaal 239 woningen, waarvan er nu dus vijftig bijna klaar zijn, zijn onder te verde len in niet minder dan 11 typen. Er zijn eenkamerwoningen, tweekamer woningen, driekamerwoningen, vierka- merwoningen en vijfkamerwoningen. Onderling zijn er dan nog varianten. Zoals bekend heeft deze flat het pre dikaat 'experiment' gekregen door o.a. de woonvorm en de relatie tussen GORTSTRAAT De Zeeuwse Motoren Revisie NV heeft een aanvraag ingediend om een nieuwe, de gehele inrichting omvatten de, hinderwetsvergunning voor een herstelinrichting van motoren waarin 28 elektromotoren met een gezamen lijk vermogen van plm. 63 pk gebezigd zullen worden. De inrichting is geves tigd aan de Gortstraat no. 50. Schrif telijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, kan een ieder tot 14 september a.s- indie nen bij burgemeester en wethouders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij ge machtigde inbrengen op een openbare bijeenkomst, die gehouden zal worden op 21 september a.s. om 16.30 uur in het stadhuis- De aandacht wordt er op gevestigd, dal inwoners van de gemeente Middelburg later slechts dan in beroep kunnen komen wanneer zij in persoon of bij gemachtigde op de openbare bijeenkomst zijn versche nen. Zij, die niet in de gemeente wonen, kunnen om van hun beroeps- recht gebruik te kunnen maken, vol staan met het tijdig indienen van een bezwaarschrift. Deze aanvraag met bijlagen en eventueel binnengekomen bezwaarschriften, liggen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van bet stadhuis (Kamer 15). woning, woongebouw en woonomge ving. De huren van de woningen zullen variëren van 216 tot 346 per maand exclusief gas, water en elektri citeit, doch inclusief serviekosten. Ar chitect is het Architectenbureau Berg hoef, Hondius en Lamers uit Aals meer, de bouwer is het Bouwbedrijf 'De Delta' en de opdracht werd, zoals vermeld, gegeven door de Woning bouwvereniging Middelburg. Voor de goede orde wijzen wij er nog even op, dat zaterdag en zondag een ieder welkom is om te kijken. Middelburg is volgens 'De He raut' 't contactblad van bet Dien stencentrum 'Het Schuttershof' de enige gemeente in Zeeland waar bet C.O.P., liet Cultureel Ouderen Paspoort bestaat. Met dat paspoort kunnen medebur gers van 65 jaar en ouder tegen gereduceerde prijzen voorstellin gen in de Schouwburg en de concertzaal bezoeken, terwijl men ook bij museumbezoek aanzienlij ke voordelen geniet. Er zijn op dit moment ongeveer 200 C.O.P.'s in omloop. De mensen die nu in het bezit zijn van een C-O.P. behoeven dit niet te laten verlen gen. Het paspoort blijft tot een nader te bepalen tijdstip geldig. Voor degenene die nog geen pas poort hebben is er gelegenheid er een te bekomen. Daarvoor kan men iedere woensdagmorgen van 11.00 uur tot half twaalf terecht in liet Dienstencentrum 'Het Schuttershof' in de Schuttershof- straat. liet kost ƒ3,50 en is voorlopig onbeperkt geldig. Een pasfoto moet worden mee gebracht. Iedere inwoner van de gemeente Middelburg van 65 jaar en ouder kan een C.O.P. verkrij gen. ng De Kulturele Raad Middelburg komt op dinsdag 12 september om vier uui- 's middags voor de eerste maal in openbare vergadering bijeen. De ver gadering wordt gehouden in de kamer van burgemeester en wethouders van hel stadhuis, ingang Lange Noord- straat. Een ieder die deze vergadering wenst bij te wonen is welkom. lUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll '- W" EN 10 SEPTEMBER 1972 O L( 1 I UW IMHU De meubels van de woninginrichting 'Uiver Interieur' uil de Korte Delft in Middelburg; van de beer A. Boogaard zijn sinds kort te bezichtigen in een modelwoning. De woning staat in de Generaal Eisenhowerlaan 40 van bet plan Klarenbeek in Middelburg. Het makelaarskantoor Hopman beeft het huis beschikbaar gesteld. De heer Boogaard liep al geruime tijd met liet idee rond om een modelwoning in te richten maar kon niets geschikts vin den tot hij in contact kwam met liet makelaarskantoor Hopman. Zaterdag 26 augustus werd de woning geopend voor bezoekers. Het hele huis is ingericht in een oude, eerlijke stijl. Een bewijs van de degelijkheid van het interieur is misschien het feit, dat het tafelblad 7 cm dik is. In het salongedeelte staat een even massief bankstel. De tafel die hierbij hoort is even zwaar, zo niet zwaarder dan de eettafel. De salontafel bestaat uit vier enorme poten die vanuit het midden schuin naar buiten lopen en een rond tafelblad. Al het eikehout is geloogd, dat wil zeggen dat het hout een bad heeft gekregen waardoor het niet meer verkleurt. Dit heeft het voordeel dat men beschadigingen kan wegschu ren zonder dat het hout op de plaats waar geschuurd is, een andere kleur krijgt. Het slaapkamerinterieur is in dezelfde stijl, weliswaar niet van eikehout, maar doet even degelijk en massief aan. Bezoekers kunnen op de openings tijden frank en vrij door de woning lopen, zitten, kijken, alles wat men maar wil. De tijden dat de modelwoning ge opend is, zijn 's woensdags van 14 tot 20 uur, vrijdags van 11 tot 20 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. Voor het plaatsen van de koelkast, het gasfor nuis en de wasautomaat heeft de firma Gelok uit de Noordpoortstraat in Middelburg gezorgd. De firma Rie- mens van het bloemenhuis 'Orchidee' verleende zijn medewerking door het plaatsen van bloemen en planten en de firma Markies uit Vlissingen, Mid delburg en Temeuzen zorgde voor een passende verlichting. Vorige week woensdagmiddag werd in de Langeviele in Middelburg het babyhuis 'Arco' van de heer en me vrouw Kotkamp heropend na het ge reedkomen van een nieuw gedeelte van de zaak. De opening ging gepaard met een bescheiden plechtigheid die bijge woond werd door enkele genodigden. Precies om twee uur werd, na een korte toespraak van de heer J. Kot- kamp, een lint dat vastgehouden werd door twee kinderen, doorgeknipt en waarmee de toegang tot het nieuwe gedeelte vrij was. De zaak is uitge breid met een ruimte van 80 vierkan te meter en beslaat nu een oppervlak te van 150 vierkante meter. Wanneer men door de winkel loopt blijkt dat uitbreiding wel noodzakelijk was om dat nu, na de verbouwing, er nog geen ruimte teveel is. 'Arco' verkoopt alles voor kinderen van 0 tot 4 jaar, kinderwagens, kleertjes, boxen, kinder stoeltjes, speelgoed, alles wat men maar kan bedenken voor kinderen tot vier jaar. De zaak bestaat zes jaar, drie jaar met de heer en mevrouw Kotkamp als eigenaars. Mevrouw Kot- kamp staat weliswaar al zes jaar in de winkel maar de eerste drie jaar was zij filiaalhoudster. Na deze drie jaar verwisselde de zaak van eige naar. De oude bezitters van 'Arco' kwamen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, maar vonden de afstand te groot worden. Zodoende hebben Kotkamps hun. schouders onder het bedrijf gezet en dit resulteerde in een snelle groei, zo snel dat na drie jaar uitbreiding noodzakelijk werd. Nu. na de herope ning, denkt men voorlopig wel vooruit te kunnen met de nieuw verkregen ruimte. Donderdagmiddag om half vier werd in Middelburg aan de Korendijk 20 het informatiecentrum van de Bouw- materialenhandel NV Boone feestelijk geopend. De wethouder P. J. Baars stak na een korte toespraak de open haard aan, waarna het informatiecen trum opengesteld werd voor bezoe kers. In zijn toespraak zei de wethou der onder anderen zeer dankbaar te zijn voor de uitnodiging die hij had mogen ontvangen van de NV Boone, daar het openen van zulk een groot bedrijf toch wel een hele eer is voor een 'doodgewoon wethoudertje'. In het nieuwe informatiecentrum kan iedereen die interesse heeft in materi alen voor de afbouw van huizen ko men rondneuzen. Hij krijgt dan tekst en uitleg van alles wat hij maar wil. Het is namelijk de bedoeling van de NV Boone nu ook aan particulieren te gaan verkopen en door middel van het 'open huis' de mensen te kunnen informeren over allerhande bouwma terialen. De NV Boone is gevestigd in maar liefst vier historische panden die naast elkaar aan de Kinderdijk staan. Volgens wethouder Baars behoren de gevels van de panden tot de mooiste van Middelburg. Het huis waar de nieuwe toonzaal is ingericht is al meer dan 100 jaar het eigendom van de familie Tavenier. Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE Bij ongevallen telefoon 01184-3515 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: zaterdag 0-24 uur. M. Reij- erse, Seisweg 29, tel. 01180-3456. zondag 0-24 uur: A. W. Boerwinkel, Noordweg 214, tel. 01180-2460. Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur en 17.30-18 00 uur. Mid delburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama) zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid. Souburg, Arnemuiden. Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: M L. v. d. Moer, Stationsplein 1, Arne muiden, tel- 01182-1308. Westkapelle, Zoutelande en Koudeker- ke: dr. Berghauser-Pont, De Casem- brootstraat 24, Westkapelle. tel. 01187- 234- Domburg: F. G. Vaandrager, West straat 7, Domburg, tel. 01188-1271 Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: J. P. Bekker, Dorpstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenarts: J. Hofijzer, Nw. en St-Joosland, tel- 01180-3118 Consult alleen na telefonische sfspraak. Tandarts: A. H. Oort, Tobagolaan 6, Vlissingen, tel. 01184-4390. Apotheken: Middelburg, Vrijdag 8 september tot vrijdag 15 september: L. v. d. Boo- gert, Korte Delft 12, Middelburg. Vlissingen vrijdag 8 september tot vrijdag 15 sptember: J. M. H- van de Sande, Badhuisstraat 22-24, Vlissingen, tel. 01184-2066 Wijkverpleegsters Middelburg en Nieuw- en Sint-Joos- land: zr. A. Jasperse, Nassaulaan 169, tel. 01180-2919. Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolder, Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zr. R. Goor, Vroonstraat 11, Serooskerke, tel. 01189-1226. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis, Souburg en Ritthem: zr. W. Minet- Hubers, Zuiderzeestraat 8, tel- 01183- 1736. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. Mijnders, Zuid straat 14, Zotttetencfe» tel, 01186-325. Met een kruiwagen kun je soms een heel eind ko- a men in het leven. Daarom jong geleerd, oud gedaan. De moeder van deze kleuter kan de originele foto plus een waardebon van vijf gulden gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihibiiiiiiiiiiiiiiiibiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiii HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 7 tot en met woensdag 13 september. Do. 1.37 en 13.56, vr. 2.12 en 14.30, za. 2.46 en 15.01, zo. 3.17 en 15.31, ma. 3.47 en 16.00, di- 4.18 en 16.31. wo. 4.51 en 17.06. Westkapelle 21 min. vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Domburg en Zoutelande zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle.

de Faam | 1972 | | pagina 3