Motorcross in Rilland EXPO MIDDELBURGSE BINNENSTAD KREEG 10.000 STE BEZOEKER 3 Ontvangst kam pioensteams en uitreiking sportbeker INSTALLATIE WELZIJNSRAAD MIDDELBURG POELENDAELE NIEUWS INFORMATIE BIJEENKOMST NIEUWLAND Wat ter inzage ligt DE FAAM DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Zaterdag 19 augustus staat Rilland- Bath in het teken van de motorcross. Op een groot veld onder aan de Reiraerswaalsèpolderdijk zullen een groot aantal crossers elkaar de eer van de overwinning betwisten. De mo torcross wordt georganiseerd door de motorcross club 'M. C. Rilland' en deze wedstrijd staat onder auspiciën van de Nederlandse Motorsportbond. De 'M. C. Rilland' heeft kosten noch moeite gespaard om zaterdag zo goed mogelijk voor de dag te komen. Met een bulldozer zijn de gevaarlijke bochten voorzien van een aarden wal, zodat de crossers niet uit de bocht kunnen vliegen. Het hele parcours is verder afgezet met linten en paaltjes. Op plaatsen waar ondanks alle voor zorgen toch nog gevaar voor het pu- liek aanwezig wordt geacht, zal voor de aanvang van de wedstrijd een waarschuwing worden gegeven, zodat men eventueel een ander plaatsje kan zoeken. Er wordt gereden in drie klassen 50cc, 250 cc, beide in de juniorenklas en in de 500 cc senior klas. De wedstrijden zijn elk onder verdeeld in drie manches. Enkele fa vorieten die zaterdag aan de start verschijnen: In de 50 cc klas: J. Knobbout uit Erichem op Verli, A. Saman uit Yerseke op Boele-Kreidler, J. de Wilde uit Rilland op Boele- Kreidler. In de 250 cc klas: M. Jacob- se uit Rilland op Bultaco, Wiskerke uit Rilland op Bultaco, B. Koenderink uit Borne op Husjuevarna. In de 500 cc klas: Dik van 't Westende uit Borsele op CZ, G. Jacobs uit Veldho ven op Husquevama, N. van de Ven uit Eindhoven op CZ. Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE Bij ongevallen telefoon 01184-3515 BRANDWEER Alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: zaterdag 0-24 uur: H. A. Delfos, Rouaanse Kaai 47, tel. 01180- 2637; zondag 0-24 uur: J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 01180-4305. Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur enl7.30-18.00 uur. Mid delburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama) zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: Th. Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel. 01183-1212. Westkapelie, Zoutelande en Koudeker ke: F. L. Berghauser-Pont, De Casem- brootstraat 24, Westkapelie, tel. 01187- 234. Domburg: F. G. Vaandrager, West- straat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: J. P. Bekker, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenarts: J. C. Klok. Oostkapelle, tel/01188-1443. Consult alleen na telefonische af spraak. Tandarts. G. J. v. Wiggen, tel. 01180-2994, p/a Julianalaan 4, tijdens dienst 01184- 2778. Apotheken: Middelburg, vrijdag 18 augustus to' vrijdag 25 augustus: L. v. d. Boogerl Korte Delft 12, Middelburg. Vlissingen, vrijdag 19 augustus tot zaterdag 25 augustus J. H. Tan-Meye: Scheldestraat 26, Vlissingen, tel. 0118- 2025. Wijkverpleegsters: Middelburg en Nieuw- en Sint-Joo; land: zr G. A. M. van der Linde. Sloehavenstraat 17, St-Joosland. Te 01182-1474. Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolde: Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zi Corrie, Noordstraat 27, Domburg, te! 01188-1427. Groene Kruis en Oranje-Groene Krui: Souburg en Ritthem: zr. W. Verhagen Westerbeke Burg. Stemerdinglaan 119 tel. 01183-1541. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. N. de Back, West- straat 17, Koudekerke tel. 01185-1318. Zo'n heerlijk ijsje, daar heb je je mond wel vol van.... In de Middelburgse binnenstad maakte onze fotograaf dit leuke plaatje. De moeder van dit knaapje kan de ori ginele foto, plus een waardebon van vijf gulden, gratis E afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middel burg. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï Raad Middelburg vergadert maandag De Middelburgse volksvertegenwoordiging komt maandag 21 augustus a.s. om 14.00 uur weer in vergadering bijeen. De agenda omval deze maand 'slechts' 29 punten. Zoals vrijwel in elke vergadering zijn er weer diverse onderwijsvoorstellen. Voorts komen enkele voorstellen aan de orde voor het verlenen van subsidies. Voor de uit breiding van de begraafplaats in Nieuw- en Sint Joosland wordt een krediet van 20.000,gevraagd. In diverse vacatures die zijn ontstaan door het aftreden van de lieer J. A. van Bennekom als wethouder zal de raad dienen te voorzien. 1. Notulen vergadering 22 juni 1972. 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken. 3. Onderzoek geloofsbrief en toelating nieuw raadslid, de heer P. Davidse. Door het vertrek van de heer J. A. van Bennekom als raadslid-wethouder is een vakature in de gemeenteraad ontstaan. De heer P. Davidse (ARP) zal de plaats gaan innemen van de heer M. Beinema, die wethouder werd. De geloofsbrief moet eerst wor den onderzocht. 4. Vervulling vakatures wegens benoe ming raadslid Beinema tot wethouder. Als raadlid had de heer Beinema zitting in de vaste kommissie van advies en bijstand voor sociale zaken en volksgezondheid, de commissie voor de kulturele zaken, het bestuur van de stichting Openbare Bibliotheek Middelburg en het bestuur van de stichting de Middelburgse schouw burg. Nu hij wethouder is geworden zal een ander raadslid deze functies over dienen te nemen. De raad wordt gevraagd een lid te benoemen. 5. Vervulling vakatures ontstaan door vertrek wethouder Van Bennekom. Voorgesteld wordt de heer M. Beine ma te benoemen in de volgende bestu ren. Het algemeen bestuur van de gemeenteschappelijke regeling werk plaatsen Walcheren, bestuur van de godshuizen, bestuur stichting dienst verlening aan bejaarden, algemeen be stuur administratief dienstencentrum Midden-Zeeland, bestuur stichting Zeeuwse school voor kunstonderwijs, de commissie van beheer schoolart- sendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. De heer Van Benne kom had tot nu toe namens de ge meente zitting in deze besturen. 6. Tijdelijke eenklassige kleuterschool Schoutstraat. Aan de raad wordt gevraagd mede werking te verlenen voor de bouw van een tijdelijke eenklassige kleuter school door de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag aan de Schuitstraat (Prinsenhove). Op de al daar gelegen grond zal volgens de plannen voor dit bestuur een perma nente 2-klassige kleuterschool worden gebouwd. In een tijdelijke huisvesting wil men dus nu al van start gaan. 7. R. K. lagere school en kleuter school aan Westmede. In Dauwendaele I b gelegen tussen nieuw gedeelte Sehroeweg en Oude Dauwendaelse weg wordt nu ook druk gebouwd. De stichting r.k. schoolbe stuur wil in dat gedeelte van Dauwen daele nabij de voetgangerstunnel naar het Meiveld een gecombineerd school gebouw voor lager onderwijs (6 klas sen) en kleuteronderwijs (2 klassen) doen bouwen. Aan de raad wordt thans gevraagd de benodigde kredie ten beschikbaar te stellen. 8. Inrichting 3e leslokaal Van Rand- wijckscliool. Aan de Van Randwijckschool te Nieuwland kan een derde leerkracht aangesteld worden. Daarom moet een derde lokaal in gebruik genomen wor den. Voor de inrichting daarvan wordt de raad een krediet van ƒ2125 gevraagd. 9. Krediet C. V. Prins Willem-AIexan- derschool. Twee maanden geleden besloot de gemeenteraad medewerking te verle nen voor de aanleg van C.V. in de Prins Willem-Alexanderschool te Sint- Laurens. Nu wordt gevraagd een kre diet van 24.040 te verlenen. 10. Gymnastieklokaal Griffioen. Naar wordt verwacht zal spoedig met de bouw van het gymnastieklokaal aan de Henri Dunantlaan in de Griffi oen begonnen worden. In mei 1971 verleende de raad een krediet voor de bouw van dat gymlokaal. In verband met de gestegen bouwkosten wordt nu een aanvullend krediet gevraagd alsmede een krediet voor de inrich ting van deze zaal. 11. Benoeming lid bestuur Middelburg se Stichting voor Beroepsonderwijs. Voorgesteld wordt wethouder M. A. L. Hubregtse van onderwijs als lid van dit bestuur te benoemen. 12. Voorziening vakatures bestuur Stichting Zeeuwse School voor Kunst onderwijs. 14. Benoeming lid in welstandscom missie. Voorgesteld wordt de heer J. W. Muis uit Bergen op Zoom als lid te herbe noemen. 15. Krediet verder bouwrijpmaken Dauwendaele 1 A. Het grootste gedeelte van deze wijk is bouwrijp. Er moeten nog diverse werkzaamheden worden verricht waarvoor een krediet- van ,f-615-.400- wordt gevraagd. Het gaat hier dus om het gebied tussen Oude Dauwen- daelseweg en Kruitmolenlaan. 16. Krediet voor aanleg gas- en water leiding bestemmingsplan Golsteinse- weg. 17. Wijziging bouwverordening. Deze wijzigingen hebben o.a. betrek king op voorschriften inzake bijzonde re woongebouwen en enkele bepalin gen inzake afvoerbuizen. Wij komen daar een volgend keer nog nader op terug. 18. Wijziging kampeerverordening. De wijziging heeft met name -betrek king op het zogenaamde kampregis- ter. 19. Beroep tegen weigering doorstro mingsvergoeding. De heer J. C. Vader heeft beroep aangetekend tegen de weigering van b. en w. om hem een doorstromings- vergoeding toe te kennen. De kwestie van huurder en onderhuurder speelt hier een rol. Aan de raad wordt voorgesteld het beroep van de heer Vader ongegund te verklaren omdat de verordening niet toestaat aan een onderhuurder een vergoeding toe te kennen. 20. Bromfietsen worden van pad tus sen Koninginnelaan en Griffioenpad geweerd. Zoals vorige week al in deze rubriek werd medegedeeld wordt het genoem de pad veel gebruikt door kinderen die per fiets naar school gaan. Het blijkt gevaarlijk te zijn wanneer tege lijk bromfietsen met ingeschakelde motor over dit pad rijden. Er is nu besloten een verbod in te stellen voor brommers om met ingeschakelde mo tor van dit pad gebruik te maken. van b. en w. ook een boekje. Nu op de tentoonstelling 'Waard om te be houden' al zoveel materiaal bijeen is dat voor het werkje gebruikt kan worden, wordt de raad voorgesteld een krediet van 5.000 beschikbaar te stellen, waardoor de uitgave van dit boekje mogelijk wordt. Uitgever is drukkerij Den Boer en met de ƒ5.000 neemt de gemeente ruim 600 exempla ren af, waardoor het uitgeven een wat minder riskante zaak wordt. Het boek werkje zal 100 pagina's met foto's omvatten en 28 pagina s tekst. 22. Lift in stadhuis. Om de stadhuisafdelingen zowel voor publiek als voor de ambtenaren beter bereikbaar te maken stellen b. en w. aan de raad voor een bedrag van 89.090 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een zespersoons lift in het stadhuis. 23. Rijtoer bejaarden Sint-Laurens. Voor de 25e keer gaan de bejaarden van Sint-Laurens een rijtoer maken. Gevraagd is om een gemeentelijke bijdrage in de kosten. Gelet op het feit, dat al eerder voor dergelijke zaken aan andere groepen van 65- plussers een subsidie is verleend wordt de raad voorgesteld een eenma lige bijdrage te geven van 250. 24. Konsumentenvoorlichting en klach tenbemiddeling. De plaatselijke stichting voor huis houdelijke- en gezinsvoorlichting en de afdeling Middelburg van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen hebben verzocht om een subsidie in de kosten van de konsumentenvoor lichting en de klachtenbemiddeling. Vanaf 1 september wil men namelijk 1 x per week deze service gaan verle nen. Tot nu toe werd de konsumen tenvoorlichting en klachtenbemidde- leing 1 x per maand door de stichting huishoudelijke- en gezinsvoorlichting ten plattelande verzorgd. Voorgesteld wordt een bedrag van 1070 beschik baar te stellen voor het tijdvak 1 september '72 tot eind dit jaar. 25-26. Krediet uitbreiding begraaf plaats Nieuwland en verhoging rech ten. Gevraagd wordt om een krediet van 20.000 nodig om de begraafplaats Nieuw- en Sint-Joosland nog dit jaar te kunnen uitbreiden. In verband daarmede zullen de rechten moeten worden verhoogd. De rechten van de begraafplaatsen te Nieuwland en Sint- Laurens zijn gelijk. Het begraafrecht bedraagt er nu 60 (voorgestelde ver hoging tot 105) en voor het verkrij gen van een zogenaamde eigen graf is nu boven de 60 50 per m2 ver schuldigd (voorgestelde verhoging tot 85 per m2). Daarmede zijn deze tarieven min of meer aangepast aan die welke gelden voor de algemene begraafplaats aan de Nieuwlandseweg. 27. Vervanging kabelnet elektricitiet Bagijnhof. De woningen aan het Bagijnhof zullen worden verbouwd en verbeterd. Het uit 1924 daterende kabelnet dient daarom vervangen te worden. Ge vraagd wordt om krediet van 45.000. 28. Lichtmasten langs toegangsweg naar sportpark Breeweg. Nu de ballonsporthal gebouwd gaat worden op het parkeerterrein van dit sportpark is het nodig, dat er op de toegangsweg naar het genoemde sportpark betere verlichting komt. Ge vraagd wordt om een krediet van 10.200. 28. Rondvraag. Traditiegetrouw zullen burgemeester en wethouders de eerste senioren teams van Middelburgse sportvereni gingen, die in het afgelopen seizoen kampioen werden in het stadhuis ont vangen. Dat gebeurt op donderdag 17 augustus aanstaande om 20.00 uur. De oogst is dit jaar vrij groot. De volgen de teams kregen een invitatie voor de ontvangst: Avanti (badminton), Dyna mo (basketbal, heren), Jong Ambon (voetbal, heren), Middelburgse Schaakclub, Middelburg-Zuid (tafelten nis, heren) Oemoemenoe (rugby) en Swift (korfbal). Ook de dagelijkse besturen en de trainers-coaches zijn uiteraard uitgenodigd. Voor de eerste maal zal tijdens de huldiging de wis selbeker van de gemeente worden uit gereikt aan dat team of die sportman vrouw, welke naar de mening van een speciaal daarvoor in het leven geroe pen commissie de beste sportprestatie heeft verricht. Drs. K. Laansma, hoofd directie sa menlevingsopbouw van het ministerie van erm komt dinsdag 22 augustus aanstaande naar Middelburg om er om half acht 's avonds in de trouw zaal van het stadhuis de welzijnsraad te installeren. De welzijnsraad komt voort uit de stichting Maatschappelij ke Opbouw Middelburg. Het wordt een orgaan waarin allerlei instellingen en groepen, die werkzaam zijn op het gebied van de welzijnsbevordering van de inwoners van Middelburg, met elkaar kunnen overleggen. Het is on der meer de bedoeling elkaar op de hoogte te houden van activiteiten waarmede men bezig is. Doublures kunnen op die manier worden voorko men en wellicht is het mogelijk el kaar behulpzaam te zijn in bepaalde gevallen. In de welzijnsraad zullen onder andere zitting nemen vertegen woordigers van wijk- en buurtvereni gingen, vrouwenorganisaties, vakvere nigingen, de kruisraad en de huisart sen, de gemeenteraad en het college van b en w, de raad van kerken, de stichting Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren i.o., de raad voor bejaardenwerk. de mr. dr. Soumokil- stichtïng, 't Trefpunt, de culturele raad, de commissie van advies en bijstand gemeentelijk jeugdbeleid. Het is lang niet uitgesloten, dat rondom bepaalde activiteiten of problemen werkgroepen worden geformeerd, die de zaken nader onder de loep gaan nemen. Middelburg krijgt dus weer een nieuw orgaan waarin de gemeen telijke overheid en het particulier ini tiatief met elkaar kunnen praten over Vorige week boekte de tentoonstelling over Middelburgs binnenstad 'Waard om te behouden de 10.000-ste bezoe ker. Het was mevrouw Van den Berg uil Den Haag die met haar echtgenote de vakantie in Zeeland doorbrengt. Tijdens een ontvangst in de b. en w.- kamer van liet Middelburgse stadhuis bood wethouder van culturele zaken mr. J. J. van der Weel mevrouw Van den Berg het boek 'Kenterend Getij' aan. De heer Van den Berg kreeg een fotoboekje over Middelburg aangebo den. De beide echtelieden toonden zich bij zonder verheugd met deze geschen ken, temeer daar ze zich allebei voor stedenschoon interesseren. Ze waren allebei weg van de Middelburgse bin nenstad met haar oude gevels. Met name de Spanjaardstraat vonden ze iets bijzonders. De heer Van der Weel vertelde hoe in de oorlog de binnen stad van Middelburg praktisch geheel platgebrand en gebombardeerd was. „Er gingen ca. 700 huizen verloren," aldus de wethouder, die verder nog opmerkte dat de binnenstad als hart van de stad telkens impulsen moet krijgen onder andere door restau raties om te kunnen blijven 'klop pen.' Hij was verder van mening dat men de auto niet zomaar ongenuan ceerd uit de binnenstad kan verban nen: er moet gezorgd worden voor voldoende parkeerruimte aan de rand van de binnenstad. De heer Van der Weel, die tijdens de bijeenkomst vergezeld werd door de heren H. J. Moor, ambtenaar culturele zaken en M. P. de Bruin van het Documentatiecentrum voor het Zeeuws Deltagebied, vertelde ook nog dat b. en w. van Middelburg de ten toonstelling 'Waard om te behouden' dermate interessant en belangrijk vin den, dat is besloten de raad van Middelburg voor te stellen te partici peren in de kosten van een uit te geven boekje dat eveneens 'Waard om 21. Boekje 'Waard om te behouden'. In het kader van het beleid om de Middelburgse binnenstad gaaf, en ge zellig te houden past naar de mening Sinds 11 augustus jongstleden ligt in het stadhuis, kamer 15 ter inzage het bestemmingsplan Nieuwland-kom. Het plan omvat de huidige kernbebouwing van het dorp rondom de Vcerstraat en de Oude Rijksweg. Het plan is voorbereid door een werkgroep die op 25 augustus 1970 werd geïnstalleerd. Die werkgroep had tot laak in overleg met de be langhebbenden maatregelen voor te bereiden, die kunnen leiden, tot rehabilitatie, renovatie en wo ningverbetering in de bestaande woonkernen van Nieuw- en Sl- Joostland. Het werd dringend noodzakelijk gevonden een be stemmingsplan op te stellen voor de omgeving van de Kerkstraat en de Van Akenstraat. Op vrijdag 18 augustus aanstaande om 20.00 uur wordt in café 'De Nieuwe Hoop' een bijeenkomst gehouden waarop nadere bijzonderheden over het bestemmingsplan zullen worden gegeven. Een ieder is welkom. Na de vakanties gaat het diplo- mazwemmen weer beginnen. Op zaterdag 26 augustus aanstaande kan er proef gezwommen worden voor de diploma's A en B. 'Het diplomazwemmen vindt plaats op zaterdag 2 september aanstaande om 15.00 uur. Dat het zwembad (zwembaden) goed in de.belang stelling staat (staan) blijkt uit de volgende gegevens. Van 1 januari •tot en met 31 juli 1971 werden er 149.283 baden genomen. Over het zelfde tijdvak van dit jaar be droeg dit aantal 156.415. Een toe name dus.van 7132. Ondanks toezicht en verzoeken om waardevolle zaken niet in kleding achter te .laten, zien lie den 'die het verschil tussen ,mijn en dein niet zo goed weten, spij tig genoeg, toch kans om zich zaken van anderen toe te eigenen. Daarom nogmaals 1 het verzoek. Laat geen geld of waardevolle voorwerpen achter in uw kleding wanneer u een bad gaat nemen. Onlangs kon een bedrag van on geveer 20,achterhaald wor den. De dame die van de ver missing van dit bedrag aangifte deed bij de zwembaddirectie kan zich daar nu vervoegen. Op de afdeling algemene zaken van het stadhuis (kamer 15) lig gen diverse plannen ter inzage voor iedereen. Het ontwerp bestemmingsplan Nieuwland-kom, dat vrijwel de gehele kernbebouwing van het dorp omvat (tot en met 10 sep tember aanstaande). Het op 24 juli jongstleden door de gemeenteraad vastgestel de bestemmingsplan Kousteense- dijk en omgeving. Bij de vaststel ling van dit plan zijn enkele wij zigingen aangebracht. Tegen deze wijzigingen kunnen eventueel nog bezwaren ingediend worden bij gedeputeerde staten van Zeeland. Ter inzage tot en met 1 septem ber aanstaande. Het op 24 juli jongstleden door de raad vastgestelde be stemmingsplan Zanddorp en om geving. Tegen het ontwerp van dit bestemmingsplan dat eerder ter inzage lag zijn geen bezwaren ingediend. Men is thans niet meer bevoegd om tegen de vast stelling van dit plan bij gs bezwa ren in te dienen. Tot en met 1 september aanstaande). Het op 24 juli jongstleden door de gemeenteraad vastgestel de bestemmingsplan Griffioen II. Zie opmerking bij bestem mingsplan Zanddorp en omge ving. (tot en met 1 september ter inzage). Een wijziging van het bestem mingsplan Lange Geere fase I t.b.v. het perceel Gortstraat 36. Overigens kunnen op de genoem de afdelingen ook alle andere bestemmingsplannen worden in gezien. te behouden' zal gaan heten en dat zal bestaan uit een honderdtal bladzijden met foto's en afbeeldingen en ca. dertig pagina's tekst. De fotografie wordt verzorgd door Dutchie den Hol lander, de tekst door stadsarchitect ir. J. Snoey en de heer M. P. de Bruin. Het boekje wordt gedrukt bij drukke rij Den Boer in Middelburg en er zullen 3000 exemplaren van verschij nen. De prijs van het boekje zal ongeveer 8 tot 8,50 bedragen. Het is niét alleen bedoeld als een lees- en leerboek, maar we willen er ook nog eens het binnenstadsbeleid in naar voren laten komen', aldus de heer Van der Weel, die tevens de hoop uitsprak het boekwerkje tijdens het congres van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen dat in oktober van dit jaar wordt gehouden, te kunnen introduceren. Op de foto: Wethouder mr. J. J. van der Weel overhandigt mevrouw Van den Berg het boek 'Kenterend Getij'.

de Faam | 1972 | | pagina 3