Flatbewoner heeft meer aan diepvriesbewaarkast dan aan echte diepvriezer Van, voor en over vrouwen KINDEROPVANG IN NEDERLAND GROEIT STORMACHTIG Werkende ouders Speelzaal Snellere groei Wettelijke bescherming Afwijkende "snel heidsr egels* Belg en bioscoop Leven met 3000 vrouwen Vrouwen in Japan 'Vrije-tijdshote V Make-up voor brildragende vrouwen Zelf diepvriezen9 hobby van de toekomst Super-vers Zomernagels Voordelig C\Oancltapyt tecjen Lawaai ''Het tweede huis9 DONDERDAG 2-2 JUNI \97l Elke week komen er nieuwe kindercentra bij Op een regenachtige ochtend in een grijze nieuwbouwwijk aan de periferie van de Rand stad springen die twee parterre flats er op een fleurige manier uit. De ruiten zijn met papieren bloemen beplakt, binnen hangen overal prenten, plaatjes en an dere wandversieringen. In een keuken kliedert een in een ruime schort gestoken jongetje met water en verf, onder een tafel zijn drie peuters met overgave aan een soort spreekkoor bezig. Een Surinaams kindje van nog geen 14 maandenj enorme ogen in een hoofdje vol zwarte kroes- vlecht j es, wankelt op onzekere beentjes aan de hand van een leidster mee en een paar klei ne meisjes graaien fanatiek in een doos vol verkleedkleren. Dit is een momentopname uit een van de vele 'kindercentra' die in de laatste jaren in Nederland van de grond zijn gekomen. Een kinderdag- verbliji' dat tot de goed georganiseer de instellingen op dit gebied mag worden gerekend: bekwaam en effi ciënt geleid, gevestigd in een ideale behuizing die ontstond door het sa menvoegen en verbouwen van twee aan elkaar grenzende ruime parterre flats. Er zijn diverse speelhoeken met speelgoed en spelmateriaal voor alle leeftijden (hier variërend van zes we ken tot vier jaar), er zijn aangepaste sanitaire voorzieningen en slaapplaat sen. De middagmaaltijden worden uit de keuken van een nabijgelegen be jaardencentrum betrokken, terwijl de babyvoeding voor de allerkleinsten in eigen keuken wordt verzorgd. Voor het opvangen van hun kinde ren in dit uitstekend geoutilleerde kin dercentrum dat over acht leidsters beschikt, betalen de ouders 35 gulden per week. In sommige gevallen blijkt het mogelijk te zijn om de bijstands- regeling in te schakelen. Het centrum ligt in een nieuwbouwwijk (65 pro cent hoogbouw, ruim 40.000 inwoners) van een der universiteitssteden en er zijn veel kinderen van studerende echtparen en werkende ouders. De wachtlijst is lang en wordt steeds langer, het aannemen gaat in volgorde van inschrijving, al tracht men in werkelijke noodgevallen altijd een op lossing te vinden. De ouders zijn vrij in het bepalen van de tijdstippen waarop ze de kin deren brengen en halen. Ze kunnen op ieder uur van de dag binnenlopen in het dagverblijf, behalve tijdens de middagslaapuren. Ook hebben de ou ders zitting in het bestuur van de stichting die achter dit kinderverblijf staat. Er is voorts een plezirige sa menwerking met de gemeente en een van de resultaten is dat buiten een flinke, met zandbakken en klimwerk- tuigen gestoffeerde speelruimte kon worden gereserveerd. Een ander voorbeeld van het opvan gen van kinderen is de peuterspeel zaal die elders in deze nieuwbouw wijk, in het kader van clubhuiswerk, speelruimte aan kleine kinderen biedt. Hier betalen de ouders f7,50 per week en de zaal is vijf ochtenden per week geopend, in tegenstelling tot de meeste peuterspeelzalen die maar een paar ochtenden of middagen per week functioneren. Hier blijken slechts en kele kinderen werkende of studerende moeders te hebben, de speelzaal is een dankbaar toevluchtsoord voor peuters die zich anders moeten ver maken in een flatje-tien-hoog, of op een trottoir met het verkeersgeraas als nooit slapende vijand vlakbij. Behalve met speelzaalwerk houdt men zich in dit clubhuis sinds kort ook bezig met kleuteractiviteiten in groepsverband, gestart na overleg met ouders van ex-speelzaalkinderen die nu op een kleuterschool zitten, en met leidsters van kleuterscholen uit de naaste omgeving. Met die kleuteractiviteiten heeft men een drieledige bedoeling: aanslui ting geven aan de speelzaal en de relatie met het gezin voortzetten mo gelijkheden en activiteiten ontwikke len welke op de kleuterschool onvol doende tot hun recht komen, en ruim te en mogelijkheden bieden waardoor de kleuter zich op een betere manier kan ontplooien. Kleuters en peuters komen in deze tijd wel iets tekort, daar is iedereen het over eens. Straten zijn geen speel terrein meer, moderne galerijwonin gen met hun afgepaste woon- en werk ruimte evenmin. Goed functionerende opvang- en speelcentra zoals hierboven beschre ven, zijn er nog veel te weinig. Dat wordt wel geïllustreerd door de op merking van een clubhuiswerker in zo'n nieuwbouwwijk waar enkele tien duizenden mensen wonen: in bedoelde wijk zouden 1500 tot 2000 kinderen opgevangen moeten worden, de prak tijk is dat slechts de helft geplaatst kan worden. Die situatie is, vergele ken met; andere steden, dan nog niet eens ongunstig. Intussen gebeurt er echter toch wel een en ander op dit gebied in Neder land. Er zijn bijvoorbeeld op het ogenblik al zo'n 1200 speelzalen in Nederland, zowel in steden als in dorpen. Bij de WKN, de twee jaar geleden opgerichte Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland, zijn mo menteel al 600 centra aangesloten. In het jaar 1971 zijn er 300 centra bijge komen en volgens de WKN gaat deze snelle groei van 'één centrum per werkdag' nog steeds door. Het woord kindercentrum is op het ogenblik de verzamelnaam voor aller lei vormen van kinderopvang: speel- groepen, peuterspeelzalen, kinderdag verblijven, overblijfcentrales. De Werkgemeenschap Kindercentra wil zulke instellingen kwalitatief én kwan titatief helpen verbeteren en alle initia tieven tot opvangmogelijkheden bun delen. Via een centraal bureau in Oosterbeek kunnen leden en belang stellenden alle mogelijke steun, infor matie en documentatie krijgen. Consu lenten van de WKN werken aan bege leiding van bestaande kindercentra en nieuwe initiatieven. Intussen krijgt de stormachtige ont wikkeling van het kinderopvangwerk aandacht op het hoogste niveau. Er is een 'wet op de kindercentra' in de maak waarin normen voor ruimte, accommodatie, veiligheid, toezicht van overheidswege zullen worden vastge legd. Met die wettelijke bepalingen kan de strijd worden aangebonden tegen onverantwoorde voorzieningen op dit terrein. Want de beunhazerij in som mige 'gastgezinnen' die, soms tegen wilde prijzen, wel baby's en kleuters in de verzorging willen nemen, is moeilijk te overzien, en naar de om vang van die beunhazerij valt alleen maar te raden. Van die exploitatie op ondeugdelijke basis van kinderen en ouders zijn vooral weduwnaars en werkende gescheiden vrouwen meer dan eens het slachtoffer. LUXEMBURG Als u tijdens uw vakantie door Luxemburg reist, dient u er rekening mee te houden dat binnen de bebouw de kom een maximum snelheid geldt van 60 km per uur. Buiten de be bouwde kom is een maximum snel heid van 110 km per uur toegestaan (op 3-strookswegen) van 90 km per uur op wegen met minder dan 3 rijstroken. Voor autobussen geldt bui ten de bebouwde kom een maximum snelheid van 75 km per uur. ZWITSERLAND In Zwitserland wordt door de politie streng gecontroleerd op snelheidsover tredingen. Houd u aan de duidelijk aangegeven snelheden. BELGIë In België geldt binnen de bebouwde kom een maximum snelheid van 60 km per uur. Op autosnelwegen is de minimumsnelheid 70 km per uur. DUITSLAND Sinds vorig jaar is in Duitsland de minimumsnelheid op autobanen voor alle toegestane verkeer verhoogd van 40 km per uur tot 60 km per uur. Aangegeven richtsnelheden (op vier hoekige blauwe borden) dienen strikt aangehouden te worden. OOSTENRIJK Binnen de bebouwde kom, waarvan in Oostenrijk het begin wordt aangeduid door het plaatsnaambord en het einde door het bord 'Ortsende' mag niet sneller dan 50 km per uur worden gereden. Buiten de bebouwde kom is de snelheid afhankelijk van de ver keerssituatie. Voor auto's met een aanhangwagen boven 750 kg is buiten de bebouwde kom de maximumsnel heid 60 km per uur. Op de autowegen geldt een minimumsnelheid van 40 km per uur. De spijkerbroek, vrijetijdsbroek-bij- uitstek, wordt nog altijd beschouwd als een typisch-Amerikaans modepro- du kt. Maar volgens Marie-Claire gaat dat veranderen en worden jeans van Frans fabrikaat de grote rage in Ame rika. Spijkerbroeken met het etiket „made in Fance" schijnen aan de andere zijde van de oceaan zeer in trek te zijn en de Franse fabrikanten van dit vrijetijdsartikel spreken over grote perspectieven voor de Ameri kaanse markt. Een van hen exporteert op het ogenblik per jaar al tienduizen den jeans naar Amerika. In tegenstelling tot de 'gewone' spij kerbroek is het Franse produkt een luxe-artikel dat in Amerika voor zo'n dertig tot veertig dollar wordt ver kocht. Dat betalen de Amerikanen graag omdat ze de coupe van de Franse spijkerbroek zo goed vinden. De grootste (en oudste) spijkerbroe- kenfabriek van Frankrijk is Rica-Le- wis die tienduizend broekjes per dag maakt, gevolgd door New-Man met vijf fabrieken en 1500 employés. Meer dan een derde van hun produktie gaat naar het buitenland. De belangstelling voor het bioscoop wezen in België lijkt minder te wor den: in het jaar 1970 werd er een miljoen bioscoopkaartjes minder ver kocht dan in het jaar daarvoor. Ook het aantal bioscopen liep terug, name lijk van 773 naar 714. Gemiddeld gaan onze zuiderburen driemaal per jaar naar de cinema, weet Paris Match te melden. Elf jaar lang heeft de Franse schrij ver Alain Decaux met drieduizend vrouwen geleefd. Zuiver platonisch dan altijd, binnen de vier muren van zijn werkkamer waar hij een boek heeft geschreven dat „Geschiedenis van de Franse vrouwen" heet, met als ondertitel: ,De vrouwen die Frankrijk hebben gemaakt". In die elf jaar heeft hij meer dan duizend boeken gelezen, stambomen bestudeerd en historische portretten verzameld om in zestienhonderd pagi na's het beeld te kunnen vangen van de Franse vrouw door de eeuwen heen. In Elle zegt hij: ,De gelukkigste vrouw is ongetwijfeld de vrouw van deze tijd. Zn de achttiende eeuw stierf de vrouw gemiddeld nog op 25-jarige leeftijd, nu pas op haar zeventigste. De meest vrije vrouw? Die van de zestiende eeuw; vergeleken bij haar zijn wij allemaal puriteinen". „Het zal eeuwen duren. De discrimi natie tegen ons is te groot. Japanse vrouwen zijn niet echt moedig, ze zijn te verlegen, te veel geïnteresseerd in alleen maai- een man krijgen". De Japanse journaliste Yayoi Matsui, be stuurslid van de organisatie WLF, in een interview met het Engelse blad Nova. WLF is de afkorting van Woman's Liberation Federation of Japan. De vijf bestuursleden hebben allemaal een drukke baan en kunnen elkaar alleen ontmoeten in de vroege avond uren, voordat hun mennen thuisko men voor het diner. Yayoi Matsui is gespecialiseerd in de problematiek van de mileuhygiëne en werkt voor het grootste blad van Japan dat een oplage van negen mil joen heeft. Bij de tweeduizend ver slaggevers die dit blad in dienst heeft zijn maar tien vrouwen. Yayoi Matsui zegt dat ze zich pas vorig jaar als journaliste werkelijk bewust is geworden van de discrimi natie. Met een kleine groep collega's ging ze bestuderen wat er in Amerika op het gebied van de vrouwenemanci patie omgaat. Ze verzamelden de radi caalste geschriften van de Amerikaan se vrouwenvrijheidsbeweging en publi ceerden die vorig najaar met een speciale inleiding voor de Japanse vrouwen. De meeste vrouwen (en mannen) in Japan hebben nog nooit van het be staan van de organisatie gehoord of zich bezig gehouden met de vrijheid van de vrouw. „We vinden het ook erg betreurenswaardig dat zoveel belang rijke vrouwen op hoge posten neer kijken op onze beweging", zegt Yayoi Matsui. „Ons grote probleem is dat wij het gewoon te druk hebben". Alom op deze aardbol worden de hotels groter, mooier, luxueuzer en, vooral, voorzien van steeds meer fran je waarmee de bezoeker zich aange naam kan bezighouden. Zo wordt nu in de buurt van het Schotse plaatsje Ayr gedokterd aan de bouw van een hotelnederzetting waar men het zake lijke op allerlei manieren met de ontspanning kan combineren. Maandblad Hotel Revue noemt op wat de reiziger er zal kunnen vinden: hotelbedden, conferentieruimte, een traditioneel restaurant, een zelfbedie ningsrestaurant, een zwembad, sau na's, discoheken. Dat lijkt allemaal al tamelijk gewoon in deze tijd, maar daarnaast vindt de toerist er een groot solarium met transparant dak en diverse attracties, gelegenheid tot ulraviol-zonnebaden en een tropi sche lagune met palmen. Als alles goed gaat, wordt dit hotel-annex-vrije- tijdscentrum in de lente van 1975 geopend. Een bril moet altijd zodanig gekozen worden dat deze bij de vorm en de kleur van het gezicht past. De meeste vrouwen realiseren zich niet hoe belangrijk een goede oogma- ke-up is achter hun bril. De oogmake-up kan in vijf stappen verdeeld worden: 1 de wenkbrauw dit is de lijst van het oog 2 het wenkbrauwbeen deze kan donkerder gemaakt worden als het te groot is of lichter om het te vergroten 3 het bovenste ooglid deze wordt gekleurd met ogenschaduw 4 de wimpers die kunnen aangezet worden met mascara of aanplak- wimpers. 5 het onderste ooglid dit kan gro ter gemaakt worden met kleur Al deze stappen moeten gevolgd wor den door vrouwen die een bril dra gen; begint men echter pas met oog- make-up, dan kan zelfs een kleine hoeveelheid ogenschaduw een verras send effect geven. De wenkbrauwen moeten in de vorm geborsteld worden van de brilcontour en eventueel bijgetekend worden met potlood of bijvoorbeeld met Max Fac tor's 'Brush and Brow'. Alle brildragers hebben last van het feit dat de reflectie van de glazen de ogen moeilijk te zien maakt. Dit probleem wordt opgelost door het gebruik van zachte kleuren ogenscha duw. Voor diepliggende ogen moet men lichte, het liefst parelmoer, kleuren gebruiken om ze groter te maken. Bolle ogen moeten verkleind worden met matte, zachte donkere kleuren, om het ooglid te verkleinen. De kleu ren moeten zodanig gekozen worden dat ze goed bij de ogen passen. Wees bij het aanbrengen van mascara altijd voorzichtig, zodat u niet knoeit en vlekken maakt, welke door de bril nog vergroot worden. Bij het gebrui ken van aanplak-wimpers moet men er voor oppassen dat ze niet tegen het glas aankomen; is dit wel het geval knip ze dan zodanig in (van voren inknippen) dat dit euvel opgeheven wordt. Verkleinen de lenzen de ogen, dan moet men zowel het bovenste als het onderste ooglid kleuren met een lich te of parelmoer kleur ogenschaduw. Dan brengt men een witte of gele kleur aan onder de wenkbrauw om het oog nog groter te maken. In dit geval is de eye-liner erg belangrijk en men kan deze zonder gevaar iets dikker trekken, ('line maker'), zowel op het bovenste ooglid als vlak onder de wimpers op het onderste ooglid. (Zorg er echter wel voor dat ze elkaar in de buitenste ooghoek niet raken, de ruimte tussen de twee eye liners hier opvullen met witte of gele ogenschaduw). Gebruik veel mascara op beide wim pers en vul ze eventueel aan met aanplak-wimpers. Vergroten de lenzen echter de ogen dan is het erg belangrijk dat de oogmake-up 'zacht' is. De ogenscha duw moet er natuurlijk uitzien en de eye-liner wordt erg dun getrokken 'line-maker'). Ook van de mascara moet men matig gébruik maken. P.S. Draagt men gekleurde glazen, pas dan de ogenschaduw hierbij aan. (Donkere glazen, lichte ogenschaduw). DEN HAAG „Zelf diepvriezen is gemakkelijk, handig en kan bovendien erg voordelig zijn". Zo ongeveer lui den de voornaamste argumenten bij de speciale aanbiedingen van diepvries- appavatuur voor huishoudelijk ge bruik, die de consument de laatste tijd regelmatig onder ogen krijgt. Diepvrieskasten voor iets meer dan f300.- (het gaat dan wel om het kleinste formaat), forse koelkasten met afzonderlijke invriesafdeling voor nog geen f900,-. Op nog meer vrije tijd beluste huisvrouwen krijgen rode oortjes bij de gedachte: de voordelige supermarktaanbieding van groente, fruit of vlees wordt even ingevroren en tezijnertijd in een handomdraai weer 'als vers' ter tafel gebracht. Het zou zelfs een soort huishoude lijke hobby kunnen worden, zeker wanneer de sport van het voordelig inkopen van voedingsmiddelen een woordje meespreekt. In de praktijk blijkt die hobby minder eenvoudig en meer tijdrovend dan wordt voorge steld. Het voorlichtingsbureau voor de voeding geeft op de vraag „wel of niet zelf diepvriezen" in eerste instan tie dit antwoord: wie groenten en fruit in eigen tuin kweekt en een deel van de 'plukverse' produkten voor de winter wil bewaren, heeft aan zelf diepvriezen een goede bewaarmetho de. De consument die op een flat woont en groente bij de groenteman moet kopen, kan zich beter niet aan zelf diepvriezen wagen. Dat advies hangt samen met het feit dat verse groente uit de winkel meestal net niet vers genoeg meer is om met succes te worden ingevroren. „Alles moet zo vers mogelijk zijn en van prima kwaliteit", zegt men op het voorlichtingsbureau voor de voeding waar men in bepaalde perioden een 'hausse' in de belangstelling voor het zelf diepvriezen signaleert. Met name in de zomer en in de nazomer komen er veel aanvragen binnen van consu menten die zich willen oriënteren In weekblad Elle een reeks speelse tips voor het decoreren van de vinger en teennagels op zomerse dagen. Wil het op de klassieke manier van nagel lakken houdt kieze de felle kleuren: bloedrood, shocking-roze. Maar wie dat afgezaagd vindt kan aan de slag met groene, blauwe, gele en rode lak, als een soort vlaggetjes op de nagels aangebracht in horizontale strepen. Of (voor de avond) met mirii-pailletjes in de modekleuren rood, wit en blauw, ook alweer in vlagdessin aan te bren gen. Parelmoerkleurige nagels worden versierd met hartjes of bloemmetjes in helderrood, gevorderden op dit ge bied beschilderen de nagel met het dessin van een lieveheerbeestje. over de mogelijkheden en fijne kneep jes van het zelf diepvriezen. Belangstelling genoeg dus voor de mogelijkheden (en eventuele voorde len) van het zelf diepvriezen, al maakt het huishoudelijk bezit aan diepvrieskisten en -kasten en de zoge naamde combi's volgens de jongste statistieken nog een betrekkelijk ge ring percentage uit op het totaal aan huishoudelijke koel- en vriesappara- tuur in Nederland. Maar het onver mijdelijke voorbereidende werk bij zelf diepvriezen zou veel huisvrouwen nog wel eens een beetje kunnen tegen vallen. Het huishoudelijk diep vries wezen heeft het voorlichtingsbureau geïnspi reerd tot een 'diepvriesvragenbus' met algemene tips voor het zelf diepvrie zen. Daaruit blijkt onder meer dat succesvol werken op dit terrein he laas niet is weggelegd voor huisvrou wen die met de zogenaamde Franse slag begiftigd zijn. Diepvriezen wordt omschreven als 'heel verantwoordelijk en nauwkeurig werk waarbij veel re gels in acht moeten worden genomen en heel hygiënisch moet worden ge werkt'. Groenten moeten niet alleen super vers en van prima kwaliteit zijn. ze moeten bijna allemaal (met uitzonde ring van komkommers, paprika's en tomaten) vóór het diepvriezen een paar minuten gekookt (geblancheerd) worden. Gebeurt dat niet, dan blijven in die groenten enzymen aan de gang- die kwaliteit en voedingswaarde aan tasten en binnen een maand de groen ten al minder smakelijk maken. Bij niet-blancheren is er bovendien een groter verlies aan voedingsstoffen (bij ongeblancheerde spinazie een verlies van 90 procent aan vitamine C na vijf maanden bewaren Diepvriezen blijkt vooral voordelig wanneer de produkten uit eigen tuin of bedrijf kunnen worden betrokken. Bij het diepvriezen van gekochte groente komen bij de prijs van de groente ook nog de kosten van ver pakking en gas of elektriciteit. Bij het zelf invriezen van vlees ligt nog een ander addertje onder het gras. Veel vlees dat tegenwoordig bij de slager te koop ligt is al bevroren geweest en opnieuw invriezen bevordert de kwali teit bepaald niet. Wie vlees voor huis houdelijk gebruik wil invriezen zou de slager dus speciaal naar vers geslacht vlees moeten vragen. Mensen die desondanks veel blijven zien in deze nieuwe huishoudelijke hobby kunnen bij het voorlichtingsbu reau voor de voeding een brochure kopen die diep ingaat op de haken en ogen van het zelf diepvriezen. Het boekje heet 'Zelf diepvriezen' en kan per briefkaart (met drie kwartjes aan postzegels extra bijgeplakt) worden besteld bij het voorlichtingsbureau. Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. Bijna drie miljoen Amerikanen heb ben tijdens de afgelopen twee jaar een 'tweede huis' gekocht. Van elke tien huizen die dit jaar in de VS worden gebouwd is er eentje als tweede woning bestemd, aldus maand blad McCall's. De trek naar buiten huisjes, zomerhuizen in watersportge bieden en mini-boerderijen (liefst voorzien van akkertje, een beek en een appelboomgaard) wordt ook in Amerika steeds groter. Miljoenen Amerikanen hebben al geld geïnves teerd in een bezittinkje op het land. Voor sommigen betekent het een defi nitieve overschakeling op buiten wo nen, zo ver mogelijk van de grote steden met hun hedendaagse proble matiek. De mensen die zich blijvend 'op het land' vestigen hebben ook al een naam gekregen: 'de naïeve emigran ten'. Met die steeds groter wordende trek vliegen uiteraard de grondprijzen omhoog; ze zouden in de afgelopen tien jaar meer dan verhonderdvou digd zijn. Maar insiders beweren dat het in Amerika ook vandaag-de-dag voor iedere koper nog mogelijk is om een stukje grond tegen redelijke prij» te bemachtigen. Wie niet tegen lawaai kan, kan zijn oren dichthouden. Gemakkelijker is echter, de wanden van de woonruimte met wandtapijt te bekleden. De tapijt- fabriek Dura Tufting GMBH in Fulda (West-Duitsland) heeft een wandtapijt ontwikkeld, dat in hoge mate geluid dempend is. Verdere eigenschappen: waterbestendig, gemakkelijk te onder houden (schoonmaken met stofzui gerslang), eenvoudig aan te brengen met lijm (zie foto). Dit wandtapijt is verkrijgbaar in een effen en een streepdessin in vele kleuren, het heeft een breedte van 100 cm.

de Faam | 1972 | | pagina 12