1 IS DIT (JU/ KIND? I show in Zoutelande Vier uur muziek en Klokketonen over Middelburg Auto- en bromfietsshop Boogaard verhuisd 4 „DE BEZIGE HAND" Herinneringen aan oud-Middelburg KEUKENS KASTEN BUFFETTEN BUREAU'S KEUKENTAFELS KEUKENSTOELEN KAMERBAR BARKRUKKEN GRENEN TAFELS GRENEN STOELEN LADEKASTEN Vele bouwpakketten enz. Weekenddiensten Zaterdag a.s. DONDERDAG 15 JUNI 1972 DE FAAM DUS OP NAAR Buteuxstraat 10 - Souburg Telefoon 01183-1241 Woensdagmiddag gesloten 17 EN 18 JUNI 1972 Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4144 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE Bij ongevallen telefoon 01184 3515 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: zaterdag 0-24 uur: J. K. Dominicus, Dam 55, tel. 01180-2830; zondag 0-24 uur: M. Reijerse, Seisweg 29, tel. 01180-3456. Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur. Mid delburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama) zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden, Dauwendaele en Middelburg-Zuid. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland, Dauwendaele en Middelburg-Zuid: G. A. v. Bockel, Kanaalstraat 89, Sou burg, tel. 01183-1500. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke zo.: F. L. Berghauser-Pont, De Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187- 234. Domburg: F. C. Vaandrager, West straat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: A. C. Kousemaker, Toren straat 46, Serooskerke, tel. 01189-1212. Dierenarts: J. Hofijzer, tel. 01180- 3118, consult alleen na telef, afspraak. Tandartsen: T. J. Smit, Londense Kaai 29, Middel burg, tel. 01180-2738. Apotheken: Middelburg: vrijdag 16 juni tot vrij dag 23 juni: L. v. d. Boogert, Korte Delft 12, Middelburg. Vlissingen: vrijdag 16 juni tot vrijdag 23 juni: J. M. H. v. d. Sande, Badhuis straat 22-24, Vlissingen, tel. 01184-2066. Wijkverpleegsters: Middelburg en Nieuw- en Sint Joos- land: zr. N. Heijboer, Prinses Marijke- plein 11, Middelburg, tel. 01180-3615. Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolder, Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zr. R. Goor, Vroonstraat 11, Serooskerke, tel. 01189-1226. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis: Souburg en Ritthem: zr. C. Sinke-van Loon, Molenweg 51, tel. 01183-1843. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke: zr. J. Mijnders, Zuid straat 14, Zoutelande, tel. 01186-325. iiHiiiiniiiiHiiiHiiiiHiiiiiininiiiiiiiiniiniiimiiiHniiiiiBiiiiHiiniiiniiim Behalve gereedschappen kan men bij Boogaard nu ook buitenboordmotoren kopen, evenals leuke en handige baga gewagentjes. Tot 18 juni gelden in verband met de opening van de nieu we zaak verschillende aantrekkelijke aanbiedingen. Tijdens de openingsre ceptie vorige week woensdag kwamen er zeer vele belangstellenden een kijk je hemen. Van alle kanten kwamen bloemstukken bij wijze van felicitatie binnen. De dochter van de heer Boogaard verzorgde de fraaie etalage waarin onder meer een 'antieke' motorfiets uit 1924, een Douglas, staat opgesteld. Deze motor is nog in prima staat en bij bijzondere gelegenheden wordt er Inog wel op gereden. Op de foto: een kijkje in de nieuwe zaak. Links: de klokkestoel, rechts de automatische speelinrichting; onder: het stokkenklavier. Deze week eens een wandelingetje over het vroegere Abdij plein, waar sinds de meidagen van 1940 veel veranderd is. Op de bovenste foto het statige hotel 'De Abdij', dat zoals bekend, bij het bombardement in mei 1940 in vlammen opging. Op de plaats van dit hotel is nu het Provinciehuis gelegén. Op de onderste foto: de kanunnikenwoningen, waarin nu het Zeeuws museum is gevestigd. Links het verdwenen poortje tegen over de Bogardstraat. Hier heeft bij de herbouw van het abdijcomplex het woonhuis van de commissaris der koningin een plaats gekregen. Sinds kort zetelt Auto- en Bromfiets shop Boogaard op een heel andere plaats dan vroeger. Nog wel in dezelf de straat de Walstraat maar nu ongeveer halverwege, nl. in het pand waarin voorheen de kledingzaak van Duym was gevestigd. Er hoefde niet zo heel veel aan de winkel veranderd te worden om deze geschikt te maken voor de auto- en bromfietsshop. De heer Boogaard heeft nu de beschik king over maar liefst 180 m2 verkoop ruimte; vergeleken met zijn vorige zaak is dat een geweldige vooruit gang. De winkelruimte is verdeeld in drie afdelingen. Er is een bromfietsafde ling waar men de meest uiteenlopen de accessoires aantreft, o.a. een ruim assortiment gewone- en crossbanden zowel voor motor als bromfiets. De afdeling autoaccessoires is uitgebreid met een fraaie collectie gereedschap pen. Een belangrijk onderdeel vormt ook de motorkleding. Boogaard heeft tal van fraai uitgevoerde motorpak ken in voorraad. In de komende maanden zullen in Middelburg de traditionele zomera- vondbeiaardconcerten worden gege ven. Op donderdag 13 juli verzorgt de heer J. L. van der Zwart, stadsbeiaar- dier te Zoetermeer een concert op het carillon van de Lange Jan. Dit concert duurt van 19.30-20.30 uur. Op 20 juli, eveneens donderdag, bespeelt de heer D. S. Donker, beiaardier uit Sneek het carillon van de Abdijtoren. Op 27 juli is het de beurt aan mevrouw Erica Kuit, stadsbeiaardier te Utrecht. Don derdag 3 augustus komt de Belgische beiaardier Noël Reynders uit St-Trui- den een concert op de toren geven. Op 10 augustus speelt zijn landgenoot de heer C. Versichel uit Zottegem- Strijpen. Op 17 augustus wordt het carillon van de Lange Jan bespeeld door de stadsbeiaardier van Veere, Vlissingen en Middelburg, de heer P. H. Broerse. Over -het begrip carillon, klokkenspel en beiaard bestaan nogal eens wat misverstanden. Men denkt vaak dat een carillon alleen voor automatische bespeling bestemd zou zijn en de beiaard voor handbespeling. Dit is echter niet het geval. Alle drie boven genoemde benamingen zijn synonie men. Ze zijn wel te onderscheiden in de Belgisch, Franse en Nederlandse benaming. Een carillon bestaat uit een reeks klokken in chromatische (met halve tonen opklimmend) volg orde over drie of vier octaven, zoals bijvoorbeeld in Middelburg het geval is. Door een eenvoudige overbrenging zijn de klepels van de klokken met een stokkenklavier in het beiaardiers huisje verbonden. In Middelburg is 't carillon in de Lange Jan tevens voor zien van een automatische speelinrich ting die ervoor zorgt dat op kwartie ren, halve en hele uren een eenvoudig melodietje ten gehore wordt gebracht. Vroeger werden hiervoor metalen trommels met pennetjes gebruikt, maar dit systeem is vervangen door het elektro-magnetisch spel. Buiten op de klok is een hamer en een elektro magneet gemonteerd en wel zodanig, dat wanneer de magneet stroom krijgt, de hamer tegen de klok slaat. Om een melodie ten gehore te kunnen brengen moeten de hamers natuurlijk op heel verschillende tijdstippen tegen de klokken slaan. Dit gebeurt via een geperforeerde plastic band, de zoge naamde speelband. Zodra een gaatje onder een contact doorloopt, wordt dit contact gesloten en wordt de elek tromagneet aan de klok bekrachtigd. Het handspel zoals de beiaardier dus doet heeft altijd een zeer sterk persoonlijk karakter. De beiaardier Het gemeentelijk sportterrein in Zou telande is zaterdag 17 juni het toneel van een vier uur durend muziek- en showgebeuren. Onder auspiciën van de TJnie van Nederlandse christelijke tamboers-, pijpers- en trompetterkorp sen' wordt daar op deze dag een muzikaal showconcours gehouden, waaraan negen korpsen uit de afde ling Zuid van de unie deelnemen. Dat betekent dat de badplaats ruim 400 muzikanten en majorettes zal herber gen, die hun beste beentje voor zullen zetten op het muzikaal festijn, dat tevens dient ter voorselectie van het in september te houden topshowcon- oours in Schoonebeek. De organisatie is in handen van het Middelburgse trompetterskorps 'Julia na', in nauwe samenwerking met de VVV van Zoutelande, die onder meer zorgt voor de kleedaccommodaties, waarvoor enkele scholen alsmede het gebouw 'Middendorp' beschikbaar worden gesteld. Het concoursterrein heeft ruimte voor vijfduizend toeschouwers. De or ganisatoren hebben, mede gezien het naderende toeristenseizoen de ver wachting, dat inderdaad een zo groot aantal belangstellenden kan worden verwelkomd. Bij ongunstig weer zal worden uitgeweken naar de sporthal in Middelburg. De deelnemende korpsen zijn: 'Jong Excelsior' uit Goes, 'Jong Gorkum' uit Gorinchem, 'Jonge Kracht' uit Bieze- linge, Juliana uit Middelburg, Drum band Hoensels Harmonie' uit Naald wij, Tederatieband CJV' uit Den Haag, 'Excelsior' uit Delft, 'De Pij pers uit. Vlaardingen en tot slot het 'Showkorps Gorkum, de nationaal kampioen in de eredivisie. De korpsen zijn vrij in de keuze van hun nummers. De kwaliteiten van hun muziek- en showprestaties worden be oordeeld door een tweemans-jury, be staande uit de heren H. de Geus uit Klaaswaal en A. Kleinepier uit Zoute lande. Er zijn deelnemers in alle divi sies. Het showkorps Gorkum is het enige korps van de afdeling Zuid dat in de eredivisie uitkomt. Het concours wordt 's-middags om twee uur geo pend door de burgemeester van Valke- nisse, de heer H. Koevoets. Daarna zal het op het sportterrein en in de omgeving tot ongeveer zes uur dave ren van trompetgeschal en slaande trommen met majorettes als fleurige opluistering. Omstreeks half zes wordt de prijsuitreiking gehouden. Het trompetterskorps 'Juliana', dat volgend jaar het 40-jarig jubileum viert, beschouwt de organisatie van deze dag als een 'test-case' voor haar jubileumviering. Ook de VVV-Zoute- lande ziet de organisatie van het mu ziek- en showgebeuren als een moge lijkheid om ervaring op te doen voor andere toekomstige evenementen. Voor het wekelijkse plaatje in de serie 'Is dit uw kind?' maakte onze fotograaf ditmaal een opname in West kapelle. De moeder van deze parmantige peuter kan de originele foto gratis afhalen op het bureau van de PZC, Markt 51, Middelburg. Zij ontvangt er dan bovendien een waardebon van viji' gulden, liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 15 tot en met woensdag 21 juni. Do. 4.30 en 16.52, vr. 5.14 en 17.38, za. 6.00 en 18.29, zo. 6.51 en 19.22, ma. 7.47 en 20.20, di. 8.48 en 21.20, wo. 9.53 en 22.21. Westkapelle 21 minuten vroeger en Vrouwenpolder 17 minu ten later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. brengt zeil' de. nodige variaties in het spel aan en daarom is het nodig dat hij de klepel van de klokken geheel naar eigen inzicht tegen de wand van de klok kan doen slaan. Dit gebeurt via het handklavier dat de beiaardier met zijn vuisten bedient. De zwaarde re klokken zijn verbonden met peda len. Hoewel het 'vuistenwerk' mis schien wat vreemd aandoet heeft dit voor het nuanceren van de melodie die de beiaardier speelt, geen enkel nadelig gevolg. Hij kan de klokken door een zachte indruk zacht- en door een felle korte aanslag hard laten klinken, net zoals hij zelf wil. Door een luidspreker kan de beiaardier die in Middelburg op de Abdij toren speelt, de zware 'Bourbonklonk' horen wanneer hij die in zijn spel gebruikt. Deze grote klok van 5335 kilo hangt in een aparte luidstoel in een aparte kamer. Deze kamer bevindt zich een heel stuk lager dan het eigenlijke klokkenspel. Zij wordt verder alleen geluid bij bijzondere gebeurtenissen.

de Faam | 1972 | | pagina 9