Mr. A. J. E. Godden uit Folkestone ereburger van Middelburg Werken van Reimond Kimpe in Middelburgse vleeshal 3 Weekenddiensten HEMELVAARTSDAG MAANDAGMORGEN 8 MEI 1972 DE FAAM Aan de raad Seisbinnenbrug Bussen TSieuive Haven COMMISSIE VERGADERINGEN PASPOORTZAKEN OOK 'S AVONDS Expositie tot en met 13 mei DE FAAM Eenrichtingsverkeer Langeviele f De gemeenteraad van Middelburg heeft zich in de april-vergadering in principe akkoord verklaard met het voorstel in de Langeviele eenrichtingsverkeer in te voeren. Een besluit, dat voor het verkeersbeeld in de Middelburgse binnenstad grote gevolgen zal hebben. Over de technische uitwerking moet nog nader beraad volgen, aangezien de raad hierover nog diverse punten naar voren heeft gebracht. Hieronder laten wij des betreffende raadsvoorstel onverkort volgen. De verkeersintensiteit van de Lange viele is zodanig dat van een overbe zetting sprake is. Hierdoor voldoet deze straat noch aan de functie van winkelstraat, aangezien de straat zeer druk en onrustig is, noch aan die van verkeersweg. Naast de grote drukte staan namelijk veel geparkeerde au to's voor het onmiddellijk in- en uit stappen en laden en lossen aan de kanten van deze straat. De verwach ting is, dat de verkeersintensiteit in de toekomst nog zal toenemen. Wij zijn van mening, dat het instellen van eenrichtingverkeer in de Langevie le de enige oplossing is om deze straat als woon- en winkelstraat te handhaven. Het ligt dan ook in ons voornemen zo mogelijk vóór het a.s. zomerseizoen éénrichtingverkeer in te voeren in de Langeviele. Na adviezen van de commissaris van politie en de verkeerscommissie heb ben wij besloten de ingaande ver keersstroom, geschikt voor alle ver keer, via de Langeviele in de richting van de Markt te laten lopen. De uitgaande verkeersstroom zal lopen via de Vlasmarkt, Kromme Weele en Seisbinnenbrug (voor voertuigen tot een gewicht van 1 ton). Een kredietaanvraag ten behoeve van de verbetering van de Seisbinnen brug, waardoor deze geschikt zal wor den voor het zwaardere verkeer, met name bussen, zal in de vergadering van uw raad, waarin dit voorstel aan de orde komt, eveneens aanhangig worden gemaakt. Als gevolg van het invoeren van één richtingverkeer in de Langeviele zal een aantal aanvullende verkeersmaat regelen moeten worden getroffen om een vlotte doorstroming van het ver keer te waarborgen, te weten: één richtingverkeer in de Vlasmarkt en Kromme Weele (uitgaand verkeer) alsmede invoering van tijdelijk één richtingverkeer in de Gortstraat, Hoogstraat en Nieuwe Haven, even eens voor uitgaand verkeer. Boven dien zullen bij de Pottenmarkt voor- sorteervakken gemaakt dienen te wor den, alsmede een verkeersheuveltje. In een aantal straten zal als gevolg van de gewijzigde rijrichtingen het bestaande éénrichtingverkeer moeten worden omgekeerd. Dit is het geval op de Molenweg en in de Vlissingse- straat. Voor een goede geleiding van het verkeer zal het eveneens nodig zijn een belijning aan te brengen op het plein voor de Kloveniersdoelen. Te uwer informatie delen wij u mede, dat wij enige brieven hebben ontvan gen van bewoners met betrekking tot het éénrichtingverkeer. Eén van deze briefschrijvers heeft voorgesteld, de uitgaande verkeers stroom te laten lopen vanaf de Pot tenmarkt door de Langeviele in de richting van het Domburgsschuitvlot en zo verder. Deze oplossing is even eens bezien door ons college, maar aan de hand van de adviezen van de commissaris van politie en de ver keerscommissie hebben wij hiertoe niet besloten en wel om de volgende redenen: op het kruispunt Achter de Houttui nen - Langevielebinnenbrug zal een opeenhoping ontstaan van kruisend verkeer (verkeer dat vanaf de Potten bakkerssingel en vanuit de Zandstraat komt enerzijds en verkeer dat uit de Langeviele komt anderzijds); bovendien zal het voorrangskruispunt Herengracht Volderijlaagte Heren- grachtbrug duidelijk zwaarder worden belast, aangezien de ingaande ver keersstroom dan zal lopen: a. of via de Vlissingsesingel, Langevie- lesingel, Seissingel, Seisbuitenbrug, Klein Vlaanderen, Volderijlaagte, Stadhuisstraat, Lange Noordstraat, Markt naar Plein 1940-1945 b. of via de Vlissingsesingel, Langevie- lebuitenbrug, Achter de Houttuinen, Seisdam, Herengracht, Herengracht- brug, Stadhuisstraat, Lange Noord straat, Markt naar Plein 1940-1945. Door deze ingaande routes zal boven dien het kruispunt Bachtensteene - Lange Noordstraat - Stadhuisstraat weer zwaarder worden belast. Hierbij komt nog, dat Klein Vlaande ren niet gefundeerd is en derhalve niet berekend is voor het verkeer met zware voertuigen i.e. autobussen. Streekvervoer Walcheren heeft ook nog de suggestie gedaan haar onthef fing te verlenen teneinde in verboden richting via de Lange Noordstraat naar de Stadhuisstraat te rijden. Wij zijn echter van mening dat het rijden in verboden richting teveel ge vaar met zich meebrengt, met name zullen gevaarlijke situaties ontstaan op het kruispunt Bachtensteene - Stadhuisstraat - Lange Noordstraat en op de splitsing Lange Noordstraat - Markt. Voorts zal de vlotte doorstro ming van het verkeer ernstig in het gedrang komen. In verband met het vorenstaande heb ben wij na adviezen van de commissa ris van politie en de verkeerscommis sie en na overleg met Streekvervoer Walcheren NV besloten de bussen tij delijk te laten rijden via Vlasmarkt - Kromme Weele - Penninghoeksingel - Herengrachtbrug en Herengracht. Wij onderkennen dat deze route niet ideaal is, maar aangezien de Seisbin nenbrug zo spoedig mogelijk zal wor den verbeterd zal dit slechts een tijde lijke route zijn voor de bussen naar de richting Domburg. Voorts hebben wij besloten de bus route naar Vlissingen te laten lopen via de Gortstraat - Varkensmarkt - Hoogstraat - Nieuwe Haven - Turfkaai - Houtkaai - Koningsbrug - Stations straat - Blauwedijk en via een gedeel te van de ventweg naar Vlissingen. De bushalte aan de Vlissingsesingel zal namelijk door het rijden van deze route vervallen. Aanvankelijk bestond het plan een bushalte te maken aan de Nieuwe Vlissingseweg nabij het Poelendaele- kruispunt. In verband met de hoge kosten 20.000,-) menen wij dat een dergelijke uitgaaf voor een tijdelijke bushalte niet verantwoord is. Derhal ve hebben wij besloten een bordje bushalte te plaatsen aan de ventweg. De bussen naar de richting Vlissingen zullen deze ventweg over een gedeelte dienen te volgen. Overigens zullen wij, om Streekver voer Walcheren zoveel mogelijk tege moet te komen, een aantal parkeer en stopverboden invoeren in de Vlas markt en Kromme Weele, alsmede op de Penninghoeksingel. Hierdoor zal naar onze mening het tijdverlies tot een minimum kunnen worden be perkt. Van de werkgroep Gortstraat - Hoog straat - Nieuwe Haven hebben wij een schrijven ontvangen met betrekking tot het invoeren van éénrichtingver keer in deze straten, waartegen be zwaar wordt gemaakt. Hoewel de Nieuwe Haven na de re constructie geschikt is voor verkeer in beide richtingen zijn wij van me ning, dat door de bestaande bottle neck op de hoek Vlissingsestraat - Hoogstraat - Varkensmarkt een vlotte doorstroming van het verkeer niet zal kunnen plaats hebben. Door het invoe ren van éénrichtingverkeer in de stra ten ontstaan er bovendien meer par- keermogelijkheden. Parkeren aan één zijde van de Gortstraat, alsmede aan de beide zijden van de Nieuwe Haven zal dan kunnen worden toegestaan. Met de commissaris van politie en de verkeerscommissie zijn wij van me ning, dat éénrichtingverkeer in deze straten tijdelijk dient te worden inge voerd. Met betrekking tot de verandering van de rijrichting in de Vlissingse straat delen wij u het volgende mede. Voor (brom)fietsers uit Zuid bestaat dringend behoefte aan een inrijroute naar het centrum. Door het omkeren van het éénrichtingverkeer in de Vlis singsestraat kunnen de (brom)fietsers de route rijden: Schroebrug - Vlis singsestraat - Gravenstraat naar de Markt. De uitgaande route voor (brom) fietsers kan dan eventueel Volgende week worden de volgen de openbare commissievergader ingen gehouden: maandag 8 mei a.s. 16.00 uur commissie voor sociale zaken en volksgezondheid, maandag 8 mei a.s. 17.00 uur commissie onderwijs, maandag 8 mei a.s. 19.30 uur commissie openbare werken, dinsdag 9 mei a.s. 16.00 uur commissie finan ciën, dinsdag 9 mei a.s. 19.00 uur commissie gemeentebedrijven en donderdag 18 mei 19.30 uur com missie ruimtelijke ordening. zijn: Gortstraat - Hoogstraat - Stads- schuur - Schroebrug. Zoals wij hierboven reeds hebben ge steld gaat de verkeerscommissie met het invoeren van éénrichtingverkeer in de Langeviele en de daarbij beho rende andere maatregelen akkoord. Ook de winkeliersverenigingen 'Lange- viele-Pottenmarkt' en Vlasmarkt - Kromme Weele' zijn voorstander van het invoeren van éénrichtingverkeer. Met vertegenwoordigers van deze or ganisaties is eveneens herhaalde ma len overleg geweest. Het vorenstaande overwegende, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat éénrichtingverkeer in de Langeviele e.o. moet worden ingevoerd, zo moge lijk nog vóór het a.s. zomerseizoen. De adviezen van de commissaris van politie, de adviezen van de verkeers commissie, de tekeningen waarop de betreffend verkeersmaatregelen zijn aangegeven, alsmede de tekening van de belijning van het plein voor de Kloveniersdoelen zijn voor u op de gebruikelijke wijze ter inzage gelegd. Voorts zijn ter inzage gelegd brieven van de winkeliersvereniging 'Langevie le - Pottenmarkt', de werkgroep Gort straat - Hoogstraat - Nieuwe Haven en van de heer K. Tiggelman. De aan de maatregelen verbonden financiële consequenties zijn de navol gende: a. plaatsen en wijzigen van verkeers borden. aanbrengen en verwijderen van gele strepen en belijningen, to taal: 10.000,-; b. wijziging bewegwijzering ANWB: ƒ33.000,-. Totaal: ƒ43.000,-. Wij wensen deze kosten te dekken door een onttrekking aan het fonds voor stadsontwikkeling en -verbete ring. Wij stellen u voor: a. ten behoeve van het invoeren van éénrichtingverkeer in de Langeviele e.o. een krediet te verstrekken van 43.000,-. b. de begroting van de algemene Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. dienst voor het dienstjaar 1972 in overeenstemming met het vorenstaan de te wijzigen; en c. voor kennisneming aan te nemen: de brieven van de winkeliersvereni ging 'Langeviele - Pottenmarkt', de werkgroep Gortstraat - Hoogstraat - Nieuwe Haven en de heer K. Tiggel man. Burgemeester en wethouders van Middelburg, de burgemeester, P. A. Wolters, de secretaris, Hooij. Van 9 mei tot en met 27 juni a.s. zal de afdeling bevolking van het stadhuis (ingang Lange Noord straat) op dinsdagavond geopend zijn voor zaken betreffende reis- dokumenten (paspoorten, toeris- tenkaarten c.d.). Op die dinsdaga vonden is de afdeling bevolking geopend van 19.00 tot 20.00 uur. Tijdens het bezoek dat de gemeente raad van Folkestone afgelopen week end aan Middelburg bracht is het besluit bekend gemaakt, dat de heer A. J. E. Godden uit Folkestone tot ereburger van Middelburg is be noemd. De erepenning van de stad en de daarbij behorende oorkonde werden door de burgemeester van Middelburg Drs. P. A. Wolters zaterdagavond in de schouwburg aan de heer Godden (voor bekenden en dat zijn er in Middelburg heel wat: Johnny) uitge reikt. De heer Godden heeft de erepenning gekregen voor de vele verdiensten die hij voor de uitwisseling tussen Folke stone en Middelburg heeft gehad en heeft. Met name werd zaterdag aandacht besteed aan het initiatief dat hij nam om te komen tot de inmiddels bekend geworden uitwisseling van bejaarden. In 1964 inviteerde de heer Godden, die in Folkestone een hotel heeft een 'groep bejaarden uit Middelburg om op zijn kosten een vakantie in de Engelse badplaats te komen doorbren gen. Het is niet bij dat ene bezoek gebleven. De heer Godden heeft met het laatste bezoek mee nu negentien bezoeken aan Middelburg gebracht. Met recht noemde burgemeester Wolters Middel burg de tweede woonplaats van de heer Godden. Op de foto: het moment van de uitreiking van de erepenning en de oorkonde. Van links naar rechts me vrouw Wolters, mevrouw Jacques, de heer Godden, mevrouw Godden, de burgemeester van Folkestone, Mr. Jac ques (wat verscholen achter burge meester Wolters), burgemeester Wol ters en mejuffrouw Eiff, secretaresse van de burgemeester. Tot en met 13 mei is in de Meeshal te Middelburg een tentoonstelling in gericht van schilderijen van Reimond Kimpe. Met 69 schilderijen, ontstaan in de jaren 1938 tot en met 1966, wordt een goed overzicht gegeven van het werk van de bekende, in 1970 overleden kunstenaar. De schilderij en die nu in de Vleeshal zijn bijeenge bracht, zijn afkomstig uit particuliei bezit; vooral van de familie Kimpe Het is jammer dat men bij de samer. stelling van deze, als overzichtsten toonstelling bedoelde Kimpe-expositic niet wat meer heeft kunnen putten uit wat er in de loop der jaren door deze en gene in Zeeland is aangekocht van de schilder. Er moeten in particulier bezit beslist sterkere doeken van Rei mond Kimpe te vinden zijn dan som mige van de nu tentoongestelde wer ken. Ondanks dit bezwaar blijft de Kimpe tentoonstelling uitermate boeiend en een bezoek meer dan waard. Wie een ronde doet langs de schilderijen van Kimpe krijgt een interessant beeld te zien van zijn schilderkunstige ontwik keling. LAATBLOEIER Kimpe werd in 1885 in Gent geboren Hij studeerde voor civiel ingenieur en als zodanig kwam hij ook na de eerste wereldoorlog naar Middelburg Kimpe begon pas op 38-jarige leeftijd te schilderen. „Een laatbloeier", zoalf de Amsterdamse kunstcriticus Ed Wingen het tijdens de opening op merkte, „Sommige kunstenaars heb ben op die leeftijd alles al gezegd wa ze te zeggen habben. (Vincent var Gogh bijvoorbeeld). Maar Kimpe koi op 65-jarige leeftijd nog helemaal var stijl veranderen" Kimpe neemt al eigenzinnig kunstenaar in de kunstge schiedenis een heel eigen plaats in' Volgens de heer Wingen is er in he werk van Kimpe een zeker dualismi te vinden: Enerzijds is er bij Kimpe een duidelijk verlangen zich uit te drukken in strenge, kantige vormen; andeerzijds is hij een poëtisch kunstee- naar met een sterke hang naar het romantische mystieke. Kimpe dichtte bijvoorbeeld: „Als ik kon leven als een droom dan werd ik nooit meer wakker ik was de lucht en was de boom en gij den zacht gewelfden akker met breed van de bedding zijnden stroom waarover ik hing. waarin ik stond maar zonder voeten op den grond". Er zijn in de Vleeshal verschillende handschriftn van Kimpe te zien. Ook ligt er eeen zo juist in eelgië versche nen monografie over de dichter-schil- der Kimpe ter inzage. De expositie is te bezoeken tot en met 13 mei. Openingstijden: dagelijks behalve op zondag van twee tot zes uur 's middags en op vrijdagavond van zeven tot tien uur. Op de foto. 'Provinciale boot' uit 1944. 6 en 7 mei Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE Bij ongevallen telefoon 01184-3515 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: zaterdag 0-24 uur: H. A. Delfos, Rouaansekaai 47, tel. 01180- 2637, Middelburg; zondag 0-24 uur: J. K. Dominicus, Dam 55, tel. 01180-2830, Middelburg. Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur Mid delburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama) zie onder Souburg, Nieuw- land en Amemuiden. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: H. Frima, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-282. Souburg, Amemuiden en Nieuwland: N. Kapteyn, Dintelst raat 1, Souburg, tel. 01183-1630. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: A. C. Kousemaker, To- renstr. 46, Serooskerke, tel. 01189-1212. Dierenarts: R. M. Barkema, tel. 01180-3118, con sult alleen na telef. afspraak. Tandartsen: J. D. W. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg, tel. 01180-2882. J. H. Tan-Meyer, Scheldestraat 26, tel. 01184-2025. Vrijdag 5 mei tot vrijdag 12 mei 1972 en Hemelvaartsdag 11 mei: L. v. d. Boogert, Korte Delft 12, Middelburg. Wijkverpleegsters: Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland: zr G. A. M. van der Linden, Sloeha venstraat 17, Nieuw- en Sint Joosland tel. 01182-1474. 11 mei: zr Heyboer, Prinses Marijke plein 11, tel. 01180-3615. Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolder Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zr R Goor, Vroonstr. 11, Serooskerke, tel 01189-1226. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis Souburg en Ritthem: zr. C. Sinke-var Loon, Molenweg 51, tel. 01183-1843. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke Biggekerke: zr. N. de Back, West straat 17, Koudekerke, tel. 01185-1318. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 4 tot en met woensdag 10 mei: do. 5.16 en 17.36, vr. 6.06 en 18.30, za. 7.07 en 19.33, zo. 8.16 en 20.45, ma. 9.29 en 21.59, di. 10.38 en 23.08, wo. 11.41. Westkapelle 21 min. vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. In verband met Hemelvaartsdag zr verschijnen op woensdag 10 mei 197.' De sluitingstijd voor advertenties om 10.00 uur. Combinatie-advertenties DE VLISSINGER/DE FAAM sluiting donderdag 4 mei 1972 16.00 uur. ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli I IS DIT UIV KIND? I Wie zich de trotse moeder van deze baby mag noemen, kan de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51 te Middelburg. Haar wacht dan bo vendien een waardebon van vijf gulden. lïllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

de Faam | 1972 | | pagina 3