Toyota in nieuwe showroom HUISDIER-MET-VAKANTIE? NU LOGIES BESPREKEN Hartmassage kan duizenden mensen'evens redden Tips voor dekeuken Aluminium bungalow in Gapinge Weekenddiensten mm DE FAAM 9 Pleeg iïezm voor viervoeter vaak beste oplossing Springen om adressen'' EERSTE CURSUS GESTART Mee op reis Actie pleegdier Auloshow bij Gebr. Van Fraassen Overleg mei EH BO-organ isat ies Instructie Direct ingrijpen ISi DONDERDAG 20 APRIL 1972 Op de foto: De jubilaris krijgt een zware goudkleurige gietijzeren medaille omgehangen. Een halve eeuw bij Boddaert Vrijdagmiddag was het in de perso neelskan tine van de Middelburgse ijzergieterijen machinefabriek v-h Bod daert en Co een drukte van belang. Praktisch alle medewerkers van het bedrijf waren daar aanwezig om met een feestelijke receptie het vijftigjarig jubileum van de heer M. Nieuwenhuy- se uit Souburg te vieren. Op 10 april 1922 trad de heer Nieuwenhuyse in dienst bij Boddaert en hij is daar sindsdien niet meer weg geweest. Een en ander was dus aanleiding om de jubilaris, die vergezeld was van zijn vrouw en kinderen, eens duchtig in het zonnetje te zetten. Speciaal voor dit jubileum waren de heer en me vrouw Van Empel aanwezig. Mevrouw M. C. van Empel-Boddaert is een dochter van de vroegere directeur Boddaert van de fabriek. Zij kreeg een plaatsje aangeboden in de stoel waar haar vader altijd in placht te zitten. „Hij heeft er haast zijn hele leven in doorgebracht" merkte zij op. De huidige directeur van het bedrijf, de heer J. J. Ubbink, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij ver telde dat dit de' tweede keer was dat een jubileum in de personeelskantine werd gevierd. „Vroeger deden we dat altijd in een hotel met een veel klei nere groep mensen dan nu het geval is. Uiteindelijk is dit toch veel beter zo". De heer Ubbink vertelde het een en ander over de heer Nieuwenhuyse. Hoe deze in april 1922 bij Boddaert in dienst kwam op 14-jarige leeftijd. Hoewel Rinus altijd op de meest rikante plaatsen in de fabriek heeft gewerkt heeft hij nooit een ongeluk gehad, hij vervulde zijn taak met groot verantwoordelijkheidsgevoel. „Bij het werk dat Rinus doet", aldus de heer Ubbink „komt het aan op stalen zenuwen en grote lichaams kracht". Vervolgens sneed hij het on derwerp hobby's aan. „Een van de grote liefhebberijen van Rinus is het fokken van konijnen", vertelde de heer Ubbink. „Hij bouwde er zelfs hele paleizen voor, maar kwam daar door in aanraking met de wet. De gemeente verbood hem het bouwen van dergelijke konijnenhokken en ook het snijden van gras aan de dijken. Maar hoe het ook zij, Rinus fokte konijnen en hoe! Hij begeleidde zijn Vlaamse Reuzen van de wieg tot de pan De heer Ubbink stipte ook nog even aan, hoe Rinus soms stiekum binnenpret kon hebben als een ander zijn taak als ijzergieter moest over of waarnemen. „Als het dan ook maar even mis ging kon je hem al zien grinniken en horen mopperen". 22 en 23 april 1972 Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE Bij ongevallen telefoon 01184-3515 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: zaterdag 0-24 uur: P. H. Schram, Oosterscheldestraat 2, tel. 01180-4664; zondag 0-24 uur: J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 01180-4305. Alleen voor spoedgevallen visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur Mid delburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama) zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: L. Sloos, Middelburg- sestr. 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Souburg, Arnemuiden en Nieuwland: M. L. v. d. Moer, Stationsplein 1, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se- rooskerke: A. C. Kousemaker, Toren straat 46, tel. 01189-1212, Serooskerke. Dierenarts: I. C. Klok, tel. 01188-1443. Tandartsen: G. J. v. Wiggen, p/a Julianalaan 4, tijdensdienst 01184-2778. Apotheek: J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, Vlissingen, tel. 01184-2066. Vrijdag 21 april tot vrijdag 28 april 1972: A. Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg. Wijkverpleegsters: Middelburg, Nieuw- en St. Joos'and. zr. N. H. Boogaard, F. G. Aleman- straat 38, tel. 01180-3491. Domburg, Aagtekerke, Vrouwenpolder, Veere, Gapinge en Sint-Laurens: zr. Corrie, Noordstraat 27, Domburg, tel. 01188-1427. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis Souburg en Ritthem: zr. C. Sinke-van Loon, Molenweg 51, tel. 01183-1843. Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke: zr. N. de Back, West straat 17, Koudekerke, tel. 01185-1318. Ook in het bedrijfs-Rode Kruis heeft de heer Nieuwenhuyse het nodige ge daan. Eigenlijk meer voorkomend dan genezend of reddend; zorg voor veilig heid kwam bij hem altijd on de eerste plaats. De heer Ubbink besloot zijn toespraak met het overhandigen van een enve loppe met inhoud en hij zei dankbaar te zijn en te blijven met wat de heer Nieuwenhuyse voor Boddaert in die vijftig jaar heeft gedaan. Direct daar na zongen alle aanwezigen uit volle borst 'Lang zal hij leven', besloten met een driewerf hoera. De loco-burgemeester van de gemeen te Vlissingen, de heer Ch. J. Gillissen Verschage, noemde dit jubileum een zeldzaamheid. „Leerplicht, studiemoge lijkheden voor alle lagen van de be volking en de mobiliteit van de werk nemers, dragen er toe bij dat dergelij ke jubilea in de toekomst wel niet vaak meer gevierd zullen worden", aldus de loco-burgemeester. Hij achtte een halve eeuw dienstverband een dubbele felicitatie waard, een voor de jubilaris en een voor de werkgever, „want die heeft dan toch wel voor een bijzonder prettige werksfeer ge zorgd gedurende die vijftig jaar". Hij speldde de jubilaris de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op. De uitreiking van de medaille werd met een drankje beklonken. Daarna sprak de heer Ub bink nog even en overhandigde de heer Nieuwenhuyse het vererend ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Bedrijfsleider J. Melkert vertelde blij te zijn met de opbouwende kritiek die hij veelvuldig van de jubilaris ge hoord had. Ook ging hij nog even in op de milieuhygiënische zaken waar Rinus de hand in heeft gehad. Hij had uitgerekend dat de heer Nieuwenhuy- cl Niemand vindt het gek om hartje winter al plannen te ma ken, routes uit te stippelen en reispapieren te verzorgen voor vakanties die pas in de loop van de zomer worden gehouden. Veel mensen vinden het wel een beetje gek om dan ook al lo gies te bespreken voor hond, poes of andere huisdieren die niet meegaan met vakantie. Als die vakantie tenslotte voor de deur staat gaan ze er anders over denken. Want op dat mo ment blijken alle bonafide die- renpensions tot in verre omtrek volgeboekt met viervoetige 'vaste klantjes' van bazen en ba zinnen die, door ervaring wijs geworden, tijdig logies voor hun huisdieren hebben besproken. „Wij haméren er al jaren op: be spreek logies voor de huisdieren tege lijk met de eigen vakantie. Maar elke zomer is het weer raak, dan bellen mensen een week vóór hun vertrek in allerijl op omdat ze geen onderdak meer kunnen vinden voor hun hond of kat". Dit zegt men op het secretari aat van het hoofdkantoor van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren in Den Haag. Vooral juli is elk jaar een topmaand van logiesmoeilijkheden met huisdieren in heel Nederland. Aanvragen om adressen van tijdelij ke pleeggezinnen voor huisdieren ko men bij de vereniging bij bosjes bin nen en men zit op het hoofdkantoor in Den Haag dan ook 'te springen' om nieuwe adressen van mensen die tijde lijk een ander huisdier erbij willen verzorgen. Die adressen mogen uit heel Nederland komen, want in sa menwerking met de plaatselijke vere nigingen worden vraag en aanbod zo goed mogelijk bij elkaar ge bracht. Pleegadressen voor huisdieren kun nen (schriftelijk of telefonisch, maar vooral met duidelijke vermelding van de periode waarin men als 'pleegou der' beschikbaar is) worden opgege ven aan het hoofdkantoor van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, Prinses Mariestraat In het weekend van 13 tot en met 15 april hield het autobedrijf van de Gebr. Blanker een Toyotashow in hun nieuwe showroom van hun bedri.jf, gelegen op de hoek van de Voïderij- laagte en Klein Vlaanderen in Middel burg. Dankzij de medewerking van de gemeente Middelburg konden de plan nen voor de bouw van deze show room vrij vlot worden uitgevoerd. De werkplaats die voorheen op de plaats van de showroom was gevestigd is in het achterste gedeelte van de bedrijfs ruimte ondergebracht. Ook zijn de kantoren en de magazijnruimte veran derd. In totaal neemt het bedrijf nu vier panden in beslag. Op de Toyotashow kreeg de bezoeker een uitstekend overzicht van wat er van dit merk auto op de markt is. Praktisch alle types Toyota's waren vertegenwoordigd. De grote trekpleis ter was wel de Toyota Crown Hard top 2600, een prachtige wagen met talrijke super luxe snufjes zoals elek trisch bediende zijramen, drie luid sprekerboxen, een radio voorzien van automatische zenderkeuze, kleine rode lichtjes in de portieren die gaan bran den wanneer het portier opengaat. De antenne van de radio wordt eveneens elektrisch bediend. Ook op sportief terrein weten de Japanners van wanten, getuige de vuurrode Celica ST, met een topsnel heid van ongeveer 185 km per uur. Deze auto die een voortreffelijke zit heeft, is natuurlijk uitgerust met een toerenteller. Een kort pookje waar mee de vijf versnellingsbak wordt bediehd, heeft een plaatsje op de middenconsole gekregen. Hoewel er bij de Celica duidelijk sprake is van een sportmodel, kunnen er toch vrij gemakkelijk vier personen in plaats nemen. Ook de kofferruimte is op vier personen berekend, wat bagage betreft uiteraard. De Toyatomodellen zijn technisch gezien bijzonder gemak kelijk. De motor en andere onderde len zijn overzichtelijk en ruim opge steld. Wanneer men bijvoorbeeld een achteruitrijlamp of mistlamp wil aan sluiten is dat zo gebeurd: de bedra ding ligt er al voor klaar... Een heel belangrijke bijdrage in het succes dat de Toyota in ons land heeft, noemt één van de heren Blan ker het feit, dat men gemakkelijk en snel aan onderdelen kan geraken. Dit in verband met de service-verlening. In Leidschendam is het centraal ma gazijn voor Nederland, in Brussel een stock-magazijn voor geheel West-Euro pa. De verkoop van Toyota's in Ne derland vertoont een sterk stijgende lijn. In november 1971 was dat een aantal van 12.000, voor 1972 verwacht men een verkoop van 18.000 stuks. se in die vijftig jaar ruim drie keer de wereld heeft rondgefietst, in aan merking genomen de afstand tussen huis en fabriek die hij meestal per fiets aflegde. De heer Melkert over handigde de jubilaris een draagme- daille en een fles gedistilleerd. Als lid van de ondernemingsraad sprak de heer P. Moerman. Hij hing de jubila ris een zware goudkleurige gietijzeren medaille om. Verder overhandigde hij hem namens het personeel een koffie zetapparaat en een elektrische keu kenklok. Namens de voetbalclub schonk hij een doos sigaren. Bedrijfsaccountant J. Nieuwdorp had het zoals hij zei als een van de laatste sprekers bijzonder moeilijk. Alles was immers al gezegd. Toch had hij nog iets bijzonders. „Ik ben eens in de archieven gedoken en vond daar een balans uit 1922. In het eerste kwartaal van dat jaar bleek Boddaert 105,375 winst te hebben geboekt. Nadat met ingang van het tweede kwartaal Rinus Nieuwenhuyse in dienst van het bedrijf was gekomen, bedroeg de winst aan het eind van dat kwartaal maar liefst ƒ4961,765! Hij vertelde ook nog dat hij de heer Nieuwenhuyse had leren kennen als 'de man met de kleine handjes', een benaming van de oude directeur, do heer Boddaert, die vaker van deze typerende benamingen voor zijn per soneelsleden had. Namens de perso neelsvereniging overhandigde de heer Nieuwdorp de jubilaris een envelop met inhoud. De heer J. van der Peijl sprak nog een kort woord namens de voetbal vereniging en de heer Piet Pieters, kantinebeheerder, bracht de jubilaris hulde in dichtvorm. Ten slotte hield de heer Nieuwenhuyse ook zelf nog een korte toespraak waarin hij zijn dank uitsprak voor alle geschenken, gelukwensen en vele bloemen. 40, Den Haag, telefoon 070-112755. Op hetzelfde adres kan (per brief met insluiting van» f 0,50 aan postzegels) een lijst worden besteld met de adres sen van bonafide dierenpensions in Nederland. Met de nadruk op bonafi de, want ook op dit terrein is er ontstellend veel kaf onder het ko ren. Het lijkt de eenvoudigste oplossing om hond of poes mee op reis te nemen, als onderdakmogelijkheden tij dens de vakantie ontbreken. De prak tijk is minder eenvoudig. In de eerste plaats moet men er rekening mee houden dat er overal in Europa cam pings en hotels zijn waar huisdieren niet binnen mogen. Hond of poes kan bovendien tijdens lange autoritten wa- genziek worden of (heel wat riskan ter) in paniek raken en de bestuurder in de nek springen. Tenslotte zijn er nog de grensover gangen, want een huisdier kan niet 'zo maar' van het ene land naar het andere meereizen. Wie hond of poes toch wil meenemen naar het buiten land spoede zich naar het dichtstbij zijnde ANWB-kantoor. Daar ligt een (gratis) brochure gereed met de titel 'Met de hond en de poes op reis', waarin haarfijn beschreven wordt welke inentingseisen (en soms zelfs quarantaineverplichtingen) door diver se landen worden gehanteerd. Maar aangezien honden en katten lang niet altijd begenadigde 'reizigers' zijn blijft het pleeggezinnen-systeem toch wel één van de betere oplossin gen voor de vakantieproblemen met huisdieren. De hond zal zich het pret tigst voelen als hij is uitbesteed in een gezin waar men hem, behalve goede voeding en ligging, ook dage lijks een flinke wandeling kan bieden. Poezen blijven bij voorkeur in eigen huis, op voorwaarde dan altijd dat buur of goede vriend het dier elke dag (of om de paar dagen) van voedsel, vers drinkwater en (eventu eel) een schone kattebak kan voor zien. Meer asiels, meer dierenpensions zijn dringend nodig in Nederland. Maar die lijken er voorlopig niet te komen en daarmee houdt alles op. Daarom is de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren bijzonder blij met het feit dat haar 'Actie Pleegdier' steeds beter gaat lopen. Deze actie gaat nu het vierde jaar in en komt erop neer dat eigenaars van huisdieren hun viervoeters tijdens de vakantieweken bij elkaar uitbeste den. Of dit met gesloten beurzen dan wel tegen vergoeding van gebruikte voeding en andere onkosten gaat, kun nen de wederzijdse eigenaars in on derling overleg beslissen. Aan de Actie Pleegdier doen soms ook mensen mee die zelf (nog) geen huisdieren hebben, maar wel eens voor een paar weken andermans dier willen verzorgen om te ervaren hoe het allemaal reilt en zeilt met zo'n huisvriendje. Op de eerstvolgende visdag kunt u een keuze maken uit één van de volgende visgerechten. Het eerste re cept werd bekroond met een prijs in een bananenreceptenwedstrijd voor huisvrouweyi in Duitsland. Het tweede recept is voor de 'pittige' fijnproevers en last but not least een feestelijk voorgerecht dat uw dis zal verrijken. HEILBOT MET BAH ENEN Benodigdheden: 4 stukken heilbot (van 200 gram), zout. sap van 2 citroenen, wat meel, olie, 8 bananen, 8 tomaten, olijven. 100 gram boter, 1 eetlepel gehakte peterselie. De stukken vis worden kleingesneden, gezouten en besprenkeld met citroen sap, waarna ze door het meel worden gehaald en in 20 min. in de hete olie gebakken. Op een réchaud warm houden. De gepelde in de lengte doormidden gesneden bananen in een pan doen en met de gewassen kruisvormig ingesne den tomaten 10 minuten bakken. Hierna worden de bananen gegar neerd met gehalveerde olijven. Bij dit gerecht kan toast en witte wijn worden geserveerd. PIKANTE VISFILETS Benodigdheden: 1 banaan, 4-5 eetle pels gecondenseerde melk, 1-2 eetle pels citroensap, 1 kleine sinaasappel. 2 eetlepels gehalveerde morellen, visfi lets, boter. De banaan wordt met een vork fijnge maakt en met de gecondenseerde melk en het citroensap aangemengd. De si naasappel snijdt u klein en wordt evenals de morellen bij het aangemeng de geheel gevoegd. De visfilets zijn snel gepaneerd en gebakken: Voor één persoon neemt u ongeveer 200 gram visfilets die u schoonmaakt en kruidt en vervolgens in een pan met heet boter bakt. GARNALENCOCKTAIL Benodigdheden: 125 gram garnalen, 1- In Vlissingen werd een autoshow ge houden bij gebr. Van Fraassen in de showroom aan de President Roose- veldtlaan. Het betrof hier een show waarbij twee verschillende merken auto's werden geshowd: de Mazda en de Daf. De meeste belangstelling ging uit naar de Mazda RX - 2 coupé, een auto uitgerust met een tweeschijfs rotatie motor. Deze krachtbron die in eerste instantie qua vorm wat vreemd aan doet, stuwt de wagen in minder dan geen tijd naar een topsnelheid van om en nabij de 190 km. per uur. De pluspuntn van de Mazda-rotatiemo- tor zijn: geruisloos en trillingvrij rij den, minder bewegende en dus kwets bare delen, de motor heeft geen kleppen, geen tandwielen, geen distribu tieketting en geen nokkenas. Verder valt op de zeer hoge prestatie in acceleratie en de topsnelheid, en bo vendien de wagen is aan te passen een de strengste luchtverontreinigings- eisen. Vlak naast de RX - 2 stond de Mazda 818 Deluxe opgesteld. Deze auto is ook in de RX - 3 uitvoering te krijgen De Mazda modellen voldoen allemaal aan hoge veiligheidseisen Men heeft een zg. 'kooiconstructie' toegepast, de ruiten zijn van gelaagd glas gemaakt en er wordt veelvuldig gebruik gemaakt van radiaalbanden Op alle Mazda's wordt standaard een knipperlichtinstallatie geleverd terwijl ook alle modellen zijn voorzien van een elektrische ruitensproeier. Een belangrijk pluspunt voor de ver koop zijn de lage onderhoudskosten en de grote betrouwbaarheid van de Mazda, vandaar ook dat de verkoop van deze Japanse wagen nog steeds toeneemt. Ter gelegenheid van de show was de showroom decoratief met bloemen versierd. 2 eetlepels, citroensap, 50 gram wal- nootpitten. Voor de mayonaise: het geel van 1 of 2 eieren, of 1 heel ei, mosterd, zout en peper, 1/8 liter plantenolie, citroen sap, suiker, Knorr Aromat, 2-3 eetle pels koffiemelk, 200 gram appels', 125 gram banaan (geschild). De garnalen schoonmaken en met ci troensap besprenkelen. De walnootpit- ten fijnhakken. De mayonaise bereidt u door eerst de eieren, mosterd, zout en peper door elkaar te roeren en daarna onder stevig roeren de planten olie erbij .voegen. De mayonaise met suiker, citroensap en Aromat afmaken en tot slot nog de koffiemelk en de fijngehakte walnootpitten erdoor men gen. Snijd de geschilde appels nu in reep jes. de Chiquita's in schijfjes en be sprenkel dit onmiddellijk met citroen sap (om verkleuren te voorkomen). Alle ingrediënten vermengen en op een slablaadje dresseren en de mayonaise erover gieten. De cocktail met wat achtergehouden garnalen garneren. „Jaarlijks kunnen in Nederland naar schatting ongeveer 2.000 mensenlevens gered worden van een plotselinge dood tengevolge van ritmestoornissen aan het hart. Om dit te bereiken zou een grote groep Nederlanders op oor deelkundige wijze hartmassage moeten kunnen toepassen en zou tevens een landelijke dienst in het leven moeten worden geroepen die binnen korte tijd iedere patiënt met een hartstil stand kan 'defibrillcren' (hersrellcn van het normale hartritme). Met de opleiding in de hartmassage kan in eerste instantie begonnen worden bij verpleegkundig en para-medisch perso neel. Andere groepen die in noodgeval len op adequate wijze weten te reage ren zoals politie en brandweer, zou den eveneens onderricht in hartmassa ge en beademing moeten krijgen", aldus dr. E. Dekker, medisch direc teur van de Nederlandse Hartstich ting. Het opbuwen van een organisatie die onmiddellijk hartmassage en beade ming kan toepassen bij het optreden van dodelijke ritmestoornissen van het hart vereist een enorme inspan ning. Grote bevolkingsgroepen en in de eerste plaats de naaste familie van hartpatiëten zouden zo spoedig moge lijk de nodige vaardigheid in hartmas sage en beademing moeten verwerven. De Nederlandse Hartstichting heeft als eerste aanzet bij de hartmassage instructie een honderdtal oefenpoppen aangekocht ter waarde van 60.000,- en die ter beschikking gesteld van ziekenhuizen met hartbewakingseenhe- den. Deze hartbewakingseenheden zou den ideale oefencentra voor hartmas sage kunnen worden. In de toekomst is het wellicht mogelijk dat familiele den van patiënten die in deze hartbe- wakingscentra worden opgenomen di rect geïnstrueerd worden in de metho diek van de hartmassage. Ter verkrij ging van de noodzakelijke ervaring in instructie-technieken in dit verband is op het medisch bureau van de Neder landse Hartstichting een eerste cursus gestart met een aantal huisvrouwen van wie de echtgenoot hartpatiënt is. Deze verbreiding van de kennis der uitwendige hartmassage is voorafge gaan door een periode waarin alleen door hartchirurgen tijdens operaties inwendige hartmassage werd toege past. Met de hand kneep de chirurg het hart samen om zodoende cle bloedcirculatie op gang te houden. In Amerika ontdekte men een methode waarbij de hartmassage ook van bui tenaf kan worden uitgevoerd. Het hart, dat midden achter het brostbeen ligt, wordt daarbij samengedrukt doordat het borstbeen op een speciale manier naar binnen wordt gedrukt en het hart tussen wervelkolom en borst been wordt samengedrukt. Het bloéd wordt daardoor uit het hart geperst. Bij het terugveren van de borstkas wordt het bloed weer door het hart 'aangezogen'. Een uitvoerige uilleg van de manier waarop de hartmassa ge moet worden toegepast wordt in dit verband onjuist geacht, want bij een onoordeelkundige uitvoering van de hartmassage zijn er een aantal risico's aan verbonden. Die risico's zijn er veel mindere ma© ook bij oordeelkundige toepassing van de hartmassage, maar dan betreft het in het bijzonder het breken van enkele ribben of van het borstbeen. Bij een starre borstkas is dit risico iets gro ter dan bij een soepeler skelet, doch men gaat er van uit dat het voor de patiënt beter is enkele ribben (die ge makkelijk genezen) te breken dan dat er geen hartmassage wordt toegepast, zodat de overlevingskans van de pa tiënt gering is. Hartmassage zal der halve voorlopig niet via televisie of pers worden onderwezen, aangezien nodeloze of onoordeelkundige toepas sing beschadiging kan veroorzaken. Wie moeten in de eerste plaats in aanmerking komen voor hartmassage- instructie? Naast het medisch, ver pleegkundig en para-medisch perso neel betreft het met name het zieken- vervoerspersoneel, de politie, brand weer en beroepen (als grondstewar dessen e.d.) die worden uitgeoefend in de onmiddellijke nabijheid van grote mensenconcentraties. Een belangrijke groep is die der naaste familieleden van hartpatiënten. Een hartbewakings- eenheid ter grootte van 4 bedden heeft een capaciteit van ongeveer 400 patiënten per jaar. Dat betekent dat eens per maand (de vakantiemaanden niet meegerekend) zo'n hartbewa- kingsafdeling een klas zou moeten formeren van ongeveer 40 mensen die onderricht in de hartmassage 'licha melijk' aan kunnen, aangezien er voor deze massage wel enige lichaams kracht vereist is. Uit onderzoeken en statistische gegevens is gebleken dat in principe 1 van de 40 onderrichte mensen eens in het jaar de kans krijgt om het leven van zijn familielid te redden. Het is toch zeker de moei te waard om die maandelijkse drie uur les in hartmassage hiervoor te besteden Momenteel is overleg gaande met hel bestuur der EHBO-organisaties over het invoeren van de hartmassage in het lespakket van de EHBO-er. Van deze zijde wordt het risico van het onnodig en onoordeelkundig toepassen van hartmassage door leken nog afge wogen tegen het grote belang van de verbreiding van deze massagetechniek over een groot deel der Nederlandse bevolking. Tijdens de cursus zal op doeltreffende wijze het verschil tussen het klinisch beeld van iemand die overlijdt aan een hartstilstand en iemand die door andere oorzaken flauw valt, moeten worden onderwezen. Ter vergelijking met een geval van verdrinking gaat men er echter van uit dat er teveel mensen zouden 'er- drinken als alleen medici op oordeel kundige wijze mond-op-mondbeade ming zouden mogen toepassen. Ook bij hartmassage kan het immers aan kopen op een direct ingrijpen van iemand die getuige is van ritmestoor nissen van het hart van een mede mens. Ervaringen in Noord-Ierland hebben uitgewezen dat direct ingrijpen van vitaal belang is bij een hartstilstand. In 1 jaar werden 24 mensen gered doordat ze met een hartrenwagen naar een hartbewakingsafdeling van een ziekenhuis konden worden ge bracht. Van belang is hierbij dat van die 24 patiënten er 9 werden 'gereani meerd' (weer tot leven werden ge bracht) door het personeel van de hartrenwagen, 9 patiënten door de huisartsen die slechts geringe ervaring hadden in hartmassage, maar wisten wat ze op dit kritieke moment moes ten doen en de overige 6 patiënten werden door hartmassage gered door toevallig in de buurt zijnde mensen (o. a. een student, een familielid in een taxi, een passerende verpleegster) die in staat waren op de juiste wijze hartmassage toe te passen. In samenhang met liet toepassen van hartmassage zal zo spoedig mogelijk na het optreden van de hartstilstand door deskundig personeel met behulp van een 'defibrillator' een elektrische schok moeten worden toegediend aan het hart. De ritmestoornissen kunnen hiermee op adequate manier worden verholpen en de patiënt heeft de kans om het leven te behouden. Dijken werden gebouwd om mensenle vens te beschermen tegen een aan stormende zee, hartmassage-instructie kan een dam opwerpen tegen het jaarlijks duizenden keren optreden van een dodelijke hartstilstand. De Alga, fabriek voor aluminium pro- dukten in Gapinge gaat aluminium huizen maken. Nog wel geen huizen in een rijtje, maar bungalows. Voorlopig worden drie types in produktie geno men die overigens elk nog voldoende variatiemogelijkheden in zich hebben. De huizen zullen van buiten niet di rect als een huis van aluminium te herkennen zijn. De buitenzijde is be spoten met een harde verf, terwijl van binnen de wanden afgewerkt zijn met allerlei normale bouwmaterialen als hout etc. Het enige dat er aan de buitenkant van het aluminium te zien valt zijn voordeur en raamkozijnen. Zelfs het aluminium dak zal met een rode verf stof worden bespoten. De ambtenaren van de Nederlandse bouw- en woning- toezicht-bureaus houden niet van glim mende huizen, zodat het moderne glimmende aluminium zoveel mogelijk moet worden weggewerkt. De prijzen van de woningen beginnen met f 35.000,-, exclusief de grond. Voor deze prijs is het wel voor een groot gedeel te ingericht. Het wordt compleet met vloerbedekking, aanrecht, kasten en centrale verwarming opgeleverd. De bouwtijd is slechts drie weken. Finan cieel zijn er ook geen problemen bij een eventuele aanschaf, want het is mogelijk om ook op deze aluminium huizen een hypotheek te krijgen zoals bij normale stenen huizen het geval is. Een proefbungalow staat vanaf 22 april kant en klaar voor de fabriek m Gapinge. Op de foto: De aluminium bungalow in aanbouw. WÈË&Ê.

de Faam | 1972 | | pagina 9