Vragen en antwoorden over Sint-Laurens v*eT o0i Woensdag a.s. bazaar Vrouwelijke Handwerken Nieuwe boutique geopend in Middelburgse Segeerstraat KONINGINNEDAG 3 DE FAAM DUIVENPRAATJE GROE HUISVUIL O, VERKEERS MAATREGELEN VERNIELINGEN SPEELPLAATSEN Cursussen huishoudelijke en gezinsvoorlichting PRATEN OVER INRICHTING SPEELPLAATSJES IN DAUWENDAELE MARLOW MOSS DE FAAM VERVROEGD VRIJDAG I NIEUWS VAN "HET SCHUTTERSHOF' FIAT SHOWDE IN MIDDELBURG DONDERDAG 20 APRIL 1972 Op uitnodiging van de wijkvereniging Sint Laurens gingen enkele leden van liet college van b. en w. en een aantal van hun, medewerkers op 23 maart j.l. op bezoek in Sint Laurens. De gemeentelijke delegatie werd aangevoerd door burgemeester Wolters en voorts waren in het wijkcentrum aanwezig de lieren J. A. van Bennekom, wethouder, mr. J. Hooij, gemeente-secretaris, ir. C. J. M. van Unen. directeur ge meentewerken, Y. P. Wiersma, loco-secretaris en M. A. Mondeel. ambtenaar voor lichting. De heer L. Jansens, voorzitter- van de wijkvereniging gewaagde in zijn be grotingswoord van de goede relatie die tussen het stadsbestuur en de wijkvereniging bestaat. Tijdens de bij eenkomst, die door ongeveer 20 wijk bewoners werd bijgewoond kwamen vele punten aan de orde. Diverse wensen en verlangens werden aan de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur voorgelegd. In zijn reactie op hetgeen naai- voren werd gebracht begon de burgemeester dan ook met te zeggen, dat niet aan alle verlangens tegelijk tegemoetgekomen kan wor den. Het stadsbestuur heeft rekening te houden met de behoeften die zich in de gehele gemeente voordoen. Naar belangrijkheid moet een keuze ge maakt worden. Daarom is het goed te weten welke wensen er leven onder de bevolking. Hieronder een overzicht je van onderwerpen die aan de orde kwamen. Ruimte voor binnensporten Ook in Sint-Laurens bloeit de tafelten nissport. In de grote zaal van het wijkcentrum komt men al ruimte te kort. Mede in verband daarmede werd gepleit voor meer mogelijkheden voor binnensporten. Deze wens werd geno teerd. Er kon echter geen enkele toe zegging worden gedaan. Jeugdwerk Door het wegvallen van de rijkssubsi die die 't Trefpunt ontving voor het werk in Sint-Laurens, dreigt het operi- jeugdwerk in moeilijkheden te komen. De wijkvereniging heeft een verzoek om subsidie bij de gemeente inge diend. De burgemeester deelde mede, dat het verzoek nog maar kort gele den ontvangen is. Er is nog geen beslissing genomen. Woningbouw. De heer Jansens wees er op, dat sedert 1966 in Sint-Laurens geen wo ningen meer zijn gebouwd. Voor be paalde mensen is dat niet prettig. De voorzitter van de wijkvereniging pleit er voor de voor Brigdamme geplande woningbouw te laten aanvangen in het noorden, opdat de gunstige invloe den daarvan het eerst voor Sint-Lau rens voelbaar worden. Voorts drukte de heer Jansens zijn spijt erover uit. dat aan de Golsteijnseweg niet meer bungalows gebouwd worden. Geantwoord werd. dat de woning bouw zal geschieden in de volgorde Klarenbeek, Brigdamme en dan Sint- Laurens. In 1970 is reeds gesteld, dat in Sint-Laurens pas na 5 of 10 jaar over verdere woningbouw gesproken zal kunnen worden, omdat dan wel licht meer bekend is over het verloop van de Dammenweg. De eerste fase van de woningbouw zal eindigen bij de Brigdamse weg. Daar op volgt een groene strook, waarin het tracé van de Dammenweg wordt gelegd en daarna volgt Brigdamme. Voetballen. De korfbalvereniging Ondo wil graag- in Sint-Laurens blijven spelen. Daar naast wil men in Sint-Laurens ook graag gaan voetballen. Het huidige sportterrein is daarvoor wat afmetin gen betreft niet geschikt.. Bovendien is de drainage van het terrein niet zoda nig dat het veel kan hebben. De ligging van het terrein aan de door gaande verkeersweg wordt ook weinig gelukkig genoemd. Aan de wensen op dit punt zal moei lijk op korte termijn voldaan kunnen worden. De veldsportbeoefenaren uit Sint-Laurens kunnen desgewenst wel op de terreinen in Middelburg 'stad' terecht. Een lichtpuntje is dat de parkeermogelijkheden bij het terrein spoedig verbeterd zullen worden. Snelheidsbeperking. Door de bewoners van Smt-Laurens werd er op gewezen, dat aan de voorgeschreven maximumsnelheden niet de hand gehouden wordt. Aange drongen werd op regelmatige contro le. Ook werd gewezen op de wat ongelukkige situering van de over steekplaats nabij het sportterrein. De weg loopt ter plaatse wat op en bovendien ligt de oversteekplaats in de bocht, waar de situatie dus niet zo overzichtelijk is. De suggestie werd gedaan de oversteekplaats te leggen nabij het benzinestation. De burge meester antwoordde, dat men moei lijk bij elk bord een politieagent kan plaatsen. Hij is er persoonlijk voor geporteerd op alle wegen op Walche ren, behalve de autowegen een maxi mum snelheid van 70 km per uur in te stellen. Zowel de controle op de snelheid als de suggestie t.a.v. de oversteekplaats zullen door de burge meester besproken worden met de commissaris van politie. Riolering. Over dit pimt zijn al eerder in deze rubriek mededelingen gedaan. Met de aanleg van de riolering is inmiddels begonnen. Herbestrating zal ongetwij feld plaatsvinden. Aanleg trottoirs. Gevraagd werd of langs de Noordweg trottoirs aangelegd kunnen worden. De heer Van Unen antwoordde dat dit niet zal' geschieden. Te zijner tijd zal de Noordweg doorbroken worden door een rondweg, waardoor deze weg zal 'doodlopen' en daardoor een rustig karakter zal blijven behouden. Trottoirs zijn dan eigenlijk niet nodig. Gebruik sportveld voor jeugdactivltei- ten. Desgevraagd wordt als oordeel gege ven, dat t.b.v. georganiseerd jeugd werk met de nodige voorzichtigheid gebruik gemaakt kan worden van het sportveld. Het liefst moet men dan spelen in de hoek van het terrein. Stankhinder. Door een van de aanwezigen, wordt Neen, geen nieuw onderdeel van deze rubriek. Wel een mededeling voor de heren duivenliefhebbers. In verband met de op het land staande gewassen is het volgens de Algemene Politie Verordening verboden in het tijdvak 16 april t/m 13 mei 1972 duiven te-laten uitvliegen vóór 17.30 uur. Na dat tijdstip mogen de duiven dus wel een rondje vliegen. Op vrijdag 21 april as. wordt in de maandagwijk weer grof huis vuil opgehaald. Grof huisvuil omvat niet aan be derf onderhevige afvalstoffen, af komstig uil gezinshuishoudingen, die door afmeting, vorm of ge wicht niet gesloten plastic zakken kunnen worden aangeboden. Ge bundelde takken, emmers, ma trassen e.d. zijn voorbeelden van grof huisvuil. melding gemaakt van stankhinder die veertien dagen vóór de bijeenkomst werd ondervonden. Opmerker veron derstelde, dat de stank afkomstig was van Hercules. De burgemeester ant woordde dat de stankhinder van Her cules veroorzaakt is door een lek. Overigens worden weinig klachten ontvangen. Met het bedrijf bestaat een goede samenwerking. Hercules zelf besteedt grote aandacht aan mi lieuhygiënische aspecten. In het algemeen stelde de heer Wol ters voorts, dat ten aanzien van voor- en nadelen van industrialisatie ge zocht zal moeten worden naar een zo goed mogelijk evenwicht. De voorge nomen uitbreiding van Hercules wordt getoetst aan de nieuwe wetge ving op het punt van de milieuhygië ne. Bij een bepaalde windrichting heeft Sint-Laurens ook wel eens last van de vuilnisstortplaats wanneer die in brand staat Door inschakeling van een particulier bewakingsbedrijf dat sinds kort de vuilnisstortplaats in de route betrekt wordt gehoopt, dat het afgelopen is met de brandjes op de stortplaats. De burgemeester wees er verder op, dat de vuilverwijdering in regionaal verband zal mqeten gaan plaatsvin den. Gestudeerd wordt op de moge lijkheden die een vuilverbrandingsin stallatie kan bieden. Varkensmesterij. De kwestie van de varkensmesterij wacht op een uitspraak van de kroon. De stank die ontstaat door het lozen van bepaalde bedrijven op sloten zal in de toekomst verdwijnen wanneer de riolering is aangelegd. Parkeren Van Citterstraal. Het parkeervraagstuk in de Van Cit- terstraat vraagt om een oplossing. De suggestie wordt gedaan om éénzijdig parkeren in te voeren of éénrichtings verkeer in te stellen. Deze zaak za-1 worden b'èkeken. Voorts wordt nog gevraagd of bevorderd kan worden dat op het gedeelte van de Noordweg vanaf de Klarenbeeklaan tot de oude gemeentegrens parkeren aan één zijde van de weg ingevoerd kan worden. Rest nog te vermelden, dat de raads leden de heren Vinke en Bergshoeff ook op deze bijeenkomst aanwezig waren. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Er wordt en terecht vaak bij de gemeentelijke overheid ge vraagd om te voorzien in de behoefte aan spcelplaatsjes voor kinderen. In de stad ziet men dan ook meer en meer speelgele- genheden verrijzen. Met de aan leg van spcelplaatsjes ontstaat echter tegelijk een nieuwe taak (zorg) voor de gemeente. En die taak bestaat uit bet - herstellen van vernielingen aan de materia len en omrasteringen van de speelterreintjes. Een speciale man van gemeentewerken moet een gedeelte van zijn dagtaak besteden om met de regelmaat van de klok alle terreintjes na te lopen en daar waar vernielingen geconstateerd worden herstelwerk zaamheden verrichten. Over het vierde kwartaal van het vorige jaar bedroegen de kosten van reparatie van vernielingen aan de speelplaatsjes ruim 2.400,-. Er zijn weer plaatsingsmogelijk heden voor de volgende cursus sen: Bewegingsleer 's morgens of 's avonds 8 lessen 11,- Bloemschikken maandagavond in de Chr. Industrieschool Breeweg 8 lessen 15,. Het cursusgeld gelieve u bij de eerste les te voldoen. Nadere in lichtingen: Stichting Huishoudelij ke- en Gezinsvoorlichting Nieuw- straat 36B, Middelburg, tel. 7821. De naaicursus zal wegens riekte - niet. vóór september hervat kun nen worden. In de aula van de openbare lage re school 'De Oosterburch' aan de Hooge Meesstraat in Dauwen- daele (de aula in A-vorm) wordt op woensdag 26 april as. om 19.30 uur (half acht) een bijeen komst gehouden waaroq gespro ken zal worden over de aanleg van twee speelplaatsjes in Buiten- hove, twee speelplaatsjes in de Meanderhof en een speelplaatsje aan de Landlustst-raat. Er is ruimte gereserveerd voor de aanleg van speelplaatsjes daar. Er is geld voor uitgetrok ken en het is de bedoeling, dat samen met de mensen, die wonen rond de plaats waar de speelter reintjes moeten komen overleg gepleegd wordt over de soorten speelwerkt-uigen, de indeling enz. Per brief zijn alle bewoners van de 204 woningen Meanderhove en Buitenhove, alsmede de omwo nenden van het toekomstige speelterreintje aan de Lancllust- straat uitgenodigd. Van de rijde van de gemeente zullen aanwezig rijn de heer W. M. van Groesen, hoofd bureau sport- en jeugdzaken, de heer D. Tillema, hoofd van de plansoe- nendienst en M. A. Mondeel, voorlichtingsambtenaar. Het is de bedoeling, dat deze drie personen de wensen van betrokken inventa riseren opdat de speelplaatsjes zoveel mogelijk worden ingericht tot genoegen van de omwonen den. Geen voetgangersoverstcekplaats Roozenburglaan Burgemeester en wethouders hebben besloten de voetgangersoversteek plaats die op de Roozenburglaan ten oosten v an de wegsplitsing Roozen- burglaan/Dolfijnstraait nabij de tele fooncel gelegen heeft en die door het aanbrengen van een nieuwe wegbedek- king verdwenen is, niet opnieuw aan te leggen. Het standpunt van de deskundigen op dit punt is sedert 1969 inderdaad gewijzigd. Men vindt, dat voetgangers oversteekplaatsen in de buurt van scholen de veiligheid van de school kinderen eerder in gevaar brengt dan verhoogt. Een citaat uit een brief van het Komité ter Bevordering van Kleu- terbescherming in Den Haag spreekt in dit verband voor zichzelf: „Het valt ons op, dat in sommige gemeenten al dan niet op aandringen van derden voor kleuterscholen voetgangerso versteekplaatsen worden aangelegd. Wij moeten u (b. en w.) dit. met klem ontraden, omdat wetenschappelijk vaststaat, dat een kind beneden de 8 a 9 jaar geen relatie tussen tempo afstand tijd kan leggen en dus nog geen verantwoord gebruik van een voetgangersoversteekplaats kan maken. Als zij zonder geleide van een voet gangers oversteeksplaats gebruik ma ken, brengen zij zowel zichzelf als an deren in gevaar". Tot zover dit citaat. Het inschakelen van verkeersbriga- diertjes bij het oversteken van school kinderen wordt; door het college als een alternatief aangegeven. Dit officiële besluit om niet over te gaan tot het opnieuw aanbrengen van een voetgangersoversteekplaats in de Roozenburglaan is op 12 april 1972 Ier openbare kennis gebracht. Binnen 30 dagen na deze datum kan iedere belanghebbende beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de Kommissaris van de Koningin in Zeeland te Middel burg. Tot en met zondag as. kimt in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis nog het werk gaan zien van Miss Marlow Moss. De expo sitie is dagelijks geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Een keur van handwerken, groten deels vervaardigd door rond honderd dames uit verschillende gemeenten op Walcheren, zal woensdag zijn uitge stald in een ruimte van het statenzaal complex aan het Abdijplein in Middel burg, waar deze dag de jaarlijkse bazaar van vrouwelijke handwerken wordt gehouden. De bazaar vindt zijn oorsprong in een uit 1838 daterende Middelburgse tradi tie, die bekend is geworden onder de naam 'Loterij van vrouwelijke hand werken': een liefdadigheidsactiviteit waarvan de jaarlijkse opbrengsten aanvankelijk waren bestemd voor de diaconieën van verschillende kerken. Ongeveer zes jaar geleden is de jaar lijkse loterij van handwerken vervan gen door een bazaar met verloting. De opbrengst komt nu niet alleen ten goéde aan diaconieën, maar ook-aan tal van sociale instellingen als Pro Juventute, het Leger des Heils, de UW en Humanitas. Een groot aantal dames besteedt in het winterseizoen menig uurtje aan het vervaardigen van een of meer handwerken voor het jaarlijks terugkerende evene ment, tegenwoordig dus de bazaar met verloting. Een vereniging voor dit lief dadigheidswerk, in 1838 opgezet voor steun 'aan de armen', is nooit opge richt. Wel is er een bestuur dat de jaarlijkse bazaar voorbereidt en de opbrengst verdeelt. Op deze bazaar zullen naar schatting ongeveer driehonderd handwerken, be stemd voor de verkoop of de verlo ting, worden aangevoerd. Er is ouder wets handwerk, zoals Engels borduur- en schaduwwerk, maar ook moderne- handwerk waarvoor vilt wordt ge bruikt, alsmede houtsnijwerken. Voorts zijn er hypermoderne technie ken die door jeugdigen zijn vervaar digd, zoals hippe ceintuurs, sjaals en tassen. Want ook de jeugd heeft een aandeel in de bazaar: er is 'n speciale jongerentafel, waardoor de verschei denheid aan artikelen zeer wordt be- vorderd. De duurdere handwerken (boven veer tig gulden) worden verloot. Hoofd prijzen van de loterij zijn dit jaar een handkoffer en twee zilveren kande laars die kunnen worden bekostigd uit een aantal in de loop der jaren ge schonken legaten. Als speciale attrac tie is er een grabbelton voor de kinderen. Hoewel deze traditionele sociale acti viteit op het oog misschien verouderd lijkt te zijn, is het een feit dat de bazaar jaarlijks zeer veel bezoekers trekt en met de opbrengst een groot aantal instanties blij kunnen worden gemaakt. Volgens mevrouw H. S. F. Schorer-Teding van Berkhout, een der bestuursleden, blijkt ook dat de liefde voor het handwerken niet afneemt, maar dat juist in toenemende mate handwerk wordt bedreven. De ver schillende damesclubjes, die zich met de voorbereiding van de bazaar bezig houden, hebben niet te klagen over tanende belangstelling maar kimnen juist regelmatig nieuwe enthousiaste dames begroeten. De bazaar zal woensdag onafgebroken geopend zijn van omstreeks elf uur tot half vier. Om half elf gaan de deuren open en wordt eerst de gele genheid geboden de handwerken te bezichtigen voordat ze onder kopers en gelukkige winnaars worden ver spreid. In de morgenuren wordt kof fie, thee en limonade geschonken. In verband met koninginnedag is de slui tingstijd van advertenties voor van 4 mei naar 28 april van 16.00 uur. Combinatie-advertenties DE VLISSINGER/DE FAAM sluiting donderdag 27 april 's middags 16.00 uur. Winkelen is kennelijk ook voor kleuters een gezellige bezigheid, zo te zien aan de interesse van dit meisje. Haar moeder kan de originele foto plus een waardebon van vijf gulden gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. W//SS//S/SS////S////S//////////////J HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 20 tot en met woensdag 26 april: do. 6.44 en 19.25, vr. 8.02 en 20.47, za. 9.27 en 22.06, zo. 10.44 en 23.13, ma. 11.46, di. 0.04 en 12.29, wo. 0.42 en 13.04. Westkapelle 21 min. vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. De viering van de koninginnedag vindt dit jaar zeer gemoedelijk plaats op de dag-van-de-arbeid. Werkers en 65 ers zijn dan vrij om eens te zaïnen feest te vieren. Welaan dat is mogelijk op maandag middag 1 mei in de schouwburgeen Amsterdamse mime-cabaretgroep 'Ca- ba-mime' o.l.v. René Lerschen biedt een vrolijk en onderhoudend program ma aan. De dingen-van-alle-dag door de humoristische bril van het cabaret gezien. Deze feestmiddag wordt met kleurrijk en muzikaal vertoon geopend door het tamboer- en trompetterskorps 'Ju liana' en de charmante Middelburgse majorettes. Om het programma zo aantrekkelijk te maken dat geen Middelburger meer kan zeggen: daar is niets voor mij bij, wordt tot slot de nieuwe Zeeland film van Kees Hin en K. Schippers vertoond: 'Er zijn nog Zeeuwen'. Kaarten ad 2,- (65 ers): 4,- en 1,50 (COP-ers) verkrijgbaar bij het dienstencentrum. Vrijdag 14 en zaterdag 15 april hield de Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas N.V. een autoshow in het eigen be drijf aan de Markt in Middelburg. Al direct vanaf de eerste openingsdag bestond er leuke belangstelling voor de tentoongestelde Fialmodellen. De meeste belangstelling ging wel uit naar de Fiat 128 sport coupé die midden in de garage stond opgesteld. Deze auto die een prachtige lijn heeft naar achteren iets oplopend wordt geleverd met een 1100 of een 1300 motor. De auto heeft de bekende kleine achterzijraampjes. Het dash board is zeer overzichtelijk en de toc- renteller geeft het geheel een extra sportief cachet. Een andere aandachttrekker op deze show was de 128 rally. Deze was de donderdag voor de showdatum per trein gearriveerd en nog maar juist op tijd binnen gekomen. De gele wa gen doet ook bijzonder sportief aan. Ook hier treft men op het dashboard een toerenteller aan. De Fiat 128 rally heeft ook een verwarmde achterruit. De motor van rally heeft een boven liggende nokkenas. De vraag naar Fiats groeit nog steeds in de provincie Zeeland, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Een belangrijke factor hierbij is het feit dat de Fiat 128 de auto van het jaar 1972 is geworden. Natuurlijk ontbrak op de show deze 128 dan ook niet. Tevens kon men de Fiat 127 be wonde ren. Iets terzijde stonden twee bestel auto's opgesteld, de Fiat 238 en de 850 T. Op een van de bruggen in de garage die vrijdagsmorgens met man en macht was schoongeschuurd stond ook een Fiat; hier kon men de getactyleerde onderzijde bekijken. Speciaal voor deze gelegenheid was de hele garage met bloemen versierd, hetgeen de zaak een feestelijk tintje gaf. horende barret. Eveneens uit Spanje komen leuke naar origineel 17e eeuws voorbeeld beschilderde eierdopjes. Het idee en het ontwerp van voor de boutique is van de heren Ketelaars sr. en jr. zelf. In vrij korte tijd hadden ze de zaak voor elkaar. De kleuren waarin dit aparte gedeelte van de zaak is gehouden, zijn oker, paars en groen. Veel regelmatige bezoekers hebben enthousiast gereageerd toen ze de nieuwe afdeling voor het eerst zagen. De heren Ketelaars hopen met deze boutique vooral de jongere be zoekers van dienst te kunnen zijn. Sinds kort heeft parfumerie Ketelaars in de Middelburgse Segeerstraat er een boutique bij. Deze bevindt zich in de ruimte die vroeger plaats bood aan een kantoortje annex magazijn achterin de zaak. In de boutique die heel toepasselijk de naam 't Ketelt- tje' heeft gekregen, zijn tal van leuke geschenkartikelen te koop. Deze va riëren van fraaie kandelaars met kaarsen tot de meest hippe kleuren nagellak. Ook zijn er badtassen, beau tycases en zonnebrillen te krijgen. Bijzonder goed gaan de schoudertas sen van Spaanse makelijk met bijbe- I

de Faam | 1972 | | pagina 3